Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα

 

Δυο ερωτησουλες ...

1. Οι κιλοβατωρες που γραφει το τηλεκοντρολ στα Hitachi ειναι αξιοπιστες η απεχουν απο την πραγματικοτητα.Απο οτι ειδα το 60PPA που εχω καιει σχεδον 1 κιλοβατωρα την ωρα.Πολυ η λιγο ?

2. Για να εχω 20-21 βαθμους στο σαλονι εχω το κλιματιστικο στους 24 2-3 σκαλα.Το inverter δουλευει ετσι ? αυτοματιζει το κλιματιστικο η δουλευει συνεχεια στο φουλ προσπαθωντας να φτασει το σαλονι στους 24?

Link to comment
Share on other sites

H καταγραφή σε kWh εμπεριέχει σφάλμα μέτρησης της τάξης του ±10%. Η κατανάλωσή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αυτό έχει σχέση και με το δεύτερο ερώτημα σου.

Τα m³ του χώρου, η μόνωση και αν υπάρχουν απώλειες, πόσοι άνθρωποι βρίσκονται στο χώρο, αν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση, οι παράμετροι λειτουργίας κα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα .

ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά ενός κλιματιστικού για το σαλόνι μου.

τιμή που διαθέτω είναι μέχρι 850.

κάποιος φίλος μου πρότεινε το toyotomi takara a16hdi .

άλλος φίλος που ασχολείται με τα κλιματιστικά μου πρότεινε το toshiba suzumi plus ras18n3.

Σας παρακαλώ μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας?

Με ενδιαφέρει ενα αθορυβο κλιματιστικό και κυρίως οικονομικό για να καίει όλη μέρα (να περιορισω την θερμανση πετρελαίου).

Κάποιος σχετικώς με το αντικείμενο ας μου δώσει τα φώτα του (γιατι είμαι τελειως ασχετος)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του Mitsubishi MSZ/MUZ-SF25VE και επειδή δεν έχω καμμία εξοικοίωση με την μάρκα αυτή, τι επιλογές και θερμοκρασίες να διαλέψω για γρήγορη θέρμανση στην αρχή και συντήρηση μετά?
Link to comment
Share on other sites

το σπιτι ειναι ενοικιαζομενο στον πρωτο οροφο οικοδομης

απο κατω εχω κατάστημα.

το σαλονι ειναι 3,5Χ6 ενα παραλληλογραμμο στην ουσια και στη διαγωνια πανω δεξια πλευρα του ειναι η εισοδος των 2 δωματίων.(παιδικο και κρεβατοκαμαρα κολλητες οι δυο πορτες η μια διπλα στην αλλη)

στη διαγωνια κατω δεξια πλευρα του ειναι χωλ που οδηγει στην εξοπορτα και μπανιο και στη δεξια πλευρα του παραλληλογραμμου ως προεκταση του σαλονιου ειναι η κουζινα.

ελπιζω να καταλαβατε την διαρρυθμιση του χωρου

Edited by supermario
Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος που θες να καλύψεις είναι μόνο τα 21 m² του σαλονιού; (Αυτό προϋποθέτει ότι οι υπόλοιποι χώροι απομονώνονται με κλειστές πόρτες)
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδη ακριβως ειναι λιγο δεξια γωνια απεναντι απο τον τοιχο του σαλονιου τα 2 δωματια θα ηθελα να καλυπτω και το δεξια δωματιο (παιδικο) που η πορτα του ειναι διαγωνια και κοιταει προς το σαλονι η ακριβως διπλα πορτα της κρεβατοκαμαρας κοιταει διαγωνια προς κουζινα μερια
Link to comment
Share on other sites

