Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι απλό ,μην βιάζεσαι στην επιλογή σου ,και φέρε πρώτα άλλο ηλεκτρολόγο να τσεκάρεις τι έχει γίνει.:)

Δεν μπορώ προτείνω κάτι φθηνότερο ,γιατί έχω πολλά παραδείγματα για φωτιά από κάτω του μετρίου,και όχι μόνο, κλιματιστικά.

(ειδικά το Μιyoto που αναφέρεις παραπάνω, είναι αρκετά παλιάς τεχνολογίας).Μπορείς να περιμένεις και τις εκπτώσεις τέλος του μηνός

ή να μαζέψεις χρήματα και παίρνεις κάτι σταδιακά. Τόσο καιρό χωρίς κλιματιστικό δεν νομίζω έπαθες κάτι, να δικαιολογεί τόση βιασύνη....:)

ποτε δεν εμεινα χωρις κλιματιστικο καλοκαιριατικα αλλα τεσπα....
mpekas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η άνεση είναι το λιγότερο.....αν πάρει φωτιά ένα κακής ποιότητας κλιματιστικό,δεν θα πάρει το μηχάνημα μόνο ,που ίσως μπορέσεις να την ελέγξεις αν δεν κοιμάσαι κλπ ,αλλά μπορεί μέσω καλωδίωσης και όλο το σπίτι άμεσα .Μια ασφάλεια δεν πέφτει σε όλες τις περιπτώσεις .

Δεν είναι τόσο δύσκολο να συμβουλευτείς ηλεκτρολόγο,και να μην πιστεύεις τον καθένα που λέει οτιδήποτε ή έναν κακό επαγγελματία,αν έχεις αμφιβολίες.Είναι πολύ εύκολο να ρωτήσεις και την κοντινή σου Πυροσβεστική για τα συνήθη περιστατικά οικιακών πυρκαγιών, τι αφορούν :!:

 

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω και πάλι για το ενδιαφέρον και την πολύτιμη βοήθεια που μας δίνετe. Ξαναδιαβάζοντας όλα τα προηγούμενα , λαμβάνοντας υπόψην όσα μου είπατε και συνεχίζοντας την έρευνα αγοράς έχω πλέον καταλήξει στους εξής συνδυασμούς μοντέλων: Είτε τα Sharp AY-XP9HR στα 570+ ευρώ για 9άρι και αντίστοιχα Sharp AY-XP12HR στα 650+ ευρώ για 12άρι ή Mitsubishi MSZ-CGE25VA στα 700 ευρώ και MSZ-CGE35VA στα 800 ευρώ για 9άρι και 12άρι. Αυτό που με προβληματίζει είναι πέρα από τη σημαντική για τα οικονομικά μου δεδομένα διαφορά τιμής ότι τα μοντέλα της Μitsubishi δε διαθέτουν ιονιστή.

 

Συγκρίνεις τα Sharp με λάθος κατηγορίας Μitsubishi.:) Tα παρακάτω είναι "παρόμοια" ,καλύτερες κατασκευές ,έχουν σταθερό ιονιστή ,καθαρισμό αέρα και μηχανήματος,πολύ καλή ροή αέρα και μέτριση εξωτερικής θερμοκρασίας. http://www.skroutz.gr/s/271904/Mitsubishi-SRK-25ZIX-S.html και http://www.skroutz.gr/s/313214/Mitsubishi-SRK-35ZJX-S.html - Βεβαια τα εσωτερικά είναι λίγο χονδρά σε σχέση με αυτά που ανέφερες,αλλά από την άλλη

τα πιο παραπάνω είναι πιό εμφανίσημα αλλά δείχνουν λίγο ψεύτικα.Θέμα γούστου....

 

Από την άλλη υπερέχουν στην εγγύηση (2έτη εσωτερική, 5έτη εξωτερική έναντι 1έτους και 3ετών για

τα αντίστοιχα της Sharp). .

 

Για τις εγγυήσεις,έχουμε πει είναι κάτι το σχετικό,και αναγράφονται αναλυτικά τι περιλαμβάνουν.Χονδρικά αν δεν κάνω λάθος,ο εισαγωγέας της Mitsubishi είναι όπως οι περισσότεροι, να θέλει να κάνεις service (με χρέωση) στο δίκτυο του μια φορά το έτος υποχρεωτικά,

ενώ στην Sharp όχι (τελευταία).Μπορείς όμως να τηλ. στην κάθε αντιπροσωπεία να σου πουν σχετικά,γιατί συχνά γίνονται αλλαγές .

