Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγω φιλε μου μεχρι τωρα σε Τ.Ε.Ι πληροφορικης σκευτομουν να παω αλλα τωρα τελευταια ολο και το σκευτομαι να δω για αλλου και το προβλημα ειναι οτι τοσο καιρο σκευτομουν μονο γι'αυτο και τωρα δεν ξερω τι παιζει με τις αλλες σχολες.Ασε και το αλλο ειναι ενας στο φροντιστηριο που μας κανει αναπτυξη εφαρμογων και οταν τον ρωτααγαμε πως παει η δουλεια μας ειπε οτι εχουν μπει πολοι μεσα ασχετοι πχ.μαθηματικοι και φυσικοι οπου εχουν παρει κατι χαζοδιπλωματα τις microsoft και κατι ECDL και κανουν την δουλεια του προγραμματιστη επειδη εχουν ασχοληθε λιγο παραπανω με το θεμα τις πληροφορικης και μας ειπε ακομα οτι κατι παει να γινει με μια ευρωπαικη επιτροπη δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγεται για να τους σταματησει αυτους και να κανουν αυτο το επαγγελμα μονο οσοι εχουν πτυχιο απο (Τ.Ε.Ι, Ι.Ε.Κ, Α.Ε.Ι) στα χερια τους.Δεν ξερω παντως τι θα γινει.Αν εχει κανεις να προτεινει καμια καλη σχολη με γυρω στα 13.000 μορια ας πει καμια
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

egw paw se tee plhroforikhs kai oi vaseis gia na bw se ena tei einai toylaxiston giro sto 1450 moria!twra gia na beis apo likio logika alazei:!: osoi dosoyn apo likio exoyn diaforetikes vaseis:O

http://www.dizpins.com/pinventory/images/dlalphabetpics/wdw_vondrake.jpg

GREEK TORRENTS-http://www.greek-tracker.com/

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα πάντως σηκώνει μεγάλη συζητηση,....γιατι πολλοι ειναι οι παραγοντες που επηρεαζουν στις αποφασεις των επιλογων που κανουν τα παιδια μετα τις πανελληνιες...

 

προσωπικα..φετος τελειωνω μια σχολη που δεν μου αρεσε ,μπηκα απο ΄΄΄σποντα΄΄ να το πω...και τωρα που τελειωνω προσπαθω να βρω λυσεις που θα με κανουν να το συνδιασω με κατι που θα μου αρεσει..... Συγκεκριμενα τελειωνω ΑΕΙ Οικονομικων Επιστημων... και θελω να κανω μαστερ MANAGEMENT κατι που μαρεσε και μαρεσει....

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ..να διαλεξετε σχολη που αρεσει σε ΕΣΑΣ και οχι σε αλλους.

 

(βλεπε παραδειγμα γονιων που προσπαθουν να πεισουν το μονακριβο παιδι τους να παει στρατιωτικες ,τελικα πηγαινει για χαρη και μονο των γονιων τους..και στο τελος ''υποφερει'' για ολη του την ζωη,που δεν εκανε αυτο που ηθελε!)

 

 

+ (η επιλογη ως πρωτο πτυχιο μαθηματικο και μαστερ πληροφορικη ειναι πολυ καλη...με πολλα προσωπικα παραδειγματα απο φιλους που το πραξανε και τωρα ειναι περιζητητοι στην αγορα εργασιας!)

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

ξέχνα το συσχετισμό σπουδές και εργασία ή ανεργία... Ο κάθε άνθρωπος που κάνει κάτι που του αρέσει και είναι καλός σε αυτό καθορίζει την απασχόληση του, την εργασία του και το μέλλον του γενικότερα.

(Εκτός αν έχεις όνειρα να δουλεύεις στο δημόσιο οπότε κάνε κάτι που μπορεί να σε οδηγήσει σε επάγγελμα καθηγητή...)

