Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολλά σπασίματα ακούω και χθες έφαγε και το δικό μου μια σαβούρα, αλλά παραμένει μια χαρά

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

πολλά σπασίματα ακούω και χθες έφαγε και το δικό μου μια σαβούρα, αλλά παραμένει μια χαρά

 

Mαλλον μαζευτηκαμε ολοι για να πουμε το παραπονο μας, τοσο φθηνη συσκευη (οταν την ειχαμε αγορασει) και τοσο ακριβη επισκευη!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει πολύ ακριβά η επισκευή οθόνης.

Σε Samsung amoled την αλλάζουν με 90ε

 

Ακόμα και 90 να έκανε όταν φτάσει να κοστίζει πάνω από τη μισή αξία της συσκευής το σκέφτεσαι για καινούρια ειδικά αν είναι τόσο φθηνή

 

Και τώρα πες είναι σχετικά φρέσκια αν φορτώσει χρόνο+ στην πλάτη της δεν θα σκεφτείς καν την πλήρη αντικατάσταση

 

Εμένα πάντως δεν με προβληματίζει η οθόνη, ευτυχώς δεν μου έχει σπάσει ποτέ οθόνη και πότε δεν έβαζα προστασία πάντα ήθελα την αίσθηση του gorilla glass απευθείας

 

Η γυάλινη πλάτη είναι που με προβληματίζει την οποία από πολλές απόψεις την θεωρώ και περιττή

 

Βέβαια υπάρχει η σιλικόνη που έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιείς αλλιώς το κινητό γλιστράει παρά πολύ

 

Προσωπικά πάντως δεν θα έλεγα όχι σε ποιοτικό πλαστικό σε σχέση με γυαλί ή ακόμα και μέταλλο

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Στο Mi A3 της γυναίκας μου είχα τα προβλήματα που αναφέρετε όλοι και αποφάσισα να πετάξω το Android one και να πάω σε Miui. Τώρα μπορώ να πω ότι έχω super συσκευή.

Για να το κάνει κάποιος χρειάζεται μια σχετική εμπειρία.

https://forum.xda-developers.com/mi-a3/development/miui-miui-11-mi-a3-t4016457

Link to comment
Share on other sites

Στο Mi A3 της γυναίκας μου είχα τα προβλήματα που αναφέρετε όλοι και αποφάσισα να πετάξω το Android one και να πάω σε Miui. Τώρα μπορώ να πω ότι έχω super συσκευή.

Για να το κάνει κάποιος χρειάζεται μια σχετική εμπειρία.

https://forum.xda-developers.com/mi-a3/development/miui-miui-11-mi-a3-t4016457

 

Απο οτι είδα βασίζεται στο Αndroid9 αλλά στην miui δεν έχει και τόσο σημασία .

Από security patch τι λέει ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά Απρίλιος 2020 είχε security patch.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα το redmi note 8T/128GB λευκό στα 170€ και λογικά σήμερα θα το παραλάβω..

 

Ωστόσο ενημέρωσα δύο τεχνικούς να έχουν το νου τους σε περίπτωση που τους πέσει στα χέρια τους κάποιο Α3 με άλλο πρόβλημα (πχ. καμμένη πλακέτα κλπ) να χρησιμοποιήσουμε την οθόνη τους με μικρότερο κόστος εννοείται..

 

Συμβουλή: Να τα προσέχετε πολύ τα Α3! Να τα φέρεστε με πολύ αγάπη και τρυφερότητα!!!

