Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε aircondition 15ετιας παρατηρησα οτι η ασπρη ταινια που ειναι τυλιγμενα οι σωληνες και τα καλωδια του aircondition ειναι αρκτετα φθαρμενη και σε καποια σημεια εχει φυγει εντελως.Αυτη η ταινια ειναι απλη μονωτικη ή κατι διαφορετικο και αν ναι απο που μπροω να την προμηθευτω;

Οι σωλήνες είναι μέσα σε μόνωση και εχουν περάσει ταινία γύρω γύρω όπου αυτη κόβεται.Εαν η μόνωση είναι εντάξει περνάς την ταινία και είσαι εντάξει.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ θέλω μια γνώμη για αυτό το Fyjitsu Για όσους το ξέρουν σαν μηχάνημα. Να προβώ σε αγορά;

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-fujitsu-asygaoyg-24lfcc-24000btu

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

πρόσφατα έβαλα κλιματιστικό αλλά λόγω της θέσης του σπιτιού δεν υπήρχε άλλη δυνατότητα και έτσι η εγκατάσταση φαίνεται στη φωτογραφία. Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα; Το έχω δουλέψει και δεν φαίνεται να αντιμετώπισα κάτι

Η τέντα είναι πολύ κοντά στο βεντιλατέρ

 

20170917_113725.jpg

Dance4Life
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πρόσφατα έβαλα κλιματιστικό αλλά λόγω της θέσης του σπιτιού δεν υπήρχε άλλη δυνατότητα και έτσι η εγκατάσταση φαίνεται στη φωτογραφία. Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα; Το έχω δουλέψει και δεν φαίνεται να αντιμετώπισα κάτι

Η τέντα είναι πολύ κοντά στο βεντιλατέρ

Θα σου πω.Πριν από πολλά χρόνια,είχα κλιματιστικό Fujitsu General 18.000Btu, και από πάνω τέντα,χωρίς μάλιστα να είναι κολλητά.Ηταν στο μωσαικό το αρκουδίσιο.Ενα απόγευμα,αργά το απόγευμα μάλιστα,βγήκα έξω και κόντεψα να σκάσω από τη ζέστη,μιάς και ήταν καύσωνας.Βάζω το θερμόμετρο και βλέπω 50 βαθμούς.Σκέφτομαι λίγο και σηκώνω την τέντα πάνω.Ξαναβάζω το θερμόμετρο και έδειχνε τώρα μόνον 43...

Αρα,η τέντα δεν αφήνει το ζεστό αέρα που βγαίνει να φύγει,με αποτέλεσμα να βράζει ο τόπος.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω.Πριν από πολλά χρόνια,είχα κλιματιστικό Fujitsu General 18.000Btu, και από πάνω τέντα,χωρίς μάλιστα να είναι κολλητά.Ηταν στο μωσαικό το αρκουδίσιο.Ενα απόγευμα,αργά το απόγευμα μάλιστα,βγήκα έξω και κόντεψα να σκάσω από τη ζέστη,μιάς και ήταν καύσωνας.Βάζω το θερμόμετρο και βλέπω 50 βαθμούς.Σκέφτομαι λίγο και σηκώνω την τέντα πάνω.Ξαναβάζω το θερμόμετρο και έδειχνε τώρα μόνον 43...

Αρα,η τέντα δεν αφήνει το ζεστό αέρα που βγαίνει να φύγει,με αποτέλεσμα να βράζει ο τόπος.

 

Αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή για τοποθέτηση; Η απόδοση (τόσο θερμική όσο και ηλεκτρική) αλλάζει;

Dance4Life
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή για τοποθέτηση; Η απόδοση (τόσο θερμική όσο και ηλεκτρική) αλλάζει;

Αν ήταν σωστή η μέτρηση μου τότε,θα πρέπει να χαλάνε και τα δύο.Αλλά αν κάποιος ξέρει περισσότερα,ας γράψει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πρόσφατα έβαλα κλιματιστικό αλλά λόγω της θέσης του σπιτιού δεν υπήρχε άλλη δυνατότητα και έτσι η εγκατάσταση φαίνεται στη φωτογραφία. Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα; Το έχω δουλέψει και δεν φαίνεται να αντιμετώπισα κάτι

