Jump to content

Online αναβάθμιση του K750i: Προβλήματα, απορίες


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;

    • ΝΑΙ
      0
    • ΟΧΙ
      0
    • Δεν ασχολούμαι με τα updates
      0


Recommended Posts

Προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση αλλά όταν κλείνω το κινητό για 20" και κρατάω το "c" πατημένο για να το συνδέσω πάλι και να ξεκινήσει η διαδικασία, αυτό ανοίγει (ενώ δεν θα έπρεπε όπως λέτε) και η αναβάθμιση δεν ξεκινά. Έχω δοκιμάσει με Internet Explorer και Firefox και χωρίς Firewall. Καμιά πρόταση...???
Πρέπει να ξαναπεράσεις χειροκίνητα τους drivers άλλη μια φορά. Σε μένα τουλάχιστον έτσι δούλεψε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρέπει να ξαναπεράσεις χειροκίνητα τους drivers άλλη μια φορά. Σε μένα τουλάχιστον έτσι δούλεψε

Το δοκίμασα, γιατί είχα δει ένα post σε προηγούμενη σελίδα (δικό σου αν θυμάμαι καλά) αλλά μου λέει ότι οι drivers που προσπαθώ να βάλω δεν είναι καλύτεροι από αυτούς που είναι ήδη εγκατεστημένοι και δεν τους ξαναπερνάει.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξαναπεράσεις χειροκίνητα τους drivers άλλη μια φορά. Σε μένα τουλάχιστον έτσι δούλεψε

 

...μία από τα ίδια/ :cry: :X :confused:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα εχω το κόλλημα να ψάχνω ενα πρόγραμμα μόνος χωρίς help χωρίς τίποτα και τι μ@λ@κία έκανα!:

κατέβασα το davinci και το ανάλογο firmware και ξεκίνησα εγκατάσταση κατευθυείαν, στο τέλος όταν έκανε το finalization έβγαλε ένα error, τρελάθηκα. Δοκίμασα ξανά πάλι τα ίδια. Πάω τότε στην SE τα γνωστά που ξέρεται γιατι το κινητό μου είναι branded και παω στο site του davinchi και βλέπω οτι πρέπει να πληρώσω 10 ευρώ. Το κινητό κόλλησε τώρα σε ενα κειμενάκι οτι δεν μπορεί να βρεί τον provider αλλά μπορούν να με πάρουν τηλ και το πήγα εξω για αναβάθμιση, αναρωτιέμαι όμως γιατί το γ@μημένο το πρόγραμμα με άφησε να κάνω firmware update και στο τέλος κόλλησε και δεν με έκοψε απο την αρχή?

 

Αυτα τα ολίγα..

http://www.hhcc.gr

Hellenic Hyundai Coupe Club

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώσει το firmware update στο Davinci, πρεπει να έχεις πληρώσει 10 Euros για να σου δώσει το 1 credit που χρειάζεσαι για να κάνεις finalize την αναβάθμιση. :)
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, γιατί είχα δει ένα post σε προηγούμενη σελίδα (δικό σου αν θυμάμαι καλά) αλλά μου λέει ότι οι drivers που προσπαθώ να βάλω δεν είναι καλύτεροι από αυτούς που είναι ήδη εγκατεστημένοι και δεν τους ξαναπερνάει.

 

 

Και σε μένα ακριβώς τα ίδια... Δεν έχω ακόμα καταφέρει να κάνω update.

Καμιά ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Kalispera s' olous,

 

mipws 3erei kaneis pws mporei na ginei allagi glwssas sto k750i? To kinito agorastike stin agglia kai den exei elliniko t9 kai fysika ellinika menu, an kai blepei ellinikous xarakires stis epafes me to outlook.

 

Eyxaristw ek twn proterwn,

FilthX

Link to comment
Share on other sites

Kalispera s' olous,

 

mipws 3erei kaneis pws mporei na ginei allagi glwssas sto k750i? To kinito agorastike stin agglia kai den exei elliniko t9 kai fysika ellinika menu, an kai blepei ellinikous xarakires stis epafes me to outlook.

 

Eyxaristw ek twn proterwn,

FilthX

Νομίζω , χωρίς να είμαι σίγουρος, οτι το 9volto μπορεί να το κάνει αυτό ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει κάποια έκδοση νεότερη της R1L; (Μάλλον ζητάω πολλά για Αύγουστο μήνα!!!)

