Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπότε δεν έχει νόημα, καλύτερα να έχεις απόδοση και οικονομία και αν ποτέ θελήσεις φρέσκο αέρα ανοίγεις το παράθυρο στην τελική.

 

Αυτά εδώ είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά των inventor - μια σειρά έχει όλη κι όλη. Η επόμενη και λίγο πιο ακριβή λύση είναι τα Gree σε καναλάτα. Στις άλλες μάρκες ξεφεύγουμε..

 

Εγώ έχω 2 υπνοδωμάτια συν σαλόνι και ήθελα ιδανικά να τα καλύψω όλα με multi καναλάτα, π.χ. 9+9+24, αντί να γεμίσω τα μπαλκόνια με ξεχωριστές εξωτερικές μονάδες. Το σκεπτικό μου είναι να βάλω και τα τρία καναλάτα με μια ψευδοροφή στον διαδρομάκο 1,05x2,20 που φαίνεται μερικώς στη φωτό. Αν προχωρήσει το εγχείρημα, η κοινή εξωτερική μονάδα θα πάει ακριβώς από πάνω που έχει ταράτσα (βολεύει γιατί δεν θα περνάνε νερά εφόσον η τρύπα στο ταβάνι γίνει σε συγκεκριμένο σημείο). Από την ίδια τρύπα(ρα) φανταζόμουνα ότι θα περνούσε ο αγωγός φρέσκου αέρα ώστε να είχα στους τοίχους του σπιτιού μόνο περσίδες εξαγωγής πάνω από τις πόρτες. Τώρα υποθέτω θα χρειαστούν κι άλλα ανοίγματα στους τοίχους των δωματίων για επιστροφή του αέρα από τους κλιματιζόμενους χώρους, οπότε ασχημαίνει το project..

 

[Επιπλέον δεν ξέρω αν σε ένα τέτοιο setup θα επαρκούν 2.5μ διαδρομής από τα καναλάτα στην εξωτερική ή θα θέλει περισσότερο, plus υπάρχει και η μικρή υψομετρική διαφορά αν επηρεάζει κι αυτή και φυσικά αν θα χωρέσουν όλα αυτά στο 1,05x2,20]

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

θα εχεις αλλα επιπεδα ανεσης ..

καλυτερα θα ηταν να καλεσεις εναν μηχανικο να σου κανει αυτος μια μελετη ωστε να μην μετανιωσεις αυριο τιποτα.μηχανικος ομως που ασχολειται με vrv .Εχει τοσα πολλα μυστικα που πραγματικα θα τα χασεις.απο αυτα που λες δεν καταλαβα πολλα,ισως καποιο σχέδιο (και ησυχια) να βοηθουσε, αλλα:

μια εξωτερική μοναδα σημαινει κλιματισμος σε μια ζωνη,δυο σε δυο ζωνες(πχ.βράδυ κλεινω μεσοπορτα και εχω κλιματισμο στο μισο σπιτι,με την αναλογη οικονομια).

τα καναλια αυτο που θα κανουμ ειναι να εχεις παντου ιδια θερμοκρασια,σημαντικο για την ανεση σου .για να γινει αυτο θελει σωστη μελετη ωστε ν μην εχεις ροη αερα,θορυβο,κλπ.

εξαερισμος σου φαινεται αστειο αλλα αρκετα σημαντικός για μενα ,για ανετη διαμονη και ησυχο υπνο.αν ειδικα εχεις σπιτι με κελυφος θα σε γλυτωσει απο σπαταλες.ολα βεβαια εχουν να κανουν σε συνάρτηση με το κοστος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

καινούργιος στην παρέα. θα ήθελα την βοήθειά σας και την γνώμη σας φυσικά.

θέλω να βάλω κλιματιστικό στον ενιαίο χώρο 24άρι.

έχω καταλήξει σε δύο επιλογές δεδομένου και του διαθέσιμου μπάτζετ που δεν είναι απεριόριστο.

το πρώτο είναι το Midea RF New MS12FU-24HRFN1 και το δεύτερο είναι το Toyotomi Izuru TRN/TRG-571ZR.

απ'ότι είδα σε απόδοση πάνω κάτω τα ίδια είναι απλά το Midea μου φαίνεται στα σημεία καλύτερο.

αλλά εντύπωση μου κάνει στο skroutz που τα έψαξα πως στο συγκεκριμένο Midea δεν υπάρχει ούτε μια κριτική, ούτε ένα σχόλιο ενώ στο toyotomi διαβάζω καλές κριτικές.

