Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Στη καινουργια σειρα Bluetooth της Sony , βλεπω οτι βαζει LDAC μονο στην εντελως κορυφαια σειρα της (+250 ευρω). Με το ζόρι βαζει το aptX. Πχ. τα WI-SP600 αρχικης τιμης 170 ευρω ειναι χωρις aptX (αλλα με noise cancelling ktl.). Ισως τα Sony που πηρες αξιζουν τελικα, αν μπορουσε να βρεθει ο λογος για τη λιγοτερη μπαταρια.

 

 

 

 

Διακρινεις διαφορά μεταξυ ΑptX HD και LDAC? Ή ειναι και τα δυο εξισου καλά?

 

Και τα 2 εξίσου πολύ καλά είναι απλά παίζει ρόλο και τα ακουστικά τα ίδια διότι από εταιρία σε εταιρία διαφέρει που δίνουν παραπανω σημασία και σε πιο υποτομέα του ήχου τονίζουν περισσότερο.

 

Πχ στα Sony δίνουν μεγαλύτερη βαρύτητα στο μπάσο από ότι σε LG.

 

Θα δοκιμάσω τα καινούργια και αν μείνω ικανοποιημένος από άποψη απόδοση ήχου και αυτονομία θα μείνουν αλλιώς θα ξανά δοκιμάσω την τύχη μου με το προηγούμενο Sony μήπως και έτυχα σε κακή παρτίδα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλά,το κινητό δεν έχει υψηλής ανάλυσης τσιπ;Γιατί πρέπει να μπει στα ακουστικά το dac;Δηλαδή άμα βάλω εγώ τα ακριβά ακουστικά μου Westone UM3X στο Νοte 8,πρέπει να βάλω και dac για να παίξουν καλά;

 

Με τα ενσύρματα ακουστικά σου θα ακούς μια χαρά πιστεύω. AptX και LDAC είναι για ήχο wireless μέσω Bluetooth. Στα specifications πρέπει να το υποστηρίζει και το κινητό και τα ακουστικά.

 

 

Ενδιαφέρον άρθρο:

https://www.google.co.uk/amp/s/www.androidauthority.com/sony-ldac-codec-790690/amp/

 

Qualcomm’s aptX already has a ton of Android phones covered, but multimedia-giant Sony has its own high-end solution called LDAC. This technology had previously only been available on Sony’s Xperia range of handsets, but with the roll-out of Android 8.0 Oreo the Bluetooth codec will be available as part of the core AOSP code for other OEMS to implement, if they wish.

 

At the most basic level, LDAC supports the transfer of 24-bit, 96 kHz (Hi-Res) audio files over the air via Bluetooth. The closest competing codec is Qualcomm’s aptX HD, which supports 24-bit, 48 kHz audio data.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σκέφτομαι να αγοράσω τα airpods, αλλά κολλάω στο ότι έχω το xiaomi mi mix και δεν ξέρω κατά πόσο θα συνεργάζονται σωστά. Έχω ipad και imac και εκεί ξέρω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αλλά με το mix τι γίνεται; Πώς γίνεται να κάνω κλήσεις με φωνητική εντολή και πώς μπορώ να απαντώ σε εισερχόμενες κλήσεις χωρίς να βγάζω το κινητό από την τσάντα; Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί airpods με android και να μπορεί να απαντήσει; Είδα και τα jabra elite 65d, αλλά δεν μου αρέσει που σε απομονώνουν τελείως από το περιβάλλον. Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου πείτε αν με βολέψουν αυτά τα ακουστικά για τρέξιμο, αλλά ιδρώνω αρκετά.

 

https://www.banggood.com/Baseus-Encok-D01-Hifi-Foldable-Wireless-Bluetooth-Earphone-Noise-Cancelling-Stereo-Headphone-Headset-p-1269843.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Link to comment
Share on other sites

Το Jabra boost το έχει δοκιμάσει κανένας;

Το βρήκα σε καλή τιμή και το παρήγγειλα

https://www.mymemory.co.uk/jabra-boost-wireless-bluetooth-headset-black.html

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου πείτε αν με βολέψουν αυτά τα ακουστικά για τρέξιμο, αλλά ιδρώνω αρκετά.

 

https://www.banggood.com/Baseus-Encok-D01-Hifi-Foldable-Wireless-Bluetooth-Earphone-Noise-Cancelling-Stereo-Headphone-Headset-p-1269843.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

 

Θεωρώ απίθανό να σε βολέψει τέτοιο στυλ για τρέξιμο... Επίσης καθώς όπως λες ιδρώνεις, εκτιμώ ότι δεν είναι καθόλου καλή λύση αυτό το σαν σφουγγάρι στα αυτιά...

