Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@gnt Πρώτα από όλα ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου!

 

Το διαμέρισμα είναι 1ος όροφος σε 2-όροφη πολυκατοικία του '70. Οι χώροι είναι μια κρεβατοκάμαρα 18-20m2 με ξύλινα κουφώματα και ΝΑ προσανατολισμό και ένα σαλόνι ~40m2 με αλουμινένια κουφώματα και διπλά τζάμια με ΒΔ προσανατολισμό. Η μονή ιδιαιτερότητα είναι ότι έχω ένα παιδί 2 ετών που θα ήθελα να αναπνέει όσο το δυνατόν καλύτερο αέρα.

 

Για το 18αρι είχα ψιλό-καταλήξει και εγώ στο Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA κυρίως λόγω δείκτη απόδοσης/τιμής.

 

Για το 9αρι-12αρι τώρα.

 

Για τα panasonic που προτείνεις αυτό που είχα διαβάσει και εγώ εδώ μέσα είναι ότι έχουν πάρα πολύ καλά φίλτρα με 10 χρόνια διάρκεια και μιας και θα είναι και στην κρεβατοκάμαρα αυτό είναι ότι καλύτερο. Επίσης έχουν αρκετά χαμηλή στάθμη θορύβου.

 

Τα Hitachi που μου πρότεινες δεν το είχα καθόλου υπόψιν μου και μάλλον από όσα μου πρότεινες είναι για εμένα η καλύτερη επιλογή εάν τα βρω στα 630€ που μου είπες. Διάβασα και το post σου για την εμπειρία σου με το 9αρι που ήταν πολύ αναλυτικό. Έχουν από ότι είδα 5,9 SEER και 5,2 SCOP και είναι κι αυτά αθόρυβα (25 dbA) και όπως είπες έχουν ανοξείδωτο εσωτερικό υποπλαίσιο/αεραγωγό. Επίσης έχουν φίλτρα Wasabi όπως και η σειρά RAK-xxPPA/RAC-xxWPA. Είχα την εντύπωση ότι και η σειρά RAK-xxPPA/RAC-xxWPA είχε ανοξείδωτο υποπλαίσιο/αεραγωγό άλλα τελικά δεν το βρήκα να αναφέρετε πουθενά.

 

Τα Toshiba όπως και τα sharp που προτείνεις δεν τα ήξερα. Το μόνο αρνητικό με μια πρώτη ματιά στα sharp είναι ο θόρυβος που στο χαμηλό είναι 33dbA. Και οι 2 σειρές πάντως φαίνονται να έχουν πολλές λειτουργείς και πολύ καλά φίλτρα.

 

3 ερωτήσεις ακόμα...

-Εκτός από το skroutz.gr που αλλού θα μπορούσα να ψάξω γιατί από ότι λες με λίγο ψάξιμο μπορώ να βρω καλύτερες τιμές???

-@gnt από το post 5067 σου είδα ότι συνάντησες πολλά προβλήματα μέχρι να βρεις ένα σωστό επαγγελματία. Γνωρίζει κανείς κανένα καλό τεχνικό για εγκατάσταση στο Περιστέρι????

- Τα φίλτρα Wasabi τι εκτιμώμενο χρόνο ζωής έχουν γιατί δεν το βρίσκω κάπου...

 

Ευχαριστώ και πάλι

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

ειμαι ενα βημα πριν την παραγγελια.

εχω κατασταλαξει σε 2 μηχανηματα Mitsubishi / SRK/SRC-71ZK-S η το Hitachi RAK70PPA

θελω να ρωτησω τους φιλους gnt και gary kokkin

α)οπιο και αν παρω να ζητησω να βαλουν την εξ. μοναδα σε βασεις δαπεδου? (για να μην εχω θορυβο?) η οχι.

β)το Hitachi στην θερμανση οταν δουλευει στο max, τραβαει πιο λιγο ρευμα απο το Mitsubishi οταν δουλευει

και αυτο στο max? (καταλαβα καλα τα στοιχεια που διαβασα στο ιντερνετ για την καταναλωση στην θερμανση

και των 2 μηχανηματων?) η οχι.

γ)εχουν την ιδια ποιοτητα στην ζεστα η καποιο απο τα 2 υπερεχει?

 

επιμενω στην θερμανση παιδια γιατι στην ψυξη με καλυπτουν και τα 2.