ο πωλητής βέβαια μου πρότεινε ως καλύτερο το Midea. έχει και πιο καλή εγγύηση 3 χρόνια η εσωτερική μονάδα και 10 η εξωτερική σε αντίθεση με το toyotomi που έχει 2 η εσωτερική και 5 η εξωτερική.

κάθε γνώμη σας δεχτή και με το παραπάνω.

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Αν προχωρήσω τότε σίγουρα θα χρειαστεί μελέτη.. Ένας ψυκτικός που ήρθε παλιότερα για να εγκαταστήσει άλλο κλιματιστικό και είδε την όλη φάση, κάτι δεν του άρεσε (μάλλον το μικρό μήκος σωληνώσεων, αν και ~2.5μ). Ανεβάζω και μια φωτογραφία μέρους της κάτοψης όπου πρόχειρα ζωγράφισα τα τρία καναλάτα. Η τρύπα η πράσινη θα βγάζει στον επάνω όροφο στην εξωτερική μονάδα. Όλα αυτά πρέπει να χωρέσουν σε 1,05x2,15 και σε ύψος 60εκ (ψευδοροφή στο 2,30 μέχρι ταβάνι 2,90). Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο λαθος που κανεις'

«πρεπει να χωρεσουν»

το δευτερο

«ψυκτικος»

ο μηχανικος θα αποφασισει που θα μπουν τα μηχανηματα,οχι ο χωρος.ειδάλλως θα εχεις ενα κλιματισμο με προβλήματα.

μπορει να τρεξει και στο.σπιτι καναλι γυρω απο καποιο δοκαρι .δεν.μπορουν απαγωγες προσαγωγες να.ειναι σε 3 τμ.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτονόητο ότι τις μελέτες τις εκπονούν οι μηχανικοί. Προς το παρόν, έτυχε να το δει μόνο ψυκτικός. Οφείλω να το αναφέρω. Ο οποίος ενέκρινε εν τέλει. Παρ' όλ' αυτά δεν με έπεισε πλήρως και επομένως, όπως γράφω, "σίγουρα θα χρειαστεί μελέτη" (προφανώς από μηχανικό). Δεν υπάρχει λάθος εδώ.

 

Για το άλλο που λες το αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να είναι λίγο στενόχωρα τα πράγματα, αλλά δε γίνεται αλλιώς. Καλύτερα να τη βγάζεις με νυχτερινό αερισμό από το να έχεις έναν "χώρο με προβλήματα". Οπότε εσύ εκτιμάς ότι μάλλον δεν χωράνε οι σωληνώσεις (τα καναλάτα πάντως αυτά καθεαυτά χωράνε αρκετά άνετα).

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

Συζήτηση κάνουμε.ναι καθαρά εκτίμηση δική μου είναι.ιδανικό θα είναι να κυκλοφορεί ο αέρας απο άκρη σε άκρη.φυσάει δηλ απο την μια τραβάει απο την άλλη.νυχτερινό αερισμό δεν το κατάλαβα.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν έχει νόημα, καλύτερα να έχεις απόδοση και οικονομία και αν ποτέ θελήσεις φρέσκο αέρα ανοίγεις το παράθυρο στην τελική.

 

Αυτά εδώ είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά των inventor - μια σειρά έχει όλη κι όλη. Η επόμενη και λίγο πιο ακριβή λύση είναι τα Gree σε καναλάτα. Στις άλλες μάρκες ξεφεύγουμε..

 

Εγώ έχω 2 υπνοδωμάτια συν σαλόνι και ήθελα ιδανικά να τα καλύψω όλα με multi καναλάτα, π.χ. 9+9+24, αντί να γεμίσω τα μπαλκόνια με ξεχωριστές εξωτερικές μονάδες. Το σκεπτικό μου είναι να βάλω και τα τρία καναλάτα με μια ψευδοροφή στον διαδρομάκο 1,05x2,20 που φαίνεται μερικώς στη φωτό. Αν προχωρήσει το εγχείρημα, η κοινή εξωτερική μονάδα θα πάει ακριβώς από πάνω που έχει ταράτσα (βολεύει γιατί δεν θα περνάνε νερά εφόσον η τρύπα στο ταβάνι γίνει σε συγκεκριμένο σημείο). Από την ίδια τρύπα(ρα) φανταζόμουνα ότι θα περνούσε ο αγωγός φρέσκου αέρα ώστε να είχα στους τοίχους του σπιτιού μόνο περσίδες εξαγωγής πάνω από τις πόρτες. Τώρα υποθέτω θα χρειαστούν κι άλλα ανοίγματα στους τοίχους των δωματίων για επιστροφή του αέρα από τους κλιματιζόμενους χώρους, οπότε ασχημαίνει το project..