Ουφ τοποθετήθηκε το κλιματιστικό από τον τεχνικό του Φιορεντίνου. Πάντως φάνηκε ότι κάναν πολλή προσεκτική δουλειά. Στις παλιές σωληνώσεις έριξαν για να τις καθαρίσουν πρώτα ένα υγρό και έπειτα τις φύσηξαν με μια φιάλη με άζωτο. Αλφαδιάστηκε τέλεια η εσωτερική μονάδα, γιατί έλεγξα και εγώ. Η παλιά εγκατάσταση διαπίστωσα ότι ήταν χάλια. Μέσα στο παλιό κλιματιστικό οι δύο σωλήνες περίπου 15-20 εκατοστά δεν είχαν καμία μόνωση και ακουμπούσαν μεταξύ τους καθώς και με το καλώδιο που είχε λιώσει. Οι εξωτερικές σωλήνες που περίσσευαν μισό μέτρο έξω από το πάτωμα είχαν μονωθεί μαζί! Τα έφτιαξαν όλα καλά. Η εξωτερική μονάδα δεν είχε βάσεις στήριξης μου βάλανε κάτι πολλή καλής ποιότητας με ελαστικές πλαστικές βάσεις στο πάτωμα. Γύμνωσαν ό,τι σωλήνα προεξείχε και στο σημείο που έμπαιναν μέσα στα πλακάκια έβαλαν σιλικονούχο στόκο (που δεν είχε πιο πριν και υπήρχε μια τρύπα που πιθανά να έμπαζε νερά). Μόνη επιφύλαξη ότι μου βαλαν την αντλία κενού 10 λεπτά αλλά μου είπαν ότι η δική τους ήταν ισχυρή για επαγγελματικά κλιματιστικά. Δυναμόκλειδο δεν είδα επίσης. Μου βάλαν στη συσκευασία του καινούργιου άψογα και ασφαλέστατα το παλιό για να το στείλω Κρήτη. Δεν ζήτησαν τίποτε παραπάνω από τα συμφωνημένα 100. Είμαι ευχαριστημένος, Τεράστια διάφορα από ό,τι τοποθέτηση έχω δει, αν και ήμουν γενικά σε κακά χέρια μέχρι τώρα. Με βοήθησε πολύ το φόρουμ να πιέσω να ξέρω πως γίνεται το σωστό και να το διεκδικήσω από πριν. Αυτό είναι το κόλπο να βάλεις τους όρους από πριν, όπως έκανε ο φίλος στην 390 σελίδα. όταν ελθει σπιτι μετά δύσκολο να ζητήσεις άλλα πράγματα από αυτά που έχουν για να κάνουν στο μυαλό τους. Σας ευχαριστώ όλους

Επιτέλους έχω άνετη θέρμανση στο σπίτι άμεσα ταχύτατα και πιστεύω οικονομικά

Mitsubishi MSZ/MUZ-FH50VE 18.000 btu (A++/A++ σε μέση ζώνη)

αθόρυβο και εμφανίσιμο μηχάνημα, η εξωτερική μονάδα δε τελείως μουγκή! μόνο που η εξωτερική μονάδα έχει αρκετά μεγάλο μέγεθος για 18.000, το προηγούμενο εξωτερικό ήταν πιο συμμαζεμένο

Τώρα που έβαλα το καινούργιο κλιματιστικό μπορώ να το δουλεύω φουλ από την αρχή; Ή σαν τα αυτοκίνητα θέλει στην αρχή ήπιο στρώσιμο και χαλαρή λειτουργία;

Edited by antonn
Link to comment
Share on other sites

@antonn Δεν υπάρχει πρόβλημα, στο powerful για 20' και μετά ο ανεμιστήρας στη μεσαία προς υψηλή σκάλα, με τις περσίδες όσον το δυνατόν πιο χαμηλά.

 

@supermario Tα συνολικά τετραγωνικά πόσα είναι; Το δωμάτιο απέχει πάνω από 10 m από το σημείο που θα εγκατασταθεί το κλιματιστικό;

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

να μια προχειρη εικόνα :

http://imageshack.com/a/img853/7899/vv5o.jpg

 

τα δυο υπνοδωμάτια είναι γύρω στα 11 τετραγωνικά το καθένα

το σαλόνι γύρω στα 22 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Η κουζίνα απομονώνεται από το σαλόνι; Αν όχι τότε πρέπει να προστεθούν τα τετραγωνικά της στο χώρο ύπο κάλυψη.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κουζίνα απομονώνεται από το σαλόνι; Αν όχι τότε πρέπει να προστεθούν τα τετραγωνικά της στο χώρο ύπο κάλυψη.

 

η κουζίνα ημι απομονώνεται απο το σαλόνι με γυψοσανίδα .....

κανονικά ήταν ενιαίος χώρος αλλά έβαλαν γυψοσανίδα για να διαχωρίζεται απο το σαλόνι.

μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο καλό μηχάνημα?

