Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Οκ. ποια έχουν δυνατή ένταση διότι κινούμε σε δρόμους με φασαρία? και με 2 συσκευές εαν ξέρετε. έχω τεστάρει δίχως ικανοποιήση τα Plantronics m55 και sony mbh-10

Με το σονυ SBH52 και με τα ακουστικά και χωρίς δεν έχω κανένα πρόβλημα και όταν κινούμε με τα πόδια στο κέντρο και σε άλλα θορυβώδη μέρη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να γράψω και εγώ την άποψη μου, μετά την χρήση Sony SBH 50 για 1 μήνα

Θετικά ,

Καλή απομόνωση ήχου ( εισερχόμενου )

Καλό μπάσο ( στην μουσική , όχι υπερβολικό )

Καθαρός ήχος . Μπορεί να το χρησιμοποιήθει για ακρόαση μουσικής με αξιοπρεπής επιδόσεις.

Εύκολο μενού και συγχρονισμός.

Καλό το ράδιο.

Καλή ( αλλά όχι τρομερή ) μπαταρία .

Καλό μικρόφωνο ( αλλά δεν απομονώνει τόσο καλά όπως άλλα )

Αρνητικά

Δεν βγάζει ελληνικούς χαρακτήρες στην αναγνώριση κλήσης αλλά αλαμπουρνέζικα .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε το nokia j προχθές και γράφω τις πρώτες εντυπώσεις μου.

 

Εξωτερικά πολύ όμορφο και δε θα το έλεγα πολύ βαρύ.

Σίγουρα τα πλαστικά είναι πιο ελαφριά αλλά δε σε κουράζει.

Καλή εφαρμογή στο αυτί και δεν φεύγει από το αυτί (το φόρεσα και χοροπηδούσα για να το τεστάρω και δεν έφυγε).

Οι κλήσεις είχαν αρκετά καλή ποιότητα (με άκουγαν και τους άκουγα πολύ καλά).

Τα συμπεράσματά μου βέβαια δεν είναι και πολύ έγκυρα διότι η χρήση του είναι πολύ λίγη αλλά από την πρώτη επαφή μου είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Επίσης να πω ότι φόρτισε πολύ γρήγορα. Όταν ήρθε ήταν τελείως ξεφόρτιστο (δεν άνοιγε καθόλου) και σε μία ώρα περίπου (δεν το μέτρησα) είχε φορτιστεί πλήρως.

Μετά από μερικές μέρες χρήσης θα μπορώ να σας γράψω αναλυτικότερα συμπεράσματα.

Έγραψα τις πρώτες εντυπώσεις μου για όποιον θέλει να προλάβει την προσφορά του e-shop.

Πιστεύω πάντως ότι σε αυτή την τιμή είναι μια πολύ αξιόλογη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και εγώ την άποψη μου, μετά την χρήση Sony SBH 50 για 1 μήνα

Θετικά ,

Καλή απομόνωση ήχου ( εισερχόμενου )

Καλό μπάσο ( στην μουσική , όχι υπερβολικό )

Καθαρός ήχος . Μπορεί να το χρησιμοποιήθει για ακρόαση μουσικής με αξιοπρεπής επιδόσεις.

Εύκολο μενού και συγχρονισμός.

Καλό το ράδιο.

Καλή ( αλλά όχι τρομερή ) μπαταρία .

Καλό μικρόφωνο ( αλλά δεν απομονώνει τόσο καλά όπως άλλα )

Αρνητικά

Δεν βγάζει ελληνικούς χαρακτήρες στην αναγνώριση κλήσης αλλά αλαμπουρνέζικα .

εμενα βγαζει ελληνικους χαρακτηρες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε το nokia j προχθές και γράφω τις πρώτες εντυπώσεις μου.

 

Εξωτερικά πολύ όμορφο και δε θα το έλεγα πολύ βαρύ.

Σίγουρα τα πλαστικά είναι πιο ελαφριά αλλά δε σε κουράζει.

Καλή εφαρμογή στο αυτί και δεν φεύγει από το αυτί (το φόρεσα και χοροπηδούσα για να το τεστάρω και δεν έφυγε).

Οι κλήσεις είχαν αρκετά καλή ποιότητα (με άκουγαν και τους άκουγα πολύ καλά).

