Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω χωρις το app vault ειμαι...απο οσο ειδα δηλαδή στις εφαρμογές και έγραψα την λεξη δεν εβγαλε κατι..αρα δεν το εχω..τωρα για τα αλλα που ειπες ναι αν μπορεις να πεις καποιες απο αυτες θα βοηθούσε αν και νομίζω πως εφόσον τς έχουμε σε επιλογή να μην ξεκινάν αλλά μονο εφόσον ζητηθει δεν βρίσκω καποιο λογο να το κάνουμε,εκτος και αν κάνω λαθος φυσικα!εμενα στο συστημα android ειναι μονιμα 28 με 30 % αρα νομιζω πως εχει να κανει καθαρα με το 11.0.5

 

Αλλαξε γλώσσα σε αγγλικά και ξαναψάξε, στα Ελληνικά δεν το βγάζει

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το απεγκαταστησα το app vault τωρα. Εαν εχετε να προτεινεται και αλλες εφαρμογες να τις σβησω και αυτες.

Ειναι πολυ σημαντικη η αυτονομια για εμενα.

Το κινητο ειναι μεταχειρισμενο επομενως εχει κανει τον κυκλο φορτισεων.

Ειμαι πολυ ικανοποιημενος σε ολα εκτος απο μπαταρια.

Μπορουμε να αφαιρεσουμε ολο το bloatware της xiaomi χωρις να μπλεξουμε με root κλπ;

εγω χωρις το app vault ειμαι...απο οσο ειδα δηλαδή στις εφαρμογές και έγραψα την λεξη δεν εβγαλε κατι..αρα δεν το εχω..τωρα για τα αλλα που ειπες ναι αν μπορεις να πεις καποιες απο αυτες θα βοηθούσε αν και νομίζω πως εφόσον τς έχουμε σε επιλογή να μην ξεκινάν αλλά μονο εφόσον ζητηθει δεν βρίσκω καποιο λογο να το κάνουμε,εκτος και αν κάνω λαθος φυσικα!εμενα στο συστημα android ειναι μονιμα 28 με 30 % αρα νομιζω πως εχει να κανει καθαρα με το 11.0.5

Αλλαξε γλώσσα σε αγγλικά και ξαναψάξε, στα Ελληνικά δεν το βγάζει

Ίσως όντως είναι αυτό που λέει ο taliban, γιατί το App Vault δεν μπορείς να το απεγκαταστήσεις τελείως από τη διαχείριση εφαρμογών, μόνο να απεγκαταστήσεις τις αναβαθμίσεις του (που αρκετοί εδώ έχουν γράψει ότι αρκεί για να παύσει να... ενοχλεί την 11.0.5.0!).

 

Το να γίνουν disable διάφορες εφαρμογές της xiaomi - ή και του android ή τρίτων προμηθευτών (ανάλογα με το τι θεωρεί ο καθένας μας bloatware... :)) μπορεί να γίνει χωρίς root, μέσω adb από τον υπολογιστή μας.

Αντί για disable, μπορεί να γίνει και πλήρης απεγκατάσταση με τον ίδιο τρόπο, αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο (η εφαρμογή δεν είναι διαθέσιμη πλέον), και η απεγκατάσταση είναι λίγο... δραστική, για την περίπτωση που 'φάμε' κάτι που τελικά χρειαζόταν - μετά, ο μόνος τρόπος να το επαναφέρουμε είναι factory reset, ενώ με το να γίνουν disable, είναι πολύ εύκολο να ξανακάνουμε enable ό,τι τυχόν δούμε ότι τελικά μας χρειαζόταν.

 

Αν νομίζετε ότι υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ να δοκιμάσω να γράψω ένα σύντομο οδηγό..

 

εμενα στο συστημα android ειναι μονιμα 28 με 30 % αρα νομιζω πως εχει να κανει καθαρα με το 11.0.5

Μετά από κάθε σημαντική αναβάθμιση και μένα το ίδιο μου κάνει, αλλά μετά από κάποια χρήση, παρατηρώ ότι αρχίζει να πέφτει και τελικά καταλήγει να κινείται κάπου μεταξύ 15-20%. Μας λένε και ξαναλένε ότι οι τελευταίες εκδόσεις του Android -και ακόμα περισσότερο του MIUI- κάνουν διάφορες 'έξυπνες' βελτιστοποιήσεις, και δεν έδινα ποτέ ιδιαίτερη σημασία, αλλά ίσως τελικά και να έχουν δίκιο...

