Jump to content

Τα ενοικιαζόμενα e-scooters της Hive ήρθαν στην Αθήνα!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι και μου χτυπήσει κανείς το παιδί στο πεζοδρόμιο καλύτερα να κρυφτούν τα Lime, τα Hive και όλα τα συναφή! Άντε πια με τον κάθε βλάκα που οδηγάει στα πεζοδρόμια.

 

Tσουτσουριασα καλέ...

KTLK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tσουτσουριασα καλέ...
Αχ καλέ...

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εάν πατήσεις έναν και μετά τρέχεις στην αστυνομία με δικηγόρους, επειδή ο άλλος δεν ήξερε ότι σταματαει στο stop, πες τους οτι είναι καλή κίνηση.

 

Εάν χτυπήσεις ποδηλάτη ή μηχανή τα ίδια ακριβώς θα συμβούν. Να τα απαγορεύσουμε όλα εκτός των αυτοκινήτων στην Ελλάδα παιδιά γιατί δημιουργούν προβλήματα σε καγκουροοδηγούς που βαριούνται να σταματήσουν στο στοπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έτσι και μου χτυπήσει κανείς το παιδί στο πεζοδρόμιο καλύτερα να κρυφτούν τα Lime, τα Hive και όλα τα συναφή! Άντε πια με τον κάθε βλάκα που οδηγάει στα πεζοδρόμια.

 

Αυτό είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα, τα πατίνια που οδηγούν στα πεζοδρόμια, όχι τα μηχανάκια που κάνουν το ίδιο ή τα αυτοκίνητα που νομίζουν πως οι διαβάσεις πεζών είναι γκραφίτι ζέμπρας.

Link to comment
Share on other sites

Θα οδηγήσω ένα όταν βρω χρόνο, από όλα τα εναλλακτικά μέσα που οδήγησα όντας οδηγός μηχανής, που δεν την αλλάζω με τίποτα, θετικότατη εντύπωση μου προκάλεσε το ηλεκτρικό ποδήλατο που μου έδωσε ένας τυπος που έμενε Λυκαβηττό και ανεβοκατέβαινε κάνοντας πλάκα με τους οδηγούς των Range Rover. Ακόμα γελάω όταν είπε σε έναν, φίλε το Jeep σου έχει πάει σε πιο ψηλό βουνό από το Λυκαβηττό;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Όσο και κάποιοι να μην το καταλάβουν αυτή είναι η τεχνολογία που μας περιμένει.

Ηλεκτρικά παντού

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όσο και κάποιοι να μην το καταλάβουν αυτή είναι η τεχνολογία που μας περιμένει.

Ηλεκτρικά παντού

 

Μα το θέμα δεν είναι το "ηλεκτρικά", αλλά η επικίνδυνη και ανεύθυνη οδήγηση. Ας ενημερωσουν οτι οποιος εμπλακεί σε ατυχημα και δεν ειναι κάτοχος διπλώματος οδήγησης θα χρεωθεί τα πάντα όλα και θα δεις μετά ποιοί και πόσο θα τα χρησιμοποιούν τα ηλεκτρικά πατίνια...

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι καταλαβαίνω, παιδιά δεν έχεις....

 

 

 

 

Για δολάρια βλέπω γράφεις... Όταν έρθεις Ελλάδα, τα ξαναλέμε...

 

P.S.: Στην υπογραφή σου γιατί δε βάζεις κι αυτούς που σε έχουν κάνει ignore; :rolleyes: Ξεκίνα τη λίστα με το δικό μου nickname....

 

 

Και αν ειχα παιδια; Τι; Εχει διαφορα αν ειναι παιδι/γιαγια/μπαμπας/αδερφος ή θειος;

 

P.S.

Το τρολινγκ δεν ειναι τεχνη

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα μεσο που δεν βγαινει στο δρομο χρειαζετε δικο του διαδρομο... απ την αλλη στο πεζοδρομειο δε γινετε 15 και 20 χλμ ειναι αρκετα να σε σακατεψουν οταν θα αρχισουν να πληθενουν

 

σαν εμφανιση δε λενε τιποτα .. να κουβαλησεις κατι πανω του δεν μπορεις... για πλακα να παρεις ενα μπορει να σου βγει και 10€

Link to comment
Share on other sites

Τα lime που πρωτοκικλοφορησαν πριν κανεναν μηνα ειναι αλλη φιρμα?
Link to comment
Share on other sites

Έτσι και μου χτυπήσει κανείς το παιδί στο πεζοδρόμιο καλύτερα να κρυφτούν τα Lime, τα Hive και όλα τα συναφή! Άντε πια με τον κάθε βλάκα που οδηγάει στα πεζοδρόμια.

 

Ας σταματήσουν πρώτα να οδηγάνε τα παπάκια - μηχανάκια στο πεζοδρόμιο και μετά ανησυχούμε για τα σκούτερς ή τα ποδήλατα..

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που θεωρούν ότι ατύχηματα θα προκληθούν λόγω υπαιτιότητας των οδηγών scooter.

