Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G3


maxmouts
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Σήμερα πήρα στα χέρια μου το lg g3 και ενώ όλα δουλεύουν μια χαρά έχω θέμα με τις κλήσεις. Όταν κάνω ένα τηλεφώνημα ή όταν μου κάνουν και απαντήσω η οθόνη γίνεται μαύρη. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να την ανοίξω κατά τη διάρκεια της κλίσης. Πρέπει να περιμένω ο άλλος να τερματίσει την κλίση και έπειτα εγώ να πατήσω το πίσω στρογκιλό κουμπί και να ανοίξει η οθόνη. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω? Μήπως είχατε το ίδιο πρόβλημα? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 333
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά Μήπως χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα ή κάποια ρύθμιση για να συνδέσω το τηλέφωνο με την τηλεόραση? Γιατί δεν μου βγάζει τίποτα στην οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο υπ' όψιν για να σου προτείνω δυστυχώς. Θα πρότεινα να το ψάξεις λίγο στο Google ή ρώτα στο νήμα του g3 αν ξέρει κάποιος.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις καποιο link απο eBay.Co.uk?

 

Ρίξε μια ματιά εδώ http://m.ebay.com/sch/i.html?_nkw=Slimport+lg+g3&isNewKw=1&_sacat=&cnm=&mfs=&acimp=&_trksid=&sqp=slimport+lg+g3

Edit:Τώρα πρόσεξα οτι ήθελες uk http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xlg+g3+slimport.TRS0&_nkw=lg+g3+slimport&_sacat=0

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας το λίγο για εσάς που ενδιαφέρεστε,βρήκα οτι στο xda κάνανε κάποιοι δουλειά με αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/For-LG-G3-Nexus-5-4-LG-G-PAD-8-3-V500-1080P-Slimport-MyDP-to-HDMI-Adapter-Hot-/231668609492?hash=item35f08671d4:g:FEwAAOSw7ThUkSH-

Έχει έξτρα usb για να του δώσεις ρεύμα.

Εδώ το λινκ απο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2774367

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160129/2cda2c201f69aa7458c5ed8d836cde88.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λάθος post. Δεν ξέρω πώς να το ακυρώσω. Να το σβήσω. Help.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εδω και 3-4 μερες το youtube δεν με αφηνει να δω hd video. Ως επιλογες στην αναλυση εχει μονο 144p και 360p. Εκανα πολλες φορες διαγραφη και ξανα εγκατασταση επισης και επανεκινηση στο τηλεφωνο αλλα το προβλημα υπαρχει ακομα. Καμια ιδεα για το πως θα φτιαξει?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είναι απορίας άξιο πόσος κόσμος δεν φαντάζεται καν ότι είναι δυνατόν να βγάζεις video από το κινητό.. Σε κάτι σεμινάρια κλπ που συνέδεα το G3 με τον projectora πάντα με κοιτάγανε σαν χάνοι!

 

Επίσης χρησιμοποιώ το ανταπτοράκι για να βλέπω ταινίες στην TV σε καθημερινή βάση. Ποιος ο λόγος για HTPC? Με τον stock video player έχεις και το κινητό διαθέσιμο ταυτόχρονα. Άλλο ένα σενάριο χρήσης είναι στις διακοπές κλπ που βλέπεις αυτά που τράβηξες στην TV του ξενοδοχείου. Υπόψιν ότι σε ορισμένες τηλεοράσεις μπορεί να χρειαστεί να βάλεις το κινητό σε airplane mode, αλλιώς κάνει μια διακοπούλα κάθε 30''. ΑΝ και όλα αυτά έχουν micro USB για ρεύμα, δεν το χρειάζεται για να παίξει (σε αντίθεση με το MHL 3.0 που ομως βγάζει και 4Κ), εκτός αν έχεις ξεμείνει από μπαταρία.

