Jump to content

Google Pixel 3a


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι όσο smooth θα ήθελα (υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά απορώ αν το λογισμικό είναι Google η εποχές Samsung s7-s8)

Ο ήχος στο βίντεο έχει θέμα με το bug με το hissing sound που ακόμα δεν το έλυσαν 100% (υπάρχει εκτενής αναφορά στα Google threads)

25 GB system +other apps (όχι πολλα 3rd party) το θεωρώ αστείο για συσκευή 64GB

Ποιότητα κατασκευής μέτρια (αν κ το ήξερα ότι ήταν πλαστικό).

To κρατάω γιατί μου αρέσει πάρα πολύ η κάμερα του κ το μέγεθος του.

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν την έχω τη συσκευή, την έχει κολλητός φίλος όμως και την έχω δουλέψει. Από τα παραπάνω το μόνο που μου φαίνεται περίεργο είναι αυτό που λες για smoothness. Ειδικά η σύγκριση που κάνεις. Η εικόνα που έχω είναι τελείως διαφορετική και γενικά τα σχόλια που έχω πετύχει δεν το αντιμετωπίζουν. Περίεργο πολύ. Ήταν από την αρχή έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Όχι το smoothness μετά από κάποια ΟΤΑupdates άρχισε να χαλάει.για να μην παρεξηγηθω δεν είναι συνέχεια έτσι αλλά κάνει random σκαλωματα που μάλλον 3ζει να κάνει με το ram management (επίσης κλασσικό πρόβλημα της όλης σειράς pixel.το έχει αναφέρει κ ο mkbhd)

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Σε 4xl πιο βούτυρο πεθαίνεις.!!!

 

To 4ρι έχει το λεγόμενο stuttering while scrolling.γενικα θεωρώ ότι κάπου κάτι έχει χαθεί κ μιλάω γενικότερα

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

To 4ρι έχει το λεγόμενο stuttering while scrolling.γενικα θεωρώ ότι κάπου κάτι έχει χαθεί κ μιλάω γενικότερα
Ούτε εγώ έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής πάντως στο 4XL. Σίγουρα όμως σε σχέση με το OnePlus 7 Pro, νομίζω ότι το 4XL δεν έχει την σπιρτάδα του.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

To 4ρι έχει το λεγόμενο stuttering while scrolling.γενικα θεωρώ ότι κάπου κάτι έχει χαθεί κ μιλάω γενικότερα

 

Αν ψάξεις για "stuttering when scrolling" στο Google θα βρεις ένα σωρό θέματα για ένα σωρό συσκευές. Από Note 8 και Galaxy 20 Ultra μέχρι ΟnePlus 7Τ. Πολύ συχνά έχει να κάνει με συγκεκριμένες εφαρμογές μάλιστα. Συνήθως δεν πρόκειται για γενικευμένα προβλήματα συσκευών, ούτε νομίζω ότι είναι κάτι τρομερά σοβαρό για να καταλήγουμε στο ότι κάτι έχει χαθεί.

Το θέμα της RAM δεν υπάρχει στο 4αρι.

Υπάρχουν θέματα σε όλα τα τηλέφωνα, αλλά τουλάχιστον σε συμπεριφορά κατά τη χρήση θεωρώ τα Pixel εξαιρετικά. Έχω χρησιμοποιήσει τα 2, 2ΧL και 4 τα τελευταία χρόνια και δεν είχα θέματα λειτουργίας πουθενά.

Σε άλλους τομείς ναι, δεν ήταν τα καλύτερα. Η οθόνη του 2XL δεν ήταν ποιοτική, το 4 θα μπορούσε να έχει καλύτερη μπαταρία, το 2 είχε σχετικά χαμηλό ήχο κ.ο.κ. Αυτά είναι μειονεκτήματα ναι. Αλλά στο τέλος της ημέρας, τουλάχιστον για τα δικά μου μέτρα είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Ειδικά σε θέματα συμπεριφοράς. Προφανώς όλοι έχουμε διαφορετικά κριτήρια και απαιτήσεις, αλλά ΟΚ.

