Jump to content

Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού αρχίσαμε τις αντιπαραβολές (αμάξι turbo???) δεν θα ξεχάσω μια Samsung TV που είχα και ήταν η φτηνή έκδοση μιας 4κ με mediaplayer στην usb υποδοχή της, που η δικιά μου δεν είχε. Έπαιζε μόνο φωτο και mp3.

Διάβασα τότε, σε ξένο forum ότι βάζοντας το firmware της 4κ, αποκτούσα 4κ και τον media player.

Πράγματι, όταν το έκανα, η εικόνα βελτιώθηκε, έπαιζε ταινίες και το μόνο που μου έλειπε ήταν το remote control για play/pause κτλ το οποίο αγόρασα ξεχωριστά.

Έγραφαν τότε στο forum οι σχετικοί, ότι η samsung έβγαζε ένα panel και μία μητρική πλακέτα, αλλά για λόγους ποικιλίας στην αγορά, υποβάθμιζε σε software κάποια μοντέλα.

 

Για να γίνω και εγώ με την σειρά μου ποιο κατανοητός, εμένα δεν με ενδιαφέρει το refresh ειδικά αν τρώει μπαταρία, αλλά δεν αποκλείω τίποτα, συμφωνώ μαζί σου ότι πιθανόν δεν θα ενεργοποιηθεί η δυνατότητα 120Hz, αλλά αν κάποιον τον ενδιαφέρει μπορεί να δοκιμάσει μιας και μπήκαν κάποιοι άνθρωποι στο κόπο να γράψουν οδηγό.

 

Χαχα, μου θύμισες τα memory stick pro duo 512ΜΒ του 2006? Κάπου τότε ήταν που με σύνδεση στον υπολογιστή έβλεπες σαν unallocated space άλλα 512 και με την κατάλληλη διαδικασία ( διαγραφή και δημιουργία νέου) είχες μια κάρτα 1gb...

Παρόλα αυτά σε οθόνη δε νομίζω ότι θα έδιναν τέτοιο hw με υποβάθμιση γιατί δεν είναι κάτι απλό.

Επίσης αν δεν το υποστηρίζει, προσοχή μην το πάρετε στο χέρι το πάνελ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ηρθε το update 1556 mb.Με ui 2.1 και όλα τα features από s20.CSC:EUR.

 

πέρα από αυτά που αναφέρει το update, πρόσεξα και διαφορές στην εμφάνιση του keyboard

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαχα, μου θύμισες τα memory stick pro duo 512ΜΒ του 2006? Κάπου τότε ήταν που με σύνδεση στον υπολογιστή έβλεπες σαν unallocated space άλλα 512 και με την κατάλληλη διαδικασία ( διαγραφή και δημιουργία νέου) είχες μια κάρτα 1gb...

Παρόλα αυτά σε οθόνη δε νομίζω ότι θα έδιναν τέτοιο hw με υποβάθμιση γιατί δεν είναι κάτι απλό.

Επίσης αν δεν το υποστηρίζει, προσοχή μην το πάρετε στο χέρι το πάνελ

 

Σωστά! μη πάρω κανέναν στο λαιμό μου. Ακόμα και ιστορία με την TV, Ναι μεν απόκτησα mediaplayer, αλλά δεν μπορώ να βάλω το χέρι μου στην φωτιά ότι το πανελ ήταν 4Κ και ενεργοποιήθηκε με το update, απλά είδα καλύτερη εικόνα.

Προσοχή λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά το δακτυλικο δουλεύει καλύτερα από ποτέ πλεον
Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω κ εγω..

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν έχει έρθει ακόμα....και όταν κάνω χειροκίνητη αναζήτηση για αναβάθμιση, μου βγάζει ότι το λογισμικό είναι ενημερωμένο. Είχα φλασάρει τη 10, COUNTRY: Germany (DBT)

 

Έκδ. λογισμ. παροχ. υπηρ. : EUR / EUR , EUR / TPH

 

Να ανησυχήσω??? Ή.... να το πω παραδοσιακά "ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΝΑ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΩ???"...

Link to comment
Share on other sites

Σε S9 android 10 εχω τις ρυθμισεις οπως παρακατω .

Για καντες ετσι πχ.να δουμε εαν διορθωνεται η οχι.Μπορεις το κοκκινο να το κατεβασεις προς τα αριστερα κιαλλο.

