Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 20/8/2022 at 6:39 ΜΜ, spiliot said:

Άρχισε να μου κάνει ένα περίεργο που δεν μου έχει τύχει πάλι σε άλλο κινητό.

Όταν η μπαταρία είναι πιο κάτω από 30-40% και το βάζω στον φορτιστή αρχίζει και αναβοσβυνει τυχαία και σε γρήγορο ρυθμό το άσπρο λαμπάκι της φόρτισης και αντίστοιχα η ένδειξη στην οθόνη σα να μην κάνει καλή επαφή το καλώδιο. Νόμιζα ότι φταίει το καλώδιο ή ο φορτιστής, τελικά βλέπω το κάνει σε όλους τους φορτιστές κάτω από 20w. Στον μεγάλο φορτίζει και αν φτάσει πάνω από ας πούμε 60% φορτίζει κανονικά και σε όλους τους άλλους φορτιστές.

Άραγε μπαταρία ή χειρότερα;

ισως η κατω πλακετιτσα που ειναι η θυρα φορτισης. σαν αυτονομια κραταει κανονικα η μπαταρια;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι ενα mi a3 που εχω δωσει στον πατερα μου, βρεθηκε κλειστο και δεν ανοιγε.    Πατησα το vol+power, μπηκε σε Fast Boot και εμεινε εκει χωρις να κανει τιποτα. Αναγκαστηκα και κρατησα πατημενο για 10 sec το power και τελικα εκανε επανεκκινηση.

Του το ειχε ξανα κανει πριν 2-3 χρονια. Προς ωρας συνεχιζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλλες δύο φορές μέσα σε 10 μέρες, έκλεισε και δεν ξανά άνοιγε, αν δεν του έκανα fastboot. Δεν ξέρω αν είναι θέμα κάποιας τελευταίας αναβάθμισης λογισμικού ή το τηλέφωνο κακαρώνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία αναβάθμιση σίγουρα δεν φταίει την δούλεψα πολλές μέρες και δεν είχα τέτοιο θέμα για την global mi μιλάω. Έχεις να του κάνεις καιρό factory reset ;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία αναβάθμιση σίγουρα δεν φταίει την δούλεψα πολλές μέρες και δεν είχα τέτοιο θέμα για την global mi μιλάω. Έχεις να του κάνεις καιρό factory reset ;
Δεν του εχω κανει ποτε .
Link to comment
Share on other sites

Επίσημα τέλος, του Αυγούστου ήταν το τελευταίο. Ανεπίσημα είμαστε Α13. Γενικά υπάρχει καλή υποστήριξη σε ρομ.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2022 at 8:52 ΠΜ, chios said:

Επίσημα τέλος, του Αυγούστου ήταν το τελευταίο. Ανεπίσημα είμαστε Α13. Γενικά υπάρχει καλή υποστήριξη σε ρομ.

Σε ποια έχεις καταλήξει;

Βασικά αν έχεις να προτείνεις κάποια σταθερή, έστω και αν είναι 12, γιατί θα δώσω το τηλ σε συγγενή που δεν το έχει καθόλου και δεν θέλω κάθε τρεις και λίγο να μου λέει ότι δε δουλεύει το ένα ή το άλλο...

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές Α12-13 ρομ που δοκίμασα όλες είχαν πρόβλημα με την ομιλία μέσο ίντερνετ, γενικά messenger, Viber είχαν θέμα, κατέληξα στην σταθερά χωρίς προβλήματα μαμά ρομ .
Evolution x ήταν από τις καλύτερες που έβαλα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο γρηγορότερος τρόπος να περάσω πάλι τις εφαρμογές μου μετά από factory reset; παλιά τις περνούσα όλες από την αρχή για να είναι καθαρές, αλλά τώρα επειδή η μπαταρία αδειάζει πολύ γρήγορα, θέλω να κάνω hard reset αλλά σύντομα να έχω το τηλ πάλι έτοιμο και λειτουργικό. 

Υπάρχει δηλ τρόπος να μπουν πάλι οι εφαρμογές χωρίwς όμως τη cache ίσως... Δεν ξέρω αν το λέω σωστά... 

Επίσης, δεν θυμάμαι 

1. Πως γίνεται calibrate battery 

2. Να φτιάξω το gps που χάνει πλέον λίγο την τοποθεσία.. Πχ κάποιες φορές με δείχνει σε παράλληλο δρόμο. 

Είμαι από την αρχή στη μαμά ρομ με όλα τα updates. 

Ευχαριστώ πολύ! 😀 

Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το backup, αλλά δεν πιστεύω ότι όπως λες να το κάνεις θα δεις διαφορά.

Δεν υπάρχει κάποιο calibration ή κάτι άλλο για την μπαταρία που μπορείς να κάνεις για να σου φτιάξει τέτοια προβλήματα. Μην χάσεις καν το χρόνο σου.

Για το GPS, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις ανοιχτά δεδομένα. Και το GPS θα κλειδώνει πιο γρήγορα και η θέση σου θα υπολογίζεται με μεγαλύτερη ακρίβεια. Αν φταίει ο δέκτης σου πάλι δε γίνεται τίποτα (στο Α1 μου είχε χαλάσει σταδιακά μεταξύ 2ου και 3ου χρόνου αρχικά παρουσιάζοντας προβλήματα με την θέση μέχρι που δεν κλείδωνε ποτέ).

