Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

OXI!

Το παρελαβα σημερα, πολυ καλη συσκευσια, ωραια η βασουλα φορτισης, καθαρος και δυνατος ηχος, 2 συσκευες πανω του, ωραιο και πολυτελες design....

Στα πλην μονο οτι ειναι λιγο μεγαλουτσικο...Και οτι το αγκιστρο θελει μια συνηθεια στην αρχη...

 

Φίλε δυστυχώς εμένα στα 2 μέτρα αρχίζει και κάνει νερά με αποτέλεσμα να μην ακούω τίποτα.. Έχεις το ίδιο πρόβλημα..? Παράξενο να έχει τόσο μικρή εμβέλεια.. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά ψάχνω για ένα bluetooth hands free και διαβάζω για Τεχνολογία Bluetooth 2.0 και Τεχνολογία Bluetooth 1.2 :worry:

Θα ήθελα να μάθω τις διαφορές τους έτσι ώστε να καταλήξω σε αγορά.

Πχ βρίσκω το SE HBH-PV705 με 10 ώρες ομιλία και 300 αναμονή αλλά bt 1.2 (33 ευρώ)

και το SE HBH-PV708 με 15 ομιλία και 500 αναμονή και bt 2.0 (38 ευρώ)

Eυχαριστώ

 

Πες μας αγορινα καμια πρωτη εντυπωση?ειναι πολυ ογκωδες?επισης δεν πιστευω να μπορει να φορεθει χωρις αγκιστρο?απο ακουστικη?Ξερει κανεις αν θα υπαρξει προβλημα συμβατοτητας με nokia 3120?sorry για τιςπολλες ερωτησεις..

Link to comment
Share on other sites

παιδια κανα καλο bt γυρω στι 60αρι χωρις αγκιστρο,εμφανησιμο και με καλη ακοη-ακροαση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι κάτοχος ενός HTC Touch και ψάχνω Bluetooth Handsfree.

Πριν ένα χρόνο είχα αγοράσει ένα Samsung WEP 500 αλλά αποδείχτηκε λάθος αγορά αφού έκανε επανάκληση του τελευταίου αριθμού με μονό πάτημα του πλήκτρου.

 

Έχω σχεδόν καταλήξει στο iTech Clip Vibrate από Ebay.

 

Συγκεκριμένα από:

 

εδώ

 

Νομίζω ότι αξίζει να το παραγγείλω από ebay αφού το κόστος μαζί με τα μεταφορικά είναι 40€ σε αντίθεση με τα 59€ που πωλείται στην Ελλάδα. Αν δεν έχει εγγύηση δεν με ενδιαφέρει τόσο.

 

1) Έχει παραγγείλει κανείς από τον συγκεκριμένο χρήστη;

2) Πολύ σημαντικό: επανάκληση κάνει με μονό πάτημα ή με διπλό;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μερικα σχολια για το jabra bt530 μετα απο 20περιπου μερες χρησης...

 

το χρησιμοποιω san multipoint(αποθηκευει μεχρι κ 8 συσκευες!) με iphone και nokia E51.....συνδεεται πολυ ευκολα..

 

Πολυ καλη ποιοτητα τοσο για μενα οσο και το συνομιλητη μου.....Κανενας δεν μου εχει παραπονεθει παρασιτα,θορυβους κ.τ.λ....

Οσον αφορα το μεγαλο ατου του(noise cancellation)....δεν το εχω δοκιμασει σε εντονα θορυβωδες περιβαλλον(μπαρακι κ.τ.λ) αλλα στον δρομο(αμαξια κ.τ.λ) τα καταφερνει πολυ καλα....