 

[Επιπλέον δεν ξέρω αν σε ένα τέτοιο setup θα επαρκούν 2.5μ διαδρομής από τα καναλάτα στην εξωτερική ή θα θέλει περισσότερο, plus υπάρχει και η μικρή υψομετρική διαφορά αν επηρεάζει κι αυτή και φυσικά αν θα χωρέσουν όλα αυτά στο 1,05x2,20]

 

Καθε κλιματιστικο δικτυου αεραγωγων χρειαζεται ενα πλενουμ προσαγωγησ στο μεγεθος του κλιματιστικου και με βαθος 20 ποντους τουλαχιστον εκει θα μπουνε 2 ευκαμτοι διαμετρου 6" που θα ενωθουν με το πλενουμ του στομιου προσαγωγησ αερα, παραλληλα στην επιστροφη αερα θεσ ενα αντοιστιχο πλενουμ με ενα ευκαμτο 4" για φρεσκο αερα και ενα 8 " για την επιστροφη αερα απο το χωρο που θα ενωθει με το πλενουμ του στομιου επιστροφης που παλει ειναι στο μεγεθος τησ κλιματιστικησ με 20 ποντουσ βαθος. Η περιγραφη που δινω θα κανει το καναλατο εντελωσ αθορυβο, τωρα αν θελουμε να ειναι και για θερμανση αποδοτικο , η επιστροφη αερα πρεπει να γινει χαμηλα στο πατωμα με μια γυψοσανιδα . Ετσι ωστε ο αερας οταν επιστρφει στο κλιματιστικο να περναει απο τα ποδια μασ , με αυτη τη μεθοδο αισθανομαστε καλυτερα τη ζεστη.

Ολα τα παραπανω που περιγραφω πολυ δυσκολα θα χωρεσουν στην κατοψη που δειχνεις, μια λυση ειναι η ψευδοροφη της τουαλετασ αλλα εκει δειχνεις ντουλαπες

Σιγουρα πρεπει να φερεις μηχανολογο μηχανικο που εχει ειδικευση σε δικτυου αεραγωγων, θα σου στειλω PM

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα:)

Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ και σας ευχαριστω!!

Αρχες Σεπτεμβρη μετακομιζουμε σε μεγαλυτερο σπιτι..σ αυτο που μενουμε τωρα εχω δυο inventor, ενα 12αρι στο σαλονι,κι ενα 9αρι στο ενα υπνοδωματιο.6 χρονια τα χω φοβερα μηχανηματα..Το 12 αρι καλυπτει ανετα το σαλονι που ναι γυρω στα 25-30 τεραγωνικα..στο νεο σπιτι ομως,το σαλονι με την κουζινα ειναι τουλαχιστον 40-45 τεραγωνικα με ενα προχειρο υπολογισμο που εκανα..τι επιλογες εχω στο νεο χωρο;σκεφτομαι να βαλω κατευθειαν το 12 αρι στο νεο σαλονι,και να αγορασω επιπλεον ενα 9αρι ακομη..δηλαδη να χω 2 κλιματιστικα στο σαλονι,ενα 12αρι κ ενα 9αρι..πιο πολυ με νοιαζει η θερμανση να με καλυπτει..

η αλλη επιλογη να μπουν και τα 2 κλιματιστικα που χω τωρα στο νεο σπιτι στα υπνοδωματια και στο σαλονι να βαλω ενα καινουριο 18 αρι ή 24αρι..αλλα εδω παμε για πολλα εξοδα κ δεν με παιρνει για πολλα με τη μια..

Το 12 αρι σε συνδυασμο με ενα 9αρι ή ενα 12 αρι ακομη για το σαλονι θα καινε πιο πολυ σε σχεση με ενα 24αρι;;ειναι κι αυτη μια απορια..:rolleyes:

ποια η καλυτερη επιλογη;Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!

Υ.Γ.στο σπιτι που θα μετακομισω εχει γινει ενεργειακη αναβαθμιση με θερμομονωση εξωτερικα του διαμερισματος..