Στη δική μου συσκευή (που παραπαίει) το μεγαλύτερο πρόβλημα κατανάλωσης αποδείχθηκε το δίκτυο. Έβαλα την sim σε νέα συσκευή αλλά δεν είχα χρόνο να την ρυθμίσω και χρησιμοποιούσα την παλιά με wifi όπως έκανα πάντα και η διαφορά ήταν διπλάσιος και βάλε χρόνος αναμονής.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει αλλάξει ποτέ πίσω κεντρική κάμερα και αν ναι ποιά πήρε και από που. 

Επίσης αν είναι ευχαριστημένος με τις φωτογραφίες με την replacement camera σε σχέση με την original. 

Δυστυχώς μου έπεσε από το σόρτς στο μηχανάκι και βρήκε ακριβώς στο τζαμάκι της κάμερας σε ένα χαλικάκι και έσπασε τελείως το τζαμάκι.και ράγισε η μεσαία από τις τρεις με αποτέλεσμα να μην βγαίνουν πλέον καθαρές. Θα παραγγείλω άλλη αλλά δεν είμαι σίγουρος από που να παραγγείλω και αν είναι καλή η ποιότητα της. Έχω βρει στο Ali αλλά και κάποιες στην Ελλάδα που είναι στα διπλά λεφτά. 

Επίσης περιμένω να μου έρθει και οθόνη αντικατάστασης γιατί δυστυχώς έσπασε για δεύτερη φορά. Και την προηγούμενη φορά που άλλαξα πήρα Amoled και πάλι τώρα Amoled παράγγειλα. Ανέβηκαν αρκετά οι τιμές τους αναφέρω έτσι πληροφοριακά. Τώρα την πήρα με 73 ευρώ, την προηγούμενη με 60 και την πρό προηγούμενη με 50! Σκεφτόμουν να πάρω TFT αλλά που είναι αρκετά φθηνότερη αλλά πήγα με την Amoled νομίζοντας ότι θα έχει πιο ζωντανά χρώματα και λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας. 

Όποιος μπορεί να μου απαντήσει για την κάμερα ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Μου αρέσει πολύ το κινητό και δεν θέλω να το αλλάξω. 

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει για το θέμα της πίσω κεντρικής κάμερας του MiA3 που ανέφερα παραπάνω. 

Έχω βρει και έχουν κωδικό Α48Ν03Β Β9255 

ενώ η Original που χάλασε είναι  Α48Ν03Β V9255. 

Το γράμμα αλλάζει. Η original είναι V9255 ενώ ή άλλη για αντικατάσταση που βρίσκω σε πολλά site είναι B9255. 

Αν κάποιος έχει άποψη σας παρακαλώ να μου το πει. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω απάντηση αλλά έχουν υπάρξει κάποιοι παλιά που τους έσπασε η οθόνη και άλλαξαν τηλέφωνο. Δεν ρίχνεις μια ματιά σε παλιά μηνύματα να επικοινωνήσεις μαζί τους μήπως σου δώσουν το παλιό τηλ τους να κάνεις δουλειά; Λέω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Greckos said:

Σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει για το θέμα της πίσω κεντρικής κάμερας του MiA3 που ανέφερα παραπάνω. 

Έχω βρει και έχουν κωδικό Α48Ν03Β Β9255 

ενώ η Original που χάλασε είναι  Α48Ν03Β V9255. 

Το γράμμα αλλάζει. Η original είναι V9255 ενώ ή άλλη για αντικατάσταση που βρίσκω σε πολλά site είναι B9255. 

Αν κάποιος έχει άποψη σας παρακαλώ να μου το πει. 

Ευχαριστώ.

Όχι μη την αγοράσεις την πήρα αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος 

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2022 at 4:04 ΜΜ, clien said:

Όχι μη την αγοράσεις την πήρα αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά τι να πάρω; Είναι χαλασμένη αυτή του τηλεφώνου και πρέπει να την αντικαταστήσω με κάποια. Τελικά πήρες κάποια άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος σπασμένο MiA3 που θέλει να ξεφορτοθεί. Θα ενδιαφερόμουνα να το πάρω για κάποια ανταλλακτικά. Π.χ. την πίσω κάμερα που θέλω. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος σπασμένο MiA3 που θέλει να ξεφορτοθεί. Θα ενδιαφερόμουνα να το πάρω για κάποια ανταλλακτικά. Π.χ. την πίσω κάμερα που θέλω. 
Ευχαριστώ.
Περιμένω καινούργια συσκευή οπότε το Α3 θα πάει για πούλημα, βέβαια είναι πλήρως λειτουργικό και χωρίς το παραμικρό σημάδι, αν το θέλεις στείλε μου pm να τα πούμε.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, chios said:
13 ώρες πριν, Greckos said:
Μήπως έχει κάποιος σπασμένο MiA3 που θέλει να ξεφορτοθεί. Θα ενδιαφερόμουνα να το πάρω για κάποια ανταλλακτικά. Π.χ. την πίσω κάμερα που θέλω. 
Ευχαριστώ.

Περιμένω καινούργια συσκευή οπότε το Α3 θα πάει για πούλημα, βέβαια είναι πλήρως λειτουργικό και χωρίς το παραμικρό σημάδι, αν το θέλεις στείλε μου pm να τα πούμε.

Ποιο παίρνεις?

Link to comment
Share on other sites

Realme 9 pro , το έχει και η σύζυγός πολύ καλή συσκευή χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, chios said:

Realme 9 pro , το έχει και η σύζυγός πολύ καλή συσκευή χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Παλεύεται η ips? 

Έχει καλό μαύρο και γωνίες? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...