Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαντάζομαι εννοείς παράθυρο με ανάκληση.Κ πάλι όμως έτσι δε μένει ανοιχτό κάποιο μέρος του παραθύρου? Οπότε λογικά θα έχω σοβαρές απώλειες ψύξης.

 

Εχω δεί πέρασμα και από σωλήνα απορροφητήρα κουζίνας και μπάνιου,σε ιατρείο μάλιστα ....:lol:

Ανάλογα που είναι τοποθετημένο το μηχάνημα,τι μηχάνημα είναι, και πως αυτό αποδίδει.:)

Μην περιμένεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, ποιότητα αέρα,τόσο καλή ψύξη,και ίσως χρειάζεται και ο ελάχιστος εξωτερικός αέρας.

Κοιταξε εκεί που θα το αγοράσεις ,θα ξέρουν παραπάνω ή θα γράφουν οι οδηγίες, μην παίρνει και προέκταση ο σωλήνας και αποδίδει σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Με ξέρεις κ από χτες κ μιλάς έτσι? Ή νομίζεις ότι αυτό είναι πονηριά κ εξυπνάδα? Κ στη τελική μη διαβάζεις...δε σε υποχρεώνει κανένας.

 

παρεξηγησες,

αλλα συνηθως οταν βλεπω κατι αστειο γελαω

αν σε προσβαλα σου ζηταω συγνωμη, αλλα οταν ο αλλος δεν ξερει μπορει να κανει πολλα

με την απαντηση μου νομιζω οτι σε προλαβα απο ενα λαθος που κανουν πολλοι

οπως το να βαζουν λεκανακι στην αποχετευση η να τη φυτευουν σε γλαστρα και μετα να τα βγαζει μεσα τα νερα

και αυτο το θεωρω αστειο και γελαω οταν το βλεπω.

 

...

Link to comment
Share on other sites

Εχω δεί πέρασμα και από σωλήνα απορροφητήρα κουζίνας και μπάνιου,σε ιατρείο μάλιστα ....:lol:

Ανάλογα που είναι τοποθετημένο το μηχάνημα,τι μηχάνημα είναι, και πως αυτό αποδίδει.:)

Μην περιμένεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, ποιότητα αέρα,τόσο καλή ψύξη,και ίσως χρειάζεται και ο ελάχιστος εξωτερικός αέρας.

Κοιταξε εκεί που θα το αγοράσεις ,θα ξέρουν παραπάνω ή θα γράφουν οι οδηγίες, μην παίρνει και προέκταση ο σωλήνας και αποδίδει σχετικά.

 

Δεν έχω τρελές απαιτήσεις κ σίγουρα δε μπορεί να είναι αντάξιο ενός επιτοίχιου μηχανήματος.

Θα το ψάξω λιγάκι, ίσως παίζει κ αυτό με την προέκταση που λες.

Ευχαριστώ φίλε.

 

παρεξηγησες,

αλλα συνηθως οταν βλεπω κατι αστειο γελαω

αν σε προσβαλα σου ζηταω συγνωμη, αλλα οταν ο αλλος δεν ξερει μπορει να κανει πολλα

με την απαντηση μου νομιζω οτι σε προλαβα απο ενα λαθος που κανουν πολλοι

οπως το να βαζουν λεκανακι στην αποχετευση η να τη φυτευουν σε γλαστρα και μετα να τα βγαζει μεσα τα νερα

και αυτο το θεωρω αστειο και γελαω οταν το βλεπω.

 

...

 

Καλώς φίλε. Απλώς προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργούν αυτά τα μηχανήματα, διότι δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο κ δε σκοπεύω να πετάξω χρήματα σε κάτι που στην ουσία μπορεί να αποδειχθεί άχρηστο.

Γι αυτό άλλωστε ζήτησα μια γνώμη από κάποιον που γνωρίζει, όπως ο φίλος Starenios.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα φορητό κλιματιστικό 9αρι.

Απλά με προβληματίζει αυτό το σύστημα εξαγωγής του αέρα και η τοποθέτησή του σε παράθυρο.

Είναι εύκολη διαδικασία και πως ακριβώς γίνεται αυτό? Θα πρέπει δηλαδή το μηχάνημα να είναι δίπλα σε παράθυρο ή μπαλκονόπορτα υποχρεωτικά?