Η τέντα είναι πολύ κοντά στο βεντιλατέρ

 

20170917_113725.jpg

Έχεις σαφώς μειωμένη απόδοση και επιβάρυνση του μηχανήματος.. Δεν θα μου κάνει έκπληξη αν τα φτύσει μερικά χρόνια νωρίτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά δε σηκώνεται η τέντα; Συνέχεια κατεβασμένη θα είναι; Εγώ πραγματικά δε βρίσκω το λόγω ύπαρξης των τεντών γενικά και ποτέ δεν είχα κάποια.

 

Sent from my SM-P905 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ θέλω μια γνώμη για αυτό το Fyjitsu Για όσους το ξέρουν σαν μηχάνημα. Να προβώ σε αγορά;

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-fujitsu-asygaoyg-24lfcc-24000btu

Το έχω φίλε σκοτώνει το μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια όσον αφορά την επιλογή κλιματιστικού 9000 btu.

Είμαι μεταξύ των:

Mitsubishi-SRK-SRC-25-ZSX-S

Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE

Inventor-Nemesis-N1MVI-09WiFiR-N1MVO-09

Έχω διαβάσει τα σχόλια για τα μηχανήματα στα προηγούμενα ποστ (έφτασα δυο χρονιά πίσω :p) απλά δεν μπορώ να αποφασίσω αν αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα για να πάω στα mitsubishi. Ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι 15 τ.μ. ανατολικού προσανατολισμού με μέτρια μόνωση. Οποιαδήποτε άποψη δεκτή!!!

Di Student
Link to comment
Share on other sites

Σηκώνεται, το θέμα είναι αν μείνει έτσι τι μπορεί να πάθει το κλιματιστικό...

 

Χαμηλοτερη αποδοση, μεγαλυτερη καταναλωση γιατι το δουλευεις σε σκληροτερες συνθηκες (θεωρητικα λογω των υψηλοτερων θερμοκρασιων που θα δημιουργουνται το καλοκαιρι θα εχεις καμια 10 C βαθμους παραπανω και το χειμωνα το αντοιστιχο με 10 C χαμηλοτερους απο τη κανονικη θερμοκρασια)

Ειναι σαν να σε βαζω να τρεχεις και να σου κλεινω τη μυτη, το μηχανημα δεν μπορει να "αναπνευσει σωστα" αρα καποια στιγμη θα καει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια όσον αφορά την επιλογή κλιματιστικού 9000 btu.

Είμαι μεταξύ των:

Mitsubishi-SRK-SRC-25-ZSX-S

Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE

Inventor-Nemesis-N1MVI-09WiFiR-N1MVO-09

Έχω διαβάσει τα σχόλια για τα μηχανήματα στα προηγούμενα ποστ (έφτασα δυο χρονιά πίσω :p) απλά δεν μπορώ να αποφασίσω αν αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα για να πάω στα mitsubishi. Ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι 15 τ.μ. ανατολικού προσανατολισμού με μέτρια μόνωση. Οποιαδήποτε άποψη δεκτή!!!

 

Τα mitsubishi ειναι πολυ καλα η εγγυηση τους ειναι μικρη και το after sales service οχι τοσο καλο, τα inventor εχουνε μεγαλη εγγυηση καλη τιμη και ειδικα για το συγκεκριμενο μοντελο ακουγονται παρα πολυ καλα λογια

Επισης εχει πολλα καλουδια ιονιστη φιλτρα και εχει wifi

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Χαμηλοτερη αποδοση, μεγαλυτερη καταναλωση γιατι το δουλευεις σε σκληροτερες συνθηκες (θεωρητικα λογω των υψηλοτερων θερμοκρασιων που θα δημιουργουνται το καλοκαιρι θα εχεις καμια 10 C βαθμους παραπανω και το χειμωνα το αντοιστιχο με 10 C χαμηλοτερους απο τη κανονικη θερμοκρασια)