 

Η Google προτιμά να βάζει hardware που υπολείπεται συνήθως. Από την άλλη όμως έχει ένα σωρό πράγματα που δεν τα βρίσκεις αλλού, καινοτομεί σε πολλά πράγματα και πολύ συχνά όταν ενσωματώνει λειτουργίες από άλλους το κάνει με τον καλύτερο τρόπο. Το fingerprint π.χ. στο 2 ήταν απίστευτα γρήγορο και το Face Unlock (που προσωπικά εμένα δεν μου αρέσει) είναι και πάλι απίστευτα γρήγορο στο 4. Και δεν μιλάω για τις κάμερες και αυτά που έχει καταφέρει τα τελευταία χρόνια.

 

ΥΓ Ο mkbhd είναι ένας ωραίος τυπάς με προσεγμένα βίντεο, αλλά δεν τον θεωρώ κάτι ιδιαίτερο από θέμα γνώσης και είχε γίνει ρόμπα πολύ πρόσφατα όταν βγήκε το Pixel 4 και έκανε συγκρίσεις μπαταρίας με το Note.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να κάνω πολλαπλές απαντήσεις σε αυτά που αναφέρεις αλλά είναι τόσα πολλά κ νομίζω θα κούραζαν τους υπολοιπους.σεβομαι την άποψη σου αλλά από την στιγμή που η Google έχει παραδεχτεί ότι κάνει εκπτώσεις στο hardware (και όχι στην τιμή) και από την στιγμή που είναι η δημιουργός της κάθε έκδοσης android δεν έχει το δικαίωμα στα απαράδεκτα bugs που μας έχει σερβιρει. Ειλικρινά περίμενα περισσότερα από ένα pixel τηλέφωνο.anyway συνεχίζουμε κ ελπίζουμε στα καλύτερα.

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ελπίζουμε το Pixel 4a (αν και όταν βγει) να είναι το next big thing της σειράς..

 

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία για μια υποδεέστερη έκδοση ήδη υπάρχουσας συσκευής!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να κάνω πολλαπλές απαντήσεις σε αυτά που αναφέρεις αλλά είναι τόσα πολλά κ νομίζω θα κούραζαν τους υπολοιπους.σεβομαι την άποψη σου αλλά από την στιγμή που η Google έχει παραδεχτεί ότι κάνει εκπτώσεις στο hardware (και όχι στην τιμή) και από την στιγμή που είναι η δημιουργός της κάθε έκδοσης android δεν έχει το δικαίωμα στα απαράδεκτα bugs που μας έχει σερβιρει. Ειλικρινά περίμενα περισσότερα από ένα pixel τηλέφωνο.anyway συνεχίζουμε κ ελπίζουμε στα καλύτερα.

 

Ε δεν είναι ότι έχει και χαμό η συζήτηση και θα κουραστεί κανείς γιατί αποσυντονίζουμε. :)

Κουβέντα κάνουμε άλλωστε με επιχειρήματα.

 

Δυο-τρία πραγματάκια. Περί τιμής, τη στιγμή που οι άλλες εταιρείες αυξάνουν κάθε χρόνο τιμές και φτάνουν πλέον χρήματα που δίνεις για να πάρεις ένα ultrabook, να πούμε ότι η Google φέτος κράτησε τις τιμές και μάλιστα τις μείωσε και λίγο. Επίσης ας μην ξεχνάμε ότι στις ΗΠΑ (που είναι και η αγορά που την ενδιαφέρει), σε ένα μήνα από την κυκλοφορία βγάζει τις συσκευές με πολύ σημαντικές μειώσεις. Σε σημείο που οι περισσότεροι να περιμένουν για το Black Friday εξ αρχής για να αγοράσουν. Υπενθυμίζω τιμές στο τέλος Νοεμβρίου, δεν μιλάμε για μια... σκρουτζοπροσφορά, αλλά για τιμές σε Google Store, Amazon κτλ, γενική έκπτωση:

