Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από που το πήρες τελικά; Γερμανό ή oteshop ή από κάπου αλλού;

(Δηλαδή ποιος δίνει το δώρο;)

 

 

oteshop... όταν ρώτησα στον Γερμανό για καμοιά προσφορά κάναν τους κινέζους :D

 

άσε που θέλαν να μου πλασάρουν στα ίσα τις βοδαφον...

Link to comment
Share on other sites

Mia erotisi paidia, exo ena 6230 kai pira tora to k750i, exo sim cosmote, otan tin vazo sto k750i fenontai poly liga apo ta minimata pou exo stili/lavei me to 6230 (kai osa fenontai ine me lathos imerominia), yparxei tropos na ta metaferw ola ? exo usb kai gia tis 2 siskeves. Efxaristw
Link to comment
Share on other sites

Dimitris79 την απαντηση την εδωσες μονος σου!εχει την καλυτερη καμερα για κινητο!Η διαφημιση για κινητο μιλαει!το κ750 κινητο ειναι...οχι ψηφιακη μηχανη..μην τα μπερδευεις.

Οχι η διαφημιση δεν μιλαει για κινητο...λεει επακριβως "βγαλτε την καλυτερη φωτογραφια σας με ενα κινητο" ;) τωρα αυτο το σλογκαν ο καθενας οπως θελει το ερμηνευει,εμενα παντως μου φαινεται σα να συγκρινει φωτογραφικες κινητων & κανονικες...γι'αυτο αλλωστε εγραψα ο,τι εγραψα & οχι για να κατηγορησω το κ750...

Link to comment
Share on other sites

Μοναδικό διαπιστωμένο bug στην 1L μέχρι στιγμής (και αφού το έχω χρησιμοποιήσει πολλές ώρες): το κινητό χάνει μετά από λίγο (μερικά λεπτά, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς το προκαλεί) το καθορισμένο shortcut για την "δεξιά" κίνηση του joystick :worry:

 

Για τους φίλους που ρωτάνε για τα SMS, παίζει ρόλο αν έχετε επιλέξει να στέλνετε τα μηνύματα ως UTF ή ASCII χαρακτήρες. Με τον πρώτο τρόπο υπάρχουν όλοι οι ελληνικοί χαρακτήρες (αλλά το μέγεθος περιορίζεται στους 60 χαρακτήρες), ενώ με το δεύτερο τρόπο υπάρχουν μόνο κεφαλαία ελληνικά, και μπορείτε να στείλετε κανονικό μήνυμα 160 χαρακτήρων. Αυτό ισχύει για όλα τα κινητά που υποστηρίζουν UTF, οπότε μην παραξενεύεστε.

 

Και για πολλοστή φορά: η κάμερα του Κ750i είναι απλούστατα η ΚΑΛΥΤΕΡΗ που υπάρχει σε κινητό αυτή τη στιγμή. Όπως μαθαίνω η Samsung ετοιμάζει κάμεροκινητό (πραγματικό όμως), το SPH-V7800, το οποίο έχει 5MP κάμερα, παίζει "κανονικά" παιχνίδια, και τραβάει video σαν κανονική ψηφιακή κάμερα. Τιμή άγνωστη ακόμα, αλλά μην περιμένετε κάτω από 600-700€ σαν συσκευή...

 

Φίλε αυτή την έκδοση έχω (την πέρασα μέσω internet από το sonyericsson update) και δεν έχω πρόβλημα με τις συντομεύσεις. Μήπως δεν περάστηκε σωστα το software;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ ας μου απαντήσουν όσοι ξέρουν : Το Bluetooth adapter (για επικοινωνία

PC και κινητού ) MOBILE ACTION MA-720 , λειτουργεί με το Κ750 ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι η διαφημιση δεν μιλαει για κινητο...λεει επακριβως "βγαλτε την καλυτερη φωτογραφια σας με ενα κινητο" ;) τωρα αυτο το σλογκαν ο καθενας οπως θελει το ερμηνευει,εμενα παντως μου φαινεται σα να συγκρινει φωτογραφικες κινητων & κανονικες...γι'αυτο αλλωστε εγραψα ο,τι εγραψα & οχι για να κατηγορησω το κ750...