Τα συμπεράσματά μου βέβαια δεν είναι και πολύ έγκυρα διότι η χρήση του είναι πολύ λίγη αλλά από την πρώτη επαφή μου είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Επίσης να πω ότι φόρτισε πολύ γρήγορα. Όταν ήρθε ήταν τελείως ξεφόρτιστο (δεν άνοιγε καθόλου) και σε μία ώρα περίπου (δεν το μέτρησα) είχε φορτιστεί πλήρως.

Μετά από μερικές μέρες χρήσης θα μπορώ να σας γράψω αναλυτικότερα συμπεράσματα.

Έγραψα τις πρώτες εντυπώσεις μου για όποιον θέλει να προλάβει την προσφορά του e-shop.

Πιστεύω πάντως ότι σε αυτή την τιμή είναι μια πολύ αξιόλογη επιλογή.

Αν σκεφτείς ότι εγώ το είχα πάρει 105€ όταν είχε βγει μια χαρά το πήρες. Εύχομαι να το ευχαριστηθείς γιατί εγώ το δικό μου το έχασα ή μου το έκλεψαν...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε το nokia j προχθές και γράφω τις πρώτες εντυπώσεις μου.

 

Εξωτερικά πολύ όμορφο και δε θα το έλεγα πολύ βαρύ.

Σίγουρα τα πλαστικά είναι πιο ελαφριά αλλά δε σε κουράζει.

Καλή εφαρμογή στο αυτί και δεν φεύγει από το αυτί (το φόρεσα και χοροπηδούσα για να το τεστάρω και δεν έφυγε).

Οι κλήσεις είχαν αρκετά καλή ποιότητα (με άκουγαν και τους άκουγα πολύ καλά).

Τα συμπεράσματά μου βέβαια δεν είναι και πολύ έγκυρα διότι η χρήση του είναι πολύ λίγη αλλά από την πρώτη επαφή μου είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Επίσης να πω ότι φόρτισε πολύ γρήγορα. Όταν ήρθε ήταν τελείως ξεφόρτιστο (δεν άνοιγε καθόλου) και σε μία ώρα περίπου (δεν το μέτρησα) είχε φορτιστεί πλήρως.

Μετά από μερικές μέρες χρήσης θα μπορώ να σας γράψω αναλυτικότερα συμπεράσματα.

Έγραψα τις πρώτες εντυπώσεις μου για όποιον θέλει να προλάβει την προσφορά του e-shop.

Πιστεύω πάντως ότι σε αυτή την τιμή είναι μια πολύ αξιόλογη επιλογή.

 

Καλορίζικο. Επειδή αν και έχω το Plantronics Voyager Edge, εντούτοις η τιμή του Nokia J με δελεάζει, έχεις συγκρίνει την ποιότητα κλήσης με κάποιο από τα δημοφιλή ακουστικά της αγοράς, π.χ. με κάποιο Plantronics ή Jabra κλπ;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε το nokia j προχθές και γράφω τις πρώτες εντυπώσεις μου.

 

Εξωτερικά πολύ όμορφο και δε θα το έλεγα πολύ βαρύ.

Σίγουρα τα πλαστικά είναι πιο ελαφριά αλλά δε σε κουράζει.

Καλή εφαρμογή στο αυτί και δεν φεύγει από το αυτί (το φόρεσα και χοροπηδούσα για να το τεστάρω και δεν έφυγε).

Οι κλήσεις είχαν αρκετά καλή ποιότητα (με άκουγαν και τους άκουγα πολύ καλά).

Τα συμπεράσματά μου βέβαια δεν είναι και πολύ έγκυρα διότι η χρήση του είναι πολύ λίγη αλλά από την πρώτη επαφή μου είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Επίσης να πω ότι φόρτισε πολύ γρήγορα. Όταν ήρθε ήταν τελείως ξεφόρτιστο (δεν άνοιγε καθόλου) και σε μία ώρα περίπου (δεν το μέτρησα) είχε φορτιστεί πλήρως.

Μετά από μερικές μέρες χρήσης θα μπορώ να σας γράψω αναλυτικότερα συμπεράσματα.

Έγραψα τις πρώτες εντυπώσεις μου για όποιον θέλει να προλάβει την προσφορά του e-shop.

Πιστεύω πάντως ότι σε αυτή την τιμή είναι μια πολύ αξιόλογη επιλογή.

Καλορίζικο. Ποιο είχες πριν και πως είναι η ποιότητα του ήχου σε σχέση με αυτό που είχες;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές σας.