Link to comment
Share on other sites

ενα δευτερο στο σαλονι θα χρειαστει.προτιμησε 12.000 να εχεις ησυχο το κεφαλι σου.εφόσον εχεις θεμα με το οικονομικο αργοτερα μπορεις να βαλεις στο αλλο δωματιο.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

ενα δευτερο στο σαλονι θα χρειαστει.προτιμησε 12.000 να εχεις ησυχο το κεφαλι σου.εφόσον εχεις θεμα με το οικονομικο αργοτερα μπορεις να βαλεις στο αλλο δωματιο.

 

Σ ευχαριστω για την απαντηση!Για εκει προσανατολιζομαι,να βαλω αλλο ενα 12 αρι στο σαλονι και κοιταζω αυτο: http://www.skroutz.gr/s/6340869/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-12IV.html :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω 3 κλιματιστικα και δεδομενου οτι εχουμε ενα μωρακι στο σπιτι με νοιαζει ιδιαιτερα η ποιοτητα αερα και εν συνεχεια ο θορυβος τοσο της εσωτερικης οσο και τις εξωτερικης μοναδας.

 

Οι χωροι ειναι 2 δωματια των 15 m2 (βλεπουν βορρα) και ενα σαλονι των 36m2 (βλεπει νοτο), σε πολυκατοικια του 2008 με διπλα τζαμια αλλα γενικα μετρια μονωση (κατ εκτιμηση).

 

Εχω καταληξει στα ακολουθα, αλλα δεν ξερω μη τυχον ειναι εντελως λαθος επιλογες (για συντομια σας παραθετω μονο τα 9000BTU μοντελα) και ως εκ τουτου θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την αποψη σας.

 

Σας ευχαριστώ!

 

Toshiba Daiseikai 8

http://www.skroutz.g...-10G2KVP-E.html

+Ενδεχομενως καλη ποιοτητα αερα, χωραει στο χωρο μου εχοντας απαιτηση μονο για 5 cm αποσταση απο το ταβανι

-Τιμη, R410 (και οχι το νεο R32), οχι WiFi

?Δεν μπορω να δω αν εχει δυνατοτητα εκτος απο αφυγρανση και υγρανσης του χωρου οπως το Daikin

 

Daikin Ururu Sarara FTXZ25N / RXZ25N

http://www.skroutz.g...25N-RXZ25N.html

+Ενδεχομενως η καλυτερη δυνατη ποιοτητα αερα, αξιοπιστια, R32

-Πολυ ακριβο!

 

Toyotomi Kuro TKN/TKG-628R32

http://www.skroutz.g...TKG-628R32.html

+Τιμη, R32

-Θορυβος

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταγα σε Inventor Omnia plus ή inventor Passion Pro βεβαια τα λεφτα ανεβαινουν αλλα τα μηχανηματα ειναι πολυ καλυτερα απο αυτο που βλεπεις
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταγα σε Inventor Omnia plus ή inventor Passion Pro βεβαια τα λεφτα ανεβαινουν αλλα τα μηχανηματα ειναι πολυ καλυτερα απο αυτο που βλεπεις

 

Ισως να μην καταλαβα κατι, αλλα τα μηχανηματα που παραθετω εχουν εως κ 2000€ το ενα, 3-4 φορες πανω απο τα inventor... μηπως εννοεις κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα.κασετα παιζει.

το σπιτι ειναι με νοικι η ιδιοκτητο;

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση!Για εκει προσανατολιζομαι,να βαλω αλλο ενα 12 αρι στο σαλονι και κοιταζω αυτο: http://www.skroutz.gr/s/6340869/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-12IV.html :)

 

Απευθυνομαι σε αυτον το φιλο στην απαντηση μου, απλαμου ξεφυγε η παραθεση

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα σε ολους!

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω 3 κλιματιστικα και δεδομενου οτι εχουμε ενα μωρακι στο σπιτι με νοιαζει ιδιαιτερα η ποιοτητα αερα και εν συνεχεια ο θορυβος τοσο της εσωτερικης οσο και τις εξωτερικης μοναδας.

 

Οι χωροι ειναι 2 δωματια των 15 m2 (βλεπουν βορρα) και ενα σαλονι των 36m2 (βλεπει νοτο), σε πολυκατοικια του 2008 με διπλα τζαμια αλλα γενικα μετρια μονωση (κατ εκτιμηση).

 

Εχω καταληξει στα ακολουθα, αλλα δεν ξερω μη τυχον ειναι εντελως λαθος επιλογες (για συντομια σας παραθετω μονο τα 9000BTU μοντελα) και ως εκ τουτου θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την αποψη σας.

 

Σας ευχαριστώ!