Υπάρχει λόγος να κολλάμε στις λέξεις ? Όλοι ξέρουμε ότι το K750i βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες για κινητό και κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει (προς το παρόν είναι... κάποια στιγμή θα βγούν καλύτερα...) Αρα δεν υπάρχει και λόγος να γεμίζουμε το thread με σχεδόν ανούσια post. Μην προσπαθούμε να κάνουμε την τρίχα τριχιά, γιατί χάνουμε το χρόνο μας... το κινητάκι εκτός απο μερικά bugs (τα οποία πιστεύω ότι η εταιρία θα τα λύσει πολύ σύντομα δεν έχει κανένα ψεγάδι για την κατηγορία του και αξίζει απολύτως τα λεφτά του ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ ας μου απαντήσουν όσοι ξέρουν : Το Bluetooth adapter (για επικοινωνία

PC και κινητού ) MOBILE ACTION MA-720 , λειτουργεί με το Κ750 ;

Ευχαριστώ.

 

 

Μαλλον αυτονοητο οτι θα παιζουν μια χαρα... αφου και τα 2 ΒΤ ειναι :w00t:

Ολα τα BT παιζουν μεταξυ τους, πλην ελαχιστων περιπτωσεων που συνεβησαν παλαιοτερα με εξυπναδες τις Νοκια. Παλια ομως...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτονοητο οτι θα παιζουν μια χαρα... αφου και τα 2 ΒΤ ειναι :w00t:

Ολα τα BT παιζουν μεταξυ τους, πλην ελαχιστων περιπτωσεων που συνεβησαν παλαιοτερα με εξυπναδες τις Νοκια. Παλια ομως...

 

Ευχαριστώ πολύ.Με την ευκαιρία δέστε εδώ: http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_k750-review-41.php .Έχει μια

καλή νομίζω review για το Κ750 (ουσιαστικά είναι της MobilMania.cz

στις 26-6-2005) με πολλές φωτογραφίες παρμένες με το Κ750.

Link to comment
Share on other sites

Mia voitheia please!!! Loipon pigan stin selida opou einai einai kataxarimena mesa se briefcases paixndia gia to k750i (edw sto myphone), ta apothykefsa stin epifaneia erasias stou pc kai ta arxeia einai se rar.

Paw loipon panw se ena paixnidaki kanw dexi klik kai mou emfanizei ena menu. Epilegw to "extract files here" , kai mou emfanizode ena ouranokatevato apo diafora files pou zexiparistikan apo tin epilogn aftn?

Etsi omws den boresa na ta perasw mesa sto kinito apo to pc suite giati den xerw ti prepei na kanw.

Borei kapoios na me boithisei????

..........

Τα αρχεία rar είναι συμπιεσμένα, σαν τα zip. Αλλά, στην συγκεκριμένη περίπτωση, αν πρόκειται για παιχνίδι ή εφαρμογή java, δεν χρειάζεται να το αποσυμπιέσεις στο PC. Αφού έχει μέσα πολλά μικρά αρχειάκια (με extensions .class, .png κλπ) θα κάνεις το εξής:

Αφού το σώσεις κάπου, θα κάνεις rename αλλάζοντας με το χέρι το extension από .rar σε .jar (ίσως, αν δεν βλέπεις το extention, να χρειαστεί να πάς από τον windows explorer > tools > folder options > view και να ξετσεκάρεις το "hide extensions for known file types").

Αφού το αρχείο γίνει .jar, το μεταφέρεις όπως είναι, ολόκληρο, στο τηλέφωνο. Μετά, αν το επιλέξεις θα σου δώσει (το τηλέφωνο) επιλογή για εγκατάσταση και τα υπόλοιπα είναι απλά. Όλα ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα και εγω! Ειναι 20ης εβδομαδας παραγωγης (ειναι κακο αυτο?).

Οσο για το software δεν ξερω πως το βλεπω. Αν μπορει κανεις να με βοηθησει...