και γιατι εδω στην βορεια ελλαδα οι χειμωνες ειναι πιο δυσκολοι συν το οτι πλεων στοις οικοδομες δεν δουλευουμε το πετρελαιο.

μελετη ειχε γινει πριν απο 17 χρονια οταν ειχε μπει το air που τωρα θα αντικαταστησω. θα μπει στην ιδια θεση, με τα ιδια 2,5αρια

συρματα που ειναι μονο για το air.

σας ευχαριστω πολυ

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά κατέληξα και πήρα το hitachi rak 50ppa.Το έχω περίπου μια βδομάδα είναι αθόρυβο και πραγματικά πολιτισμένη λειτουργία. Είναι πιστεύω μια εξαιρετική επιλογή για οοοιον το σκέφτεται.
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@panandreas Εκτός από το skroutz.gr, υπάρχει και το bestprice.gr αλλά υπάρχει μεγάλη επικάλυψη μεταξύ των δύο. Έρευνα αγοράς μπορείς να κανεις σε καταστήματα που ασχολούνται αποκλειστικά με θέρμανση και κλιματισμό. Αρκετές φορές είναι πιο εύκολο να σου κόψουν εκεί τα Ε20-30 απ'ότι στις μεγάλες αλυσίδες.

Όσον αφορά τα φίλτρα στα κλιματιστικά, δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4762873#post4762873

Πρακτικά η ζωή τους είναι 40 μήνες για 20 καθαρισμούς.

 

@filip9 Αν διαβάσεις τις προδιαγραφές εγκατάστασης του κατασκευαστή θα διαπιστώσεις ότι οι μεγάλες μονάδες τοποθετούνται ή στο δάπεδο (σε μερικές βάζουν και αντικραδασμικές βάσεις) ή σε περιοχές με σφοδρή χιονόπτωση σε υπερυψωμένες κατασκευές με στέγαστρο/χιονοκουβέρτα από πάνω τους.

Οι αντλίες θερμότητας που χρησιμοποιεί η HITACHI στις καινούριες της σειρές οικιακών κλιματιστικών είναι οι πλέον αποδοτικές. Απο εκεί και πέρα είναι και θέμα αεραγωγού/ανεμιστήρα και σωστής γωνίας περσίδων ώστε να επιτευχθεί το μέγιστο αποτέλεσμα στη θέρμανση. Νομίζω η HITACHI υπερέχει στις πρώτες ενώ η MITSUBISHI στα υπόλοιπα.

 

@KOPRINIOTIS Καλορίζικο το κλιματιστικό. Αναμένουμε αναλυτικές εντυπώσεις από τη χρήση.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ψαχνω ενα κλιματιστικο για θερμανση κυριως και ειμαι αναμεσα σ' αυτα τα τρια:

 

TOYOTOMI AKIRA GAN/GAG-A240GVR-T3 885€

Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA 1149€

Mitsubishi MSZ/MUZ-GF60VE 1.299€

 

Αυτο που μ'ενδιαφερει κυριως ειναι η οικονομια. Το ΤΟΥΟΤΟΜΙ ειναι οικονομικοτερο και η αποδοση του φαινεται ικανοποιητικη. Μηπως διαλεγοντας Hitachi η Mitsubishi κανω με τον καιρο οικονομια σε ενεργεια και βγω κερδισμενος εχοντας ενα πιο αξιοπιστο μηχανημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω εδώ ένα mitsubishi srk50zjp-s, το χει η κοπέλα μου σπίτι της, ισχύει το 1.56kw κατανάλωση; διότι είμαι λίγο άσχετος με τις ορολογίες..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω εδώ ένα mitsubishi srk50zjp-s, το χει η κοπέλα μου σπίτι της, ισχύει το 1.56kw κατανάλωση; διότι είμαι λίγο άσχετος με τις ορολογίες..

 

Aυτο θα στο πει η κοπέλα σου με το λογ/σμό της ΔΕΗ .Προυπόθεση να έχουν γίνει όλα σωστά σε τοποθετιση και να είναι το μηχανημα το σωστό για τον χώρο της .