 

Eπίσης δεν καταλαβαίνω αν σημαίνει κάτι για την κατανάλωση

ότι το Sharp φέρεται να έχει τιμή ΕΕR 10.96 BTU/h.W ενώ το αντίστοιχο της Μitsubishi 4.05.

 

Οι τιμές ΕΕΡ είναι χαρακτηριστικό για την κατανάλωση ρεύματος του μηχανήματος στην ψύξη.Εδώ υπάρχει όμως θέμα,ότι καθένας κατασκευστής γράφει ότι θέλει στα χαρακτηριστικά,με βάση τις μετρήσεις του.Γενικά πάντως τα Mitsubishi είναι από τα καλύτερα σε πραγματική οικονομία ρεύματος.:)

Τα BTU είναι μέτριση πόση ψύξη ή θέρμανση βγάζει ενα κλιματιστικό στο maximum .Επίσης εδώ ισχύει το ίδιο με τις μετρήσεις,αλλά λιγότερο,

γιατί η καλή αίσθηση εξαρτάται και από διάφορα που έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα.

 

Καταλήγοντας η απορία μου είναι αν αξίζει να πληρώσω κάτι παραπάνω για τα Mitsubishi (επειδή σαν φίρμα στην πιάτσα θεωρούνται από τις κορυφαίες) .

 

Για την διαφορά τιμής ,τα Μitsubishi είναι υπερτιμημένα στην Ελλάδα (καi στο service), λόγω φίρμας γιατί διαφημίζονται ότι "δεν χαλάνε εύκολα" (μπορείς όμως να διαβάσεις και σε προηγούμενα, προβλήματα ),αλλά γεγονός είναι,ότι μιλάμε ακόμα διεθνώς (και με ότι έρχεται στην Ελλάδα)

για πρώτης κλάσης μηχανήματα,σε σχέση με την Sharp που σαν εταιρία αγοράζει από άλλους συμπιεστές κλπ.Και οι δύο εταιρίες πάντως είναι δοκιμασμένες στην Ελληνική αγορά, και έχουν από τις πιο παλιές αντιπροσωπείες στον κλάδο.

 

Η' για να το πω πιο απλά αν ήσασταν εσείς στη θέση μου πιο θα προτιμούσατε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγνώμη αν σας κουράζω.

 

Η επιλογή είναι τι αρέσει σε καθένα,τι ταιριαζει για τον χώρο του,τα οικονομικά του καθενός, και υπάρχει και η αβεβαιότητα της αγοράς όπου όλα αλλάζουν συνεχώς λόγω κρίσης με προσφορές κλπ .Οπως έχω πεί κατά επανάληψη,προσπάθησε να τα δείς πρώτα κάπου προτού αποφασίσεις,να συγκρίνεις τιμές κλπ και να δούν τον χώρο σου από καταστήματα κλιματισμού που ξέρουν καλύτερα.

Αν έχεις αμφιβολίες μη βιαστείς σε αγορά,αλλά κοίταξε κάτι άλλο, και εδώ είμαστε .:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ερώτηση παιδιά... θέλοντας να αποφύγω την τοποθέτηση 2 κλιματιστικών (λόγω πιο αυξημένου κόστους αλλά και "ασχήμιας" των εξωτερικών μονάδων στη βεράντα) σκέφτομαι να βάλω 1 12άρι στο υπνοδωμάτιο απέναντι ακριβώς από την πόρτα που βλέπει το σαλόνι. Οι χώροι είναι γενικά μικροί (10 τετραγωνικά το υπνοδωμάτιο & 17 το σαλόνι). Θα έχω το αποτέλεσμα που θέλω (θα περνάει η δροσιά στο σαλόνι χωρίς να παγώνει εντελώς το υπνοδωμάτιο); Το 12αρι αρκεί; (inverter πάντα).

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με ένα καλό 12αρι Inverter δεν θα έχεις πρόβλημα,δροσιά (όχι ψύξη) θα έχει παντού.:)

Προυπόθεση όμως να μην έχεις ενδιάμεσες απώλειες πχ παράθυρο,και να μπορεί στην θέση αυτή να μπεί κλιματιστικό εύκολα.

