Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιω gcam για απλες φωτο και πορτρετο. Κυριως λογω των υπερκορεσμενων κοκκινων και την μικρης οξυτητας της στοκ.

Για βιντεο και νυχτερινα τοπια σταθερα,η στοκ νομιζω ειναι αρκετα καλυτερη αρκει να βαλεις τη νυχτερινη ληψη στη φωτογραφια.

Απο gcam εχω τωρα αυτην https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog1218/

και δοκιμασα μερικα xml απο εδω https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/configs-urnyx-02/

 

Εχω καταληξει να χρησιμοποιω το λιγο παλιοτερο pixel 4 xml το οποιo τροποποιησα ελαφρως και το εφερα 100% στα γουστα μου.

Να βαλω αν θες ενα δειγμα να δεις τι φωτο μπορει να βγαλει η συσκευη με gcam

 

φιλε αν σου ειναι ευκολα ανεβασε ενα δειγμα με την gcam που χρησιμοποιεις.Aυτο με το κοκκινο το ειδα να υπερθεματιζεται και σε ξενα φορουμς.Ακομη και σε προσωπα τα κοκκινιζει αρκετα,λογικα θεμα software ειναι πως και δεν το εχει φτιαξει τοσο καιρο παραξενο.

Edited by droper_05
Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη η εκδοση ν2.0 της συγκεκριμενης gcam βγηκε πολυ προσφατα αλλα δεν εχει διαφορες με πριν,σου βαζω οτι ειχα βγαλει με την αμεσως προηγουμενη.

Οσο νυχτωνει και ειδικα σε κλειστο χωρο,οι διαφορες γινονται πολυ μεγαλες υπερ της gcam φυσικα. Σε προσωπα εν κινησει δεν εχω εμπειρια αλλα δεν πιστευω θα χεις προβλημα. Σε πορτρετο επισης σημαντικα καλυτερη η gcam.

Τα δειγματα ειναι για να δεις χρωματικα κυριως ποσο καλη ειναι και ποσο λεπτομερης! Ολες στο αυτοματο.

Αξιζει με 1000...

 

IMG-20200603-155051.jpg

 

IMG-20200525-210328.jpg

 

IMG-20200617-210907.jpg

 

IMG-20200503-195048-01.jpg

 

IMG-20200516-210243.jpg

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια γρηγορη ερωτηση. Οταν το γυρνας σε πορτρέτο κανει η καμερα ενα ελαφρύ τρεμοπαιξιμο που το βλεπεις στην οθονη ?

ειδικα οσο να πρασινίσει το depth effect ψιλοταρακουνιεται η οθονη ειναι φυσιολογικο ? φοβαμαι μηπως εχει θεμα το Ois στην 3Χ καμερα.

Aν το δει καποιος ας μπορει ας απαντησει μιας και μολις το πηρα αν εχει θεμα να το γυρισω

Edited by droper_05
Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω gcam για απλες φωτο και πορτρετο. Κυριως λογω των υπερκορεσμενων κοκκινων και την μικρης οξυτητας της στοκ.

Για βιντεο και νυχτερινα τοπια σταθερα,η στοκ νομιζω ειναι αρκετα καλυτερη αρκει να βαλεις τη νυχτερινη ληψη στη φωτογραφια.

Απο gcam εχω τωρα αυτην https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog1218/

και δοκιμασα μερικα xml απο εδω https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/configs-urnyx-02/

 

Εχω καταληξει να χρησιμοποιω το λιγο παλιοτερο pixel 4 xml το οποιo τροποποιησα ελαφρως και το εφερα 100% στα γουστα μου.

Να βαλω αν θες ενα δειγμα να δεις τι φωτο μπορει να βγαλει η συσκευη με gcam

Ξέρουμε αν υπάρχει κάποιος τρόπος (πχ κάποιο xml) που να μας δίνει preview και τελικό αποτέλεσμα σε όλη την οθόνη του κινητού? Ξέρω ότι αυτό είναι άσχετο με την ποιότητα του τελικού αποτελέσματος αλλά είναι η συνήθεια να βλέπω τι βγάζω full screen.

 

Υ.Γ. Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν υπάρχει κάποιος τρόπος (πχ κάποιο xml) που να μας δίνει preview και τελικό αποτέλεσμα σε όλη την οθόνη του κινητού? Ξέρω ότι αυτό είναι άσχετο με την ποιότητα του τελικού αποτελέσματος αλλά είναι η συνήθεια να βλέπω τι βγάζω full screen.

