Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά ξέρει κανείς αν ο φορτιστης από SonyEricsson handsfree ταιριαζει και στα κινητά της ίδιας μάρκας ή το αντίστροφο(δηλαδή αν ο φορτιστής του κινητού φορτίζει και το bluetooth ακουστικο) ;

Σκοπός μου είναι να κουβαλάω μόνο ένα φορτιστή (κι όχι 1 για κινητό +1 για το handsfree) στα ταξίδια.:)

Link to comment
Share on other sites

Το wep500 κυκλοφόρησε στο plaisio. Το πήρε κανείς να πεί εντυπώσεις?

Θα κυκλοφορήσει και ένα άλλο "ωραίο" το blueant z9!

Link to comment
Share on other sites

Θα κυκλοφορήσει και ένα άλλο "ωραίο" το blueant z9!

 

Αυτό ωραίο φαίνεται,θα υποστηρίζει όμως ταυτόχρονα δύο συσκευές;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν ο φορτιστης από SonyEricsson handsfree ταιριαζει και στα κινητά της ίδιας μάρκας ή το αντίστροφο(δηλαδή αν ο φορτιστής του κινητού φορτίζει και το bluetooth ακουστικο) ;

Σκοπός μου είναι να κουβαλάω μόνο ένα φορτιστή (κι όχι 1 για κινητό +1 για το handsfree) στα ταξίδια.:)

 

Από ότι θυμάμαι ταιριάζει.

Ίδια υποδοχή έχουν(με τα καινούρια sony-ericsson, από το k750 και μετά)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ωραίο φαίνεται,θα υποστηρίζει όμως ταυτόχρονα δύο συσκευές;

 

Γράφει ότι υποστηρίζει με μέχρι 3 συσκευές ταυτόχρονα, και αλλάζεις στη συσκευή που "χτυπάει" πατώντας μαζί δύο πλήκτρα

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αυτο που πιστευω ενδιαφερει τους περισσοτερους ειναι το πως ακουγονται στους αλλους και οχι στο πως ακουνε οι ιδιοι καθως το ακουστικο ειναι παντα κοντα στο αυτι αλλα το μικροφονο ειναι συνηθως μακρια απο το στομα θα ηθελα να μου πειτε απο ποια συσκευη ειστε ικανοποιημενοι.Εχω το wep 200 και οι συνομιλητες μου λενε οτι ακουγομαι απο πηγαδι!Ευχαριστω!
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αυτο που πιστευω ενδιαφερει τους περισσοτερους ειναι το πως ακουγονται στους αλλους και οχι στο πως ακουνε οι ιδιοι καθως το ακουστικο ειναι παντα κοντα στο αυτι αλλα το μικροφονο ειναι συνηθως μακρια απο το στομα θα ηθελα να μου πειτε απο ποια συσκευη ειστε ικανοποιημενοι.Εχω το wep 200 και οι συνομιλητες μου λενε οτι ακουγομαι απο πηγαδι!Ευχαριστω!

 

 

Βγες απ΄το πηγάδι :p:lol::lol::lol:

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες αγόρασα το Bluetrek Tattoo.

Είναι από αυτά χωρίς άγκιστρο που μπαίνουν και κάθονται απευθείας στο αυτί,πολύ μικρό και πανάλαφρο.Μια χαρά στην ομιλία μέχρι στιγμής,μόνο κάτι αποσυνδέσεις μου κάνει με το Qtek που και που.Πολύ καλή και φτηνή λύση όπως και πολύ πρακτικό στην χρήση του.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες αγόρασα το Bluetrek Tattoo.

Είναι από αυτά χωρίς άγκιστρο που μπαίνουν και κάθονται απευθείας στο αυτί,πολύ μικρό και πανάλαφρο.Μια χαρά στην ομιλία μέχρι στιγμής,μόνο κάτι αποσυνδέσεις μου κάνει με το Qtek που και που.Πολύ καλή και φτηνή λύση όπως και πολύ πρακτικό στην χρήση του.

 

Δεν το έχω βρει πουθενά...από πού το πήρες και πόσο??

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλοι θεωρώ "κοιτάμε" τα "μικρά bluetooth" λόγω καλύτερης φορητότητας, αλλά μήπως όπως λέει και ο φίλος skiabox μας κάνουν και ακουγόμαστε από "το πηγάδι"? Γι' αυτό και μια συσκευή μεγαλύτερη σε μήκος άρα και το μικρόφωνο πιό κοντά στο στόμα ή κάποια συσκευή που απομονώνει τους εξωτερικούς ήχους (πήρε κανείς το Jawbone να μας πεί σχόλια?) θα ήταν η καλύτερη?
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω βρει πουθενά...από πού το πήρες και πόσο??