 

Βγαίνεις στον δρόμο και ο ένας περνάει με κόκκινο, ο άλλος το στοπ, ο άλλος προσπερνάει από τα δεξια, ο άλλος αλλάζει λωρίδες χωρίς προειδοποίηση ή είναι στο ενδιάμεσο.

 

Όλα τα παραπάνω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Αυτά είναι και λίγα από αυτά που βλέπουν τα μάτια μου κάθε μέρα.

 

Οδηγείς και δεν βλέπεις τον δρόμο αλλά τι ηλιθιότητα θα κάνει ο μπροστινός,πίσω πλάι σου για να μη σε χτυπήσει. Δεν είμαι οδηγαρα αλλά δεν είναι δύσκολο να ακολουθήσεις 10 βασικούς κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που θεωρούν ότι ατύχηματα θα προκληθούν λόγω υπαιτιότητας των οδηγών scooter.

 

 

 

Βγαίνεις στον δρόμο και ο ένας περνάει με κόκκινο, ο άλλος το στοπ, ο άλλος προσπερνάει από τα δεξια, ο άλλος αλλάζει λωρίδες χωρίς προειδοποίηση ή είναι στο ενδιάμεσο.

 

 

 

Όλα τα παραπάνω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Αυτά είναι και λίγα από αυτά που βλέπουν τα μάτια μου κάθε μέρα.

 

 

 

Οδηγείς και δεν βλέπεις τον δρόμο αλλά τι ηλιθιότητα θα κάνει ο μπροστινός,πίσω πλάι σου για να μη σε χτυπήσει. Δεν είμαι οδηγαρα αλλά δεν είναι δύσκολο να ακολουθήσεις 10 βασικούς κανόνες.

Άλλο λένε πχ σε κοπανάει ένας με 25 26 χιλιόμετρα ώρα με ενα scooter, σου κάνει ζημιά στο αυτοκίνητο η σε ρίχνει από μηχανή κλπ. Ασφάλεια δεν έχει προφανος δεν πρόκειται να σε ρωτήσω καλύψει, ότι γίνεται και με ποδηλάτες δλδ, και τι κάνεις ακριβός τότε εστο για να πάρεις το αίμα σου πίσω τον σαπίζεις στο ξύλο? Γιατί κάτι άλλο δεν παίζει
Link to comment
Share on other sites

Τα πατίνια της HIVE διαθέτουν μικτή ασφάλιση , οπότε δεν υπάρχει θέμα σε περίπτωση ατυχήματος

Επίσης διαθέτουν και κράνος , ελαφρύ , πλαστικό που επαρκεί για τις ταχύτητες που κινούνται

Ασχέτως αν ο χρήστης θα το βάλει ή όχι

Δεν απαιτείται δίπλωμα γιατί θεωρητικά δεν κινούνται σε δρόμους με άλλα οχήματα

Οι κάγκουρες υπάρχουν σε όλα τα είδη οχημάτων, υπάρχουν γιατί υπάρχει ατιμωρησία και ανοχή από τους υπόλοιπους

Link to comment
Share on other sites

Τα πατίνια της HIVE διαθέτουν μικτή ασφάλιση , οπότε δεν υπάρχει θέμα σε περίπτωση ατυχήματος

Επίσης διαθέτουν και κράνος , ελαφρύ , πλαστικό που επαρκεί για τις ταχύτητες που κινούνται

Ασχέτως αν ο χρήστης θα το βάλει ή όχι

Δεν απαιτείται δίπλωμα γιατί θεωρητικά δεν κινούνται σε δρόμους με άλλα οχήματα

Οι κάγκουρες υπάρχουν σε όλα τα είδη οχημάτων, υπάρχουν γιατί υπάρχει ατιμωρησία και ανοχή από τους υπόλοιπους

 

αν έχουν μικτή ασφάλεια όλα τέλεια ουσιαστικά σε καλύπτει ... τώρα αν θα βάλει ο άλλος κράνος η όχι χε...α ας σκοτωθεί κιόλας

 

καλά μην λες για ατιμωρησία.... ο άλλος μας κοπάνισε με το ποδηλατάκι (νταγλαρι ήταν στην ξεφτίλα 26 27 ) βγήκαμε να του πούμε τι και πως είναι και μόλις λέει καλά του λέμε με τι ζημιές τι παιζει που έκανες(ένα φανάρι έσπασε και κάτι γδαρσίματα στην μπογιά) ........ λέει δεν μπορώ να κάνω κάτι και μόλις ανεβάσαμε λίγο τον τόνο άρχισε να τρέχει ....... δεν πειράζει τον πιάσαμε .... αλλιώς πλήρωσε τη ζημιές έστω ψυχολογικά ηρεμήσαμε.........

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που οδηγούμε στην Ελλάδα είναι ανάλογος του πως συζητάμε.

Το μέσο της συζήτησης ή της οδήγησης είναι αδιάφορο.

Μπορούμε να τα κάνουμε σαν τα μούτρα μας παντού.