 

Υ.Γ. Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου.

Οι gcams τραβανε φωτογραφια σε 4:3 ή 16:9.

Το δευτερο γεμιζει ακομα περισσοτερο την οθονη του κινητου μας.

Ομως δεν εχει και 19.5:9 που βγαζει η στοκ και ειναι full screen.

Oποτε το ρυθμιζεις εσυ στις ρυθμισεις της gcam ποια αναλυση απο τις 2 θες.

Πιθανοτατα την 16:9 θες.

Αφου κανεις οτι ρυθμισεις θελεις,σωζεις τις ρυθμισεις σου και τις δινεις ενα ονομα.

Αυτο θα ειναι το δικο σου,προσωπικο xml

 

Για να βλεπεις τις φωτο ειτε θα χρησιμοποιησεις την προεπιλογη της gcam που ειναι το google photos ειτε οποιαδηποτε αλλη εφαρμογη θες,

εννοειται και στο στοκ αλμπουμ. Κι αυτο παλι απο τις ρυθμισεις της gcam το κανεις. Εγω χρησιμοποιω ενα 3ο app για να τις βλεπω με την μεγιστη δυνατη φωτεινοτητα κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ενεργοποίησα τα volte /vowifi αλλά το vowifi δεν το βλέπω να ανάβει ποτέ.. Ακόμα και σχεδόν καθόλου σήμα να μην έχει..

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ενεργοποίησα τα volte /vowifi αλλά το vowifi δεν το βλέπω να ανάβει ποτέ.. Ακόμα και σχεδόν καθόλου σήμα να μην έχει..

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Πρέπει να το έχεις σαν προτιμομενο το VoWiFi, από default νομίζω ότι έχει προτιμομενο το VoLTE

Αν βάλεις λειτουργία πτήσης και ανοίξεις το wifi δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις;

 

Στάλθηκε από το OnePlus 7pro χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το έχεις σαν προτιμομενο το VoWiFi, από default νομίζω ότι έχει προτιμομενο το VoLTE

Αν βάλεις λειτουργία πτήσης και ανοίξεις το wifi δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις;

 

Στάλθηκε από το OnePlus 7pro χρησιμοποιώντας Tapatalk

Call over wifi εχω στο preference..

Όχι.. Το δοκίμασα και αυτό..

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Cosmote ή Vodafone? γιατί κατά καιρούς διάβασα για προβλήματα με την Vodafone, δεν ξέρω αν τα έφτιαξαν.
Link to comment
Share on other sites

Cosmote ή Vodafone? γιατί κατά καιρούς διάβασα για προβλήματα με την Vodafone, δεν ξέρω αν τα έφτιαξαν.
Κοσμοτε ειμαι..

Την ενεργοποίηση την έκανα βάζοντας τη σιμ μου σε συσκευή που υποστηρίζεται και στέλνοντας το wificall μήνυμα..

 

Στο κινητό μετά έκανα τη διαδικασία με το logkit και ενεργοποιηθηκαν και τα δύο switch κανονικά στις ρυθμίσεις

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Κοσμοτε ειμαι..

Την ενεργοποίηση την έκανα βάζοντας τη σιμ μου σε συσκευή που υποστηρίζεται και στέλνοντας το wificall μήνυμα..

 

Στο κινητό μετά έκανα τη διαδικασία με το logkit και ενεργοποιηθηκαν και τα δύο switch κανονικά στις ρυθμίσεις

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Η διαδικασια με το logkit δεν χρειαζεταοι πλεομ.Οι διακοπτες εμφανιζονται με το που σου ενεργοποιησει η cosmote

το wifi calling. Και δουλευουν ολα κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια με το logkit δεν χρειαζεταοι πλεομ.Οι διακοπτες εμφανιζονται με το που σου ενεργοποιησει η cosmote

το wifi calling. Και δουλευουν ολα κανονικα.

 

Αν έχει την τελευταία έκδοση λογισμικού δεν χρειάζεται. Αν χρειάστηκε να κάνει αυτό με το logkit τότε μάλλον δεν έχει την τελευταία και αυτό που έκανε ήταν η μισή δουλειά γιατί χρειάζεται ολόκληρη τη διαδικασία με σύνδεση στο pc για να δουλέψει σωστά

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αποσυνδέεται μερικές φορές από το wifi η συσκευή όταν έχω ενεργοποιημένο το vowifi.