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει κάποια έκδοση νεότερη της R1L; (Μάλλον ζητάω πολλά για Αύγουστο μήνα!!!)

Η R1L είναι η πιο πρόσφατη επίσημη έκδοση. Πριν λίγο καιρό είχε διαρεύσει η R1N αλλά μάλλον περισσότερα προβλήματα δημιουργούσε παρά οτιδήποτε άλλο.

Anyway, ναι, ζητάς πολλά! :) Ραντεβού τον Σεπτέμβρη με την R1Ξ...

 

;)

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή το 9volto πέφτει λίγο μακρυά αν είσαι στην Αγγλία, δοκίμασε για online μετατροπή στο DaVinchi με 1 credit (10€). Αν δεν κάνω λάθος επιλέγεις τις EU3 εκδόσεις για την Ελληνική υποστήριξη.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση εχετε προσεξει τα χρωματα με την νεα αναβαθμιση?εμενα μου τα εμφανιζε σαν ξεπλυμενα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση εχετε προσεξει τα χρωματα με την νεα αναβαθμιση?εμενα μου τα εμφανιζε σαν ξεπλυμενα

Κι εγώ δεν βλέπω καμμιά διαφορά μετά την online αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Θέμα: Πρόβλημα με το PC Suite

 

Aντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Εχω κάνει εγκατάσταση του συνοδευτικού CD στον υπολογιστή και όταν προσπαθώ ν' ανοίξω το πρόγραμμα μου βγαίνει ένα μεγάλο ερωτηματικό με την ένδειξη "not connected". Εχω κάνει σύνδεση μέσω όλων των USB ports (μήπως και φταίει κάποιο από αυτά) και με το κινητό συνδεδεμένο και ανοικτό... χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Κατέβασα και την τελευταία αναβάθμιση της σουίτας από την SE αλλά και πάλι καμμία αλλαγή.

Κάνω κάτι λάθος; Είναι αδύνατο να χρησιμοποιήσω την σουϊτα.Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Link to comment
Share on other sites

exo ena provlima kata ton sigxronismo tou kinitoy me to outlook 2003. Molis patao sygxrinismo mou anoigei ena parathiraki ton windows keno kai exei titlo "SYNCMLDesktopServer" me ;ena kokkino x kai telionei i diadikasia. To exei dei kaneis auto, exei brethei lisi?

thanks.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οτι και αν εχω δοκιμασει δεν γινεται τιποτα...βαζω το τηλ στο καλωδιο εχοντας πατημενο το c αλλα το τηλ παλι ανοιγει και συνεχιζει να ζηταει usb flash drivers...τα βαζω και επιτα ζηταει τα κανονικα!

 

Σε 3 υπολογιστες δοκιμασα με win xp σε κανεναν δεν εγινε τιποτα,ειτε τα εβαλα χειροκινητα ειτε τα ξαναεγκατεστησα!

Τα εχω ολα ετοιμα και davinci credit και την αναβαθμιση ΑΛΛΑ αυτο με καθυστερει....κανενας καμια ιδεα?

δοκιμασα και να βγαλω τη μπαταρια και επειτα να το κανω αλλα τιποτα

δοκιμασα να το φορτισω πρωτα 10 ωρες αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα την πρώτη μου αναβάθμιση Online, αυτά που διαπίστωσα είναι ότι είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα όσο αφορά με τους drivers που ζήταγε συνέχεια το PC όταν κράταγα πατημένο το C στο κινητό και αυτό κάποια στιγμή ξεπεράστηκε αφού πέρασα τους drivers που μου ζήταγε και

 

η δεύτερη διαπίστωση και σημαντικότερη είναι ότι αφού ξεκινούσε την αναβάθμιση της συσκευής (μετά το κατέβασμα του αρχείου αναβάθμισης) περίπου όταν έφτασε στο 15% μου έβγαλε σφάλμα στην σύνδεση και διέκοψε την αναβάθμιση. Το αποτέλεσμα ήταν ότι το κινητό δεν άνοιγε και η απογοήτευση μου ήταν στο κατακόρυφο... :mad: :wacko:

 

