Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G3


maxmouts
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 333
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκανα και hard reset.. Τιποτα.... Μα εχω απογοητευτεί... αυτο με το wifi μου τρωει την μπαταρια...

 

Δεν ξερω αν καταφερω να ανεβάσω συνημμένη φώτο αλλα σε περίπτωση π ανεβει, το πρωτο συμβολο ειναι του wifi.. Σε κανονικες συνθηκες το συμβολο οταν ειναι ενεργο εχει άσπρες τις γραμμες του μεχρι πανω.. Εεε σε μενα δειχνει συνεχομενα μια - μια τις γραμμουμες (όπως οταν φορτίζει το κινητο που ανεβοκατεβαινει η στάθμη της μπαταριας) και δεν σταθεροποιειται... Δεν λεει καν αποτυχία συνδεσης, δεν ανοίγουν διαθεσιμα δίκτυα δεν απενεργοποιειται κιολας.... Και αυτο σπαταλαει ενεργεια στο κινητο μ...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και hard reset.. Τιποτα.... Μα εχω απογοητευτεί... αυτο με το wifi μου τρωει την μπαταρια...

 

Δεν ξερω αν καταφερω να ανεβάσω συνημμένη φώτο αλλα σε περίπτωση π ανεβει, το πρωτο συμβολο ειναι του wifi.. Σε κανονικες συνθηκες το συμβολο οταν ειναι ενεργο εχει άσπρες τις γραμμες του μεχρι πανω.. Εεε σε μενα δειχνει συνεχομενα μια - μια τις γραμμουμες (όπως οταν φορτίζει το κινητο που ανεβοκατεβαινει η στάθμη της μπαταριας) και δεν σταθεροποιειται... Δεν λεει καν αποτυχία συνδεσης, δεν ανοίγουν διαθεσιμα δίκτυα δεν απενεργοποιειται κιολας.... Και αυτο σπαταλαει ενεργεια στο κινητο μ...

Δοκιμασε να κλεισεις τον συνχρονισμο για λιγο ωστε να διαπιστωσεις αν καποιο παιχνιδι πχ ποκεμον η η εφαρογη φειςμπουκ ειναι η αιτια.αν δεν τα επαιξε η μπαταρια ειναι και αυτη ενας λογος.και μετα αν δεν στρωσει μαλλον σερβις.επισης θα προτεινα να μπαινεις φειςμπουκ μεσω μπροουσερ και πετα την εφαρμογη.πιστευω οτι καποια εφαρμογη ασχετα με το ρεσετ που εκανες(αφου προφανως την ξαναεβαλες) εχει συνχρονισμο συνεχεια εξου και θερμοκρασια.το τηλ.δεν ειναι απαραδεκτο.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω σοβαρά προβλήματα με το κινητό πάνω που έκλεισε 2 χρόνια και βγήκε εκτός εγγύησης.

 

Όλα ξεκίνησαν με την επίσημη αναβάθμιση που πήρε στο κινητό σε android 6 (τυχαίο ή όχι δεν ξέρω).

 

Αρχικά ξεκίνησε με δυσκολία στην ανταπόκριση της οθόνης σε διπλό tab για να ανοίξει. Ήταν όμως κάτι το πολύ μεμονωμένο, ξαναπροσπαθώντας άνοιγε.

 

Την προηγούμενη βδομάδα άρχισε να μου κάνει πρόβλημα η οθόνη. Αυτό το πρόβλημα που στο youtube περιγράφετε ως "lg g3 flickering and fade to black". Με ένα ψάξιμο μπορείτε να βρείτε βίντεο. Ουσιαστικά η οθόνη παγώνει (με παράσιτα) και σιγά σιγά γίνεται μαύρη. Όμως καθώς είναι σε αυτή την κατάταση στην ουσία είναι ανοικτή αφού νιώθεις ότι ανταποκρίνεται στο touch. πχ. αν γράφεις sms νιώθεις την μικρή δόνηση όταν πατάς εκεί που κανονικά θα υπήρχαν τα γράμματα κτλ. Αυτό μπορεί να περάσουν κάποιες ώρες για να συμβεί. Όταν όμως συμβεί κάτι παθαίνει μπορεί να το κάνει και 3-4 φορές σε 1 λεπτό. Γενικά το κάνει 10-20 φορές τη μέρα :/ Κλείνοντας την οθόνη με το πίσω κουμπί και ανοίγοντας την ξανά, ανοίγει μια χαρά αλλά μπορεί να το ξανακάνει μετά απο μερικά δευτερόλεπτα.

