Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

JuNiOr, το θέμα σου μεταφέρθηκε εδώ, για να τα έχουμε όλα μαζεμένα... ;)

K :) .

 

tha valo pliroforikhs thessalonikhs meta athina &patra. meta skeftome kai emporias kai diafimiseis alla den eimai siguros. a! einai AEI pou yparxei sti mitilhnh kai einai sxetiko me h/y ? den thimame to name tu, alla telione se mesa mazsikhs enimeroshs. xerei kaneis ti vasei exei k ti akrivos kaneis ekei?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αδερφέ ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, εκτός και αν έχεις κάποιο όχημα , θα φτύσεις αίμα στο θέμα της μεταφοράς.

Το ΤΕΙ είναι στην Σίνδο, πολύ απομακρυσμένο από το κέντρο της πόλης και σε ώρες αιχμής κάνεις μέχρι και 45 λεπτά να φτάσεις .

Σε ώρες όπως 8 το πρωϊ γίνεται πανικός στην στάση ,με εκατοντάδες άτομα να περιμένουν τα λεωφορεία που έρχονται, χωρίς άγχος 1 - 1 ανά μεσάωρο.

Γενικότερα η μεταφορά είναι λίγο φρίκη.Το μόνο που σε σώζει είναι να κάνεις κονέκσιον με κάνα παλίκαρο με αμάξι να τα βάζετε όλα από μισά και να πηγαίνετε μαζί γιατί αλλιώς δεν παλεύεται!

 

Από άποψη εκπαίδευσης είναι ίσως η καλύτερη επιλογή για να μάθεις το αντικείμενο.Όπως είναι γνωστό, στα ΤΕΙ η πρακτική εξάσκηση υπερέχει της Θεωρείας, κάτι που στην πληροφορική είναι απαραίτητο.Ανάλογα και τι τύπος είσαι βέβαια.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καταρχήν, καλή χρονιά σε όλους!

 

Τώρα στις διακοπές που χαλάρωσα από την ένταση των μαθημάτων σκεφτόμουν για το μέλλον και θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο αν μπορείτε. Θα ήθελα να μάθω τι προοπτικές έχει κάποιος αν τελειώσει το μαθηματικό Αθήνας (αυτή δεν είναι η καλύτερη σχολή για καθαρά ή αλλιώς θεωριτικά μαθηματικά; ). Έχω ακούσει πολλούς που λένε πως ο κλάδος είναι κορεσμένος, οι άνεργοι μαθηματικοί στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση πολλοί, τα χρήματα από τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια ανεπαρκή, ο μέσος όρος αποφοίτησης της σχολής 7 χρόνια με βαθμό πτυχίου 5.5, πως για να κάνεις μεταπτυχιακό θες πολύ ψηλό βαθμό και πως ένα ΤΕΙ πληροφορικής είναι καλύτερη επιλογή. Όλα αυτά με έχουν φοβήσει (καθώς δεν έχω μεγάλη οικονομική άνεση, συνεπώς ούτε πολλά χρόνια περιθώριο και φανταστήτε αν σκεφτώ να δουλεύω ταυτόχρονα αφού ο ΜΟ είναι 7 χρόνια πόσα θα κάνω εγώ :blink:) και βάλει σε σκέψεις αν θα πρέπει να ακολουθήσω αυτό που μου αρέσει πηγαίνοντας ασφαλώς για μεταπτυχιακό, (και ρισκάροντας να μείνω στην ανεργία αν δεν καταφέρω να πιάσω τέτοιο βαθμό) καθώς και τι μεταπτυχιακό μπορεί να είναι αυτό και ποιά η σχέση του με την αγορά εργασίας. Να σημειώσω ότι εκτός απ' τα μαθηματικά μου αρέσουν η Αστρονομία (δεν έχω ιδέα τι μπορείς να κάνεις στην Ελλάδα μ' αυτή και τα μαθηματικά, πάντως το μαθηματικό έχει μαθήματα αστρονομίας που μπορείς να επιλέξεις) και (λιγότερο) η πληροφορική. Αναρωτιέμαι αν όντος είναι τα πράγματα έτσι όπως τα βλέπω τώρα και αν έχω δίκιο που το ξεκαθάρισμα όλων αυτών μου φαίνεται μια πραγματικά δύσκολη, χρονοβόρα υπόθεση. :confused:

http://dragonmoon.ca/main/images/N010_large-100x100.jpg
Link to comment
Share on other sites

καμια σχολη δεν ειναι κακη , καμια σχολη δεν ειναι καλη.....να το θυμασαι αυτο...

