Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To Ηitachi είναι πιο αποδοτικό/οικονομικό στη θέρμανση για θερμοκρασίες κάτω των 7°C και για θερμοκρασίες από 11°C και άνω.

Το Mitsubishi είναι πιο αποδοτικό/οικονομικό στη θέρμανση για θερμοκρασίες από 7°C έως 11°C.

Στην ψύξη το Mitsubishi είναι ελάχιστα πιο αποδοτικό.

 

Επίπεδο θορύβου Ψύξης (Low-Med-Hi): (26-37-46) dB

Επίπεδο θορύβου Θέρμανσης (Low-Med-Hi): (31-37-45) dB για το Μitsubishi

 

Επίπεδο θορύβου Ψύξης (Silent-Low-Med-Hi): (24-28-39-47) dB

Επίπεδο θορύβου Θέρμανσης (Silent-Low-Med-Hi): (29-31-36-47) dB για το Ηitachi

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

To Ηitachi είναι πιο αποδοτικό/οικονομικό στη θέρμανση για θερμοκρασίες κάτω των 7°C και για θερμοκρασίες από 11°C και άνω.

Το Mitsubishi είναι πιο αποδοτικό/οικονομικό στη θέρμανση για θερμοκρασίες από 7°C έως 11°C.

Στην ψύξη το Mitsubishi είναι ελάχιστα πιο αποδοτικό.

 

Επίπεδο θορύβου Ψύξης (Low-Med-Hi): (26-37-46) dB

Επίπεδο θορύβου Θέρμανσης (Low-Med-Hi): (31-37-45) dB για το Μitsubishi

 

Επίπεδο θορύβου Ψύξης (Silent-Low-Med-Hi): (24-28-39-47) dB

Επίπεδο θορύβου Θέρμανσης (Silent-Low-Med-Hi): (29-31-36-47) dB για το Ηitachi

 

φιλε gnt επειδη εσυ εισαι αυτος που μου προτεινε το hitachi και το toshiba ras 18n3kv2 ποιο θα διαλεγες αν ησουν στη θεση μου απο τα 3?

(σε ρωταω γιατι φαινεται πως γνωριζεις καποια πραγματα απο κλιματιστικα οπως βλεπω το φορουμ)

επισης με κανει εντυπωση το γεγονος οτι στο skroutz στις αξιολογησεις τoυ mitsubishi γραφει καποιος πως κανει πολυ θορυβο η εσωτερικη μοναδα : https://www.skroutz.gr/s/272787/Mitsubishi-SRK-50ZJ-S.html?from=account_favorites

και κατι τελευταιο αυτα τα 3 βγαινουν γυρω στα 900 κατοσταρικα σαν αγορα .

αξιζει να δωσω κατι παραπανω για να παω σε καποιο αλλο καλυτερο μοντελο ?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ζητούμενά σου είναι η απόδοση/οικονομία τότε το Hitachi υπερέχει όλων των κλιματιστικών κάτω από τα €1000.

Αν πας πάνω από τα €1000 δεν κερδίζεις σημαντικά σε απόδοση/οικονομία, κερδίζεις όμως σε λειτουργίες και ποιότητα παραγόμενου αέρα.