Είχα χρόνια να χρησιμοποιήσω bluetooth, οπότε δεν μπορώ να κάνω τη σύγκριση.

Ούτε το χρησιμοποίησα σε πολύ θορυβώδη μέρη.

Ξέρω ότι δε βοηθάω και πολύ αλλά ελπίζω αργότερα να μπορώ να δώσω περισσότερα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένες επιφυλάξεις που έχω για το ακουστικό αυτό:

1) Δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι αποτελεσματικό ως προς την αποθορυβοποίησή του.

2) Είναι αρκετά παλιό, συγκεκριμένα πρωτοκυκλοφόρησε το 2011. Θεωρώ ότι ίσως να είναι ξεπερασμένη η τεχνολογία του.

3) Φορτίζει μόνο μέσω του κλιπ μεταφοράς. Το ακουστικό δεν έχει υποδοχή microUSB (τουλάχιστο απ' ό,τι είδα).

4) Δε διαθέτει πλήκτρα έντασης.

 

Παρόλα αυτά, η χαμηλή τιμή του, συν το γεγονός ότι όταν κυκλοφόρησε ήταν κορυφαία και ακριβή πρόταση της Nokia, από την οποία στο παρελθόν έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος από τα ΒΤ της, με δελεάζουν, και κατά πάσα πιθανότητα θα το τσιμπήσω όσο υπάρχει η προσφορά του e-shop (στα 36.9€ από 59€ που είναι η αρχική του).

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το nokia j είναι κορυφαίο σε όλα εκτός όπως έχω ξανά πει ότι δεν κάθετε καλά στο αυτί, αλλά από ότι βλέπω αυτό για τον καθένα μας είναι σχετικό
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Το nokia j είναι κορυφαίο σε όλα εκτός όπως έχω ξανά πει ότι δεν κάθετε καλά στο αυτί, αλλά από ότι βλέπω αυτό για τον καθένα μας είναι σχετικό

Με κανένα από τα 6 eargels δε σου κάθεται καλά στο αυτί; Απ' ό,τι έχω δει σε διάφορα unboxing videos, έχει 6 gels συνολικά.

Πάντως παρά τις αμφιβολίες που είχα, τελικά παρήγγειλα. :ninja: Λογικά μέχρι Σάββατο θα το έχω. :happy:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Με κανένα από τα 6 eargels δε σου κάθεται καλά στο αυτί; Απ' ό,τι έχω δει σε διάφορα unboxing videos, έχει 6 gels συνολικά.

Πάντως παρά τις αμφιβολίες που είχα, τελικά παρήγγειλα. :ninja: Λογικά μέχρι Σάββατο θα το έχω. :happy:

Δυστυχώς μόνο το ένα κάπως

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το Nokia J κάνει επανάκληση με απλό πάτημα του κουμπιού;

Ναι κάνει, αν γουγλαρεις nokia j στα πρώτα που εμφανίζεται είναι ένα pdf με τις λειτουργίες του

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι οδηγος λεωφορειου και θα ηθελα ενα bluetooth ακουστικο. Αυτο ομως ζηταω ειναι ενα ακουστικο που να μπορω να μιλαω χαμηλωφωνα και να με ακουν καθαρα χωρις να ακουει ολο το λεωφορειο τι λεω. Εχω το sbh20 αλλα πολλες πλησιαζω το ακουστικο στο στομα για να με ακουσουν.. θα προτιμουσα κατι χωρις καλωδια.. ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,έχω το Sony SBH-50 και το εχω συνδεσει σε 2 συσκευες αυτο που δεν εχω καταφερει και δεν ξερω αν γινεται ειναι οταν χτυπησει η 2η συσκευη για να το συνδεσω πρεπει να μπω στο μενου και να το κανω να γραψει στην οθονη 2 το οποιο ειναι αρκετα δυσκολο και χρονοβορο ρωταω λοιπον αν γινεται να ειναι ταυτοχρονα συνδεδεμενο και με τις 2 συσκευες και οποια χτυπησει να το σηκωνω ή να μπορω να παιρνω τηλεφωνο
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω ότι το nokia j συνδέεται στο κινητό μέσα σε 1 δευτερολεπτο από τη στιγμή που θα το βγάλεις από τη θήκη του και επίσης αν σε καλούν απαντάει κατευθείαν. Είναι σαν να έχεις τον αισθητήρα του edge.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω ότι το nokia j συνδέεται στο κινητό μέσα σε 1 δευτερολεπτο από τη στιγμή που θα το βγάλεις από τη θήκη του και επίσης αν σε καλούν απαντάει κατευθείαν. Είναι σαν να έχεις τον αισθητήρα του edge.