 

Το μηχανημα αυτό όπως και το Hitachi RAK-50PPA που αναφέρθηκε, ειναι κοντό σε μήκος το εσωτερικό μέρος του ,οπότε συνήθως τα περισσότερα έχουν μικρότερο ανεμιστήρα και ενταση και υστερούν σε σχέση με τα μεγαλύτερα τους όπως πχ το Hitachi RAK-60PPA που είναι σωστό σε διαστάσεις.Σε σχετικά μεγάλους χώρους το μικρό δεν θα αποδίδει αμεσα .Θέλει προσοχή τι μας πουλάνε πάντα σε σχεση με τον χώρο μας και τι χρειαζόμαστε.

 

Προσωπικά θα το σκεφτομουν σοβαρά να το πάρω μιας και τα panasonic είναι αξιόλογα και τίμια κλιματιστικά σε γενικές γραμμες.

 

Υπάρχει πάντα η επιφύλαξη ότι όλα τα βασικά μοντέλα 9-15αρα είναι Κινέζικα οπότε έχουν σχετικό ρίσκο τι θα βγούν.

 

ειμαι ενα βημα πριν την παραγγελια.

εχω κατασταλαξει σε 2 μηχανηματα Mitsubishi / SRK/SRC-71ZK-S η το Hitachi RAK70PPA

θελω να ρωτησω τους φιλους gnt και gary kokkin

α)οπιο και αν παρω να ζητησω να βαλουν την εξ. μοναδα σε βασεις δαπεδου? (για να μην εχω θορυβο?) η οχι.

β)το Hitachi στην θερμανση οταν δουλευει στο max, τραβαει πιο λιγο ρευμα απο το Mitsubishi οταν δουλευει

και αυτο στο max? (καταλαβα καλα τα στοιχεια που διαβασα στο ιντερνετ για την καταναλωση στην θερμανση

και των 2 μηχανηματων?) η οχι.

γ)εχουν την ιδια ποιοτητα στην ζεστα η καποιο απο τα 2 υπερεχει?

 

 

Aν τραβα περισσότερο ρεύμα ή όχι είναι θέμα πως καταλαβαίνει ένα χώρο το κλιματιστικό και πόσο γρήγορα πετυχαίνει την επιθυμητή θερμοκρασία.Το Mitsubishi δεδομένου έχει πανίσχυρο ανεμιστήρα και ένταση λόγω ρυθμίσεων ,επειδή μετρά και τις εξωτερικές συνθήκες για τις εσωτερικές (στην έκδοση που έχει αισθητήρα) σίγουρα θα αποδίδει καλύτερα και πιό γρήγορα.Οπότε ότι ρευμα τραβα θα είναι πιό σύντομα.Περισσότερα όμως θα πρεπει να ρωτήσεις κάποιον τεχνικό που γνωρίζει τα μηχανήματα,και ακόμα καλύτερα να στα δείξουν κάπου σε εγκατάσταση.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

 

 

Υπάρχει πάντα η επιφύλαξη ότι όλα τα βασικά μοντέλα 9-15αρα είναι Κινέζικα οπότε έχουν σχετικό ρίσκο τι θα βγούν.

 

Προσωπικά δεν κοιτάζω χώρα κατασκευής αλλά εταιρεία που τα κατασκευάζει και μόνο. Πλέον με την παγκοσμιοποίηση όλα αυτά περί χώρα κατασκευής είναι στερεότυπα .

Το iphone κατασκευάζεται και συσκευάζεται στη Κίνα απο τη foxconn . Έχει κανένας επιφυλακτικότητα για τυχόν ελαττωματική παρτίδα ή όσον αφορά τη μακροζωία του????? Η γραμμή παραγωγής (με τα Standards της την ποιοτητα ων υπηρεσιών κτλ ) είναι που παίζει ρόλο. όχι η χώρα που εδρεύει. Η Κινα όπως την ξέραμε κάποτε με τις αντιγραφές της και τα φτηνιάρικα που χαλάνε έχει σχεδόν πάψει να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν διαβαζω πουθενα ότι τα iphone δεν έχουν και αυτά προβλήματα.Για τις χώρες κατασκευής ,καπου εχει αναφερθει σε προηγούμενα ότι όταν υπάρχουν και άλλα εργοστασια για το ίδιο προιον σε άλλες χώρες αυτό γίνεται για εμπορικους λόγους σε αρκετους συνδιασμούς και αφορά και σχεση εργοστασίου με εισαγωγέα .Το iphone που ανεφερες σαν παραδειγμα δεν κατασκευάζεται πουθενά αλλού.Τίποτε όμως δεν σε καλύπτει σε καμια περίπτωση από τυχόν μαιμουδιες που κάνουν με τις παρτίδες οι διαφοροι εισαγωγεις από οποιοδήποτε εργοστασιο και αντε βγαλε ακρη μετά με τις εγγυήσεις.Οπότε σε μια επιλογή πρέπει να προσπαθεί κάποιος να αποφύγει το ρίσκο όπως μπορεί.Γι'αυτό και η επιφύλαξη ,όχι απαραίτητα θα συμβεί κατι. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα πηρα αυτο

