Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@nikoskons Kαλημέρα. Συμφωνώ με τον Gary Kokkin, το Panasonic είναι ένα αξιοπρεπές κλιματιστικό με μεγάλο ατού την ποιότητα αέρα που παράγει λόγω των εξαιρετικών του φίλτρων. Ο μόνος λόγος που θα επέλεγε κανείς το ΤΟΥΟΤΟΜΙ αυτή και μόνο την περίοδο είναι η χαμηλότερη τιμή λόγω της προσφοράς που τρέχει από την αντιπροσωπεία (-25%) αν και δεν φαίνεται να την έχουν υιοθετήσει τιμολογιακά όλα τα καταστήματα. Αν σε παίρνει οικονομικά, προτίμησε το Panasonic.

Σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να βρείς σωστό επαγγελματία ψυκτικό που θα κάνει την τοποθέτηση στο ιδανικό σημείο για τον χώρο που διαθέτεις και πάντα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Από την πρότασή σας καταλαβαίνω ότι μάλλον τα χαρακτηριστικά όπως τα περιγράφουν οι εταιρείες είναι περισσότερο marketing. Θεωρητικά το ΤΟΥΤΟΜΙ έχει τα περισσότερα "καλούδια" (3πλα φίλτρα, ιονιστή κ.λπ.) αλλά λέτε ότι υστερεί σε σχέση με το Panasonic που αναφέρει 1 φίλτρο (αλλά μάλλον αποδεδειγμένα καλό). Οι τιμές τους είναι περίπου ίδιες (530-550€).

Θα σας εμπιστευτώ (λαμβάνω υπόψη και τη συμβουλή για καλό τεχνικό) και θα επανέρθω με εντυπώσεις μετά την αγορά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Ειμαι μεταξυ των παρακατω τι γνωμη εχετε, για θόρυβο και αποδοση

 

Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA

Fujitsu ASYG24LFC

 

Επίσης θελω να μου πειτε τι διαφορες εχουν αυτα το δυο

*Daikin FTXN60L/RXN60L

*Daikin FTXN60L9 / RXN60L9

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

To Daikin ειναι τυπικά νεώτερο μοντέλο για να καλυπτει τις νέες τιμές κατανάλωσης.Για θόρυβο όλα τα fujitsu πάνω απο 18000ΒΤU έχουν παραπάνω ειδικά στον συμπιεστή,άσχετα τι διαφημίζουν.

 

Οσο αφορά τις προσφορες -25% που αναφέρθηκαν για τα Toyotomi, εκτός δεν ισχύουν σε πολλά καταστήματα πράγμα που αποδεικνύουν ότι μετρά πολυ η σχέση εμπόρου προμηθευτή για ενημέρωση για οτιδήποτε αλλά και σωστές υπηρεσίες ,φαίνεται ισχύουν και για ορισμένα μοντέλα. Σου λένε κλασικά εξαντληθηκε κάποιο άλλο που δεν έχουν, είναι δήθεν η προσφορά μεχρι να τελειώσουν τα αποθέματα.Γνώμη μου ότι με την προσφορά όπως κυκλοφορεί είναι να ξεστοκάρουν κάποια μοντέλα για δικούς τους λόγους,ελπίζω όχι τίποτε διαλογής σε ποιοτητα που αυτοί μόνο ξέρουν εννοείται.Τα ίδια έγιναν και τα τελευταία 2 έτη προς τις εκπτώσεις αν θυμάμαι καλά και είχαν αναφερθεί και τότε προβλήματα ,αν και κάποιοι πήραν καλό μηχανημα καθώς τότε υπήρχαν και Ιαπωνικά ακόμα στην αγορά.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα παιδια. Εσφιξαν οι ζεστες και ψαχνω για κλιματιστικο. Ας μπω στο ψητο ...

 

Ο χωρος για τον οποιο προοριζεται ειναι 10τ.μ. και κλειστος.

Να σας πω την αληθεια δε ξερω τι ακριβως κανεις ο ιονιστης, τα τριπλα φλιτρα, το inverter και οποιες αλλες τεχνολογιες υπαρχουν. Εγω απλα θελω να κανει τη δουλεια του, δηλαδη να κρυωνει το χωρο. Τωρα εφοσον μπορει να υπαρχει και καποια επιπλεον τεχνολογια, καλο ειναι.