Μετά απο δύο προσπάθειες Ανάκτησης δεν είχα κανένα αποτέλεσμα

Τότε θυμήθηκα κάτι που είχα διαβάσει εδώ και το είχε γράψει κάποιος φίλος που έλεγε ότι είχε το ίδιο πρόβλημα και η αιτία ήταν το USB hub του υπολογιστή, αλλάζοντας το USB καλώδιο και τοποθετώντας το σε κύρια θύρα USB του PC το πρόβλημα διορθώθηκε και η αναβάθμιση τελείωσε επιτυχώς. ;) . (Το συγκεκριμένο USB Hub του υπολογιστή μου είναι USB2 και μέχρι σήμερα δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα σε ότι συνδέσεις είχε)

 

Αυτό να το έχουν υπόψη τους οι φίλοι που κάνουν αναβάθμιση online !

Link to comment
Share on other sites

Ας μεταφέρω και εγώ την εμπειρία μου.

Το κινητό μου αγοράστηκε τέλη Ιουλίου και είναι ένα τυπικό VL Κ750i.

Το πήρα χρησιμοποιώντας την δυνατότητα αναβάθμισης από την vodaphone και γώ όπως και πολλοί άλλοι.

Με δελέασε και εμένα η δυνατότητα να το επαναφέρω σε μη VL κατάσταση μέσω Davinchi μιας και ο Πειραιάς πέφτει μάλλον μακρυά από την πόλη μου.

Εγγραφή λοιπόν στο Davinchi με ένα credit και πολλές ανεπιτυχείς προσπάθειες αναβάθμισης online από το φορητό μου. Απλά το κινητό δεν αναγνωριζόταν από το cliend. Όταν τα νεύρα μου έγιναν χλωρά φασολάκια, μου ήρθε η φαεινή ιδέα να το αναβαθμίσω απο το επιτραπέζιο pc μου (γιατί δεν το έκανα αρχικά δεν μπορώ να απαντήσω) και ....ω τι καλά, δια μαγείας η αναβάθμιση έγινε σε ένα τεταρτάκι.

Εστιάζοντας στο παραπάνω πρόβλημα έχω να παρατηρήσω το εξής.

Πολλές φορές θύρες usb φαίνονται να αναγνωρίζουν το τηλέφωνο μέσω των SE drivers και ενώ όλα φαίνονται καλά η online αναβάθμιση καταντά εφιάλτης μιας και δεν είναι εφικτή, και όλα αυτά χωρίς προφανή εξήγηση.

Πιθανή απάντηση έδωσε ίσως φίλος του forum που είπε πως τα usb hub είναι προβληματικά και πιθανότατα έτσι είναι γιατί το φορητό μου έχει 4 usb2 θύρες άρα έχει ενσωματωμένο hub. To pc μου (που όλα δούλεψαν ρολόι) έχει 2 θύρες usb2 που ξεπηδούν κατευθείαν απο την μητρική άρα... no hub. Το συμπέρασμα είναι προφανές. Μην χρησιμοποιείτε θύρες που έρχονται από usb hubs.

Τώρα το πιο μυστήριο στην συνέχεια έχει να κάνει με ένα περίεργο πρόβλημα που μου "έβγαλε" το Κ750. Ενώ λοιπόν μετά την αναβάθμιση όλα δούλευαν εξαιρετικά, τι ταχύτατο μενού, τι ωραία εικονίδια, τι επαυξημένες δυνατότητες χωρίς περιορισμούς DM απο το χαζοLIVE, τo κινητό εκεί που του "άλλαζα τα φώτα" στο ψάξιμο στο παιχνίδι και στο σκάλισμα, το κινητό έπαψε να ανταποκρίνεται στα πλήκτρα Λ > καθώς και στα πλαινά + - και player. Όταν λέμε έπαψε ενοούμε λειτουργούσε κανονικά σαν τηλέφωνο αλλά χωρίς τα πλήκτρα αυτά. Άρα όχι πλήρες λειτουργικό Joystick, όχι πια μενού πάνω και δεξιά, όχι κίνηση επάνω και δεξιά στις λίστες, όχι zoom στην camera, όχι player με ένα κουμπί και πολλά άλλα. Το κουφό ήταν ότι το τηλέφωνο μόνο σε παιχνίδια όπως το Aero3D λειτουργούσε κανονικά με το Joystick (έκανε όλα τα αεροπλανικά του κόλπα !)