Δοκίμασε να του δώσεις 1-2 εβδομάδες χρόνο και να δεις τι κάνει.

Σημείωσε επίσης ότι το android system ανεβαίνει (κατακόρυφα μάλιστα) αν εγκαθιστάς / απεγκαθιστάς εφαρμογές, παίζεις με τις ρυθμίσεις κλπ. Ίσως τελικά και η πτώση που έχω δει μετά από κάποιο καιρό να οφείλεται όχι σε κάποια 'έξυπνη' βελτιστοποίηση του λειτουργικού, αλλά στο ότι ο χρήστης (εγώ) έχει... ηρεμήσει και χρησιμοποιεί απλά το τηλέφωνο και τις εφαρμογές του, χωρίς να το... σκαλίζει συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε γλώσσα σε αγγλικά και ξαναψάξε, στα Ελληνικά δεν το βγάζει

το εκανα οπως ειπες και το βρηκε οντως

Ίσως όντως είναι αυτό που λέει ο taliban, γιατί το App Vault δεν μπορείς να το απεγκαταστήσεις τελείως από τη διαχείριση εφαρμογών, μόνο να απεγκαταστήσεις τις αναβαθμίσεις του (που αρκετοί εδώ έχουν γράψει ότι αρκεί για να παύσει να... ενοχλεί την 11.0.5.0!).

 

Το να γίνουν disable διάφορες εφαρμογές της xiaomi - ή και του android ή τρίτων προμηθευτών (ανάλογα με το τι θεωρεί ο καθένας μας bloatware... :)) μπορεί να γίνει χωρίς root, μέσω adb από τον υπολογιστή μας.

Αντί για disable, μπορεί να γίνει και πλήρης απεγκατάσταση με τον ίδιο τρόπο, αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο (η εφαρμογή δεν είναι διαθέσιμη πλέον), και η απεγκατάσταση είναι λίγο... δραστική, για την περίπτωση που 'φάμε' κάτι που τελικά χρειαζόταν - μετά, ο μόνος τρόπος να το επαναφέρουμε είναι factory reset, ενώ με το να γίνουν disable, είναι πολύ εύκολο να ξανακάνουμε enable ό,τι τυχόν δούμε ότι τελικά μας χρειαζόταν.

 

Αν νομίζετε ότι υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ να δοκιμάσω να γράψω ένα σύντομο οδηγό..

 

 

Μετά από κάθε σημαντική αναβάθμιση και μένα το ίδιο μου κάνει, αλλά μετά από κάποια χρήση, παρατηρώ ότι αρχίζει να πέφτει και τελικά καταλήγει να κινείται κάπου μεταξύ 15-20%. Μας λένε και ξαναλένε ότι οι τελευταίες εκδόσεις του Android -και ακόμα περισσότερο του MIUI- κάνουν διάφορες 'έξυπνες' βελτιστοποιήσεις, και δεν έδινα ποτέ ιδιαίτερη σημασία, αλλά ίσως τελικά και να έχουν δίκιο...

Δοκίμασε να του δώσεις 1-2 εβδομάδες χρόνο και να δεις τι κάνει.

Σημείωσε επίσης ότι το android system ανεβαίνει (κατακόρυφα μάλιστα) αν εγκαθιστάς / απεγκαθιστάς εφαρμογές, παίζεις με τις ρυθμίσεις κλπ. Ίσως τελικά και η πτώση που έχω δει μετά από κάποιο καιρό να οφείλεται όχι σε κάποια 'έξυπνη' βελτιστοποίηση του λειτουργικού, αλλά στο ότι ο χρήστης (εγώ) έχει... ηρεμήσει και χρησιμοποιεί απλά το τηλέφωνο και τις εφαρμογές του, χωρίς να το... σκαλίζει συνέχεια!