 

Google’s Pixel 4 is $200 off, priced at $599 for the 64GB version and $699 for the 128GB version. Applying this discount to the Pixel 4 XL makes it $699 for the base 64GB version and $799 for the model with 128GB of storage

 

Προφανώς σε απόλυτη τιμή, αγοράζεις ναυαρχίδα πολύ ακριβότερα από ότι παλιότερα, αλλά μην κοιτάξουμε Huawei, Samsung, Apple και τι τιμές έχουν. Τώρα θα μου πεις "τι με νοιάζει ρε φίλε, εγώ στην Ελλάδα είμαι και δεν το βρίσκω πουθενά". Και θα συμφωνήσω απόλυτα, γιατί ένα από τα σοβαρά και πραγματικά προβλήματα των Pixel είναι η διαθεσιμότητα, η εγγύηση και οι τιμές στην Ευρώπη και αλλού. Για να μην μιλήσουμε για τη συσκευή που έχεις και προσφέρει τοπ κάμερα και εξαιρετική συμπεριφορά (το δέχομαι ότι σε σένα δεν το κάνει) σε εξαιρετική τιμή, ακόμα και στην Ευρώπη.

 

Από εκεί και πέρα, το κράξιμο που πέφτει σε κάθε νέα συσκευή είναι φοβερό. Έγινε πρώτο θέμα αν ξεκλειδώνει με κλειστά μάτια το κινητό. Δηλαδή κάπου έλεος. Θυμίζει κατάσταση με τα LG που τα τελευταία χρόνια έχουν βγει εξαιρετικές συσκευές και κάποιοι μιλούν ακόμα για τα boot loop.

Και όταν καταλαγιάσει ο χαμός και μιλήσουν οι χρήστες, το ποσοστό που είναι ικανοποιημένο είναι τεράστιο. Γι' αυτό για μένα έχει αξία η άποψη ενός ανθρώπου που έχει το κινητό, όπως εσύ, και τα πραγματικά προβλήματα που αντιμετωπίζει, παρά κάποιου γυρολόγου των φόρουμς που μιλάει για κάθε συσκευή χωρίς να την έχει πιάσει στα χέρια του ποτέ.

 

Αν μπεις στο mood "βάλε 10 κιλά RAM μάστορα" το Pixel δεν είναι για σένα προφανώς. Αν θέλεις ένα σωρό καινοτομίες, απροβλημάτιστη συμπεριφορά, Google Assistant (φαντάσου όταν κάποτε με το καλό βγει στα ελληνικά τι διαφορά που θα κάνει, εγώ προσωπικά έχω το κινητό στα αγγλικά και κάνω ένα σωρό πράγματα με την Assistant), σούπερ κάμερα θα είσαι απόλυτα ικανοποιημένος. Και όλα αυτά, χωρίς δυστυχώς να μπορούμε να εκμεταλλευτούμε ένα σωρό πράγματα που κανονικά προσφέρει το κινητό π.χ. call screen.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα Google photos back up το system μου από 17 πήγε στο 15GB κ τα other apps περίπου στα 10 οπότε μιλάμε για σύνολο 25GB

https://imgur.com/a/esbSSbY

 

Είναι κανείς με σημαντική διαφορά στα GB εάν αθροίσει το system+other apps???

Eπισης βγήκε νέο security update

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδή γλυκοκοιτάζω το 3a και το ψάχνω...απλά ίσως περιμένω 2 εβδομάδες ακόμα για την ανακοίνωση της Google:

 

  • Στο google store Γερμανίας την προηγούμενη εβδομάδα το είχαν από 299 σε 24 άτοκες δόσεις. Tο είχε ξαναβγάλει και παλαιότερα οπότε ίσως και στο μέλλον

  • Στο google store Γαλλίας σήμερα έχει από 299 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ερωτηση, σας εχει ερθει αναβαθμιση για την καμερα απο το playstore (εκδοση 7.4) ?