Άρα εξαρτάται από το τι ζητάς και τι budget διαθέτεις.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχε απλό μαζί του αλλά του έδωσα το δικό μου δυναμόκλειδο. Η ροπή που χρειάζεται για μικρούς σωλήνες δεν είναι πολύ μεγάλη, αλλά καλό είναι να χρησιμοποιείται δυναμόκλειδο.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Μετά από μεγάλη αναζήτηση για το πως μπορούμε να συγκρίνουμε μεταξύ κλιματιστικών ποιο είναι το οικονομικότερο σε κατανάλωση ρεύματος, παρακολούθησα μία συνομιλία όπου γινόταν αναφορά στα spec sheets τα οποία συνοδεύουν το κάθε κλιματιστικό. Ας αναφέρω όμως αρχικά τον χώρο στον οποίο θέλω να τοποθετήσω κλιματιστικό, για θέρμανση, και τα κλιματιστικά τα οποία έχω βρει. Ο ενιαίος χώρος είναι περίπου 60 τ.μ. και υπάρχουν και τρία δωμάτια κοντά σ' αυτόν (δεν είναι απομακρυσμένα). Εμείς βέβαια θέλουμε να ζεσταίνουμε κυρίως τον ενιαίο χώρο και αν σπάει λίγο και η κρεβατοκάμαρα θα μας ωφελίσει. Σημειωτέον ότι το σπίτι είναι πάρα πολύ καλά μονωμένο (18 πόντους πετροβάμβακας). Μας είπαν λοιπόν διάφοροι ότι μας καλύπτει 22άρι που στην θέρμανση συνήθως έχει ονομαστική ισχύ 24.000 btu. Παραθέτω παρακάτω τα κλιμαστικά μεταξύ των οποίων πρέπει να εξακριβώσω ποιο είναι το πιο οικονομικό στην κατανάλωση ρεύματος όσον αφορά την θέρμανση. (Κανένας σχεδόν απ' αυτούς που απευθύνθηκα δεν ξέρουν τί είναι τα spec sheets αλλά και αυτοί που τα γνώριζαν μου έστειλαν κάτι έγγραφα τα οποία όμως δεν αναφέρουν όλα τα απαραίτητα στοιχεία.)

 

- DAIKIN FTX 60GV (ετήσια κατανάλωση 1.795 kwh)

- MITSUBISHI ELECTRIC MSZ GF60 VE PLUS A++/A+ (ετήσια κατανάλωση 1.489 kwh)

- MITSUBISHI HEAVY SRK/SRC63ZK-S (αυτό φαίνεται από την ετήσια κατανάλωση πολύ δαπανηρό, 2.421 kwh

- HITACHI RAK-60PPA (ετήσια κατανάλωση 1.670 kwh)

- TOSHIBA RAS B22 N3 SUSUMI PLUS A++/A+ (δεν μπόρεσα να βρω ετήσια κατανάλωση)

- FUJITSU ASYG-24LFC (δεν υπάρχει σε 22άρι κι έτσι ετησίως καταναλώνει 2.610 kwh)

Όπως έχω καταλάβει ούτε το SCOP, ούτε η ετήσια κατανάλωση, ούτε η ενέργεια εισόδου θέρμανσης δείχνουν ακριβώς το οικονομικότερο. Και επειδή ψάχνω εδώ και πολλές μέρες να βγάλω άκρη αλλά δεν τα έχω καταφέρει, θα σας παρακαλούσα αν κάποιος γνωρίζει, να με βοηθήσει στην επιλογή μου. Αν μπορείτε να μου πείτε πιο καταναλώνει το λιγότερο ρεύμα θα με βοηθούσατε πάρα πολύ. Προσπάθησα μόνη μου να βρω τα spec sheets αλλά δεν τα κατάφερα...

Αν βεβαίως έχετε κάποια άλλη πρόταση για κάποιο άλλο κλιματιστικό που ενδεχομένως να είναι οικονομικότερο από τα παραπάνω στην κατανάλωση ρεύματος , παρακαλώ να μου την πείτε.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω λίγο το θέμα μόνωση, μήπως μπορείς να δώσεις πληροφορίες για το τι θέρμανση είχες πριν, όπως και τις θερμοκρασίες του σπιτιού σε σχέση με τις εξωτερικές?

Επίσης η κατανάλωση τον χειμώνα όπως και η αίσθηση στο σπίτι και στους χώρους ξεχωριστά....

60 τμ είναι σχετικά μεγάλος χώρος και αν υπάρχει και κουζίνα, που θέλει εξαερισμό, οι ανάγκες αυξάνονται.