 

εγω το εκανα disable clear all data το γυρισα παλι στα ελληνικα εκανα επανεκκινση και πηγα να δω αν αρχιζει και λειτουργει ξανα και οντως ειχε παλι κατι λιγα μεγαμπαιτ αρα και που το κανω δωρο αδωρο?

 

edit: βρήκα αυτο το βιντεο

και το έβγαλα εντελώς με adb θα το δουλέψω και θα σας πω αν έχετε καμία άλλη πρόταση να σβήσω καμία ακόμα εφαρμογή άχρηστη ενημερώστε!!! Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζετε ότι υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ να δοκιμάσω να γράψω ένα σύντομο οδηγό..

 

Θα ήταν ενδιαφέρον ένας οδηγός με εφαρμογές που μπορούν να παγώσουν ή απεγκατασταθουν χωρίς να έχουμε κάποιο θέμα με το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε γλώσσα σε αγγλικά και ξαναψάξε, στα Ελληνικά δεν το βγάζει

 

Δεν χρειάζεται αλλαγή γλώσσας. Κάνεις αναζήτηση για "Αποθήκη εφαρμογών".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μια ερώτηση επειδή σκέφτομαι να γοράσω το κινητό και κοιτάω λίγο τα μαγαζιά. Από GIZTOP έχει κανείς εμπειρίες να μοιραστεί? Να το προτιμήσω επειδή έχει και καλή τιμή ή θα φάω τα μουτρα μου?

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μια ερώτηση επειδή σκέφτομαι να γοράσω το κινητό και κοιτάω λίγο τα μαγαζιά. Από GIZTOP έχει κανείς εμπειρίες να μοιραστεί? Να το προτιμήσω επειδή έχει και καλή τιμή ή θα φάω τα μουτρα μου?

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.

 

δεν ξέρω για το σαιτ που λες άλλα μπήκα και έβαλα τις επιλογές για αγορά να δω το τελικό κόστος..λογικά θα βάλεις dhl express shippng το οποίο φτάνει στα 273 ευρω...αν θες μπορώ να σου προτείνω αυτο https://www.mobile-phones.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=6268&virtuemart_category_id=195&Itemid=501 όπου το πήρα εγω φτανει βεβαια στα 302 με εξοδα αλλα ειναι εγγύηση σε μια μερα θα το εχεις εν καιρο καραντίνας ο τύπος οχι μονο το εστειλε σε 1 μερα μου έκοψε τιμολόγιο με απαλλαγή φόρου πράγμα που ολοι μου έλεγαν πως θελει 20 μέρες φοβεροί επαγγελματίες και το προτείνω με κλειστα ματια!

 

οσον αφορα το app vault που το έβγαλα μπορεί να ειναι ιδεα μου παιδιά αλλα το τηλ ειναι ταχύτερο και η μπαταρια πραγματικά δεν πεφτει..το εβγαλα εχθες το πρωι 0930 απο το φορτιστή το εχω λιωσει ειμαι ηδη σε soc 0525 και εχω 37%...το συστημα android εχει πεσει απο 25 30% σε μαξιμουμ 20 22 %.Το εκανε και ο κολλητος σε 9Τ pro και εκεινος μου ειπε τα ιδια

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μια ερώτηση επειδή σκέφτομαι να γοράσω το κινητό και κοιτάω λίγο τα μαγαζιά. Από GIZTOP έχει κανείς εμπειρίες να μοιραστεί? Να το προτιμήσω επειδή έχει και καλή τιμή ή θα φάω τα μουτρα μου?

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.

Από τα πρώτα πράγματα που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι αν το μαγαζί έχει κατάλληλη μέθοδο αποστολής - από τις λεγόμενες "τριγωνικές"- συνήθως τις ονομάζουν "priority κάτι" και αν υπάρχει κόσμος -π.χ. εδώ στο φόρουμ- που να τις έχει δοκιμάσει, ή αν έχει το προϊόν σε ευρωπαϊκή αποθήκη, αλλιώς δεν πλησιάζεις καν.

Το τελωνείο (δυστυχώς) δεν αστειεύεται...