Περισσότερα θα σου πεί τεχνικός στον χώρο σου.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ 2 παρόμοιων κλιματιστικων που εχουν διαφορα τιμης 70€ και διαφορα στο EER 4-3,25=0,75 για χρήση το καλοκαίρι περίπου 250-300 ωρες είναι σωστος ο υπολογισμος που εκανα οτι κάνεις αποσβεση της διαφορας χρημάτων περίπου σε 2-3 καλοκαίρια (τιμη kwh 0,7€)? ή το EER ισχύει οταν δουλευουν μόνο στο φουλ?
dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ερώτηση παιδιά... θέλοντας να αποφύγω την τοποθέτηση 2 κλιματιστικών (λόγω πιο αυξημένου κόστους αλλά και "ασχήμιας" των εξωτερικών μονάδων στη βεράντα) σκέφτομαι να βάλω 1 12άρι στο υπνοδωμάτιο απέναντι ακριβώς από την πόρτα που βλέπει το σαλόνι. Οι χώροι είναι γενικά μικροί (10 τετραγωνικά το υπνοδωμάτιο & 17 το σαλόνι). Θα έχω το αποτέλεσμα που θέλω (θα περνάει η δροσιά στο σαλόνι χωρίς να παγώνει εντελώς το υπνοδωμάτιο); Το 12αρι αρκεί; (inverter πάντα).

 

Ευχαριστώ!

 

12αρι σε 10 τετραγωνικα? λαθος

το να λειτουργει μια μοναδα σε ενα δωματιο για να ψυξεις ενα αλλο δεν ειναι οτι καλυτερο θα δουλευει παραπανω το κλιματιστικο για να πιασει τον δευτερευον χωρο και ισως καποια στιγμη αναλογα την χωροθετηση του δωματιου να κοψει απο θερμοκρασια και στο σαλονι θα ζεσταινεσαι. αν κατεβαζεις χαμηλα την θερμοκρασια το μηχανημα δεν θα πιανει θερμοκρασια και θα δουλευει σαν συμβατικο,οποτε θα κανεις χαρουμενη την δεη.και σε βαθος χρονου θα μετανιωσεις που δεν πηρες 2 μοναδες(σεβομαι το προβλημα του αυξημενου κοστους)απλα προτεινω την καλυτερη λυση κατα την γνωμη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ 2 παρόμοιων κλιματιστικων που εχουν διαφορα τιμης 70€ και διαφορα στο EER 4-3,25=0,75 για χρήση το καλοκαίρι περίπου 250-300 ωρες είναι σωστος ο υπολογισμος που εκανα οτι κάνεις αποσβεση της διαφορας χρημάτων περίπου σε 2-3 καλοκαίρια (τιμη kwh 0,7€)? ή το EER ισχύει οταν δουλευουν μόνο στο φουλ?

 

Δεν μπορείς να ξέρεις πως εχουν υπολογίσει και τα δύο κλιματιστικά τις τιμές τους ,αλλά ούτε πως τα κλιματιστικά θα καταλαβαίνουν τον χώρο σου ,για να δουλεύουν και να αποδίδουν με βάση τι λένε :) .Πιό σύντομη απόσβεση θα κάνεις μόνο αν χρησιμοποιείς το κλιματιστικό και το χειμώνα κανονικά.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ξέρεις πως εχουν υπολογίσει και τα δύο κλιματιστικά τις τιμές τους ,αλλά ούτε πως τα κλιματιστικά θα καταλαβαίνουν τον χώρο σου ,για να δουλεύουν και να αποδίδουν με βάση τι λένε :) .Πιό σύντομη απόσβεση θα κάνεις μόνο αν χρησιμοποιείς το κλιματιστικό και το χειμώνα κανονικά.

 

μαλιστα... απλα μερικές φορες αναρωτιέμαι με χρήση το καλοκαίρι μόνο κανα 300αρι ωρες επενδύοντας σ'ενα κλιματιστικο σουπερ ενεργειακο οπως πχ το Mitsubishi SRK-25ZJX-S με κατανάλωση στη ψύξη μόλις 460watt! αλλα και τιμή στα 760€ θα βγείς τελικα κερδισμένος και οικονομικα.. περα οτι θα εχεις και ενα πολυ καλο μηχάνημα..

 

λοιπόν ειμαι στην τελική επιλογη.. το budget τελικα ανέβηκε στα 570-580€...

μεταξύ Sharp AY-XP9HR και Toyotomi Kuro MTN/MTG A328DV

τι να διαλέξω?

 

πλεονεκτήματα sharp: καλύτερη κατανάλωση.. ψύξη 625watt vs 851watt του toyotomi.. coala airflow.. το οποιο φαίνεται ενδιαφερον σαν ιδεα.. κυριως επειδη το κλιματιστικο θα μπει ακριβως διπλα απο το κρεβατι..

 

πλεονεκτηματα toyotomi: 3 φιλτρα + πλασμα που δε ξερω αν δουλευει το ιδιο με το sharp(καλυτερα ή χειρότερα δλδ).. επίσης σημαντικά μικρότερες διαστασεις μεσα-εξω..

