Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον καιρό εκεί τον είχες και στην εννιά? δοκίμασες να τον βγάλεις

 

κοίτα επίσης σε τι φορμα έχεις την ώρα να εμφανίζεται, μήπως έχεις για παράδειγμα να βγάζει τα δευτερόλεπτα ή την ημέρα και δεν χωραει.

ναι ο καιρός ήταν εκεί και στην 9. τον έβγαλα αλλά πάλι η ώρα δεν φαίνεται.

 

που έχει ρύθμιση για το εάν θα έχει δευτερόλεπτα, μέρα εμφανισιμη η ώρα;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αααα γι'αυτό κάποιος μου ζήτησε 124€ αλλά μου είπε ότι δεν θα δουλεύει το δαχτυλικό αποτύπωμα... μάλισταααα..

Μα πόσοι παπατζήδες υπάρχουν? Φαίνεται σοβαρή εταιρία με μούρη στο ιντερνετ και τελικά .. μια μούφα!

 

Συμφωνώ adi32 ότι το μεταχειρισμένο είναι η πιο καλή λύση αυτή τη στιγμή, γι'αυτό ζήτησα και την βοήθεια της ομάδας.. αν ακούσετε κάτι, να με έχετε στο νου σας!

Εγώ Θεσσαλονίκη είμαι!

Εκτός αν ανοίξει για τα καλά η αγορά και πέσουν οι τιμές της γνήσιας.. το παρακολουθούμε κι αυτό!

 

κι εγώ πρόσφατα το διαπίστωσα, αλλά για να έχεις δακτυλικό αποτύπωμα στην οθόνη πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να έχεις amoled, τουλάχιστον με την παρούσα τεχνολογία

 

αυτό συμβαίνει επειδή οι amoled δεν έχουν backlight όπως οι lcd, συνεπώς μπορούν να επιτρέψουν στο φως να περνάει από την οθόνη στον αισθητήρα που βρίσκεται κάτω από την οθόνη ώστε να διαβάσει το αποτύπωμα κάτι που στην lcd είναι αδύνατον να συμβεί

 

ο αισθητήρας που έχουμε εμείς δεν είναι ultrasonic όπως ήταν στο a1 και a2, στην ουσία φωτογραφίζει το αποτύπωμά σου για αυτό και θεωρείται λιγότερο ασφαλής από τον ultrasonic που διαβάζει το ανάγλυφο, αν και όσο και να έχω ψευτό-δοκιμάσει διάφορα δε νομίζω να ξεκλειδώνει και τόσο εύκολα χωρίς το πραγματικο δάκτυλο

 

το ίδιο ισχύει και για το face unlock, καμιά φωτό δεν το ξεκλείδωσε και ας μην είναι τοσο προχώ όσο της apple

 

αυτό που έχω απορία είναι αν υπάρχουν ultrasonic σε οθόνες και αν θεωρητικά θα μπορούσαν να δουλέψουν και σε lcd, αν και όλα τα high end πλέον κινητά είναι amoled

 

στο δικό μας πάντως σίγουρα θέλει το φως να περνάει από την οθόνη δεν γίνεται αλλιώς , για αυτό και η lcd θα αχρηστέψει τον αισθητήρα

 

και βασικά για αυτό και έπαιξε "έκπτωση" στην ανάλυση, θέλησαν να βάλουν τόσα "high end" χαρακτηριστικά (μαζί με γυαλιά τριγύρω, αρκετά γρήγορη ειδικά για την κατηγορία μνήμη) σε ένα κινητό που ως βασική αγορά έχει την ινδία και μοιραία θα είναι φθηνό, από κάπου έπρεπε να κόψουν

 

προσωπικά πάντως θα ήθελα και ένα mi a3 pro στο έως 300αρι με κάποιες βελτιώσεις (πχ ανάλυση , ois και ίσως παραπάνω ραμ και καλύτερο soc)

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Αααα γι'αυτό κάποιος μου ζήτησε 124€ αλλά μου είπε ότι δεν θα δουλεύει το δαχτυλικό αποτύπωμα... μάλισταααα..

