Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα carrier φτιαχνονται απο τη midea , οι σειρες που ερχονται στην ελλαδα ειναι οι ιδιεσ με τα midea που ερχονται στην ελλαδα.

Το μονο που διαφερει ειναι το πανελ(φατσα) του μηχανηματοσ , τα ιδια μηχανηματα ερχονται και απο τη πιτσος και τη beko

Ta toshiba φτιαχνονται προσ το παρον απο τους ιαπωνες στην ταυλανδη

δεν εχω υπόψη μου τα οικιακα κλιματιστικα.θεωρησα ότι πως στον επαγγελματικό χώρο παραμένει κορυφαία.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Τoshiba Carrier είναι εδώ και καιρό, κοινοπραξία στον κλιματισμό.Με φίρμα Carrier πωλούνται τα επαγγελματικά τους .Oικιακά Carrier υπάρχουν κατά διαστήματα ,ανάλογα το μοντέλο ή παρτίδα, και Ταιλάνδης .Αυτά που φτιάχνει η Midea, είναι με εσωτερικά μέρη Toshiba ,αποκλειστική συνεργασία.Υπάρχει άλλη συνεργασία με συμπιεστές Toshίba για μοντέλα της Midea.Οτι συμφέρει κάθε φορά τους εισαγωγείς.Τα Τoshibα τα διαφημίζουν Ταιλάνδης ή Ιαπωνίας. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Inventor omnia plus

Inventor passion pro2

Gree lomo

Haier nebula

 

ολα 12αρια με ισχυρη ψυξη ιονιστη και φιλτρα καθαρισμου...

Το ερωτημα ειναι πιο απο τα 4!?!?!

Αν και η αληθεια ειναι κλεινω πςρισσοτερο στο 2ο και στο 4ο αντιστοιχα με σειρα προτιμησης αυτη..αν και νοιωθω το nebula καλυτερο και ποιοτικοτερο μηχανημα συνολικα.απλα δεν ξερω αν ισχυει στο haier η 10ετης εγγύηση ανευ ορων της inventor γιατι σε καποια φυλλαδια το γραφει σε αλλα οχι.μιας και η inventor εχει πλεον την εισαγωγη της haier αν δεν κανω λαθος...

Edited by nickxatzh
Link to comment
Share on other sites

Θα πηγαινα για το 2ο Inventor passion pro2 ειναι με το wifi στανταρ , εχει χαμηλη σταθμη θορυβου 21db και εχει πολλα καλουδια , στα συν οτι η εγγυηση ειναι 10 χρονια για ολα χωρις μικρα γραμματα και παραξενους ορους

 

Τα Haier απο τι βλεπω ειναι με 5 ετη εγγυση σε ολα απο τι γραφουον στο σιτε https://www.haieraircondition.gr/eggiisi-klimatistikwn

 

Όροι και Προϋποθέσεις Εγγύησης Ισχύει μόνο για τα οικιακά κλιματιστικά Haier που διανέμονται από την εταιρία Inventor A.G. Α.Ε. H Inventor παρέχει εγγύηση καλής λειτουργίας για όλες τις κλιματιστικές μονάδες Haier Η χρονική διάρκεια της εγγύησης είναι 5 (πέντε) έτη για τον συμπιεστή και 5 (πέντε) έτη για τα ηλεκτρικά/μηχανικά μέρη

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Inventor omnia plus ,Inventor passion pro2,Gree lomo,Haier nebula

ολα 12αρια με ισχυρη ψυξη ιονιστη και φιλτρα καθαρισμου...Το ερωτημα ειναι πιο απο τα 4!?!?! Αν και η αληθεια ειναι κλεινω πςρισσοτερο στο 2ο και στο 4ο αντιστοιχα με σειρα προτιμησης αυτη..αν και νοιωθω το nebula καλυτερο και ποιοτικοτερο μηχανημα συνολικα.απλα δεν ξερω αν ισχυει στο haier η 10ετης εγγύηση ανευ ορων της inventor γιατι σε καποια φυλλαδια το γραφει σε αλλα οχι.μιας και η inventor εχει πλεον την εισαγωγη της haier αν δεν κανω λαθος...