 

Προχθές εμφανίστηκε ακόμη ένα πρόβλημα. Ειχα περόπου 70% μπαταρία και 10 εφααρμογές που ήθελαν αναβάθμιση, πατώ να γίνει αναβάθμιση,, ξεκινά, και μετά απο καμια 15ρια δευτερόλεπτα κάνει restart το κινητό! Και από 70% η μπαταρία πάει στο 20%! Σήμερα πάλι ίδιο ππεριστατικό, πάω να κάνω ξανά αναβαθμίσεις, τσουπ restart και απο το 80% με πετάει στο 15%!

 

Και να σκεφτείτε ότι το κινητό το πρόσεχα σαν τα μάτια μου... ούτε έχει πέσει ποτέ κάτω. Ούτε το λιώνω σε θερμοκρασίες με παιχνίδια κτλ.

 

Τόσο αναξιόπιστη η Lg;

Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις διασφαλίσει τα δεδομένα σου με backup κάνε ένα hard reset στο κινητό με τη παρακάτω διαδικασία:

Κλείσε το κινητό power off ώστε να σταματήσει να λειτουργεί.

πάτησε το volume down συνεχόμενα μετά το power

με το που εμφανίζετε το σήμα της LG στην οθόνη αφήνεις το power στιγμιαία και το ξαναπατάς

όταν εμφανιστεί η οθόνη του data reset αφήνεις και τα δύο μαζί

με τα volume up & down αλλάζεις επιλογή στα μενού και με το power κάνεις την επιλογή

Είναι εύκολο!

 

Α αυτό το clean master ξέχασε το περισσότερα προβλήματα δημιουργεί παρά ξαλαφρώνει το κινητό τελικά.

Αυτό με το εικονίδιο του wifi ήταν πάντα έτσι σαν να μην έχει επαρκές σήμα, είναι το ίδιο με όλα τα wireless;

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κατοχος του g3 εδω και 2 χρονια προχθες μου επεσε κατω και εκανε ενα βαθουλωμα στο πλαι ευτυχως δεν εσπασε η οθονη αλλα απο εκεινη την στιγμη δεν μου κατεβαζει την μπαρα με τις ειδοποιησεις .καμια ιδεα κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κατοχος του g3 εδω και 2 χρονια προχθες μου επεσε κατω και εκανε ενα βαθουλωμα στο πλαι ευτυχως δεν εσπασε η οθονη αλλα απο εκεινη την στιγμη δεν μου κατεβαζει την μπαρα με τις ειδοποιησεις .καμια ιδεα κανεις?

αρα πειραχτικε η οθονη.κανε μια δοκιμη με επαννεκινηση μηπως ..λεω τωρα. βγαλε και την μπαταρια μηπως αποφορτιστη η οθονη.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησα το LG G3 στο τιμόνι της μοτοσυκλέτας μου, πάνω σε μια βάση, για να το χρησιμοποιήσω για μερικές μέρες ως navigator. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την πρόκληση μιας περίεργης βλάβης στην οπίσθια κάμερα αλλά και στο φλας του τηλεφώνου. Όταν άνοιγα πλέον την κάμερα, προσπαθούσε να κάνει διαρκώς και ανεπιτυχώς focus ενώ έκανε έναν θόρυβο από το ακουστικό, σαν να ακούς παράσιτα. Τον ίδιο θόρυβο έκανε και το φλας όταν το άνοιγα. Προφανώς κάτι χάλασε από τις πολλές δονήσεις που δέχτηκε το τηλέφωνο όσο ήταν πάνω στη μοτοσυκλέτα.