 

Καλά, ως προς τον έξυπνο αισθητήρα του Edge, δε νομίζω να υπάρχει κάτι παρόμοιο. Είναι ασύγκριτο πλεονέκτημα. Επίσης ένα ακόμα πλεονέκτημα είναι ότι έχει ξεχωριστά πλήκτρα για άνοιγμα/κλείσιμο, για απάντηση και υπόλοιπες λειτουργίες.Με τα ακουστικά της Νοkia, πάντα αυτό δε μου άρεσε: ότι είχαν ένα και μόνο πλήκτρο για όλα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δε λέω ότι είναι το ίδιο αλλά από τη στιγμή που με το που το βάλεις στο αυτί κατευθείαν συνδέεται και απαντάει την κλήση είναι σαν να τον έχει. Με το έξτρα πλεονέκτημα ότι είναι συνεχώς σβηστό και δεν τρώει μπαταρία.

Τώρα για τα πλήκτρα έντασης δεν ξέρω ακόμα αν χρειάζονται.

Δεν έχω δοκιμάσει αυτό που λέει ότι αυξομειώνει την ένταση αυτόματα ανάλογα με τη φασαρία.

Αν ισχύει τότε ακυρώνει τη χρήση τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει αυτά από το gearbest , τα έχει κανείς ; από ότι έχω δει βγάζει και αναγνώριση λογικά μόνο στα αγγλικά και με νούμερο
LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το Nokia J. Εντυπώσεις:

1) Για την ποιότητα ομιλίας δεν έχω ακόμα πλήρη εικόνα. Σε λίγες μέρες θα έχω καλύτερη εντύπωση.

2) Δύσκολη η εφαρμογή με τα 6 eargels που έχει μέσα. Μόνο ένα από αυτά που έχουν κι ένα μικρό "αυτάκι" ταιριάζουν στο αυτί μου. Γενικά δεν το νιώθω πολύ στιβαρό και σταθερό στο αυτί. Σ' αυτό συνηγορεί και το γυαλιστερό μέταλλο απ' το οποίο είναι κατασκευασμένο.

3) Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πανέμορφο.

4) Σε ορισμένες δοκιμαστικές κλήσεις που έκανα παρατήρησα κάποια συμπτώματα ακούσιου κλεισίματος της γραμμής χωρίς να πατήσω το πλήκτρο κλήσης. Επίσης, όταν τερματίζω την κλήση με το πλήκτρο του ακουστικού, κάποιες φορές καθυστερεί να κλείσει τη γραμμή 2-3 δευτερόλεπτα. Αν τερματίσω την κλήση βάζοντας το ακουστικό στη θήκη του, ο τερματισμός της κλήσης είναι ακαριαίος. Το ίδιο ακαριαία είναι και η ενεργοποίηση του ακουστικού, σύνδεση με το τηλέφωνο και η απάντηση της κλήσης.

5) Μεγάλο φάουλ η αποκλειστική χρήση του κλιπ μεταφοράς για φόρτιση. Αν το χάσεις, το ακουστικό πρακτικά αχρηστεύεται.

6) By default, αν και υποστηρίζει A2DP, στις ρυθμίσεις ΒΤ δεν εμφανίζει δύο ξεχωριστές επιλογές για ήχο τηλεφώνου και ήχο πολυμέσων, αλλά μόνο ήχο τηλεφώνου. Έτσι, δε μπορείς να ακούσεις πολυμέσα έστω με μονοφωνικό ήχο, π.χ. audiobooks, παρά μόνο αν εγκαταστήσεις ειδικό προγραμματάκι που δρομολογεί τα πολυμέσα στο ακουστικό.

 

Σε γενικές γραμμές, ως κάτοχος και του Plantronics Voyager Edge, θεωρώ ότι και σε εργονομία και σε ευκολίες, αλλά και σε σταθερότητα εφαρμογής στο αυτί, δεν τίθεται σύγκριση ούτε κατά διάνοια. Το Edge για μένα είναι ακαταμάχητο σε κάθε τομέα. Το Nokia J, λαμβάνοντας υπόψη την ηλικία του και την τιμή που το απέκτησα, αποτελεί μια χαρά λύση για ακουστικό backup. Επουδενί λόγω δε θα χρησιμοποιούσα το Νοkia J για καθημερινό ακουστικό.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε το nokia j προχθές και γράφω τις πρώτες εντυπώσεις μου.