 

Θα ήθελα να ζητήσω μία ακόμη χάρη.. Μπορείτε να μου δώσετε κάποιο link με οδηγίες για να βάλω gcam μήπως μπορέσω τώρα να το κάνω στο 8Τ..?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχει και η επιλογή IPS LCD για το Α3, οι τιμές στο ebay ξεκινούν από 40 ευρώ. Για amoled ισχύουν οι τιμές που έγραψε ο φίλος κι ακόμα υψηλότερες. Οπότε, αν γίνει το κακό οι επιλογές είναι 2: φθηνή επισκευή με IPS (πρέπει να έχεις δεύτερο κινητό, γιατί θα αργήσει να έρθει από Κίνα) , αλλιώς ανακύκλωση. Προσωπικά, αν έπιαναν τα χέρια μου θα το έφτιαχνα, από εκεί που θα το πετούσα θα είχα Α3 με IPS LCD με κόστος 40 ευρώ, μου φαίνεται καλό deal.
Link to comment
Share on other sites

Κλάσης ανωτέρω το miui δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, το Α3 αδικείτε στο θέμα λογισμικού, σαν hardware είναι πολύ καλό.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Κλάσης ανωτέρω το miui δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, το Α3 αδικείτε στο θέμα λογισμικού, σαν hardware είναι πολύ καλό.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

@chios , χωρίς καμία διάθεση διένεξης, το α3 δεν αδικείται καθόλου από το λογισμικό του.

Είναι stock android, και το stock android είναι αυτό ακριβώς που είναι το α3. Από κει και πέρα είναι όλα θέμα προτίμησης. Σε άλλους αρέσει το miui που είναι εμπλουτισμένο από την xiaomi με πολλά features και σε άλλους η γύμνια του stock android όπου μπορούν να βάλουν μόνο τα απαραίτητα που τους ενδιαφέρουν.

Αν αδικείται από κάτι το α3 είναι ίσως κάποιες λάθος αποφάσεις της Xiaomi σχετικά με τις αναβαθμίσεις του. Και λέω ίσως γιατί και πάλι δεν ξέρουμε πραγματικά τι έχει συμβεί.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό είναι θέμα γούστου και αναγκών

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανένα νέο σχόλιο για τη 10 Ευχαριστημένοι είστε???

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα. Το τηλέφωνο πάει μια χαρά.

Και συμφωνώ 100% με τον φίλο πιο πάνω πως έτσι πρέπει να είναι το λογισμικό του. Σε όποιον δεν αρέσει το stock Android, μάλλον έκανε μια όχι και τόσο καλή επιλογή.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

εγώ με την 10αρα εάν εξαιρέσεις την μη εμφάνιση του ρολογιού στην μπάρα αριστερά δεν έχω κανένα παράπονο...

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγώ με την 10αρα εάν εξαιρέσεις την μη εμφάνιση του ρολογιού στην μπάρα αριστερά δεν έχω κανένα παράπονο...

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Εχεις κανει και reset ?

Πολυ περιεργο προβλημα δεν το εχω ξανακουσει

Εγω ετσι κι αλλιως εχω εξαφανισει την πανω μπαρα για το φοβο του burn in γιατι την ειχα πατησει με το προηγουμενο κινητο και ειχε μεινει αποτυπωμα ολων των εικονιδιων

 

Ενα αλλο που βρηκα στη 10 ειναι στις επιλογες για προγραμματιστες αν πας κατω κατω μπορεις να αλλαξεις τα χρωματα και τα εικονιδια και μια γραμματοσειρα

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα διένεξης δεν τίθεται, συμφωνώ ότι το λογισμικό είναι θέμα γούστου και ίσως έκανα λάθος επιλογή, όταν δοκίμασα miui στο Α3 τότε κατάλαβα το λάθος μου, το τηλέφωνο πήγαινε πολύ Πιο καλά από την στοκ και είχε απίστευτη παραμετροποίηση. Δεν σκέφτομαι ακόμα να το δώσω με βολεύει το μέγεθος και η amoled οθόνη ίσως όταν βγει miui 12 το γυρίσω .

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει και reset ?

Πολυ περιεργο προβλημα δεν το εχω ξανακουσει

Εγω ετσι κι αλλιως εχω εξαφανισει την πανω μπαρα για το φοβο του burn in γιατι την ειχα πατησει με το προηγουμενο κινητο και ειχε μεινει αποτυπωμα ολων των εικονιδιων

 

Ενα αλλο που βρηκα στη 10 ειναι στις επιλογες για προγραμματιστες αν πας κατω κατω μπορεις να αλλαξεις τα χρωματα και τα εικονιδια και μια γραμματοσειρα

 

ναι περίεργο. δες την φώτο έχει κενό στην θέση της ώρας!. σε αρκετές οθόνες βέβαια τα εικονίδια του καιρού πάνε τέρμα αριστερά σαν να μην υπάρχει θέση για το ρολόι. παράξενο.