Είμαι στην cosmote και ρούτερ speedport entry 2i

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμένα ικανοποιεί η στοκ κάμερα του; την θεωρώ εξαιρετική! Με επεξεργασία μετά στο pc δίνει πολύ πλούσια αποτελέσματα...τα αρχεία εκτοξεύονται κοντά στα 10MB και βάλε με εξαιρετική απεικόνιση χρωμάτων και hdr πολύ αποτελεσματικό και αληθινό! Έκανα μια επαγγελματική δουλίτσα σε studios ( είχα 3 σώματα d700, d750 & d500 με 4 φακούς) και από περιέργεια τράβηξα και στον μέσον της διαδικασίας και στο τέλος με το κινητό μερικές φωτογραφίες, οι οποίες βλέποντάς τες αρχικά με έβαλαν στο τρυπάκι και έφτασα να βγάλω στο τέλος κοντά στις 100!!

Στην 27αρα Hp 2k δεν πίστευα πίστευα στα μάτια μου πόσο καλά τα πήγε αλλά και πόσο καλή επεξεργασία επιδέχονται χωρίς να "σπάνε " χρώματα και αναλύσεις...μια τριετία την βλέπω μαζί του χαλαρά.

* κι εχθές με φεγγάρι και ουρανό τα πήγε εξαιρετικά!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει την τελευταία έκδοση λογισμικού δεν χρειάζεται. Αν χρειάστηκε να κάνει αυτό με το logkit τότε μάλλον δεν έχει την τελευταία και αυτό που έκανε ήταν η μισή δουλειά γιατί χρειάζεται ολόκληρη τη διαδικασία με σύνδεση στο pc για να δουλέψει σωστά
Ωχ μην μου λες τέτοια..

 

Δεν έχω την τελευταία είναι η αλήθεια

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ωχ μην μου λες τέτοια..

 

Δεν έχω την τελευταία είναι η αλήθεια

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Και γιατί δεν την περνάς ;)

Είναι απλό, αν δεν σου την βγάζει κάντο με το oxygen updater

 

Στάλθηκε από το OnePlus 7pro χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν την περνάς ;)

Είναι απλό, αν δεν σου την βγάζει κάντο με το oxygen updater

 

Στάλθηκε από το OnePlus 7pro χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μωρε την εχει βγαλει τοσο καιρο , αλλα δεν εχω προλαβει..

Πρεπει να κανω disable και τα module απο το magisk κλπ κλπ..

Στις επομενες μερες θα το φτιαξω

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμένα ικανοποιεί η στοκ κάμερα του; την θεωρώ εξαιρετική! Με επεξεργασία μετά στο pc δίνει πολύ πλούσια αποτελέσματα...τα αρχεία εκτοξεύονται κοντά στα 10MB και βάλε με εξαιρετική απεικόνιση χρωμάτων και hdr πολύ αποτελεσματικό και αληθινό! Έκανα μια επαγγελματική δουλίτσα σε studios ( είχα 3 σώματα d700, d750 & d500 με 4 φακούς) και από περιέργεια τράβηξα και στον μέσον της διαδικασίας και στο τέλος με το κινητό μερικές φωτογραφίες, οι οποίες βλέποντάς τες αρχικά με έβαλαν στο τρυπάκι και έφτασα να βγάλω στο τέλος κοντά στις 100!!

Στην 27αρα Hp 2k δεν πίστευα πίστευα στα μάτια μου πόσο καλά τα πήγε αλλά και πόσο καλή επεξεργασία επιδέχονται χωρίς να "σπάνε " χρώματα και αναλύσεις...μια τριετία την βλέπω μαζί του χαλαρά.

* κι εχθές με φεγγάρι και ουρανό τα πήγε εξαιρετικά!

 

Η καμερα ειναι πολυ καλη. Χωλαινει λιγο στα υπερκορεσμεμα (ειδικα τα κοκκινα) χρωματα και σε χαμηλο φως παστελιαζει αρκετα στα σκιερα σημεια.

Ειδικα το night scene ειναι απο τα κορυφαια στην αγορα αλλα...

