Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)

 

Δεν φτάνει μια καλή φίρμα μόνο, όταν μπορεί να υπάρχουν "καλύτερες" σε σύνολο επιλογές κάποια περίοδο.

 

Καλύτερα λοιπόν κάνε ένα κόπο ,να διαβάσεις πιο προσεκτικά τις προηγούμενες σελίδες (είναι κουραστικό να λέμε τα ίδια) ,γιατί θα βρείς πολλές πληροφορίες πως να επιλέξεις κάτι. Mόλις πρόσφατα εξάλλου αναφέραμε για 9αρια στην κατηγορία τιμής που ενδιαφέρεσαι,τα ίδια υπάρχουν και 12αρια καθώς πλέον είναι πιό εμπορεύσιμα....(αλλά και λίγο πρίν, έχουμε αναφέρει και ποιοτικότερα μοντέλα αν ενδιαφέρεσαι,που είναι ακριβότερα).

Αν βέβαια έχεις πάλι απορίες,εδώ είμαστε :)

 

Τα Panasonic αυτά που αναφέρεις ,είναι πολύ βασικά κλιματιστικά στην γκάμα της εταιρίας,Κινέζικα (όχι όμως φασόν),έχουν μόνο το κλασικό φίλτρο σκόνης,ελάχιστες ρυθμίσεις, τίποτε παραπάνω.Το μόνο θετικό τους είναι που μετράνε και την εξωτερική θερμοκρασία για την επίτευξη της εσωτερικής.Επίσης δεν νομίζω ότι είναι αντιπροσωπείας,γιατί είναι μοντέλα για άλλες αγορές ,και θέλει προσοχή τι διαφημίζει καθένας,

για να μην έχεις πρόβλημα με την εγγύηση.:!:

 

Αν επιμένεις για Panasonic,πιό καλά από τα βασικά μοντέλα τηs εταιρίας,βάση καταλόγου αντιπροσωπείας είναι :

http://www.skroutz.gr/s/80661/Panasonic-CS-CU-RE9JKE.html και http://www.skroutz.gr/s/80659/Panasonic-CS-CU-RE12JKE.html

Είναι επίσης Κινέζικα,οπότε άγνωστο τι θα βγουν ,δεν είναι φασόν,έχουν αρκετές ρυθμίσεις, από τα καλύτερα φίλτρα και 10 ετούς διάρκειας,

αρκετά καλό ανεμιστήρα και μετράνε και την εξωτερική θερμοκρασία για την ρύθμιση της εσωτερικής (όχι αυτά με κατάληξη JKE-1),

πράγμα που είναι χρήσιμο αν το μηχάνημα σου είναι οριακό για τον χώρο . (περισσότερα θα σου πεί τεχνικός)

 

Εννοείται ότι επιλέξεις, να πας σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού (μπορείς να τηλ. στην κάθε αντιπροσωπεία, να σου πουν τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί θα ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν αν ταιριάζει στον χώρο σου,το πιό πιθανό να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service μελλοντικά.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

γειά σας και από εμένα!!!

χρειάζομαι τα φώτα σας καθότι θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό για το σαλόνι και έχω πελαγώσει!!!

 

καταρχάς να πω ότι το σπίτι συνολικά είναι 110τμ έχουμε ένα 12αρι panasonic στην μεσαία κρεββατοκάμαρα και δροσίζει πολύ καλά το μισό σπίτι. θέλω λοιπόν ένα κλιματιστικό για το υπόλοιπο. να σημειώσω ότι είμαστε στον 1ο όροφο με πολύ καλή μόνωση 4 παράθυρα με διπλά τζάμια και το καλοκαίρι ο ήλιος μας βλέπει από μια πλευρά μόνο και μέσα από ένα μεγάλο δέντρο που μας παρέχει πολύ ίσκιο. ακόμη να αναφέρω ότι η ανεργία έχει χτυπήσει και το δικό μας σπίτι επομένως θέλω κάτι οικονομικό.

 

βρήκα αυτό: http://www.samsung.com/gr/consumer/home-appliances/air-conditioner/inverter/index.idx?pagetype=subtype_p2 ενδιαφέρομαι για το AQV18KBAN μου αρέσει πολύ σχεδιαστικά και είναι στα λεφτά που μπορώ να δώσω (950€). θέλω λοιπόν να μου πείτε αν είναι καλό μοντέλο αν τα 18000btu με καλύπτουν ή αν μου προτείνετε κάτι άλλο στα ίδια περίπου λεφτά |(να σημειώσω ότι το θέλω και για ψύξη αλλά και για συμπληρωματική θέρμανση!)

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

υσ. έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις προηγούμενες σελίδες αλλά δεν βρήκα σχετική αναφορά στο συγκεκριμένο μοντέλο!

Edited by JULY1
κάτι ξέχασα!!!ουπς
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο το ίδιο.:) Εκτός το μοντέλο,είναι και η χρήση που του κάνει ο θείος σου,τον χώρο που καλύπτει κλπ.

Στην παραπάνω περίπτωση που μιλάμε,η επιλογή έγινε μάλλον με κριτήρια της στιγμής σε ηλεκτραγορά,οπότε ότι έγινε,έγινε :)

 

καταρχήν η αγορά δεν έγινε με κριτήρια της στιγμής όπως λες. Πριν πάμε media markt ήδη είχαμε πάει και σε άλλα μαγαζιά, ήδη είχαμε δει για mitsubishi, ήδη ξέραμε τα χαρακτηριστικά τους και απλά είμασταν ανάμεσα στην μία ή στην άλλη μάρκα. Επίσης είχαμε ρωτήσει ένα φίλο μας ψυκτικό μας είπε τα καλύτερα για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Η γνωστή μου που μου είπε τα χειρότερα είχε τοποθετήσει toyotomi οροφής και δεν έμεινε ευχαριστημένη γιατί δεν επέδιδε. Τώρα τι γινόταν μεσα στην οροφή και τις απώλειες μπορεί να είχε δεν το ξέρω. Τώρα αν όλοι μας "δουλευουν" αυτό θα στο πω όταν το εγκαταστήσουμε και δούμε την απόδοσή του. Σε αυτά τα θέματα όπως και σε όλα τα θέματα οι απόψεις διαφέρουν. Σε κάποιον ένα μηχάνημα toyotomi μπορεί να βγει καλό και σε κάποιον άλλο σκάρτο. Το ίδιο και με ένα μηχάνημα mitsubitsi.

Οσο για την εγκατάσταση της εξωτερικής μονάδας θα γίνει ψηλά στο ταβάνι στο μπαλκόνι του σπιτιού, όπου έχουμε τέντες και δεν θα επηρεάζεται η λειτουργία της από βροχή, κρύο και ήλιο. Ετσι έχουμε τοποθετήσει και τα δύο προηγούμενα μηχανήματα. Ελπίζω η επιλογή μας να ήταν καλή, αλλιώς να είμαστε καλά να πάρουμε άλλο όταν χαλάσει, τι άλλο μπορώ να πω, δε θα πεθάνω για μία λανθασμένη επιλογή κλιματιστικού:D

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν η αγορά δεν έγινε με κριτήρια της στιγμής όπως λες. Πριν πάμε media markt ήδη είχαμε πάει και σε άλλα μαγαζιά, ήδη είχαμε δει για mitsubishi, ήδη ξέραμε τα χαρακτηριστικά τους και απλά είμασταν ανάμεσα στην μία ή στην άλλη μάρκα. Επίσης είχαμε ρωτήσει ένα φίλο μας ψυκτικό μας είπε τα καλύτερα για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Η γνωστή μου που μου είπε τα χειρότερα είχε τοποθετήσει toyotomi οροφής και δεν έμεινε ευχαριστημένη γιατί δεν επέδιδε. Τώρα τι γινόταν μεσα στην οροφή και τις απώλειες μπορεί να είχε δεν το ξέρω. Τώρα αν όλοι μας "δουλευουν" αυτό θα στο πω όταν το εγκαταστήσουμε και δούμε την απόδοσή του. Σε αυτά τα θέματα όπως και σε όλα τα θέματα οι απόψεις διαφέρουν. Σε κάποιον ένα μηχάνημα toyotomi μπορεί να βγει καλό και σε κάποιον άλλο σκάρτο. Το ίδιο και με ένα μηχάνημα mitsubitsi.

 

Οταν είσαι μεταξύ δύο επιλογών με δικά σου κριτήρια,παραγγέλνεις κάτι, και μετά ζητάς γνώμη συγκριτικά με κάτι που έμαθες,

αλλά και συγκρίνεις με αυτό που έχεις, πως νομίζεις μπορεί να σκεφτεί κάποιος ουδέτερα,καλώς κακώς ( και συγνώμη αν το πήρες στραβά) :cry:.