Ειναι σαν να σε βαζω να τρεχεις και να σου κλεινω τη μυτη, το μηχανημα δεν μπορει να "αναπνευσει σωστα" αρα καποια στιγμη θα καει

 

 

Επιπροσθέτως αφού πολύ σωστά το μηχάνημα θα ανεβάζει θερμοκρασία . Αν έχεις κανα 39άρι έξω καύσωνα και αυτό φτάσει 50 βαθμούς μπορεί και να βγει εκτός λειτουργίας για να προστατευτεί η μονάδα. Δηλαδή να ξεπεραστεί η μέγιστη θερμοκρασιακή τιμή του εύρους λειτουργίας της μονάδας . Όλα τα κλιματιστικά πρέπει να αναπνέουν . Ανεξαρτήτου κατασκευαστή και να τηρούνται όλες οι οδηγίες τοποθέτησης των κατασκευαστών για την βέλτιστη και απροβλημάτιστη λειτουργία τους .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια όσον αφορά την επιλογή κλιματιστικού 9000 btu.

Είμαι μεταξύ των:

Mitsubishi-SRK-SRC-25-ZSX-S

Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE

Inventor-Nemesis-N1MVI-09WiFiR-N1MVO-09

Έχω διαβάσει τα σχόλια για τα μηχανήματα στα προηγούμενα ποστ (έφτασα δυο χρονιά πίσω :p) απλά δεν μπορώ να αποφασίσω αν αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα για να πάω στα mitsubishi. Ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι 15 τ.μ. ανατολικού προσανατολισμού με μέτρια μόνωση. Οποιαδήποτε άποψη δεκτή!!!

 

Στο Mitsubishi πληρώνεις ότι δεν χαλάσει εύκολα και ότι διαφημίζει ισχύει λόγω ονόματος στον κλάδο.Αν δεν πρόσεξες όμως σε προηγούμενα ,το πρώτο είναι νέο μοντέλο αδοκίμαστο, και επαγγελματικού προσανατολισμού .Το δεύτερο ειναι πιο δημοφιλές και δοκιμασμένο.Τι ακριβώς ταιριάζει στον χώρο σου,θα το κρίνει τεχνικός στον χώρο σου.Αν έχεις αμφιβολίες ρωτάς και άλλον ή κοιτάς και άλλες επιλογές με ότι σου πουν και ,στα χρήματα που διαθετεις.

Τα mitsubishi ειναι πολυ καλα η εγγυηση τους ειναι μικρη και το after sales service οχι τοσο καλο, τα inventor εχουνε μεγαλη εγγυηση καλη τιμη και ειδικα για το συγκεκριμενο μοντελο ακουγονται παρα πολυ καλα λογια. Επισης εχει πολλα καλουδια ιονιστη φιλτρα και εχει wifi

 

Mην επανέρχεσαι με τα ιδια κάθε τόσο να προωθείς πλάγια την Ιnventor,εσύ και άλλος,για να μην λέμε τα ιδια :) Συγκριση δεν μπορεί να γίνει γιατί όλα τα φασόν έχουν διαφορές ποιότητας κάθε φορά ,για να τις ρυθμίζουν όποτε θέλουν για το κόστος οι εισαγωγείς τους,για κέρδος.Αλλιώς θα έφερναν να πουλήσουν φθηνότερα,τα γνήσια τους,έστω παραλλαγή για άλλη αγορά ,όπως πρόσφατα το Leroy με το Gree Lomo.Ηταν για αλλη αγορά με διαφορές,αλλά επώνυμο .