 

Έχεις πμ για να μην κάνουμε και διαφήμιση. :)

 

Παιδιά όλοι θεωρώ "κοιτάμε" τα "μικρά bluetooth" λόγω καλύτερης φορητότητας, αλλά μήπως όπως λέει και ο φίλος skiabox μας κάνουν και ακουγόμαστε από "το πηγάδι"? Γι' αυτό και μια συσκευή μεγαλύτερη σε μήκος άρα και το μικρόφωνο πιό κοντά στο στόμα ή κάποια συσκευή που απομονώνει τους εξωτερικούς ήχους (πήρε κανείς το Jawbone να μας πεί σχόλια?) θα ήταν η καλύτερη?

 

Και γω αυτή την αγωνία είχα με το Tattoo αλλά μέχρι τώρα οι συνομιλίες είναι άκρως ικανοποιητικές.Και είναι τόσο μικρό το ρημάδι που πραγματικά απορείς πως φτάνει η φωνή σου εκεί. :p

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πμ για να μην κάνουμε και διαφήμιση. :)

 

Και γω αυτή την αγωνία είχα με το Tattoo αλλά μέχρι τώρα οι συνομιλίες είναι άκρως ικανοποιητικές.Και είναι τόσο μικρό το ρημάδι που πραγματικά απορείς πως φτάνει η φωνή σου εκεί. :p

 

Και εγώ χρησιμοποιώ το Jabra JX10 με το κουμπί αποδοχής κλήσης στο πλάι και όχι στην επιφάνεια της συσκευής (για να μην υπάρχει πρόβλημα όταν προσπαθείς να την βάλεις στο αυτί σου) αλλά ορισμένες φορές αναγκάζομαι (μιας και δεν ακούγομαι καλά διότι υπάρχει εξωτερική φασαρία) να χρησιμοποιώ και τα χέρια για να "δημιουργήσω δρόμο" από το στόμα προς την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα σε ένα κατάστημα WIND το HBM-730 της LG και το αγόρασα για €29.

 

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ καλές: Πρόκειται για ένα πανάλαφρο ακουστικό, με πολύ καλό ήχο (κανένας δεν κατάλαβε ότι μιλούσα με bluetooth ακουστικό!) και δυνατό ηχειάκι. Επιπλέον, λόγω του ότι φοράω γυαλιά, το πολύ λεπτό του άγκιστρο δεν με δυσκολεύει καθόλου, ενώ πολύ εύκολα φοριέται και στα δύο αυτιά.

 

Σε σχέση με τα υπόλοιπα της κατηγορίας τιμής του έχει μειωμένη αυτονομία (περίπου 4 ώρες ομιλίας) αλλά αυτό είναι κάτι που δεν με απασχολεί, καθώς θα το χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά στο αυτοκίνητο για όση ώρα οδηγώ (και δεν μιλάω και πολύ λόγω καρτοκινητού...).

 

Αρχικά ήμουν μεταξύ των Motorola Η300 και Η350. Το πρώτο με ενδιέφερε για την ΑΑΑ μπαταρία του ενώ το δεύτερο λόγω εμφάνισης και μικρού μεγέθους, ενώ και τα δύο είχαν σημαντικά μεγαλύτερη αυτονομία από του LG. Λόγω όμως του ότι δεν είχα χρησιμοποιήσει bluetooth ακουστικό στο παρελθόν, φοβόμουν για τον συνδυασμό γυαλιών και άγκιστρου στο ίδιο αυτί, οπότε προτίμησα το σαφώς ελαφρύτερο LG, για το οποίο είχα διαβάσει και τα καλύτερα λόγια σε διάφορα reviews στο διαδίκτυο. :)

 