 

Έχω το Slimport της DeLock αγορασμένο από το Skroutz και δουλεύει μια χαρά. Θέλει όμως λίγη προσοχή να μην το πολύ-στραβώνεις γιατί είναι ευαίσθητο σε πτώσεις και τραβήγματα (το δικό μου χρειάστηκε αντικατάσταση στο 6μηνο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά, κατόπιν 4μηνης χρήσης του G3 τώρα έχω θέμα με την κάμερα και εμφανίζει στο πλάι δεξιά μια μικρή γκρίζα στρογγυλή σκιά η οποία αποτυπώνεται και στις φωτογραφίες. Η μπροστινή κάμερα δε παρουσιάζει κάτι ανάλογο και γενικά αυτό δεν το είχε εξαρχής το παρουσίασε στην πορεία. Γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει; Μήπως έχει μπει κάποιο σωματίδιο σκόνης εσωτερικά στην κάμερα; Μπορεί να διορθωθεί ή αναγκαστικά το στέλνω για σερβις;
Link to comment
Share on other sites

ισως σκονη,ισως καμενα πιξελ αισθητηρα,θελω να πω αυτο δειχνει hardware προβλημα περισσοτερο οποτε ρωτας στο σερβις για σιγουρια.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα με το να μην του αναγνωρίζει την κάρτα SIM?

Ξεκίνησε να μου το κάνει πριν από μερικές μέρες. Την έβγαλα, την ξαναέβαλα και λύθηκε αρχικά το πρόβλημα. Μετά το ξανάκανε και λύθηκε με επανεκίννηση της συσκευής. Μετά από τις πολλές φορές(πάντα μετά από επανεκίννηση χαλούσε) έμεινε μόνιμο και τώρα δεν αναγνωρίζει. Φαίνεται για πρόβλημα software, αν κρίνω από τον τρόπο εμφάνισης. Έχει κανείς ιδέα; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Την αφαιροτοποθετείς συχνά την sim;Έχει αναφερθεί κάπου,δε θυμάμαι που,κάτι παρόμοιο.

Κάποιος που είχε το ίδιο πρόβλημα με σένα διαπίστωσε ότι ο έλεγχος της sim γίνεται μια φορά,μάλλον, κατά τη διάρκεια της εκκίνησης.Αν στην εκκίνηση αναγνωρίσει τη sim τότε δε θα αντιμετωπίσει πρόβλημα ξανά με μη ανάγνωση της sim μέχρι την επόμενη επανεκκίνηση.

Θεωρώ ότι δεν είναι software αλλά hardware.

Προτείνω να αφαιρέσεις τη sim και να ελέγξεις τα 4 πινάκια για εμφανές πρόβλημα.Π.χ κάποιο ή κάποια να έχουν πατηθει και να μην κάνουν επαφή.Αν δεις κάτι τέτοιο ή προσπάθησε να τα ανασηκώσεις ή βάλε στην πάνω πλευρά της sim βάλε ένα κομμάτι μονωτικη ταινία και τοποθέτησε τη ξανά.

Ειδάλλως πας για αλλαγή sim tray.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα με το να μην του αναγνωρίζει την κάρτα SIM?

Ξεκίνησε να μου το κάνει πριν από μερικές μέρες. Την έβγαλα, την ξαναέβαλα και λύθηκε αρχικά το πρόβλημα. Μετά το ξανάκανε και λύθηκε με επανεκίννηση της συσκευής. Μετά από τις πολλές φορές(πάντα μετά από επανεκίννηση χαλούσε) έμεινε μόνιμο και τώρα δεν αναγνωρίζει. Φαίνεται για πρόβλημα software, αν κρίνω από τον τρόπο εμφάνισης. Έχει κανείς ιδέα; Ευχαριστώ.

την σιμ πρωτα κοιταμε αν εκατσε καλα στην υποδοχη,ειδικα αν την εχεις κοψει μονος μπορει να μην εφαρμοζει καλα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έβαλα μέχρι και το marshmallows και ενώ έφτιαξε προσωρινά, τελικά το ξανάκανε. Σήμερα το παρέλαβα από το σέρβις. 2 μέρες τους πήρε. Αλλαγή πλακέτας.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας και από μένα και καλώς ήρθα στην παρέα.

