Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Πήρα και εγώ το jabra classic που ανέφεραν οι φίλοι κάποια ποστ νωρίτερα σε αντικαταστσση του καλού αλλά αρκετά ευπαθους plantronics m70 που βούτηξε σε σαπουνόνερα και με αποχεραιτησε.

Όλα καλά αλλά δεν κατάφερα να δουλέψει η εφαρμογή jabra assist ώστε να έχω ένδειξη υπολοιπου μπαταρίας. Κατάφερε κανείς κατι αναλογο; δοκίμασα και με 3rd party εφαρμογές που βρήκα στο play store αλλά τζίφος.

Είχα συνηθίσει από το plantronics όπου η αντίστοιχη εφαρμογή δούλευε υποδειγματικα και μου κακοφαινεται.

 

Καλησπέρα φίλε μου. Ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

Λοιπόν, πρέπει να κάνεις εγκατάσταση και της εφαρμογής jabra service.

 

Στην συνέχεια σβήσε το ακουστικό από τις συσκευές Bluetooth εάν έχεις κάνει ήδη ζευξη.

 

Άνοιξε την εφαρμογή jabra assist και διάλεξε το ακουστικό σου ώστε να ξανά κάνεις ζευξη. Η ίδια η εφαρμογή σε κατευθύνει.

 

Όταν γίνει η ζευξη κατά 99% θα δεις και το ποσοστό μπαταρίας.

 

Από δω και στο εξής κάθε φορά που θα συνδέεται το ακουστικό θα εμφανίζεται στην γραμμή εργασιών η στάθμη μπαταρίας σε ποσοστό %.

 

Μια διευκρίνιση, σε αντίθεση με τα plantronics που συνδέονται ακαριαία, το jabra κάποιες φορές ίσως χρειαστεί λίγα δευτερόλεπτα.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση αλλα εχω κανει ολα τα βηματα οπως ακριβως λες αλλ α δυστηχως δεν βλεπει το ακουστικο μεσω της εφαρμογης.εχω εγκαταστησει και το service αλλα κατι φταει και με το που παταω next συνεχιζει να προσπαθει να συνδεθει χωρις επιτυχια.

Αν το συνδεσω βεβαια απο το μενου του τηλεφωνου στι επιλογες τουbluetooyh συνδεεται κανονικα.

 

Δοκιμασα μολις να το συνδεσω με ενα note 8 3g και δουλευει κανονικα το jabra assist.

Στο Note 3 δεν πετυχαινει με τιποτα

Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση αλλα εχω κανει ολα τα βηματα οπως ακριβως λες αλλ α δυστηχως δεν βλεπει το ακουστικο μεσω της εφαρμογης.εχω εγκαταστησει και το service αλλα κατι φταει και με το που παταω next συνεχιζει να προσπαθει να συνδεθει χωρις επιτυχια.

Αν το συνδεσω βεβαια απο το μενου του τηλεφωνου στι επιλογες τουbluetooyh συνδεεται κανονικα.

 

Δοκιμασα μολις να το συνδεσω με ενα note 8 3g και δουλευει κανονικα το jabra assist.

Στο Note 3 δεν πετυχαινει με τιποτα

 

Μάλιστα, νομίζω πρέπει να κάνεις σχόλιο για την εφαρμογή στο play store ώστε να βγει κάποιο update

Link to comment
Share on other sites

Plantronics Explorer 10. Άψογο για μένα. Μεγάλη διάρκεια μπαταριας, τέλεια εφαρμογή σε συνδυασμό με χαμηλό βάρος που ξεχνάς ότι το φοράς. Πολύ καλός ο ήχος που λαμβάνω και οι συνομιλητές μου λένε οτι και στην πλευρά τους ο ήχος είναι πεντακάθαρος. Καλή τιμή. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άποψη για το jawbone era; το έχει το eshop σχεδόν 30 ευρώ. Αυτό δεν είχε μαζί με το edge περίπου 100 ευρώ όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν;
Link to comment
Share on other sites