Παρα πολυ καλη εμβελεια(δεν αποσυνδεεται ευκολα) κ τα παρασιτα αργουν να κανουν την εμφανιση τους...(αρκετα μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο σε σχεση με το Plantronics 640)

Αυτονομια δεν εχω τσεκαρει εξονυχιστικα(σιγουρα δεν ειναι sony-erricson τα οποια ειναι εκτος συναγωνισμου!)....στο περιπου,κλεινοντας το καθε βραδυ απο 00:00 μεχρι 09:00...την 3η μερα θελει φορτιση(εχοντας μιλησει συνολικα 1μιση-2ωρες)...Σημειωτεον οτι το χρησιμοποιω με 2 συσκευες ταυτοχρονα που πρεπει να εχει επιπτωση στην μπαταρια,αν λαβουμε υποψιν οτι για το plantronics 925 αναφερει στο manual toy οτι το standby time πεφτει 100περιπου ωρες εχοντας ενεργοποιημενο το multipoint!Οποτε οσοι τοχρησιμοποιουν με μια συσκευη πιθανον να αναμενουν καλυτερη αυτονομια

Οσον αφορα στην ενταση του ακουστικου(αναφερεται στο νετ ως ενα μειον του)..μεχρι τωρα δεν χρειαστηκα παραπανω ενταση...δεν το εχω δοκιμασει ομως σε ιδιαιτερα θορυβωδες περιβαλλον...Εκεινο που παρατηρησα αλλα δεν ξερω αν εξηγειται ειναι οτι οταν μιλαω με το iphone σχεδον παντα χαμηλωνω την ενταση του bluetooth...

Επιης ειναι αναβαθμισιμο μεσω usb.....

H επανακληση γινεται με 2 κλικ στο mfb κ καλει καθε φορα τον τελευταιο αριθμο ανεξαρτητου σειρας pairing των κινητων.....η φωνητικη κληση λειτουργει μονο για το κινητο που εκανες τελευταιο pairing......

αυτο ειναι και το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω με το bluetooth..επειδη το iphone δεν υποστηριζει voice dialling και ουτως η αλλως προσωπικα την χρειαζομαι για την αλλη γραμμη μου (sto e51)..οσο κ να προσπαθησα δεν καταφερα να κανω pairing πρωτα στο iphone κ μετα στο e51 ετσι ωστε να μου δουλεψει η φωνητικη κληση στο e51:(

Τελος,παρατηρησα οτι οταν εχω συνδεδεμενα κ τα 2 κινητα κ κανω ή δεχομαι κληση στο e51,αποσυνδεεται για ολη την διαρκεια της κλησης απο το iphone κ επανασυνδεεται αυτοματα κατα τον τερματισμο της.....

Πιθανον τα 2 παραπανω θεματακια να ειναι αποτελεσμα της "παραξενιας"του iphone:mad:

Αυτα προς το παρον..:)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο moysitsa. Πολύ καλο review.

Μ'ενδιαφέρει το συγκεκριμένο ακουστικό οταν το plantronics 650 που έχω τα φτύσει. Είχα κι άλλο 650 πρίν που μου χάλασε η μπαταρια περίπου στο 7μηνο αλλά είχα χάσει την αποδειξη και δεν μπόρεσα να το αλλάξω.

Αυτό που αναφέρεις για τα παράσιτα των plantronics ισχύει πιο έντονα απο άλλα ακουστικά που έχω δοκιμάσει.

Αυτό που μένδιαφέρει βασικά είναι να έχει καλό ισσοροπημένο ήχο στο ακουστικό και να μη βγάζει παραμόρφωση. Εχω και ένα παλιο jabra 130 που έχει αρκετά καλό ήχο και πιστευω το 530 να μην είναι χειρότερο.

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

νασαι καλα jor1ge!:)

οσον αφορα στην τοποθετηση ατο αυτι....

Διαθετει 8 ear gels και 2 αγκιστρα...

Αγκιστρο δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε(στο 640)κ ουτε σαυτο δοκιμασα...

στην ουσια τα 6 ear gels(3 δυαδες διαφορετικων μεγεθων) ειναι αυτα που χρησιμοποιυνται για τοποθετηση χωρις το αγκιστρο γιατι εχουν κ ενα εξτρα αγκιστρο για να καθεται στο αυτι....στην πραγματικοτητα λοιπον το μεγεθος του σημειου των ear gel που μπαινει μεσα στο αυτι ειναι το ιδιο κ αυτο που αλλαζει ειναι η προς τα πισω προεκταση που εχει η καθε δυαδα(ελπιζω να γινομαι κατανοητος..:O).....