Προσωπική άποψη, για τρέξιμο/γυμναστήριο το καλύτερο στυλ είναι τα γύρω από τον λαιμό.... Αν δεν είσαι διατεθειμένος να δώσεις πολλά, στην ίδια πάνω-κάτω τιμή με αυτά που πόσταρες, μπορείς να βρεις τα Xiaomi που νομίζω θα σε καλύψουν...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ απίθανό να σε βολέψει τέτοιο στυλ για τρέξιμο... Επίσης καθώς όπως λες ιδρώνεις, εκτιμώ ότι δεν είναι καθόλου καλή λύση αυτό το σαν σφουγγάρι στα αυτιά...

Προσωπική άποψη, για τρέξιμο/γυμναστήριο το καλύτερο στυλ είναι τα γύρω από τον λαιμό.... Αν δεν είσαι διατεθειμένος να δώσεις πολλά, στην ίδια πάνω-κάτω τιμή με αυτά που πόσταρες, μπορείς να βρεις τα Xiaomi που νομίζω θα σε καλύψουν...

 

Μπορείς να μου δώσεις link;

Θέλω να είναι Bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Xiaomi mi Bluetooth sports... Τα έχω εδώ και 2 μήνες και ιδρώνω κι εγώ πολυ(κάνω 20χλμ και) και με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο. Βέβαια δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις στην ποιότητα του ήχου αλλά νομίζω καλά είναι και απ αυτήν την αποψη

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δεξί ακουστικό, δεν έχει την τάση να σου βγάνει, επειδή είναι τα πλήκτρα ελέγχου από αυτή την μεριά; το είχα πάθει σε κάτι in-ear Bluetooth που είχα
Link to comment
Share on other sites

Το δεξί ακουστικό, δεν έχει την τάση να σου βγάνει, επειδή είναι τα πλήκτρα ελέγχου από αυτή την μεριά; το είχα πάθει σε κάτι in-ear Bluetooth που είχα
Φίλε μου αν ρωτάς εμένα, δεν αντιμετώπισα κάποιο τέτοιο πρόβλημα... Αν και η αλήθεια είναι ότι το μόνο τους μειονέκτημα κατ εμέ είναι ότι υπάρχουν αυτά τα πλήκτρα εκεί και όχι κοντά στο μικρόφωνο

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δεξί ακουστικό, δεν έχει την τάση να σου βγάνει, επειδή είναι τα πλήκτρα ελέγχου από αυτή την μεριά; το είχα πάθει σε κάτι in-ear Bluetooth που είχα

 

 

 

Στα xiaomi, τα πλήκτρα + - βρίσκονται πάνω στο δεξί ακουστικό το οποίο έχει το ίδιο βάρος με το αριστερό και στηρίζεται σταθερά με το άγκιστρο στο αυτί.

 

Πάνω στο καλώδιο έχει μόνο το κουμπάκι answer με το μικρόφωνο, όποτε δεν βαραίνει ιδιαίτερα το καλώδιο από τη μια πλευρά, όπως σε αλλά ακουστικά που έχουν όλα τα πλήκτρα σε ένα «βαρελακι» πάνω στο καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφεροντα ακουστικα απο την bluedio.εγω παντως τα τίμησα, μοιαζουν και με τα sony sbh80 που σαν στυλ με βόλεψαν πολυ +το noise canselling το οποίο βεβαια πρέπει να δούμε στην πραξη.Γενικα παντως η συγκεκριμένη εταιρεία βγαζει ποιοτικά ακουστικά https://www.banggood.com/Bluedio-TN-Active-Noise-Cancelling-Magnetic-HiFi-Bluetooth-Earphone-Headphone-With-Dual-Microphone-p-1268776.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάποια πρόταση για ακουστικά διπλά με γάντζο και το κυριότερο noise cancellation.

 

Έχω ένα ζευγάρι ακουστικά που το μόνο αρνητικό που έχω να τους προσάψω είναι ότι ο ήχος είναι κακός στον συνομιλητή.

 

Είμαι σε περιβάλλον γραφείου και ο συνομιλητής νομίζει ότι ειμαι σε καμιά λαϊκή αγορά από την φασαρία που ακούει.