 

για βοηθήστε παρακαλω.. :):)

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παίδες , είδα αρκετά αλάνια σε προηγούμενα ποστ που το κατέχουν το άθλημα στον κλιματισμό και προτείνουν πολύ εύστοχες αγορές και μιας και είμαι λίγο ψιλοάσχετος στο άθλημα και ψάχνω για ένα καινούργιο κλιματιστικό θέλω μια βοήθεια σας παρακαλώ!

Πάνω κάτω να σας πω τι ψάχνω και να μου προτείνετε μερικές λύσεις!

Ψάχνω ένα που να έχει πάνω κάτω τα εξής .., 24.000 BTU - 30.000 , Inverter, Ενεργειακή Κλάση Ψύξης/Θέρμανσης : A , με Υγραντήρα, ιονιστή, αφύγρανση, Auto Clean και με φίλτρα για καθαρισμό αέρα και όλα τα καλούδια!!! Το θέλω για χώρο 60 περίπου m2 , αλλά να πιάνει και λίγο τα 3 δωμάτια που θα είναι απέναντι (στο βάθος) από το κλιματιστικό!! Με λίγα λόγια θέλω ένα θηρίο που να τα καλύπτει όλα τα παραπάνω, να είναι οικολογικό, χαμηλό σε κατανάλωση ενέργειας, άριστο για την υγεία, να έχει καλή υποστήριξη από την αντιπροσωπία και γενικά να είναι αξιόπιστη κατασκευή!

Υπάρχει κάτι τέτοιο ?:confused:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :)

Link to comment
Share on other sites

Για την χρήση που το θέλεις,θα πρέπει να ισχύουν κάποιες προυποθέσεις στον χώρο σου ,που έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα,όπως σωστή θέση τοποθέτισης ,πιθανές απώλειες κλπ, που θα σου πει τεχνικός στον χώρο σου.

 

O "ηγέτης" σε πωλήσεις,και όχι τυχαία,στην κατηγορία είναι αυτός http://www.skroutz.gr/s/82444/Mitsubishi-SRK-71ZE-S.html με καλύτερο

σε κάποια σημεία το αμέσως μικρότερο http://www.skroutz.gr/s/82445/Mitsubishi-SRK-63ZE-S.html . Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις από εδώ και πίσω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3660203#post3660203 που έχουμε αναφέρει για μεγάλα Mitsubishi.Εχει 3 φίλτρα, σταθερό ιονιστή κλπ

Υπόψη είναι σχετικά μεγάλο σε όγκο ,ειδικά η εξωτερική μονάδα,αλλά μετρά και την εξωτ. θερμοκρασία-υγρασία για την ρύθμιση της εσωτερικής,

 

Kαι ως γνωστό :) Περισσότερα, σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ.

 

μαλιστα... απλα μερικές φορες αναρωτιέμαι με χρήση το καλοκαίρι μόνο κανα 300αρι ωρες επενδύοντας σ'ενα κλιματιστικο σουπερ ενεργειακο οπως πχ το Mitsubishi SRK-25ZJX-S με κατανάλωση στη ψύξη μόλις 460watt! αλλα και τιμή στα 760€ θα βγείς τελικα κερδισμένος και οικονομικα.. περα οτι θα εχεις και ενα πολυ καλο μηχάνημα..

 

λοιπόν ειμαι στην τελική επιλογη.. το budget τελικα ανέβηκε στα 570-580€...

μεταξύ Sharp AY-XP9HR και Toyotomi Kuro MTN/MTG A328DV

τι να διαλέξω?

 

πλεονεκτήματα sharp: καλύτερη κατανάλωση.. ψύξη 625watt vs 851watt του toyotomi.. coala airflow.. το οποιο φαίνεται ενδιαφερον σαν ιδεα.. κυριως επειδη το κλιματιστικο θα μπει ακριβως διπλα απο το κρεβατι..

 

πλεονεκτηματα toyotomi: 3 φιλτρα + πλασμα που δε ξερω αν δουλευει το ιδιο με το sharp(καλυτερα ή χειρότερα δλδ).. επίσης σημαντικά μικρότερες διαστασεις μεσα-εξω..

 

για βοηθήστε παρακαλω.. :):)

 

Μην κουράζεσαι άσκοπα :) Οπως είπαμε στην προηγούμενη σελίδα, σχετικά περί Mitsubishi vs Sharp,δεν μπορεί να γίνει σύγκριση σε διαφορετικές κλάσεις μηχανήματα, αλλά και διαφορετικά μοντέλα σε κατηγορία ,παρότι κάθε εταιρία έχει και καλά μοντέλα.

