Jump to content

Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρονια πολλα παιδια :)

Ωραια θεματα εχετε ανεβασει, δυναμη ειναι τα Σονακια μας :)

Εβγαλα στον κηπο μου κατι τριανταφυλλα αλλα ολοκληρη μανουρα ειναι να ανεβασεις φωτο στο φορουμ αυτο.

Ας ανεβαζουν αυτοι που καμαρωνουν οτι εχουν το κορυφαιο κινητο αγορασμενο με επιδοματα ενοικιου :lol::lol:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μια wallpaper!

Μονταρισμενη για το πανελ μας χαχαχαχαχα!

 

PSX-20190429-203927.jpg

PSX-20190429-204432-01-01.jpg

 

Arxontas δεν είναι τίποτα να ανεβάσεις,εγω εχω μαθει το imgbb, πολύ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρωματα και την λεπτομερεια των στοκ Sony,ειδικα σε καλες συνθήκες,τα παραδέχομαι ασχέτως που αλλοι βγαζουν κατι σκουπιδοφωτογραφιες και προσπαθουν να μας πεισουν ότι τα ματια μας βλέπουνε αλλα επειδή είναι ναυαρχιδες κλπ.

 

Αυτό που το πας, λέω και εγω μόνο εγώ είμαι που το βλέπω...

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

@georgerapp χρονια σου πολλα :)

Θα το δω φιλε μου με την πρωτη ευκαιρια, για οποια βοηθεια θα στειλω pm :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σουπερ φυσικες και ρεαλιστικές. Δοκιμασα πανοραμικη με ορίζοντα θάλασσας αλλα εβγαλα θεοστραβα. Ανηφοριζει η θαλασσα στα αριστερά
Link to comment
Share on other sites

Όπου βλέπουμε guy_fawkes θα ξέρετε δίχως επεξεργασία όπου εμένα ένα edit θα έχει πέσει έστω αλαφρο!

Το έχω βρει παιχνίδι αντί όντως να παίζω κάποιο game.

 

Είναι όλες φοβερές,μου αρέσουν πολύ.

Έρωτας αυτή με την βυζαντινή σημαία να ανεμίζει στις σκιές-τρομερη-

Και η πρώτη με την θεα και τα 2 σπίτια σαν λήψη είναι άριστη.

Όλες όμως έχουν κάτι που απλά δεν τις περνάς έτσι αλλά θα κάτσεις να τις κοιτάξεις.

Το κινητό φυσικά είναι στο στοιχείο του σε τέτοια σκηνικά,ρεαλισμος-λεπτομερεια και πάλι ρεαλισμός.

Μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσε λιγο περισσοτερο η ακριβως επανω από αυτή με τις σημαιες.

Και από του Γιωργου μου αρεσε εκεινη με το γρασιδι,τα λουλουδάκια και τα κανονια.

Η κλασσικη τριχρωμια της φυσης κιτρινο,μωβ,λευκο αυτην την εποχη είναι απιθανη(βγηκαν και οι πανέμορφες παπαρούνες τωρα).

Link to comment
Share on other sites

To flickr ριχνει αρκετα την ποιοτητα οποτε αντιο. Συνεχεια με ΙmgBB

 

Στοκ ΧΖ3,αυτοματο,απειραχτες

 

DSC-0274.jpg

 

DSC-0263.jpg

 

DSC-0113.jpg

 

DSC-0269.jpg

 

DSC-0081.jpg

 

DSC-0309.jpg

 

DSC-0270.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα οι πρώτες 3 ειναι για περιοδικό!!!

Ωραιο το πανοραμα ε;

Τώρα άρχισα να το χρησιμοποιώ.

Και ξέρεις κάτι;

Σε οποιαδήποτε πλάνο δουλεύει, δηλαδή και 3 κλικ να κάνεις που λεμε εχεις μια wide φοβερή δεν ειναι αναγκη να παμε σε σιδηρόδρομο.

Δε το γράψω για το δικό σου αλλα γενικα ως ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, την σταματας οπου θες την πανοραμικη. Στο συγκεκριμενο σημειο την ηθελα 360 μοιρες γιατι εχει θαλασσα απο μια πλευρα και 2 λιμνες στην αλλη. Σταυροδρομι. Κανει καλη δουλεια το λογισμικο κι ας μην κινεισαι σταθερα!
Link to comment
Share on other sites

Πανοραμική χρησιμοποιούσα απο την εποχή Μ5.