Επίσης, για να μπεις στην ταλαιπωρία, το ρίσκο, την έλλειψη εγγυήσεων κλπ που συνεπάγεται μια αγορά από Κίνα, καλά θα είναι η διαφορά τιμής να είναι σημαντική! Για €10-20-30-40 δεν το επιχειρείς καν!

(και το λέω όντας... μανιακός με τις αγορές από την Κίνα για πάνω από 10 χρόνια τώρα...!)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για το σαιτ που λες άλλα μπήκα και έβαλα τις επιλογές για αγορά να δω το τελικό κόστος..λογικά θα βάλεις dhl express shippng το οποίο φτάνει στα 273 ευρω...αν θες μπορώ να σου προτείνω αυτο https://www.mobile-phones.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=6268&virtuemart_category_id=195&Itemid=501 όπου το πήρα εγω φτανει βεβαια στα 302 με εξοδα αλλα ειναι εγγύηση σε μια μερα θα το εχεις εν καιρο καραντίνας ο τύπος οχι μονο το εστειλε σε 1 μερα μου έκοψε τιμολόγιο με απαλλαγή φόρου πράγμα που ολοι μου έλεγαν πως θελει 20 μέρες φοβεροί επαγγελματίες και το προτείνω με κλειστα ματια!

 

οσον αφορα το app vault που το έβγαλα μπορεί να ειναι ιδεα μου παιδιά αλλα το τηλ ειναι ταχύτερο και η μπαταρια πραγματικά δεν πεφτει..το εβγαλα εχθες το πρωι 0930 απο το φορτιστή το εχω λιωσει ειμαι ηδη σε soc 0525 και εχω 37%...το συστημα android εχει πεσει απο 25 30% σε μαξιμουμ 20 22 %.Το εκανε και ο κολλητος σε 9Τ pro και εκεινος μου ειπε τα ιδια

 

Από τα πρώτα πράγματα που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι αν το μαγαζί έχει κατάλληλη μέθοδο αποστολής - από τις λεγόμενες "τριγωνικές"- συνήθως τις ονομάζουν "priority κάτι" και αν υπάρχει κόσμος -π.χ. εδώ στο φόρουμ- που να τις έχει δοκιμάσει, ή αν έχει το προϊόν σε ευρωπαϊκή αποθήκη, αλλιώς δεν πλησιάζεις καν.

Το τελωνείο (δυστυχώς) δεν αστειεύεται...

Επίσης, για να μπεις στην ταλαιπωρία, το ρίσκο, την έλλειψη εγγυήσεων κλπ που συνεπάγεται μια αγορά από Κίνα, καλά θα είναι η διαφορά τιμής να είναι σημαντική! Για €10-20-30-40 δεν το επιχειρείς καν!

(και το λέω όντας... μανιακός με τις αγορές από την Κίνα για πάνω από 10 χρόνια τώρα...!)

 

 

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Από ότι φαίνεται μάλλον θα προτιμήσω το Skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά η οθόνη αφής δεν δουλεύει έκανα και το λάθος να κάνω επανεκκίνηση και τώρα δεν το βλέπει ο υπολογιστής για να μεταφέρω αρχεία και φωτογραφίες.

 

Τί μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά η οθόνη αφής δεν δουλεύει έκανα και το λάθος να κάνω επανεκκίνηση και τώρα δεν το βλέπει ο υπολογιστής για να μεταφέρω αρχεία και φωτογραφίες.

 

Τί μπορώ να κάνω;

 

Για κανε πιο λιανά το ξαφνικά.....πριν την τουμπιτσα η μετά?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Για κανε πιο λιανά το ξαφνικά.....πριν την τουμπιτσα η μετά?

 

Καμία τούμπα...το απολύμανα με αντισηπτικό και μαντηλάκι, και τώρα που κοίταξα την οθόνη σβηστή από το πλάϊ, έχει κάποιους ιριδισμούς στο πρώτο 0.5 εκατοστό της οθόνης χαμηλά...

..πρέπει να πέρασε μέσα, που το θεωρώ αξιοπερίεργο πώς έγινε...

 

Το κινητό ανάβει, πηγαίνει στη συμπλήρωση κωδικών ΣΙΜ, αλ΄λα δεν λειτουργεί η αφή...