 

Στο θέμα μας : To συγκεκριμένο Τοyotomi είναι μηχάνημα Κινέζικο φασόν από άλλον .Γενικά έχουμε πεί εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3651589#post3651589 + έχει φθηνό αλλά μέτριο service (αναφορές που γνωρίζω ως τώρα... )

Kαι για Sharp εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3277689#post3277689

 

Το συγκεκριμένο Sharp AY-XP9HR έχει συμπιεστή λογικά Panasonic.Παλαιότερα μοντέλα είχαν μιας γενιάς πίσω,αλλά φαίνεται δεν ισχύει αυτό πλέον γιατί πρόσφατα υπάρχουν πληροφορίες ότι τα πιό φθηνά μοντέλα της γκάμας εταιρίας έχουν καλούς Fujitsu.Το συγκεκριμένο μετρά επίσης και την εξωτερική θερμοκρασία ,που δεν κάνει το Toyotomi .Για την λειτουργία του καθαρισμού αέρα του Sharp,σ'έχω απαντήσει ήδη σε προηγούμενη ερώτηση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3665048#post3665048 και αυτόν μαζί με coala airflow,το έχω δεί σε μηχάνημα σε κλινική (δεν νομίζω

τυχαία επιλογή),πως αποδίδει.Σε μικρό μηχάνημα θα είναι λογικά πολύ βασική η λειτουργία coala airflow,αλλα ο καθαρισμός ίδιος με τα μεγαλύτερα.

 

Το Toyotomi διαφημίζει 2 φίλτρα + το σκόνης πού έχουν όλα.Αυτά τα δύο φίλτρα το ένα είναι αποσμητικό ,και το άλλο αντιαλλεργικό.

Το Sharp δεν έχει αποσμητικό φίλτρο,γιατί αυτό το σύστημα που έχει, είναι ισχυρότερο και κάνει και εσωτερικό καθαρισμό του μηχανήματος (με ρύθμιση).Και στις δύο εταιρίες το αντιαλλεργικό φίλτρο θέλει άλλαγμα σε 2+ έτη ή όταν αλλάξει χρώμα (εξαρτάται από την χρήση) .Αυτό έχει κάποιο κόστος που θα πρέπει να ρωτήσεις αν θα χρησιμοποιείς το κλιματιστικό συστηματικά.Φυσικά ο καθαρισμός αέρα δεν κάνει θαύματα ,και πρέπει να τηρούμε και τις οδηγίες χρήσης και τις στοιχειώδες προφυλάξεις υγείας ,όπως αερισμό, καθαρισμό του χώρου μας κλπ.

 

Προσπάθησε να τα δείς προτού αποφασίσεις,και αν έχεις αμφιβολίες σε οτιδήποτε, μη βιαστείς σε αγορά,κοίταξε και κάτι άλλο, και εδώ είμαστε .:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παίδες , είδα αρκετά αλάνια σε προηγούμενα ποστ που το κατέχουν το άθλημα στον κλιματισμό και προτείνουν πολύ εύστοχες αγορές και μιας και είμαι λίγο ψιλοάσχετος στο άθλημα και ψάχνω για ένα καινούργιο κλιματιστικό θέλω μια βοήθεια σας παρακαλώ!

Πάνω κάτω να σας πω τι ψάχνω και να μου προτείνετε μερικές λύσεις!

Ψάχνω ένα που να έχει πάνω κάτω τα εξής .., 24.000 BTU - 30.000 , Inverter, Ενεργειακή Κλάση Ψύξης/Θέρμανσης : A , με Υγραντήρα, ιονιστή, αφύγρανση, Auto Clean και με φίλτρα για καθαρισμό αέρα και όλα τα καλούδια!!! Το θέλω για χώρο 60 περίπου m2 , αλλά να πιάνει και λίγο τα 3 δωμάτια που θα είναι απέναντι (στο βάθος) από το κλιματιστικό!! Με λίγα λόγια θέλω ένα θηρίο που να τα καλύπτει όλα τα παραπάνω, να είναι οικολογικό, χαμηλό σε κατανάλωση ενέργειας, άριστο για την υγεία, να έχει καλή υποστήριξη από την αντιπροσωπία και γενικά να είναι αξιόπιστη κατασκευή!

Υπάρχει κάτι τέτοιο ?:confused:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :)

 

γεια χαρα,

υγρανση δεν κανει κανενα mitsubishi απο αυτα που αναφερθηκαν, υγρανση κανει μονο τον ururu sarara της daikin το οποιο κανει και εξαερισμο του χωρου αλλα φτανει στο μαξ μεχρι τα 19.000btu/h. και ειναι το μονο με ολα τα καλουδια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα φορητό κλιματιστικό 9αρι.