 

http://e-xydas.gr/product.php?p=APEzd0HHNOtPHQU

 

παλιο μοντελο βεβαια αλλα σε τιμη που αντεχα και λενε οτι ειναι μαλαισιας.

ελπιζω να μην πηρα μεγαλη πατατα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανημα αυτό όπως και το Hitachi RAK-50PPA που αναφέρθηκε, ειναι κοντό σε μήκος το εσωτερικό μέρος του ,οπότε συνήθως τα περισσότερα έχουν μικρότερο ανεμιστήρα και ενταση και υστερούν σε σχέση με τα μεγαλύτερα τους όπως πχ το Hitachi RAK-60PPA που είναι σωστό σε διαστάσεις.Σε σχετικά μεγάλους χώρους το μικρό δεν θα αποδίδει αμεσα .Θέλει προσοχή τι μας πουλάνε πάντα σε σχεση με τον χώρο μας και τι χρειαζόμαστε.

 

Ναι τωρα το ειδα οτι ειναι πολυ μικρη η εσωτερικη μοναδα του RAK-50PPA (790 x 300 x 230) και υποθέτω για αυτο και ο θορυβος ειναι τελικα τοσο χαμηλος (24/28/39/47 dbA.) Θεωρητικά τα 24dbA δεν ακουγονται παρά μονο σε απόλυτη ησυχια.

 

Επίσης βλέπω μέγιστη ροή αέρα 750 (αγνωστη μοναδα μέτρησης, ίσως m3/h ???) ενω το RAK-60PPA έχει 1050 και το RAK-70PPA έχει 1080. Μαλλον είναι αρκετα χαμηλη η ροή αφου το RAC-S10HA (9αρι) έχει μέγιστη ροη αέρα 570 (διαστασεις 780 x 280 x 210, σχεδον σαν το 18αρι RAK-50PPA)

 

Το RAK-60PPA ειναι 1030 x 295 x 207 και το RAK-70PPA είναι 1150 x 333 x 245 και έχουν τον ίδιο θορυβο (30/33/42/47 dbA)

 

Πάντως εκτός απο τον θόρυβο η διαφορά τιμης του RAK-50PPA απο το RAK-60PPA εναι κοντα στα 50€ και η διαφορα ενεργειακης αποδοσης ειναι μικρη. (SEER 6,1 - SEER 6, SCOP 5,2 - SCOP 5) και φυσικα έχει πολυ μεγαλυτερη μεγιστη ροή αέρα.

 

@KOPRINIOTIS Καλορίζικο το κλιματιστικό. Αναμένω με αγωνία (και ιδρώτα μέχρι να καταληξω και εγω σε καποιο) εντυπώσεις από τη χρήση.

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

@valacos Είναι αυτονόητο ότι εφόσον πληρούνται οι προδιαγραφές σωστής εγκατάστασης, ένα αποδοτικότερο μηχάνημα στην ψύξη και τη θέρμανση θα αποδειχθεί οικονομικότερο (κόστος κτήσης + κόστος λειτουργίας) σε βάθος χρόνου δεδομένου ότι τα τιμολόγια της ΔΕΗ μόνο αυξητική τάση θα έχουν εφεξής.

 

@panandreas Ο Gary Kokkin σωστά έθεσε το θέμα των διαστάσεων των εσωτερικών μονάδων των κλιματιστικών. Υπάρχει μια τάση για slimline μονάδες, ειδικά στις μεγαλύτερες κατηγορίες (>16000 BTU). O λόγος είναι ότι το marketing ωθεί τις εταιρείες να προωθούν χαρακτηριστικά που ο μέσος αγοραστής τα αξιολογεί εύκολα ή/και παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στην επιλογή του, ο θόρυβος λόγου χάρη, σε σχέση με άλλα χαρακτηριστικά που δεν αξιολογούνται εξίσου εύκολα όπως η παροχή αέρα. Είναι προφανές ότι μια μονάδα μικρότερων διαστάσεων θα διαθέτει και ανάλογα μικρότερο αεραγωγό και ανεμιστήρα, τους κύριους δηλαδή παράγοντες στην παραγωγή θορύβου. Θέλει λοιπόν προσοχή η επιλογή διότι όπως έχουμε πει η αλήθεια βρίσκεται στις λεπτομέρειες.