Επίσης αν γνωρίζεις σχετικά με την επιλογή σου,αφού έψαξες λες κάτι, χρειάζεται να ρωτάς και άλλη γνώμη (εκ των υστέρων ;;)

"αρκεί να μην χάσουμε τα λεφτά μας " ; -Αντίστροφα αν έβρισκες ,άκουγες κλπ για κάτι καλύτερο με τα κριτήρια σου ;

(αυτό ξέρεις είναι και το νόημα της θεματικής μας ενότητας ,και ότι αρέσει σε κάποιον,δεν επέβαλε κανείς τίποτε σε κανέναν ...)

 

Οσο για την εγκατάσταση της εξωτερικής μονάδας θα γίνει ψηλά στο ταβάνι στο μπαλκόνι του σπιτιού, όπου έχουμε τέντες και δεν θα επηρεάζεται η λειτουργία της από βροχή, κρύο και ήλιο. Ετσι έχουμε τοποθετήσει και τα δύο προηγούμενα μηχανήματα. Ελπίζω η επιλογή μας να ήταν καλή, αλλιώς να είμαστε καλά να πάρουμε άλλο όταν χαλάσει, τι άλλο μπορώ να πω, δε θα πεθάνω για μία λανθασμένη επιλογή κλιματιστικού:D

 

Σαφώς δεν θα πεθάνει κανείς για κάτι άψυχο,και τα καλύτερα πράγματα χαλάνε,αλλά ξεχνάς ότι και τα χρήματα πλέον δεν βγαίνουν όπως παλιά, για να αξίζει όποιο ρίσκο. Για να γίνει σωστή εγκατάσταση λοιπόν ,πρέπει να την κάνουν αυτοί που γνωρίζουν το μηχάνημα σου ,και όχι αυτοί που τοποθετούνε τα πάντα :!: Δεν έχει σχέση με το που θα μπεί,γιατί αυτό θα το κρίνει ο σωστός τεχνικός.Επίσης δεν είναι τι αρέσει σε μας ,αλλά τι είναι σωστό να γίνει.

 

γειά σας και από εμένα!!!

χρειάζομαι τα φώτα σας καθότι θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό για το σαλόνι και έχω πελαγώσει!!!

 

καταρχάς να πω ότι το σπίτι συνολικά είναι 110τμ έχουμε ένα 12αρι panasonic στην μεσαία κρεββατοκάμαρα και δροσίζει πολύ καλά το μισό σπίτι. θέλω λοιπόν ένα κλιματιστικό για το υπόλοιπο. να σημειώσω ότι είμαστε στον 1ο όροφο με πολύ καλή μόνωση 4 παράθυρα με διπλά τζάμια και το καλοκαίρι ο ήλιος μας βλέπει από μια πλευρά μόνο και μέσα από ένα μεγάλο δέντρο που μας παρέχει πολύ ίσκιο. ακόμη να αναφέρω ότι η ανεργία έχει χτυπήσει και το δικό μας σπίτι επομένως θέλω κάτι οικονομικό.

 

βρήκα αυτό: http://www.samsung.com/gr/consumer/home-appliances/air-conditioner/inverter/index.idx?pagetype=subtype_p2 ενδιαφέρομαι για το AQV18KBAN μου αρέσει πολύ σχεδιαστικά και είναι στα λεφτά που μπορώ να δώσω (950€). θέλω λοιπόν να μου πείτε αν είναι καλό μοντέλο αν τα 18000btu με καλύπτουν ή αν μου προτείνετε κάτι άλλο στα ίδια περίπου λεφτά |(να σημειώσω ότι το θέλω και για ψύξη αλλά και για συμπληρωματική θέρμανση!)

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

υσ. έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις προηγούμενες σελίδες αλλά δεν βρήκα σχετική αναφορά στο συγκεκριμένο μοντέλο!

 

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :)

Προφανώς δεν πρόσεξες σε προηγούμενα σχετικά με την Samsung ,εκτός από τις απόψεις μας ,θα δεις σχετικά ότι έχουμε αναφέρει

και για αυτήν την νέα σειρά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=74434&page=90 όπως και παρόμοιες προτάσεις κλπ,που θα διάβασεις

λίγες σελίδες πιό κάτω ,στην συνέχεια του. Αν βέβαια έχεις πάλι απορίες,εδώ είμαστε .Μην λέμε τα ίδια κάθε τόσο :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

μακρια απο sumsung..στο σεμηναριο της εταιριας ολο βλαβες ακουγοντουσαν...πολλα μηχανηματα βγαζαν προβλημα εντος εγγυησης
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο το ίδιο.:) Εκτός το μοντέλο,είναι και η χρήση που του κάνει ο θείος σου,τον χώρο που καλύπτει κλπ.

Στην παραπάνω περίπτωση που μιλάμε,η επιλογή έγινε μάλλον με κριτήρια της στιγμής σε ηλεκτραγορά,οπότε ότι έγινε,έγινε :)

 

καταρχήν η αγορά δεν έγινε με κριτήρια της στιγμής όπως λες. Πριν πάμε media markt ήδη είχαμε πάει και σε άλλα μαγαζιά, ήδη είχαμε δει για mitsubishi, ήδη ξέραμε τα χαρακτηριστικά τους και απλά είμασταν ανάμεσα στην μία ή στην άλλη μάρκα. Επίσης είχαμε ρωτήσει ένα φίλο μας ψυκτικό μας είπε τα καλύτερα για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Η γνωστή μου που μου είπε τα χειρότερα είχε τοποθετήσει toyotomi οροφής και δεν έμεινε ευχαριστημένη γιατί δεν επέδιδε. Τώρα τι γινόταν μεσα στην οροφή και τις απώλειες μπορεί να είχε δεν το ξέρω. Τώρα αν όλοι μας "δουλευουν" αυτό θα στο πω όταν το εγκαταστήσουμε και δούμε την απόδοσή του. Σε αυτά τα θέματα όπως και σε όλα τα θέματα οι απόψεις διαφέρουν. Σε κάποιον ένα μηχάνημα toyotomi μπορεί να βγει καλό και σε κάποιον άλλο σκάρτο. Το ίδιο και με ένα μηχάνημα mitsubitsi.

Οσο για την εγκατάσταση της εξωτερικής μονάδας θα γίνει ψηλά στο ταβάνι στο μπαλκόνι του σπιτιού, όπου έχουμε τέντες και δεν θα επηρεάζεται η λειτουργία της από βροχή, κρύο και ήλιο. Ετσι έχουμε τοποθετήσει και τα δύο προηγούμενα μηχανήματα. Ελπίζω η επιλογή μας να ήταν καλή, αλλιώς να είμαστε καλά να πάρουμε άλλο όταν χαλάσει, τι άλλο μπορώ να πω, δε θα πεθάνω για μία λανθασμένη επιλογή κλιματιστικού:D

 

θα σου προτεινα την εξωτερικη μοναδα να μην την βαλεις μπροστα σε τεντα γιατι δεν κανει καλο στο μηχανημα ιδιως οταν εχει καυσωνα η μεγαλες ζεστες, αν εισαι τελευταιο οροφο βαλτο ταρατσα δεν παθαινει τιποτα ειναι βαμμενο με ηλεκτροστατικη βαφη οπως το αυτοκινητακι σου !!!!!

 

γειά σας και από εμένα!!!

χρειάζομαι τα φώτα σας καθότι θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό για το σαλόνι και έχω πελαγώσει!!!

 

καταρχάς να πω ότι το σπίτι συνολικά είναι 110τμ έχουμε ένα 12αρι panasonic στην μεσαία κρεββατοκάμαρα και δροσίζει πολύ καλά το μισό σπίτι. θέλω λοιπόν ένα κλιματιστικό για το υπόλοιπο. να σημειώσω ότι είμαστε στον 1ο όροφο με πολύ καλή μόνωση 4 παράθυρα με διπλά τζάμια και το καλοκαίρι ο ήλιος μας βλέπει από μια πλευρά μόνο και μέσα από ένα μεγάλο δέντρο που μας παρέχει πολύ ίσκιο. ακόμη να αναφέρω ότι η ανεργία έχει χτυπήσει και το δικό μας σπίτι επομένως θέλω κάτι οικονομικό.