Διαβασα οτι το rollout ξεκινησε 2 Ιουνιου, δεν μου εχει ερθει ακομα.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, σας εχει ερθει αναβαθμιση για την καμερα απο το playstore (εκδοση 7.4) ?

 

Διαβασα οτι το rollout ξεκινησε 2 Ιουνιου, δεν μου εχει ερθει ακομα.

Ούτε σε 4XL μου έχει έρθει. Υπάρχει πάντως στο apk mirror για όποιον βιάζεται.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σέ 4xl μου έχει έρθει.
Σου έδωσε δυνατότητα για 8x zoom στο βίντεο;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε 4XL μου έχει έρθει. Υπάρχει πάντως στο apk mirror για όποιον βιάζεται.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Σε 4 non-XL έχει έρθει από χθες σε μένα.

Επίσης δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι πατώντας παρατεταμένα σε κάτι που βλέπεις ανοίγει απευθείας το Lens (το οποίο είναι από τα αγαπημένα μου features).

 

Σχετικό-άσχετο, άρθρο για τις πωλήσεις των Pixel:

https://www.xda-developers.com/idc-google-pixel-shipments-7-2-million-2019-more-than-oneplus/

 

Ρεκόρ πωλήσεων το 2019, χάρη βέβαια στο 3α. Και πάλι απέχει πάρα πολύ από την πρώτη δεκάδα, αλλά μου έκανε εντύπωση ότι ξεπέρασε τα OnePlus.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η Google σταματά να πουλάει το 3a:

https://www.androidpolice.com/2020/07/01/the-pixel-3a-may-be-discontinued-goes-unavailable-on-google-store/

 

Τα αποθέματα της Google τελείωσαν και η παραγωγή σταματά, πλέον ότι απόθεμα υπάρχει σε 3rd party sellers.

Λογικά το 4a είναι προ των πυλών.

Link to comment
Share on other sites

Τη μέρα που μου ήρθε το 3a το κατάργησαν! Χαχα

 

Γαμάτο, όπως και να χει!!!

 

Sent from my Pixel 3a using Tapatalk

 

Και εγώ, το παρέλαβα πριν 2 εβδομάδες!! 3a XL

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

θεωρείτε αξίζει η αγορά του τη σημερινή ημέρα;

Για κάποιον που δεν ψάχνει επιδόσεις, αλλά μόνο κάμερα και να βγάζει τη μέρα η μπαταρία.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

θεωρείτε αξίζει η αγορά του τη σημερινή ημέρα;

Για κάποιον που δεν ψάχνει επιδόσεις, αλλά μόνο κάμερα και να βγάζει τη μέρα η μπαταρία.

 

Mια που βγαίνει το 4α πλέον θα έλεγα να περιμένεις να δεις αν αξίζει και σε τι τιμή θα παίξει.

Ίσως να πέσει κι άλλο η τιμή του.

Σε αυτό που λες πάντως είναι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Mια που βγαίνει το 4α πλέον θα έλεγα να περιμένεις να δεις αν αξίζει και σε τι τιμή θα παίξει.

Ίσως να πέσει κι άλλο η τιμή του.

Σε αυτό που λες πάντως είναι εξαιρετικό.

 

Το εχει το κιτρινομαγαζο 369 νομιζω ΑΛΛΑ δινει 2ετη εγγύηση (το στελνει εξω εμαθα) και σε καλύπτει αν θες κάτι και υπάρχει ανταλλακτικο (δεν το πιανουν εκείνοι δηλαδή)

Να πω την αλήθεια μου με εψησε και εχω μπει σε μεγαλο διλημμα μεταξύ του και του 1+ Nord (με σταματά το γενονός του πλαστικού, και οτι λυγίζει εύκολα οπως ειδα, οχι οτι και το 3Α δεν λυγίζει,αλλά τουλάχιστον δεν σπαει η οθονη)

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...