όχι δεν έκανα ρεσετ βαριέμαι μόνον για το ρολόι να ξανά στήνω! ίσως φτιάξει με επόμενη αναβάθμιση;

 

69a2a77cc891feeb53fc305d7ef785b4.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

ναι περίεργο. δες την φώτο έχει κενό στην θέση της ώρας!. σε αρκετές οθόνες βέβαια τα εικονίδια του καιρού πάνε τέρμα αριστερά σαν να μην υπάρχει θέση για το ρολόι. παράξενο.

όχι δεν έκανα ρεσετ βαριέμαι μόνον για το ρολόι να ξανά στήνω! ίσως φτιάξει με επόμενη αναβάθμιση;

 

69a2a77cc891feeb53fc305d7ef785b4.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

ο καιρος πως σου βγαινει εκει ?

Εχεις βαλει καποια εφαρμογη ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,με την καινούρια αναβάθμιση οπότε τραβάω βίντεο υψηλής ανάλυσης από 1080και 4κ τρεμοπαιζει η κάμερα στο gcam...πριν δεν το έκανε.. χρειάζεται νέα gcam?
Link to comment
Share on other sites

Τον καιρό εκεί τον είχες και στην εννιά? δοκίμασες να τον βγάλεις

κοίτα επίσης σε τι φορμα έχεις την ώρα να εμφανίζεται, μήπως έχεις για παράδειγμα να βγάζει τα δευτερόλεπτα ή την ημέρα και δεν χωραει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ευχαριστηθεί τόσο πολύ το note 8 και το MIUI που μετά απο λίγο καιρό θα λέει ''ποιό Α3;''

 

Από χθες το μεσημέρι προσπαθώ να βάλω τις εφαρμογές μου.. ήδη έχω βρίσει τόσες φορές για την βλακεία αυτή που έχει και δεν μπορώ να κάνω ότι θέλω όπως το θέλω!!!

Τι είναι αυτό το miui που θα το ευχαριστηθώ κιόλας? Μήπως δεν καταλαβαίνω κάτι καλά?

 

Εγώ το πιο απλό πήγα να κάνω .. να κατεβάσω τις εφαρμογές μου και να βάλω στις οθόνες μόνο αυτές που θέλω και τις άλλες να τις έχω κρυμμένες και να τις χρησιμοποιώ όποτε θέλω πατώντας ένα κουμπί! Άντε κάντο τώρα αυτό σ αυτήν τη συσκευή! Τα νεύρα μου!

Μου έχει ένα σωρό άχρηστα πράγματα... κάνει πιο πολύ ώρα να φορτώσει κάτι.. απογοήτευση!

 

Ενώ το mi A3 (και τα προηγούμενα της ίδιας σειράς που είχα) το άνοιγες,, κατέβαζες ότι ήθελες εσύ, τα έβαζες στην σειρά που ήθελες εσυ και το δούλευες όμορφα κι ωραία όπως εσύ ήθελες! Γιατί ρε φίλε να έχω προγράμματα μέσα που δεν θέλω να τα χρησιμοποιήσω και να τα βλέπω κιόλας καθημερινά???? Εσύ στο σπίτι σου θα έβαζες πράγματα που δεν ήθελες επειδή θα ήταν δώρο με το σπίτι??? Όχι!

 

Όσο για μια ΙPS LCD που ανέφερε ο Diamantis_ τι ακριβώς είναι? Δεν είναι τεχνολογίας amoled αλλά είναι τεχνολογίας lcd ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α.. ξέχασα...

Αφήστε που είναι τεράστιο και βαρύ! Μέχρι και στην εξωτερική εμφάνιση είναι κλάσεις ανώτερο το mi A3!!!!