 

Toshiba Daiseikai 8

http://www.skroutz.g...-10G2KVP-E.html

+Ενδεχομενως καλη ποιοτητα αερα, χωραει στο χωρο μου εχοντας απαιτηση μονο για 5 cm αποσταση απο το ταβανι

-Τιμη, R410 (και οχι το νεο R32), οχι WiFi

?Δεν μπορω να δω αν εχει δυνατοτητα εκτος απο αφυγρανση και υγρανσης του χωρου οπως το Daikin

 

Daikin Ururu Sarara FTXZ25N / RXZ25N

http://www.skroutz.g...25N-RXZ25N.html

+Ενδεχομενως η καλυτερη δυνατη ποιοτητα αερα, αξιοπιστια, R32

-Πολυ ακριβο!

 

Toyotomi Kuro TKN/TKG-628R32

http://www.skroutz.g...TKG-628R32.html

+Τιμη, R32

-Θορυβος

 

Αν δεν με ενδιεφερε το wifi θα πηγαινα για το Toshiba Daiseikai 8 το οποιο τα σπαει

 

Το Kuro ειναι της Gree , η πλατιφορμα ειναι η Amber ειναι φορτωμενο με πολλα καλουδια και ενεργειακα ειναι πολυ καλο

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητέ για να σε "κουφανω" μια και ρωτάς πότε θα έλθει η σειρά ln της mitsubishi Electric στην Ελλάδα, κοίτα το το παρακάτω Link και βγάλε μόνος σου συμπέρασμα για τα αντανακλαστικά των αντιπροσωπων εδώ στην χωρα μας. Πάντως έχω ενα mitsubishi απο την σειρά FH deluxe το 12αρι και είμαι πολύ ευχαριστημένος......στην ψύξη φθάνει κατανάλωση χαμηλά μέχρι και 100w μόνο!!!!

http://uni-klima.com/product-category/home-office-systems

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.orionairsales.co.uk/mitsubishi-electric-air-conditioning-msz-ln35vg-35kw--12000btu-r32-inverter-heat-pump-wall-mounted-240v50hz-7543-p.asp

Παιδια γνωριζετε αν θα ερθουν αυτα στην Ελλαδα??!?!?!

πολυ premium μου φαινονται για εδω...!!!

 

Λοιπόν αγαπητέ για να σε "κουφανω" μια και ρωτάς πότε θα έλθει η σειρά ln της mitsubishi Electric στην Ελλάδα, κοίτα το το παρακάτω Link και βγάλε μόνος σου συμπέρασμα για τα αντανακλαστικά των αντιπροσωπων εδώ στην χωρα μας. Πάντως έχω ενα mitsubishi απο την σειρά FH deluxe το 12αρι και είμαι πολύ ευχαριστημένος......στην ψύξη φθάνει κατανάλωση χαμηλά μέχρι και 100w μόνο!!!!

http://uni-klima.com/produ...office-systems:confused:

Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει αυτο το κλιματιστικο τελευτεα Toyotomi Kuro WiFi TKN TKG 635R32 και εχω το εξης θεμα με το wifi του,ανοιγω το app,απο τις 10 φορες θα βγαλει το εξης μυνημα

network delay,please wait and try again με τα πολλα ανοιγω κλεινω το app και θα μπει σε καποια φαση εφοσον θα με σπασει τα νευρα

εβγαλα ξανα εβαλα το app τιποτα παλι τα ιδια

 

δουλεω και το ινβερτορ αρια στο σπιτι χωρις κανενα προβλημα ανοιγη και κλεινει παντα με τη μια..τι μπορει να πεζει με το toyotomi ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας..μπορειται να μου πειτε την γνωμη σας για την συγκεκριμενη προσφορα?? http://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h24a4-lsr1di-eu-24000btu-inverter-wifi-klasi-a-a-p-HAP.001628
Link to comment
Share on other sites

έχω ενα toyotomi izuru έδω και 2,5 χρόνια τώρα τελευταία μου κάνει ορισμένα θεματάκια,ενώ δουλεύει σταματάει και αναβοσβήνει το power led..το πατάς να ξανανοίξει και δεν κάνει τιποτα συνεχίσει ν αναβοσβήνει το led..όταν βγάλω την πρίζα για 5λ μετα όλα ok και το ξανακάνει μετα απο ώρα..σημ. το έχω βγάλει και για 20λ... έχει/ειχε κανείς το ίδιο θέμα η καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

Ψάχνω ένα κλιματιστικό για ένα χώρο περίπου 12τ.μ. Βασικό κριτήριο είναι να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο γιατί έχω θέμα με τον ύπνο, και αρκετή ασχημη εμπειρία από ενα Hitachi-RAK-50PPA που είχα τοποθετήσει σε άλλο χώρο.