 

Εξωτερικά πολύ όμορφο και δε θα το έλεγα πολύ βαρύ.

Σίγουρα τα πλαστικά είναι πιο ελαφριά αλλά δε σε κουράζει.

Καλή εφαρμογή στο αυτί και δεν φεύγει από το αυτί (το φόρεσα και χοροπηδούσα για να το τεστάρω και δεν έφυγε).

Οι κλήσεις είχαν αρκετά καλή ποιότητα (με άκουγαν και τους άκουγα πολύ καλά).

Τα συμπεράσματά μου βέβαια δεν είναι και πολύ έγκυρα διότι η χρήση του είναι πολύ λίγη αλλά από την πρώτη επαφή μου είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Επίσης να πω ότι φόρτισε πολύ γρήγορα. Όταν ήρθε ήταν τελείως ξεφόρτιστο (δεν άνοιγε καθόλου) και σε μία ώρα περίπου (δεν το μέτρησα) είχε φορτιστεί πλήρως.

Μετά από μερικές μέρες χρήσης θα μπορώ να σας γράψω αναλυτικότερα συμπεράσματα.

Έγραψα τις πρώτες εντυπώσεις μου για όποιον θέλει να προλάβει την προσφορά του e-shop.

Πιστεύω πάντως ότι σε αυτή την τιμή είναι μια πολύ αξιόλογη επιλογή.

 

Η προσφορά που λες είναι αυτή?

http://www.e-shop.gr/nokia-bluetooth-headset-bh-806-j-silver-p-TEL.011211

Πάντως ψάχνοντας για το Nokia, παρατήρησα ότι έχει σε προσφορά και το plantronics m165 στα 39,90€:

http://www.e-shop.gr/plantronics-marque-2-m165-bluetooth-headset-white-p-TEL.010703

 

δύσκολη επιλογή :)

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά που λες είναι αυτή?

http://www.e-shop.gr/nokia-bluetooth-headset-bh-806-j-silver-p-TEL.011211

Πάντως ψάχνοντας για το Nokia, παρατήρησα ότι έχει σε προσφορά και το plantronics m165 στα 39,90€:

http://www.e-shop.gr/plantronics-marque-2-m165-bluetooth-headset-white-p-TEL.010703

 

δύσκολη επιλογή :)

 

 

Όχι, αυτή η τιμή του πριν την προσφορά των Crazy Sundays. Η προσφορά ήταν στα 36.9€ και έληξε χτες. Πάντως αν θες τη γνώμη μου, νομίζω ότι το Marque 2 είναι καλύτερο.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

Πάντως με έκπληξή μου ανακάλυψα πρόσφατα ότι υπάρχει ακουστικό της Νοkia που έχει αισθητήρα παρόμοιο με του Plantronics Voyager Edge, δηλαδή αντιλαμβάνεται αν φοράς το ακουστικό και δρομολογεί την κλήση από το τηλέφωνο προς το ακουστικό ή ανάποδα. Είναι το BH-907:

http://www.skroutz.gr/s/2655801/Nokia-BH-907.html

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γεια!!

Θέλω να πάρω κάποιο απο αυτά BLUEDIO N2 , BLUEDIO Q5 , ROMAN S530 όποιος έχει κάποια άποψη ή πρόταση για κάτι παρόμοιο.

 

κοίταγα και εγώ για αυτά που γράφεις και είχα βρει τις καύτερες τιμές σε gearbest και banggood , από ότι βλέπω το banggood δεν έχει "ψαλίδι " πλέον σε αυτά οπότε κοίτα sto gearbest

Roman S530 κουπόνι s530 στo gearbest τιμή 13.99

το Q5 είναι σχετικά ίδια τιμή

το Ν2 είναι 12$ στο gearbest

 

τελικά εγώ αγόρασα το Bluedio E3 , αλλά είχε ατύχημα με πτώση και πάτημα :p , πάντως από ήχο και στις κλήσεις και στη μουσική είχε πολύ καλό , έχω και το άσπρο για την γυναίκα μου και δεν μου το δίνει , οπότε παρήγγειλα το Bluedio i6 ,όταν έρθει θα κάνω ένα review

LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...