 

To Haier Nebula είναι επώνυμο,έχει slim σχέδιο και εσωτερικά panasonic . Kαι οι δύο εγγυήσεις από Inventor δεν είναι άνευ όρων. Υπάρχει και ο όρος 6.

Δεν καλύπτει βλάβη από κακή εγκατάσταση ,χρήση κλπ γενικά.Οτι κρίνουν ανάλογα την περίπτωση.Oλες οι εγγυήσεις παντού,ότι συμφέρει για κέρδος.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα..δλδ παω σε inventor και θα μου μείνει απωθημενο το haier.χαχα.απλα μου φανηκε πιο ποιοτικο που τα ειδα και φιλος μου ψυκτικος μου ειπε το haier ανωτερο σε ψυξη με δυνατοτερο ανεμιστηρα..αν τωρα και η εγγυησεις ειναι με ορους και της inventor γερνει η πλάστιγγα προς το haier παλι..!!
Link to comment
Share on other sites

δηλ υπαρχει εγγυηση ανευ ορων;

αν γινει κακή εγκατασταση θ

υπαρχει εταιρια να καλυψει τις βλακειες αλλων; η αν αφορά κακη χρηση θα καλυψει καμια εγγυηση το μηχανημα;δεν γινονται αυτα,οσο και να μας αρεσει.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

δηλ υπαρχει εγγυηση ανευ ορων;

αν γινει κακή εγκατασταση θ

υπαρχει εταιρια να καλυψει τις βλακειες αλλων; η αν αφορά κακη χρηση θα καλυψει καμια εγγυηση το μηχανημα;δεν γινονται αυτα,οσο και να μας αρεσει.

 

Συμφωνο Βασιλη μαζι σου οτι δεν γινεται να καλυπτονται οι βλακειες των αλλων στην αγκατασταση

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα..δλδ παω σε inventor και θα μου μείνει απωθημενο το haier.χαχα.απλα μου φανηκε πιο ποιοτικο που τα ειδα και φιλος μου ψυκτικος μου ειπε το haier ανωτερο σε ψυξη με δυνατοτερο ανεμιστηρα..αν τωρα και η εγγυησεις ειναι με ορους και της inventor γερνει η πλάστιγγα προς το haier παλι..!!

 

Αν μπορείς να δεις το Haier σε εγκατάσταση του ψυκτικού σου ,θα κρίνεις καλύτερα ότι θές .Στα υπόλοιπα ,το θέμα είναι να μην χαλά κάτι συχνά,

και ασχολείσαι συνέχεια να βγάλεις άκρη,πως το εννοεί η κάθε εταιρία .Ολα είναι για το κέρδος,άσχετα τι διαφημίζουν.Καθένας τα δικά του για καλύτερα.

 

Μέχρι πριν λίγους μήνες, έκαναν και αλλαγές μηχανημάτων ,σε περιπτώσεις συνεχών βλαβών .Τώρα αναφέρεται ρητά δεν γίνονται αλλαγές.

Τα ίδια γράφουν και άλλες εταιρίες.Οσοι πέτυχαν αλλαγές ,απέφυγαν να χαλά να το φτιάχνουν.Εκτός της κακής χρήσης και κακής τοποθέτισης,αναφέρει και θέματα σε συνθήκες λειτουργίας κλπ. γενικά. Αλλού,ότι και τον τρόπο επισκευής τον κανονίζει η εταιρία ,να μην πεις την γνώμη σου ..Καθένας ότι θέλει .

 

Κάτι γενικό πάντα ,είναι όπως κρίνει μια εταιρία τι την συμφέρει.Αγνωστο τι γίνεται σε ίδια βλάβη σε καθένα. Γενικά μην πέσεις σε περίπτωση και μπλέξεις.Επειδή συχνά γίνονται και αλλαγές με παρτίδες,οτι αναφέρεται στην συσκευασία ισχύει σε ότι έχεις πάρει .Σε κάτι επώνυμο ανάλογα μειώνεις το ρίσκο τι θα σου βγεί σαν προιόν.Αν έχεις αμφιβολίες σε οτιδήποτε ,μην βιάζεσαι σε αγορά ,ρωτάς σε καταστήματα μέχρι να αποφασίσεις σε ότι ενδιαφέρεσαι.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα..δλδ παω σε inventor και θα μου μείνει απωθημενο το haier.χαχα.απλα μου φανηκε πιο ποιοτικο που τα ειδα και φιλος μου ψυκτικος μου ειπε το haier ανωτερο σε ψυξη με δυνατοτερο ανεμιστηρα..αν τωρα και η εγγυησεις ειναι με ορους και της inventor γερνει η πλάστιγγα προς το haier παλι..!!