Το έκλεισα - Το ξανάνοιξα. Του έβγαλα την μπαταρία/ memory stick και του τα ξαναέβαλα. Του έκανα reset και ξαναreset. Τίποτα. Το τηλέφωνο ήταν πια .... κουλό. μάλιστα μετα το reset το Αero3D όπως είναι φυσικό χάθηκε ενώ το tennis έπαψε να ανταποκρίνεται και αυτό στο Joystick........ :X

Απογοητεύτηκα πολύ με το σφάλμα (πρώτη φορά μου συμβαίνει σε SE) αλλά περισσότερο με την υποψία ότι αν στην περίπτωση που το ξαναπήγαινα στη VF ή στην SE για διόρθωση/ αντικατάσταση, διαπίστωναν ότι του είιχα ξεσκίσει online το VFL,..... τότε θα μου το έφερναν στο κεφάλι.

Επάνω λοιπόν που είχα στερέψει από ιδέες με σκέψεις για τις χίλιες δύο ψευτοδικαιολογίες που θα έλεγα στον πωλητή, μου τέλειωσε και η μπαταρία.

'Ε λοιπόν το έβαλα να φορτίσει κλειστό (είχα έμπνευση ) και σε δύο ώρες το κινητό όταν του έβαλα το PIN, λειτουργούσε ξανά 100% :blink:

Συμπέρασμα δεν έβγαλα, απλά αν έχει τύχει η πρόκειται να τύχει σε κάποιον φίλο, ας κάνει τον κόπο να το δοκιμάσει το κόλπο μήπως και γλυτώσει το εγκεφαλικό.

Όπως καταλάβατε με έπιασε το φλυαρό μου πάντως ευχαριστώ που το διαβάσατε όλο και δεν κουραστήκατε, εμένα πάντως τα δάκτυλά μου μούδιασαν.

Link to comment
Share on other sites

Ας μεταφέρω και εγώ την εμπειρία μου.

Το κινητό μου αγοράστηκε τέλη Ιουλίου και είναι ένα τυπικό VL Κ750i.

Το πήρα χρησιμοποιώντας την δυνατότητα αναβάθμισης από την vodaphone και γώ όπως και πολλοί άλλοι.

Με δελέασε και εμένα η δυνατότητα να το επαναφέρω σε μη VL κατάσταση μέσω Davinchi μιας και ο Πειραιάς πέφτει μάλλον μακρυά από την πόλη μου.

Εγγραφή λοιπόν στο Davinchi με ένα credit και πολλές ανεπιτυχείς προσπάθειες αναβάθμισης online από το φορητό μου. Απλά το κινητό δεν αναγνωριζόταν από το cliend. Όταν τα νεύρα μου έγιναν χλωρά φασολάκια, μου ήρθε η φαεινή ιδέα να το αναβαθμίσω απο το επιτραπέζιο pc μου (γιατί δεν το έκανα αρχικά δεν μπορώ να απαντήσω) και ....ω τι καλά, δια μαγείας η αναβάθμιση έγινε σε ένα τεταρτάκι.

Εστιάζοντας στο παραπάνω πρόβλημα έχω να παρατηρήσω το εξής.

Πολλές φορές θύρες usb φαίνονται να αναγνωρίζουν το τηλέφωνο μέσω των SE drivers και ενώ όλα φαίνονται καλά η online αναβάθμιση καταντά εφιάλτης μιας και δεν είναι εφικτή, και όλα αυτά χωρίς προφανή εξήγηση.

Πιθανή απάντηση έδωσε ίσως φίλος του forum που είπε πως τα usb hub είναι προβληματικά και πιθανότατα έτσι είναι γιατί το φορητό μου έχει 4 usb2 θύρες άρα έχει ενσωματωμένο hub. To pc μου (που όλα δούλεψαν ρολόι) έχει 2 θύρες usb2 που ξεπηδούν κατευθείαν απο την μητρική άρα... no hub. Το συμπέρασμα είναι προφανές. Μην χρησιμοποιείτε θύρες που έρχονται από usb hubs.