Απλά με προβληματίζει αυτό το σύστημα εξαγωγής του αέρα και η τοποθέτησή του σε παράθυρο.

Είναι εύκολη διαδικασία και πως ακριβώς γίνεται αυτό? Θα πρέπει δηλαδή το μηχάνημα να είναι δίπλα σε παράθυρο ή μπαλκονόπορτα υποχρεωτικά?

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να μας πείς τον λόγο που θες φορητό ; :)

Εκτός ότι είναι φασαρία σε πολλά ,δεν έχει τις ίδιες επιδόσεις με ένα τοίχου,είναι μετριότατες κατασκευές,και κοστίζουν παρόμοια.Στο σύστημα εξαγωγής του αέρα έχουν ένα μικρό αεραγωγό συνήθως 1,5 μετρο.

 

@ hasiotis_john Στην σύγκριση Daikin με Mitsubishi που αναφέρθηκε ,είναι γνωστό όποια κλιματιστικά ξεραίνουν την ατμόσφαιρα,είναι γιατί δεν έχουμε ρυθμίσει ή δεν λειτουργεί καλά η αφύγρανση.H αφύγρανση λειτουργεί καλύτερα στην θέση Αuto, χειμώνα καλοκαίρι .Το Daikin ururu είναι παλιάς τεχνολογίας που δεν έχει εξελιχθεί,και μόνο στην θέρμανση έχει δυνατότητα ύγρανσης,από αφύγρανση το καλοκαίρι είναι μέτριο,και δεν έχει

ούτε μεγάλη ροή αέρα κλπ έχεις ζητήσει.Περισσότερα για το θέμα σε προηγούμενα, και σε καταστήματα κλιματισμού για όλα:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να μας πείς τον λόγο που θες φορητό ;

Εκτός ότι είναι φασαρία σε πολλά ,δεν έχει τις ίδιες επιδόσεις με ένα τοίχου και κοστίζει παρόμοια.:) Το σύστημα εξαγωγής του αέρα έχουν μικρο αεραγωγό συνήθως 1,5 μετρο .

 

Βασικά θέλω φορητό διότι παίζει έντονα να μετακομίσω ίσως και μέσα στο καλοκαιρι. Οπότε δε θέλω να μπω στη διαδικασία να τοποθετώ σε τοίχους κλιματιστικό. δε θέλω τρελα πράγματα. Απλά να δροσίζει ικανοποιητικά το χώρο. Εξάλλου με το φορητό θέλω να συνδυάσω μεταφορά από σαλόνι στο δωμάτιο κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Μία ερώτηση ακόμα. Αυτά τα μηχανήματα που παίρβουν κρύο νερό ή πάγο προσφέρουν τίποτα ή μιλάμε ουσιαστικά για απλο ανεμιστήρα?

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπαμε στα φορητά ,στο σύστημα εξαγωγής του αέρα έχουν μικρό αεραγωγό συνήθως 1,5 μετρο .Δεν μακραίνει με πατέντα,γιατί δεν έχει την δύναμη το κλιματιστικό να βγάλει μακρύτερα τον αέρα.Εσωτερικό αέρα ανακυκλώνουν όπως αυτά του τοίχου, και ψύξη έχουν,αλλά όχι παρόμοια.

Δεν έχω υπόψη μου ποιά μηχανήματα παίρνουν νερό για ψύξη .....

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :)

Προφανώς δεν πρόσεξες σε προηγούμενα σχετικά με την Samsung ,εκτός από τις απόψεις μας ,θα δεις σχετικά ότι έχουμε αναφέρει

και για αυτήν την νέα σειρά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=74434&page=90 όπως και παρόμοιες προτάσεις κλπ,που θα διάβασεις

λίγες σελίδες πιό κάτω ,στην συνέχεια του. Αν βέβαια έχεις πάλι απορίες,εδώ είμαστε .Μην λέμε τα ίδια κάθε τόσο :)

 

καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

σας!!!ήδη έχω σχεδόν απορρίψει το συγκεκριμένο και έπεισα τον άντρα μου να πάει σε κατάστημα κλιματιστικών και μόνο και να ρωτήσει.

 

αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε για τα btu πόσα χρειάζομαι???να πάμε ψιλιασμένοι στον πωλητή:p!!!

 

να σας θυμίσω ότι έίναι ένα σπίτι 110τμ έχουμε ήδη ένα 12άρι που είναι όκ για τις κρεββατοκάμαρες και θέλω για το σαλονι-κουζίνα όπου υπάρχουν 4 παράθυρα με διπλά τζάμια, το σπίτι είναι στον 1ο όροφο με πολύ καλή μόνωση και δεν το βλέπει και πολύ ο ήλιος.