 

H εγγύηση για ακόμα μια φορά,είναι θέμα εμπορικής πολιτικής για κερδος,δεν σημαίνει καλύτερη ποιότητα.Aν θελήσουν να μην σε εξυπηρετήσουν ,πάντα θα υπάρχει σχετικός όρος να επικαλεστούν. Εταιρίες με πολλά χρόνια μια επώνυμη αντιπροσωπεία,όπως η Μitsubishi ,θα είχε κλείσει αν εξαπατούσαν.Κάθε πολυεθνική,αλλάζει αντιπρόσωπο αν υπάρχουν παράπονα.Οποιοι θεωρούν τους εξαπάτησαν σε προιόν ή υπηρεσία,ότι λέει ο νόμος για την περίπτωση τους.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πριν ένα χρόνο έβαλα ένα Midea 9αρι στο υπνοδωμάτιο. Όλα καλά με το εργαλείο, το παγωνε σε λιγότερο από μισή ώρα.. Τώρα τελευταία κάνα μήνα, παρατηρώ ότι έχει πέσει η απόδοση του, και οτι ο συμπιεστης κάνει πιο πολύ θόρυβο .. Αργεί να πιάσει θερμοκρασία και γενικά καταλαβαίνω ότι δεν τραβάει όπως τράβαγε.. Έχει τύχει να ξυπνήσω δύο φορές επειδή ζεσταινομουν πχ το βράδυ.. Να πάρω το σέρβις;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πριν ένα χρόνο έβαλα ένα Midea 9αρι στο υπνοδωμάτιο. Όλα καλά με το εργαλείο, το παγωνε σε λιγότερο από μισή ώρα.. Τώρα τελευταία κάνα μήνα, παρατηρώ ότι έχει πέσει η απόδοση του, και οτι ο συμπιεστης κάνει πιο πολύ θόρυβο .. Αργεί να πιάσει θερμοκρασία και γενικά καταλαβαίνω ότι δεν τραβάει όπως τράβαγε.. Έχει τύχει να ξυπνήσω δύο φορές επειδή ζεσταινομουν πχ το βράδυ.. Να πάρω το σέρβις;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

ναι παρε το σερβισ αλλα επεμενε γιατι γενικα ειναι αργοι στην ανταποκριση

 

Παραθετω

 

2 στους 2 χρήστες τη βρήκαν χρήσιμη

Harry600 στις 23/12/2016

Το έχω 1,5 χρόνο και από το πρώτο μήνα έβγαζε μια δυσάρεστη μυρωδιά. Το service της Fujitsu είναι απαράδεκτο. Ήρθαν και υποτίθεται ότι έκαναν κάποιες ρυθμίσεις από το χειριστήριο για να λύσουν το πρόβλημα. Προσπαθήστε να τους τηλεφωνήσετε και πραγματικά θα το ευχαριστηθείτε.!!!

 

https://www.skroutz.gr/s/346327/Fujitsu-ASYG09LTC.html#reviews

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Eδω αλλος καλοθελητής αναφέρει αλλα για εξυπηρετιση σε Μidea .Ποιον να πιστέψουμε ; :lol:

SoKoFLiKo στις 07/07/2017 Είμαι νέος χρήστης, ως εκ τούτου θα αναφερθώ μόνο σε όσα γνωρίζω ως προς την λειτουργία του σε ψύξη:

(+) Η εξυπηρέτηση από την αντιπροσωπεία. Έχεις απορία? Τηλέφωνο και λύθηκε. Πολύ εξυπηρετικοί (μπράβο στον Όμιλο Φειδάκη).

https://www.skroutz.gr/s/7035428/Midea-Mission-MSMBBU-12HRFN1.html#reviews

Link to comment
Share on other sites

Eδω αλλος καλοθελητής αναφέρει αλλα για εξυπηρετιση σε Μidea .Ποιον να πιστέψουμε ; :lol:

SoKoFLiKo στις 07/07/2017 Είμαι νέος χρήστης, ως εκ τούτου θα αναφερθώ μόνο σε όσα γνωρίζω ως προς την λειτουργία του σε ψύξη:

(+) Η εξυπηρέτηση από την αντιπροσωπεία. Έχεις απορία? Τηλέφωνο και λύθηκε. Πολύ εξυπηρετικοί (μπράβο στον Όμιλο Φειδάκη).

https://www.skroutz.gr/s/7035428/Midea-Mission-MSMBBU-12HRFN1.html#reviews

 

Ο ιδιος καλοθελητης που αναφερεις παραθετει και τα παρακατω

(-) Το φυλλάδιο της αντιπροσωπείας δεν είναι ακριβές ως τις τιμές παροχής αέρα: αναφέρω την πραγματική αμέσως πιο κάτω, όπως προκύπτει από ενημερωτικό της ίδιας, στο οποίο όμως το Mute Mode και Turbo Mode αναφέρονται ως extra, ενώ στην πραγματικότητα είναι στον βασικό εξοπλισμό (άλλωστε μια λειτουργία δεν θα μπορούσε να είναι έξτρα: ή υπάρχει ή δεν υπάρχει! Με τα πολλά μοντέλα και μάρκες φαίνεται ότι κάπου χάθηκε η μπάλα).