τεσπα την ανεση που ειχα με το 640 που κ αυτο ειχε 3 διαφορετικα μεγεθη αλλα πολυ μαλακα ear gel που πραγματικα προσαρμοζοταν στο αυτι,τουλαχιστον στο δικο μου...δεν την εχω....

φοραει παντως τα 3ης γενιας ear gel Της jabra τα οποια αποτι διαβασα στο νετ απο χρηστες jabra θεωρουνται αρκετα καλυτερα απο τα προηγουμενα...

Επισης,στην "τρυπα" που μπαινει το αγκιστρο εχω περασει ενα κορδονακι κ το εχω στο λαιμο μου:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν καταλήξει στο iTech Clip Vibrate από Ebay.

 

Συγκεκριμένα από:

 

εδώ

 

Νομίζω ότι αξίζει να το παραγγείλω από ebay αφού το κόστος μαζί με τα μεταφορικά είναι 40€ σε αντίθεση με τα 59€ που πωλείται στην Ελλάδα. Αν δεν έχει εγγύηση δεν με ενδιαφέρει τόσο.

 

1) Έχει παραγγείλει κανείς από τον συγκεκριμένο χρήστη;

2) Πολύ σημαντικό: επανάκληση κάνει με μονό πάτημα ή με διπλό;

 

Ευχαριστώ

 

Και εγώ θέλω να το πάρω αυτό. Ο πωλητής καλός φαίνεται.

Λέει ότι έχει εγγύηση 1 χρόνο.

Αυτό το είδες: Customers from Italy and Greece must have at least 20 positive feedback from International sellers or a confirmed paypal account for insurance purposes.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω να το πάρω αυτό. Ο πωλητής καλός φαίνεται.

Λέει ότι έχει εγγύηση 1 χρόνο.

Αυτό το είδες: Customers from Italy and Greece must have at least 20 positive feedback from International sellers or a confirmed paypal account for insurance purposes.

 

Το έχω δει αυτό για το Paypal και περιμένω να στείλει η Paypal τον κωδικό για να γίνω confirmed.

 

Μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτά που ρωτάω πιο πάνω; :rolleyes:

 

Αυτό που με «καίει» πολύ είναι το αν κάνει επανάκληση με μονό ή διπλό πάτημα του πλήκτρου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα i-tech clip, έχω δοκιμάσει αρκετά εδώ και 2 χρόνια περίπου... απλά να σας ενημερώσω ότι αυτά που έχουν καλώδιο για το ακουστικό όσο και να τα προσέχεις στο 6μηνο - 8μηνο θα σου χαλάσουν.. εγώ κατέληξα σε ένα της ίδιας εταιρίας που μπαίνει στο αυτί και ησύχασα.. κι όχι τίποτα η εταιρεία δεν στο καλύπτει αυτό μέσα στην εγγύηση, εκτός κι αν έχεις τη διάθεση να πας να το φτιάξει ειδικός ή να το "ανοίξεις" μόνος σου...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δυστυχώς εμένα στα 2 μέτρα αρχίζει και κάνει νερά με αποτέλεσμα να μην ακούω τίποτα.. Έχεις το ίδιο πρόβλημα..? Παράξενο να έχει τόσο μικρή εμβέλεια.. :(

 

To τσεκαρα και δεν εχει τετοιο προβλημα σε αποσταση τουλαχιστον 5μ....

Θα το δω και σε μεγαλυτερη αποσταση τι γινεται, αν και δεν εχει νοημα για μενα, μιας και παντα εχω κοντα σχετικα την συσκευη...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αγοράσω ενα BT που να εχει multipoint δυνατοτητα (2 συσκευες ταυτοχρονα). Με λιγο ψάξιμο βρηκα τις 2 παρακατω:

1. JABRA BT530 http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003914

 

2. Jabra Bluetooth JX-10 Series II http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=978914&Manufacturer=Jabra&category=69978020&catalog=22

 

Τα εχει δοκιμάσει κανεις?

Εχετε να προτείνετε κατι αλλο, αλλα σε κατι επωνυμο -οχι turbox ή i-tech- ?