Τελος παντων ειμαι εντυπωσιασμενος απο το κινητο αλλα με ενοχλει ενα πραγμα: οταν τραβαω μια φωτο, ακουγεται ο ηχος αλλα η εικονα που θα δεις τελικα ειναι αλλη απο εκεινη που εδειχνε το κινητο τη στιγμη που ακουγοταν ο ηχος. Υπαρχει καμια αναβαθμιση που διορθωνει αυτο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Boys να ρωτησω οταν βαζουμε δικο μας ηχο στα μυνηματα δεν ακουγετε ολοκληρος δηλ αν ειναι 20 δευτερα ο ηχος παιζει μονο λιγα δευτερα την αρχη ετσι ειναι?
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Μετά από 2,5 εβδομάδες συμβίωσης με το μικρό μου, βρήκα επιτέλους την ευκαιρία, σε ένα 2ήμερο στην Ύδρα, να παίξω με την camera. 'Εχω να πω τα εξής: Η ποιότητα των φωτο με εντυπωσίασε, ήταν πολύ πάνω από ό,τι ήλπιζα. Θεωρώ ότι πλησιάζει αρκετά μια ψηφιακή μηχανή. Βλέποντάς το βέβαια αυστηρά χάνει στα σημεία, και συγκεκριμένα ζορίζεται αρκετά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις:

1. Σε συνθήκες κακού φωτισμού (μπόλικος κόκκος σε λίγο φως), εδώ δεν συγκρίνεται με ψηφιακή μηχανή αν και, για κινητό, τα πάει πολύ καλά. Σε πολύ μικρές αποστάσεις, το φλας βελτιώνει αρκετά την κατάσταση.

2. Σε συνθήκες με έντονες διαφορές φωτισμού (πχ έντονο backlight, όπου για να συνεφέρεις το θέμα σου αυξάνεις την ευαισθησία, καίγοντας όμως εντελώς το φόντο).

Κατά τα άλλα: καλά χρώματα, καθαρή απόδοση τόσο σε κοντινά όσο και σε μακρινά (νά 'ναι καλά το auto focus), αρκετά σταθερή (μου έδωσε καθαρές πόζες ακόμα και τραβηγμένες από αυτοκίνητο ή σκάφος σε κίνηση). Και άλλο ένα στοιχείο: με μπόλικη χρήση σαν camera, η μπαταρία συνεχίζει να ξεχνάει να αδειάσει! Εδώ μάλλον είναι το αντάλλαγμα για την φωτο-ευαισθησία που δεν έχουμε λόγω CMOS. Δεν ξέρω αν θα προτιμούσα CCD με λίγο καλύτερη απόδοση στο σκοτάδι και ψηλότερη κατανάλωση...

Συνολικά, σίγουρα δεν αντικαθιστά μια καλή ψηφιακή μηχανή. Όμως, ξεφεύγει και από την παλιά λογική "έχω και το κινητό και τραβάω καμιά φωτογραφία της πλάκας - κι ό,τι βγει". Για μένα καλύπτει απόλυτα την ανάγκη των snap shots. Που σημαίνει ότι στην παρέα ή την εκδρομή μπορώ μια χαρά να κάνω τη δουλειά μου με αυτό και να τραβήξω μερικές αναμνηστικές πόζες (χωρίς φοβερές απαιτήσεις ποιότητας), που θα με ικανοποιούν απόλυτα για να τις βλέπω στην οθόνη ή να τις τυπώσω, χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάω μαζί ΚΑΙ τη μηχανή (μεγάλη υπόθεση!). Από εκεί και πέρα, όταν αποφασίσω να τραβήξω σοβαρές φωτογραφίες ή να κάνω "τέχνη", ΟΚ, χωρίς κουβέντα θα χρησιμοποιήσω την ψηφιακή μηχανή μου.

Γενικό συμπέρασμα: Μπράβο SE, και όποιος γκρινιάζει είναι, κατά τη γνώμη μου, υπερβολικός.

Υ.Γ. Οι ρυθμίσεις που επιτρέπει η camera του Κ750 είναι πολλές και ουσιαστικότατες. Σε δύσκολες συνθήκες μπορούν να βελτιώσουν αισθητά το αποτέλεσμα. Αν δεν το έχετε προσέξει, δοκιμάστε και το <> με το joystick, αυξομειώνει τη φωτο-ευαισθησία. Προτείνω ανεπιφύλακτα να διαβάσετε προσεκτικά το manual και να πειραματιστείτε μαζί τους, δεν θα χάσετε!