(-) Η παροχή αέρα , ειδικά στην μικρή σκάλα, είναι χαμηλή συγκριτικά με κάποια μοντέλα του ανταγωνισμού ή ακόμα και της ίδιας εταιρείας (κυβικά μέτρα ανά ώρα = Mute Mode: άγνωστη, αλλά πάρα πολύ χαμηλή / Low: μόλις 266 (!!!) / Med: 458/ Hi: 520 / Turbo: άγνωστη).

(-) Η 10ετής εγγύηση της αντιπροσωπείας παρέχεται υπό τον όρο της συντήρησης από εξουσιοδοτημένα συνεργεία, κατά τα αναφερόμενα σε σχετικό έντυπο που συνοδεύει τη συσκευή. Αλλιώς η εγγύηση είναι 3ετής.

(-) Λίγα πλήκτρα στο τηλεκοντρόλ για τις βασικές λειτουργίες του. Για τις μη βασικές χρειάζεται εξοικείωση και αναδρομή στο εγχειρίδιο χρήσης.

(-) Η λειτουργία TURBO δεν έχει ένδειξη στο τηλεκοντρόλ παρά μόνο την ένδειξη ΟΝ στην εσωτερική μονάδα.

(-) Το εγχειρίδιο χρήσης είναι τυπωμένο μέχρι την σελίδα που αναφέρεται στην εσωτερική μονάδα. Οι υπόλοιπες σελίδες λείπουν (αλλά οκ.... τις βρίσκεις στο internet σε αλλοδαπά sites).

(-) Οι κάθετες περσίδες μετακινούνται χειροκίνητα και ενιαία όλες μαζί (δεν χωρίζονται σε δύο ομάδες, μία δεξιά και μία αριστερά).

(-) Το WiFi στικάκι συμπεριλαμβάνεται στον στάνταρ εξοπλισμό και είναι εύκολο στην τοποθέτησή του στην εσωτερική μονάδα του κλιματιστικού. ΩΣΤΟΣΟ, όσο κι αν έχω προσπαθήσει, οι εφαρμογές (apps) της Midea (Midea Smart & Midea Air) ΔΕΝ αναγνωρίζoυν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ το κλιματιστικό. Ως εκ τούτου το WiFi ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ. Μια επίσκεψη στο Play Store (για τους android users) είναι διαφωτιστική. Καταιγίδα οι αρνητικές κριτικές.

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιος καλοθελητης που αναφερεις παραθετει και τα παρακατω

(-) Το φυλλάδιο της αντιπροσωπείας δεν είναι ακριβές ως τις τιμές παροχής αέρα: αναφέρω την πραγματική αμέσως πιο κάτω, όπως προκύπτει από ενημερωτικό της ίδιας, στο οποίο όμως το Mute Mode και Turbo Mode αναφέρονται ως extra, ενώ στην πραγματικότητα είναι στον βασικό εξοπλισμό (άλλωστε μια λειτουργία δεν θα μπορούσε να είναι έξτρα: ή υπάρχει ή δεν υπάρχει! Με τα πολλά μοντέλα και μάρκες φαίνεται ότι κάπου χάθηκε η μπάλα).

(-) Η παροχή αέρα , ειδικά στην μικρή σκάλα, είναι χαμηλή συγκριτικά με κάποια μοντέλα του ανταγωνισμού ή ακόμα και της ίδιας εταιρείας (κυβικά μέτρα ανά ώρα = Mute Mode: άγνωστη, αλλά πάρα πολύ χαμηλή / Low: μόλις 266 (!!!) / Med: 458/ Hi: 520 / Turbo: άγνωστη).