Πολυ σημαντικο ειναι το κλιματιστικο να ειναι αθορυβο. Τοσο η εσωτερικη οσο και η εξωτερικη μοναδα. Οσο πιο αθορυβο γινεται.

Τωρα απο τιμη. Η αληθεια ειναι οτι δε θελω να δωσω πολλα, γιατι η χρηση του στην ουσια θα γινεται μονο για καλοκαιρι. Για θερμανση υπαρχει αλλη εγκατασταση ηδη. Τα 300Ε μπορουν να μου δωσουν τα παραπανω σε καποιο μοντελο? Πρεπει να ανεβω?

 

Προτειντε μου αν μπορειτε 2-3 μοντελα που πιστευετε οτι ταιριαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις τον κόπο να διαβασεις καποια προηγούμενα γιατί έχουν αναφερθεί όλες οι απορίες σου περι κλιματιστικών και μοντελα μεσα απο παραδείγματα άλλων.Θα διαβασεις επισης ότι πολύ φθηνα μοντέλα πρέπει να τα αποφύγεις γιατί συνήθως είναι χάλια ποιοτητα και υπάρχει κίνδυνος και για φωτιά καθώς και ότι απορίες έχεις πρεπει να ρωτήσεις και τεχνικό που πρεπει να δει τον χώρο σου.
Link to comment
Share on other sites

@nikos_kallithea To δύο κλιματιστικά που συγκρίνεις είναι διαφορετικής κλάσσης. Αν θες να κάνεις άμεση σύγκριση τότε πρέπει να κοιτάξεις το Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA. To συγκεκριμένο κλιματιστικό είναι από τα πλέον αποδοτικά στην κατηγορία των 7 kW.

http://erpactive.hitachiaircon.com/medias/docs/combinations/Productinfo%20RAK-70PPA%20RAC-70WPA.pdf

http://www.fgeurope.gr/product/brand-2/cat-11/742/

Τόσο στις προδιαγραφές όσο και από την εμπειρία χρήσης τα μεγάλα fujitsu είναι σχετικά πιο θορυβώδη.

Βέβαια υπάρχει μια διαφορά στην τιμή ~Ε350, ποσό που μόνο αν δουλεύει κανείς το κλιματιστικό στην θέρμανση θα αποσβέσει σε εύλογο χρονικό διάστημα.

 

@Gianizz Συμφωνώ με τον Gary Kokkin όπως και με όλους τους άλλους που έχουν αναφερθεί στο συγκεκριμένο θέμα. Μεγάλη προσοχή στα φθηνά και ειδικά στα αγνώστου προελεύσεως κλιματιστικά. Για να ρίξουν οι εταιρείες το κόστος σε τέτοια επίπεδα (μιλάμε για λιανική πώληση που προϋποθέτει κέρδος εισαγωγέα και εμπόρου) συνήθως κάνουν εκπτώσεις στα υλικά κατασκευής και τη συναρμογή. Υπήρξαν στο παρελθόν παραδείγματα κλιματιστικών παραεισαγωγής που δεν πληρούσαν τις στοιχειώδεις προδιαγραφές ασφαλείας και δεν είχαν καν την ένδειξη CE.

Δεν είναι απαραίτητο να ανεβεί κανείς σε δυσθεώρητο κόστος για την απόκτηση ενός κλιματιστικού. Από τα ~Ε400 μπορεί να βρεί κανείς αξιοπρεπείς και το κυριότερο ασφαλείς συσκευές.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελε κάποια βοήθεια για τον κλιματισμό του σπιτιού μου. Εχω σαλονοτραπεζαρία(εμβ.48τμ) και κουζίνα(15τμ). Η Σ/Τ ειναι σε σχήμα ορθωγώνιου με την κουζίνα ανάμεσα(με εισοδο απο σαλόνι και τραπεζαρία αλλα χωρίς πόρτες). Το σπίτι ειναι του 1998 αλλα τα κουφώματα ειναι καινούργια με διπλά τζάμια και καλής ποιότητας. Είναι στο τρίτο όροφο(Υπάρχει ακόμα ενας απο πάνω) και δεν εφάπτεται σε καμία πλευρά απο άλλη πολυκατοικία η κτίσμα.

Στό επάνω όροφο ζεί ένας συγγενής και έχει βάλει στον ίδιο χώρο 2 κλιματιστικά συμβατικά MITSUBISHI HEAVY (ενα 14,000 και ενα 12000). Ο κλιματισμός του είναι καλός αλλά όχι σπουδαίος(μηχανήματα του 1998).