σκέφτομαι για 18αρι μηχάνημα ωστε να μπορεί να καλύψει άνετα το σαλόνι και ίσως το δεξιό απέναντι δωμάτιο που η πόρτα του κοιτάει το σαλόνι...

Link to comment
Share on other sites

Για το budget σου, στα 5 kW (~18000 BTU/h) οι καλύτερες επιλογές είναι τα:

-Toshiba RAS-18N3KV2-E/RAS-18N3AV-E

-Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Είμαι καινούριος στο φόρουμ. Σας βρήκα τυχαία, ψάχνοντας πληροφορίες για αγορά κλιματιστικών. Ειλικρινά είμαι πολύ τυχερός που έπεσα πάνω στο θρεντ αυτό, γιατί έμαθα πολλά πράγματα και θα αποφύγω λάθη που ήμουν έτοιμος να κάνω. Για παράδειγμα, ρώτησα ψυκτικό πόσα θέλει για τοποθέτηση και μου είπε 70 ευρώ το κομμάτι. Το θεώρησα ακριβό και σκόπευα να διαπραγματευθώ, αλλά μετά από αυτά που διάβασα εδώ, δεν θα προσπαθήσω να ρίξω την τιμή, αλλά να σιγουρευτώ ότι θα κάνει σωστή δουλειά. Κι ας ζητήσει και παραπάνω.

 

Ένα ευχαριστώ λοιπόν κι από μένα σε όσους απαντούν εμπεριστατωμένα και με υπομονή στις απορίες που διατυπώνονται. Οφείλω πάντως να ομολογήσω ότι το θρεντ έχει γίνει τεράστιο και δύσχρηστο. Ίσως θα ήταν καλύτερο να ανοιχθεί ένα καινούριο.

 

Στο προκείμενο τώρα. Έχω ένα σπίτι 150 τετραγωνικών στην Εύβοια και σκοπεύω να βάλω 6 εννιάρια κλιματιστικά, 4 στα υπνοδωμάτια και 2 στο σαλόνι. Το διαμέρισμα έχει όροφο και από πάνω και από κάτω, έχει διπλά τζάμια, και το καλοκαίρι απέκτησε και εξωτερική θερμομόνωση 5 εκατοστών. Ααα, η πολυκατοικία, επίσης διαθέτει κεντρική θέρμανση πετρελαίου με αυτονομία, αλλά δεν συμφέρει πλέον να ανάβεις τα καλοριφέρ. Οπότε τα θέλω και για ψύξη και για θέρμανση. (Αν βάλει πολλά κρύα, μπορώ πάντα να ανοίξω την κεντρική θέρμανση).

 

Κύριο κριτήριό μου ήταν η ενεργειακή απόδοση των κλιματιστικών (EER/COP πάνω από 5) και έχω καταλήξει στα εξής:

 

1) Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-FH25VE https://www.skroutz.gr/s/2756873/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE.html

2) LG Prestige H09AK https://www.skroutz.gr/s/3269165/LG-Prestige-H09AK.html

 

Αυτή τη στιγμή το Mitsubishi στο Σκρουτζ έχει 803 ευρώ και το LG 760. Για διαφορά 40 ευρώ προσανατολίζομαι προς το Mitsubishi, λόγω ποιότητας κατασκευής. Αν η ψαλίδα ανοίξει μπορεί να προτιμήσω το LG.

 

Τα ερωτήματά που θα ήθελα να υποβάλλω στο φόρουμ είναι τα ακόλουθα:

 

1) Ποιο από τα δύο θα προτιμούσατε; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο που μου ξέφυγε; (Εκτός από το καινούριο Daikin Ururu Sarara FTXZ25N / RXZ25N, του οποίου η τιμή είναι απλώς εξωπραγματική).