Μα πόσοι παπατζήδες υπάρχουν? Φαίνεται σοβαρή εταιρία με μούρη στο ιντερνετ και τελικά .. μια μούφα!

 

Συμφωνώ adi32 ότι το μεταχειρισμένο είναι η πιο καλή λύση αυτή τη στιγμή, γι'αυτό ζήτησα και την βοήθεια της ομάδας.. αν ακούσετε κάτι, να με έχετε στο νου σας!

Εγώ Θεσσαλονίκη είμαι!

Εκτός αν ανοίξει για τα καλά η αγορά και πέσουν οι τιμές της γνήσιας.. το παρακολουθούμε κι αυτό!

 

Αν όντως ζητάνε 124 για IPS είναι τραγικοί, προφανώς εκμεταλλεύονται το ότι η amoled είναι ακριβή, στο ebay ξεκινάει από 104,40 - όχι γνήσια φυσικά. Για την IPS θα έπρεπε να ζητάνε το πολύ 60 ευρώ, αφού την βρίσκουμε εμείς με 40 και λογικά αυτοί θα την αγοράζουν ακόμα φθηνότερα.

Πάντως οι τιμές είναι απαράδεκτα υψηλές και λογικά -όπως γράφεις- κάποια στιγμή θα πέσουν, ενδεικτικά ιμιτασιόν οθόνη από ebay για Galaxy J5 κοστίζει 18 ευρώ η LCD και 38 ευρώ η amoled...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του. Amoled καλή μπαταρία κάμερα, μικρό μέγεθος και στοκ Android δεν υπάρχει στα 160 που το πήραμε οι πιο πολλοί και δεν ξέρω αν θα ξανά υπάρξει.

Γιαυτό προσοχή μεγάλη γιατί καήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του. Amoled καλή μπαταρία κάμερα, μικρό μέγεθος και στοκ Android δεν υπάρχει στα 160 που το πήραμε οι πιο πολλοί και δεν ξέρω αν θα ξανά υπάρξει.

Γιαυτό προσοχή μεγάλη γιατί καήκαμε.

 

Το μικρό μέγεθος αρχικά μου είχε φανεί αδιάφορο, αλλά τελικά ήταν ωραίο που μετά από τόσα χρόνια μπορούμε να χειριζόμαστε άνετα το κινητό με το ένα χέρι

 

Και με τα gestures ακόμα πιο εύκολα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει ξανά την ερώτηση για την 10. Καθώς την συσκευή την πήρα για καβάντζα που λέμε & τώρα λέω να την χρησιμοποιήσω, προχωράω κανονικά στην αναβάθμιση; Ασφαλώς θα μου πείτε αν θέλω Google updates, με κάποια μικρά προβλήματα που έχουν αναφερθεί...
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε παιδιά, δεν έχει αποθέματα και ανέβηκε τόσο η τιμή;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν αποθέματα λόγω κορονοϊού, έχει μεγάλη ζήτηση λόγω αυτού που είναι (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ).. οπότε πήγε στα ύψη η τιμή του (το 128gb 299€ από Κίνα χωρίς τα μεταφορικά σήμερα)!!!

 

diamantis_ αυτοί που μου είπανε 100€ + ΦΠΑ για την οθόνη, μου είπανε ότι δεν θα δουλεύει το δαχτυλικό αποτύπωμα..

Κάποιοι άλλοι που μου ζητούσαν από 130€ έως 140€ μου είπαν ότι ήταν ιμιτασιον καλή ποιότητας.

Ένας άλλος μου είπε 149,00€ το κόστος μόνο της οθόνης συν 20€ περαστικά αλλά ότι είναι η γνήσια.

Το σκρουτζομάγαζο που το πήρα με έδωσε το τηλ ενός εξουσιοδοτημένου σερβις και μου είπε 230€ ενώ μία γνωστή αλυσίδα στο χώρο των ηλεκτρονικών προϊόντων μου είπε 199,90€.