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

επειδη εδω δεν αναφερεσαι σε καποιον συγκεκριμενα γι αυτο προσφερθηκα με τις γνωσεις μου να βοηθησω , απο την στιγμη που ελυσες τις αποριες σου ολα οκ.

χαρηκα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλως σας βρηκα....μια ερωτηση αν ξερει καποιος..θελω να παρω ενα κλιματιστικο οικονομικο και ειμαι μεταξυ των gree ,inventor ,carrefour home...εχω 2 απο καρφουρ στο εξοχικο μου και δεν εχω θεμα γενικα....τα αλλα δυο μου τα συστησε φιλος ψυκτικος με κλειστα ματια.....η να δωσω κατι παραπανω και να παρω ενα επωνυμο ?το budget μεχρι 450 με τοποθετηση ......φυσικα τα πιο οικονομικα ειναι τα καρφουρ με 200 το 12 αρι το απλο και 350 το ινβερτερ (αν και δεν με ενδιαφερει) λογω φυσικου αεριου το χειμωνα.....ευχαριστωωω
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας:)

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενα,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι.

Πρόσφατα μάλιστα αναφέραμε μερικά κλιματιστικά στα χρήματα που διαθέτεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3661983#post3661983 . Επειδή γράφεις έχει φίλο ψυκτικό,λογικά θα ξέρει τον χώρο σου και τι χρειάζεσαι ....Αν έχεις απορίες,εδώ είμαστε.:)

 

Υπόψη μην περιμένεις ένα επώνυμο κλιματιστικό,να είναι ίδιο ποιοτικά σαν του carrefour,άσχετα το πιό πιθανό να το φτιάχνει και αυτό ένας γνωστός κατασκευαστής φασόν (που δεν ξέρεις) .Πολλά μηχανήματα μπορεί να έχουν βγεί καλά,απλά και γιατί έτυχε η παρτίδα.Είναι ρίσκο....:worry:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλως σας βρηκα....μια ερωτηση αν ξερει καποιος..θελω να παρω ενα κλιματιστικο οικονομικο και ειμαι μεταξυ των gree ,inventor ,carrefour home...εχω 2 απο καρφουρ στο εξοχικο μου και δεν εχω θεμα γενικα....τα αλλα δυο μου τα συστησε φιλος ψυκτικος με κλειστα ματια.....η να δωσω κατι παραπανω και να παρω ενα επωνυμο ?το budget μεχρι 450 με τοποθετηση ......φυσικα τα πιο οικονομικα ειναι τα καρφουρ με 200 το 12 αρι το απλο και 350 το ινβερτερ (αν και δεν με ενδιαφερει) λογω φυσικου αεριου το χειμωνα.....ευχαριστωωω

 

γεια χαρα

οποιο και απο τα δυο διαλεξεις(gree-inventor)που ειναι ακριβως τα ιδια,θα ειναι σαφως ανωτερα απο τα καρφουρ και σιγουρα θα καινε λιγοτερο ρευμα ,επισης θα βρισκεις ανταλλακτικα στα επομενα χρονια πραγμα το οποιο θα εχεις προβλημα στα καρφουρ

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν ξέρουν ,το carrefour έχει σχετικά καλή (και σίγουρα πολύ γνωστή) υποστήριξη στα προιόντα του,άσχετα τι αυτά είναι :!:

 

http://www.vrisko.gr/details/_ac546ch2bce3f763i601d_2db7j342g?what=Επισκευές%20Συντήρηση%20Ηλεκτρικών%20Συσκευών%20Οικιακής%20Χρήσης&where=Νέο%20Ηράκλειο

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Οι εντός του χώρου γνωρίζουν καλά ,ότι κυνηγητό υπάρχει γιατί έχουν πολύ δουλειά ,το service χρεώνεται ανάλογα την εταιρία που συνεργάζονται ,

και δεν έχει σχέση με υπονοούμενα ότι δεν ξέρουν τι κάνουν ,δεν έχουν ανταλλακτικά κλπ:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις...ειχα δει τις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν ειδα καποιος να χει τις μαρκες που προανεφερα...και τα midea που τα ειδα σε πρακτικερ εχουν καλη φημη..αλλα μαλλον σε gree θα καταληξω μιας και το σπιτι ειναι με νοικι και εγω θα καλυψω το κοστος και μετα θα το παρω....οποτε κατι φθηνο θελω...απωλειες δεν εχω μιας και τα κουφωματα ειναι καινουργια και το χειμωνα εχει φυσικο αεριο απο 9 ως 12 ωρες καθημερινα ......
Link to comment
Share on other sites