 

2) Παρατήρησα ότι το Mitsubishi έχει ελάχιστη απόδοση στην ψύξη 4777 Btu (ονομαστική 8530) και στη θέρμανση 6142 Btu (ονομαστική 10918), ενώ το LG έχει ελάχιστη απόδοση 1024 Btu για ψύξη και θέρμανση (ονομαστική 8530 και 10918). Αυτό δε σημαίνει ότι, αφού πιάσει την απαιτούμενη θερμοκρασία, το Mitsubishi θα καίει περισσότερο χωρίς να χρειάζεται; Ή δεν έχω καταλάβει εγώ καλά;

 

3) Το σαλόνι του σπιτιού είναι περίπου 45τμ (9 επί 5). Προβλέπεται να τοποθετηθούν δύο κλιματιστικά στον εννιάμετρο τοίχο πάνω από τις μπαλκονόπορτες. Είναι καλύτερο να υπάρχουν στο ίδιο χώρο δύο 9άρια κλιματιστικά ή να προτιμήσω ένα 18άρι;

 

4) Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να τοποθετήσεις τις εξωτερικές μονάδες σε τοίχο, ο οποίος έχει καλυφθεί με εξωτερική θερμομόνωση (διογκωμένη πολυστερίνη – γκρι πλάκες);

 

Συγγνώμη για την πολυλογία και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

1) Για budget κάτω των €900, σαφώς καλύτερη επιλογή στην κατηγορία των split 2,5 kW (~9000 BTU/h) είναι το Mitsubishi Electric FH25VE. Υπάρχει το Panasonic Etherea CS/CU-XE9PKEW, το οποίο έχει ανάλογη ποιότητα κατασκευής με το Mitsubishi, ενώ υπερέχει στην ποιότητα παραγόμενου αέρα, υστερεί όμως στην απόδοση/οικονομία. Η LG έχει μεν ποιοτικά μοντέλα αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να καταταγεί στο Tier 1, όπου εκεί ανήκουν οι Daikin, Hitachi, Mitsubishi, Panasonic και Toshiba.

 

2) Η κατανάλωση υπολογίζεται από αρκετές παραμέτρους. Η οδηγία ErP/Lot10 της ΕΕ, είναι ένας καλός μπούσουλας αφού το αποτέλεσμα προκύπτει από ένα μεγάλο εύρος καταστάσεων λειτουργίας. Σημασία έχει ο συντελεστής απόδοσης COP/EER υπό δεδομένες συνθήκες φόρτου. Η θερμική απόδοση συσχετίζεται μέσω των συντελεστών αυτών με την καταναλισκόμενη ηλεκτρική ενέργεια. Στην πράξη τα δύο κλιματιστικά είναι ισοδύναμα καθώς οι κατασκευαστές ορίζουν πως καταναλώνουν 96/819 kWh (για ψύξη και θέρμανση σε μέσο κλίμα) και 99/862 kWh ανά έτος για το Mitsubishi και LG αντίστοιχα.

 

3) Δύο κλιματιστικά θα ήταν ιδανικό να τοποθετηθούν αντιδιαμετρικά καθώς το ρεύμα αέρα από ένα 2,5 kw κλιματιστικό είναι αρκετά μικρό. Καλύτερα να εγκαταστήσεις ένα κλιματιστικό κλάσης 6+ kW (~21000 BTU/h) το οποίο μπορεί να καλύψει άνετα ένα χώρο 45 m² με επαρκές ρεύμα αέρα. Είναι επίσης και πιο οικονομική λύση αφού κοστίζει λιγότερο από 2 2,5 kW μαζί με την εγκατάσταση.

 

4) Για το τελευταίο, καλύτερα να απευθυνθείς σε επαγγελματία εγκαταστάτη και να γίνει πρώτα επί τόπου αυτοψία.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Για budget κάτω των €900, σαφώς καλύτερη επιλογή στην κατηγορία των split 2,5 kW (~9000 BTU/h) είναι το Mitsubishi Electric FH25VE. Υπάρχει το Panasonic Etherea CS/CU-XE9PKEW, το οποίο έχει ανάλογη ποιότητα κατασκευής με το Mitsubishi, ενώ υπερέχει στην ποιότητα παραγόμενου αέρα, υστερεί όμως στην απόδοση/οικονομία. Η LG έχει μεν ποιοτικά μοντέλα αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να καταταγεί στο Tier 1, όπου εκεί ανήκουν οι Daikin, Hitachi, Mitsubishi, Panasonic και Toshiba.

2) Η κατανάλωση υπολογίζεται από αρκετές παραμέτρους. Η οδηγία ErP/Lot10 της ΕΕ, είναι ένας καλός μπούσουλας αφού το αποτέλεσμα προκύπτει από ένα μεγάλο εύρος καταστάσεων λειτουργίας. Σημασία έχει ο συντελεστής απόδοσης COP/EER υπό δεδομένες συνθήκες φόρτου. Η θερμική απόδοση συσχετίζεται μέσω των συντελεστών αυτών με την καταναλισκόμενη ηλεκτρική ενέργεια. Στην πράξη τα δύο κλιματιστικά είναι ισοδύναμα καθώς οι κατασκευαστές ορίζουν πως καταναλώνουν 96/819 kWh (για ψύξη και θέρμανση σε μέσο κλίμα) και 99/862 kWh ανά έτος για το Mitsubishi και LG αντίστοιχα.