 

θα σου δωσω μια και μοναδικη συμβουλη : επελεξε την σχολη που σε γεμιζει , επελεξε τη σχολη που πραγματικα θελεις και ΟΧΙ ποια εχει προοπτικη δουλειας....

ΟΛΕΣ εχουν προοπτικες , ορεξη να υπαρχει....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα μιλήσω πρακτικά.

Αυτή τη στιγμή η σχολή με την περισσότερη απορρόφηση είναι το παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης, που κάθε χρόνο μπαίνουν όλοι οι απόφοιτοι και εξακολουθεί να υπάρχει έλλειψη.

Όποιος θέλει δίνει στον ΑΣΕΠ και ανταγωνίζεται τον εαυτό του,να περάσει το όριο δηλαδή και μπαίνει ώς μόνιμος δάσκαλος και όποιος θέλει μπαίνει έτσι ώς αναπληρωτής και σε 3 χρόνια μονιμοποιείται!

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

και το παιδαγωγικο φετος αντε και του χρονου θα κορεστει.......

τι εχετε την εντυπωση, ΠΟΣΟΙ θα μπουνε με την μια???? τρεχει ο κοσμος σαν τα προβατα και δηλωνει και δηλωνει και ανεβαινει η βαση......

αρε , ατιμη και κατακαημενη ελληνικη κοινωνια.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τις στρατιωτικές σχολές και συγκεκριμένα τη σχολή ικάρων. Με το που μπαίνεις στην σχολή πληρώνεσαι και όταν θα βγεις από αυτή με το βαθμό του ανθυποσμηναγού θα παίρνεις περίπου 1.200 ευρω το μήνα, μετά από 2-3 χρόνια νομίζω γίνεσαι υποσμηναγός και φυσικά αυξάνετε η αμοιβή σου, αν δεν σου αρέσει ο κίνδυνος μπορείς να δηλώσεις μηχανικός η ηλεκτρονικός. Αυτά στα λέω μιας και έχω φίλο που είναι μηχανικός αεροσκαφών και υπηρετεί στο αεροδρόμιο της Ανδραβίδας, είναι σαν δημόσιος υπάλληλος πάει το πρωί και φεύγει το μεσημέρι, 2-3 φορές το μήνα παίζει διανυκτέρευση μέσα στη βάση και μην νομίζεις ότι κάνουν και τίποτα τα περισσότερα τα κάνουν οι υπαξιωματικοί. Με την ανεργία που υπάρχει σήμερα είναι η πιο σίγουρη λύση.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ένα θα πώ.

μην φανταστείς οτι,ότι κι αν σπουδάσεις θα ασχοληθείς στην τελική με αυτό.

ισχύει στο 90% των περιπτώσεων.

τώρα για το παιδαγωγικό,όντως ισχύει αυτό αλλά μέχρι να τελειώσεις εσύ θα γίνει το ίδιο με τους καθηγητές.

υπάρχει άμεση απορρόφηση πτυχιούχων δασκάλων αλλά μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια αναμένεται να καλυφθούν όλες οι θέσεις λόγω υπερπροσφοράς πάλι.

όσο για τις στρατιωτικές σχολές και τα σώματα ασφαλείας,εγώ έχω την γνώμη οτι δεν είναι καλή επιλογή με το σκεπτικό οτι μια ζωή απο κάτω θα είσαι και θα εκτελείς διαταγές.συνεχείς μεταθέσεις,κτλ.

μπορεί να μοιάζει με δημόσιο υπάλληλο,αλλά μόνο στο ωράριο.

εγώ είμαι οικονομολόγος με μεταπτυχιακό στην αγγλία,αλλά δεν έχω ψάχνω για δουλειά προς το παρόν.