Για Gree και Ιnventor έχουμε αναφέρει ,δεν πρόσεξες καλά.Τόσο αυτά όσο και τα Mideα και Haier είναι κλιματιστικά που μπορεί να έχουν διαφορές παρτίδα με παρτίδα, γιατί εξαρτάται τι φέρνει ο εισαγωγέας κάθε φορά ,καθώς αυτές οι εταιρίες ψωνίζουν από διαφορους κατασκευστές εξαρτήματα κλπ.

Επειδή γράφεις έχεις φίλο ψυκτικό,λογικά θα ξέρει τον χώρο σου, και τι χρειάζεσαι ...

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Για τα Samsung ποια η γνώμη σας; π.χ. το http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098064 ; Βλέπω αρκετά χαμηλή κατανάλωση σε σχέση π.χ. με toyotomi και πολλά extras (πόσο marketing-ιστικα όμως;)
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είναι νέο μοντέλο,αδοκίμαστο, και η εταιρία το κατατάσει στην 2η θέση "ποιότητας" της γκάμας της .:)

 

Βέβαια κάθε χρόνο αλλάζει μοντέλα σχεδιαστικά γιατί τα παλιά :X......γι'αυτό όπως θα διαβάσεις σε προηγούμενα ,δεν προτείνουμε ιδιαίτερα

τα κλιματιστικά Samsung της Ελληνικής αγοράς . http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3597769#post3597769

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=74434&page=103 και για toyotomi εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3651589#post3651589

 

Στα χαρακτηριστικά, έχουμε πεί κατά επανάληψη, καθένας κατασκευστής γράφει ότι θέλει,με βάση τις μετρήσεις του, διαφημίζει ότι θέλει,πουλά μέσω του εισαγωγέα του και του δικτύου του, όσο θέλει ,αλλά και πολλά προιόντα είναι πολύ καλά.Θέλει ψάξιμο ανάλογα τo γούστο καθενός ,τις ανάγκες του,τον χώρο του και τα οικονομικά του.Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενα,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Για γνήσια εδω : http://www.climasolutions.gr/service-clima/service-centers.html σχετικά ακριβά λόγω φίρμας.

Ανάλογα το φίλτρο υπάρχουν και συμβατά, αν το θέμα είναι το κόστος.Αυτά θα τα βρείς σε καταστήματα που πουλάνε γενικά ανταλλακτικά

ηλεκτρικών συσκευών.Aν δεν έχουν παρόμοιο,ίσως χρειαστεί κάποια εύκολη μετατροπή σε άλλο, για την προσαρμογή στο κλιματιστικό σου.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Χρειάζομαι βοήθεια στην επιλογή δυο μηχανημάτων και όντας ανίδεη, θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή ή καθοδήγηση. Περασα ενα μαρτυρικό βραδυ, οπότε η όποια αγορα θα πρεπει να ειναι άμεση! Εχω διαβάσει τις περισσότερες απο τις 100+ σελίδες αυτου του θέματος και τωρα νιωθω πιο μπερδεμενη απ'ότι όταν ξεκίνησα...:blink:

Ο ένας χώρος ειναι το υπονοδωμάτιο, περίπου 12τμ, σχετικα ψιλοτάβανο, με καλα κουφώματα, καινουρια και ο άλλος ειναι το σαλόνι μαζι με την κουζίνα (ειναι ξεχωριστα δωματια, το ενα δίπλα στο άλλο) περίπου 40τμ συνολο, παλι με καλα κουφωματα. Θα ήθελα το ενα κλιματιστικο να τοποθετηθει στο σαλόνι, αλλα να μπορει έστω και λίγο, να εξυπηρετει και την κουζινα.

Έχω δει αυτο http://www.skroutz.gr/s/79908/Panasonic-CS-CU-UE12JKE.html για το υπνοδωματιο και θα ηθελα την γνωμη σας.