Τώρα το πιο μυστήριο στην συνέχεια έχει να κάνει με ένα περίεργο πρόβλημα που μου "έβγαλε" το Κ750. Ενώ λοιπόν μετά την αναβάθμιση όλα δούλευαν εξαιρετικά, τι ταχύτατο μενού, τι ωραία εικονίδια, τι επαυξημένες δυνατότητες χωρίς περιορισμούς DM απο το χαζοLIVE, τo κινητό εκεί που του "άλλαζα τα φώτα" στο ψάξιμο στο παιχνίδι και στο σκάλισμα, το κινητό έπαψε να ανταποκρίνεται στα πλήκτρα Λ > καθώς και στα πλαινά + - και player. Όταν λέμε έπαψε ενοούμε λειτουργούσε κανονικά σαν τηλέφωνο αλλά χωρίς τα πλήκτρα αυτά. Άρα όχι πλήρες λειτουργικό Joystick, όχι πια μενού πάνω και δεξιά, όχι κίνηση επάνω και δεξιά στις λίστες, όχι zoom στην camera, όχι player με ένα κουμπί και πολλά άλλα. Το κουφό ήταν ότι το τηλέφωνο μόνο σε παιχνίδια όπως το Aero3D λειτουργούσε κανονικά με το Joystick (έκανε όλα τα αεροπλανικά του κόλπα !)

Το έκλεισα - Το ξανάνοιξα. Του έβγαλα την μπαταρία/ memory stick και του τα ξαναέβαλα. Του έκανα reset και ξαναreset. Τίποτα. Το τηλέφωνο ήταν πια .... κουλό. μάλιστα μετα το reset το Αero3D όπως είναι φυσικό χάθηκε ενώ το tennis έπαψε να ανταποκρίνεται και αυτό στο Joystick........ :X

Απογοητεύτηκα πολύ με το σφάλμα (πρώτη φορά μου συμβαίνει σε SE) αλλά περισσότερο με την υποψία ότι αν στην περίπτωση που το ξαναπήγαινα στη VF ή στην SE για διόρθωση/ αντικατάσταση, διαπίστωναν ότι του είιχα ξεσκίσει online το VFL,..... τότε θα μου το έφερναν στο κεφάλι.

Επάνω λοιπόν που είχα στερέψει από ιδέες με σκέψεις για τις χίλιες δύο ψευτοδικαιολογίες που θα έλεγα στον πωλητή, μου τέλειωσε και η μπαταρία.

'Ε λοιπόν το έβαλα να φορτίσει κλειστό (είχα έμπνευση ) και σε δύο ώρες το κινητό όταν του έβαλα το PIN, λειτουργούσε ξανά 100% :blink:

Συμπέρασμα δεν έβγαλα, απλά αν έχει τύχει η πρόκειται να τύχει σε κάποιον φίλο, ας κάνει τον κόπο να το δοκιμάσει το κόλπο μήπως και γλυτώσει το εγκεφαλικό.

Όπως καταλάβατε με έπιασε το φλυαρό μου πάντως ευχαριστώ που το διαβάσατε όλο και δεν κουραστήκατε, εμένα πάντως τα δάκτυλά μου μούδιασαν.

ti na kanoume sunbenoun kai auta alla re file na se kanw mia erwthsh posh wra egrafes auto to MIKRO post??

Link to comment
Share on other sites

Να σε απαντήσω λοιπόν :) (χωρίς παρεξήγηση για το σε έτσι ?, πλάκα κάνω) κανά 10λεπτο το πολύ (μέσα και το διάλειμα για κ@τ@ρημα).
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά αλλά μπορεί κάποιος να μου πει τη διαδικασία για το decoding απο Davinci.

 

Διότι κατέβασα το λογισμικό, πλήρωσα μέσω paypal τα 10€ αλλά δεν μου έχει στείλει ακόμη το username Που χρειάζεται.... ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS τελικά ξεκίνησα να κάνω το Update απο το Davinci και πάνω στο 80% πατήθηκε κατα λάθος το Γ*****νο το ποντίκι πάνω στο stop και σταμάτησε την ώρα της αναβάθμισης με αποτέλεσμα τώρα τ K750 είναι εντελώς νεκρό!!!!!!!!!!11 δεν ανοίγει με τίποτε έβγαλα και ξαναέβαλα την μπαταρία τίποτε πάλι.

 

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΕΙΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...