αλλά μπορώ να πώ οτι δεν είναι κάτι που με καλύπτει.

θα προτιμούσα να είχα ασχοληθεί με άλλες επιστήμες πιο πρακτικές.

γούστα είναι αυτά.δεν το μετάνιωσα κιόλας.ούτε ζέστη,ούτε κρύο.

εγώ θα σου πρότεινα οποιονδήποτε κλάδο κι αν ακολουθήσεις να κάνεις εξειδικευμένες σπουδές μετά,και να προσπαθήσεις να χωθείς στον τομέα της έρευνας είτε είναι μαρκετινγκ,ιατρική,χημεία,φυσικά,μηχανολογία,κτλ

εκεί είναι τα φράγκα σήμερα.κάτι που δεν έπικρατεί κορεσμός και θα εξακολουθήσει να αναπτύσσεται για πολύ καιρό ακόμα.

υπάρχουν καινούριες αγορές,διείσδυση νέων χωρών,νέα δεδομένα στην παγκόσμια οικονομία και το ερευνητικό επίπεδο στις περισσότερες επιστήμες ανθεί αυτή τη στιγμή.

δεν μιλάω μόνο για ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ένα θα πώ.

μην φανταστείς οτι,ότι κι αν σπουδάσεις θα ασχοληθείς στην τελική με αυτό.

ισχύει στο 90% των περιπτώσεων.

δεν μιλάω μόνο για ελλάδα.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, μου το είχε πεί κάποιος στη σχολή μου και προβληματίστηκα τρομερά τότε.

Τώρα πλέον είμαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα στη σχολή μου το έλεγαν για διάφορες περιπτώσεις.

δικηγόρους,οικονομολόγους,κτλ κτλ

ούτε εγώ το πίστευα μέχρι που βεβαιώθηκα βλέποντας τους συμφοιτητές μου.

και άλλους παρα πολλούς

τραγικές καταστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τις στρατιωτικές σχολές και συγκεκριμένα τη σχολή ικάρων. Με το που μπαίνεις στην σχολή πληρώνεσαι και όταν θα βγεις από αυτή με το βαθμό του ανθυποσμηναγού θα παίρνεις περίπου 1.200 ευρω το μήνα, μετά από 2-3 χρόνια νομίζω γίνεσαι υποσμηναγός και φυσικά αυξάνετε η αμοιβή σου, αν δεν σου αρέσει ο κίνδυνος μπορείς να δηλώσεις μηχανικός η ηλεκτρονικός. Αυτά στα λέω μιας και έχω φίλο που είναι μηχανικός αεροσκαφών και υπηρετεί στο αεροδρόμιο της Ανδραβίδας, είναι σαν δημόσιος υπάλληλος πάει το πρωί και φεύγει το μεσημέρι, 2-3 φορές το μήνα παίζει διανυκτέρευση μέσα στη βάση και μην νομίζεις ότι κάνουν και τίποτα τα περισσότερα τα κάνουν οι υπαξιωματικοί. Με την ανεργία που υπάρχει σήμερα είναι η πιο σίγουρη λύση.

 

Nai αλλα ποσο ειναι η βαση?

Εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ ψηλα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση όμως με τις απαντήσεις που βλέπω μου δίνεται η αίσθηση πως δεν διαβάσατε το post μου, παρά μόνο τον τίτλο. :!: Μήπως έγραψα πάρα πολλά; :X Ή μήπως εννοήτε πως δεν πρέπει να ασχοληθώ καθόλου με κάτι απ' αυτά που ανέφερα επειδή δεν θα έχω δουλειά; :confused:
http://dragonmoon.ca/main/images/N010_large-100x100.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση όμως με τις απαντήσεις που βλέπω μου δίνεται η αίσθηση πως δεν διαβάσατε το post μου, παρά μόνο τον τίτλο. :!: Μήπως έγραψα πάρα πολλά; :X Ή μήπως εννοήτε πως δεν πρέπει να ασχοληθώ καθόλου με κάτι απ' αυτά που ανέφερα επειδή δεν θα έχω δουλειά; :confused:

Όλες οι θετικές επιστήμες έχουν σαν βάση τα μαθηματικά. Άρα μην σκέφτεσαι την ανεργία στον χώρο των καθηγητών σε σχολεία και φροντιστήρια γιατί μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πτυχίο σου και εναλλακτικά.