 

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/warranty/10-years-warranty-premium-GR.pdf

 

https://www.haieraircondition.gr/uploads/warranty/HAIER_5-xronia.pdf

 

Για να σου λυθούν οι όποιες απορίες !

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ .. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ Α ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΨΑΧΝΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ 18ΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΩΡΕΣ ΑΝΑΖΥΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΧΟΛΙΑ - ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ CARRIER - Toshiba - Samsung.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ... ΑΝ ΑΞΙΖΟΥΝ

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΦΙΛΤΡΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ

 

Carrier αδιάφορη μάρκα σε οικιακό κλιματισμό . Samsung προβλήματα και Toshiba μια πολύ καλή μάρκα με μικρή όμως εγγύηση και όχι απο τις φθηνές μάρκες σε ανταλλακτικά .

 

Μεταξύ των τριών κοιτούσα άνετα Toshiba με τα μειονεκτήματα που ανέφερα !

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μην το λες αυτο.η Carrier εξακολουθεί να είναι ηγέτης στα κλιματιστικά

 

Είναι πάρα πολύ καλή εταιρία σε οποιαδήποτε άλλη ειδική εφαρμογή (ψυγεία φορτηγών, ψυξη σε containers, κλιματισμός σε λεωφορεία τρένα κ.α ) πλην του οικιακού κλιματισμού όπου δεν έχει να προσφέρει τίποτα το ανταγωνιστικό πλέον .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να δεις το Haier σε εγκατάσταση του ψυκτικού σου ,θα κρίνεις καλύτερα ότι θές .Στα υπόλοιπα ,το θέμα είναι να μην χαλά κάτι συχνά,

και ασχολείσαι συνέχεια να βγάλεις άκρη,πως το εννοεί η κάθε εταιρία .Ολα είναι για το κέρδος,άσχετα τι διαφημίζουν.Καθένας τα δικά του για καλύτερα.

 

Μέχρι πριν λίγους μήνες, έκαναν και αλλαγές μηχανημάτων ,σε περιπτώσεις συνεχών βλαβών .Τώρα αναφέρεται ρητά δεν γίνονται αλλαγές.

Τα ίδια γράφουν και άλλες εταιρίες.Οσοι πέτυχαν αλλαγές ,απέφυγαν να χαλά να το φτιάχνουν.Εκτός της κακής χρήσης και κακής τοποθέτισης,αναφέρει και θέματα σε συνθήκες λειτουργίας κλπ. γενικά. Αλλού,ότι και τον τρόπο επισκευής τον κανονίζει η εταιρία ,να μην πεις την γνώμη σου ..Καθένας ότι θέλει .

 

Κάτι γενικό πάντα ,είναι όπως κρίνει μια εταιρία τι την συμφέρει.Αγνωστο τι γίνεται σε ίδια βλάβη σε καθένα. Γενικά μην πέσεις σε περίπτωση και μπλέξεις.Επειδή συχνά γίνονται και αλλαγές με παρτίδες,οτι αναφέρεται στην συσκευασία ισχύει σε ότι έχεις πάρει .Σε κάτι επώνυμο ανάλογα μειώνεις το ρίσκο τι θα σου βγεί σαν προιόν.Αν έχεις αμφιβολίες σε οτιδήποτε ,μην βιάζεσαι σε αγορά ,ρωτάς σε καταστήματα μέχρι να αποφασίσεις σε ότι ενδιαφέρεσαι.