Ίσως 1 κλιματιστικό να μην μπορεί να καλύψει σωστά αυτόν τον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σας. Λοιπόν το σπίτι δεν έχει κατοικηθεί ακόμα. Περιμένουμε το κλιματιστικό για να μπούμε. Έχουμε ενδοδαπέδια θέρμανση αλλά προς το παρόν λέμε να μην την ανοίξουμε μια και δεν έχει πολύ κρύο και το πετρέλαιο είναι ασύμφορο! Μένουμε λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη. Για παράδειγμα όταν έξω έχει 0 βαθμούς, μέσα το σπίτι έχει +14 βαθμούς Κελσίου χωρίς καθόλου θέρμανση! Ο ενιαίος χώρος, ναι είναι σαλοκουζίνα. Ένα φίλος ψυκτικός μας είπε ότι και το 18άρι ενδεχομένως να μας καλύπτει. Εμείς βέβαια βλέπουμε για 22άρι. Όπως θα καταλάβετε αυτό που με ενδιαφέρει είναι και πόσα btu χρειάζομαι αλλά και πιο κλιματιστικό πρέπει να επιλέξω ως οικονομικότερο στην κατανάλωση.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Aυτό θα εξαρτηθεί από τη συνολική κάλυψη του χώρου και τη διαμόρφωσή του. Αν περιοριστείς στα 60 m² του ενιαίου χρειάζεσαι διαφορετικά kW θερμικής απόδοσης για να καλυφθούν οι απώλειες, σε σχέση με το αν έχεις ανοικτές τις πόρτες των δωματίων και ο χώρος γίνεται πχ 100 m² συνολικά. Επίσης η διαμόρφωση έχει μεγάλη σημασία διότι τα κλιματιστικά έχουν συγκεκριμένο εύρος ρεύματος αέρα. Αν για παράδειγμα ο χώρος είναι 4x15 m τότε είναι προβληματική η εγκατάσταση ενός μόνο κλιματιστικού. Αν όμώς είναι 7x8,5 m, δεν υπάρχει πρόβλημα. Σημασία έχει και το budget, πόσοι άνθρωποι κατοικούν, αν υπάρχουν ειδικές συνθήκες ή προβλήματα υγείας και άλλοι παράγοντες.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχετε δίκιο. Ναι, ο χώρος είναι τετραγωνισμένος. Για παράδειγμα 7 χ 8,5 m. Είμαστε δύο άνθρωποι, τουλάχιστον προς το παρόν. Προβλήματα υγείας δεν υπάρχουν, αλλά αυτό γιατί παίζει ρόλο? Βέβαια για να πω την αλήθεια την κρεβατοκάμαρα, την οποία θα την ¨βλέπει¨ το κλιματιστικό ,το βράδυ π.χ. θα την ανοιγουμε για να ¨σπάει¨ το κρύο.
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε αναπνευστικά προβλήματα, συμπεριλαμβανόμενων των αλλεργικών καταστάσεων.

Λοιπόν έχουμε πλέον τα δεδομένα που χρειαζόμαστε.

Τοποθεσία, κάλυψη, μόνωση, διαμόρφωση, ειδικές συνθήκες. Το μόνο που μένει είναι το budget.

 

Ένα κλιματιστικό κλάσης 6 kW (~22000 ΒΤU/h) θα καλύψει άνετα τον ενιαίο χώρο. Το πιο αποδοτικό/οικονομικό μοντέλο στην κατηγορία αυτήν, τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση, είναι το Mitsubishi MSZ/MUZ-GF60VE.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρένθεση. Μήπως να ξεκινήσεις με το ήδη υπάρχον σύστημα και αν δεις ότι κοστίζει πολύ κλπ, τότε πας στο α/κ.

Η ενδοδαπεδια δεν καταναλώνει πολύ γιατί ζεσταίνει το μισό σπίτι.

Η δε αίσθηση είναι πολύ καλύτερη σε σχέση με οποιονδήποτε άλλο τρόπο.

Έστω και σου στοιχίσει και λίγο παραπάνω.

Η ποιότητα ζωής κόστιζε λίγο αλλά μια φορά ζούμε. Σε καινούργιο σπίτι μπαίνεις. Απόλαυσέ το για λίγο.

Άποψή μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη διαβασα μεσα στο φορουμ πως παρα πολυ μεγαλο ρολο παιζει η εγκατασταση του κλιματιστικου και πως θα γινει αυτη ....(σελ.390 του φορουμ) μηπως καποιος ξερει καποιον καλο εγκαταστατη στη Θεσσαλονικη που μπορει να κανει την εγκατασταση οπως αυτη περιγραφεται αναλυτικα στη σελ.390 (με δυναμοκλειδα , αντλιες κενου ,κτλ) να μου στειλει το τηλ. του και τα στοιχεια του σε μηνυμα στο φορουμ ή σε π.μ. ????