 

Λοιπόν έχω το G3 το οποίο δυστυχώς έπεσε πάνω σε μια πέτρα και έκανε μια λεπτή γραμμή. Λέω δεν βαρίεσαι θα το χω με την γραμμή. Ανοίγω την οθόνη πουθενά μαυρίλα να μοιάζει σπασμένη. Πάω να πατήσω τίποτα δυστυχώς το touch δεν δουλεύει καν. Και επειδή και στην φίλη μου είχε σπάσει της πήραν 150 ευρώ για αλλαγή. Δεν αξίζει εφόσον μπορώ να το πάρω καινούργιο 260 πλέον.

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής. Μπήκα στο ebay και είδα ότι η οθόνη έχει κανά 50ρικο επειδή ξέρω από ηλεκτρονικά πάνω κάτω θα μπορεσω να την αλλάξω μόνος μου;

 

Επίσης είδα και αυτό:

http://www.ebay.com/itm/New-Touch-Screen-Digitizer-Glass-Replacement-For-LG-G3-D850-D855-LS990-VS985-/172039638134?var=&hash=item280e5c8c76:m:mtDHj0rYKv7Y0b0Ht0PaHRA

 

Στην ουσία είναι μόνο το γυαλί μπροστά εμένα τώρα έσπασε όλη η οθόνη η μόνο το προστατευτικό γυαλί;

 

Συγγνώμη που σας κούρασα και ευχαριστώ σε όσους απαντήσουν :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από μένα και καλώς ήρθα στην παρέα.

 

Λοιπόν έχω το G3 το οποίο δυστυχώς έπεσε πάνω σε μια πέτρα και έκανε μια λεπτή γραμμή. Λέω δεν βαρίεσαι θα το χω με την γραμμή. Ανοίγω την οθόνη πουθενά μαυρίλα να μοιάζει σπασμένη. Πάω να πατήσω τίποτα δυστυχώς το touch δεν δουλεύει καν. Και επειδή και στην φίλη μου είχε σπάσει της πήραν 150 ευρώ για αλλαγή. Δεν αξίζει εφόσον μπορώ να το πάρω καινούργιο 260 πλέον.

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής. Μπήκα στο ebay και είδα ότι η οθόνη έχει κανά 50ρικο επειδή ξέρω από ηλεκτρονικά πάνω κάτω θα μπορεσω να την αλλάξω μόνος μου;

 

Επίσης είδα και αυτό:

http://www.ebay.com/itm/New-Touch-Screen-Digitizer-Glass-Replacement-For-LG-G3-D850-D855-LS990-VS985-/172039638134?var=&hash=item280e5c8c76:m:mtDHj0rYKv7Y0b0Ht0PaHRA

 

Στην ουσία είναι μόνο το γυαλί μπροστά εμένα τώρα έσπασε όλη η οθόνη η μόνο το προστατευτικό γυαλί;

 

Συγγνώμη που σας κούρασα και ευχαριστώ σε όσους απαντήσουν :ninja:

 

Νομίζω ότι αν ήταν μόνο το γυαλί θα ανταποκρινόταν η οθόνη στο touch. Αφού δεν ανταποκρίνεται πρέπει να έχει πάθει ζημιά η οθόνη. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λινκ. Φαίνεται σχετικά εύκολη η διαδικασία να αλλάξεις οθόνη.

 

http://www.doctorandroid.gr/2016/04/lg-g3-screen-repair.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+doctorandroid/qxyY+(Dr.+Android)&m=1

 

Υ.Γ. Αν το κάνεις τελικά, ενημέρωσε μας πως πήγε κι αν πέτυχε το εγχείρημα.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Νομίζω ότι αν ήταν μόνο το γυαλί θα ανταποκρινόταν η οθόνη στο touch. Αφού δεν ανταποκρίνεται πρέπει να έχει πάθει ζημιά η οθόνη.

 

Ανάποδα τα λες... το ότι δεν ανταποκρίνεται στο touch οφείλεται σε πρόβλημα του digitizer, δηλαδή του εξωτερικού γυαλιού και όχι της οθόνης (display).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από μένα και καλώς ήρθα στην παρέα.