 

 

Πωωωω τι μπερδεμα θεε μου.στο τελος βλεπω να παιρνω https://www.skroutz.gr/s/12084516/Mitsubishi-SRK-SRC-35-ZS-S.html. Και νομιζω θα εχω το κεφαλι μου ήσυχο...!!!ή και αυτο

https://www.skroutz.gr/s/11961679/Mitsubishi-SRK-SRC-35-ZSX-S.html..

Link to comment
Share on other sites

Σε οτιδήποτε πρόβλημα παντού,οποιοσδήποτε μπορεί κάθε νόμιμη ενέργεια που κρίνει τον συμφέρει .Αν αξίζει μια αγορά από κορυφαίες εταιρίες,είναι θέμα καθενός τι χρειάζεται,και θέμα χρημάτων.Επειδή τα μηχανήματα αυτά δεν χαλάνε εύκολα ,αυτό πρώτα πληρώνεις.Γι'αυτό και έχουν ακριβά ανταλλακτικά,γιατι βγάζουν κέρδος από αυτά σπάνια .Το ZSX-S αν και νέο μοντέλο ,σαν πρώτες εντυπώσεις είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς .Η συγκεκριμένη εταιρία έχει όμως επαγγελματικό προσανατολισμό.Αν σε ενδιαφέρουν ,θα πρέπει να ρωτήσεις αν ταιριάζουν στον χώρο σου και να τα δείς κάπου. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Σε οτιδήποτε πρόβλημα παντού,οποιοσδήποτε μπορεί κάθε νόμιμη ενέργεια που κρίνει τον συμφέρει .Αν αξίζει μια αγορά από κορυφαίες εταιρίες,είναι θέμα καθενός τι χρειάζεται,και θέμα χρημάτων.Επειδή τα μηχανήματα αυτά δεν χαλάνε εύκολα ,αυτό πρώτα πληρώνεις.Γι'αυτό και έχουν ακριβά ανταλλακτικά,γιατι βγάζουν κέρδος από αυτά σπάνια .Το ZSX-S αν και νέο μοντέλο ,σαν πρώτες εντυπώσεις είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς .Η συγκεκριμένη εταιρία έχει όμως επαγγελματικό προσανατολισμό.Αν σε ενδιαφέρουν ,θα πρέπει να ρωτήσεις αν ταιριάζουν στον χώρο σου και να τα δείς κάπου.

 

Ειναι οντως για επαγγελματικη χρηση.και συγκεκριμενα ιχθυοπωλειο.17τμ με ψευδοροφη και ανατολικο προσανατολισμο.αυτο σημαινει δυνατη ψυξη αδιαφορη θερμανση και ποιοτητα αερα απο οσμές και σκονες.και επειδη ανοιγοκλεινει συχνα πυκνα η πορτα θα πρεπει να αναπληρωνει αμμεσα την ψυξη.στο σπιτι μου εχω το srk/src 71zk-s το οποιο ειναι ενα πραγματικο κτηνος και σε ψυξη και σε θερμανση.εχει δοκιμαστει με 44° και -9° με χιονια και απλα δεν καταλαβε τπτ...!!!!!οποτε κρινω για mitsubishi τα καλυτερα...

Edited by nickxatzh
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως για επαγγελματικη χρηση.και συγκεκριμενα ιχθυοπωλειο.17τμ με ψευδοροφη και ανατολικο προσανατολισμο.αυτο σημαινει δυνατη ψυξη αδιαφορη θερμανση και ποιοτητα αερα απο οσμές και σκονες.και επειδη ανοιγοκλεινει συχνα πυκνα η πορτα θα πρεπει να αναπληρωνει αμμεσα την ψυξη.στο σπιτι μου εχω το srk/src 71zk-s το οποιο ειναι ενα πραγματικο κτηνος και σε ψυξη και σε θερμανση.εχει δοκιμαστει με 44° και -9° με χιονια και απλα δεν καταλαβε τπτ...!!!!!οποτε κρινω για mitsubishi τα καλυτερα...