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπαμε στα φορητά ,στο σύστημα εξαγωγής του αέρα έχουν μικρό αεραγωγό συνήθως 1,5 μετρο .Δεν μακραίνει με πατέντα,γιατί δεν έχει την δύναμη το κλιματιστικό να βγάλει μακρύτερα τον αέρα.Εσωτερικό αέρα ανακυκλώνουν όπως αυτά του τοίχου, και ψύξη έχουν,αλλά όχι παρόμοια.

Δεν έχω υπόψη μου ποιά μηχανήματα παίρνουν νερό για ψύξη .....

 

 

@STARENIOS , ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντ'ήσεις σου. αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο:

http://www.skroutz.gr/s/69620/Primo-LR-06.html?from=recommendation

Είναι οικονομικό και φορητό όπως το θέλω, απλά δε ξέρω κατά πόσο το νερό ή ο πάγος μπορούν να βγάλουν δροσερό αέρα. Σίγουρα όχι όπως το φρέον, αλλά αν πρόκειται για ένα απλό ουσιαστικά ανεμιστήρα, τότε καλύτερα να μην πετάξω τόσα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ανεμιστήρας είναι ,και εδώ είχα υπόψη μου αυτό σαν πιό επώνυμο http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102010054

.....και αυτό σαν καλό μηχάνημα, είναι Ιταλικό, το έχω δει http://www.skroutz.gr/s/271782/Olimpia-Splendid-Piu%27-Eco-comfort-line.html που είναι κλιματιστικό.

 

καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

σας!!!ήδη έχω σχεδόν απορρίψει το συγκεκριμένο και έπεισα τον άντρα μου να πάει σε κατάστημα κλιματιστικών και μόνο και να ρωτήσει. αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε για τα btu πόσα χρειάζομαι???να πάμε ψιλιασμένοι στον πωλητή:p!!!

 

να σας θυμίσω ότι έίναι ένα σπίτι 110τμ έχουμε ήδη ένα 12άρι που είναι όκ για τις κρεββατοκάμαρες και θέλω για το σαλονι-κουζίνα όπου υπάρχουν 4 παράθυρα με διπλά τζάμια, το σπίτι είναι στον 1ο όροφο με πολύ καλή μόνωση και δεν το βλέπει και πολύ ο ήλιος.

 

Λαμβάνοντας υπόψη τα παρακάτω που έχεις αρχικά αναφέρει :

 

καταρχάς να πω ότι το σπίτι συνολικά είναι 110τμ έχουμε ένα 12αρι panasonic στην μεσαία κρεββατοκάμαρα και δροσίζει πολύ καλά το μισό σπίτι. θέλω λοιπόν ένα κλιματιστικό για το υπόλοιπο. να σημειώσω ότι είμαστε στον 1ο όροφο με πολύ καλή μόνωση 4 παράθυρα με διπλά τζάμια και το καλοκαίρι ο ήλιος μας βλέπει από μια πλευρά μόνο και μέσα από ένα μεγάλο δέντρο που μας παρέχει πολύ ίσκιο. ακόμη να αναφέρω ότι η ανεργία έχει χτυπήσει και το δικό μας σπίτι επομένως θέλω κάτι οικονομικό....... στα λεφτά που μπορώ να δώσω (950€).

 

...ενα 18αρι είναι αρκετό:) .Στα χρήματα που αναφέρεις,έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα αρκετές προτάσεις σε όλα τα οικονομικά επίπεδα.:)

 

Επειδή βλέπω έχεις καλό Panasonic που αποδίδει ,μπορείς να κοιτάξεις και αυτό που έχει δυνατό ανεμιστήρα,από τα καλύτερα φίλτρα της αγοράς,

και μετρά και την εξωτερική θερμοκρασία για την επιτευξη της εσωτερικής (όχι αυτό με κατάληξη JKE-1)

http://www.skroutz.gr/s/79778/Panasonic-CS-CU-RE18JKE.html

 

