Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η έκδοση V11.0.19.0.QFQMIXM είναι διαθέσιμη προς λήψη για τους χρήστες με την Global ROM

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα κανει reboot, παρολο που εχω τον chrome απενεργοποιημενο και χρησιμοποιω ff...

Κατι παιζει με memory leaks

Δεν εχω κανει επαναφορα εργοστασιακων στο 10, το εχω με αναβαθμιση απο το 9. Ισως να φταιει κι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ έως σήμερα δεν υπάρχει καμμία είδηση για MiA4 (εκτός αν έχω χάσει κάτι), ενώ τα προηγούμενα χρόνια πλησιάζαμε στην κυκλοφορία των προηγούμενων android one μοντέλων...
WOLFGUARD OF ANGBAND
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν υπάρχει το mi a3 να το αγοράσεις καινούργιο με φυσιολογικη τιμή πουθενά

 

Στα 245€ κάτι είναι αλλά έτσι όπως έγινε (σταμάτησε η παραγωγή του), είναι είδος προς εξαφάνιση. Σα να σου λένε "Πάνε σε Redmi Note 8/8T, και μεγάλο, και καλύτερη ανάλυση οθόνης, με ίδιο SoC και βέβαια, ποιο φθηνό!" :lol:

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που όπως είπαμε έκανα κατά λάθος την αναβάθμιση, τελικά αναγκάστηκα (επειδή σερνόταν κυριολεκτικά) να κάνω reset. Με την ευκαιρία ξεκλείδωσα bootloader και πέρασα Magisk και TWRP. Αν και δεν μου χρειαζόταν root λόγω του private dns (adguard), με έβαλε σε σκέψεις ο φίλος που πέρασε την MIUI12 μήπως αξίζει η αλλαγή rom. Δεν το έχω σετάρει ακόμη να δω κατά πόσον διορθώθηκαν τα προβλήματα που είχα εντοπίσει μετά από το update, αλλά ήδη βλέπω ότι τα ελληνικά στο whatsapp (και μόνο εκεί) μου τα υπογραμμίζει όλα με το swiftkey (και μόνο με αυτό), κάτι που ξεκίνησε αμέσως μετά το update.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την κοκκινίλα στα γράμματα οφείλεται στο ότι στην 10 εφαρμόζεται ορθογραφικός έλεγχος από το λειτουργικό σε ότι γράφεις, αλλά για να δουλεύει χρειάζεται το πληκτρολόγιο να στέλνει την γλώσσα που γράφεις. Λογικά ενημερωμένες εκδόσεις του πληκτρολογίου που χρησιμοποιείς θα το κάνουν, εκτός αν κάτι έχει μπλέξει. Μπορείς να δοκιμάσεις με το πληκτρολόγιο της Google προσωρινά, αν δεν στο κάνει σημαίνει ότι φταίει το άλλο, το είχα και εγώ με ένα που χρησιμοποιούσα χρόνια αλλά σταμάτησε να ενημερώνεται και δεν ήξερε την αλλαγή για την 10 οπότε το άλλαξα. Ίσως και να υπάρχει κάπου επιλογή στις γλώσσες να το απενεργοποιήσεις, σε εμένα ήταν απλά η αφορμή να αλλάξω το δικό μου. Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Η κοκκινίλα θα παραμείνει και για όλα τα πληκτρολόγια, αν δεν βάλετε στο off τον spell checker(έλεγχο ορθογραφίας; ) της google, στις ρυθμίσεις των πληκτρολογίων, στις ρυθμίσεις του κινητού.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

8 Σεπτεμβρίου διαβάζω έρχεται γενικά το android 11 θα έχει πλάκα να δούμε πότε θα έρθει στο α3 το 2022 λογικά χαχα

 

Ή τέλη Δεκεμβρίου ή Μάρτιο όπως το Android Q :lol:

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός spiliot, ακριβώς όπως τα γράφεις!

mr47, ναι διορθώνεται αν απενεργοποιήσεις τον έλεγχο αλλά κρίμα είναι να μην τον έχεις, ενώ με της google που είναι ενημερωμένο δεν το κάνει.

 

Το άλλο πρόβλημα τώρα που ξαναπέρασα τις εφαρμογές from scratch είναι ότι πολλές από αυτές έχουν κόψει περισσότερες λειτουργίες στις free εκδοχές από πέρυσι (σ.σ. πάντα αποφεύγω να ενημερώνω τις εφαρμογές για αυτόν ακριβώς το λόγο, εκτός αν υπάρχει πρόβλημα). Για παράδειγμα ο nova launcher τα έχει πλέον όλα στο prime τα εξτραδάκια, το camscanner και το zoiper τα ίδια κ.ά.

 

Πάντως μετά το reset όντως βελτιώθηκε η ταχύτητα στην 10. Δυστυχώς έκανα την μλκ χωρίς να το πολυψάξω - μιας και το είχα αυτή τη φορά ρουτάρει - να βγάλω μαζικά μερικά system apps που θεωρούσα bloatware και φαίνεται ότι κάποιο(α) από αυτά ήταν απαραίτητα και δεν μπούταρε (με έβγαζε στο fastboot). Οπότε άδραξα την ευκαιρία και πέρασα την μιούι :)

 

Πολύ βαριά η μιούι αλλά έχει προεγκατεστημένα διάφορα καλούδια για τα οποία θα ήθελες 3rd party apps, όπως always on display, tap2wake, tap2lock, hide notch, blocklist, scanner, sound recorder κλπ, τα ξέρετε. Χώρια που επιτέλους μου δούλεψε το fingerprint με την πρώτη, το οποίο τόσο καιρό δεν έπαιρνε με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Την δόνηση όταν το ξεκλειδώνεις με δακτυλικό αποτύπωμα πως την απενεργοποιώ..?

 

https://forum.xda-developers.com/mi-a3/how-to/how-to-disable-vibrations-unlocking-t4065281

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, περίμενα να ήταν κάτι μέσα στις ρυθμίσεις..

 

Settings, accessibility, vibration.

Αλλά νομίζω ότι απενεργοποιεί τη δόνηση από παντού

Edited by fireillusion
Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κανένας july update να μας πει γνώμη?
Όλα καλά. Δεν βλέπω καμιά διαφορά. Μάλλον μόνο security update είναι.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, περίμενα να ήταν κάτι μέσα στις ρυθμίσεις..

Υπάρχει στις ρυθμίσεις και αυτή η εφαρμογή συντόμευση για ρυθμίσεις είναι στην ουσία

 

Δε θυμάμαι όμως πού είναι γιατί το είχα κάνει όταν πήρα τη συσκευή

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα κανει reboot, παρολο που εχω τον chrome απενεργοποιημενο και χρησιμοποιω ff...

Κατι παιζει με memory leaks

Δεν εχω κανει επαναφορα εργοστασιακων στο 10, το εχω με αναβαθμιση απο το 9. Ισως να φταιει κι αυτο

 

Αδερφέ εσένα πόσα reboot κάνει μες τη μέρα? εμένα 1 αλλά κάθε μέρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ έχω κάνει και ρεσετ μετά την αναβάθμιση σε android 10. Σήμερα εκεί που μιλούσα στο τηλ μου έκανε επανεκκίνηση

 

Και σε σένα φίλε με τι συχνότητα σου κάνει reboot εντωμεταξυ εμένα δεν ει άι ακριβώς reboot μαυρίζει η οθόνη χωρίς μετά να βγάλει το logo της xiaomi και πάει απευθείας στην αρχική οθόνη κλειδώματος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...