 

βαλε ενα δυκτιου αεραγωγων 12,000 ή 18,000 βτυ το οποιο θα εχει 70% ανακυκλωση και 30% φρεσκο αερα κατα αυτο το τροπο θα εχεις σωστη ανακυκλωση με προσμιξη φρεσκου αερα

ολα τα τοιχου θα ρουφανε τη ψαριλα και θα στη πετανε πισω σου με δυναμη

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν μπορείς να δεις το Haier σε εγκατάσταση του ψυκτικού σου ,θα κρίνεις καλύτερα ότι θές .Στα υπόλοιπα ,το θέμα είναι να μην χαλά κάτι συχνά,

και ασχολείσαι συνέχεια να βγάλεις άκρη,πως το εννοεί η κάθε εταιρία .Ολα είναι για το κέρδος,άσχετα τι διαφημίζουν.Καθένας τα δικά του για καλύτερα.

 

Μέχρι πριν λίγους μήνες, έκαναν και αλλαγές μηχανημάτων ,σε περιπτώσεις συνεχών βλαβών .Τώρα αναφέρεται ρητά δεν γίνονται αλλαγές.

Τα ίδια γράφουν και άλλες εταιρίες.Οσοι πέτυχαν αλλαγές ,απέφυγαν να χαλά να το φτιάχνουν.Εκτός της κακής χρήσης και κακής τοποθέτισης,αναφέρει και θέματα σε συνθήκες λειτουργίας κλπ. γενικά. Αλλού,ότι και τον τρόπο επισκευής τον κανονίζει η εταιρία ,να μην πεις την γνώμη σου ..Καθένας ότι θέλει .

 

Κάτι γενικό πάντα ,είναι όπως κρίνει μια εταιρία τι την συμφέρει.Αγνωστο τι γίνεται σε ίδια βλάβη σε καθένα. Γενικά μην πέσεις σε περίπτωση και μπλέξεις.Επειδή συχνά γίνονται και αλλαγές με παρτίδες,οτι αναφέρεται στην συσκευασία ισχύει σε ότι έχεις πάρει .Σε κάτι επώνυμο ανάλογα μειώνεις το ρίσκο τι θα σου βγεί σαν προιόν.Αν έχεις αμφιβολίες σε οτιδήποτε ,μην βιάζεσαι σε αγορά ,ρωτάς σε καταστήματα μέχρι να αποφασίσεις σε ότι ενδιαφέρεσαι.

 

Απεφυγε κλιματιστικα με παραπλνητικες εγγυησεις fujichu kai midea 10 ετη πλασματικη , πραγματικα 3 ετη

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως για επαγγελματικη χρηση.και συγκεκριμενα ιχθυοπωλειο.17τμ με ψευδοροφη και ανατολικο προσανατολισμο.αυτο σημαινει δυνατη ψυξη αδιαφορη θερμανση και ποιοτητα αερα απο οσμές και σκονες.και επειδη ανοιγοκλεινει συχνα πυκνα η πορτα θα πρεπει να αναπληρωνει αμμεσα την ψυξη.στο σπιτι μου εχω το srk/src 71zk-s το οποιο ειναι ενα πραγματικο κτηνος και σε ψυξη και σε θερμανση.εχει δοκιμαστει με 44° και -9° με χιονια και απλα δεν καταλαβε τπτ...!!!!!οποτε κρινω για mitsubishi τα καλυτερα...

 

Θα πρέπει να ρωτήσεις τεχνικό στον χώρο σου τι σου ταιριάζει ακριβώς ,και για την χρήση που το θέλεις.Είναι και μικρός ο χώρος σου.Μπορείς και κάτι φθηνότερο .Το ZSX-S έχει πολύ καλή απόδοση,αλλά είναι παράξενο σε ρυθμίσεις και στο εσωτερικό μέρος, σαν πρώτη εντύπωση εκεί που το είδα .

Απεφυγε κλιματιστικα με παραπλνητικες εγγυησεις fujichu kai midea 10 ετη πλασματικη , πραγματικα 3 ετη

 

Δεν σε υποχρέωσε κανείς ν'αγοράσεις.Συνέχισε τα ίδια κάθε τόσο,όπως αλλού με άλλο όνομα( LXS κλπ),να προωθείς πλάγια εσύ και o Bananas (D.D κλπ)

την Inventor με ότι διαφημίζει,μόλις διαβάζετε αντίθετη άποψη,να βγάλετε το μεροκάματο.Οι διαφημίσεις επίσης απαγορεύονται στο forum,

αν δεν το ξέρεις .Οπως σας έγραψε και τρίτος αλλού " η εγγύηση είναι θέμα εμπορικής πολιτικής, δεν αντικατοπτρίζει αναγκαστικά την ποιότητα.