Επειδή δεν αρκεί η τιμή μόνο ή μόνο η γνώμη μου ,αλλά πρέπει να δούν και τον χώρο σου και να προτείνουν λύσεις,σωστά λοιπόν κοιτάς σε καταστήματα κλιματισμού.Καλύτερα όμως διάλεξε πρώτα κλιματιστικό που σου αρέσει ,μπορείς να το δεις παντού ,όχι τι θέλει να πουλήσει ο καθένας σαν καλύτερο ,και μετά απευθύνσου σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα που πουλά αυτό που διαλεξες.Το γιατί το έχουμε αναφέρει παραπάνω (και συνεχώς ) -Αν έχεις αμφιβολίες σε οτιδήποτε, μη βιαστείς σε αγορά,κοίταζε και κάτι άλλο εκεί που ρωτάς, και εδώ είμαστε .:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ανεμιστήρας είναι ,και εδώ είχα υπόψη μου αυτό σαν πιό επώνυμο http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102010054

.....και αυτό σαν καλό μηχάνημα, είναι Ιταλικό, το έχω δει http://www.skroutz.gr/s/271782/Olimpia-Splendid-Piu%27-Eco-comfort-line.html που είναι κλιματιστικό.

 

 

Το Χαιερ το είδα κ εγω και νομίζω ότι με καλυπτει μια χαρα. Να δω όμως αν μπορεσω να βρω καμια λύση με το σωλήνα εξάτμισης, γιατί εν ολίγης πάλι τρύπες σε τοιχους πρέπει να ανοίξω κ αυτό είναι που θέλω να αποφύγω.

 

Φίλε Starenios, σε ευχαριστώ κ πάλι για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα φορητό κλιματιστικό 9αρι.

Απλά με προβληματίζει αυτό το σύστημα εξαγωγής του αέρα και η τοποθέτησή του σε παράθυρο.

Είναι εύκολη διαδικασία και πως ακριβώς γίνεται αυτό? Θα πρέπει δηλαδή το μηχάνημα να είναι δίπλα σε παράθυρο ή μπαλκονόπορτα υποχρεωτικά?

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

γεια χαρα ,

το φορητο κλιματιστικο εχει επισης στα κατα τα εξης

φυσαει απο κατω προς τα πανω τον ψυχρο αερα πραγμα που δεν ειναι σωστο

εκει που το μεταφερεις θελεις να ανοιγεις το παραθυρο για να βγει εξω η σωληνα που ειναι συνηθως φ125 η φ150 οποτε αν το βγαλεις απο μπαλκονοπορτα θα μπαινει ζεστος αερας μεσα και ειναι σαν να μην λειτουργει

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα ,

το φορητο κλιματιστικο εχει επισης στα κατα τα εξης

φυσαει απο κατω προς τα πανω τον ψυχρο αερα πραγμα που δεν ειναι σωστο

εκει που το μεταφερεις θελεις να ανοιγεις το παραθυρο για να βγει εξω η σωληνα που ειναι συνηθως φ125 η φ150 οποτε αν το βγαλεις απο μπαλκονοπορτα θα μπαινει ζεστος αερας μεσα και ειναι σαν να μην λειτουργει

 

Αυτό υποψιαζόμουν κ εγώ, οπότε άν είναι να μένει ανοιχτή η πορτα τότε είναι δώρο άδωρο να δουλεύει το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν είναι τόσο πρόβλημα ,αν έχεις παράθυρο που ανοίγει μισό ή κατά 1/3 ή βάλεις το σωλήνα κοντά αεραγωγό ή φωταγωγό Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν είναι τόσο πρόβλημα ,αν έχεις παράθυρο που ανοίγει μισό ή κατά 1/3 ή κοντά αεραγωγό ή φωταγωγό

 

Φαντάζομαι εννοείς παράθυρο με ανάκληση.Κ πάλι όμως έτσι δε μένει ανοιχτό κάποιο μέρος του παραθύρου? Οπότε λογικά θα έχω σοβαρές απώλειες ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

προσεχε φιλε μαζι με την σωληνα μην σηκωσεις την αποχετευση γιατι θα το κανεις πισινα εκει μεσα. οποτε για την αποχετευση ανοιξε την μπαλκονοπορτα προς τα πανω χαχαχαχαχαχα.(δεν θα μπει αερας να εισαι σιγουρος χαχα) ε ρε τι διαβαζω εδω μεσα
Link to comment
Share on other sites

προσεχε φιλε μαζι με την σωληνα μην σηκωσεις την αποχετευση γιατι θα το κανεις πισινα εκει μεσα. οποτε για την αποχετευση ανοιξε την μπαλκονοπορτα προς τα πανω χαχαχαχαχαχα.(δεν θα μπει αερας να εισαι σιγουρος χαχα) ε ρε τι διαβαζω εδω μεσα

 

Με ξέρεις κ από χτες κ μιλάς έτσι? Ή νομίζεις ότι αυτό είναι πονηριά κ εξυπνάδα? Κ στη τελική μη διαβάζεις...δε σε υποχρεώνει κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...