92388200_1412985495540258_8736239951403810816_o.jpg?_nc_cat=111&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeHPVOK85aerZBrflpcY1it3KX3O-MnEWK4pfc74ycRYriZrTN3VlKCdzOfYaZUaAJdDHc8kSo0-VcxmjN7r_5JD&_nc_ohc=JGWak4mAKUwAX9fR7Wt&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&_nc_tp=14&oh=d10a1215b3b57d646baf6ed70cc28270&oe=5EAF671E

 

92402084_1412985578873583_7635187061728739328_o.jpg?_nc_cat=111&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeHFRZqp3SXH--7x6MuKVyLJmZzioyW7t72ZnOKjJbu3vQQhcErjD8xvesrloZ_J1H3i5MxYMTot3-c4h9vlsEJ_&_nc_ohc=wvujHAntbG8AX_QP62B&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&_nc_tp=14&oh=e2cb349aa9f9d5067ffa090f8e6415d4&oe=5EB2207E

 

 

ευχαριστώ για την απαντηση.θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.

 

κάτι άλλο τώρα την κάμερα πως την είδατε? πάντως συγκρινα πριν το η νυχτερινή βγαίνει λίγο καλύτερη η είναι η ιδέα μου?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν έχει έρθει ακόμα....και όταν κάνω χειροκίνητη αναζήτηση για αναβάθμιση, μου βγάζει ότι το λογισμικό είναι ενημερωμένο. Είχα φλασάρει τη 10, COUNTRY: Germany (DBT)

 

Έκδ. λογισμ. παροχ. υπηρ. : EUR / EUR , EUR / TPH

 

Να ανησυχήσω??? Ή.... να το πω παραδοσιακά "ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΝΑ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΩ???"...

 

Θα σου έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Παντως με την 2.1 το κινητο παει σφαιρα και γενικα δουλευει πολυ καλά, επισης απο μια δοκιμη που εκανα στη νυκτερινη φωτογραφικη λειτουργια ειδα πως βελτιωθηκε και εκει η ποιοτητα :)

πριν NOKIA E72, ΝΟΚΙΑ Ν8, LUMIA 1020, Samsung Galaxy S7, S10+ ceramic, τώρα S23 ULTRA

Link to comment
Share on other sites

Παντως με την 2.1 το κινητο παει σφαιρα και γενικα δουλευει πολυ καλά, επισης απο μια δοκιμη που εκανα στη νυκτερινη φωτογραφικη λειτουργια ειδα πως βελτιωθηκε και εκει η ποιοτητα :)

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης πολυ θετικες εντυπωσεις, καμια δυσαρεστη επιπτωση στην μπαταρια και κανενα κολλημα. Αυτο που με εχει εντυπωσιασει, ειναι το νεο πληκτρολογιο. Κανενα λαθος στη διαδικασια γραφης, σε αντιθεση με το προηγουμενο, οπου τα λαθη (πληκτρολογηση γειτονικων κουμπιων) ηταν συνηθισμενο φαινομενο. Επισης πολυ θετικο το βιντεο 60fps στην μπροστινη καμερα.
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή μπαταρία με το νέο update. Χρήση 70% wifi. Μπήκε λίγο στον ασύρματο φορτιστή του αυτοκινήτου κατά την επιστροφή στο σπίτι αλλά και πάλι πολύ καλά..

Edit : 3 λογαριασμούς mail να συγχρονιζουν, μόνιμα galaxy watch, η θέαση στο youtube έγινε με καρφωμένα galaxy buds και οι κλήσεις επισης, location on, aod show on tap

30a53c125827b3d82905e6a80d2d9060.jpg

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Θα σου έρθει.

 

 

Έλεγξα στο sammobile και είδα ότι έχει δοθεί η αναβάθμιση, την οποία δεν την έχω πάρει μέσω OTA.

Επίσης, όταν συνδέω το κινητό με το PC και ανοίγω το Samsung Smart Switch, μου βγάζει ότι είναι ενημερωμένο.

 

Επειδή με το firmware που έχω αυτή τη στιγμή δεν το κόβω να ξαναπαίρνω ενημέρωση μέσω ΟΤΑ γενικά, θα πρέπει να φλασάρω μέσω ODIN την "μαμά" έκδοση με την οποία μου είχε έρθει η συσκευή? Δηλαδή την TPH?

Edited by Kostas_Ts_86
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μου ηρθε η ενημερωση αλλα ακομα δεν την εχω κανει. Αλλα η ερωτηση μου ειναι αλλη.