Αν βαρέσει κανόνι μια μέρα η Inventor, θα μείνουμε με την εγγύηση στο χέρι ".Μην τύχει και διαβάσετε λοιπόν κάποιον,να ενδιαφέρεται για κάτι άλλο,

ειδικά επώνυμο,μόνιμα να γράψετε δεν είναι καλό,κάτι έχει ,δεν συμφέρει. Και για τον τρίτο της παρέας σας επίσης .Συνεχίστε ,να λέμε τα ίδια....

 

Εταιρίες με πολλά χρόνια μια επώνυμη αντιπροσωπεία,όπως η Fuitsu,θα είχαν κλείσει αν εξαπατούσαν.Κάθε πολυεθνική,αλλάζει αντιπρόσωπο αν υπάρχουν παράπονα.Ανάλογα το όνομα τους στo κλάδο ή στην αγορά ,τις αντιπροσωπείες τις δίνουν με κριτήρια και εγγυήσεις με συμβάσεις.Οσοι αλλάζουν συχνά συνεργασίες ή πουλάνε ευκαιριακά ,αυτούς να φοβάσαι κάτι τρέχει.Αντέγραψε πάλι και τι νομίζει καθένας στο κάθε Skroutz ,για δικούς του λόγους.

Οποιοι θεωρούν τους εξαπάτησαν,ότι λέει ο νόμος.Οποιοι δεν μπορούν να πιστέψουν ότι πάντα θα υπάρχουν και καλύτερα προιόντα ,είναι δικό τους θέμα.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Carrier αδιάφορη μάρκα σε οικιακό κλιματισμό .Είναι πάρα πολύ καλή εταιρία σε οποιαδήποτε άλλη ειδική εφαρμογή (ψυγεία φορτηγών, ψυξη σε containers, κλιματισμός σε λεωφορεία τρένα κ.α ) πλην του οικιακού κλιματισμού όπου δεν έχει να προσφέρει τίποτα το ανταγωνιστικό πλέον

 