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ύστερα από και άλλο διάβασμα σκέφτομαι και την αγορά Sharp AY-XP12LSR http://www.skroutz.gr/s/269319/Sharp-AY-XP12LSR.html, στα χρήματα που διαθέτω. Από ότι διάβασα και από άλλους χρήστες η τεχνολογία plasmacluster είναι καλή και βοηθά στη ποιότητα αέρα, καθώς είμαστε 2 καπνιστές. Το μόνο που με φοβίζει είναι τα επίπεδα θορύβου που μου φαίνονται αρκετά υψηλά Στάθμη θορύβου (εσωτερικό) 40/33 dB (A) Στάθμη θορύβου (εξωτερικό) 48 dB(A) καθώς θα είναι τοποθετημένο πάνω από το καναπέ η εσωτερική μονάδα, και η εξωτερική ακριβώς πίσω από το τοίχο στο μπαλκόνι (πίσω από το κεφάλι μας δηλαδή και οι 2 μονάδες, με διπλά τζάμια). Σε σχέση με το Mitsubishi SRK35ZJP SRC35ZJP, είναι μεγαλύτερη η στάθμη θορύβου, αλλά δεν βρήκα με καλό ιονιστή στα χρήματα που διαθέτω. Πιστεύετε πως αυτά τα επίπεδα θορύβου δεν είναι ανεκτά?Αν είναι να απολαμβάνω ποιοτικό αέρα και να γίνεται το κεφάλι κουδούνι υπάρχει πρόβλημα. :)
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό και θα διαπιστώσεις ότι οι ιονιστές στις split κλιματιστικές μονάδες δεν κάνουν τεράστια διαφορά στην ποιότητα παραγόμενου αέρα, εξαιτίας περιορισμού διαστάσεων και εκπομπών όζοντος.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να κι ένας άνθρωπος που είναι πλήρως ενημερωμένος και έχει και τα στοιχεία! Το πιστεύετε ότι ζήτησα τα spec sheets από επίσημο αντιπρόσωπο Mitsubishi και δεν μπόρεσε να τα βρει? Σας ευχαριστώ! Το είχα υποψιαστεί για το Mitsubishi ότι μάλλον είναι το οικονομικότερο αλλά μόνο από την ετήσια κατανάλωση. Δεν είχα όμως τα δεδομένα των spec sheets για να είμαι σίγουρη. Λύστε μου όμως μία απορία: Πώς γίνεται στους 12 βαθμούς Κελσίου να καίει περισσότερο απ' ότι στους 7 βαθμούς? Και κάτι ακόμα. Πιστεύετε ότι τα κλιματιστικά μεταξύ των οποίων κάναμε τη σύγκριση αρκούν? Δηλαδή μήπως μου έχει ξεφύγει κάποιο που να είναι οικονομικότερο ή είμαστε οκ?
Link to comment
Share on other sites

Είχε απλό μαζί του αλλά του έδωσα το δικό μου δυναμόκλειδο. Η ροπή που χρειάζεται για μικρούς σωλήνες δεν είναι πολύ μεγάλη, αλλά καλό είναι να χρησιμοποιείται δυναμόκλειδο.

 

 

Εγώ είδα κλιματιστικό σε ένα μαγαζί και διαπραγματευόμουν την τοποθέτηση. Ζητάω λοιπόν αντλία κενού και δυναμόκλειδο.

 

Στην αντλία κενού ήταν σύμφωνος, αλλα στο δυναμόκλειδο άρχισαν τα "κανεις δεν χρησιμοποιεί", "εχουμε βάλει εκατοντάδες μηχανήματα και ξέρουμε πόσο να σφίξουμε" και στο επιχείρημά μου ότι ενδέχεται να χάνει φρέον "ακόμα κι αν υπάρξει μια αστοχία και χάνει φρέον είναι κάτι που φτιάχνεται" και μερικά άλλα στο ίδιο μήκος κύματος.