 

Τέλος για την χώρα προέλευσης των κλιματιστικών, καλό είναι να αναλογιστεί κανείς πως εξελίσσονται τα πράγματα στις διεθνείς παραγωγικές διαδικασίες.

Πριν 40+ χρόνια το made in Japan ήταν λίγο, πολύ ισοδύναμο με το μέτριας έως κακής ποιότητας αλλά φθηνό μαζικό προϊόν, συνήθως αντιγραφή αντιστοίχων δυτικών. Πριν 30+ χρόνια τα αντίστοιχα γράφονταν για τα made in Taiwan και λίγο αργότερα για τα made in S. Korea προϊόντα (Αλήθεια, θυμάται κανείς τα τότε Hyundai, GoldStar και Samsung προϊόντα και την ποιότητα αυτών; ). Τα ίδια συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια με τα made in PRC, made in Thailand, made in Vietnam κοκ προϊόντα. Η πρακτική του outsourcing και ο σταδιακός μετασχηματισμός των εργοστασίων-φασόν σε ανεξάρτητους σχεδιαστές και κατασκευαστές προϊόντων είναι αδιαμφισβήτητη. Βλέπουμε πως πορεύονται πλέον οι ιαπωνικοί, ταϊβανέζικοι και κορεάτικοι κολοσσοί, με τους αντίστοιχους δυτικούς να έπονται ή και ακόμα να έχουν μείνει εκτός παιχνιδιού.

Αυτό που μετράει είναι τα υλικά κατασκευής, η παραγωγική διαδικασία και ο ποιοτικός έλεγχος.

Αν οι εταιρίες δώσουν έμφαση στους παραπάνω τομείς τότε το παραγώμενο προϊόν θα είναι τουλάχιστον αξιοπρεπούς ποιότητας.

Ελπίζω σε 10-15 χρόνια να μην κάνουμε αντίστοιχες συζητήσεις για τα κινέζικης σχεδίασης και made in Greece μοντέλα της Gree και της Μidea...

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

-Η ως τώρα πρακτική τα τελευταία έτη λογω διεθνους κρίσης έχει δειξει ότι καθε περσι και καλυτερα σε κατασκευή και αναλογα και την αγορα.:)

 

-Οσο αφορά την καλη ροη αέρα σε ενα μηχανημα δεν είναι απαραίτητη να συνυπάρχει με δυνατο ανεμιστήρα.Για όλα επίσης παιζουν ρόλο και οι προρυθμίσεις καθε μηχανήματος .

 

Τελος κάτι που έμαθα το νέο βασικό μοντέλο της Mitsubishi heavy που αναφερθήκαμε προσφατα http://picturepush.com/public/13349524 .Παραδοξως έχει τον γνωστό αισθητήρα θερμοκρασίας και υγρασίας σαν κουτακι που έχει αναφερθει σε άλλα μοντέλα της εταιρίας στο πισω μέρος του συμπιεστή.Αυτό του ανεβαζει αυτόματα την αξία σαν ποιοτητα ψυξης θερμανσης για τα χρήματα του.

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκα στο σπίτι φίλου που του έκαναν εγκατάσταση σε νέο κλιματιστικό MITSUBISHI από συνεργείο του εξουσιοδοτημένου καταστήματος (εμπορεύεται μόνο MITSUBISHI )

 

Κατά την τοποθέτηση της εξωτερικής μονάδος, μου έκανε εντύπωση που σε κάποια στιγμή, ο υπεύθυνος του συνεργείου είπε ότι πρέπει να αφήσει τουλάχιστον 2.5 μέτρα μήκος ψυκτικών σωληνώσεων για να μην πάθει ζημία ο συμπιεστής την πάροδο του χρόνου.