Για το σαλόνι έλεγα για κατι που να ειναι στα 22000btu περιπου, αλλά έχω τρομοκρατηθει λίγο στην ιδέα της εγκατάστασης, γιατι μου έχουν πει ότι ειναι μεγάλη η ισχυς του και χρειάζεται επιπλέον γραμμη κλπ κλπ κλπ...:cry:

Σας ευχαριστω για τον χρόνο.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Εχουμε αναφέρει σε προηγούμενα πρόσφατα αρκετές προτάσεις μηχανημάτων σε όλα τα οικονομικά επίπεδα :)

και για το συγκεκριμένο Panasonic. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3665354#post3665354

Ενδεικτικά άλλες προτάσεις στα ίδια χρήματα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3661983#post3661983 υπάρχουν τα ίδια και σε 12αρια.

 

Για το σαλόνι σου,ενα καλό 18αρι Ιnverter είναι αρκετό με 16Α ασφαλεια στον πίνακα,δεν χρειάζεται συνήθως ενισχυμένη γραμμή .

(περισσότερα όμως θα σου πεί ηλεκτρολόγος στο χώρο σου,όχι τι λέει ο καθένας πωλητής κλπ ) .

 

Επειδή ανέφερες Panasonic ,μπορείς να κοιτάξεις ιδιαίτερα και το παρακάτω που το έχω αναφέρει και σε προηγούμενα,αλλά το θεωρώ έχει

πολύ καλή τιμή αυτή την περίοδο για την ποιότητα του,είναι Mαλαισίας,έχει δυνατό ανεμιστήρα,από τα καλύτερα φίλτρα της αγοράς, και μετρά και την εξωτερική θερμοκρασία για την επιτευξη της εσωτερικής (όχι αυτό με κατάληξη JKE-1) http://www.skroutz.gr/s/79778/Panasonic-CS-CU-RE18JKE.html΄

 

Βέβαια στην κατηγορία αυτή υπάρχουν και άλλες προτάσεις,οπότε θα κάνεις ενα κόπο ακόμα να διαβάσεις με πιό προσοχή τα προηγούμενα :cool:...

(καθώς δεν αναφέρεις και πόσα χρήματα διαθέτεις)

 

Επειδή δεν αρκεί όμως μόνο η γνώμη μου ,όπως πάντα λέμε ....περισσότερα σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού που θα επιλέξεις (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα δουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ. Αν έχεις αμφιβολίες σε οτιδήποτε, μη βιαστείς σε αγορά,κοίταζε και κάτι άλλο εκεί που ρωτάς, και εδώ είμαστε . :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα 9ρι κλιματιστικό. Κριτήρια είναι (με τη σειρά):

1) Η χαμηλή τιμή αγοράς

2) Η απόδοση

3) Η ποιότητα κατασκευής

 

Δεν με ενδιαφέρει:

1) Η θέρμανση

2) Ο θόρυβος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα 9ρι κλιματιστικό. Κριτήρια είναι (με τη σειρά):

1) Η χαμηλή τιμή αγοράς

2) Η απόδοση

3) Η ποιότητα κατασκευής

 

Δεν με ενδιαφέρει:

1) Η θέρμανση

2) Ο θόρυβος

 

Καλησπέρα,

 

Δεν μπορώ προτείνω κάτι φθηνότερο από αυτά, σε μέσο όρο, που έχουμε αναφέρει στην σελίδα : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3661983#post3661983 Αυτό γιατί έχω πολλά παραδείγματα για φωτιά σε φθηνά κλιματιστικά.Ολα τα παραπάνω,είναι αρκετά αξιόπιστα για τα χρήματα τους, σχετικά αποδοτικά και στην θέρμανση (άσχετα αν δεν την χρειάζεσαι) και έχουν ικανοποιητικό θόρυβο.Μετά ανεβαίνουμε σταδιακά σε τιμή και σε (σχετική) ποιότητα,καθώς και η προσδοκόμενη αντοχή στο χρόνο είναι παράγοντας επιλογής.

 

Θα πρέπει όμως να ξέρεις αν ένα 9αρι καλύπτει τον χώρο σου γιατί πχ μπορεί να τον βλέπει ήλιος,αλλά και γιατί πλέον με την μικρή διαφορά τιμής που έχει ενα 9αρι με ένα ίδιο 12αρι,συμφέρει κανείς να πάρει 12αρι .Μπορείς να το βάλεις κάπου να "βλέπει" και γειτονικό χώρο,ναχεις και εκεί σχετική δροσιά .