 

Ευχαριστώ!!!!

 

γι το 530 αν διαβάσεις 1 και 2 σελιδες πρίν θα καλυφθείς πιστέυω

 

+ σε όλα αυτά η ανάλυση της @moysitsa (ευγε :D)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην κοινότητα!

Να ρωτησω κάτι αλλά μην με σνομπάρετε δεν είχα ποτε BT ακουστικα!

 

Έστω ότι παίρνω αυτα http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1164368&page=1&category=69978020&catalog=22 πώς φορτιζουν τα ακουστικα αφου πέσει η μπάταρία τους?? έχει κάποιο φόρτιστει ... :X

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ακουστικά έχουν φορτιστή, εκτός απο κάποια πολύ φθηνά για τα οποία αγοράζεις ξεχωριστά τον φορτιστή. Στα συγκεκριμένα, αποκλείεται να μην έχει φορτιστή στο πακέτο αγοράς.
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, μην ανησυχείς!!! Έχουν φορτιστή στη συσκευασία τους!

 

Τώρα τα συγκεκριμένα δεν ξέρω ακριβώς τι έχουν (usb ή κάποιο custom της samsung).

 

edit: με πρόλαβες!!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

γι το 530 αν διαβάσεις 1 και 2 σελιδες πρίν θα καλυφθείς πιστέυω

 

+ σε όλα αυτά η ανάλυση της @moysitsa (ευγε :D)

 

 

Ναι διάβασα, και το χτυπησα! Πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα!

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον! ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Plantronics 925 εδώ και περίπου 10 ημέρες και μπορώ να πω ότι είναι από τα καλύτερα bluetooth headset που είχα.

Έχει τρομερή αυτονομία μπαταρίας (με ομιλία περίπου 1.5ώρα/ημέρα κρατάει 3 ημέρες ), πολύ ωραίο design, πολύ καλή ακουστική αλλά και μικρόφωνο, κανένα παράσιτο (το χρησιμοποιώ με Nokia E71 και Nokia N95), κανένα disconnect.

Η θήκη που το φορτίζει κιόλας είναι τρομερά εύχρηστη σε ολιγοήμερα συχνά επαγγελματικά ταξίδια.

Το μόνο "αρνητικό" είναι ότι δεν έχει κάποιο clip όπως το BlueAnt Z9 για να τοποθετείται στο πουκάμισο.

Καλημέρα :)

 

μετά από 8 μήνες συμβίωσης με το Plantronics Discovery 650 μου, έφτασε η ώρα του για αλλαγή... από την κακή χρήση που του κάνω (έχει φάει πολύ ξύλο :p ) έχουν ξεθωριάσει όλα επάνω του, έχει ήδη εξαφανιστεί το κουμπάκι του volume up :blink: και γενικά.... γιορτές έρχονται, είπα και εγώ να ανανεωθώ λιγάκι και να πάρω ένα νέο BT :lol:

 

Τις επιλογές μου κατά τύχη τις αναφέρει ο φίλος mpieretti παραπάνω :)

 

1. Plantronics 925 ή

2. BlueAnt Z9i

 

Τι λέτε ;

 

ΥΓ. Ετοιμάζομαι να κάνω μια παραγγελία από expansys σήμερα, οπότε μάλλον θα παραγγείλω και BT μαζί.

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Plantronics 925 ειναι κορυφαιο,μην το σκεφτεσαι!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το blueant z9i (ακουστική, εμβέλεια, voice isolation) αλλα έχω ακούσει για μεγάλες καθυστερήσεις σε περίπτωση που χρειαστεί να το στείλεις για επιδιόρθωση.
Link to comment
Share on other sites

JABRA BT530 BT HEADSET η PLANTRONICS VOYAGER 520?

το jabra εχει μεσα τα παντα η συσκευσια..πιο παλια ειχα ενα ερικσον,μου χασανε το αγκιστρο και αχρηστευθηκε το ακουστικο!οποτε ειναι ενα μεγαλο ++ τα ανταλλακτικα που εχει μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω το JABRA,πολυ καλη ποιοτητα ηχου.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...