 

Λοιπόν έχω το G3 το οποίο δυστυχώς έπεσε πάνω σε μια πέτρα και έκανε μια λεπτή γραμμή. Λέω δεν βαρίεσαι θα το χω με την γραμμή. Ανοίγω την οθόνη πουθενά μαυρίλα να μοιάζει σπασμένη. Πάω να πατήσω τίποτα δυστυχώς το touch δεν δουλεύει καν. Και επειδή και στην φίλη μου είχε σπάσει της πήραν 150 ευρώ για αλλαγή. Δεν αξίζει εφόσον μπορώ να το πάρω καινούργιο 260 πλέον.

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής. Μπήκα στο ebay και είδα ότι η οθόνη έχει κανά 50ρικο επειδή ξέρω από ηλεκτρονικά πάνω κάτω θα μπορεσω να την αλλάξω μόνος μου;

 

Επίσης είδα και αυτό:

http://www.ebay.com/itm/New-Touch-Screen-Digitizer-Glass-Replacement-For-LG-G3-D850-D855-LS990-VS985-/172039638134?var=&hash=item280e5c8c76:m:mtDHj0rYKv7Y0b0Ht0PaHRA

 

Στην ουσία είναι μόνο το γυαλί μπροστά εμένα τώρα έσπασε όλη η οθόνη η μόνο το προστατευτικό γυαλί;

 

Συγγνώμη που σας κούρασα και ευχαριστώ σε όσους απαντήσουν :ninja:

παρε ολο το πακετο οθονη +dizitizer και προσεξε να ειναι στην σωστη αναλυση(οριτζιναλ) η αλλαγη ειναι ευκολη δουλεια.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η οθόνη δουλεύει κανονικά τότε αλλάζεις απλά digitizer και είσαι έτοιμος θα σου πρότεινα μόνο να πάρεις γνήσιο. Εχω αλλάξει σε τρία διαφορετικά τηλέφωνα μόνος μου χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις και δούλεψαν άψογα. (μόνο σε iPhone 4 δεν τα κατάφερα γιατί είναι ενσωματωμένο οθόνη και digitizer)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
μόλις πήρα το lg g3 α;πο το σέρβις οτι το τηλέφωνο καίει πραγματικά δεν πιάνεται και μου ειπε δεν εχει πρόβλημα...έλεγχος μπαταριά γράφει...εφοσον πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών μόνο που δεν με είπε ηλίθιο ο κυριος και μου είπε είναι φυσιολογικο αυτο το πράγμα όλα ζεσταίνονται...εξήγησα οτι δεν πιάνετε και μου είπε δεν βρήκε πρόβλημα το σέρβις και του είπα οχι μόνο στην φόρτιση αλλα και στην χρήση και με ρώτησε τι εφαρμογές.......δούλεμα πολυτελείας απο την "εξυπηρέτηση" σας...το τηλέφωνο δεν πιανεται καν στο πανω μέρος....μην με περνάτε για τρελό αυτη ειναι η εξυπηρετηση ?ερχεται δεν αλλαξε τπτ και αντε ξανα μια βδομάδα ξανάστειλτ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους!Εχω την εξής ερώτηση και απορία ....μου πουλαει ενασ γνωστός μου ενα lg g3 σε παρα πολυ καλη κατασταση χωρισ φθορές χωρις τιποτα....εχει ενα πρόβλημα στην οθόνη κατω δεξία εχει πιο ασπρο χρωμα εκει...κατα την μικρη εμπειρια μου απο τα κινητα πιστευω οτι ειναι υγρασια...το κινητο δουλευει αψογα ...μου το πουλαει 100 ευρω....ειναι αγορασμενο πριν ενα χρονο ακριβωσ

τωρα ρωταω εγω αξιζει να το παρω και να το φτιαξω?αν το στείλω στο σερβις ποσο περιπου μπορεί να κοστίσει?το μεγεοθος του προβληματος ειναι περιπου 3Χ3 εκατοστα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...