Αν ενοχλεί στον χώρο,απλά το ρυθμίζεις λιγότερο,αν και ο αισθητήρας ενός κλιματιστικού το κάνει μόνος του,γιατί καλύπτει μόνο γύρω από την θέση τοποθέτισης αυτόματα.Aν έχεις απορίες γι'αυτό,καλύτερα να δεί τον χώρο σου τεχνικός ,με βάση τα γνωστά που έχουμε αναφέρει πως επιλέγουμε κάτι.

 

Εννοείται να πας να δείς κάποια κλιματιστικά από κοντά ,και αν έχεις αμφιβολίες σε κάτι εδώ είμαστε :) Υπόψη όμως,σε λίγες μέρες έχουμε εκπτώσεις,

και ήδη άρχισαν διαφημίσεις στο ραδιόφωνο για -20% σε κάποιες φίρμες,όποτε τα δεδομένα τιμής και τα μοντέλα που μπορείς να βρείς, αλλάζουν...

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις τα Sharp με λάθος κατηγορίας Μitsubishi.:) Tα παρακάτω είναι "παρόμοια" ,καλύτερες κατασκευές ,έχουν σταθερό ιονιστή ,καθαρισμό αέρα και μηχανήματος,πολύ καλή ροή αέρα και μέτριση εξωτερικής θερμοκρασίας. http://www.skroutz.gr/s/271904/Mitsubishi-SRK-25ZIX-S.html και http://www.skroutz.gr/s/313214/Mitsubishi-SRK-35ZJX-S.html - Βεβαια τα εσωτερικά είναι λίγο χονδρά σε σχέση με αυτά που ανέφερες,αλλά από την άλλη

τα πιο παραπάνω είναι πιό εμφανίσημα αλλά δείχνουν λίγο ψεύτικα.

 

Φίλε starenios θα σε ευχαριστήσω ακόμα μια φορά για τις απαντήσεις σου κ

θα σου κάνω μια ακόμα ερώτηση. Ήρθε από το σπίτι μου ένας τεχνικός για να δει το χώρο και να με συμβουλέψει σχετικά αλλά κατάφερε να με μπερδέψει χειρότερα αφού μου είπε ότι τα SHARP AY-XP 9 ή 12 HR για να έχουν και plasmacluster πρέπει να πληρώσω +70 ευρώ.Μάλιστα ενώ η προσφορά για το 9αρι ήταν παραπλήσια με τις τιμές που συναντάς στο skroutz στο 12άρι ήταν πολύ πιο ακριβός και χωρίς την επιβάρυνση του plasmacluster. Ισχύει κάτι τέτοιο γιατί είχα καταλάβει ότι to plasmacluster ήταν στάνταρ στο μοντέλο και όχι προαιρετικό;

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει ότι στην αγορά, όσο θέλει και ότι θέλει πουλά κάποιος, σε μια ελεύθερη οικονομία (πόσο μάλλον σε κρίση) ....

Δεν ξέρω αν ήταν εξουσιοδοτημένος ή όχι, ή άσχετος .....αλλά νομίζω ήταν από τους "εξυπνους" και πήγε να σου πουλήσει extra

το σχετικό φίλτρο που λειτουργεί με το σύστημα, και περιλαμβάνεται πάντα στην συσκευασία ,και οι οδηγίες αυτό λένε:!:

Περισσότερα μπορείς να ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία http://www.zampa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=47%3Aay-xp9hr&catid=46%3Awall-mounted-inverter&Itemid=69&lang=el αλλά και αλλού....

Πάντα υπάρχει και η πιθανότητα λόγω κρίσης, να'χουν αρχίσει νέες περικοπές σε ποιοτικά κριτήρια οι εισαγωγείς ,αλλά και κάποιοι έμποροι

σε συνεννόηση ακόμα και με τις εταιρίες,για να πουλάνε πιό φθηνά κλπ .....(ήδη δε βλέπουμε πλέον και μοντέλα, που είναι για άλλες αγορές ; ;)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εκλεισα τελικά το Panasonic CS/CU-XE9LKEW... ελπίζω να βγεί καλό μιας και δε βρηκα αρκετες πληροφορίες, παντως απο χαρακτηριστικα πληρεί τις προυποθέσεις που ηθελα! :D

τελικα λιιιγο πιο ακριβό απο το sharp που ελεγα.. :wacko:

Edited by stred
dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...