Αν πράγματι θές να κάνεις κάτι σχετικό με Η/Υ τοτε τα γενικά δικά μου στάνταρντς είναι

1. να ειναι οπώσδήποτε πολυτεχνική σχολή (να παίρνεις δίπλωμα μηχανικού δηλαδή)

2. Από άποψη γνώσεων δεν ξερω τι συμβαίνει αλλά από επαγγελματικά δικαιώματα νομίζω να το ελέγξεις ... μίλα ή ζήτα πληροφορίες από το ΤΕΕ. όμως, πάλι το βρίσκω δίχως νόημα καθώς έως να βγεις εσύ διπλωματούχος, πολλά θα έχουν αλλάξει και ως προς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

@ yozi

Και εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι να διαλέξεις αυτό που σου αρέσει ΠΙΟ ΠΟΛΥ άσχετα με το αν έχουν βγεί πολλοί (Πληροφορική πχ που ανέφερες) ή αν δεν αρέσει σε κάποιους άλλους.Αν είσαι καλός θα την βρείς την άκρη και με ένα Master αργότερα ειδικεύεσαι και σε κάτι που θες...

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλικη συμβουλη: Επιλεξετε επαγγελμα-σχολη με βαση αυτο που σας αρεσει, αυτο που σας κανει κλικ περισσοτερο, για να γινετε και σωστοι επαγγελματιες.Ειδικοτηες οπως οι τηλεπικοινωνιες, πληροφορικη,ηλεκτρονικη, ειναι για ατομα που θελουν πραγματικα να ασχοληθουνε με αυτο το αντικειμενο...(αν δεν ασχολουνται ηδη απο μικροι)και εχουν ηδη καποια κλιση, και οχι για ατομα που απλως και μονο ζητανε μια καλη επαγγελματικη αποκατασταση!.....αν σας ενδιαφερει μονο η σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση και οχι τοσο το αντικειμενο, επιλεξετε καποια απο τις σχολες των σωματων ασφαλειας...η καποια σχολη με κατευθυνση τα οικονομικα....

 

Σας μιλαει ενας ανθρωπος που απο μικρο παιδι ασχολειται με Η/Υ και ηλεκτρονικες κατασκευες! εχω δουλεψει απο ηλεκτρονικο εγραστηριο, στο Service εταιριας ως τενχικος η/υ , ως μηχανικος τηλεπικοινωνιων σε εγκαταστασεις ραδιοτηλεοπτικων σταθμων, ως τεχνικος κιν. τηλεφωνιας, καταληγοντας εδω και καιρο στο τμημα marketing Γνωστης εταιριας πληροφορικης. Εχω σπουδασει ηλεκτρονικος στα τ.ε.ι και εχω συνεχισει τις σπουδες μου πανω στην πληροφορικη και παραλληλα οτι σεμιναριο γινεται πανω σε τηλεπικοινωνιες προσπαθω να το παρακολουθησω.

 

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι ατομα που εχω δουλεψει μαζι τους και ειτε απο σποντα, ειτε γιατι τους ελεγαν οι γονεις τους "διαλεξε πληροφορικη η τηλεπικοινωνιες ειναι η επιστημη του μελοντος" χωρις πραγματικα να το θελουνε, οι περισσοτεροι ειτε τα παρατησανε και κανανε κατι αλλο, ειτε παρατησανε τις σπουδες τους, που να σημειωσω εδω οτι θελει αρκετο διαβασμα, γιατι δεν ειναι σχολες του στυλ "παω οποτε θελω και αν θελω και εμφανιζομαι μονο στην εξεταστικη...διαβαζοντας λιγο πριν τις εξετασεις"..και ο λογος ειναι οτι εχουν εναν βαθμο δυκσολιας, ο οποιος γινεται αρκετα μεγαλος αν δεν σου αρεσει πραγματικα και δεν εχεις ορεξη και μερακι για αυτες τις ειδικοτητες..