 

Δεν ξέρω αν θα επανέλθει το κινητό, ελπίζω μέχρι αύριο να συνέλθει, αλλά σε περίπτωση που δεν μού κάνει τη χάρη, θέλω να μάθω αν μπορώ να το συνδέσω με τον υπολογιστή και να μεταφέρω αρχεία.

 

Το Huawei P Smart Pro είναι καλός αντικαταστάτης στα 199€

 

ΥΓ: Άρχισε να δουλεύει η αφή στο μισό της οθόνης...ελπίζω μέχρι αύριο και το κάτω μισό να σιάξει.

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Καμία τούμπα...το απολύμανα με αντισηπτικό και μαντηλάκι, και τώρα που κοίταξα την οθόνη σβηστή από το πλάϊ, έχει κάποιους ιριδισμούς στο πρώτο 0.5 εκατοστό της οθόνης χαμηλά...

..πρέπει να πέρασε μέσα, που το θεωρώ αξιοπερίεργο πώς έγινε...

 

Το κινητό ανάβει, πηγαίνει στη συμπλήρωση κωδικών ΣΙΜ, αλ΄λα δεν λειτουργεί η αφή...

 

Δεν ξέρω αν θα επανέλθει το κινητό, ελπίζω μέχρι αύριο να συνέλθει, αλλά σε περίπτωση που δεν μού κάνει τη χάρη, θέλω να μάθω αν μπορώ να το συνδέσω με τον υπολογιστή και να μεταφέρω αρχεία.

 

Το Huawei P Smart Pro είναι καλός αντικαταστάτης στα 199€

 

ΥΓ: Άρχισε να δουλεύει η αφή στο μισό της οθόνης...ελπίζω μέχρι αύριο και το κάτω μισό να σιάξει.

 

Βάλτο στο ρύζι φίλε πέρασες υγρασία στην συσκευή σου.....όχι δεν είναι καλός αντικαταστατης του 9.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι υγρασία θα φύγει λογικά αν δεν έκανες ζημιά στην οθόνη. Μέσα στο αντισηπτικό το έριξες;
Link to comment
Share on other sites

καλά αντισηπτικό:shock: στην συσκευή;; Αλκοόλ στην οθόνη; γιατί ρε παιδιά; δεν σκέφτεστε οτι έστω και το λίγο αυτό οινόπνευμα που περιέχεται μέσα μπορεί να ερεθίσει την οθόνη; Μαντηλάκι απο τα γυαλιά ηλίου καθαρό πλυμένο να είναι και γίνεται τζάμι!
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι υγρασία θα φύγει λογικά αν δεν έκανες ζημιά στην οθόνη. Μέσα στο αντισηπτικό το έριξες;

 

Όχι, αλλά έκανα το λάθος να το αφήσω στο τραπέζι που συνήθως απολυμαίνουμε ψώνια κτλ πριν μπούνε ψυγείο/ντουλάπια και σ'ένα σημείο πρέπει να είχε μαζευτεί υγρασία που δεν σκουπίστηκε καλα και δεν φαινόταν στο διάφανο πλαστικό μουσαμά του τραπεζιού...

...ήταν και μπρούμυτα το κινητό και μάλλον πέρασε μέσα, σιγά σιγά...

(γύρισα από ταξίδι με νοικιασμένο όχημα, όλα τα ρούχα πλυντήριο, φαί και μακροβούτι στο κρεβάτι...στο δίωρο πρέπει να την άκουσε το κινητό)

 

καλά αντισηπτικό:shock: στην συσκευή;; Αλκοόλ στην οθόνη; γιατί ρε παιδιά; δεν σκέφτεστε οτι έστω και το λίγο αυτό οινόπνευμα που περιέχεται μέσα μπορεί να ερεθίσει την οθόνη; Μαντηλάκι απο τα γυαλιά ηλίου καθαρό πλυμένο να είναι και γίνεται τζάμι!

Αν δεν βάλεις απολυμαντικό, δεν γίνεται τίποτα...με το κεφάλι σου παίζεις για συσκευή που φέρνεις στο πρόσωπό σου...