(-) Η 10ετής εγγύηση της αντιπροσωπείας παρέχεται υπό τον όρο της συντήρησης από εξουσιοδοτημένα συνεργεία, κατά τα αναφερόμενα σε σχετικό έντυπο που συνοδεύει τη συσκευή. Αλλιώς η εγγύηση είναι 3ετής.

(-) Λίγα πλήκτρα στο τηλεκοντρόλ για τις βασικές λειτουργίες του. Για τις μη βασικές χρειάζεται εξοικείωση και αναδρομή στο εγχειρίδιο χρήσης.

(-) Η λειτουργία TURBO δεν έχει ένδειξη στο τηλεκοντρόλ παρά μόνο την ένδειξη ΟΝ στην εσωτερική μονάδα.

(-) Το εγχειρίδιο χρήσης είναι τυπωμένο μέχρι την σελίδα που αναφέρεται στην εσωτερική μονάδα. Οι υπόλοιπες σελίδες λείπουν (αλλά οκ.... τις βρίσκεις στο internet σε αλλοδαπά sites).

(-) Οι κάθετες περσίδες μετακινούνται χειροκίνητα και ενιαία όλες μαζί (δεν χωρίζονται σε δύο ομάδες, μία δεξιά και μία αριστερά).

(-) Το WiFi στικάκι συμπεριλαμβάνεται στον στάνταρ εξοπλισμό και είναι εύκολο στην τοποθέτησή του στην εσωτερική μονάδα του κλιματιστικού. ΩΣΤΟΣΟ, όσο κι αν έχω προσπαθήσει, οι εφαρμογές (apps) της Midea (Midea Smart & Midea Air) ΔΕΝ αναγνωρίζoυν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ το κλιματιστικό. Ως εκ τούτου το WiFi ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ. Μια επίσκεψη στο Play Store (για τους android users) είναι διαφωτιστική. Καταιγίδα οι αρνητικές κριτικές.

 

Ξέχασες ότι για την εξυπηρέτιση αναφέρθηκες ,σε ένα μοντέλο Fujitsu σε περίπτωση που κανείς δεν ξέρει, επειδή έχουν τον ίδιο εισαγωγέα με Μidea.Στο παραπάνω Μidea ,άλλος αναφέρει αντίθετα για την περίπτωση του. Δεν ενδιαφέρουν κανένα τα υπόλοιπα για τυχόν λάθος επιλογή προιόντος ,επειδή δεν του αρέσει κάτι .:)

Για τους γνωστούς δικούς σου λόγους ,παρέλειψες τα θετικά που ανέφερε για το συγκεκριμένο Μidea ,για όσους θέλουν να ασχολούνται με περιπτώσεις άλλων.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα έχω έναν ενιαίο χώρο περίπου 40 τετραγωνικά και από ένα τεχνικό της daikin που ρώτησα μου πρότεινε ένα μηχάνημα στα 18000 btu (η πολυκατοικία είναι παλιά και τελευταίος όροφος, σχεδόν καμμια μόνωση,σε παραθαλάσσια περιοχή με υγρασία στη βόρεια ελλαδα). Όταν ζήτησα μια δεύτερη γνώμη από τεχνικο της mitsubishi αυτήν την φορά, μου πρότεινε μηχάνημα 20000 btu. Να σημειωσω πως θελω να πηγαινει ψυξη και θερμανση και σε δυο δωματια στο πισω μερος του σπιτιου (εκ περιτροπης!).Ποια είναι η γνώμη σας μεταξύ των δύο λοιπον :

FTXP50K3

SRK60ZSX-S

Απαντήστε μου σας παρακαλώ για να το ξεδιαλυνω και να αποφασίσω....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι αδοκίμαστα μοντέλα ,με θεωρητικά καλύτερο το Mitsubishi .Kαλύτερα να ρωτήσεις και άλλους τεχνικούς για τον χώρο σου.