Βολεύει πάρα πολύ.

Πολύ όμορφες παιδιά!

Απλά βάζετε 4 φωτογραφίες ανα ποστ γιατί αργεί η σελίδα μετά.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές από το XZ1

40786359133_c0f3c32ed4_c.jpgDSC_0295 by l200kerasia, on Flickr

40786332523_e9dfb4f32d_c.jpgDSC_0269 by l200kerasia, on Flickr

47700154342_a05bedc84e_c.jpgDSC_0299 by l200kerasia, on Flickr

40786427773_054290fb2f_c.jpgDSC_0302 by l200kerasia, on Flickr

47700218752_626c081eef_c.jpg2019-05-02_01-51-08 by l200kerasia, on Flickr

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιες. Θαλασσα,ηλιος,περιεργα συννεφα και καταπράσινα βουνα σαν χαλί απογειωνουν τις καμερες μας.

Πιο πολύ μου αρεσε εκεινη με το πρασινο βουνο και τη θαλασσα αν και οι άλλες είναι πιο καλλιτενικες.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλες για φωτογραφιση από την μαμα Sony

https://support.sonymobile.com/gr/dm/take-great-photos-v3/

 

Xαμηλος φωτισμος

https://www.sonymobile.com/gr/xperia/photography/low-light/

 

Φωτογραφιση ζωων

https://www.sonymobile.com/gr/xperia/photography/animals/

 

Φωτογραφιση ανθρωπων

https://www.sonymobile.com/gr/xperia/photography/people/

 

Φωτογραφιση φαγητού

https://www.sonymobile.com/gr/xperia/photography/food/

 

Φωτογραφιση τοπιων

https://www.sonymobile.com/gr/xperia/photography/landscapes/

 

Επεξεργασια φωτογραφιων

https://www.sonymobile.com/gr/xperia/photography/editing/

Link to comment
Share on other sites

7α ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του ΧΖ2 πώς πάει χωρίς ois η κάμερα και αν αποδίδει η υβριδική εστίαση. Με ενδιαφέρει να τραβάω τα παιδιά μου κυρίως και βλέπω έχει τρελές ευκολίες η συσκευή. Κ το βίντεο σε αργή κίνηση θα τα σπάει. Η τιμή του είναι χώμα μόνο η έλλειψη σταθεροποίησης με κολλάει.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω πολύ μικρά παιδιά εχω παρει πολύ καλες και αυθόρμητες εν κίνηση εικόνες με αυτά.

Να σου πω την αλήθεια δε ξερω τι ειναι η υβριδική εστίαση.

Εχει λήψη ριπης (burst mode) που δουλεύει τέλεια, οποτε γαζωνω κυριολεκτικά τα πάντα, παίρνω ολη την κίνηση τους δηλαδή και μετά αποφασίζω τι κρατάω τι πετάω.

Την χρησιμοποιώ και νύχτα,αλλα αυτα θα στα πουμε οταν την πάρεις μη μακρυγορώ.

Εχω το xz1.

Τιμιο-γρηγορο ΓΡΗΓΟΡΟ!!! καλος ήχος καλη οθονη καλη κάμερα καλο βίντεο συνεχώς υπό αναβάθμιση στιβαρό καλο gps ηχος κλήσεις....δε ξερω εαν ξεχασα κάτι.

Βίντεο σταθερό και στα 4Κ.

Το xz2 θα εχει ενα συν σε όλα.

Εαν δεν εισαι σταθερός τυπος η μεταπώληση μονο θα τσούξει γιατι δεν έχει ζήτηση και θα το σκοτώσεις.

Υ.γ νυχτα λόγο έλλειψης ois θα κρατήσει γρήγορο κλείστρο και θα δεις θόρυβο σε αυτόματο και ανθρώπους (που τους βαραμε με αυτόματο γιατι αν ρίξουμε κλείστρο θα βγουν κουνημενοι) .

Υ.γ2 στον κοτσοβολο το βαλανε 2 φορές 300,μηπως ξαναβγει;

Ρωτα οτι θες.

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Όχι έχω κόψει εδώ κ χρόνια το άθλημα να αλλάζω κινητά. Διάβασα όλο το νήμα του 2 κ είδα αρκετά.θυμηθηκα όταν είχε βγει πόσο έκανε κ τι λέγανε για την κάμερα.