 

βρήκα αυτό: http://www.samsung.com/gr/consumer/home-appliances/air-conditioner/inverter/index.idx?pagetype=subtype_p2 ενδιαφέρομαι για το AQV18KBAN μου αρέσει πολύ σχεδιαστικά και είναι στα λεφτά που μπορώ να δώσω (950€). θέλω λοιπόν να μου πείτε αν είναι καλό μοντέλο αν τα 18000btu με καλύπτουν ή αν μου προτείνετε κάτι άλλο στα ίδια περίπου λεφτά |(να σημειώσω ότι το θέλω και για ψύξη αλλά και για συμπληρωματική θέρμανση!)

 

 

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

υσ. έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις προηγούμενες σελίδες αλλά δεν βρήκα σχετική αναφορά στο συγκεκριμένο μοντέλο!

 

 

 

 

 

γεια χαρα ,

το κλιματιστικο που λες ειναι καινουργιο και κανει και 'παιχνιδια' με την προσοψη ενας φιλος ψυκτικος που το εχει τοποθετησει μου ειπε καλα λογια σαν πρωτη εντυπωση ,βεβαια το ειδε για 5 λεπτα λειτουργιας, οποτε απο ποιοτητα πλαστικων συστολες διαστολες κυριως τον χειμωνα δεν ξερουμε ακομα πως θα βγει. η samsung παντως το εχει για την ναυαρχιδα των κλιματιστικων της.) ο σταθης θα θυμαται την λεξη αυτη που ειπωθηκε στο σεμιναριο-που εγινε στον ναο :) )

Link to comment
Share on other sites

Και το περσινό μοντέλο που "αντικατέστησε" έκανε "παιχνίδια"......και καταργήθηκε σύντομα:)

Η ποιότητα των πλαστικών και οι συστολές διαστολές ,είναι το λιγότερο σε σχέση με τα ηλεκτρολογικά ή και τον συμπιεστή.

Οποιος γνωρίζει σχετικά ,δεν περιμένει κανείς από μια αντιπροσωπεία σε σεμινάριο ,πολλές αλήθειες,όταν οι ίδιοι ξέρουν τι φέρνουν και γιατί.

Ελπίζουμε με την νέα αντιπροσωπεία της Samsung, ν'αλλάξουν τα πράγματα κάποια στιγμή,γιατί ο ανταγωνισμός βοηθά.:)

 

Tώρα για όποιον φοβάται το κλιματιστικό του μην πάθει κάτι ,από τοποθέτιση κάτω από τέντες,μπορεί να διαβάσει σε προηγούμενα τι έχει αναφερθεί,

και να ρωτήσει ένα τεχνικό στον χώρο του, σε σχέση με το κλιματιστικό του :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

τα σεμηναρια ειναι παντα επιμορφωτικα και βοηθανε τους τεχνικους να μαθενουν τις νεες τεχνολογιες και κυριως να μαθενουν τις βλαβες...
Link to comment
Share on other sites

Αν αφορούν τεχνικούς εξουσιοδοτημένου service ,αυτοί είναι πολύ λίγοι ,οι πληροφορίες είναι συνήθως εμπιστευτικές,χωρίς δημοσιότητα, και αυτοί αν θέλουν λένε σε άλλους τι ισχύει στην πράξη για ένα προιόν,για ευνόητους λόγους.Αν αφορούν σε εξουσιοδοτημένους εμπόρους κλιματισμού,που είναι οι πολλοί, είναι στην πράξη απλή παρουσίαση προιόντων,του στυλ "τι ωραία είναι" κλπ ενημέρωση .Αυτή μπορεί να'ναι χρήσιμη, αν όντως αφορά κάτι νέο στην πράξη,και όχι μια κατεύθυνση πχ "αυτό μπαίνει έτσι" ή να κάποιο τεχνικό φυλλάδιο σαν γενική πληροφόριση κλπ. Είναι που σκοπεύει κάθε εταιρία περισσότερο στην αγορά.Επίσης άλλο σεμινάρια με κάποια μεθόδο μιας μητρικής εταιρίας, και άλλο με κριτήρια ενός τοπικού αντιπροσώπου.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι αφέλεια να περιμένει κανείς κάποιον αντιπρόσωπο να πεί "κατά" των προιόντων που φέρνει, άσχετα αν κάτι είναι κοινό μυστικό στην αγορά:) είναι γνωστές οι δικαιολογίες "Απλά έτυχε" , "γι'αυτό υπάρχει η εγγύηση" κλπ ,χωρίς το πόσο συχνά γίνεται κάτι, και γιατί άραγε.:X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Χρειάστηκε πρόσφατα να μεταφέρω ένα κλιματιστικό (ένα παλιό Panasonic που αγοράστηκε πριν 7-8 χρόνια). Στην παλιά του θέση, αυτοί που το είχαν εγκαταστήσει, είχαν περάσει το καλώδιο τροφοδοσίας πίσω από τις σωληνώσεις του καλοριφέρ και το συνεργείο που έκανε τη μεταφορά τώρα, προκειμένου να βγάλει το καλώδιο, το έκοψε στη μέση και μετά το ξαναένωσε και έβαλε γύρω του μονωτική ταινία.

Όταν παραπονέθηκα ότι δεν είναι σωστός τρόπος αυτός και ότι θα έπρεπε να το είχαν βγάλει απο εκεί που συνδέεται στην εσωτερική μονάδα, μου είπαν ότι αυτό δε γίνεται γιατί το καλώδιο τροφοδοσίας είναι κολλημένο σε μια πλακέτα της εσωτερικής μονάδας.

Θεωρώ πολύ περίεργο να πρέπει αναγκαστικά να κόψει κάποιος το καλώδιο τροφοδοσίας κλιματιστικού Panasonic εάν θέλει να το αντικαταστήσει γι'αυτό αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τεχνικός στο forum που θα μπορούσε να με διαφωτίσει. Μήπως το συνεργείο που ήρθε απλά βαριόταν να κάνει τη διαδικάσία κανονικής αλλαγής καλωδίου;

 

Ευχαριστώ,

 

Δάφνη

Link to comment
Share on other sites

Οταν είσαι μεταξύ δύο επιλογών με δικά σου κριτήρια,παραγγέλνεις κάτι, και μετά ζητάς γνώμη συγκριτικά με κάτι που έμαθες,

αλλά και συγκρίνεις με αυτό που έχεις, πως νομίζεις μπορεί να σκεφτεί κάποιος ουδέτερα,καλώς κακώς ( και συγνώμη αν το πήρες στραβά) :cry:.

Επίσης αν γνωρίζεις σχετικά με την επιλογή σου,αφού έψαξες λες κάτι, χρειάζεται να ρωτάς και άλλη γνώμη (εκ των υστέρων ;;)

"αρκεί να μην χάσουμε τα λεφτά μας " ; -Αντίστροφα αν έβρισκες ,άκουγες κλπ για κάτι καλύτερο με τα κριτήρια σου ;

(αυτό ξέρεις είναι και το νόημα της θεματικής μας ενότητας ,και ότι αρέσει σε κάποιον,δεν επέβαλε κανείς τίποτε σε κανέναν ...)

 

 

 

Σαφώς δεν θα πεθάνει κανείς για κάτι άψυχο,και τα καλύτερα πράγματα χαλάνε,αλλά ξεχνάς ότι και τα χρήματα πλέον δεν βγαίνουν όπως παλιά, για να αξίζει όποιο ρίσκο. Για να γίνει σωστή εγκατάσταση λοιπόν ,πρέπει να την κάνουν αυτοί που γνωρίζουν το μηχάνημα σου ,και όχι αυτοί που τοποθετούνε τα πάντα :!: Δεν έχει σχέση με το που θα μπεί,γιατί αυτό θα το κρίνει ο σωστός τεχνικός.Επίσης δεν είναι τι αρέσει σε μας ,αλλά τι είναι σωστό να γίνει.

 

Σίγουρα κανείς δεν θέλει να χάσει τα λεφτά του για οτιδήποτε αγοράζει είτε αυτό κοστίζει λίγα, είτε πολλά. Οπως είπα έκανα μια σύγκριση για τα δύο μηχανήματα πριν την αγορά τους, ρώτησα κάποιους ανθρώπους που "υποτίθεται" γνωρίζουν 5 πράγματα περισσότερα από μένα. Απλά το λάθος μου είναι ότι δεν έψαξα από την αρχή σε διάφορα φόρουμς να δω κριτικές και εντελώς τυχαία βρέθηκα σε αυτό το φόρουμ, ενώ ήδη είχε γίνει παραγγελία στο μηχάνημα. Τώρα αν η επιλογή δεν ήταν καλή σίγουρα θα στεναχωρηθώ, αλλά σίγουρα και δεν θα πεθάνω, έστω και αν τα χρήματα στη ζωή μας βγαίνουν πλέον πιο δύσκολα. Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά θέματα στη ζωή μου να με στεναχωρούν.