Δυσκολα θα καλύψουν τα πίσω δωμάτια ,από τις συνθηκες που περιγράφεις .Μάλλον χρειάζεται ένα κλιματιστικό σε κάθε χώρο.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...το ξέρω πως δύσκολα καλύπτονται οι υπόλοιποι χώροι απλώς να ξεκινήσω με την σαλοκουζινα για το χειμώνα που με ενδιαφερει και το καλοκαίρι αν δω πως δεν με καλύπτει βάζω κι από ένα εννιαρι στα δωμάτια.Θεωρητικά καλύτερο το mitsubishi ειναι απο άποψη btu ή γενικά σαν μηχάνημα λες? Ξέχασα να αναφέρω πως το daikin είναι Τσεχίας και το mitsubishi Μαλαισίας (δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό!) Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Αλλη κατασκευή το Mitsubishi ,από εργοστάσιο που απευθύνεται επαγγελματικά.Τοποθετείται ψηλότερα,έχει άλλες ρυθμίσεις .Το θέμα είναι μηχανήματα που έχουν κυκλοφορήσει λίγο,δεν μπορείς να το προτείνεις έτσι απλά,και ας είναι φίρμα.Κανείς δεν ξέρει την ποιότητα τους,παιζει και τι έχει φέρει ο κάθε εισαγωγέας για κέρδος .

Το παρελθόν και τα τελευταία χρόνια λόγω οικονομικής κρίσης,έχει δείξει ότι πολλά νέα μοντέλα ,δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερα στην πράξη,απο αυτά που αντικαθιστούν.Κοίταξε να στα δείξουν κάπου σε εγκατάσταση τους αυτοί που στα προτείνουν, να κρίνεις σχετικά.Ρώτησε και άλλους για τον χώρο σου.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Χοχοχοχο! Αντε, κι αυτοί μου τα δείχνουν (αν και στην mitsubishi μου είπαν πως δεν είναι σε λειτουργία αυτά που έχουν στην έκθεση!) λέμε τώρα....Εγώ τί θα καταλάβω είναι το ερώτημα? Τουλάχιστον διαβάζοντας κάποιες σελίδες εδώ μέσα επέμενα ως προς την εγκατάσταση με αντλια κενού. Για τα υπόλοιπα ο θεός βοηθός. Ευχαριστώ πολύ παντως για τον χρόνο σου και την κατανοηση Edited by Debb
Διπλό μηνυμα
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα έχω έναν ενιαίο χώρο περίπου 40 τετραγωνικά και από ένα τεχνικό της daikin που ρώτησα μου πρότεινε ένα μηχάνημα στα 18000 btu (η πολυκατοικία είναι παλιά και τελευταίος όροφος, σχεδόν καμμια μόνωση,σε παραθαλάσσια περιοχή με υγρασία στη βόρεια ελλαδα). Όταν ζήτησα μια δεύτερη γνώμη από τεχνικο της mitsubishi αυτήν την φορά, μου πρότεινε μηχάνημα 20000 btu. Να σημειωσω πως θελω να πηγαινει ψυξη και θερμανση και σε δυο δωματια στο πισω μερος του σπιτιου (εκ περιτροπης!).Ποια είναι η γνώμη σας μεταξύ των δύο λοιπον :

 

FTXP50K3

 

SRK60ZSX-S

 

Απαντήστε μου σας παρακαλώ για να το ξεδιαλυνω και να αποφασίσω....ευχαριστω

 

Εχω την ίδια περίπτωση με εσένα. 36 τμ σάλο κουζίνα και δυο δωμάτια στο βάθος. Το 18αρι Omnia που εχω τον ενιαίο χώρο τον υπερκαλύπτει. Απλα στα δωμάτια φτάνει η δροσιά αλλα σαφώς η αίσθηση δεν ειναι ίδια. Πρεπει να δουλεψει αρκετή ώρα για να δροσίσουν και οι υπόλοιποι χώροι. Όχι γιατι ειναι μικρο το κλιματιστικό αλλα γιατι πρεπει να περασει ο κρύος αέρας απο εναν μικρο διάδρομο για να διοχετευθεί στα δυο δωμάτια.

2ος όροφος με σχετικα καλη μόνωση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by karlosamos
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...