Link to comment
Share on other sites

Τα πατίνια της HIVE διαθέτουν μικτή ασφάλιση , οπότε δεν υπάρχει θέμα σε περίπτωση ατυχήματος

Επίσης διαθέτουν και κράνος , ελαφρύ , πλαστικό που επαρκεί για τις ταχύτητες που κινούνται

Ασχέτως αν ο χρήστης θα το βάλει ή όχι

Δεν απαιτείται δίπλωμα γιατί θεωρητικά δεν κινούνται σε δρόμους με άλλα οχήματα

Οι κάγκουρες υπάρχουν σε όλα τα είδη οχημάτων, υπάρχουν γιατί υπάρχει ατιμωρησία και ανοχή από τους υπόλοιπους

 

Ποιά ασφαλιστική δίνει μικτή ασφάλιση σε ηλεκτρικο πατινι χωρις πινακιδες και με οδηγο χωρις διπλωμα; Πες μου λίγο το όνομα της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά ασφαλιστική δίνει μικτή ασφάλιση σε ηλεκτρικο πατινι χωρις πινακιδες και με οδηγο χωρις διπλωμα; Πες μου λίγο το όνομα της εταιρίας.

 

λογικά για κατι τέτοιο μιλάει (ετσι πιστεύω)

 

https://www.aig.com.gr/personal/bike-insurance

Link to comment
Share on other sites

λογικά για κατι τέτοιο μιλάει (ετσι πιστεύω)

 

https://www.aig.com.gr/personal/bike-insurance

Εαν διαβάσεις το νο.12 θα δεις ότι δεν μπορεί να υπάρξει η συγκεκριμενη ασφαλιση.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα μεσο που δεν βγαινει στο δρομο χρειαζετε δικο του διαδρομο... απ την αλλη στο πεζοδρομειο δε γινετε 15 και 20 χλμ ειναι αρκετα να σε σακατεψουν οταν θα αρχισουν να πληθενουν

 

σαν εμφανιση δε λενε τιποτα .. να κουβαλησεις κατι πανω του δεν μπορεις... για πλακα να παρεις ενα μπορει να σου βγει και 10€

 

εχουν τελική ταχύτητα 25 χλμ την ώρα, που σημαίνει οτι βγαίνουν άνετα σε αρκετούς δρόμους, σαν τα ποδήλατα.

Link to comment
Share on other sites

 

Δε μου λες το όνομα της εταιρίας όμως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχουν τελική ταχύτητα 25 χλμ την ώρα, που σημαίνει οτι βγαίνουν άνετα σε αρκετούς δρόμους, σαν τα ποδήλατα.

 

Κανονικά τα ποδήλατα δεν επιτρέπονται σε δρόμους. Μόνο σε ποδηλατόδρομους.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μου κάνεις τώρα ? Να ξέρω που ασφαλίζει η HIVE τα πατίνια της ?

Και τι νόημα εχει το όνομα της εταιρείας ?

Διάβασε εδώ να ενημερωθείς : https://www.nextdeal.gr/asfalistis/diamesolavisi/101091/gnorizete-ti-einai-i-asfaleia-podilatoy-enimerotheite

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μου κάνεις τώρα ? Να ξέρω που ασφαλίζει η HIVE τα πατίνια της ?

Και τι νόημα εχει το όνομα της εταιρείας ?

Διάβασε εδώ να ενημερωθείς : https://www.nextdeal.gr/asfalistis/diamesolavisi/101091/gnorizete-ti-einai-i-asfaleia-podilatoy-enimerotheite

 

Μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει ασφαλιστική εταιρία που να ασφαλίζει πολλαπλούς άγνωστους ενοικιαστές οι οποιοι θα οδηγούν δίκυκλα χωρίς δίπλωμα οδηγησης, που συνεπάγεται σε έλλειψη γνώσεων του ΚΟΚ που ισχύει στους δρόμους για την ασφάλεια των οδηγών και των πεζών. Σαν να παίρνεις έναν άσχετο και να του το δίνεις και να του λες "κανε το ό'τι θες, θα το πληρωσω εγω. Πανε τρακαρε το στο δενδρο, θα το πληρωσω εγώ". Αυτη ειναι η εννοια της "μικτής ασφάλισης".

Edited by eksixaraktires
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει ασφαλιστική εταιρία που να ασφαλίζει πολλαπλούς άγνωστους ενοικιαστές οι οποιοι θα οδηγούν δίκυκλα χωρίς δίπλωμα οδηγησης, που συνεπάγεται σε έλλειψη γνώσεων του ΚΟΚ που ισχύει στους δρόμους για την ασφάλεια των οδηγών και των πεζών. Σαν να παίρνεις έναν άσχετο και να του το δίνεις και να του λες "κανε το ό'τι θες, θα το πληρωσω εγω. Πανε τρακαρε το στο δενδρο, θα το πληρωσω εγώ".

 

ας ευχόμαστε να υπάρχει αυτή η ασφάλεια για να μην σαπίζουμε και άτομα που μας τρακάρουν :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...