3) Δύο κλιματιστικά θα ήταν ιδανικό να τοποθετηθούν αντιδιαμετρικά καθώς το ρεύμα αέρα από ένα 2,5 kw κλιματιστικό είναι αρκετά μικρό. Καλύτερα να εγκαταστήσεις ένα κλιματιστικό κλάσης 6+ kW (~21000 BTU/h) το οποίο μπορεί να καλύψει άνετα ένα χώρο 45 m² με επαρκές ρεύμα αέρα. Είναι επίσης και πιο οικονομική λύση αφού κοστίζει λιγότερο από 2 2,5 kW μαζί με την εγκατάσταση.

4) Για το τελευταίο, καλύτερα να απευθυνθείς σε επαγγελματία εγκαταστάτη και να γίνει πρώτα επί τόπου αυτοψία.

 

@ gnt, σ' ευχαριστώ για την άμεση και πολύ κατατοπιστική απάντησή σου.

1) Σε λύση LG θα πάω μόνο αν η διαφορά τιμής είναι μεγάλη ή αν η αγορά του συγκεκριμένου Mitsubishi παρουσιάσει άλλα προβλήματα, όπως η υποχρεωτική εγκατάσταση από εξουσιοδοτημένο συνεργειο (το οποίο δεν υπάρχει στην πόλη μου) για να ισχύει η εγγύηση.

2) Μέχρι να βγουν εποχιακές μετρήσεις για θερμά κλίματα κοιτάω μόνο COP/EER, τα οποία, νομίζω, ταιριάζουν ακριβώς στους μέσους όρους θερμοκρασίας της Αττικής. Τα SCOP/SEER είναι παραπλανητικά για την Ελλάδα. Ειδικά το SEER αγγίζει τα όρια του γελοίου.

3) Δυστυχώς τα δύο κλιματιστικά που θέλω να βάλω στο σαλόνι δεν μπορούν να τοποθετηθούν αντιδιαμετρικά, μόνο το ένα δίπλα στο άλλο, σε απόσταση 3-4 μέτρων. Όντως ένα 18αρι, ή ένα 21άρι που πρότεινες, θα αποδειχθεί πιο οικονομικό, αλλά τα μοντέλα που έχω δει έχουν δύο μειονεκτήματα. Χαμηλότερη ενεργειακή απόδοση και υψηλότερο θόρυβο. Θα κοιτάξω όμως καλύτερα μήπως εντοπίσω κάποιο.

4) Θα προτιμούσα να έχω πάρει κάποιες γνώμες από πριν, γιατί αλλιώς φοβάμαι ότι ο τεχνικός θα μου πασάρει την πιο εύκολη για αυτόν λύση.

 

Επί τη ευκαιρία, μήπως ξέρει κανείς γιατί και οι δύο επίσημες αντιπροσωπείες της Mitsubishi Electric (Ρόμβος και Τενόρα) δεν διαφημίζουν το μοντέλο MSZ/MUZ-FH25VE; Το κρατάνε μόνο για τους μυημένους;