Είπα κι εγώ. Το eclipse το edge ή το stealth να προτιμήσω; Είχα για τριάμιση χρόνια το plantronics marque2, όπου παρέδωσε πνεύμα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , ψάχνω μπαταρία (3.7V 170mAh Replacement GP0836L17 Battery for Sony Ericsson MW600) για το sony mw600. Έχω βρει στο Amazon αλλά δεν στέλνουν Ελλάδα . Ξέρετε κάποιο κατάστημα φυσικό ή ηλεκτρονικό που να μπορέσει να με καλύψει ?
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς γνώμη ή έχει χρησιμοποιήσει αυτό;: http://www.skroutz.gr/s/4724369/Sony-SBH80.html

Εχω δει ότι έχει καλές κριτικές και με ενδιαφέρει κυρίως για χρήση πάνω στην μηχανή,να μην με εμποδίζει φορώντας το κράνος και να ακούω και να με ακούνε καθαρά...

θέλω να το συνδέσω με το κινητό και με την συσκευή gps garmin που έχω στην μηχανή μου...ευχαριστώ...

Edited by diamantis_69
Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω 1 χρόνο περίπου. Νομίζω πως για την χρήση που το θες θα σε ικανοποιήσει (αν χωράει στο κράνος). Καλή μπαταρία και ακουστική, αδιάβροχο και ελαφρύ. Δεν κάθεται πολύ καλά στο αυτί, καθώς δεν είναι in ear, με αποτέλεσμα να μην απομονώνει τελείως τους εξωτερικούς θορύβους.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Άκυρο, νόμιζα ότι ρωτούσες για το sbh 70...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά με αυτό το ακουστικό δεν πρέπει να ακούς και να σε ακούν καμπάνα?

Και η φωνή μου κάπως παραμόρφωμενη μου είπαν σήμερα.

Με κλειστά παράθυρα και ραδιόφωνο στο αυτοκίνητο είναι εντελώς παράλογο να ακούει ο άλλος το σαραβαλο μου που τριζει λίγο.

Που απευθυνομαι για service?

Υπάρχει περίπτωση αντικατάστασης?

Το έχω κανένα δίμηνο αν θυμάμαι καλά.

 

Καμία βοήθεια παιδιά?

Που απευθυνομαι για service?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καμία βοήθεια παιδιά?

Που απευθυνομαι για service?

 

Αν λες για το sbh54, είτε μιλάς με το κατάστημα, είτε κατυεθείαν με το service. (σ.σ. arvato)

Ιδανικά είναι να το πας κατευθείαν arvato, για να μην χάνεις χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για το sbh54, είτε μιλάς με το κατάστημα, είτε κατυεθείαν με το service. (σ.σ. arvato)

Ιδανικά είναι να το πας κατευθείαν arvato, για να μην χάνεις χρόνο.

 

Ναι για το sbh54, ξέχασα να το επισημάνω!

Θα μιλήσω αύριο με την αρβατο λοιπόν.

Εγώ πληρώνω την αποστολή με κουριερ?

Μένω επαρχία..

Χρειάζεται να έχω πλήρη συσκευασία και απόδειξη?

Θα τα ρωτήσω βέβαια αύριο αλλά αν κάποιος ξέρει να είμαι έτοιμος..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ναι για το sbh54, ξέχασα να το επισημάνω!

Θα μιλήσω αύριο με την αρβατο λοιπόν.

Εγώ πληρώνω την αποστολή με κουριερ?

Μένω επαρχία..

Χρειάζεται να έχω πλήρη συσκευασία και απόδειξη?

Θα τα ρωτήσω βέβαια αύριο αλλά αν κάποιος ξέρει να είμαι έτοιμος..

 

Έγω φίλε μου δεν ξέρω, αλλά λογικά δεν θα πρέπει να πληρώσεις τίποτα.

Επίσης, λογικά θέλει τα πάντα συσκευασία/απόδειξη.

Λογικά ξαναλέω, δεν ξέρω τι συμβαίνει στα σίγουρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω 1 χρόνο περίπου. Νομίζω πως για την χρήση που το θες θα σε ικανοποιήσει (αν χωράει στο κράνος). Καλή μπαταρία και ακουστική, αδιάβροχο και ελαφρύ. Δεν κάθεται πολύ καλά στο αυτί, καθώς δεν είναι in ear, με αποτέλεσμα να μην απομονώνει τελείως τους εξωτερικούς θορύβους.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Άκυρο, νόμιζα ότι ρωτούσες για το sbh 70...