Οταν συνεργάζεται με την Toshίba για τα οικιακά κλιματιστικά ,δεν την λες και αδιάφορη μια επώνυμη εταιρία .Σαν πιο προσιτά μοντέλα Τoshiba είναι η τίμια περιγραφή,όπως έγραψε καί άλλος πιό πίσω.Tο Carrier Χpower είναι πολύ καλό μηχάνημα,και δεν είναι και φθηνό .H Carrier έκανε και έχει φήμη στα κλιματιστικά τύπου παραθύρου,για οικιακά .Κυκλοφορούν σε άλλες περιοχές .Εχει εργοστάσια σε πολλές χώρες,εδώ έρχεται ότι συμφέρει τους εισαγωγείς.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Αγόρασα πριν απο 3 χρόνια ένα κλιματιστικό carrefour 12 αρι και το χρησιμοποιώ στο σπίτι μου όλον αυτόν τον καιρό για ψύξη και θέρμανση μπορώ να πω ειμαι πολύ ικανοποιημένος αν και ήμουν πολύ διστακτικός όταν το αγόρασα. Απλά υπάρχει ένα θέμα και θα ήθελα την γνώμη σας. Λόγω του ότι ο τοίχος που έχει στηριχθεί η εξωτερική μονάδα ειναι ψεύτικος συντονίζει και ακούω μέσα στο δωμάτιο το βουητό τπυ συμπιεστή. Ρώτησα έναν ψυκτικο και μου είπε ότι θα πρέπει να κατεβάσω το μηχάνημα στο μπαλκόνι μου ειναι φίλος και θα μου το κάνει σχετικά οικονομικά. Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω ειναι καλή ιδέα αυτό;;; Εγώ θα το ήθελα γιατι επειδή μένω κοντά στην θάλασσα το μηχάνημα έχει αρχίσει να επηρεάζεται απο την αλμυρά και αν το κατεβάσω στο μπαλκόνι θα ειναι πιο προστατευμένο και απο τα καιρικά φαινόμενα και θα μπορώ να το πλένω και με το λάστιχο κάθε 15 μέρες που μου έχουν πει λόγο της αλμύρας πιο εύκολα. Παρ όλα αυτά θέλω την γνώμη σας!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω ,κάποια κλιματιστικά από carrefour είχαν συμπιεστή Hitachi και κάνουν θόρυβο με τον καιρό.Δεν είναι απαραίτητα κάτι από στήριξη. Αν στο πρότεινε ο ψυκτικός επιτόπου, λογικά έλεγξε και έκρινε τι χρειάζεται.Μπαίνει σε βάση στο δάπεδο,υπάρχουν διάφορα μεγέθη.Αν έχεις αμφιβολίες ρώτα και άλλον.Εξάλλου δεν επιτρέπονται πλέον κλιματιστικά κρεμαστά ,παρά μόνο σε δάπεδο.Aνεπίσημα οτι βολεύει καθένα,και δεν ελέγχουν αν δεν ενοχλεί. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Αγόρασα πριν απο 3 χρόνια ένα κλιματιστικό carrefour 12 αρι και το χρησιμοποιώ στο σπίτι μου όλον αυτόν τον καιρό για ψύξη και θέρμανση μπορώ να πω ειμαι πολύ ικανοποιημένος αν και ήμουν πολύ διστακτικός όταν το αγόρασα. Απλά υπάρχει ένα θέμα και θα ήθελα την γνώμη σας. Λόγω του ότι ο τοίχος που έχει στηριχθεί η εξωτερική μονάδα ειναι ψεύτικος συντονίζει και ακούω μέσα στο δωμάτιο το βουητό τπυ συμπιεστή. Ρώτησα έναν ψυκτικο και μου είπε ότι θα πρέπει να κατεβάσω το μηχάνημα στο μπαλκόνι μου ειναι φίλος και θα μου το κάνει σχετικά οικονομικά. Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω ειναι καλή ιδέα αυτό;;; Εγώ θα το ήθελα γιατι επειδή μένω κοντά στην θάλασσα το μηχάνημα έχει αρχίσει να επηρεάζεται απο την αλμυρά και αν το κατεβάσω στο μπαλκόνι θα ειναι πιο προστατευμένο και απο τα καιρικά φαινόμενα και θα μπορώ να το πλένω και με το λάστιχο κάθε 15 μέρες που μου έχουν πει λόγο της αλμύρας πιο εύκολα. Παρ όλα αυτά θέλω την γνώμη σας!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
μπορεις να βαλεις αντικραδασμικα στην μοναδα.η κατασταση θα φτιαξει αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα γινει οπως το να τοποθετηθει στο πατωμα.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

Αναμεσα σε Toshiba suzumi plus και σε mirai32 πιο να προτιμήσω και γιατι?

 

Παντα σε 16αρι μοντελο με ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω ,κάποια κλιματιστικά από carrefour είχαν συμπιεστή Hitachi και κάνουν θόρυβο με τον καιρό.Δεν είναι απαραίτητα κάτι από στήριξη. Αν στο πρότεινε ο ψυκτικός επιτόπου, λογικά έλεγξε και έκρινε τι χρειάζεται.Μπαίνει σε βάση στο δάπεδο,υπάρχουν διάφορα μεγέθη.Αν έχεις αμφιβολίες ρώτα και άλλον.Εξάλλου δεν επιτρέπονται πλέον κλιματιστικά κρεμαστά ,παρά μόνο σε δάπεδο.Aνεπίσημα οτι βολεύει καθένα,και δεν ελέγχουν αν δεν ενοχλεί.