 

 

Είμαι εγώ υπερβολικός που δεν τον εμπιστεύομαι μετά από την εμπειρία του προηγούμενου χρήστη ότι μερικοί κάνουν επίτηδες λάθος να σου χρεώνουν επισκέψεις για το φρέον?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση και για τις σκέψεις - προτάσεις σας! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας όσον αφορά την αίσθηση που δίνει η ενδοδαπέδια θέρμανση. Πολύ καλύτερη και από τα καλοριφέρ! Το λέω γιατί έχω ζήσει πολλά χρόνια σε σπίτι με ενδοδαπέδια. Τί εννοείτε όμως όταν λέτε ζεσταίνει το μισό σπίτι? Πάντως με λέβητα πετρελαίου που έχουμε αυτή τη στιγμή δεν ξέρω, απλά φοβάμαι ότι θα κάψω πολύ πετρέλαιο. Σκεφτήκαμε και για αντλία θερμότητας που στην ενδοδαπέδια είναι ακόμα πιο οικονομική αλλά κοστίζει πολλά λεφτά. (Για να καταλάβετε είμαστε σε μία μονοκατοικία, ημιυπόγειο, 1ος όροφος και 2ος όροφος, στον 1ο όροφο μένουν οι γονείς μου, εμείς στο ημιυπόγειο και τώρα εμείς θα πάμε στον 2ο όροφο που τον ανακαινίσαμε με πολύ κόπο και στερήσεις). Ο λόγος που θέλω να αγοράσω κλιματιστικό είναι μόνο γιατί αυτή τη στιγμή είναι ο οικονομικότερος τρόπος θέρμανσης με όχι πολύ μεγάλο κόστος αγοράς. Όντως όμως καμία σχέση η αίσθηση της ζέστης. Ας όψεται η κρίση....
Link to comment
Share on other sites

@anibel Δεν το ερμήνευσες σωστά. Στους 12°C αποδίδει όντως περισσότερη θερμική ισχύ, όμως ο συντελεστής απόδοσης COP είναι μεγαλύτερος. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται λιγότερη ηλεκτρική ενέργεια για να αποδώσει τη συγκεκριμένη θερμική ενέργεια. Όσον αφορά την κατηγορία των 6 kW, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο προς στιγμή, όμως εντός 1-2 μηνών θα κυκλοφορήσουν τα νέα μοντέλα για το 2014.

 

Σε κάθε περίπτωση η ΑΘ είναι η πλέον αποδοτική μέθοδος θέρμανσης. Έχει υψηλό μεν κόστος κτήσης/εγκατάστασης αλλά μηδαμινό κόστος χρήσης, με αποτέλεσμα να γίνεται απόσβεση σε ελάχιστα χρόνια, προσφέροντας παράλληλα κορυφαία αίσθηση θερμότητας.

 

@Galois Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Το δυναμόκλειδο καλό είναι να χρησιμοποιείται, αλλά ένας έμπειρος εγκαταστάτης μπορεί εύκολα να πίασει τη ροπή που ορίζει ο κατασκευαστής. Συμφωνώ όμως ότι υπάρχουν αρκετά παραδείγματα όπου το εκμεταλλεύονται επιτήδειοι για να εξασφαλίσουν την πλήρωση με ψυκτικό.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω για άλλη μια φορά. Αν έχεις 14° με 0° σημαίνει ότι από κάτω κλέβεις θερμότητα. Επομένως θέλεις να ανέβεις 6-7 βαθμούς.

Η ενδοδαπεδια θέρμανση, λόγω του ότι δεν δημιουργεί ρεύματα αέρα, ζεσταίνει δι ακτινοβολίας τον αέρα περίπου στο ύψος του ανθρώπου. Λόγω του φαινομένου του πιστονιού, ο αέρας δεν ζεσταίνεται πάνω από αυτό το ύψος, με αποτέλεσμα να μειώνονται κατά πολύ οι απώλειες.

Ξεκίνα με πετρέλαιο και βλέπεις. Έστω για 1 μήνα. Κάνε οικονομία από αλλού. Κόψε τσιγάρο καφέ ταβέρνα κλπ και δωστα στη ζέστη. Είναι ποιότητα ζωής να μην περιμένεις να ζεσταθεις από την ανοικτή πόρτα και να ζεσταίνεις όλη τη νύχτα το σαλόνι ενώ δεν είναι κανένας εκεί. Εκτός αν κοιμάσαι στον καναπέ.