Εχοντας αυτο κατα νού, προσανατολίζομαι σε 2 μηχανήματα είτε 18,000 και 12,000 στο σύνολο ή 21,000 και 9,000. Φοβάμαι οτι ένα κλιματιστικό δεν θα καλύψει επαρκώς το χώρο αφου θέλω τα μηχανήματα να δουλεύουν άνετα και χωρίς πολύ θόρυβο.

Αν κάνω λάθος παρακαλώ πείτε μου...

 

Κοιτάζω τα παρακάτω μηχανήματα και θα ήθελε τις απόψεις και τις συμβουλές σας...

1. Mitsubishi Heavy SRK/SRC-63ZK-S 21,000

2. Mitsubishi Heavy SRK/SRC-25ZJP-S 9000

ή

1. PANASONIC INVERTER CS/CU-RE18PKE-3 18,000

2. Panasonic CS/CU-RE12PKE 12,000

 

Πίστεύω οτι χρειάζονται αυτά τα ΒΤU γιατί θέλω τα μηνανήματα να μην ζορίζονται και να μην έχουν πολύ θόρυβο. Με ενδιαφέρει η ποιότητα αλλα δεν θέλω να ξεφύγω απο τα 1500-2000 ευρώ αν γίνετε(χωρίς τοποθέτηση). Βεβαίως με ενδιαφέρουν και άλλες μάρκες ποιότητας!

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων,

Edited by Dalgren
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να ρωτήσεις τεχνικό στον χώρο σου τι σε καλύπτει ακριβως με τι μπορει να μπει κάπου .

Το Μιτσουμπισι 63ZK-S εχει πολύ ισχυρό ανεμιστήρα και ενταση γενικά και μπορει να φτάνει και σε άλλους χώρους αν μπει σε σωστή θέση και να καλύπτει μόνο του όλο το σπίτι χωρίς βοήθεια ,αλλά κοντα του σίγουρα ενοχλει.Ο συνδιασμός αντίθετα με τα panasonic ειναι πιο νορμαλ και μάλλον καλύπτεσαι ανετα.Περισσότερα θα σου πει βεβαια τεχνικός.

Link to comment
Share on other sites

Εκατσα και διαβασα ολα τα posts το 2013. Αυτο που καταλαβα ειναι οτι τουλαχιστον 500αρι πρεπει να το δωσω αν θελω μια σωστη επιλογη. Τοσα λεφτα ομως δε θελω να δωσω.

Επομενως ριχνω ενα ακυρο στο κλιματιστικο, και θα τη βγαλω με κανα ανεμυστηρα.

Link to comment
Share on other sites

Εκατσα και διαβασα ολα τα posts το 2013. Αυτο που καταλαβα ειναι οτι τουλαχιστον 500αρι πρεπει να το δωσω αν θελω μια σωστη επιλογη. Τοσα λεφτα ομως δε θελω να δωσω.

Επομενως ριχνω ενα ακυρο στο κλιματιστικο, και θα τη βγαλω με κανα ανεμυστηρα.

 

Αν μιλάμε για 9αρι για να πάρεις κάτι αθόρυβο με καλές λειτουργίες και καλό σε κατανάλωση θες 400-500 .

Απο 600 και πάνω πάμε σε υψηλής οικονομίας μηχανήματα με λίγες διαφορές στις λειτουργίες τους.

Ότι πληρώνεις παίρνεις κατα κανόνα. Όσο πιο ενεργειακά οικονομικό θες να είναι το κλιματιστικό τόσο πιο ακριβό θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το φορουμ.

 

Παιδια προκειται να βαλω εαν 24αρι στο σπιτι μου μεσα στις επομενες ημερες και μιας και εχω ηδη στη δουλεια μου το MITSUBISHI SRK/SRC71ZE εδω και εναμισυ χρονο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος η πρωτη μου σκεψη ειναι να παω παλι στο ιδιο μοντελο (το ΖΕ που ειναι περσινο, οχι το ΖΚ πουκυκλοφορει φετος, μιας κ το βγαζουν υποδεεστερο).

http://www.skroutz.gr/s/82444/Mitsubishi-SRK-71ZE-S.html?keyphrase=Mitsubishi+SRK-71ZE-S

 

Το θεωρειτε καλη επιλογη η προτεινετε κατι αλλο σ αυτη την κατηγορια τιμης ? (1300-1400 ευρω).