Ισχύει κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι θυμαμαι ,έχει αναφερθεί σε προηγούμενα θέλει ελαχιστο μήκος σωληνώσεων για να δουλέψει καλά ένα μηχανημα.Γραφουν σχετικά οι οδηγίες του στο κουτι .Απο την άλλη πλευρά, κάποιος σωστός τεχνικός που έχει δουλεψει ενα μηχανημα φυσικά γνωρίζει και απο εμπειρία .Στην δική σου περίπτωση σίγουρα μετρά και η ενημέρωση που έχει ο τεχνικός και από την αντιπροσωπεία σαν εξουσιοδοτημένος, σε τυχόν παραξενιές του μηχανήματος αλλά και θέμα για να ισχύει και η εγγύηση. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έιμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία air condition ποιο να πάρω κατά την γνώμη σας ?

Υπόψιν οτί το θέλω και για θέρμανση, το τοyo έχει κάποαι extra καλουδια ιονιστές μπλα μπλα αλλα έχει χαμηλή σχετικά θέρμανση.

LG Art Cool CA24AWR

 

http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=CA24AWR+Mirror

 

LG Libero P24RK

 

http://www.skroutz.gr/s/3269065/LG-Libero-P24RK.html?keyphrase=Libero+P24RK

 

toyotomi Kuro TKN TKG A71DV

 

http://www.skroutz.gr/s/3048681/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-A71DV.html?keyphrase=Kuro+TKN+TKG+A71DV

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μου εγκατέστησαν χθες ένα 9άρι mitsubishi στο σπίτι. Ο ψυκτικός ΔΕΝ χρησιμοποίησε αντλία κενού όπως γράφουν οι οδηγίες εγκατάστασης αλλά έκανε το κόλπο με την εξαέρωση. Για να πω την αλήθεια σε όσες εγκαταστάσεις κλιματιστικών ήμουν παρόν (από διαφορετικούς εγκταστάτες) δεν έχω δει ποτέ κανέναν με αντλία κενού, αλλά μέχρι τότε δεν είχα δώσει και πολύ σημασία.

 

Οπότε έχω δύο ερωτήσεις:

 

1) Τι δυσάρεστες συνέπειες μπορεί να έχει η μη χρήση αντλίας κενού μακροπρόθεσμα για το μηχάνημα ή για την λειτουργία του γενικά;

 

2) Επειδή θα βάλω και ένα δεύτερο μηχάνημα αν κάποιος γνωρίζει εγκαταστάτη στην περιοχή Αγ. Δημητρίου Νέα Σμύρνη που χρησιμοποιεί αντλία κενού ας μου στείλει ένα π.μ. τα στοιχεία του.

 

Ευχαριστώ.

φόρουμ περιποίησης αυτοκινήτου --> cardetailing.gr
Link to comment
Share on other sites

@ktm_21 Καλησπέρα. Τι κάλυψη έχει ο χώρος σου; Υπάρχει μόνωση; Υπάρχουν ιδιαίτερες συνθήκες στο χώρο ή/και στους χρήστες; Το budget σου αντιλαμβάνομαι είναι γύρω στα ~Ε1000. Έχεις δίκιο πάντως το ΤΟΥΟΤΟΜΙ είναι συνολικά καλύτερο κλιματιστικό με μόνο μειονέκτημα τη χαμηλή oνομαστική απόδοση στη θέρμανση ~22500 BTU/h, όταν τα αντίστοιχα της κατηγορίας αποδίδουν > ~28000 BTU/h.

 

@deathlok Έχει τονιστεί αρκετές φορές η σημασία της χρήσης αντλίας κενού κατά την εγκατάσταση και σύμφωνα πάντα υπό τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Το R410A ψυκτικό υγρό είναι ένα ζεοτροπικό μείγμα 2 υδροφθορανθράκων. Στα κλειστά ψυκτικά συστήματα χρησιμοποιείται ένα ειδικό πολυεστερικό λάδι το οποίο είναι υγροσκοπικό, δηλαδή απορροφάει υγρασία. Η παρουσία βρωμιάς και υγρασίας στις σωληνώσεις θα προκαλέσει αύξηση της πίεσης στο συμπυκνωτή αφού πρόκειται για μη συμπιεζόμενες ουσίες γεγονός που προκαλεί αύξηση στη θερμοκρασία συμπίεσης και κατά συνέπεια πτώση στην απόδοση. Επίσης το οξυγόνο που υπάρχει στον αέρα αντιδράει δυσχερώς με το πολυεστερικό λάδι γεγονός που μπορεί να προκαλέσει βλάβη στο συμπιεστή.