 

Ευχαριστώ πολύ,αλλά νομίζω in ear είναι,απλά το κυρίως σώμα του bluetooth,''αγκαλιάζει" τον λαιμό. Εξάλλου το sbh 70 και το sbh 80 που θέλω εγώ,λίγες διαφορές έχουν.Πρακτικά είναι τα ίδια....

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σκεφτομαι να στραφω σε ενα bluetooth plantronic. Διαβασα ομως οτι πριν ανοιξει η γραμμη σου μιλαει για εισερχομενη κληση κ για μπαταρια κ με ξενερωνει αυτο το σεναριο. Το κανουν ολα ή μπορει ακομα κ να απενεργοποιηθει αυτη η λειτουργια;

Ισχυει βασικα αυτο;

Ευχαριστω.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σκεφτομαι να στραφω σε ενα bluetooth plantronic. Διαβασα ομως οτι πριν ανοιξει η γραμμη σου μιλαει για εισερχομενη κληση κ για μπαταρια κ με ξενερωνει αυτο το σεναριο. Το κανουν ολα ή μπορει ακομα κ να απενεργοποιηθει αυτη η λειτουργια;

Ισχυει βασικα αυτο;

Ευχαριστω.

 

Αλλάζει από μοντέλο σε μοντέλο, αλλά μάλλον και η εικόνα που έχεις δεν είναι ακριβής.

Για παράδειγμα το Voyager Edge σου λέει (όταν είναι στα Αγγλικά): "Incoming call, answer or ignore" και μετά ακούς τον ήχο κλήσης. Εκεί μπορείς είτε να πεις "Answer", "Ignore", είτε να πατήσεις κουμπί για απάντηση. Η μόνη καθυστέρηση οφείλεται στο ότι ακόμη κι όταν απαντήσεις, θα παίξει ολόκληρο τον ήχο κλήσης μέχρι να ακούσεις τον συνομιλητή (περίπου 1-2").

Η μόνη περίπτωση να ακούσεις στάθμη μπαταρίας είναι όταν τελειώνει, ως προειδοποίηση, ακόμη και κατά τη διάρκεια κλήσης.

 

Παρότι στο φόρουμ της plantronics τους έχει ζητηθεί επανειλημμένα να ελαχιστοποιήσουν την αναμονή για απάντηση (πχ να διακόπτεται ο ήχος κλήσης όταν απαντάς ή να μην ακούγεται το φωνητικό), δεν έχουν κάνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το νοκια bh 217 και με εχει καταβολεψει η θηκη που εχει. Με το που το βγαζεις απο την θηκη αστραπιαια απανταει την κληση. Το ξανα βαζεις κ κλεινει την γραμμη κ παραμενει ανενεργο μεχρι να το ξανα βγαλεις. Τρελη εξηκονομηση μπαταριας κ ακουστικου κ κινητου...

Αλλα εχει χαλαρωσει η θηκη απο τα χρονια και δεν κανει καλη επαφη κ πολλες φορες στο τσαντακι ανοιγει κ ειναι επικηνδυνο αυτο...

Αλλα κ να καθηστερει να απντησει τις κλησεις το αλλο ε αι βλακεια ρε γμτ..

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το νοκια bh 217 και με εχει καταβολεψει η θηκη που εχει. Με το που το βγαζεις απο την θηκη αστραπιαια απανταει την κληση. Το ξανα βαζεις κ κλεινει την γραμμη κ παραμενει ανενεργο μεχρι να το ξανα βγαλεις. Τρελη εξηκονομηση μπαταριας κ ακουστικου κ κινητου...

Αλλα εχει χαλαρωσει η θηκη απο τα χρονια και δεν κανει καλη επαφη κ πολλες φορες στο τσαντακι ανοιγει κ ειναι επικηνδυνο αυτο...