 

Πάντως σχετικά με την τοποθέτηση όσες φορές να εγκαταστήσαμε μηχάνημα είτε εδώ είτε στο εξοχικό μας, όλοι μας είπαν την ίδια ατάκα. Ποτέ η μονάδα στην ταράτσα, γιατί από την πολύ ζέστη με την πάροδο του χρόνου θα δημιουργηθεί ζημιά στα λάδια του μηχανήματος και στην απόδοση. Τώρα αν όλοι αυτοί βαριούνται να εγκαταστήσουν στην ταράτσα και τους βολευει καλύτερα στο μπαλκόνι, τι να πώ ?? Τότε το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα τα αρπάξουν από τον καθένα από εμάς που δηλώνουμε άσχετοι.

 

Θα ήθελα πρώτα από όλα να σιγουρευτούμε πως έχουμε πλέον μάθει πως να επιλεγούμε σωστά το κλιματιστικό για το σπίτι μας αφού λοιπόν έχουμε μάθει πάμε τώρα να δούμε που θα πρέπει να περάσουμε το κλιματιστικό μας, ας υποθέσουμε πως το κλιματιστικό θέλουμε να το τοποθετήσουμε στο σαλόνι μας πρέπει να δούμε πρώτα από όλα τα ποιο πιθανά σημεία που μπορεί να μπει το κλιματιστικό συνήθως σε έναν χώρο υπάρχουν 2 σωστά σημεία τα πιθανά σημεία τα επιλεγούμε με τον καθεξής τρόπο:

 

 

1)Να μην κτυπάει ο αέρας του κλιματιστικού μας στα σημεία που καθόμαστε για να μην πάθουμε ψύξη να μην πιαστούμε και να μην αρρωστήσουμε κτλ.

2) εάν έχουμε σαλονοκουζινα να μην το τοποθετήσουμε κοντά στο σημείο που θα μαγειρεύουμε για να μην ρουφήξει το κλιματιστικό όλοι τη γλίτσα και ύστερα δεν μπορούμε να το καθαρίσουμε με τίποτα επίσης θα έχει πόλη άσχημη οσμή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.

Συμπληρώνω και τελειώνω με το ότι το καλύτερο σημείο είναι εκεί όπου θα μπορούμε να στέλνουμε τον αέρα όσο το δυνατών ποιο κοντά στο κέντρο του χώρου μας(χωρίς να το κατευθύνουμε πάνω μας).

 

Επιλέξαμε λοιπόν και το σωστό σημείο, και τώρα θα σας πω κάποια βασικά πράγματα που θα πρέπει να γνωρίζεται για την σωστή τοποθέτηση, ένα κλιματιστικό αποτελείται από δυο μέρη την εξωτερική και την εσωτερική μονάδα αυτά τα δυο μέρη συνδέονται μεταξύ τους με χαλκό σωλήνες και εδω δώστε προσοχή οι χαλκόσωλήνες (συγκεκριμένα ένας μικρός και ένας μεγάλος σωλήνας) αυτές μονώνονται με ειδικό μονωτικό υλικό θα πρέπει να προσέξουμε ο κάθε χαλκόσωλήνας να μονωθεί ξεχωριστά να το ζητήσουμε αυτό από τον τεχνικό που θα μας κάνει την τοποθέτηση, ο λόγος είναι πόλη σοβαρός εάν δεν τα μονώσουμε ξεχωριστά θα έχουμε πτώση αποδόσεις στην θέρμανση έως και 15%, συμπληρώνω πως σχεδόν κανένα συνεργείο που σας στέλνουν τα ηλεκτρομαγαζα για την τοποθέτηση του κλιματιστικού σας δεν το κάνει αυτό χρησιμοποιούν μόνο μια μόνωση με αποτέλεσμα εσείς να έχετε πλήρωση ένα μηχάνημα 700-900 ευρώ και για 10-15 ευρώ να μην λειτούργει σωστά,

μην το θεωρήσετε δεδομένο πως ο τεχνικός ξέρει και θα το κάνει καθώς οι περισσότερη δεν το γνωρίζουν η γνωρίζουν και απλός δεν το κάνουν.

Κάτι ακόμη που δεν το κάνουν οι περισσότερη τεχνικοί είναι κενό αέρος πριν ανοίξουν τα υγρά του κλιματιστική με αποτέλεσμα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να έχουμε πρόβλημα αποδόσεις δεν αναφέρω τους λογούς καθώς δεν θα γιάνουνε κατανοητή από ανθρώπους που δεν ασχολούνται με τον κλιματισμό.

Ο τεχνικός που έρχεται πληρώνεται και έχετε κάθε δικαίωμα να του ζητήσετε να κάνει αυτά που σας ανέφερα να μην διστάζετε.

Για τυχόν απορίες γράψτε σχόλιο θα χαρώ πόλη να σας βοηθήσω, περιμένω τα σχόλια σας.

 

μάθετε περισσότερα για το τι προβλήματα προκαλούμε στο μηχάνημα μας και στο περιβάλλων μας όταν δεν κάνουν κενό αέρος.

 

Παρακολουθήστε ένα σχετικό βίντεο αν και δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα ωστόσο θα έχετε μια εικόνα στο μυαλό σας.

Προσοχή στο παρακάτω βίντεο χρησιμοποιούν ξεχωριστές μονώσεις (σωστό)

δεν κάνουν κενό αέρος και κάνουν απλός εξαέρωση (λάθος)

Βρήκα και αυτό το google

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Χρειάστηκε πρόσφατα να μεταφέρω ένα κλιματιστικό (ένα παλιό Panasonic που αγοράστηκε πριν 7-8 χρόνια). Στην παλιά του θέση, αυτοί που το είχαν εγκαταστήσει, είχαν περάσει το καλώδιο τροφοδοσίας πίσω από τις σωληνώσεις του καλοριφέρ και το συνεργείο που έκανε τη μεταφορά τώρα, προκειμένου να βγάλει το καλώδιο, το έκοψε στη μέση και μετά το ξαναένωσε και έβαλε γύρω του μονωτική ταινία.

Όταν παραπονέθηκα ότι δεν είναι σωστός τρόπος αυτός και ότι θα έπρεπε να το είχαν βγάλει απο εκεί που συνδέεται στην εσωτερική μονάδα, μου είπαν ότι αυτό δε γίνεται γιατί το καλώδιο τροφοδοσίας είναι κολλημένο σε μια πλακέτα της εσωτερικής μονάδας.

Θεωρώ πολύ περίεργο να πρέπει αναγκαστικά να κόψει κάποιος το καλώδιο τροφοδοσίας κλιματιστικού Panasonic εάν θέλει να το αντικαταστήσει γι'αυτό αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τεχνικός στο forum που θα μπορούσε να με διαφωτίσει. Μήπως το συνεργείο που ήρθε απλά βαριόταν να κάνει τη διαδικάσία κανονικής αλλαγής καλωδίου;

 

Ευχαριστώ,

 

Δάφνη

γεια σου δαφνη

κανονικα το καλωδιο τροφοδοσιας δεν πρεπει να κοβεται(ετσι λενε οι αντιπροσωπειες -μαλιστα λενε οτι χανεται και η εγγυηση,βεβαια στη δικη σου περιπτωση δεν υπαρχει εγγυηση γιατι περασαν αρκετα χρονια-και γιατι στο φις υπαρχει μια θερμικη αντισταση η οποια δεν υπαρχει στα φις του εμποριου) παντως για να ξερεις ισχυει αυτο που σου ειπαν οτι πηγαινει πανω στην πλακετα το καλωδιο σε αρκετα μοντελα και φιρμες για το δικο σου δεν ξερω βεβαια αλλα για να το λενε κατι θα ξερουν

 

Οταν είσαι μεταξύ δύο επιλογών με δικά σου κριτήρια,παραγγέλνεις κάτι, και μετά ζητάς γνώμη συγκριτικά με κάτι που έμαθες,

αλλά και συγκρίνεις με αυτό που έχεις, πως νομίζεις μπορεί να σκεφτεί κάποιος ουδέτερα,καλώς κακώς ( και συγνώμη αν το πήρες στραβά) :cry:.