Link to comment
Share on other sites

To 2o που γράφεις δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Η οδηγία ErP/Lot10 υποχρεώνει τους κατασκευαστές να δώσουν SCOP για το μέσο κλίμα, με το ψυχρότερο και θερμότερο να είναι προαιρετικά. Οι περισσότερες εταιρείες δεν δηλώνουν τίποτα παραπάνω από τα απαραίτητα και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει. Οι δηλωμένες τιμές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα διότι έχουν κοινές παραμέτρους μέτρησης. Βέβαια η αλήθεια κρύβεται στις λεπτομέρειες και για να αξιολογήσεις την τιμή πρέπει να δεις σε ποιο σετ μετρήσεων προκύπτει. Δες για παράδειγμα τι δηλώνει η Mitsubishi Electric για τα μοντέλα της. Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε εδώ αναλυτικά τι προβλέπει η οδηγία. Οι απόλυτες τιμές EER και COP ήταν καθόλα παραπλανητικές και γι'αυτό πλέον πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν οι επιμέρους σχετικές αποδόσεις για δεδομένες τιμές φόρτου και θερμοκρασίας. Αν δεις για παράδειγμα τις τιμές που δηλώνει η Mitsubishi για το FH25VE, μπορείς να αντιληφθείς πως περίπου θα αποδόσει σε κλίμα αντίστοιχο της περιοχής σου.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκες καλά να γεμισεις τρυπες το σαλόνι με δυο κλιματιστικά; εαν βάλεις ενα κλιματιστικο Mitsubishi 18-21.000 Btu θα εισαι μια χαρά. εγώ έχω βάλει πρόσφατα Mitsubishi MSZ/MUZ-FH50VE 18.000 btu (A++/A++ σε μέση ζώνη). Αθόρυβο, δεν ξηραίνει την ατμόσφαιρα, ζεσταίνει το χώρο άμεσα, εκπληκτικό μου φαίνεται. Επίσης όταν έφτιαχνες το σπίτι έπρεπε να κάνεις προεγκατασταση για κλιματιστικό να μην τρυπάς και να φαίνεται νοικοκυρεμένο.

Η εξωτερική μονάδα μπορει να μπει στο πατωμα και οχι στον τοιχο. έτσι θα έχει λιγότερους κραδασμούς και είναι καλύτερο για το μηχανημα με λιγότερο θορυβο. Με τη μόνωση που έχεις θα πρεπει να βάλει ειδικές βίδες που να διαπερνούν όλη την μόνωση και να φτάνουν στον τοιχο, για να μπει σε αυτόν. Προσοχή οι σωλήνες να είναι τρια μέτρα τουλάχιστον, άμα βάλουν την εξωτερική στον τοιχο τα τρια μέτρα που θα χωρεσουν;

Edited by antonn
Link to comment
Share on other sites

@ gnt

Δεν αμφισβητώ την ακρίβεια των εποχιακών υπολογισμών SCOP/SEER, αλλά τη δυνατότητα εφαρμογής τους στα θερμότερα κλίματα, όπως της Ελλάδας. Αν δεις για παράδειγμα πώς υπολογίζεται το ευρωπαϊκό SEER, θα διαπιστώσεις ότι κάνουν τέσσερις μετρήσεις, στους 35, 30, 25 και 20 βαθμούς Κελσίου με συντελεστή βαρύτητας 3%, 33%, 41% και 23% αντίστοιχα(http://en.wikipedia.org/wiki/European_seasonal_energy_efficiency_ratio). Φυσικά στην Ελλάδα δεν πρόκειται να ανάψεις το κλιματιστικό αν η θερμοκρασία είναι 25 βαθμοί! Γι' αυτό δίνω περισσότερη βαρύτητα στο COP (μέτρηση πλήρους φορτίου στους 7 βαθμούς) και στο EER (μέτρηση πλήρους φορτίου στους 35 βαθμούς).

 

@ antonn

Δυστυχώς ή ευτυχώς το σπίτι το έφτιαξαν οι γονείς πριν χρόνια, όταν οι προεγκαταστάσεις για κλιματιστικά ήταν άγνωστες, τουλάχιστον στην επαρχία. Επίσης, οι εξωτερικές μονάδες των 4 κλιματιστικών στα υπνοδωμάτια μπορούν να μπουν μόνο στον τοίχο, γιατί οι βεράντες είναι στενές. Αυτό που ανέφερες για ελάχιστο μήκος σωλήνων τρία μέτρα, αν ισχύει και για τα μιτσουμπίσι που θέλω να αγοράσω, την έκατσα, γιατί περιπλέκεται πολύ το πράγμα. Πάντως είναι πολύ σημαντικό και θα το ρωτήσω πριν αγόρασω τα κλιματιστικά. Σ' ευχαριστώ για την επισήμανση!

Link to comment
Share on other sites

Στις μαρκιζες/βεράντες μπορούμε να κρεμάσουμε την εξωτερική μονάδα από την οροφή.