...το λάθος δεν ήταν η χρήση του αντισηπτικού στην οθόνη (τζαμάκι) και τη γυάλινη πλάτη, το λάθος ήταν ότι άφησα το κινητό πάνω στο τραπέζι όπου στράγγισε το αντισηπτικό που είχα χρησιμοποιήσει σε κλειδιά, κάρτες και αντικείμενα που είχα μαζί στο ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

μωρο μαντιλα χωρις αλκοολ ενα περασμα καλο και μετα με πανακι σαν αυτο των οπτικων και το τηλ γίνεται τζιτζι...αλκοολ οξείδωνει τα παντα...την δε θηκη οπως αυτη της σιλικονης οπως εχω εγω σφουγγάρι με σαπούνι για τα χερια σαπούνισμα ξέπλυμα με πετσέτα τα χοντρα και μετα πιστολακι στο μεσαιο οχι πολυ ζεστο γιατι λιωνει με το καιρο την σιλικονη απο μακρυα στέγνωμα και τελος!!αυτα κανω εγω τουλάχιστον χρονια τωρα...οσον αφορα την gorilla 5 κλαιννν μαιννν οπως λεμε εδω στον βορά πρώτη πτώση ελαφρια παρε 2 γρατζουνιες Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

μωρο μαντιλα χωρις αλκοολ ενα περασμα καλο και μετα με πανακι σαν αυτο των οπτικων και το τηλ γίνεται τζιτζι...αλκοολ οξείδωνει τα παντα...την δε θηκη οπως αυτη της σιλικονης οπως εχω εγω σφουγγάρι με σαπούνι για τα χερια σαπούνισμα ξέπλυμα με πετσέτα τα χοντρα και μετα πιστολακι στο μεσαιο οχι πολυ ζεστο γιατι λιωνει με το καιρο την σιλικονη απο μακρυα στέγνωμα και τελος!!αυτα κανω εγω τουλάχιστον χρονια τωρα...οσον αφορα την gorilla 5 κλαιννν μαιννν οπως λεμε εδω στον βορά πρώτη πτώση ελαφρια παρε 2 γρατζουνιες

 

Προφανώς δεν έχεις υπόψη σου τις οδηγίες ΠΟΥ για αποτελεσματική απολύμανση, ως προς τα συστατικά και το χρόνο δράσης τους. Σε καμία περίπτωση δεν είναι επαρκή τα παραπάνω, τουλάχιστον όταν έχεις έλθει σε επαφή με δυνάμει μολυσμένες επιφάνειες, που έτσι πρέπει να αντιμετωπίζονται σε καιρό πανδημίας οι περισσότερες επιφάνειες εκτός σπιτιού.

 

Χρησιμοποιείς και πετσέτα σε επιφάνεια που δεν έχει απολυμανθεί αποτελεσματικά, μεγεθύνοντας δυνητικά το πρόβλημα.

 

Ξιά σου...

 

Το λάθος που έκανα εγώ ήταν ότι το άφησα σε βρεγμένη επιφάνεια...

 

κατά τ' άλλα ο μόνος αποτελεσματικός τροπος απολύμανσης τέτοιων επιφανειών, που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί χλώριο, είναι:

 

πέρασμα με απολυμαντικό με συστατικό αλκοοόλης 60-70% τουλαχιστον και διατήρηση όλης της επιφάνειας βρεγμένης για 30 δ έως 1 λεπτό

(το ποσοστό αλκοόλης και ο χρόνος δράσης ποικίλλει αναλόγως τον τύπο, πχ προπανόλη-1, προπανόλη-2, αιθυλική αλκοόλη ή συνδυασμός...)

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Και το κακό είναι ότι οι οθόνες μας έχουν επικάλυψη με υλικό που αποτρέπει την επικάθιση λίπους, σε μια προσπάθεια να κρατήσουν μακριά τις δαχτυλιές (όχι μόνο στο δικό μας, στα περισσότερα σύγχρονα κινητά). Αυτή δυστυχώς φεύγει σιγά σιγά με τη χρήση (σε βάθος πολλών μηνών όμως), και το κακό είναι ότι χρησιμοποιώντας αλκοολούχο απολυμαντικό, μάλλον τη μετατρέπουμε σε... ανάμνηση κατευθείαν.