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

:)

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου πείτε γνώμες για τα παρακάτω :

 

Daikin Emura 9.000 & 12.000 BTU : https://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?from=autocomplete&keyphrase=daikin+emura

 

Καθώς και του δαπέδου Daikin FVXS50K https://www.skroutz.gr/s/3279556/Daikin-FVXS50F-RXS50K.html

Link to comment
Share on other sites

@sakislife Καλημέρα. Στα κλιματιστικά κατηγορίας 7 kW οι πραγματικά καλές επιλογές δεν είναι δα και τόσες πολλές.

Συγκεκριμένα τα τρία καλύτερα μοντέλα είναι τα:

-Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-GF71VE http://www.skroutz.gr/s/3124562/Mitsubishi-MSZ-MUZ-GF71VE.html

-Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZK-S http://www.skroutz.gr/s/1910661/Mitsubishi-SRK-SRC-71ZK-S.html

-Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA http://www.skroutz.gr/s/2862299/Hitachi-RAK-70PPA-RAC-70WPA.html

 

Το Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZK-S έχει τον δυνατότερο ανεμιστήρα με εύρος ρεύματος αέρα στα 17m. Τα δύο Mitsubishi έχουν περισσότερους αυτοματισμούς και ρυθμίσεις σε σχέση με το HITACHI. Το Mitsubishi Electric και το HITACHI είναι τα πιο αποδοτικά στην ψύξη ενώ στη θέρμανση το ΗΙΤΑCHI υπερτερεί αρκετά έναντι των άλλων ενώ παράγει λιγότερο θόρυβο στο μεγαλύτερο εύρος λειτουργίας, γεγονός που οφείλεται και στο ανοξείδωτο εσωτερικό υποπλαίσιο. Πρακτικά τα τρία αυτά κλιματιστικά είναι ισοδύναμα και αυτό αντικατοπτρίζεται μεταξύ άλλων και στην τιμή τους.

Το ποιο θα επιλέξει κανείς εξαρτάται από το χώρο και τις απαιτήσεις αυτού. Σε κάθε περίπτωση και ειδικά στα μεγαλύτερα κλιματιστικά επιβάλλεται η συμβουλή του αρμόδιου τεχνικού. Η λάθος επιλογή σημείου τοποθέτησης ή/και η λανθασμένη εγκατάσταση πρακτικά ακυρώνει τα όποια πλεονεκτήματα μπορεί να προσφέρει το κάθε κλιματιστικό με ό,τι αυτό συνεπάγεται (μείωση απόδοσης, μεγάλη κατανάλωση, αυξημένος θόρυβος, συχνότερες βλάβες κοκ)

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προγραμματίζω αντικατάσταση κλιματιστικού με φρέον R22, με καινούργιο.Γίνεται να μην αλλάξω σωληνώσεις,γιατί είναι πακτωμένες σε γυψοσανίδες και θα χρειαστεί μεγάλο μερεμέτι
Link to comment
Share on other sites

@colori Καλησπέρα. Αυτό που σε περιορίζει πρακτικά είναι να επιλέξεις ένα κλιματιστικό το οποίο να χρείαζεται ίδιας διαμέτρου σωληνώσεις. Οι υπάρχουσες σωληνώσεις μπορούν κάλλιστα να επαναχρησιμοποιηθούν αφού πρώτα γίνει η σωστή κένωση αυτών από το R22. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να απευθυνθείς σε επαγγελματία ψυκτικό ο οποίος να συλλέξει το R22 σε ειδικό δοχείο και όχι να το εξαερώσει στην ατμόσφαιρα. Αυτό που έγινε το 2009 με τη μαζική απόσυρση των παλαιών κλιματιστικών και την απελευθέρωση στην ατμόσφαιρα δεκάδων τόνων ψυκτικού, θα το πληρώσουν μελλοντικά τα παιδιά μας. Υπάρχουν διαδικασίες κένωσης και καθαρισμού των σωληνώσεων, με άζωτο νομίζω. Επίσης είναι πολύ σημαντικό κατά την εγκατάσταση του νέου κλιματιστικού να γίνει χρήση αντλίας κενού σύμφωνα πάντα και με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Απευθύνσου λοιπόν στους ειδικούς για να σε καθοδηγήσουν πλήρως. Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

ενδιαφέρομαι για αγορά 2 κλιματιστικών για χρήση με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

Χώρος: 12τμ (κάθε δωμάτιο)

Χρήση: 90% Ψύξη - 10% θέρμανση

Συχνότητα Χρήσης: 3 μήνες το χρόνο ΜΑΧ συνολικά

Είδος Δωματίων: Παιδικό

Budget: 375€/έκαστη μονάδα

 

Νομίζω πως για τα παραπάνω δεδομένα, δεν χρειάζομαι κάτι μεγαλύτερο από 12.000 ΒΤU και κοιτάζω τις προσφορές του MediaMarkt (που λήγουν 22/6) στα χρήματα που διαθέτω (μιας και περιλαμβάνουν τοποθέτηση και μεταφορά ΔΩΡΕΑΝ).