 

Οσο αφορα την επιλογη Τ.Ε.Ι η Α.Ε.Ι, στην ελλαδα εχει αρχισει σταδιακα να εξαφανιζεται το φαινομαινο, οι εργοδοτες-εταιριες να προσλαμβανουν αποφοιτους πανεπιστημιων μονο και μονο με το σκεπτικο οτι ειναι καλυτερα καταρτισμενοι απο αυτους των τ.ε.ι......Να ειστε σιγουροι οτι αν πραγματικα γνωριζετε το αντικειμενο σας καλα και αγαπατε αυτο που κανετε, καποια στιγμη αργα η γρηγορα θα πετυχετε...Ενα μονο βασικο:Επειδη στις ειδικοτητες αυτες η γνωση δεν σταματαει σε μια σχολη 3-4-5 χρονων...θελει συνεχης ενημερωση, διαβασμα, σεμιναρια,μετεκπαιδευσεις, ετσι ωστε και ποιο ευρυ φασμα γνωσεων να εχουμε,"παιζοντας επαγγελματικα σε περισσοτερα απο ενα ταμλπο" αλλα και να ειμαστε μεσα στα πραγματα αφου ως γνωστον (ειδικα στην πληροφορικη) οι εξελιξεις τρεχουνε με πολυ γρηγορους ρυθμους.

 

Επλιζω να μην σας κουρασα...:)

 

καλη επιτυχια σε ολους..

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι για μερικες σχολες που ειδα σε ενα φυλλαδιο που λεει ποσο θελεις να μπεις και να μου πει καποιος τι γινεται με αυτες και που μπορεις να μπεις μετα

 

1)ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ

2)ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΠΕΙΡΕΑ

3)ΗΛ/ΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΕΙ ΠΕΙΡΕΑ

4)ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΕΙ ΠΕΙΡΕΑ

5)ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ

6)ΜΗΧΟΝΟΛΟΓΙΑΣ

 

Αν ξερει καποιος κατι παραπανω για αυτες τισ σχολες ας βοηθησει λιγο

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι για μερικες σχολες που ειδα σε ενα φυλλαδιο που λεει ποσο θελεις να μπεις και να μου πει καποιος τι γινεται με αυτες και που μπορεις να μπεις μετα

 

1)ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ

2)ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΠΕΙΡΕΑ

3)ΗΛ/ΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΕΙ ΠΕΙΡΕΑ

4)ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΕΙ ΠΕΙΡΕΑ

5)ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ

6)ΜΗΧΟΝΟΛΟΓΙΑΣ

 

Αν ξερει καποιος κατι παραπανω για αυτες τισ σχολες ας βοηθησει λιγο

 

1) σε εταιριες πληροφορικης, η στα τμηματα μηχανογραφησης διαφορων εταιριων....

 

2)σε λογιστικα γραφεια, σε λογιστηρια εταιριων, και γενικα σε οικονομικα τμηματα .. ακομα και στο δημοσιο στις κατα τοπους εφοριες..η να ανοιξεις δικο σου γραφειο..(φορολογικες δηλωσεις κ.τ.λ)

 

3).....ασχολειται περισσοτερο με hardware οποτε οτι απανταω και στο 1) αλλα με εμφαση περισσοτερο σε τεχνικα θεμματα (τεχνικος η/υ)

 

4) 5) ουσιαστικα με το που θα τελειωσεις απο αυτες τις σχολες εισαι ηλεκτρονικος, ειτε ανοιγοιντας δικο σου εργαστηριο για επισκευες εγκαταστασεις κ.τ.λ ειτε δουλευοντας σε εταιριες, βιομηχανιες, ακομα και σε εταιριες κιν. τηλεφωνιας( κοιταξε το αμεσως προηγουμενο post μου.)

 

6)μπορεις να ασχοληθεις με ψηξη- θερμανση, να κανεις μελετες, ειτε να δουλεψεις ακομα και σε αντιπροσωπιες αυτοκινητων ως υπευθυνος τεχνικου..τμηματος,η στο δημοσιο στο μηχανολογικο, για παραδηγμα ως εξεταστης υποψηφιων οδηγων

 

Τα παραπανω που σου ανεφερα ειναι πολυ γενικες και συνοπτικες πληροφοριες και ειναι μονο μερικααπο τα αντικειμενα που μπορεις να κανεις..

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.Του χρονου με το καλο θα ονομαζομαι κι εγω φοιτητης :D Εχω κατασταλαξει ακριβως μπορω να πω στο τι θελω να κανω.