 

@tomas90

Δοκίμασε, όταν τραβάς φωτο, να κρατήσεις το τηλέφωνο ακίνητο για 2-3 δευτερόλεπτα ακόμα μετά τον ήχο της κάμερας. Λογικά αυτό αρκεί για να λυθεί το θέμα σου (το capture φαίνεται να γίνεται, στην πραγματικότητα, λίγο μετά τον ήχο).

Link to comment
Share on other sites

@tomas90

Δοκίμασε, όταν τραβάς φωτο, να κρατήσεις το τηλέφωνο ακίνητο για 2-3 δευτερόλεπτα ακόμα μετά τον ήχο της κάμερας. Λογικά αυτό αρκεί για να λυθεί το θέμα σου (το capture φαίνεται να γίνεται, στην πραγματικότητα, λίγο μετά τον ήχο).

 

Ναι αλλα δεν υπαρχει καποια αναβαθμιση που να το διορθωνει?

 

Μηπως ξερει κανεις πως βλεπω το software?

Link to comment
Share on other sites

Παρτε μια σημερινη φωτο με συννεφια. Το κινητο τελικα οντως τραβαει καλες και απολυτα εκτυπωσιμες φωτο! :)

 

http://img262.imageshack.us/img262/2575/k7502px.th.jpg

ΠΟλυ καλη η φωτογραφια σου φιλε haki.Τελικα το κινητο βγαζει πολυ καλες φωτογραφιες για κινητο παντα ;)

Link to comment
Share on other sites

emena m parousiase 3 kammena pixes etsi xafnika. mporeite na m peite pos pixels prepei na exei kammena gia na allaxtei i othoni tou kinitou?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Paidia exo ena 6230 kai exei mesa polla apothikevmena minimata sti siskevi pou den exoun graftei sti sim pou xrisimopio. Yparxei kanenas efkolos tropos na ta peraso sto k750i ? Einai minimata pou thelo na ta kratiso, Efxaristw
Link to comment
Share on other sites

Paidia exo ena 6230 kai exei mesa polla apothikevmena minimata sti siskevi pou den exoun graftei sti sim pou xrisimopio. Yparxei kanenas efkolos tropos na ta peraso sto k750i ? Einai minimata pou thelo na ta kratiso, Efxaristw

 

Tha se parakalesw na rwtas sinexws ta idia.An kspoios xerei k thelei na s apantisei tha s apntisei

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να απενεργοποιηθεί ο ήχος της κάμερας του κινητού;

 

εάν το βάλεις στο αθόρυβο προφίλ ΝΑΙ!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ενα πρόβλημα που βρήκα στο Κ750i είναι οτι ξαφνικά ενω πατάω το κουμπι της κάμερας με πάει στην κάμερα και μετα απο 15 δευτερολεπτα κλείνει η κάμερα και πάει πίσω ...

Καμια ιδέα?

 

Παρομοιο προβλημα εχω δει και εγω.Τραβαω photos και καμια φορα με πεταει πισω.To Κοβω για bug του κινητου που ευχομαι με αναβαθμιση να ισιωσει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πηρα το Κ750 απο τη Vodafone και το ΗΒΗ-662 και μου παρουσιαζουν προβλημα μαζι.

-Πρωτον δεν μπορω να απαντησω σε μια κληση απο το ακουστικο παρα μονο απο το πληκτρο του τηλεφωνου.

-Δευτερον δε μου βγαζει αναγνωριση ονοματος ουτε καν τον αριθμο.

-Τριτον οταν απανταω απο το πληκτρο του τηλεφωνου κανει γυρω στα τρια δευτερολεπτα για να αρχισω να ακουω και να μιλαω απο το ακουστικο.

-Τεταρτον και σημαντικοτερο ειναι οτι καποιες φορες αφου το ξεσυνδεσω και το επανασυνδεσω λειτουργει κανονικα χωρις να τα κανει αυτα.

Μπορει καποιος να μου πει γιατι και τι πρεπει να κανώ :(

EVGENIOS
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...