 

Αμα βαλεις διπλα διπλα την ιδια φωτο τραβηγμενη με σωστα στημενη gcam θα το αντιληφθεις αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Η καμερα ειναι πολυ καλη. Χωλαινει λιγο στα υπερκορεσμεμα (ειδικα τα κοκκινα) χρωματα και σε χαμηλο φως παστελιαζει αρκετα στα σκιερα σημεια.

 

Ειδικα το night scene ειναι απο τα κορυφαια στην αγορα αλλα...

 

 

 

Αμα βαλεις διπλα διπλα την ιδια φωτο τραβηγμενη με σωστα στημενη gcam θα το αντιληφθεις αμεσως

Υποθέτω ότι γνωρίζεις πολλά παραπάνω από μένα, έχεις κανένα XML να περάσω στην gcam;

Εγώ την τελευταία 7.Χ και δεν μπόρεσα να την ρυθμίσω, ακόμα και κάποιο που βρήκα (λένε ότι είναι καλό) δεν μου έκατσε καλά και η στοκ είναι κλάσεις ανώτερη.

 

Στάλθηκε από το OnePlus 7pro χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι γνωρίζεις πολλά παραπάνω από μένα, έχεις κανένα XML να περάσω στην gcam;

Εγώ την τελευταία 7.Χ και δεν μπόρεσα να την ρυθμίσω, ακόμα και κάποιο που βρήκα (λένε ότι είναι καλό) δεν μου έκατσε καλά και η στοκ είναι κλάσεις ανώτερη.

 

Στάλθηκε από το OnePlus 7pro χρησιμοποιώντας Tapatalk

Oταν λες τελευταια 7.χ gcam, ποια ακριβως εννοεις?

Στην version 7 και απο τοτε πoυ αρχισε η υποστηριξη των xml χρησιμοποιω μονο την gcam του Urnyx. Eιτε 7.2 ειτε 7.3.

Απο κει και περα,απο οσα xml δοκιμασα,αυτο που μ αρεσε και εμεινα εδω και πολυ καιρο ειναι ενα που λεγεται pixel4 v1.

Tωρα εχει βγει και v6 αλλα εχει πολυ εντονα χρωματα.

 

Καθε δοκιμη αλλης gcam προυποθετει απεγκατασταση της υπαρχουσας.

 

Με αυτη την καμερα και αυτο το xml που προανεφερα,εχω πολυ πολυ ρεαλιστικα χρωματα και ανεβασα αρκετα την ευκρινεια στο 1.875.

Παιζει ρολο και τι θες και πως εχεις την οθονη του κινητου ρυθμισμενη για να βλεπεις και να διορθωνεις αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Oταν λες τελευταια 7.χ gcam, ποια ακριβως εννοεις?

Στην version 7 και απο τοτε πoυ αρχισε η υποστηριξη των xml χρησιμοποιω μονο την gcam του Urnyx. Eιτε 7.2 ειτε 7.3.

Απο κει και περα,απο οσα xml δοκιμασα,αυτο που μ αρεσε και εμεινα εδω και πολυ καιρο ειναι ενα που λεγεται pixel4 v1.

Tωρα εχει βγει και v6 αλλα εχει πολυ εντονα χρωματα.

 

Καθε δοκιμη αλλης gcam προυποθετει απεγκατασταση της υπαρχουσας.

 

Με αυτη την καμερα και αυτο το xml που προανεφερα,εχω πολυ πολυ ρεαλιστικα χρωματα και ανεβασα αρκετα την ευκρινεια στο 1.875.

Παιζει ρολο και τι θες και πως εχεις την οθονη του κινητου ρυθμισμενη για να βλεπεις και να διορθωνεις αναλογα.

Εγώ έχω την Ultravcm που βασίζεται στην Arnova5.27.3.021.

Έχεις κάποιο λινκ να κάνω δοκιμές.

 

Κάτι βρήκα, θα κάνω δοκιμές και θα επανέρθω.

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την Ultravcm που βασίζεται στην Arnova5.27.3.021.

Έχεις κάποιο λινκ να κάνω δοκιμές.

 

Κάτι βρήκα, θα κάνω δοκιμές και θα επανέρθω.

Κι εγώ την ultra χρησιμοποιώ συνήθως.. Τι σε χαλάει;
1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...