Στο S7 edge που ειχα, στο μενου της τοποθεσιας ειχε σαν επιλογη την εξεικονομιση ενεργειας που επαιρνε στοιχεια απο data και wifi και αν ηθελες πλοηγηση μεσω maps πχ ενεργοποιουσες την μεγαλη ακριβεια που σου ανοιγε και το gps.

Πλεον στο S10 δεν υπαρχει αυτη η επιλογη. Αυτο σημαινει πως το gps ειναι μονιμως ανοιχτο ψαχνοντας συνεχεια δορυφορους καταναλλωνοντας συνεχως μπαταρια;

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μου ηρθε η ενημερωση αλλα ακομα δεν την εχω κανει. Αλλα η ερωτηση μου ειναι αλλη.

Στο S7 edge που ειχα, στο μενου της τοποθεσιας ειχε σαν επιλογη την εξεικονομιση ενεργειας που επαιρνε στοιχεια απο data και wifi και αν ηθελες πλοηγηση μεσω maps πχ ενεργοποιουσες την μεγαλη ακριβεια που σου ανοιγε και το gps.

Πλεον στο S10 δεν υπαρχει αυτη η επιλογη. Αυτο σημαινει πως το gps ειναι μονιμως ανοιχτο ψαχνοντας συνεχεια δορυφορους καταναλλωνοντας συνεχως μπαταρια;

 

Κράτα πατημένο το εικονίδιο "Θέση" από την κουρτίνα για να σε πετάξει στο μενού, ενεργοποίησε το gps και από κάτω θα δεις να γράφει "Βελτίωση ακριβείας", πάτα εκεί και θα ανοίξει ένα άλλο με 2 επιλογές... Αυτές τις 2 θα τις έχεις απενεργοποιημένες. Πάτα πίσω και πήγαινε εκεί που λέει "Ακρίβεια τοποθεσίας Google". Με αυτό θα παίζεις (on / off). Έτσι δεν καταναλώνει!

 

Δηλαδή, κάθε φορά που θα θέλεις να χρησιμοποιήσεις την τοποθεσία, θα ανοίγεις το gps από την κουρτίνα και θα ενεργοποιείς την ακρίβεια όπως σου έγραψα μόλις πριν.

Link to comment
Share on other sites

Κράτα πατημένο το εικονίδιο "Θέση" από την κουρτίνα για να σε πετάξει στο μενού, ενεργοποίησε το gps και από κάτω θα δεις να γράφει "Βελτίωση ακριβείας", πάτα εκεί και θα ανοίξει ένα άλλο με 2 επιλογές... Αυτές τις 2 θα τις έχεις απενεργοποιημένες. Πάτα πίσω και πήγαινε εκεί που λέει "Ακρίβεια τοποθεσίας Google". Με αυτό θα παίζεις (on / off). Έτσι δεν καταναλώνει!

 

Δηλαδή, κάθε φορά που θα θέλεις να χρησιμοποιήσεις την τοποθεσία, θα ανοίγεις το gps από την κουρτίνα και θα ενεργοποιείς την ακρίβεια όπως σου έγραψα μόλις πριν.

 

Ναι τις εχω δει αυτες τις επιλογες που λες καθως και την επιλογη της τοποθεσιας google. Εκει αναφερει πως η τοποθεσια θα οριζεται ΜΟΝΟ απο το gps χωρις αλλη βοηθεια (wifi, bt).

Εγω ρωταω πως γινεται να μην ειναι ανοιχτο συνεχεια το gps και να ψαχνει δορυφορους παρα μονο αν το ενεργοποιησω εγω.

Δλδ να βρισκει τοποθεσια μονο απο data αν χρειαζεται ή wifi.

Μετρια προσεγγιση τοποθεσιας δλδ και οχι με ακριβεια οπως αναφεροταν σε προηγουμενα μοντελα.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις εχω δει αυτες τις επιλογες που λες καθως και την επιλογη της τοποθεσιας google. Εκει αναφερει πως η τοποθεσια θα οριζεται ΜΟΝΟ απο το gps χωρις αλλη βοηθεια (wifi, bt).

Εγω ρωταω πως γινεται να μην ειναι ανοιχτο συνεχεια το gps και να ψαχνει δορυφορους παρα μονο αν το ενεργοποιησω εγω.

Δλδ να βρισκει τοποθεσια μονο απο data αν χρειαζεται ή wifi.