Έτσι αγόρασα μια άλλη κάμερα και την τοποθέτησα. Αφού έγινε η αντικατάσταση η κάμερα δεν κάνει καθόλου focus και δεν νιώθω τον φακό να κουνιέται. Ο θόρυβος έφυγε βέβαια και το φλας λειτουργεί κανονικά, όμως η κάμερα δεν εστιάζει με τίποτα. Ο αισθητήρας για autofocus που υπάρχει φαίνεται να λειτουργεί, καθώς αναβοσβήνει κόκκινο. Δοκίμασα και την εφαρμογή Open Camera για να κάνω manual focus αλλά ούτε με αυτό αλλάζει κάτι. Το focus φαίνεται κολλημένο. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σε σερβις θα βρεις απαντηση.για τον θορυβο με επανεκινηση διορθωνεται η με χαρντ ρεσετ αφου παρεις αντιγραφο αρχειων.παντως τωρα σερβις .
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε και από το φίλο παραπάνω κάνεις hard reset με τον παρακάτω τρόπο στο γράφω για να μη ψάχνεις και σε περίπτωση που δεν επανέλθει στα φυσιολογικά η κάμερα απευθύνεσαι στο service.

ΠΡΟΣΟΧΗ: να έχεις κάνει backup σε ότι θέλεις να κρατήσεις από το κινητό σου πριν τη διαδικασία.

 

Κλείσε το κινητό power off ώστε να σταματήσει να λειτουργεί.

πάτησε το volume down συνεχόμενα μετά το power

με το που εμφανίζετε το σήμα της LG στην οθόνη αφήνεις το power στιγμιαία και το ξαναπατάς

όταν εμφανιστεί η οθόνη του data reset αφήνεις και τα δύο μαζί

με τα volume up & down αλλάζεις επιλογή στα μενού και με το power κάνεις την επιλογή

Είναι εύκολο!

 

Καλή επιτυχία :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κατοχος του g3 εδω και 2 χρονια προχθες μου επεσε κατω και εκανε ενα βαθουλωμα στο πλαι ευτυχως δεν εσπασε η οθονη αλλα απο εκεινη την στιγμη δεν μου κατεβαζει την μπαρα με τις ειδοποιησεις .καμια ιδεα κανεις?

 

Το πιθανότερο είναι να πειράχτηκε το digitizer αυτό που αναλαμβάνει να οδηγήσει την αφή στο υπόλοιπο σύστημα.

Μιας και δεν έσπασε το γυαλί δοκίμασε να πιέσεις δίπλα στο σημείο που έκανε το βαθούλωμα στο πλαίσιο εκεί δεν θα πατάει καλά ίσως το φούσκωσε απειροελάχιστα μπορεί και να μην είναι αντιληπτό, προσπάθησε με πίεση μήπως κάνεις κάτι ακόμα και με σεσουάρ να το ζέσταινες και με πίεση καθόταν κάπως κανονικά λέω εγώ!

Αλλιώς πας για 124 ευρώ αλλαγή οθόνης και digitizer αυτά πάνε παρέα αλλά και πλαίσιο αφού άλλαξε σχήμα.

Όποτε κοινώς δεν σε συμφέρει καλύτερα καινούργιο για 16Gb μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο έχω περάσει cyanogenmod 13. Θα δοκιμάσω hard reset αλλά δεν το πολυ πιστεύω. Υποπτεύομαι και την κάμερα που έβαλα. Μπορεί να είναι προβληματική ή να μην είναι συμβατή με το τηλέφωνο. Το δικό μου τηλέφωνο είναι D855. Υπάρχει διαφορά σε hardware μεταξύ των εκδόσεων;
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα δεν έχει η ROM. Η κάμερα αρχικά χάλασε από τον λόγο που εξηγώ στο πρώτο post. Έως τότε δούλευε άψογα για πάνω από ένα χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα δεν έχει η ROM. Η κάμερα αρχικά χάλασε από τον λόγο που εξηγώ στο πρώτο post. Έως τότε δούλευε άψογα για πάνω από ένα χρόνο.