Αν σου αρέσει τόσο, ακολούθα την σχολή . Αυτός που ψάχνεται πάντα κερδίζει.

Ότι θέλει διάβασμα, φυσικό είναι. Και για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα εκτός από βαθμό, θέλει conne με καθηγητές.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του White_Dragon με τίτλο "Ανεργία; Ποιά σχολή να επιλέξω;" ενώθηκε με το ήδη υπάρχον για να βρίσκονται όλες οι απαντήσεις μαζέμενες σε ένα σημείο σχετικά με την επιλογή σχολής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση όμως με τις απαντήσεις που βλέπω μου δίνεται η αίσθηση πως δεν διαβάσατε το post μου, παρά μόνο τον τίτλο. :!: Μήπως έγραψα πάρα πολλά; :X Ή μήπως εννοήτε πως δεν πρέπει να ασχοληθώ καθόλου με κάτι απ' αυτά που ανέφερα επειδή δεν θα έχω δουλειά; :confused:

εγώ απο γνωστούς που έχω και τέλειωσαν το μαθηματικό αναγκάστηκαν να πάνε εξωτερικό για να βρούν δουλειά.κακά τα ψέματα.

αν τελειώσεις αυτή τη σχολή μπορεί και να βγάζεις τα προς το ζείν.θα έχεις πρόβλημα ούτως ή άλλως δηλαδή.

και εννοείται για να σταδιοδρομήσεις εκεί χρειάζεται και περαιτέρω εεξιδίκευση.

πολλά χρόνια σπουδών δηλαδή.όχι μόνο μεταπτυχιακό.

πριν 20-30 χρόνια ήταν καλό επάγγελμα του φυσικού-χημικού-μαθηματικού.

τώρα τέλειωσε.

Link to comment
Share on other sites

εγώ απο γνωστούς που έχω και τέλειωσαν το μαθηματικό αναγκάστηκαν να πάνε εξωτερικό για να βρούν δουλειά.κακά τα ψέματα.

αν τελειώσεις αυτή τη σχολή μπορεί και να βγάζεις τα προς το ζείν.θα έχεις πρόβλημα ούτως ή άλλως δηλαδή.

και εννοείται για να σταδιοδρομήσεις εκεί χρειάζεται και περαιτέρω εεξιδίκευση.

πολλά χρόνια σπουδών δηλαδή.όχι μόνο μεταπτυχιακό.

πριν 20-30 χρόνια ήταν καλό επάγγελμα του φυσικού-χημικού-μαθηματικού.

τώρα τέλειωσε.

 

Οι γνωστοί σου έκαναν μεταπτυχιακό κτλ; Αν όχι τι βαθμό έβγαλαν;

 

Αν τελειώσω το μαθηματικό και κάνω μεταπτυχιακό στην πληροφορική θα με προτιμούν (αν τελικά ασχοληθώ με πληροφορική) από κάποιον που τέλειωσε ΑΕΙ πληροφορικής ή από κάποιον που τέλειωσε ΤΕΙ πληροφορικής και έκανε μεπαπτυχιακό στην πληροφορική και γιατί;

 

Τελικά για εξειδίκευση στην αστρονομία δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι σχετικά καλό στην Ελλάδα, έτσι;

http://dragonmoon.ca/main/images/N010_large-100x100.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οι γνωστοί σου έκαναν μεταπτυχιακό κτλ; Αν όχι τι βαθμό έβγαλαν;

 

Αν τελειώσω το μαθηματικό και κάνω μεταπτυχιακό στην πληροφορική θα με προτιμούν (αν τελικά ασχοληθώ με πληροφορική) από κάποιον που τέλειωσε ΑΕΙ πληροφορικής ή από κάποιον που τέλειωσε ΤΕΙ πληροφορικής και έκανε μεπαπτυχιακό στην πληροφορική και γιατί;

 

Τελικά για εξειδίκευση στην αστρονομία δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι σχετικά καλό στην Ελλάδα, έτσι;