Το υβριδικό αν μπεις στο σάιτ της Σόνυ θα δεις. Είναι σαν να προεστιαζει κ όταν τραβάς θα είναι ήδη τραβηγμένη η φωτογραφία. Αν το λέω καλά.

Θα περιμένω τις καλοκαιρινές εκπτώσεις τον Ιούλιο. 399 δεν το παίρνω αφού ήταν 299 πολλάκις.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-xz2/camera/

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

α καταλαβα,παντως σε καλο φωτισμο τα προσωπα τα περνω παντα καθαρα.

καλα θα κανεις να περιμενεις αφου δεν βιαζεσαι,θα ξαναπεσει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο public τρεχει η γνωστη προσφορα του 20% επιστροφή με καρτες eurobank και το ΧΖ2 είναι ένα από τα μολις 7 κινητα της Sony που εχουν. 320 ευρω βγαινει. Στο σκρουτζ ξεκιναει από 359 ευρω το μονοκαρτο
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο το εργαλειο το γνωριζω χρονια.

https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9635&idPhone2=9535

το θεωρω αρκετα ενδιαφερον και σωστο ως προς τι συσκευες που ειχα και ηξερα απο πρωτο χερι τι κανουν και που πονανε.

βαλτε οποιες συσκευες θελετε και σε καλο φωτισμο και σε σκοτεινο ενω θα ριξετε την εικονα στα 12mp για να εχετε ιδιο πλανο.

θα δειτε ποσο καλα ειναι τα sony σε καλο φωτισμο και φυσικα την καταπληκτικη αποδοση του p30 pro που μοιαζει να αποδιδει το ιδιο και σε καλο και σε χαμηλο φωτισμο.

επισης θα δειτε ποσο καλυτερο ειναι το xz3 σε σχεση με το xz1,το xz1 βεβαια ειχε γινει τεστ οταν βγηκε πριν τα update και το νεο camera app στο android pie οποτε μακαρι να αποδιδουμε τωρα σαν το xz3,αλλα και αυτο να μην ισχυει χαιρομαι που το xz3 εχει βελτιωση ως φιλος της sony.

υπαρχει και αυτο.

https://www.phonearena.com/phones/camera/Sony-Xperia-XZ1,Huawei-P30-Pro,Samsung-Galaxy-S10e,Nokia-9-PureView/phones/10277,11099,11114,10860

αλλα το πρωτο εργαλειο το θεωρω καλυτερο για εναν πρωτο μπουσουλα πριν τα reviews-πληρωμενα η αξιοπιστα!

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι, επειδή είμαι σε διαδικασία αγοράς, γιατί το dxomark έχει θάψει έτσι το ΧΖ3;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πληρεί πολλά από τα σύγχρονα δεδομένα.

Δεν έχει μποκε εφέ για πορτρέτο δεν έχει ζουμ δεν έχει υπέρ μάκρο δεν έχει night mode δεν έχει το σημερινό hdr και δε ξέρω εάν ξέχασα και άλλα.

Όταν λέω το σημερινό hdr μιλάω για την υπέρ επεξεργασία.

Δηλαδή τραβάω πάρα πολλά καρέ και τα συγχέω για να δώσω μια εικόνα που να έχω πληροφορία στα σκοτεινά σημεία και να μη κάψω τα φωτεινά.

Hdr+ δηλαδή.

Night mode το κινητό τραβάει πολλά καρε,κάθε καρέ έχει τα hotpixels τον θόρυβο φωτός δηλαδή σε διαφορετικό σημείο μέσα στην εικόνα,κάνω ένα μπλέντερ όλες και ταυτίζω το ένα καρέ πάνω στο άλλο έτσι ώστε να βάλω σε θέση hotpixel ένα κανονικό από αλλά καρέ και στο τέλος βουαλα δίνω μια νυχτερινή χωρίς αυτά!!!

Για αυτό το κατακρεούργησε.

Γιατί όταν οι άλλοι (google gcam) (Huawei με το πραγματικό pureview δηλαδή πληροφορία από μεγάλο σενσορα) δίνουν εξέλιξη αυτή πετάει συμβατικό χαρταετό.

Θετικά;

Φυσικά και έχει,έχει πολύ καλούς σενσορες που δίνει ένα ωραίο αποτέλεσμα σε φυσικά χρώματα,γιατί άλλοι oem το μαμανε λίγο στο ψέμα.

Δηλαδή την δουλειά σου την κάνεις και εάν ξέρεις και λίγα ψιλά την κάνεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...