Μετρια προσεγγιση τοποθεσιας δλδ και οχι με ακριβεια οπως αναφεροταν σε προηγουμενα μοντελα.

 

Με το on / off του διακόπτη στην ακρίβεια τοποθεσίας google πρέπει να παίζεις. Όταν τον έχεις ανοιχτό θα ψάχνει με τα πάντα όλα και όταν τον έχεις κλειστό θα ψάχνει μόνο με gps. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή...

 

Για να καταλάβω....γιατί να έχεις συνεχώς ανοιχτό το gps?

Link to comment
Share on other sites

Με το on / off του διακόπτη στην ακρίβεια τοποθεσίας google πρέπει να παίζεις. Όταν τον έχεις ανοιχτό θα ψάχνει με τα πάντα όλα και όταν τον έχεις κλειστό θα ψάχνει μόνο με gps. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή...

 

Για να καταλάβω....γιατί να έχεις συνεχώς ανοιχτό το gps?

 

Μα αυτο ακριβως εχεις καταλαβει λαθος ;)

Οτι το gps θελω να κλεινω ωστε να μην ψαχνει συνεχεια για δορυφορους. Οχι τους αλλους τροπους που ειναι παντα ανοιχτα (data ή wifi)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξα στο sammobile και είδα ότι έχει δοθεί η αναβάθμιση, την οποία δεν την έχω πάρει μέσω OTA.

Επίσης, όταν συνδέω το κινητό με το PC και ανοίγω το Samsung Smart Switch, μου βγάζει ότι είναι ενημερωμένο.

 

Επειδή με το firmware που έχω αυτή τη στιγμή δεν το κόβω να ξαναπαίρνω ενημέρωση μέσω ΟΤΑ γενικά, θα πρέπει να φλασάρω μέσω ODIN την "μαμά" έκδοση με την οποία μου είχε έρθει η συσκευή? Δηλαδή την TPH?

Αν θυμάμαι καλά από αντίστοιχη περίπτωση, θα σου έρθει λίγο αργότερα.

Τώρα όσο αφορά το flash με Odin, αν βάλεις τη αρχική του τηλεφώνου θα δουλεύει και στο μέλλον OTA. Γιατί αν ξαναβάλεις την ίδια που έχεις, μπορεί να σου κάνει τα ίδια και να μην παίρνει OTA.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Μου ήρθε και σε μένα η αναβάθμιση.. Προς το παρόν δείχνουν όλα super!! :happy:

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο που με έχει παραξενέψει καιρό τώρα? Όταν βγάζω φωτογραφία και μπαίνω μετά να την ανεβάσω στο instagram, αυτή βγαίνει σε διαφορετικό προσανατολισμό από αυτόν που την έχω τραβήξει. Δηλαδή, τραβάω κάθετα, και στο instagram ανοίγει οριζόντια. Είναι θέμα του ig ή φταίει κάτι στο κινητό?

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο ακριβως εχεις καταλαβει λαθος ;)

 

Οτι το gps θελω να κλεινω ωστε να μην ψαχνει συνεχεια για δορυφορους. Οχι τους αλλους τροπους που ειναι παντα ανοιχτα (data ή wifi)

Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό πλέον στις τελευταίες εκδόσεις του λειτουργικού. Ωστόσο το gps ανοίγει ελάχιστα όταν χρειάζεται (λίγα δευτερόλεπτα που βλέπεις την ένδειξη του) και δεν καταναλώνει ιδιαίτερα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό πλέον στις τελευταίες εκδόσεις του λειτουργικού. Ωστόσο το gps ανοίγει ελάχιστα όταν χρειάζεται (λίγα δευτερόλεπτα που βλέπεις την ένδειξη του) και δεν καταναλώνει ιδιαίτερα.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Οκ. Αυτο εψαχνα αν γινεται και πως. Σε ευχαριστω καθως και το αλλο το παιδι πιο πανω για τις διευκρινησεις

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Στο note 9, όταν πατήσω λίγο δυνατά στο κέντρο της οθόνης χαμηλά (εκεί που υπήρχε κάποτε το κουμπί) ανοίγει το κινητό.

Πως γίνεται στο S10+ αυτό; Δε βρίσκω κάποια ρύθμιση και δε θυμάμαι πως το είχα κάνει στο note. Τώρα το έχουμε με διπλό χτύπημα και σύρσιμο και είναι "ολόκληρη διαδικασία" (που λέει ο λόγος)

Ευχαριστώ.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...