 

κοιτά εδώ: http://www.astro.auth.gr/

 

Πάντως αν σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει τότε δεν θα χαθείς στο να κάνεις κάτι αλλό από αυτο που σπούδασες! Και να σκεφτεσαί ότι θα ψάχνεις δουλεία σε μια αγορά εργασίας 400.000.000 ανθρώπων (Ε.Ε.)

http://img262.imageshack.us/img262/7971/pub68112179146481597828td2.png

------------------------------

Wii number: 3236 8718 1653 5956

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω παρατηρήσει πολλά άτομα που θέλουν ΑΕΙ πληροφορικής αλλά δεν βγάζουν τα μόρια μπένουν σε φυσικομαθηματικές σχολές με στόχο μεταπτυχιακό στην πληροφορική. Τώρα το γιατί δεν το ξέρω...
Link to comment
Share on other sites

κοιτά εδώ: http://www.astro.auth.gr/

 

 

Ευχαριστώ για το link :)

 

Πάντως αν σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει τότε δεν θα χαθείς στο να κάνεις κάτι αλλό από αυτο που σπούδασες! Και να σκεφτεσαί ότι θα ψάχνεις δουλεία σε μια αγορά εργασίας 400.000.000 ανθρώπων (Ε.Ε.)

 

Ναι, εκτός κι αν δεν βρείσκεις δουλειά πάνω σ' αυτό που σπούδασες και σου αρέσει.

 

 

BTW ξέρετε αν η καλύτερη σχολή για καθαρά μαθηματικά είναι των Αθηνών;; :worry:

http://dragonmoon.ca/main/images/N010_large-100x100.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μερικές σχολές μαθηματικών έχουν κατεύθυνση πληροφορικής (Παν Πατρών) αλλά εγω θα προτιμούσα πρώτο πτυχίο πληροφορική τει και μεταπτυχιακό στην πληροφορική.
Link to comment
Share on other sites

προτεινω να κυνηγησεις το πραγματικο σου ενδιαφερον,και ας μην εχει λεφτα,και αν το ψαξεις πολυ θα τα καταφερεις ελπιζω,οσοι προσπαθησαν παντα πηγαν καλα!
Link to comment
Share on other sites

Μερικές σχολές μαθηματικών έχουν κατεύθυνση πληροφορικής (Παν Πατρών)

 

Μιλάω για μαθηματικά (θεωριτικά) όχι αριθμητική (υπολογισμοί).

 

Πάντως ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις :)

http://dragonmoon.ca/main/images/N010_large-100x100.jpg
Link to comment
Share on other sites

White dragon δεν απάντησα σε σένα...

 

για θεωρητικά μαθηματικά θα σου πρότεινα και το Παν Αθηνών, αλλά εξαρτάτε και τι τομέα θέλεις να ακολουθήσεις. Και οι θεωρητικές σπουδές έχουν τομείς... εκεί μπορεί ένα πανεπιστήμιο να υστερεί σε σχέση με ένα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kat'arxas xairetw ola ta melh tou myphone :)

ti leei paidia?

 

h8ela na sas kanw mia erwthsh.

vasika endiaferomai gia duo sxoles kai 8a h8ela na mou peite tis apopseis sas. Eimai anamesa se TEI Plhroforikhs kai TEI Aytomatismou (Thess/nikhs kai ta 2)

 

Den kserw ti na epile3w. Fysika h Plhroforikh moy aresei perissotero alla kai o aytomatismos exei polu programmatismo mesa (ayto pu m'aresei dld) kai exw akousei oti einai kaluterh san sxolh apo thn plhroforikh (tei) kai oti metraei pio polu giati uparxei mono se TEI kai oxi se AEI.

 

Poia einai h gnwmh sas?

Poia sxolh apo autes tis 2 8a mou proteinate? Yper kai kata?

 

eyxaristw prokatavolika bb

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κατα με πιστευω οτι καλυτερα ειναι αυτοματισμου γιατι σαν πληροφορικης μαζευτικανε πολλοι.εγω στην θεση σου αυτο θα διαλεγα καλη επιτυχια:)
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...