Budget γύρω στα 400€, αν και μπορώ να δώσω παραπάνω ώστε να μην μετανιώσω αργότερα την αγορά.

 

Αρχικά είχα καταλήξει στο Inventor Passion Pro II μιας και απο όσο διάβασα και είναι πολύ καλό value for money, έχει silent mode στα 21db και αρκέτα εξτρα.

Διάβασα βέβαια διάφορα σχόλια για τριξίματα, και κακή ποιότητα πλαστικών, οπότε αν είναι να τρίζει, μάλλον δεν βοήθαει πολυ το οτι είναι δεν κάνει θόρυβο κατα την λειτουργία του...

 

Η αδερφή μου έχει ένα Daikin ATX25KV απο το οποίο είναι πάρα πολυ ευχαριστημένη, και φαίνεται να έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και να είναι αθορυβο.

Πιστεύετε οτι αξίζει η διαφορά χρημάτων, μιας και το αρχικό budget μου ήταν γύρω στα 400€;

Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα, γιατι βλέπω οτι ενώ έχουν προταθεί διάφορα μοντέλα της Daikin όπως Daikin Siesta ATΧ25J3, το συγκεκριμένο δεν το έχω δει πουθενά.

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

έχω ενα toyotomi izuru έδω και 2,5 χρόνια τώρα τελευταία μου κάνει ορισμένα θεματάκια,ενώ δουλεύει σταματάει και αναβοσβήνει το power led..το πατάς να ξανανοίξει και δεν κάνει τιποτα συνεχίσει ν αναβοσβήνει το led..όταν βγάλω την πρίζα για 5λ μετα όλα ok και το ξανακάνει μετα απο ώρα..σημ. το έχω βγάλει και για 20λ... έχει/ειχε κανείς το ίδιο θέμα η καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει...
αν δεις στο manual αναφερει το σφάλμα που εχει οταν αναβοσβηνει το led.συντηρηση εχετε κανει ποτε;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια όχι..εκτός απο τον συνηθισμένο καθαρισμό των φίλτρων.

κάποια στιγμή πριν ενα μήνα το παρουσίασε αλλα δεν το ειχε ξανακάνει μεχρι εχθές...δυστυχώς στο manual δεν αναφέρει τιποτα μόνο την περίπτωση αυτή που ανεφερα πιο πάνω και την λύση που περιέγραψα ...όταν απενεργοποιηται το ac αναβοσβήνει το power led 7 φορές αλλα δεν έχω βρει κάτι στο νετ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

Ψάχνω ένα κλιματιστικό για ένα χώρο περίπου 12τ.μ. Βασικό κριτήριο είναι να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο γιατί έχω θέμα με τον ύπνο, και αρκετή ασχημη εμπειρία από ενα Hitachi-RAK-50PPA που είχα τοποθετήσει σε άλλο χώρο.

Budget γύρω στα 400€, αν και μπορώ να δώσω παραπάνω ώστε να μην μετανιώσω αργότερα την αγορά.

 

Αρχικά είχα καταλήξει στο Inventor Passion Pro II μιας και απο όσο διάβασα και είναι πολύ καλό value for money, έχει silent mode στα 21db και αρκέτα εξτρα.

Διάβασα βέβαια διάφορα σχόλια για τριξίματα, και κακή ποιότητα πλαστικών, οπότε αν είναι να τρίζει, μάλλον δεν βοήθαει πολυ το οτι είναι δεν κάνει θόρυβο κατα την λειτουργία του...

 

Η αδερφή μου έχει ένα Daikin ATX25KV απο το οποίο είναι πάρα πολυ ευχαριστημένη, και φαίνεται να έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και να είναι αθορυβο.

Πιστεύετε οτι αξίζει η διαφορά χρημάτων, μιας και το αρχικό budget μου ήταν γύρω στα 400€;

Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα, γιατι βλέπω οτι ενώ έχουν προταθεί διάφορα μοντέλα της Daikin όπως Daikin Siesta ATΧ25J3, το συγκεκριμένο δεν το έχω δει πουθενά.

 

Ψαχνοντας λίγο παραπάνω βρήκα και αυτό Mitsubishi-SRK-SRC-25-ZS-S.

Κάποια πρόταση μετάξυ αυτού και του Daikin;

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...