Επίσης, αρχικά σκεφτόμουν να αγοράσω το bluetooth από το http://www.play.com, επειδή η διαφορές στις τιμές σε σχέση με τα ελληνικά καταστήματα έφτανε τα €10 (μαζί μετα ταχυδρομικά, τα οποία περιλαμβάνονται στις τιμές τους!), αλλά δεν υπήρχε τρόπος να μάθω αν τα ακουστικά τους συνοδεύονται από φορτιστή με ευρωπαϊκό βύσμα ή με αγγλικό (η εταιρεία έχει βάση στην Μ. Βρετανία και δεν υπάρχει mail για επικοινωνία!), οπότε προτίμησα τα ελληνικά καταστήματα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αρχικά σκεφτόμουν να αγοράσω το bluetooth από το http://www.play.com, επειδή η διαφορές στις τιμές σε σχέση με τα ελληνικά καταστήματα έφτανε τα €10 (μαζί μετα ταχυδρομικά, τα οποία περιλαμβάνονται στις τιμές τους!), αλλά δεν υπήρχε τρόπος να μάθω αν τα ακουστικά τους συνοδεύονται από φορτιστή με ευρωπαϊκό βύσμα ή με αγγλικό (η εταιρεία έχει βάση στην Μ. Βρετανία και δεν υπάρχει mail για επικοινωνία!), οπότε προτίμησα τα ελληνικά καταστήματα.

 

Και ένας αντάπτορας από Αγγλική σε Ελληνική μπρίζα κάνει €0,50 :cool::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι ετοιμος να παρω το lg HBM-730!Το εχουν 29ευρω τα Wind!

Οποιος το εχει ας ποσταρει αν ξερει τιποτα!

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το δεύτερο Jx-10 και είμαι σχετικά ευχαριστημένος. Έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά (!) Bluetooth (SE,Nokia, Jabra):

 

Άψογο Design

Τέλειο μέγεθος

Όχι πολύ καλός ήχος

Μέτρια μπαταρία σε σχέση με τα SE που κρατάν 400ώρες (γιατί έχει μια μικροσκοπική Li-po, αλλά κάνει τρομερή δουλειά για το μέγεθός της!)

 

Αλλά αυτό που αναγνωρίζω στην Jabra (και η αντιπροσωπεία της στην ελλάδα ACE-HELLAS) είναι ότι οι άνθρωποι δεν κολλάν στα 5ευρώ ;) που κάνει (τόσο κάνουν στην παραγωγή όλα! η συσκευασία είναι ακριβότερη) ένα bluetooth αλλά ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ πολύ για τον πελάτη τους και την γνώμη του:

 

Τους είπα ότι δεν ακούν καλά οι συνομιλητές μου μετά από 8 μήνες και μου το αντικατέστησαν (ήρθε με πληρωμένα μεταφορικά και σφραγισμένο με τα αξεσουάρ του από την ελληνική αντιπροσωπεία) χωρίς δεύτερη κουβέντα και χωρίς να το ψάξουν (ο χρόνος τους θα κόστιζε περισσότερο). Εδώ και αρκετούς μήνες έχω το 2ο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω ενα i-tech αλλα εχασα τον φορτιστη του(καπου στο ξενοδοχειο που ημουν θα ειναι).υπαρχει περιπτωση να βρω πουθενα?
Link to comment
Share on other sites

loipon paidia...

thelw ti voitheia sas .. mou zitise kapoios filos mou na tou vrw bluetooth syskeyi gia ena nokia 8800 alla me tis exis "idiaiterotites" ... (den einai to provlima tou ta lefta, tha diathesei osa xreiazontai arkei na plirountai oi proypotheseis tou)

1. na mporei mesw aytou na akouei k radiofwno

2. na exei akoustiko oxi apo ayta pou efarmozoun panw sto ayti, allana einai me kalwdio (san ta i tech clip)

 

opoios mporei na mou dwsei ta fwta tou gia na voithisw ki egw me ti seira mou ton filo mou.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

loipon paidia...

thelw ti voitheia sas .. mou zitise kapoios filos mou na tou vrw bluetooth syskeyi gia ena nokia 8800 alla me tis exis "idiaiterotites" ... (den einai to provlima tou ta lefta, tha diathesei osa xreiazontai arkei na plirountai oi proypotheseis tou)

1. na mporei mesw aytou na akouei k radiofwno

2. na exei akoustiko oxi apo ayta pou efarmozoun panw sto ayti, allana einai me kalwdio (san ta i tech clip)

 

opoios mporei na mou dwsei ta fwta tou gia na voithisw ki egw me ti seira mou ton filo mou.

 

 

Ραφιοφωνο μαλλον θα ακουει απο το δεκτη του bluetooth!Οχι απο το τηλεφωνο διοτι θα πρεπει να ειναι συνδεδεμενα τα hands free ωστε να λειτουργουν σαν κεραια.

Αυτο που ψαχνεις μαλλον για SE το βλεπω χωρις να ξέρω πιο ακριβως αλλα εχω στο νου μου ενα που εχει και ανγνωριση και ολα.