 

Αν βγεις στο μπαλκόνι και καθίσεις δίπλα στην εξωτερική μονάδα την ακούς ελάχιστα. Γενικά ειναι αθόρυβο κλιματιστικό μπορώ να πω απλά το μονο θέμα που εχω ειναι αυτό το οποίο με ενοχλεί τώρα που το χρησιμοποιώ και την νύχτα και δεν μπορώ να ακούω το βουητό του συμπιεστή. Ο ψυκτικός είπε πως ο τοίχος παραείναι λεπτός και το μηχάνημα συντονίζει αλλα είπα να ζητήσω και την δικιά σας γνώμη!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορεις να βαλεις αντικραδασμικα στην μοναδα.η κατασταση θα φτιαξει αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα γινει οπως το να τοποθετηθει στο πατωμα.

 

Όποτε η γνώμη σου ειναι πως θα ειναι καλύτερα στο πάτωμα έτσι;;; Είχα της επιφυλάξεις μου επειδή θα πρέπει να προστεθεί ένα μήκος σωλήνα να μην επιρρεασει αυτό την απόδοση του μηχανήματος που μέχρι τώρα ειναι άψογη

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

Όποτε η γνώμη σου ειναι πως θα ειναι καλύτερα στο πάτωμα έτσι;;; Είχα της επιφυλάξεις μου επειδή θα πρέπει να προστεθεί ένα μήκος σωλήνα να μην επιρρεασει αυτό την απόδοση του μηχανήματος που μέχρι τώρα ειναι άψογη

 

δυστηχως ειναι σαν κανονικη εγκατασταση.μαζεμα φρεον-κολλημα σωληνας-συνδεση-κενο κλπ.

μεγαλη δουλεια οντως.

https://www.frigohellas.gr/antikradasmika-sinemplok-gia-klimatistiko-psuktika-mixanimata-40x20-set-twn-4tmx

το κοστος ειναι αμελητεο πιστευω.μπορεις και μονος να τα περασεις.Αν δεν σε ικανοποιει το αποτελεσμα τοτε προχωρας στην μετακινηση στο πατωμα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως ειναι σαν κανονικη εγκατασταση.μαζεμα φρεον-κολλημα σωληνας-συνδεση-κενο κλπ.

μεγαλη δουλεια οντως.

https://www.frigohellas.gr/antikradasmika-sinemplok-gia-klimatistiko-psuktika-mixanimata-40x20-set-twn-4tmx

το κοστος ειναι αμελητεο πιστευω.μπορεις και μονος να τα περασεις.Αν δεν σε ικανοποιει το αποτελεσμα τοτε προχωρας στην μετακινηση στο πατωμα.

 

Να σου πω την αλήθεια ξέρω ότι τα αντικραδασμικά ειναι πολύ φτηνά απλά οι λόγοι που ήθελα να το κάνω ήταν οι εξής: 1ον Όπως είπα στο πρώτο μυνημα βρίσκομαι αρκετά κοντά στην θάλασσα και το μηχάνημα έχει αρχίσει να επηρεάζεται απο την αλμυρά και με το ύψος που έχει δεν μπορώ να το πλύνω καλά με το λάστιχο όπως προτείνουν οι ψυκτικοί για να φύγει η αλμυρα. Με την αλλαγή αυτή και να το πλένω θα μπορώ και θα ειναι προστατευμένο απο τα καιρικά φαινόμενα πλέον συν ότι θα φύγει πλέον ο ήχος αυτός του συντονισμού.

2ον θα γίνει με σχετικά μικρό κόστος αφού θα το κάνει φίλος μου. Νομίζω μου ζήτησε 35-40 ευρώ. Απλώς επειδή τα περισσότερα αν όχι όλα τα μηχανήματα που βλέπω στον δρόμο ειναι ψηλά αναρωτιόμουν αν θα επιρρεαστει απο την αλλαγή στο μήκος του σωλήνα η απο το ότι θα ειναι χαμηλά το μηχανήματα πλέον και αυτός ήταν ο κύριος λόγος που έστειλα. Χίλια συγνώμη για το μεγάλο μυνημα και για το πριξημο. Ευχαριστώ που ασχολείστε με το θέμα μου!!!

Edited by BASILOTTOS
Link to comment
Share on other sites

ε και δεν το λες τοση ωρα και μας παιδευεις; :)

δεν εχει κανένα προβλημα να βαλει 2-3 μ σωληνα.αρκει να γινει σωστα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...