Κατ'αρχας παω Φ.Π.Ψ και επιλεγω στο 3ο εξαμηνο ψυχολογια.Μετα μολις τελειωσω και αφου στρωσω κ@λο για να εχω περασει ολα τα μαθηματα και με 8+ ( :eek: ) παω για μεταπτυχιακο στην Κλινικη Ψυχολογια.Κανεις απο το τμημα της ψυχολογιας στο Πανεπιστημιο Αθηνων να με διαφωτισει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Του χρονου με το καλο θα ονομαζομαι κι εγω φοιτητης :D Εχω κατασταλαξει ακριβως μπορω να πω στο τι θελω να κανω.

Κατ'αρχας παω Φ.Π.Ψ και επιλεγω στο 3ο εξαμηνο ψυχολογια.Μετα μολις τελειωσω και αφου στρωσω κ@λο για να εχω περασει ολα τα μαθηματα και με 8+ ( :eek: ) παω για μεταπτυχιακο στην Κλινικη Ψυχολογια.Κανεις απο το τμημα της ψυχολογιας στο Πανεπιστημιο Αθηνων να με διαφωτισει?

Δικος μου εισαι..Φοιτητης του ΦΠΨ κι εγω,στο τελευταιο ετος.Στο 3ο εξαμηνο επιλεγεις απο τις 3 κατευθυνσεις αυτην της Ψυχολογιας,οπως ειπες.Μπορεις να μπεις μονο στο μεταπτυχιακο της σχολικης ψυχολογιας απο ΦΠΨ.για να κανεις μεταπτ.στην κλινικη ψυχολογια πρεπει να μπεις στο προγραμμα ψυχολογιας(ΦΠΨ-Προγ.Ψυχολ. στο μηχανογραφικο).Για το μεταπτυχιακο θελει βαθμο πτυχιου 'λιαν καλως'(δηλ.μ.ο. 6,5),μ.ο. στα ψυχοπαιδαγωγικα μαθηματα απο 8 κ πανω,επαρκη γνωση μιας ευρωπ.γλωσσας(proficiency στα αγγλικα π.χ.),γραπτη εξεταση κ συνεντευξη απο καθηγητες.απολαυσε ομως πρωτα τη ζωη του προπτυχιακου φοιτητη οταν με το καλο περασεις!:) καλη επιτυχια και σου ευχομαι του χρονου συναδελφος!:)

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι για σχολές 5ου πεδίου.. Αλλά βλέπω αρκετές πανομοιότυπες και δεν γνωρίζω ακριβώς τις διαφορές μεταξύ τους..Συγκεκριμένα είμαι ανάμεσα σε αυτές και ιδιαιτέρως με τα bold..

 

1. Βιομηχανικής Διοίκησης & Τεχνολογίας

2. Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΑΕΙ στην Πάτρα αλλά έχει ακριβώς τα ίδια ΤΕΙ..Ποιές οι διαφορές?)

3. Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής

4. Μάρκετινγκ & Διοίκησης Λειτουργιών

5. Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας

6. Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

7. Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής

 

Ενδιαφέρομαι για τις διαφορές μεταξύ 2,4,5,6 και 3,7. Ποιά σχολή έχει καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές? Ποιά είναι πιο θεωρητική?

 

Επίσης δεκτές όλες οι πληροφορίες (μαθήματα, φήμη σχολής, που δουλεύεις όταν τελειώσεις κτλ) για τις 3,5,6!

 

Θα εκτιμήσω ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια:)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι για σχολές 5ου πεδίου.. Αλλά βλέπω αρκετές πανομοιότυπες και δεν γνωρίζω ακριβώς τις διαφορές μεταξύ τους..Συγκεκριμένα είμαι ανάμεσα σε αυτές και ιδιαιτέρως με τα bold..

 

1. Βιομηχανικής Διοίκησης & Τεχνολογίας

2. Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΑΕΙ στην Πάτρα αλλά έχει ακριβώς τα ίδια ΤΕΙ..Ποιές οι διαφορές?)

3. Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής

4. Μάρκετινγκ & Διοίκησης Λειτουργιών

5. Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας

6. Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

7. Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής

 

Ενδιαφέρομαι για τις διαφορές μεταξύ 2,4,5,6 και 3,7. Ποιά σχολή έχει καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές? Ποιά είναι πιο θεωρητική?

 

Επίσης δεκτές όλες οι πληροφορίες (μαθήματα, φήμη σχολής, που δουλεύεις όταν τελειώσεις κτλ) για τις 3,5,6!

 

Θα εκτιμήσω ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια:)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

 

 

Η κάθε σχολή που παραθέτεις προσφέρει εξειδίκευση σε διαφορετικό αντικείμενο.Απλά όπως είναι λογικό, επειδή οι σχολές που παραθέτεις παραπάνω ειδικεύονται σε έναν τομέα της οικονομικής επιστήμης ή επιστημών που σχετίζονται με την οικονομική, υπάρχουν ομοιότητες.

.
Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα 1 είναι οικονομικό τμήμα (έχεις δικαίωματα οικονομολόγου) και το αντικείμενο θυμίζει ειδίκευση μηχανικού παραγωγής, το τμήμα 2 και 6 σε επίπεδο ΑΕΙ είναι το ίδιο πράγμα, απλώς ΟΔΕ έχουν τα παλιά "οικονομικά" πανεπιστήμια ΑΣΟΕΕ, Παν Πειραιά, και Παν Μακεδονίας, και ΔΕ έχουν τα γενικά πανεπιστήμια βλέπε Πάτρα και Αιγαίο (Χίος). Πλεονέκτημα τους είναι ότι έχουν κατευθύνσεις εντός του πτυχίου που σου παρέχουν εξειδίκευση στο 3ο έτος σε αντικείμενα όπως Μάρκετινγκ, Λογιστική , Χρηματοοικονομικά, και γενικό Μανατζμεντ. Τελειώνεις οικονομολόγος και απο αυτά τα τμήματα. Το 3,4, 5 και 7 ουσιαστικά είναι εξειδικευμένα τμήματα που δίνουν μεγαλύτερη βαρύτητα σε συγκεκριμένα αντικείμενα, και αυτά τα τμήματα σου παρέχουν δικαιώματα οικομολόγου, ειδικά το 3, 5 και 7 έχουν πολύ καλή φήμη. Αλλά σε περιορίζουν στο αντικείμενο και είναι λίγο λάθος να τα επιλέξεις αν δεν γνωρίζεις καν τι ακριβώς διδάσκουν γιατί πολύ πιθανόν να βρεθείς να σπουδάζεις κάτι που δεν σου πολυαρέσει.

Ένα πτυχίο από τα Πανεπιστήμια όπως ΑΣΟΕΕ, ΠαΠει και ΠαΜακ σού δίνουν περισσότερες πιθανότητες απορρόφησης από την αγορά εργασίας, γενικά αυτά τα πανεπιστήμια δεν έχουν υψηλά ποσοστά ανεργίας. Αλλά γενικά μην περιμένεις να βρείς πανεπιστημιακό τμήμα το οποίο αφότου βγείς θα κερδίζεις μύρια και θα σε κυνηγάνε οι επιχειρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα 1 είναι οικονομικό τμήμα (έχεις δικαίωματα οικονομολόγου) και το αντικείμενο θυμίζει ειδίκευση μηχανικού παραγωγής, το τμήμα 2 και 6 σε επίπεδο ΑΕΙ είναι το ίδιο πράγμα, απλώς ΟΔΕ έχουν τα παλιά "οικονομικά" πανεπιστήμια ΑΣΟΕΕ, Παν Πειραιά, και Παν Μακεδονίας, και ΔΕ έχουν τα γενικά πανεπιστήμια βλέπε Πάτρα και Αιγαίο (Χίος). Πλεονέκτημα τους είναι ότι έχουν κατευθύνσεις εντός του πτυχίου που σου παρέχουν εξειδίκευση στο 3ο έτος σε αντικείμενα όπως Μάρκετινγκ, Λογιστική , Χρηματοοικονομικά, και γενικό Μανατζμεντ. Τελειώνεις οικονομολόγος και απο αυτά τα τμήματα. Το 3,4, 5 και 7 ουσιαστικά είναι εξειδικευμένα τμήματα που δίνουν μεγαλύτερη βαρύτητα σε συγκεκριμένα αντικείμενα, και αυτά τα τμήματα σου παρέχουν δικαιώματα οικομολόγου, ειδικά το 3, 5 και 7 έχουν πολύ καλή φήμη. Αλλά σε περιορίζουν στο αντικείμενο και είναι λίγο λάθος να τα επιλέξεις αν δεν γνωρίζεις καν τι ακριβώς διδάσκουν γιατί πολύ πιθανόν να βρεθείς να σπουδάζεις κάτι που δεν σου πολυαρέσει.