 

 

 

Εγω παιδια πηρα τελικά το Lg hbm-730 με 29 ευρω.

Πρωτες εντυπωσεις ακρως θετικές.Ηχος πολύ δυνατος,με ακούνε τέλεια οι συνομιλητές μου(σαν να μιλαω χωρις bluetooth μου λενε).

Πολύ μικρό,δεν κάνει αποσυνδέσεις με το κινητό μου Nokia 6300.

Αν μπορω να βρω κατι αρνητικό μπορω να πω οτι ειναι μόνο το οτι για τις λειτουργίες του πρεπει να πατησεις πχ το κουμπί power για 2,5,8 δευτερολεπτα.Αυτο ειναι λίγο περιεργο διοτι μπερδευονται καποιες φορες οι χρονοι και δε μπορω να υπολογισω αν ειναι 3 η 5 δειτερολπετα με αποτελεσμα να μπερδευονται οι διαδικασιες.

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

loipon paidia...

thelw ti voitheia sas .. mou zitise kapoios filos mou na tou vrw bluetooth syskeyi gia ena nokia 8800 alla me tis exis "idiaiterotites" ... (den einai to provlima tou ta lefta, tha diathesei osa xreiazontai arkei na plirountai oi proypotheseis tou)

1. na mporei mesw aytou na akouei k radiofwno

2. na exei akoustiko oxi apo ayta pou efarmozoun panw sto ayti, allana einai me kalwdio (san ta i tech clip)

 

opoios mporei na mou dwsei ta fwta tou gia na voithisw ki egw me ti seira mou ton filo mou.

 

Ακριβώς όπως το θέλει ο φίλος σου είναι το Nokia HS12 (ή HW12, δε θυμάμαι ακριβώς) με ενσωματωμένο ραδιόφωνο, οθόνη και στερεοφωνικά καλωδιακά ακουστικά. Τιμή γύρω στα €130.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια πηρα τελικά το Lg hbm-730 με 29 ευρω.

Πρωτες εντυπωσεις ακρως θετικές.Ηχος πολύ δυνατος,με ακούνε τέλεια οι συνομιλητές μου(σαν να μιλαω χωρις bluetooth μου λενε).

Πολύ μικρό,δεν κάνει αποσυνδέσεις με το κινητό μου Nokia 6300.

Αν μπορω να βρω κατι αρνητικό μπορω να πω οτι ειναι μόνο το οτι για τις λειτουργίες του πρεπει να πατησεις πχ το κουμπί power για 2,5,8 δευτερολεπτα.Αυτο ειναι λίγο περιεργο διοτι μπερδευονται καποιες φορες οι χρονοι και δε μπορω να υπολογισω αν ειναι 3 η 5 δειτερολπετα με αποτελεσμα να μπερδευονται οι διαδικασιες.

 

Ενδιαφέρον φαίνεται, ειδικά επειδή έχεις 6300 και δεν έχει πρόβλημα ;)

Και είναι και φτηνό! Από που το πήρες;

KCB
Link to comment
Share on other sites

loipon paidia...

thelw ti voitheia sas .. mou zitise kapoios filos mou na tou vrw bluetooth syskeyi gia ena nokia 8800 alla me tis exis "idiaiterotites" ... (den einai to provlima tou ta lefta, tha diathesei osa xreiazontai arkei na plirountai oi proypotheseis tou)

1. na mporei mesw aytou na akouei k radiofwno

2. na exei akoustiko oxi apo ayta pou efarmozoun panw sto ayti, allana einai me kalwdio (san ta i tech clip)

 

opoios mporei na mou dwsei ta fwta tou gia na voithisw ki egw me ti seira mou ton filo mou.

 

Λοιπόν αυτό που θέλει ο φίλος σου είναι αυτό **http://www.itechdynamic.com/en/products_spec.asp?cid=2&pid=02050. Δεν ξέρω όμως άν έχει κυκλοφορήσει ακόμη Ελλάδα αλλά και πότε θα έρθει (θα έρθει σίγουρα). Ψάξε το αν θες μέσω Google.

Link to comment
Share on other sites

gia to teleytaio pou mou eipes to itech to vrika egw gia na to agorasw alla thelw na eimai 100% sigouri .. gi'ayto sas rwtaw aytes tis dynatotites pou zitisa tha einai symvato me to nokia 8800. ayto pou kyriws me endiaferei einai an to 8800 ypostirizei a2dp.

 

eyxaristw!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...