 

Budget max ta 40€ από Ελλάδα. Έχω δει τα xiaomi mi sports (τα οποία δεν ξέρω αν τελικά έχουν ή όχι noise calcellation) & awei a630bl. Καμιά άλλη πρόταση;;;

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφεροντα ακουστικα απο την bluedio.εγω παντως τα τίμησα, μοιαζουν και με τα sony sbh80 που σαν στυλ με βόλεψαν πολυ +το noise canselling το οποίο βεβαια πρέπει να δούμε στην πραξη.Γενικα παντως η συγκεκριμένη εταιρεία βγαζει ποιοτικά ακουστικά https://www.banggood.com/Bluedio-TN-Active-Noise-Cancelling-Magnetic-HiFi-Bluetooth-Earphone-Headphone-With-Dual-Microphone-p-1268776.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

 

Όταν τα παραλάβεις και τα δουλέψεις μερικές ώρες, κάνε μια περιγραφή. Επίσης πες μας αν βολεύει για τρέξιμο επειδή είναι γύρο από τον λαιμό, και πόσο καλό είναι το active noise canceling

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα ακουστικά της meizu που μου αρέσουν τα έχει δοκιμάσει κανείς;

https://www.skroutz.gr/s/11395587/Meizu-EP51.html

 

Θέλω κάτι σε τέτοιο στυλ,για χαλαρή χρήση, τίποτα ιδιαίτερο,τι προτείνετε;

Καμιά φορά ομιλία και κανένα βιντεάκι youtube κλπ. όταν κοιμάται η οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα ακουστικά της meizu που μου αρέσουν τα έχει δοκιμάσει κανείς;

https://www.skroutz.gr/s/11395587/Meizu-EP51.html

Τα εχω εγω 6 μηνες περιπου. Πολυ καλα για χρηση σε γυμναστηριο, σχετικα δυνατα και καλυπτουν τους ηχους και τη μουσικη του γυμναστηριου. Στα αρνητικα τους οτι δεν κραταει πολυ η μπαταρια τους. Καθε μερα που θα τα χρησιμοποιησω θα πρεπει να τα εχω φορτισει για να αντεξουν ενα 2ωρο συνεχομενο. Στα θετικα ομως οτι φορτιουν γρηγορα ακομα και απο usb υπολογιστη.

Δε νομιζω ομως οτι αξιζουν 45 ευρω. Εγω τα πηρα στα 13 ευρω απο το gearbest.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 26 βγαίνουν απο Ευρωπαϊκή αποθήκη Gearbest.

"Κουμπωνουν" καλά στα αυτιά,να μην ακούγονται εξωτερικοί θόρυβοι;;

Θα τα πρότεινες σε αυτά τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 26 βγαίνουν απο Ευρωπαϊκή αποθήκη Gearbest.

"Κουμπωνουν" καλά στα αυτιά,να μην ακούγονται εξωτερικοί θόρυβοι;;

Θα τα πρότεινες σε αυτά τα χρήματα;

Κοιτα, ειναι καλα ακουστικα για χρηση γυμναστηριου, στο δρομο ή για κατι ευκαιρο. Επισης η κληση με bluetooth ειναι μια χαρα.

Για να ακους μουσικη με τις ωρες και να πεις οτι απολαυσες μουσικη, δεν ειναι.

Για μενα μεχρι 20 ευρω (με ιδανικα τα ~15 ευρω) ειναι οκ. Εξαλλου εχει βγει και διαδοχος τους, το EP52.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο ρε συ αγορίνα..

Σε ακούνε καλά στις κλήσεις, μήπως αποφασίσω να τα χρησιμοποιώ και για ομιλία;;

Σ'ευχαριστω για τις πληροφορίες,να είσαι καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτά εδώ μου αρέσουν σαν σχέδιο , μοιάζουν με τα meizu https://www.anker.com/products/variant/SoundBuds-Sport-Bluetooth-Headphone/A3233011

 

Αν έχει άποψη κάποιος,ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο το εξής για τα ακουστικά neck bluetooth. Επειδή τα θέλω κατά βάση για ομιλία και όχι τόσο για μουσική, για να μιλήσω θα βάζω μόνο το ένα ακουστικό πχ. το δεξί, άρα το αριστερό θα ειναι ελεύθερο δηλαδή όχι στο αυτί μου κατά πόσο θα ακούγεται ο συνομιλητής μου το τι λέει σε αυτούς που τυγχάνει να είναι κοντά μου;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ζαλισα, κατέληξα σε Anker Slim+..

Ελπίζω να είναι καλή επιλογή.

https://www.anker.com/products/variant/SoundBuds-Slim%2B-Wireless-Earbuds/A3401111

34€ με τα μεταφορικά απο amazon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ζαλισα, κατέληξα σε Anker Slim+..

Ελπίζω να είναι καλή επιλογή.

https://www.anker.com/products/variant/SoundBuds-Slim%2B-Wireless-Earbuds/A3401111

34€ με τα μεταφορικά απο amazon.

 

 

 

Ποια η διαφορά τους με τα απλά anker slim?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα κοιτούσα και εγώ πριν πάρω τα nuforce αλλά με χαλούσε κυρίως η έλλειψη multi pairing και atp HD... Το πρώτο ήταν το κυρίως πρόβλημα αλλά για τα λεφτά τους φαίνονται καλά...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...