 

Με προβλημάτισε το δίλημμα : 380€ για 9.000 ΒΤU Inverter ή 350€ για 12.000 ΒΤU Συμβατικό (ίδιας μάρκας)????

 

Απόψεις?

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Αγόρασα σήμερα το Hitachi RAS/RAC-S14HA μετά από πολύ ψάξιμο. Το Σάββατο θα έρθει ο τεχνικός, με αντλία κενού.

Αν ενδιαφέρεται κανείς το βρήκα στα 600 μετρητοίς (λίγα κομμάτια μου είπαν). Το πήρα με δόσεις κ πήγε λίγο πιο παραπάνω.

 

Από Δευτέρα περισσότερες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

@loulou Καλησπέρα. Το Mitsubishi Ηeavy SRK-35ZMP είναι το βασικό μοντέλο inverter της MHI για το 2013. Το Mitsubishi Ηeavy SRK-35ZJP είναι το αντίστοιχο μοντέλο για τις σαιζόν 2011 και 2012.

Στην Ελλάδα το Mitsubishi Ηeavy SRK-35ZMP είναι δυσεύρετο. Το βρήκα στην Κύπρο και σε άλλες χώρες της Βαλκανικής.

Παραθέτω τους καταλόγους της Mitsubishi Ηeavy Ιndustries:

2013 http://www.mhi.co.jp/aircon/catalogue/index.php?mode=download&contentsNumber=214

2012 http://www.cypinnet.com/index.php?option=com_jdownloads&Itemid=92&task=finish&cid=1183&catid=1

 

Αν πας στη σελίδα 17 για το 2013 και 19 για το 2012 θα διαπιστώσεις ότι είναι εκ πρώτης όψεος παρόμοια μοντέλα σε χαρακτηριστικά

Το ΖΜΡ έχει υποστεί facelift και περιέργως φαίνεται να έχει περιοριστεί στο εύρος απόδοσης σε BTU τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση.

Επίσης φαίνεται να είναι λιγότερο αποδοτικό σύμφωνα με τους δείκτες ΕΕΡ και COP που αναφέρει.

Κατά συνέπεια έχει μικρότερη ροή αέρα ανά λεπτό και επομένως παράγει λιγότερο θόρυβο.

Πιθανολογώ ότι αυτό το φαινομενικά downgrading στις λειτουργικές παραμέτρους οφείλεται στον επαναπρογραμματισμό της λειτουργίας της μονάδας ωστε να είναι πιο αποδοτική σε ένα μεγαλύτερο εύρος εξωτερικών θερμοκρασιών όπως δείχνει το SEER του που είναι 6.15 W/W και του SCOP (μέση ζώνη) 4.0 W/W. Η ΜΗΙ έχει προσδιορίσει το ΖΜΡ ως ονομαστικής απόδοσης 3.2 kW έναντι 3.5 kW του ZJP.

Υπάρχει εμπειρία χρήσης για το ZJP http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=74434&page=128#

Πιστεύω ότι το ΖΜΡ που πήρες πρέπει να είναι εφάμιλλο αν όχι ανώτερο του ZJP.

 

Η εγγύηση για να ισχύει έχει κάποιους όρους που αναφέρονται γραπτά.Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες.Στα χρήματα που ζητάνε κάποια Gree υπάρχουν και πιο επώνυμες επιλογές να κοιτάξει κάποιος.

 

 

 

Mε υποθεσεις από τα φυλλαδια και τι κυκλοφορεί σε άλλες χώρες,και το μαρκετινκ, μπλεκεται ο κόσμος ,αν δεν υπάρχει μαρτυρία συμπεριφοράς ενος προιόντος με τι κυκλοφορεί στη αγορα μας.Τα Mitsubishi Ηeavy SRK-ZMP κυκλοφορουν κανονικά στην χώρα μας κυρίως το μικρότερο http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/home-appliances/air-conditioning/a-c/mitsubishi-srk-src-25zmp-set.php και υπάρχει και φυλλάδιο της αντιπροσωπείας http://picturepush.com/public/13349524 .Πιθανή μην διαθεσιμότητα αφορά να ξεστοκαρουν ίσως άλλα.