Επίσης αν γνωρίζεις σχετικά με την επιλογή σου,αφού έψαξες λες κάτι, χρειάζεται να ρωτάς και άλλη γνώμη (εκ των υστέρων ;;)

"αρκεί να μην χάσουμε τα λεφτά μας " ; -Αντίστροφα αν έβρισκες ,άκουγες κλπ για κάτι καλύτερο με τα κριτήρια σου ;

(αυτό ξέρεις είναι και το νόημα της θεματικής μας ενότητας ,και ότι αρέσει σε κάποιον,δεν επέβαλε κανείς τίποτε σε κανέναν ...)

 

 

 

Σαφώς δεν θα πεθάνει κανείς για κάτι άψυχο,και τα καλύτερα πράγματα χαλάνε,αλλά ξεχνάς ότι και τα χρήματα πλέον δεν βγαίνουν όπως παλιά, για να αξίζει όποιο ρίσκο. Για να γίνει σωστή εγκατάσταση λοιπόν ,πρέπει να την κάνουν αυτοί που γνωρίζουν το μηχάνημα σου ,και όχι αυτοί που τοποθετούνε τα πάντα :!: Δεν έχει σχέση με το που θα μπεί,γιατί αυτό θα το κρίνει ο σωστός τεχνικός.Επίσης δεν είναι τι αρέσει σε μας ,αλλά τι είναι σωστό να γίνει.

 

Σίγουρα κανείς δεν θέλει να χάσει τα λεφτά του για οτιδήποτε αγοράζει είτε αυτό κοστίζει λίγα, είτε πολλά. Οπως είπα έκανα μια σύγκριση για τα δύο μηχανήματα πριν την αγορά τους, ρώτησα κάποιους ανθρώπους που "υποτίθεται" γνωρίζουν 5 πράγματα περισσότερα από μένα. Απλά το λάθος μου είναι ότι δεν έψαξα από την αρχή σε διάφορα φόρουμς να δω κριτικές και εντελώς τυχαία βρέθηκα σε αυτό το φόρουμ, ενώ ήδη είχε γίνει παραγγελία στο μηχάνημα. Τώρα αν η επιλογή δεν ήταν καλή σίγουρα θα στεναχωρηθώ, αλλά σίγουρα και δεν θα πεθάνω, έστω και αν τα χρήματα στη ζωή μας βγαίνουν πλέον πιο δύσκολα. Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά θέματα στη ζωή μου να με στεναχωρούν.

 

Πάντως σχετικά με την τοποθέτηση όσες φορές να εγκαταστήσαμε μηχάνημα είτε εδώ είτε στο εξοχικό μας, όλοι μας είπαν την ίδια ατάκα. Ποτέ η μονάδα στην ταράτσα, γιατί από την πολύ ζέστη με την πάροδο του χρόνου θα δημιουργηθεί ζημιά στα λάδια του μηχανήματος και στην απόδοση. Τώρα αν όλοι αυτοί βαριούνται να εγκαταστήσουν στην ταράτσα και τους βολευει καλύτερα στο μπαλκόνι, τι να πώ ?? Τότε το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα τα αρπάξουν από τον καθένα από εμάς που δηλώνουμε άσχετοι.

 

ελλιανα

τα συνεργεια που κανουν τοποθετησεις απο ηλεκτρομαγαζα κοιτανε οσο ειναι δυνατον να βαζουν λιγοτερα μετρα χαλκοσωληνα γιατι τον παραπανω σε ορισμενες εγκαταστασεις δεν τον πληρωνονται , ευτο που σου λεω για την τεντα μπορει να στο εξακριβωσει οποιοδηποτε καταστημα κλιματσιμου

Link to comment
Share on other sites

γεια σου δαφνη

κανονικα το καλωδιο τροφοδοσιας δεν πρεπει να κοβεται(ετσι λενε οι αντιπροσωπειες -μαλιστα λενε οτι χανεται και η εγγυηση,βεβαια στη δικη σου περιπτωση δεν υπαρχει εγγυηση γιατι περασαν αρκετα χρονια-και γιατι στο φις υπαρχει μια θερμικη αντισταση η οποια δεν υπαρχει στα φις του εμποριου) παντως για να ξερεις ισχυει αυτο που σου ειπαν οτι πηγαινει πανω στην πλακετα το καλωδιο σε αρκετα μοντελα και φιρμες για το δικο σου δεν ξερω βεβαια αλλα για να το λενε κατι θα ξερουν

 

 

ελλιανα

τα συνεργεια που κανουν τοποθετησεις απο ηλεκτρομαγαζα κοιτανε οσο ειναι δυνατον να βαζουν λιγοτερα μετρα χαλκοσωληνα γιατι τον παραπανω σε ορισμενες εγκαταστασεις δεν τον πληρωνονται , ευτο που σου λεω για την τεντα μπορει να στο εξακριβωσει οποιοδηποτε καταστημα κλιματσιμου

 

Δηλαδή να ρωτήσω κάτι ?? Μία μονάδα μεγάλη που είχαμε 18.000 άρα φέραμε τεχνικό να την μεταφέρουμε από το δάπεδο του μπαλκονιού στην ταράτσα για να κερδίσουμε χώρο στο μπαλκόνι. Εκείνος ήρθε ήταν γνωστός μας, μας είπε ότι στην ταράτσα μετά από καιρό η μονάδα δεν θα έχιε την απόδοση που πρέπει και θα δημιουργηθούν πρόβλημα με τα λάδια. Μας είπε να την βάλουμε ψηλά στον τοίχο και φυσικά επειδή τα μπαλκόνια μας έχουν όλα τέντες τοποθετήθηκε η μονάδα εκεί. Δηλαδή αυτός μας κοροιδεψε γιατί αφενός βαριόταν να την μεταφέρει ταράτσα και αφετέρου για να μην χαλάσει χαλκοσωλήνα ??? Η κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά ??? Γιατί αν αυτός που μας γνωρίζει μας κοροιδευει τότε τι να πω γι αυτούς που δεν μας γνωρίζουν

Link to comment
Share on other sites

γεια σου δαφνη

κανονικα το καλωδιο τροφοδοσιας δεν πρεπει να κοβεται(ετσι λενε οι αντιπροσωπειες -μαλιστα λενε οτι χανεται και η εγγυηση,βεβαια στη δικη σου περιπτωση δεν υπαρχει εγγυηση γιατι περασαν αρκετα χρονια-και γιατι στο φις υπαρχει μια θερμικη αντισταση η οποια δεν υπαρχει στα φις του εμποριου) παντως για να ξερεις ισχυει αυτο που σου ειπαν οτι πηγαινει πανω στην πλακετα το καλωδιο σε αρκετα μοντελα και φιρμες για το δικο σου δεν ξερω βεβαια αλλα για να το λενε κατι θα ξερουν

 

 

 

Δηλαδή να ρωτήσω κάτι ?? Μία μονάδα μεγάλη που είχαμε 18.000 άρα φέραμε τεχνικό να την μεταφέρουμε από το δάπεδο του μπαλκονιού στην ταράτσα για να κερδίσουμε χώρο στο μπαλκόνι. Εκείνος ήρθε ήταν γνωστός μας, μας είπε ότι στην ταράτσα μετά από καιρό η μονάδα δεν θα έχιε την απόδοση που πρέπει και θα δημιουργηθούν πρόβλημα με τα λάδια. Μας είπε να την βάλουμε ψηλά στον τοίχο και φυσικά επειδή τα μπαλκόνια μας έχουν όλα τέντες τοποθετήθηκε η μονάδα εκεί. Δηλαδή αυτός μας κοροιδεψε γιατί αφενός βαριόταν να την μεταφέρει ταράτσα και αφετέρου για να μην χαλάσει χαλκοσωλήνα ??? Η κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά ??? Γιατί αν αυτός που μας γνωρίζει μας κοροιδευει τότε τι να πω γι αυτούς που δεν μας γνωρίζουν

 

οι αντιπροσωπειες δινουν σε καθε μηχανημα αρκετα μετρα αποστασης εσωτερικης και εξωτερικης χωρις μεγαλη πτωση στην αποδοση. οσα χρονια ασχολουμαι με το επαγγελμα δεν εχω ακουσει να δημιουργηθει καποιο προβλημα, αυτο που λεει με τα λαδια ειναι το εξης.

οταν η εξωτερικη μοναδα βρισκεται σε αποσταση υψομετρικη μεγαλυτερης των 3 μετρων χρειαζεται να γινει μια ελαιοπαγιδα στην μοναδα(συνηθως μιαμιση κουλουρα χαλκο ) ολα τα αλλα που γραφεις περι μονωσεων των χαλκοσωληνων ειναι απολυτως σωστα

Link to comment
Share on other sites

 

οι αντιπροσωπειες δινουν σε καθε μηχανημα αρκετα μετρα αποστασης εσωτερικης και εξωτερικης χωρις μεγαλη πτωση στην αποδοση. οσα χρονια ασχολουμαι με το επαγγελμα δεν εχω ακουσει να δημιουργηθει καποιο προβλημα, αυτο που λεει με τα λαδια ειναι το εξης.