 

Κάτι μετακινήθηκε κάποια επαφή το πιθανότερο γιαυτό θα σου πρότεινα να το άνοιγες και να ακολουθήσεις τις επαφές που φεύγουν από τη κάμερα ίσως να βρεις την αιτία εκεί.

Κούμπωσαν όλα σωστά δες το ξανά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επισκευη οθονης LG ποσο παει? ανεπισημα γιατι επισημα 150αρι

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Το προηγουμενο ποστ αναφερει...

τελεια ευχαριστω!! ποτε ξανα LG

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

τελεια ευχαριστω!! ποτε ξανα LG

Συγνωμη αλλα οθονες σε ολες τις μαρκες κοστιζουν.δεν ειναι "προνομιο" της lg.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ξεκίνησε με δυσκολία στην ανταπόκριση της οθόνης σε διπλό tab για να ανοίξει. Ήταν όμως κάτι το πολύ μεμονωμένο, ξαναπροσπαθώντας άνοιγε.

 

Την προηγούμενη βδομάδα άρχισε να μου κάνει πρόβλημα η οθόνη. Αυτό το πρόβλημα που στο youtube περιγράφετε ως "lg g3 flickering and fade to black". Με ένα ψάξιμο μπορείτε να βρείτε βίντεο. Ουσιαστικά η οθόνη παγώνει (με παράσιτα) και σιγά σιγά γίνεται μαύρη. Όμως καθώς είναι σε αυτή την κατάταση στην ουσία είναι ανοικτή αφού νιώθεις ότι ανταποκρίνεται στο touch. πχ. αν γράφεις sms νιώθεις την μικρή δόνηση όταν πατάς εκεί που κανονικά θα υπήρχαν τα γράμματα κτλ. Αυτό μπορεί να περάσουν κάποιες ώρες για να συμβεί. Όταν όμως συμβεί κάτι παθαίνει μπορεί να το κάνει και 3-4 φορές σε 1 λεπτό. Γενικά το κάνει 10-20 φορές τη μέρα :/ Κλείνοντας την οθόνη με το πίσω κουμπί και ανοίγοντας την ξανά, ανοίγει μια χαρά αλλά μπορεί να το ξανακάνει μετά απο μερικά δευτερόλεπτα.

 

Προχθές εμφανίστηκε ακόμη ένα πρόβλημα. Ειχα περόπου 70% μπαταρία και 10 εφααρμογές που ήθελαν αναβάθμιση, πατώ να γίνει αναβάθμιση,, ξεκινά, και μετά απο καμια 15ρια δευτερόλεπτα κάνει restart το κινητό! Και από 70% η μπαταρία πάει στο 20%! Σήμερα πάλι ίδιο ππεριστατικό, πάω να κάνω ξανά αναβαθμίσεις, τσουπ restart και απο το 80% με πετάει στο 15%!

 

Τελικά μετά απο μερικές ημέρες χειροτέρεψε και άλλο. Τα restart έγιναν πιο συχνά ενώ χθές έφτασε στο σημείο να μην ξεκινά χωρίς να είναι συνδεδεμένο στον φορτιστή! Και ας λέει μπαταρία 100%.. Χωρίς να είναι συνδεδεμένο στον φοριστή μένει εκεί στο logo της lg και κάνει restart. Βάζοντας τον φορτιστή ξεκινά μια χαρά και λειτουργεί χωρίς προβλήματα. Βγαίνει ο φορτιστής σβήνει, αν όχι άμεσα, μετά απο 1 δευτερόλεπτο.

 

Πήρα σήμερα νέα μπαταρία. 20 ευρώ και περιμένω 12ωρο να φορτίσει και να δούμε αν εξαφανιστούν όλα τα προβλήματα. Ημερομηνία παραγωγής μπαταρίας: 1/6/2016.. Φρέσκο πράμα :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...