Ένα πτυχίο από τα Πανεπιστήμια όπως ΑΣΟΕΕ, ΠαΠει και ΠαΜακ σού δίνουν περισσότερες πιθανότητες απορρόφησης από την αγορά εργασίας, γενικά αυτά τα πανεπιστήμια δεν έχουν υψηλά ποσοστά ανεργίας. Αλλά γενικά μην περιμένεις να βρείς πανεπιστημιακό τμήμα το οποίο αφότου βγείς θα κερδίζεις μύρια και θα σε κυνηγάνε οι επιχειρήσεις...

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά:) . Ενδιαφέρομαι κυρίως για Μάνατζμεντ και Μάρκετινγκ (δηλαδή αν το λεω σωστά, περισσότερο με ενδιαφέρει η οργάνωση επιχειρήσεων και λιγότερο η ενασχόλιση με τα οικονομικά τους στοιχεία(συναλλαγές,οικονομικά ζητήματα κτλ))..Επομένως από αυτά που έγραψε ο φίλος PeiramatoZwo κρίνω ορθότερο να ακολουθήσω τη 5η ή την 6ησχολή.

 

PeiramatoZwo:Μια ακόμη απορία αν γνωρίζεις: έψαξα για την 6η και βρήκα αυτές τις κατευθύνσεις που αναφέρεις μετά το 3ο έτος στα Πανεπιστήμια της Αθήνας και του Πειραιά με μικρές διαφοροποιήσεις. Για Θεσσαλονίκη δεν γίνεται λόγος. Μήπως ξέρεις τι γίνεται εκεί? Ισχύει η ίδια εξειδίκευση?

Ευχαριστώ και πάλι:)

Link to comment
Share on other sites

greek_aeras, αν σε ενδαιφέρει το οργανωτικό κομμάτι της λειτουργίας μιας επιχείρησης, τότε το τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων (στην ΑΣΟΕΕ κατά κύριο λόγο) είναι η πιο σωστή επιλογή. Δύο χρόνια μαθημάτων γενικού ενδιαφέροντος πάνω στο αντικείμενο και από τον τρίτο χρόνο επιλέγεις κατέυθυνση, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου. Προσωπικά επειδή δεν ήξερα τι ήθελα να κάνω, ακόμα και στο τρίτο έτος επέλεξα κατεύθυνση "Διοίκηση Επιχερήσεων" (και τώρα ετοιμάζομαι για μεταπτυχιακό στο Marketing). Άλλωστε, όπως θα ακούσεις και πολλές φορές από τους καθηγητές σου, αυτό που θα σπουδάσεις (κατεύθυνση, επιλογή μαθημάτων κλπ.) δεν έχει καμία σχέση/επίδραση πάνω σε αυτό που θα ακολουθήσεις στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία.

 

Για οποιαδήποτε απορία έχεις σχετικά με την ΟΔΕ στην ΑΣΟΕΕ, είμαι στη διάθεσή σου.

 

 

ΥΓ. Καλό τμήμα στην ΑΣΟΕΕ με συνεχή εξέλιξη και πολύ καλές προοπτικές είναι το "Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας". Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών του. ;)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ΟΔΕ στην ΑΣΟΕΕ, με κατεύθυνση την λογιστική και χρηματοδοτική διοίκηση. ότι απορία έχεις πες το :)

το καλό είναι πως παίρνεις γενικές γνώσεις και έτσι έχεις να επιλέξεις ένα ευρύ φάσμα εργασιακών δυνατοτήτων, αργότερα...