οταν η εξωτερικη μοναδα βρισκεται σε αποσταση υψομετρικη μεγαλυτερης των 3 μετρων χρειαζεται να γινει μια ελαιοπαγιδα στην μοναδα(συνηθως μιαμιση κουλουρα χαλκο ) ολα τα αλλα που γραφεις περι μονωσεων των χαλκοσωληνων ειναι απολυτως σωστα

 

περί μονώσεων χαλκοσωλήνων δεν τα έγραψα εγώ, τα βρήκα στο google. τελικά άμα είσαι άσχετος όλοι σε κοροιδευουν......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Δεν εχω διαθεση να διαβασω 100+ σελιδες για να επιλεξω ενα κλιματιστικο και μαλιστα των 340ευρω περιπου που θελω να παρω.(Συγνωμη αν σας προσβαλλω αλλα δεν προλαβαινω και αυριο το πρωι θελω να το παραγγειλω γιατι δεν αντεχω αλλο).Τα πραγματα εχουν ως εξης.Το σπιτι ειναι 200+ χρονων και ηρθα να μεινω με την κοπελα μου εδω.Ειναι σε καλη κατασταση απλα τα κουφωματα ειναι παλια και αυτο με ανησυχει με το θεμα μονωσης.Τελος παντων θελω 2 κλιματιστικα για 2 δωματια 16 τμ το καθενα.Το θεμα μου λοιπον ειναι οτι το σπιτι ειναι ψιλοταβανο(δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο)τα κουφωματα δεν εχουν μονωση και η ασφαλεια του σπιτιου ειναι 16Α νομιζω.Το θεμα μου λοιπον ειναι θα με καλυψουν 2 εννιαρια για τους χωρους μου η να παω σε 2 δωδεκαρια?και στα δωδεκαρια θα το σηκωσει η αφαλεια η θα εχω προβλημα?τα κλιματιστικα που ειδα ειναι ενα miyoto 12αρι ενα nakasi ενα general electric και ενα inventor το οποιο εχω και στο αλλο μου το σπιτι.Τι λετε και τι προτεινετε?παρακαλω αν γινεται σαφης απαντησεις για να το παραγγειλω το πρωι αυριο εχω λιβακωσει!!ευχαριστω και sorry πραγματικα αν γινομαι βαρος.Α και πανω απο 350 ευρω μαζι με την τοποθετηση δεν δινω με τιποτα.Ολα τα παραπανω εκει ειναι εκτος απο το nakasi που ειναι στα 285 συνολο.Ευχαριστω πολυ Edited by petergi
mpekas
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Χρειάστηκε πρόσφατα να μεταφέρω ένα κλιματιστικό (ένα παλιό Panasonic που αγοράστηκε πριν 7-8 χρόνια). Στην παλιά του θέση, αυτοί που το είχαν εγκαταστήσει, είχαν περάσει το καλώδιο τροφοδοσίας πίσω από τις σωληνώσεις του καλοριφέρ και το συνεργείο που έκανε τη μεταφορά τώρα, προκειμένου να βγάλει το καλώδιο, το έκοψε στη μέση και μετά το ξαναένωσε και έβαλε γύρω του μονωτική ταινία.

Όταν παραπονέθηκα ότι δεν είναι σωστός τρόπος αυτός και ότι θα έπρεπε να το είχαν βγάλει απο εκεί που συνδέεται στην εσωτερική μονάδα, μου είπαν ότι αυτό δε γίνεται γιατί το καλώδιο τροφοδοσίας είναι κολλημένο σε μια πλακέτα της εσωτερικής μονάδας.

Θεωρώ πολύ περίεργο να πρέπει αναγκαστικά να κόψει κάποιος το καλώδιο τροφοδοσίας κλιματιστικού Panasonic εάν θέλει να το αντικαταστήσει γι'αυτό αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τεχνικός στο forum που θα μπορούσε να με διαφωτίσει. Μήπως το συνεργείο που ήρθε απλά βαριόταν να κάνει τη διαδικάσία κανονικής αλλαγής καλωδίου; Ευχαριστώ, Δάφνη

 

Οπως έχουμε πεί κατά επανάληψη ....

Διάγνωση από το Internet δεν μπορεί να γίνει,από μια περιγραφή ,γιατί δεν ξέρουμε το μηχάνημα σου,αλλά και τι έχει γίνει,όχι τι είδες απλά.:!:

Αν έχεις αμφιβολίες ,μπορείς να ρωτήσεις σχετικά σε εξουσιοδοτημένο service,αν όντως δεν υπάρχει πρόβλημα (αλλά θα πρέπει να το δουν και αυτοί,και μάλλον θα ξαναπληρώσεις).Αν το μηχάνημα σου πάντως λειτουργεί κανονικά ,(συνήθως στις καλές φίρμες υπάρχει κύκλωμα προστασίας που σταματά το μηχάνημα ή βγάζει μήνυμα στο τηλεκοντρολ), και οι τεχνικοί έχουν κόψει απόδειξη......λογικά ήξεραν τι έκαναν.Να ξέρεις κάθε σοβαρή αντιπροσωπεία ζητά σε περίπτωση βλάβης,ιστορικό κλπ πληροφορίες, ποιός έφτιαξε κάτι και τι, και θα πρέπει πάλι να το δούν πρώτα,η περιγραφή πάλι δεν αρκεί. :!:

 

Πάντως σχετικά με την τοποθέτηση όσες φορές να εγκαταστήσαμε μηχάνημα είτε εδώ είτε στο εξοχικό μας, όλοι μας είπαν την ίδια ατάκα. Ποτέ η μονάδα στην ταράτσα, γιατί από την πολύ ζέστη με την πάροδο του χρόνου θα δημιουργηθεί ζημιά στα λάδια του μηχανήματος και στην απόδοση. Τώρα αν όλοι αυτοί βαριούνται να εγκαταστήσουν στην ταράτσα και τους βολευει καλύτερα στο μπαλκόνι, τι να πώ ?? Τότε το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα τα αρπάξουν από τον καθένα από εμάς που δηλώνουμε άσχετοι.

 

Θα ήθελα πρώτα από όλα να σιγουρευτούμε πως έχουμε πλέον μάθει πως να επιλεγούμε σωστά το κλιματιστικό για το σπίτι μας αφού λοιπόν έχουμε μάθει πάμε τώρα να δούμε που θα πρέπει να περάσουμε το κλιματιστικό μας, ας υποθέσουμε πως το κλιματιστικό θέλουμε να το τοποθετήσουμε στο σαλόνι μας πρέπει να δούμε πρώτα από όλα τα ποιο πιθανά σημεία που μπορεί να μπει το κλιματιστικό συνήθως σε έναν χώρο υπάρχουν 2 σωστά σημεία τα πιθανά σημεία τα επιλεγούμε με τον καθεξής τρόπο:

 

1)Να μην κτυπάει ο αέρας του κλιματιστικού μας στα σημεία .....................μην το θεωρήσετε δεδομένο πως ο τεχνικός ξέρει και θα το κάνει καθώς οι περισσότερη δεν το γνωρίζουν η γνωρίζουν και απλός δεν το κάνουν.

Κάτι ακόμη που δεν το κάνουν οι περισσότερη τεχνικοί είναι κενό αέρος πριν ανοίξουν τα υγρά του κλιματιστική με αποτέλεσμα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να έχουμε πρόβλημα αποδόσεις δεν αναφέρω τους λογούς καθώς δεν θα γιάνουνε κατανοητή από ανθρώπους που δεν ασχολούνται με τον κλιματισμό. Ο τεχνικός που έρχεται πληρώνεται και έχετε κάθε δικαίωμα να του ζητήσετε να κάνει αυτά που σας ανέφερα να μην διστάζετε. .................δεν κάνουν κενό αέρος και κάνουν απλός εξαέρωση (λάθος) ..........Βρήκα και αυτό το google

 

Με κάτι που σου είπαν ,έμαθες,διάβασες.....μας κουράζεις ,ενώ τα πράγματα είναι πιό απλά.

Εχουμε πεί κατά επανάληψη :!:

 

Εννοείται ότι επιλέξεις, να πας σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού (μπορείς να τηλ. στην κάθε αντιπροσωπεία, να σου πουν τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί θα ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν αν ταιριάζει στον χώρο σου,το πιό πιθανό να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service μελλοντικά.