Τέλος ένα παλικάρι που ασχολείται με τέτοια μου είπε ότι ιμιτασιον από Κίνα βρήκε με 90€ συν 15€ περαστικά κι ένας άλλος την γνήσια από έξω ότι την βρήκε 165+ΦΠΑ συν τα περαστικά.... Όποιος θέλει τον ενημερώνω και προσωπικά για τα στοιχεία των επιχειρήσεων!

 

qsis σε ευχαριστώ πολύ για την τόσο αναλυτική σου απάντηση!

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την κάθε βοήθεια που μου δίνετε κάθε φορά που την ζητάω! Είστε πραγματικά ο θησαυρός μου στα θέματα των κινητών!!!

Edited by Dota
Link to comment
Share on other sites

Μου το είπε φίλος μου που έμεινε χωρίς συσκευή και ήθελε το συγκεκριμένο, και δεν το πίστευα. Μπαίνω skroutz και βλέπω το 128αρι το είχε ένας κατόπιν παραγγελίας 500€...

Τελικά του λέω μη σκας, πάρε το δικό μου. Και το έδωσα 150€ ενώ το είχα πάρει 170 πριν 6 μήνες. Όχι ότι είχα κάποιο πρόβλημα, αλλά έτσι κι αλλιώς το είχα για 2ο, και μια ανανέωση την ήθελα μιας και είχα αρχίσει λίγο να το βαριέμαι...

 

Στάλθηκε από το XT1524 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Λυπάμαι...

Η πλάκα είναι πως ο φίλος μου αυτός ψάχνεται γενικά και όλο αλλάζει συσκευές, και του λέει θα το δώσεις σύντομα, λογικά, ε. Και μου λέει, δεν ξέρω, τώρα είδα πως βάζουν μερικοί 64άρια 130-140€, οπότε δύσκολο να πιάσει πολύ παραπάνω, άρα μάλλον το κρατάω προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πάντως θα ήθελα και ένα mi a3 pro στο έως 300αρι με κάποιες βελτιώσεις (πχ ανάλυση , ois και ίσως παραπάνω ραμ και καλύτερο soc)

 

Full HD ανάλυση χρειαζόταν μόνο. Ειδικά για διάβασμα, με το στήσιμο των pixels στις amoled οθόνες και το "λευκό" τους, κουράζουν μετά από κάποια ώρα.

 

Γιατί να μην είσαι φίλος δικός μου.....

 

Για όποιο θέμα έχεις με το 8T, γράψε και στο αντίστοιχο θέμα του ή στείλε μου πμ.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε παιδιά, δεν έχει αποθέματα και ανέβηκε τόσο η τιμή;

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Νομίζω πως δεν είναι θέμα μείωσης αποθεμάτων. Θεωρώ πως για δικούς της λόγους η xiaomi σταμάτησε να το παράγει.

Δεν είναι κάπως περίεργο το γεγονός ότι αρχές Φεβρουαρίου,αν δεν κάνω λάθος, όλες οι μεγάλες αλυσίδες το έβαλαν σε προσφορά για να ξεστοκάρουν. Με την ευλογία της infoquest εννοείται. Και από τότε μην το είδατε το a3. Δεν ξανασκόκαραν ποτέ.

Πιθανόν όσοι σχολίαζαν παλαιότερα πώς η Xiaomi θέλει να αποσυρθεί από το android-1 project να έχουν δίκιο.

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν είναι θέμα μείωσης αποθεμάτων. Θεωρώ πως για δικούς της λόγους η xiaomi σταμάτησε να το παράγει.

Δεν είναι κάπως περίεργο το γεγονός ότι αρχές Φεβρουαρίου,αν δεν κάνω λάθος, όλες οι μεγάλες αλυσίδες το έβαλαν σε προσφορά για να ξεστοκάρουν. Με την ευλογία της infoquest εννοείται. Και από τότε μην το είδατε το a3. Δεν ξανασκόκαραν ποτέ.

Πιθανόν όσοι σχολίαζαν παλαιότερα πώς η Xiaomi θέλει να αποσυρθεί από το android-1 project να έχουν δίκιο.