Αλλα κ να καθηστερει να απντησει τις κλησεις το αλλο ε αι βλακεια ρε γμτ..

 

Δεν καθυστερεί να απαντήσει - καθυστερείς να ακούσεις τον άλλο, μέχρι να ολοκληρωθεί ο ήχος κλήσης. Ξέχασα να αναφέρω ότι απαντάει και αυτόματα εάν το φέρεις στο αυτί σου.

Link to comment
Share on other sites

Πως απανταει αυτοματα; εχει κουμπι ον οφφ και το ανοιγεις, συνδεεται κ απανταει; ή απλα αντιλαμβανεται την κινηση; δεν το καταλαβα sorry.

Χαζες ερωτησεις αλλα κοιταω την πρακτικοτητα ειδικα οταν βρισκομαι στο αμαξι...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Πως απανταει αυτοματα; εχει κουμπι ον οφφ και το ανοιγεις, συνδεεται κ απανταει; ή απλα αντιλαμβανεται την κινηση; δεν το καταλαβα sorry.

Χαζες ερωτησεις αλλα κοιταω την πρακτικοτητα ειδικα οταν βρισκομαι στο αμαξι...

 

Αντιλαμβάνεται κίνηση, ακούει φωνητικές εντολές και ανταποκρίνεται και στο κουμπί. Μιλάμε πάντα για το Voyager Edge, αν και πιο μικρά μοντέλα της plantronics έχουν κάποιες ή όλες αυτές τις λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβα τι λες. Πολυ ομορφο αλλα και πολυ ακριβο.

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είχα δύο plantronics legend και στα δύο οι αισθητήρες δε λειτουργουσαν πολύ καλά και στα δύο στα δύο χρόνια χάλασε το μικρόφωνο. Μου αντικατεστησαν το πρώτο με το δεύτερο.

Μετά αγόρασα το Sony sbh54 και το έχω μισό μετανιώσει... Πολλά προβλήματα συνδεσιμοτητας.. Απαράδεκτο..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είχα δύο plantronics legend και στα δύο οι αισθητήρες δε λειτουργουσαν πολύ καλά και στα δύο στα δύο χρόνια χάλασε το μικρόφωνο. Μου αντικατεστησαν το πρώτο με το δεύτερο.

Μετά αγόρασα το Sony sbh54 και το έχω μισό μετανιώσει... Πολλά προβλήματα συνδεσιμοτητας.. Απαράδεκτο..

 

Εκτός από τα προβλήματα συνδεσιμοτητας, η ποιότητα κλήσης πως είναι?

Ακούς και ακουγεσαι πεντακάθαρα?

Εγώ είχα πρόβλημα με της κλήσεις.

Η φωνή μου ακουγόταν παραμόρφωμενη.

Εγώ δεν άκουγα καλά.

Το έστειλα στην arvato.

Το χειρότερο service στην Ελλάδα μάλλον.

Εδώ και 5 μέρες που το έχουν δεν έχει καταχωριθει ακόμα στο σύστημα τους μου λένε από το τηλεφωνικό κέντρο.

Μέχρι που σκέφτηκα μήπως δεν το παρέλαβαν.

Μετά από έλεγχο με την γενική ταχυδρομική είδα ότι το παρέλαβαν κανονικά την επόμενη μέρα από αυτή που το έστειλα.

Άσε κάθε μέρα προσπαθώ από της 9μιση το πρωί με περίπου 4 κλήσεις αναμονες κτλ και καταφέρνω να τους μιλήσω μεσημέρι.

Απαράδεκτοι.

Και πιστεύω ότι δεν θα μου το κάνουν τίποτα.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Plantronics M55 που το είχα πάρει πριν από 2 χρόνια περίπου.

Εδώ και κανα χρόνο το είχα φυλάξει μιας και δεν μου χρειαζόταν αλλά από χθες που δοκίμασα να το ξανασυνδέσω η ένταση είναι εξαιρετικά χαμηλή σε βαθμό που ακόμα και στο μάξιμουμ να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

Κατά το πρώτο διάστημα χρήσης του λειτουργούσε άψογα.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο και βρήκε λύση ή πάει για πέταμα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...