 

 

περί μονώσεων χαλκοσωλήνων δεν τα έγραψα εγώ, τα βρήκα στο google. τελικά άμα είσαι άσχετος όλοι σε κοροιδευουν......

 

Οτι αφορά σωληνώσεις κλπ, παραπέμπεται στο γνωστό θέμα που έχουμε πεί,αν τα στοιχεία που γράφουν οι κατασκευαστές είναι αληθινά,και επίσης

"τι πρέπει" για το κλιματιστικό σου.Πολλά έχουν ήδη κάτι "έτοιμο 'και πρέπει να το συνεχίσει κάποιος γνώστης με βάση και τις οδηγίες.

 

Δεν είναι θέμα να είσαι άσχετος για να σε κοροιδεύουν ή όχι.Είναι απλή λογική.

Οτι διάβασες το Ιnternet δεν σημαίνει ότι ισχύουν για όλες τις περιπτώσεις,γιατί και αν έστω "βρείς" λύση,ή σ'αρέσει κάτι ,μπορείς εσύ να το φτιάξεις μόνη,όταν κάθε μηχάνημα, και κάθε χώρος έχει τα δικά του κλπ ; Δεν είναι καλύτερα να στα πεί τεχνικός επιτόπου ; Και αν έχεις αμφιβολίες,ρωτάς και άλλον κλπ . Δεν σε υποχρέωσε κανείς κάτι με το ζόρι,καθώς κακοί επαγγελματίες υπάρχουν πολλοί,αλλά ούτε είναι σωστό κάποιος να κάνει τον επιστήμονα, ενώ κάποιοι τα έχουν σπουδάσει, και είναι καλοί σε ότι κάνουν.Τα υπόλοιπα αφορούν διάγνωση από το Ιnternet για όσους θέλουν.....:lol:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Δεν εχω διαθεση να διαβασω 100+ σελιδες για να επιλεξω ενα κλιματιστικο και μαλιστα των 340ευρω περιπου που θελω να παρω.(Συγνωμη αν σας προσβαλλω αλλα δεν προλαβαινω και αυριο το πρωι θελω να το παραγγειλω γιατι δεν αντεχω αλλο).Τα πραγματα εχουν ως εξης.Το σπιτι ειναι 200+ χρονων και ηρθα να μεινω με την κοπελα μου εδω.Ειναι σε καλη κατασταση απλα τα κουφωματα ειναι παλια και αυτο με ανησυχει με το θεμα μονωσης.Τελος παντων θελω 2 κλιματιστικα για 2 δωματια 16 τμ το καθενα.Το θεμα μου λοιπον ειναι οτι το σπιτι ειναι ψιλοταβανο(δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο)τα κουφωματα δεν εχουν μονωση και η ασφαλεια του σπιτιου ειναι 16Α νομιζω.Το θεμα μου λοιπον ειναι θα με καλυψουν 2 εννιαρια για τους χωρους μου η να παω σε 2 δωδεκαρια?και στα δωδεκαρια θα το σηκωσει η αφαλεια η θα εχω προβλημα?τα κλιματιστικα που ειδα ειναι ενα miyoto 12αρι ενα nakasi ενα general electric και ενα inventor το οποιο εχω και στο αλλο μου το σπιτι.Τι λετε και τι προτεινετε?παρακαλω αν γινεται σαφης απαντησεις για να το παραγγειλω το πρωι αυριο εχω λιβακωσει!!ευχαριστω και sorry πραγματικα αν γινομαι βαρος.Α και πανω απο 350 ευρω μαζι με την τοποθετηση δεν δινω με τιποτα.Ολα τα παραπανω εκει ειναι εκτος απο το nakasi που ειναι στα 285 συνολο.Ευχαριστω πολυ

 

γεια σου φιλε

αν τα δωματια τα βλεπει ηλιος και απο πανω εχεις ταρατσα καλυτερα να βαλεις 12αρια

η ασφαλεια που λες θα τα σηκωσει αν και δεν ειναι 16Α στον πινακα ,ειναι σιγουρα παραπανω,

ακομα και στην ιδια γραμμη να πεσουν και τα δυο θα τα σηκωσει .οσο για τα μηχανηματα το miyoto και το g electric ειναι ακριβως τα ιδια απο το ιδιο εργοστασιο αλλα με διαφορετικη ονομασια. σε σχεση με το nakassi θα στα συνιστουσα. οτι αλλο θες ρωτας !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Δεν εχω διαθεση να διαβασω 100+ σελιδες για να επιλεξω ενα κλιματιστικο και μαλιστα των 340ευρω περιπου που θελω να παρω.(Συγνωμη αν σας προσβαλλω αλλα δεν προλαβαινω και αυριο το πρωι θελω να το παραγγειλω γιατι δεν αντεχω αλλο).Τα πραγματα εχουν ως εξης.Το σπιτι ειναι 200+ χρονων και ηρθα να μεινω με την κοπελα μου εδω.Ειναι σε καλη κατασταση απλα τα κουφωματα ειναι παλια και αυτο με ανησυχει με το θεμα μονωσης.Τελος παντων θελω 2 κλιματιστικα για 2 δωματια 16 τμ το καθενα.Το θεμα μου λοιπον ειναι οτι το σπιτι ειναι ψιλοταβανο(δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο)τα κουφωματα δεν εχουν μονωση και η ασφαλεια του σπιτιου ειναι 16Α νομιζω.Το θεμα μου λοιπον ειναι θα με καλυψουν 2 εννιαρια για τους χωρους μου η να παω σε 2 δωδεκαρια?και στα δωδεκαρια θα το σηκωσει η αφαλεια η θα εχω προβλημα?τα κλιματιστικα που ειδα ειναι ενα miyoto 12αρι ενα nakasi ενα general electric και ενα inventor το οποιο εχω και στο αλλο μου το σπιτι.Τι λετε και τι προτεινετε?παρακαλω αν γινεται σαφης απαντησεις για να το παραγγειλω το πρωι αυριο εχω λιβακωσει!!ευχαριστω και sorry πραγματικα αν γινομαι βαρος.Α και πανω απο 350 ευρω μαζι με την τοποθετηση δεν δινω με τιποτα.Ολα τα παραπανω εκει ειναι εκτος απο το nakasi που ειναι στα 285 συνολο.Ευχαριστω πολυ

 

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :)

 

Μια παροιμία λέει . "Οποιος βιάζεται σκοντάφτει" και μην περιμένεις από μια ηλεκτραγορά σε ότι πουλά, να κρίνεις μόνο.

 

Ολα αυτά που έχεις αναφέρει είναι κάτω του μετρίου μηχανήματα,και σε αυτή την κατηγορία χρημάτων έχουμε αναφέρει πρόσφατα καλύτερα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3661983#post3661983 και αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για την δική σου ασφάλεια και καλύτερη άνεση.

Συνήθως τα General electric είναι Κινέζικα φασόν Midea,και το Miyoto,Nakasi κλπ απο Gree Kίνας,Bιετναμ,Πακιστάν...και όλα αλλάζουν εύκολα λόγω τιμής.

Επειδή είναι ψιλοτάβανο κλπ ,καλύτερα 12αρια, και σε θέση που θα σου πεί τεχνικός που θα δεί τον χώρο.Τέλος για την ασφάλεια του ηλεκτρικού πίνακα, δεν υπάρχει πρόβλημα μόνο αν τα στοιχεία που αναφέρονται είναι σωστά ,πράγμα χλωμό σε φθηνά μηχανήματα.Ετσι καλύτερα επίσης να δεί κάποιος ηλεκτρολόγος τον χώρο,γιατί γράφεις είναι παλιό οικημα, και δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει συνδεθεί και πώς, κάποια εποχή.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

16A Ειναι η ασφαλεια στην ΔΕΗ το ρολοι κατω σιγουρα.Τα ηλεκτρολογικα ειναι καινουρια αλλα οταν αναβω θερμοσιφωνα και την κουζινα μαζι χαλαει η ασφαλεια του ρολογιου της ΔΕΗ και ερχονται και την αλλαζουν.Να δωδω κατι παραπανω για την δικη μου ασφαλεια?τι μπορει να κανουν δλδ που να μπει σε κινδυνο η ασφαλεια μου?να πιασουν φωτια?Εκτος απο το midea που λες ολα τα αλλα ειναι ανω των 350 ευρω και δεν θελω να τα ξεπερασω.Απο τα αλλα που ειπα για να εχω λιγη δροσουλα δλδ δεν κανει κανενα? Edited by petergi
mpekas
Link to comment
Share on other sites

16A Ειναι η ασφαλεια στην ΔΕΗ το ρολοι κατω σιγουρα.Τα ηλεκτρολογικα ειναι καινουρια αλλα οταν αναβω θερμοσιφωνα και την κουζινα μαζι χαλαει η ασφαλεια του ρολογιου της ΔΕΗ και ερχονται και την αλλαζουν.Να δωδω κατι παραπανω για την δικη μου ασφαλεια?τι μπορει να κανουν δλδ που να μπει σε κινδυνο η ασφαλεια μου?να πιασουν φωτια?Μηπως να μου πεις συγκεκριμενα τις μαρκες και τα μοντελα αν μπορεις ?