 

Παρολα αυτα σε όλα τα λιφτινκ Μitsubishi φέτος όπως σωστά αναφερθηκε (κυριως τα electric τα βαπτισαν νεα μοντελα λόγω σχεδιου) έχουν μειωθεί απαραδεκτα τα όρια τους από τα παρόμοια περσινα μοντέλα,κόλπο για να πετύχουν καλύτερες τιμές κατανάλωσης.Επίσης τα πλαστικά τους και η κατασκευή οπτικά δείχνουν ότι έχουν σκαρτεψει,χώρια το αμφιλεγόμενο σχεδιο τους.Πλέον για τα χρήματα που ζητάνε επίσημα είναι ακόμα πιο υπερτιμημενα από παλαιότερα ,γι'αυτό και παίζουν πλεον προσφορες από ηλεκτραγορές ενώ παλαιότερα Μitsubishi εβρισκες μόνο στα καταστήματα κλιματισμού.Ανταγωνισμός όταν φαίνεται υπάρχουν εφαμιλες ή και καλύτερες επιλογές.Δεν είναι μόνο η κατανάλωση αλλα και το συνολικό πακετο που παιρνεις από επιδόσεις,εμφανιση,ποιοτητα αέρα κλπ .

 

ΕDIT : Παντως γνωμη μου από ότι έχω διαβασει και έχω δει κάποια σε λειτουργία, τα Μitsubishi Heavy αν δεν είναι απόλυτα καλύτερα,τουλάχιστον δειχνουν σαφώς ποιοτικότερα μηχανήματα από τα ιδιας κατηγορίας electric που τα δευτερα πωλούνται μαλλον υπερτιμημενα και συγκριτικά με τα heavy , ίσως με το άλλοθι γιατί τα heavy δεν ταιριαζουν σε πολλούς χώρους.Αν κάποιος ενδιαφερεται για Mitsubishi γενικά ,θα πρέπει να δει οπωσδήποτε κάποια απο κοντα και να κοιταξει και αν ταιριαζουν στον χώρο του.

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Οι απαντήσεις σας ήταν άκρως κατατοπιστικές, το κράτησα τελικά και σήμερα έγινε και η εγκατάσταση. Δεν έχω δοκιμάσει όλες τις λειτουργίες ακόμα, αλλά προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένη, είναι πολύ αποτελεσματικό -κρύωσε σχεδόν αμέσως σαλονοτραπεζαρία περίπου 35 τ.μ. - και αθόρυβο σε γενικές γραμμές! Επίσης, έχει πολύ δυνατό ανεμιστήρα (δεν ξέρω αν το λέω σωστά), καμία σχέση με τα LG που έχουμε στο εξοχικό.

Επιτέλους δροσιά:up:

Link to comment
Share on other sites

@sakislife Καλημέρα. Στα κλιματιστικά κατηγορίας 7 kW οι πραγματικά καλές επιλογές δεν είναι δα και τόσες πολλές.

Συγκεκριμένα τα τρία καλύτερα μοντέλα είναι τα:

-Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-GF71VE http://www.skroutz.gr/s/3124562/Mitsubishi-MSZ-MUZ-GF71VE.html

-Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZK-S http://www.skroutz.gr/s/1910661/Mitsubishi-SRK-SRC-71ZK-S.html

-Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA http://www.skroutz.gr/s/2862299/Hitachi-RAK-70PPA-RAC-70WPA.html

 

Το Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZK-S έχει τον δυνατότερο ανεμιστήρα με εύρος ρεύματος αέρα στα 17m. Τα δύο Mitsubishi έχουν περισσότερους αυτοματισμούς και ρυθμίσεις σε σχέση με το HITACHI. Το Mitsubishi Electric και το HITACHI είναι τα πιο αποδοτικά στην ψύξη ενώ στη θέρμανση το ΗΙΤΑCHI υπερτερεί αρκετά έναντι των άλλων ενώ παράγει λιγότερο θόρυβο στο μεγαλύτερο εύρος λειτουργίας, γεγονός που οφείλεται και στο ανοξείδωτο εσωτερικό υποπλαίσιο. Πρακτικά τα τρία αυτά κλιματιστικά είναι ισοδύναμα και αυτό αντικατοπτρίζεται μεταξύ άλλων και στην τιμή τους.