Ποιος μηχανικός έβαλε ενδοδαπεδια για να μην χρησιμοποιηθεί?? Λεφτά για πέταμα είχατε? Έπρεπε να κάνει σωστή μελέτη από την αρχή. Εγώ θα τον μαλωνα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να εκφράσω την εκτίμησή μου για την πολύτιμη βοήθειά σας. Ύστερα από τόσο κόπο και πολλές μέρες αναζήτησης, βρίσκω επιτέλους απαντήσεις στα ερωτήματά μου.

Με βάζετε σε σκέψη τώρα που λέτε ότι σε 1-2 μήνες θα κυκλοφορήσουν τα νέα μοντέλα. Ίσως θα έπρεπε να περιμένω, δεν ξέρω... Όσο για την ΑΘ πιστεύετε ότι είναι οικονομικότερος τρόπος θέρμανσης ακόμα και από τα κλιματιστικά inverter? Επειδή στη συνέχεια θα κάνουμε έρευνα και για ΑΘ για ενδεχόμενη τοποθέτηση τον επόμενο χειμώνα, ποιες εταιρίες θεωρείται κορυφαίες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχετε απόλυτο δίκιο. Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά. Εξηγείστε μου όμως, απ' ό, τι κατάλαβα, θεωρείτε ότι ο μηχανικός δεν έκανε σωστή μελέτη, πώς το συμπεραίνετε αυτό, γιατί εμείς δεν αντιληφθήκαμε κάτι...

 

Και κάτι που δεν διευκρίνησα είναι ότι οι όροφοι είναι χωριστοί (αποτελούν ξεχωριστά διαμερίσματα). Δεν είναι μία μονοκατοικία με εσωτερικές σκάλες που να μπορεί ο 2ος όροφος να κλέψει θερμότητα από τον 1ο όροφο και επίσης στην πλάκα του 1ου ορόφου υπάρχει μόνωση. Επίσης η ενδοδαπέδια προϋπήρχε χρόνια πριν. Μακάρι να μπορέσουμε να την χρησιμοποιήσουμε και συμφωνώ απόλυτα μαζί σας, όσον αφορά την ποιότητα ζωής.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε ήδη να είχε αναφέρει αντλία θερμότητας. Τώρα σε άφησε να αγοράσεις λέβητα κλπ και υποδαπεδια εγκατάσταση, τα οποία θα μπουν σε αχρηστία αν δεν βάλεις αντλία. Καινούριο σπίτι, δεν επιτρέπονται τέτοια λάθη. Εκτός βέβαια αν λειτούργησε η ελληνική αυθαιρεσία του ιδιοκτήτη :D

Τώρα πάει. Τα παιδιά θα σου για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάτι ακόμα που πρέπει να αναφέρω: Σίγουρα ένα κλιματιστικό δεν μπορεί να αποτελέσει την κυρίως θέρμανση ενός σπιτιού ειδικά σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Το κλιματιστικό το σκεφτήκαμε για να το χρησιμοποιούμε στο ήπιο εξωτερικό κρύο, δεδομένης και της πολύ καλής μόνωσης που διαθέτουμε. Στον βαρύ χειμώνα σίγουρα θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί η ενδοδαπέδια και για ομοιόμορφη θέρμανση του σπιτιού. Γι' αυτό και θα κάνουμε έρευνα είτε για ξυλολέβητα - πολυλέβητα που συνδέεται με την ενδοδαπέδια, είτε για αντλία θερμότητας. Θα ήθελα την άποψή σας.

Πάντως θα ήθελα να ξέρετε ότι κι εγώ είμαι πεπεισμένη για την ενδοδαπέδια ως τον καλύτερο τρόπο θέρμανσης, μια και ο πατέρας μου στο υπάρχον σπίτι την κατασκεύασε ο ίδιος το 1992, όταν στην Ελλάδα σχεδόν κανείς δεν ήταν υποψιασμένος για την ενδοδαπέδια θέρμανση. Όλα αυτά βέβαια προέκυψαν από τις συστάσεις θείου του που κατοικούσε στην Βιέννη και είχε μακροχρόνια εμπειρία ως μηχανικός και όταν ανακάλυψε ο πατέρας μου στο ΔΙΟΝ της Πιερίας ότι η ενδοδαπέδια θέρμανση χρησιμοποιούταν στα Λουτρά του ΔΙΟΝ κατά την αρχαιότητα (3.000 π.χ.)