δύσκολο τμήμα (και κατεύθυνση...) αλλά άμα σ αρέσει, όλα γίνονται ρόδινα... :)

 

άλλωστε, ένα management είναι και η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε πολλοί οι ΑΣΣΟΙΤΕΣ λοιπόν εδώ μέσα έ;; Εγώ είμαι στο Οικονομικής Επιστήμης της ΑΣΟΕΕ (ΟΠΑ το λένε το πανεπιστήμιό μας παιδιά, πια :p :p )

 

Αλλά για να πω την αλήθεια το έχω ψιλομετανιώσει...θα προτιμούσα διοίκηση επιχειρήσεων!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για διοικητικές ενδιαφέρομαι

Παρ όλο που έχει και τμήμα εδώ θα προτιμούσα στην ΑΣΟΕΕ ελπίζω βεβαία να πιάσω τα μόρια…

Επειδή μετά σκέπτομαι να κάνω κάτι σχετικό με τηλεπικοινωνίες πιστεύω ότι το τμήμα Διοικητικής επιστήμης και Τεχνολογίας είναι πιο κατάλληλο …Μήπως όμως να διάλεγα κάτι πιο γενικό ?

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω οικονομικων επιστημων στο Α.Π.Θ....

αλλα αμφιταλαντευομαι ακομη...ειναι καλη η σχολη?τι προοπτικες εχει?

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Hi παίδες... Χθές κόπηκα απο τις αστυνομικές σχολές λόγου ύψους...για μισό πόνο(ΤΕΣΠΑ δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας...) έχω δηλώσει και στρατιωτικές... αλλά σκέφτομαι επειδή μου αρέσει γενικά ότι έχει σχέση με τον υπολογιστή, ηλεκτρονικά και οικονομικά και αυτός είναι κ ο λόγος που διάλεξα 5ο πεδίο...

 

Τι έχετε να μου προτείνετε? Απο ΑΕΙ ΤΕΙ?

Υπάρχει σχολή που να σχετικά σίγουρη δουλειά? Π.Χ τελειώνεις ΤΕΙ Μηχανολογίας στην Λάρισα απο κει κ πέρα?

Έχω ένα άγχος όσον αφορά τα money... Εγώ μένω Βόλο, το θέμα είναι αν περάσω σε κάποιο ΤΕΙ Λάρισα ας πούμε...δν θα πρέπει να βρώ και μια δουλειά για να τα βγάζω πέρα...?

 

Sorry αν σας ζάλισα με τις πολλές ερωτήσεις μου....:O

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. Καλό τμήμα στην ΑΣΟΕΕ με συνεχή εξέλιξη και πολύ καλές προοπτικές είναι το "Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας". Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών του. ;)

 

Συμφωνω οσον αφορα τις προοπτικες του τμηματος καθως οντας φοιτητης του αντιστοιχου τμηματος του ΠΑ.ΜΑΚ ''Διοικησης Τεχνολογιας'' με παραπλησιο κυκλο σπουδων μπορω να πω πως ειναι σιγουρα κατι καινουριο που συνδιαζει μαθηματα απο πολλες ειδικοτητες και γνωστικα υποβαθρα. Θεωρω πως ειναι μια πολυ καλη επιλογη.:)

 

Υ.Γ. Προχθες το τμημα μου εκανε επισκεψη στις εγκαταστασεις της TIM Hellas στην Αθηνα και εγινε μια μικρη αναφορα στο τμημα μας και τις προοπτικες του και αναφερθηκε πως οι αποφοιτοι τοσο του δικου μου τμηματος οσο και του αντιστοιχου της ΑΣΟΕΕ δεν προβλεπεται να αντιμετωπισουν προβληματα οσον αφορα την απορροφηση τους απο την αγορα εργασιας λογω του γνωστικου υποβαθρου που θα εχουν αποκτησει τοσο στο διοικητικο οσο και τεχνολογικο τομεα κατι που οπως μας ειπαν λειπει απο τις σημερινες επιχειρησεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...