Το κινητό είχε βγει προσφορά με το που κυκλοφόρησε σχεδόν, η τιμή των 270 που είχε από την αντιπροσωπεία ήταν υπερβολική

 

Θυμάμαι ένα σημαντικό κομμάτι των συσκευών είχε πουληθεί στα 220€ τόσο το είχα πάρει κι εγώ από media όταν στις άλλες μεγάλες αλυσίδες είχαν τελειώσει τα κομμάτια της προσφοράς

 

Στα 270 προφανώς και το κινητό δεν άξιζε, στα 220 ήταν οκ αν σε ενδιαφέρει η ελληνική εγγύηση των δύο ετών αλλά και αν ήθελες δόσεις στην κάρτα που προσωπικά ήθελα

 

Για να δούμε αν θα βγάλει και α4 , προσωπικά έχω την αίσθηση ότι η σειρά των α είναι αρκετά δημοφιλής για να την σταματήσουν

 

Εγώ προσωπικά θα πάω αλλού αν δεν υπάρξει α5 (γιατί κάθε δύο γενιές ψήνομαι για αλλαγή ώστε να εδώ και το τελευταίο λειτουργικό)

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ήταν οι αποτυχημένες προσπάθειες της 10αρας??? 2? 3?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τρεις η 4ξ είναι stable υποτίθεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τρεις η 4η είναι stable υποτίθεται

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είχε βγει προσφορά με το που κυκλοφόρησε σχεδόν, η τιμή των 270 που είχε από την αντιπροσωπεία ήταν υπερβολική

 

Θυμάμαι ένα σημαντικό κομμάτι των συσκευών είχε πουληθεί στα 220€ τόσο το είχα πάρει κι εγώ από media όταν στις άλλες μεγάλες αλυσίδες είχαν τελειώσει τα κομμάτια της προσφοράς

 

Στα 270 προφανώς και το κινητό δεν άξιζε, στα 220 ήταν οκ αν σε ενδιαφέρει η ελληνική εγγύηση των δύο ετών αλλά και αν ήθελες δόσεις στην κάρτα που προσωπικά ήθελα

 

Εγώ αναφέρομαι στην προσφορά Φεβρουαρίου στα 159 ευρώ. Τόσο περίπου ήταν και η τιμή που έπαιζε στο skroutz εκείνη την περίοδο.

Και από τότε εξαφανίστηκε στα μεγάλα καταστήματα. Μέσα στον επόμενο μήνα ελαττώθηκαν υπερβολικά και οι διαθέσιμες συσκευές στο skroutz.

Και μιλάμε για λιγότερο από εννέα μήνες από την κυκλοφορία του.

Δεν μου φαντάζει φυσιολογικό αυτό ή τουλάχιστον συνηθισμένο.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Φίλος έχει τρελαθεί με τα κουλά που του κάνει η αναβάθμιση στο android 10.

Υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής σε android 9?

 

Όχι

Έκανε ρεσετ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλος έχει τρελαθεί με τα κουλά που του κάνει η αναβάθμιση στο android 10.

Υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής σε android 9?

 

Για πες και τι κουλά μπας και μπορεί να βοηθήσει κάποιος

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρομαι στην προσφορά Φεβρουαρίου στα 159 ευρώ. Τόσο περίπου ήταν και η τιμή που έπαιζε στο skroutz εκείνη την περίοδο.

Και από τότε εξαφανίστηκε στα μεγάλα καταστήματα. Μέσα στον επόμενο μήνα ελαττώθηκαν υπερβολικά και οι διαθέσιμες συσκευές στο skroutz.

Και μιλάμε για λιγότερο από εννέα μήνες από την κυκλοφορία του.

Δεν μου φαντάζει φυσιολογικό αυτό ή τουλάχιστον συνηθισμένο.

 

Ε ναι στα 160 από αντιπροσωπεία είναι ξεστοκαρισμα

 

Μου κάνει βέβαια εντύπωση να έχει σταματήσει η παραγωγή του, μπορούμε να μάθουμε αν αυτό έχει συμβεί σε παγκόσμιο επίπεδο ή απλά μιλάμε για έλλειψη στη δική μας χώρα;

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...