 

Ποιά παιδιά? Ξέρετε είμαι πολύ καινούργια σαν χρήστης σε forum, μόλις μίας ημέρας και δεν είμαι εξοικειωμένη με τη χρήση του

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείτε παρακαλώ να μου δώσετε τα στοιχεία αυτού του επαγγελμαντία τεχνικού από τον οποίο μείνατε ευχαριστημένος? Επειδή πρόκειται να αγοράσω κλιματιστικό ψάχνω να βρω έναν που να κάνει σωστά την εγκατάσταση

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Κάνουμε χρήση της τροποποίησης μηνύματος όταν θέλουμε να προσθέσουμε κάτι στο ποστ που έχουμε κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι γνώμη έχετε για αυτό General Electric GAIR B16 IGPLW / EGNLW με 419€ σαν φτηνό μηχάνημα; Σκέφτεται να το βάλει φίλος. Εννοείται ότι τα οικονομικά είναι περιορισμένα. Τι ξέρουμε για την General Electric στον κλιματισμό;
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάτι ακόμα που πρέπει να αναφέρω: Σίγουρα ένα κλιματιστικό δεν μπορεί να αποτελέσει την κυρίως θέρμανση ενός σπιτιού ειδικά σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Το κλιματιστικό το σκεφτήκαμε για να το χρησιμοποιούμε στο ήπιο εξωτερικό κρύο, δεδομένης και της πολύ καλής μόνωσης που διαθέτουμε. Στον βαρύ χειμώνα σίγουρα θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί η ενδοδαπέδια και για ομοιόμορφη θέρμανση του σπιτιού. Γι' αυτό και θα κάνουμε έρευνα είτε για ξυλολέβητα - πολυλέβητα που συνδέεται με την ενδοδαπέδια, είτε για αντλία θερμότητας. Θα ήθελα την άποψή σας.

Πάντως θα ήθελα να ξέρετε ότι κι εγώ είμαι πεπεισμένη για την ενδοδαπέδια ως τον καλύτερο τρόπο θέρμανσης, μια και ο πατέρας μου στο υπάρχον σπίτι την κατασκεύασε ο ίδιος το 1992, όταν στην Ελλάδα σχεδόν κανείς δεν ήταν υποψιασμένος για την ενδοδαπέδια θέρμανση. Όλα αυτά βέβαια προέκυψαν από τις συστάσεις θείου του που κατοικούσε στην Βιέννη και είχε μακροχρόνια εμπειρία ως μηχανικός και όταν ανακάλυψε ο πατέρας μου στο ΔΙΟΝ της Πιερίας ότι η ενδοδαπέδια θέρμανση χρησιμοποιούταν στα Λουτρά του ΔΙΟΝ κατά την αρχαιότητα (3.000 π.χ.)

 

Ποιά παιδιά? Ξέρετε είμαι πολύ καινούργια σαν χρήστης σε forum, μόλις μίας ημέρας και δεν είμαι εξοικειωμένη με τη χρήση του

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείτε παρακαλώ να μου δώσετε τα στοιχεία αυτού του επαγγελμαντία τεχνικού από τον οποίο μείνατε ευχαριστημένος? Επειδή πρόκειται να αγοράσω κλιματιστικό ψάχνω να βρω έναν που να κάνει σωστά την εγκατάσταση

 

Στη περίπτωση σου η αντλία θερμότητας είναι μονόδρομος. Ο ξυλολέβητας και γενικώς οι λέβητες στερεών καυσίμων καλό είναι να αποφεύγονται συστήματα χαμηλών θερμοκρασιών λόγω δημιουργίας πίσσας στο λέβητα πέρα από την προφανή τσαπα******ά της αποθήκευσης και καύσης ξύλου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...