Jump to content

Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλλιτέχνης....όπως πάντα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε φιλε,αλλα εαν ηταν ετσι οι καλλιτεχνες !!!!!!

κυριολεκτικα .....μπαινω σε ενα app και τραβαω μπαρες δεξια και αριστερα!!!!!

ολα τα κανουν το τηλεφωνο και το application.

και τα σερβιρω σαν αποψη χαχαχαχαχαχχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα καλλιτέχνης. Το έχεις με την φωτογραφία και επειδή ξέρεις να κάνεις σωστή επεξεργασία, το απογειώνεις. Αυτή με την οξύτητα φαίνεται πρώτα. Σε άσφαλτο και άφαβο τσιμέντο γενικά δίνει ωραίο αποτέλεσμα η οξύτητα αλλά όχι στις πολλές γραμμές. Μπουκώνει λίγο. Όμως στο βαμμένο κομμάτι με τον κόκκορα, τον ζωντάνεψε κυριολεκτικά!!!

 

Θα έπρεπε να συμμετάσχεις και στο τόπικ με τις καλλιτεχνικές φωτογραφίες. Μετράνε πολύ τα ΧΖ στις απλές ημερήσιες φωτογραφίες(κατ'εμέ βγάζουν από τις κορυφαίες) και με λίγο επεξεργασία γίνονται μαγικές.

Μπραβο.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι οπως τα λες,πολλοι που ξερουν το oversherpening το αντιλαμβανονται και δε το θελουν.

εγω προσπαθω πολλες φορές να καταλαβω εαν ειναι λεπτομερια η οξυτητα κ δε τα καταφερνω.

Link to comment
Share on other sites

Θα επέλεγα την πρώτη μόνο και μόνο για την διαφορά στην πόρτα

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Την ανεβάζω μόνο για ιστορικούς λόγους, γιατί νομίζω είναι η πρώτη με της επόμενης γενιάς Android 10, έστω και σε πειραματικό στάδιο.

 

Sony Xperia XZ3, Android Q (10) beta, στοκ κάμερα (πειραματική). Έχει πολύ λίγες και απλές λειτουργίες και αρκετές αστάθειες μιάς και είναι εντελώς δοκιμαστικό το λειτουργικό. Έχει θόρυβο αν εστιάσεις.

Μόνο αυτόματη λειτουργία υπάρχει και δεν ρυθμίζεται τίποτα άλλο.

 

40868313143_8e7f24c2e7_c.jpgIMG_20190512_204901 by Dim Tsak, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάργα θόρυβο γιατί όπως λες είναι σχεδόν ανέτοιμο το λειτουργικό για να κάνει μείωση θορύβου.

Αλλά και εδώ υπάρχει ένα αλλά.

Έχει 0 μείωση θορύβου με αποτέλεσμα τρομερή λεπτομέρεια παντού.

Είναι σχεδόν παρα νύχτα και βλέπω όλα τα γρασιδακια μέσα στην γλάστρα ένα ένα όχι μαζεμένα μια μαζα,το ίδιο στο παρτέρι στις πλάκες παντού.

Είναι σαν να έδωσε το raw αρχείο απλά σε jpeg με πενιχρή επεξεργασία.

Αυτή λοιπόν την παίρνεις της εφαρμόζεις ένα noise reduction και την βγάζεις.

Με το nr που θα κάνεις φυσικά θα χάσεις πολύ λεπτομέρεια και θα φας παστελομα κάργα αλλά ο θορυβος δυστυχώς είναι ενοχλητικός.

Σε ευχαριστούμε για το δείγμα.

Μπράβο στον 19αρη μας για τετοιο λίγο φώς,ξανα μπράβο,καλός σενσορας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και θα σου πω και κάτι ακόμα το μαμά app εφαρμόζει nr και στο manual mode για αυτό και όσο ανεβάζεις iso τα βράδια αργεί να βγει η φωτογραφία,γιατί την καθαρίζει.

Τώρα δε μπορείς να το καταλάβεις στην έκδοση που είσαι αλλά εάν τραβήξει κάποιος με την 9 που είστε νύχτα κάτι με 3200 iso με την μαμά και με την εφαρμογή που σου είπα το Lightroom cc θα καταλάβει από το πόσο θόρυβο θα δώσει αυτή του lr σε σχέση με αυτή της μαμισιας.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω open και mx camera με την πρωτη ευκαιρια και ειχα κατεβασει μεσω δωρεαν προσφορας και την manual camera dslr που ειχε πρόβλημα και με το android 9 (εκλεινε όταν γυριζα σε selfie camera).

 

Kαι του lightroom cc εδινε μερικες δυνατότητες να σκαλιξω εκθεση κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το lr δίνει κανονικά manual mode όπως έχει το μαμά.

Ανοίγεις το app και γυρνάς από auto σε pro.

 

PSX-20190512-230849-01.jpg

 

Ορίστε με nr τόσο ώστε να εξαφανίσω το μεγαλύτερο μέρος του θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Γινεται πολύ καλη δουλιτσα. Θυμαμαι για το lr γιατι το δοκιμασα προσφατα όπως ειπαμε στο άλλο τοπικ.

Οσο διάστημα κρατησω την Q Beta ισως αρχισω να μαθαίνω να επεξεργάζομαι και εγω φωτογραφιες.

Με το "δυστροπο" Sony αρχισα να μαθαίνω να βγαζω σωστότερες φωτογραφιες και να μαθαίνω λεπτομεριες και τωρα μαλλον ηρθε η ωρα της επεξεργασίας.

Τα δινει η free εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,πέρα από την επεξεργασία που κανείς μέσα από το app έχει και για να βγάλεις φωτογραφία με εικονίδιο κιόλας μέσα από τα widjet shortcut την κάμερα για να μπαίνεις καρφί για να βγάλεις φωτογραφία.

Εκεί έχει λοιπόν και auto και pro mode.

Το pro mode έχει ότι και η μαμά από κλείστρο και iso εστίαση.

Αφού το κατεβασες!

Το ξυλοσες κιόλας;

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση ηταν για το κομματι επεξεργασίας Γιωργο.Δεν το διευκρίνισα.

Την εχω ξανακατεβασει και τα ψαχουλευω στο κομματι της επεξεργασίας.

Ειχατε αναφερει μια ακομα σχετικη εφαρμογή επεξεργασιας αλλα δεν την θυμαμαι γιατι παντα δουλευα το snapseed για τα βασικα.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στο Adobe?

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στο Adobe?

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μαλλον ναι,το photoshop express θα λες. Με μπερδεψε το γεγονός είναι και οι 2 της Adobe

Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ καλό στο κομμάτι μείωσης θορύβου, χωρίς να πείραζει την λεπτομερεια της φωτογραφίας.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ζουμαρες καπου Γιωργο ή οτι εκανε μονο του το κινητο?

Το θαμπωμα κατω λογικα απο τον ηλιο εδωσε ωραιο αποτελεσμα εκτος αν εκανες κανενα μαγικο με επεξεργασια.

Μ αρεσει που φαινεται μεχρι και ο ιστος της αραχνης.

 

Ωραιο θα ηταν να εβγαζες μια αντιστοιχη με τον ηλιο πλατη!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι έχει φέρει πολύ κοντά το κινητό στο κάδρο και ο ήλιο είναι στα πλάγια

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε ζουμαρα καπου,ότι έκανε από μόνο του,και ο ήλιος έκανε την διάθλαση όχι εγώ.

Δεν έβλεπα καλά,το πλησίασα και βαρεσα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ωραία χρώματα και η γωνία μια χαρά

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...