Κάντε όλοι σας κάτι σας παρακαλώ να βρούμε μια γνήσια οθόνη φθηνή να ξαναπιάσω στα χέρια μου το Α3 μου... pleaseeeee

Link to comment
Share on other sites

Από χθες το μεσημέρι προσπαθώ να βάλω τις εφαρμογές μου.. ήδη έχω βρίσει τόσες φορές για την βλακεία αυτή που έχει και δεν μπορώ να κάνω ότι θέλω όπως το θέλω!!!

Τι είναι αυτό το miui που θα το ευχαριστηθώ κιόλας? Μήπως δεν καταλαβαίνω κάτι καλά?

 

Εγώ το πιο απλό πήγα να κάνω .. να κατεβάσω τις εφαρμογές μου και να βάλω στις οθόνες μόνο αυτές που θέλω και τις άλλες να τις έχω κρυμμένες και να τις χρησιμοποιώ όποτε θέλω πατώντας ένα κουμπί! Άντε κάντο τώρα αυτό σ αυτήν τη συσκευή! Τα νεύρα μου!

Μου έχει ένα σωρό άχρηστα πράγματα... κάνει πιο πολύ ώρα να φορτώσει κάτι.. απογοήτευση!

 

Ενώ το mi A3 (και τα προηγούμενα της ίδιας σειράς που είχα) το άνοιγες,, κατέβαζες ότι ήθελες εσύ, τα έβαζες στην σειρά που ήθελες εσυ και το δούλευες όμορφα κι ωραία όπως εσύ ήθελες! Γιατί ρε φίλε να έχω προγράμματα μέσα που δεν θέλω να τα χρησιμοποιήσω και να τα βλέπω κιόλας καθημερινά???? Εσύ στο σπίτι σου θα έβαζες πράγματα που δεν ήθελες επειδή θα ήταν δώρο με το σπίτι??? Όχι!

 

Όσο για μια ΙPS LCD που ανέφερε ο Diamantis_ τι ακριβώς είναι? Δεν είναι τεχνολογίας amoled αλλά είναι τεχνολογίας lcd ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α.. ξέχασα...

Αφήστε που είναι τεράστιο και βαρύ! Μέχρι και στην εξωτερική εμφάνιση είναι κλάσεις ανώτερο το mi A3!!!!

Κάντε όλοι σας κάτι σας παρακαλώ να βρούμε μια γνήσια οθόνη φθηνή να ξαναπιάσω στα χέρια μου το Α3 μου... pleaseeeee

 

 

Καλύτερα να μη βάλεις ips οθόνη που σίγουρα εκτός ότι δε θα έχεις το δακτυλικο θα έχεις προβλήματα μη συμβατότητας. Οι ips οθόνες είναι οι απλές οθόνες που θα είχες σε κάποιο παλιότερο κινητό σου. Δεν έχουν καλό μαύρο όπως οι amoled, έχουν κακές γωνίες θέασης δεν εξοικονομούν μπαταρία χειρότερα χρώματα αλλά έχουν καλύτερο λευκό.

Το καλύτερο θα ήταν να βρεις ένα μεταχειρισμένο

Link to comment
Share on other sites

Αααα γι'αυτό κάποιος μου ζήτησε 124€ αλλά μου είπε ότι δεν θα δουλεύει το δαχτυλικό αποτύπωμα... μάλισταααα..

Μα πόσοι παπατζήδες υπάρχουν? Φαίνεται σοβαρή εταιρία με μούρη στο ιντερνετ και τελικά .. μια μούφα!

 

Συμφωνώ adi32 ότι το μεταχειρισμένο είναι η πιο καλή λύση αυτή τη στιγμή, γι'αυτό ζήτησα και την βοήθεια της ομάδας.. αν ακούσετε κάτι, να με έχετε στο νου σας!

Εγώ Θεσσαλονίκη είμαι!

Εκτός αν ανοίξει για τα καλά η αγορά και πέσουν οι τιμές της γνήσιας.. το παρακολουθούμε κι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...