 

φιλε μηπως κανεις λαθος?

η μικροτερη ασφαλεια που μπαινει απο την δεη σε ρολοι ειναι 35Α

στανταρ

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κανω λαθος οπως ειπα ειναι παλιο το σπιτι και τοσο ειχε και οταν ο μλκς ο ηλεκτρολογος μου εβαλε νυχτερινο προ 2μηνιας δεν ειπε να το αλλαξουν και μαλιστα στην ΔΕΗ μου λενε σιγουρα θελετε 16αρα?Λεω τι να πω ρε παιδια αυτα μου εδωσε ο ηλεκτρολογος εγω δεν ξερω και λενε οκ οτι θελετε αλλα ειναι πολυ μικρη αυτη η ασφαλεια.Οσο για το miyoto = general electric στο καταστημα μου ειπαν οτι miyoto = toyotomi αλλα βλακειες θα ελεγαν Edited by petergi
mpekas
Link to comment
Share on other sites

φιλε αν ρωτησεις και στη δεη ασφαλεια 16Α σου βαζουν μονο αν την ζητησεις το σωστο ειναι μικροτερη ασφαλεια 35Α

miyoto mgs093 H/BE-N2

g electric GAIRB09

αυτα ειναι και τα δυο τα ιδια απο το εργοστασιο της gree

Link to comment
Share on other sites

16A Ειναι η ασφαλεια στην ΔΕΗ το ρολοι κατω σιγουρα.Τα ηλεκτρολογικα ειναι καινουρια αλλα οταν αναβω θερμοσιφωνα και την κουζινα μαζι χαλαει η ασφαλεια του ρολογιου της ΔΕΗ και ερχονται και την αλλαζουν.Να δωδω κατι παραπανω για την δικη μου ασφαλεια?τι μπορει να κανουν δλδ που να μπει σε κινδυνο η ασφαλεια μου?να πιασουν φωτια?Εκτος απο το midea που λες ολα τα αλλα ειναι ανω των 350 ευρω και δεν θελω να τα ξεπερασω.Απο τα αλλα που ειπα για να εχω λιγη δροσουλα δλδ δεν κανει κανενα?

 

Είναι απλό ,μην βιάζεσαι στην επιλογή σου ,και φέρε πρώτα άλλο ηλεκτρολόγο να τσεκάρεις τι έχει γίνει.:)

Δεν μπορώ προτείνω κάτι φθηνότερο ,γιατί έχω πολλά παραδείγματα για φωτιά από κάτω του μετρίου,και όχι μόνο, κλιματιστικά.

(ειδικά το Μιyoto που αναφέρεις παραπάνω, είναι αρκετά παλιάς τεχνολογίας).Μπορείς να περιμένεις και τις εκπτώσεις τέλος του μηνός

ή να μαζέψεις χρήματα και παίρνεις κάτι σταδιακά. Τόσο καιρό χωρίς κλιματιστικό δεν νομίζω έπαθες κάτι, να δικαιολογεί τόση βιασύνη....:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)

 

Δεν φτάνει μια καλή φίρμα μόνο, όταν μπορεί να υπάρχουν "καλύτερες" σε σύνολο επιλογές κάποια περίοδο.

Αν βέβαια έχεις πάλι απορίες,εδώ είμαστε :)

Τα Panasonic αυτά που αναφέρεις ,είναι πολύ βασικά κλιματιστικά στην γκάμα της εταιρίας,Κινέζικα (όχι όμως φασόν),έχουν μόνο το κλασικό φίλτρο σκόνης,ελάχιστες ρυθμίσεις, τίποτε παραπάνω.Το μόνο θετικό τους είναι που μετράνε και την εξωτερική θερμοκρασία για την επίτευξη της εσωτερικής.Επίσης δεν νομίζω ότι είναι αντιπροσωπείας,γιατί είναι μοντέλα για άλλες αγορές ,και θέλει προσοχή τι διαφημίζει καθένας,

για να μην έχεις πρόβλημα με την εγγύηση.:!:

 

Αν επιμένεις για Panasonic,πιό καλά από τα βασικά μοντέλα τηs εταιρίας,βάση καταλόγου αντιπροσωπείας είναι :

http://www.skroutz.gr/s/80661/Panasonic-CS-CU-RE9JKE.html και http://www.skroutz.gr/s/80659/Panasonic-CS-CU-RE12JKE.html

Είναι επίσης Κινέζικα,οπότε άγνωστο τι θα βγουν ,δεν είναι φασόν,έχουν αρκετές ρυθμίσεις, από τα καλύτερα φίλτρα και 10 ετούς διάρκειας,

αρκετά καλό ανεμιστήρα και μετράνε και την εξωτερική θερμοκρασία για την ρύθμιση της εσωτερικής (όχι αυτά με κατάληξη JKE-1),

πράγμα που είναι χρήσιμο αν το μηχάνημα σου είναι οριακό για τον χώρο . (περισσότερα θα σου πεί τεχνικός)

 

Εννοείται ότι επιλέξεις, να πας σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού (μπορείς να τηλ. στην κάθε αντιπροσωπεία, να σου πουν τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί θα ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν αν ταιριάζει στον χώρο σου,το πιό πιθανό να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service μελλοντικά.

 

Καλύτερα λοιπόν κάνε ένα κόπο ,να διαβάσεις πιο προσεκτικά τις προηγούμενες σελίδες (είναι κουραστικό να λέμε τα ίδια) ,γιατί θα βρείς πολλές πληροφορίες πως να επιλέξεις κάτι. Mόλις πρόσφατα εξάλλου αναφέραμε για 9αρια στην κατηγορία τιμής που ενδιαφέρεσαι,τα ίδια υπάρχουν και 12αρια καθώς πλέον είναι πιό εμπορεύσιμα....(αλλά και λίγο πρίν, έχουμε αναφέρει και ποιοτικότερα μοντέλα αν ενδιαφέρεσαι,που είναι ακριβότερα).

 

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω και πάλι για το ενδιαφέρον και την πολύτιμη βοήθεια που μας δίνετe. Ξαναδιαβάζοντας όλα τα προηγούμενα , λαμβάνοντας υπόψην όσα μου είπατε και συνεχίζοντας την έρευνα αγοράς έχω πλέον καταλήξει στους εξής συνδυασμούς μοντέλων: Είτε τα Sharp AY-XP9HR στα 570+ ευρώ για 9άρι και αντίστοιχα Sharp AY-XP12HR στα 650+ ευρώ για 12άρι ή Mitsubishi MSZ-CGE25VA στα 700 ευρώ και MSZ-CGE35VA στα 800 ευρώ για 9άρι και 12άρι.

Αυτό που με προβληματίζει είναι πέρα από τη σημαντική για τα οικονομικά μου δεδομένα διαφορά τιμής ότι τα μοντέλα της Μitsubishi δε διαθέτουν ιονιστή. Από την άλλη υπερέχουν στην εγγύηση (2έτη εσωτερική, 5έτη εξωτερική έναντι 1έτους και 3ετών για τα αντίστοιχα της Sharp). Eπίσης δεν καταλαβαίνω αν σημαίνει κάτι για την κατανάλωση ότι το Sharp φέρεται να έχει τιμή ΕΕR 10.96 BTU/h.W ενώ το αντίστοιχο της Μitsubishi 4.05. Καταλήγοντας η απορία μου είναι αν αξίζει να πληρώσω κάτι παραπάνω για τα Mitsubishi (επειδή σαν φίρμα στην πιάτσα θεωρούνται από τις κορυφαίες) ή αν απλά δε χρειάζεται και είναι "υπερεκτιμημένα". Η' για να το πω πιο απλά αν ήσασταν εσείς στη θέση μου πιο θα προτιμούσατε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγνώμη αν σας κουράζω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...