Είτε με ειδικά στριφονια, είτε με διαμπερες τρύπημα, αν το μπετόν δεν είναι πολύ γερό.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρες φορτίο ένα κλιματιστικό σωστά διαστασιοποιημένο και εγκατεστημένο θα διατηρήσει για ένα πολύ μικρό ποσοστό του συνολικού χρόνου λειτουργίας. Σημασία έχει ο μερικός φόρτος υπό ένα μεγάλο εύρος δυναμικών συνθηκών. Γι'αυτό και στο πλήρες φορτίο στους 35°C αντιστοιχεί συντελεστής βαρύτητας 3%. Καμία σύγχρονη μονάδα δεν θα δουλέψει ακόμα και σε αυτήν την εξωτερική θερμοκρασία, με πλήρες φορτίο για μεγάλο χρονικό διάστημα, αφού όσο η εσωτερική θερμοκρασία μειώνεται, τόσο θα πέφτει και ο φόρτος της AΘ. Αντιλαμβάνεσαι ότι για τις inverter ΑΘ, η παλαιά μέθοδος μέτρησης με πλήρες φορτίο προσφέρει μειωμένη ακρίβεια. Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Diadyktyakos: Και εγώ από τον gnt και τα άλλα παιδιά τα έμαθα. Οι σωλήνες σε όλα τα κλιματιστικά πρέπει να είναι τουλάχιστον 3 μέτρα και καλά και ξεχωριστά μονωμένοι. Ισχύει φυσικά και για το Mitsubishi. Ο Έλληνάρας τεχνικός συνήθως βάζει μισό μέτρο με αποτέλεσμα μείωση της διάρκειας ζωής του μηχανήματος και δυσλειτουργίες, χαντάκωμα του μηχανήματος. Τα λάδια του μηχανήματος δημιουργούν πρόβλημα και ο μόνος τρόπος να βάλεις μικρούς σε μήκους σωλήνες είναι με ελαιοπαγίδες. Μήπως να το έκανες κουλούρα από πίσω τον επιπλέον σωλήνα; Μήπως να το έβαζες στην ταράτσα με κουλούρα και πάλι το μήκος των σωλήνων που σου περισσεύει; Διαφορετική υψομετρική η έξω με την έσω μπορούν να έχουν μέχρι 3 μέτρα. Αν το βάλεις στην ταράτσα , προσπάθησε να το σκιάσεις, γιατί εάν το τρώει ο ήλιος κάθε μέρα το καλοκαίρι θα έχει μείωση στην απόδοση, θα κάνεις τη δουλειά σου πιστεύω αλλά θα καις περισσότερο ρεύμα. Μήπως να βάλεις εξωτερική στο ισόγειο; Η εξωτερική εαν ακουμπά στο πάτωμα πρεπει να είναι με ελαστικές βάσεις για τους κραδασμούς, επίσης να έχει τετοιες στο κάτω μέρος της εάν τοποθετηθεί σε τοίχο. Σε τοιχο είναι ιδιαίτερα σημαντικές οι ελαστικές βασεις γιατί έχεις και περισσότερους κραδασμούς!

 

εγώ προτιμώ να είναι ο τεχνικός από εκεί που θα το πάρω, δεν υπάρχουν εξουσιοδοτημένοι απλά το μαγαζί να σε καλύψει σε βλάβη μέσω της εγγύησης και να διαβεβαιώσει την αντιπροσωπεία ότι τηρήθηκαν όλοι οι όροι εγκατάστασης (τρια μετρα σωλήνες ή ελαιοπαγίδες, τοποθετηση με αντλία κενού). Με τον τεχνικό θα του τα πεις από πριν όπως ο φίλος που μας είπε ο gnt στη σελίδα 390. Άμα έλθει ο μάγκας σπίτι σου δύσκολα αλλάζει αυτά που έχει να κάνει στο μυαλό του

Edited by antonn
Link to comment
Share on other sites

Στο σπιτι προσφατα εβαλα ενα Mitsubishi MUZ-SF42VE και κατα την λειτουργεια του ακουγεται ενας περιεργος ηχος κατι σαν σφυριγμα το οποιο δεν λεει να σταματησει ακομη και στο τελειως αθορυβο ακουγεται. Αυτο ειναι φυσιολογικο η υπαρχει προβλημα με το κλιματιστικο?
Link to comment
Share on other sites

To σφύριγμα είναι από τις σωληνώσεις ή από τον αεραγωγό της εσωτερικής μονάδας; Τα φίλτρα έχουν κάτσει καλά στις θέσεις τους;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...