Από την άλλη όμως, το τηλέφωνο έρχεται σε επαφή με τα πάντα μέσα στη μέρα, και μετά και με το πρόσωπο και τα χέρια μας, οπότε εν μέσω επιδημίας η απολύμανση είναι απαραίτητη και τα πράγματα δε... φαίνονται καλά για την επίστρωση της οθόνης! :p

 

Επίσης θυμάμαι που είχα διαβάσει ότι αρκετά από τα high(er) end Xiaomi (δεν είμαι σίγουρος για το Mi9T...) έχουν και κάποια νανο-επικάλυψη, που -υποτίθεται- τους δίνει και μερική αντίσταση στο νερό. Ούτε αυτή, φοβάμαι, θα... περάσει καλά με τον κορωνοϊό και τα απολυμαντικά που τον ακολουθούν (τι να κάνουμε όμως)...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως περνάω κάθε μέρα με οινόπνευμα σε βαμβάκι, όχι να πλημμυρίσει όμως, τα τελευταία 6 χρόνια (!!) τα κινητά που είχα. Πριν το redmi note 3,και το M9t που το έχω από τότε που βγήκε.

Ομως ποτέ σε ελεύθερη οθόνη, πάντα έχω tempered glass οπότε σκουπίζω πάνω σε αυτό. Και την θήκη σιλικόνης την πλένω όπως πλένουμε τα χέρια μας, και απλά την σκουπίζω να μην έχει σταγόνα και την βάζω. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα κανένα, εξατμίζεται γρήγορα το οινόπνευμα και δεν πέφτει και τόση ποσότητα ώστε να μπει στο εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός είναι ότι Αλκοολούχα υγρά και οθόνες δεν πάνε παρέα........προφανώς βέβαια και ο καθένας βάζει ότι θέλει στην συσκευή του,δικά του τα χρήματα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

με την μαμά κάμερα στις σελφι δεν υπάρχει δυνατότητα για ζουμ ιν ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

με την μαμά κάμερα στις σελφι δεν υπάρχει δυνατότητα για ζουμ ιν ?

 

φερε κοντά την κάμερα......:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως περνάω κάθε μέρα με οινόπνευμα σε βαμβάκι, όχι να πλημμυρίσει όμως, τα τελευταία 6 χρόνια (!!) τα κινητά που είχα. Πριν το redmi note 3,και το M9t που το έχω από τότε που βγήκε.

Ομως ποτέ σε ελεύθερη οθόνη, πάντα έχω tempered glass οπότε σκουπίζω πάνω σε αυτό. Και την θήκη σιλικόνης την πλένω όπως πλένουμε τα χέρια μας, και απλά την σκουπίζω να μην έχει σταγόνα και την βάζω. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα κανένα, εξατμίζεται γρήγορα το οινόπνευμα και δεν πέφτει και τόση ποσότητα ώστε να μπει στο εσωτερικό.

 

Εγω χρησιμοποιώ χαρτι κουζινας...το λαθος τωρα ηταν οτι το αφησα στο τραπέζι με αντικείμενα που ειχα ψεκάσει, οπότε και το ελάχιστο υγρό που στραγγιξε και λιμνασε σε ενα σημείο λόγω των κοιλοτητων στο μουσαμα του τραπεζιου εκανε τη προσωρινη ζημια.

 

Τωρα το κινητό ειναι πλέον μια χαρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεγονός είναι ότι Αλκοολούχα υγρά και οθόνες δεν πάνε παρέα........προφανώς βέβαια και ο καθένας βάζει ότι θέλει στην συσκευή του,δικά του τα χρήματα.

 

Και δικη του η υγεία επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ χαρτι κουζινας...το λαθος τωρα ηταν οτι το αφησα στο τραπέζι με αντικείμενα που ειχα ψεκάσει, οπότε και το ελάχιστο υγρό που στραγγιξε και λιμνασε σε ενα σημείο λόγω των κοιλοτητων στο μουσαμα του τραπεζιου εκανε τη προσωρινη ζημια.

 

Τωρα το κινητό ειναι πλέον μια χαρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και δικη του η υγεία επίσης.

 

Τα αυτονόητα δεν χρίζουν αναφοράς νομίζω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...