Το ποιο θα επιλέξει κανείς εξαρτάται από το χώρο και τις απαιτήσεις αυτού. Σε κάθε περίπτωση και ειδικά στα μεγαλύτερα κλιματιστικά επιβάλλεται η συμβουλή του αρμόδιου τεχνικού. Η λάθος επιλογή σημείου τοποθέτησης ή/και η λανθασμένη εγκατάσταση πρακτικά ακυρώνει τα όποια πλεονεκτήματα μπορεί να προσφέρει το κάθε κλιματιστικό με ό,τι αυτό συνεπάγεται (μείωση απόδοσης, μεγάλη κατανάλωση, αυξημένος θόρυβος, συχνότερες βλάβες κοκ)

 

Φιλε μου σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου. Αν θελεις ενα σχολιο ακομη σχετικα με το SRK/SRC-71ZK σε συγκριση με το περσινο μοντελο που εχει κατάληξη ΖΕ, και που το βρηκα 1300 σε 6 ατοκες. Καπου διαβασα οτι ηταν καλυτερο κ πιο δυνατο μηχανημα και αν ισχυει αυτο δεδομενης κ της χαμηλοτερης τιμης ισως να ειναι καλυτερη επιλογη.

Εχουμε καποια αποψη γι αυτο ?

Ευχαριστω κ παλι προκαταβολικα. :)

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

@aposporis @loulou Καλορίζικα τα μηχανήματα, να χαρείτε τα έξοδά σας. Προτρέπω όλους τους χρήστες κλιματιστικών εδώ να παραθέτουν τις εμπειρίες χρήσης αυτών με αντικειμένικό τρόπο έτσι ώστε όλοι μας να βοηθηθούμε μαθαίνοντας τις ιδιαιτερότητες του κάθε συστήματος επί του πρακτέου. Θα μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για την ακρίβεια των ισχυρισμών των κατασκευαστών.

 

@sakislife Το Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZΕ-S σίγουρα δεν είναι περσινό μοντέλο διότι το ΖΚ υπήρχε στους καταλόγους του 2012. Η εμπειρία χρήσης που μπορώ να καταθέσω αφορά το Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZΚ-S καθώς αυτό υπάρχει στο χώρο εργασίας μου. Πρόκειται για ένα εξαιρετικό κλιματιστικό που εδώ και 2 περίπου χρόνια δουλεύει 12 ώρες την ημέρα χωρίς να παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα σε χώρο με ιδιαίτερες απαιτήσεις λόγω της ύπαρξης ιατρικού μηχανήματος.

Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι αρκετές εταιρείες έχουν αλλάξει τις λειτουργικές παραμέτρους των κλιματιστικών τους τα τελευταία 2 χρόνια καμιά φορά χωρίς καν να έχει υπάρξει το αντίστοιχο facelift στα μοντέλα αυτά. Ένας επιπλέον προφανής λόγος πέρα από τη μείωση του κόστους παραγωγής (αυτό επιβάλλει η διεθνής οικονομική κρίση) είναι και οι νέες προδιαγραφές απόδοσης/κατανάλωσης της ΕΕ.

Ίσως κάποιος που έχει δει το ΖΕ σε δράση να μπορέσει να σου δώσει μια λεπτομερέστερη σύγκριση με το ΖΚ

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση των Mitsubishi ΖΕ/ΖΚ νομίζω έχει αναφερθεί σε προηγούμενα ,με το ΖΕ να είναι καλύτερο.Το εχω δει παλαιότερα αλλα όχι συγκριτικά με το ΖΚ ,αλλά η αισθηση που αφήνει είναι φανταστική σε μεγάλους χώρους.Ισως το καλυτερο κλιματιστικό της κατηγορίας ,με την επιφύλαξη ότι έχει αναφερθεί ότι είναι βασικά ημιεπαγγελματικό κλιματιστικό ,τόσο το ΖΕ όσο και το ΖΚ ,όποτε δεν γίνεται να υπάρχει τόσο άμεση σύγκριση με καθαρά οικιακα που πουλάνε άλλες φίρμες .Αμφιβαλω πάντως αν υπαρχει το ΖΕ σε στόκ και δεν θα σας φέρουν το ΖΚ γιατί το εψαχνε γνωστός πριν λίγο καιρό και δεν ίσχυαν οι διαφημίσεις.

 

Yπόψη για τους υποψήφιους αγοραστες των νεων Hitachi PPA να τα δούν κάπου γιατί όπως έχω αναφέρει έχουν λίγο μια ψεύτικη αισθηση σε σχεση με τα παρόμοια τους περσινά μοντέλα .Επίσης τώρα τό αντιαλλεργικό φίλτρο με την περιεργη ονομασια (όχι το κλασικό φίτρο σκόνης που έχουν όλα τα μηχανήματα της αγορας) θέλει άλλαγμα μια φορά τον χρόνο ,και έχει κόστος που πρέπει να ρωτήσετε γιατί όσο θέλουν πουλανε.Τελος όλα τα μοντέλα της σειράς δεν έχουν παρόμοια ρύθμιση όλων των περσίδων.Σε μερικά είναι αυτόματη σε άλλη χειρόκινητη.Στα υπόλοιπα Ηitachi της φετινής γκάμας όπως το S14HA υπάρχουν δυστυχώς και ίδια Κινέζικα στην αγορά,οπότε σίγουρα θα υπάρχουν ποιοτικές διαφορές .

 

Οσο αφορά τις παλαιες σωληνώσεις σε ένα κλιματιστικό ,επειδή μπορεί να υπάρχουν φθορες που δεν φαίνονται με τον χρόνο ή με την αποξήλωση παλιότερου κλιματιστικού να προκληθεί ζημια, αλλα και να αποφύγει κανείς οποιαδήποτε ασυμβατότητα ,αυτό που προτείνεται είναι αλλαγή με βάση τι προτείνει καθε κατασκευαστής για καθε μοντελο.Εξάλλου νεες σωληνώσεις μέχρι 3 μέτρα περιλαμβανονται πλέον στανταρντ στην τιμή τοποθέτισης ενός κλιματιστικού για να αξίζει το κόπο.Φυσικά στην αποξήλωση παλαιού κλιματιστικού θέλει η προσοχή που αναφέρθηκε όχι μόνο για το περιβάλλον αλλά και θέμα ατομικής ασφαλειας του τεχνικού καθώς ειδικα το R22 είναι τοξικο και αν το εισπνευσεις :X

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση των Mitsubishi ΖΕ/ΖΚ νομίζω έχει αναφερθεί σε προηγούμενα ,με το ΖΕ να είναι καλύτερο.Το εχω δει παλαιότερα αλλα όχι συγκριτικά με το ΖΚ ,αλλά η αισθηση που αφήνει είναι φανταστική σε μεγάλους χώρους.Ισως το καλυτερο κλιματιστικό της κατηγορίας ,με την επιφύλαξη ότι έχει αναφερθεί ότι είναι βασικά ημιεπαγγελματικό κλιματιστικό ,τόσο το ΖΕ όσο και το ΖΚ ,όποτε δεν γίνεται να υπάρχει τόσο άμεση σύγκριση με καθαρά οικιακα που πουλάνε άλλες φίρμες .Αμφιβαλω πάντως αν υπαρχει το ΖΕ σε στόκ και δεν θα σας φέρουν το ΖΚ γιατί το εψαχνε γνωστός πριν λίγο καιρό και δεν ίσχυαν οι διαφημίσεις.

 

Φιλε μου σ ευχαριστω κι εσενα για τη βοηθεια σου. Το ΖΕ το χω στη δουλεια μου και ειναι οντως εκπληκτικο !!!!

Τελικα παρηγγειλα αυτο http://www.sarafidis.gr/mitsubishi-srk-src71ze-set.php

Λεει οτι ειναι το ΖΕ αλλα απ οτι μου ειπε και ο πωλητης μαλλον το ΖΚ θα ερθει. Θα το ξερω 100% οταν το παραλαβω. Παντως και ΖΚ να ειναι για 1313 ευρω και μαλιστα σε 12 (!!!) ατοκες που μου το καναν τελικα, νομιζω πως δε με χαλαει καθολου !!!! :p :D

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

παιδια πιο απο τα δυο μου προτεινετε?

α)Toyotomi Kuro TKN TKG A71DV

β)Mitsubishi Heavy SRK / SRC71 ZK-S

για διαμερισμα 95τμ.

με ενδιαφερει και για χειμωνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...