Οι σωληνώσεις λοιπόν πρέπει να κενωθούν βιαίως από ατμοσφαιρικό αέρα και υγρασία καθώς και τυχόν ακαθαρσίες (πχ γρέζια) ώστε να μην επηρεάζεται αρνητικά το ψυκτικό κύκλωμα. Ο μόνος αξιόπιστος τρόπος να συμβεί αυτό είναι η χρήση αντλίας κενού.

Δείτε και εδώ: http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0CFYQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.mitsubishielectric.ca%2Fen%2Fhvac%2FPDF%2Fcity_multi%2Fbrochure_City_Multi_R410A_Installation.pdf&ei=WejOUcCSB8fJOduDgaAD&usg=AFQjCNHZzCfUyu2kFYMfBIiDTThrxviRYA&bvm=bv.48572450,d.ZWU&cad=rja

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.

 

Θα ήθελα μερικες προτασεις και συμβουλες αν κανεις μπορει να προτεινει κατι γιατι ειμαι ασχετος απο κλιματιστικα.

 

Θελω να βαλω ενα 9αρι στο υπνοδωματιο μου. Το σπιτι ειναι ισογειο και ειναι αρκετα δροσερο απο μονο του.

Οποτε θα το ανοιγω μονο στις πολυ ζεστες μερες. Ηδη μεχρι στιγμης δε μου εχει χρειαστει και μπαινει ο Ιουλιος.

 

Ετσι για να εξοικονομισω χρηματα σκεφτομαι να μην παρω inverter. Τα παραπανω λεφτα δε θα τα βγαλω ποτε σκεφτομαι λογω μικροτερης καταναλωσης ρευματος.

 

Πηγα ομως που λετε σε μια πωλητρια στον κωτσοβολο και ηταν αρκετα καθετη στο οτι δεν αξιζει να μην βαλω ινβερτερ και το κυριοτερο της επιχειρημα ηταν πως εχουν καταργηθει ηδη τα on/off και αν χρειαστει καποια στιγμη καποιο ανταλακτικο δε θα βρισκω λεει σε μερικα χρονακια. Ισχυει κατι τετοιο? εμενα στη λογικη μου μου φενεται παραλογο.

 

Και τελος, για περιοχη Αθηνα που ειμαι σκεφτομαι για toyotomi η G.E. Τι εχετε να προτεινετε εσεις? Υποψιν κατι οικονομικο μεχρι 350 ταβανι

In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.

 

Θα ήθελα μερικες προτασεις και συμβουλες αν κανεις μπορει να προτεινει κατι γιατι ειμαι ασχετος απο κλιματιστικα.

 

Θελω να βαλω ενα 9αρι στο υπνοδωματιο μου. Το σπιτι ειναι ισογειο και ειναι αρκετα δροσερο απο μονο του.

Οποτε θα το ανοιγω μονο στις πολυ ζεστες μερες. Ηδη μεχρι στιγμης δε μου εχει χρειαστει και μπαινει ο Ιουλιος.

 

Ετσι για να εξοικονομισω χρηματα σκεφτομαι να μην παρω inverter. Τα παραπανω λεφτα δε θα τα βγαλω ποτε σκεφτομαι λογω μικροτερης καταναλωσης ρευματος.

 

Πηγα ομως που λετε σε μια πωλητρια στον κωτσοβολο και ηταν αρκετα καθετη στο οτι δεν αξιζει να μην βαλω ινβερτερ και το κυριοτερο της επιχειρημα ηταν πως εχουν καταργηθει ηδη τα on/off και αν χρειαστει καποια στιγμη καποιο ανταλακτικο δε θα βρισκω λεει σε μερικα χρονακια. Ισχυει κατι τετοιο? εμενα στη λογικη μου μου φενεται παραλογο.

 

Και τελος, για περιοχη Αθηνα που ειμαι σκεφτομαι για toyotomi η G.E. Τι εχετε να προτεινετε εσεις? Υποψιν κατι οικονομικο μεχρι 350 ταβανι

 

Αυτό που ξέρω έιναι ότι τα συμβατικά δεν εισάγονται πλέον στην Ευρωπαική ένωση για περιβαλλοντικούς λόγους. ότι υπάρχει στις αποθήκες πουλάνε τώρα. Η πιθανότητα να μην βρίσκεις ανταλλακτικό μετά απο χρόνια πιστεύω ότι είναι μικρή. Αλλά να σου πω και κάτι μικρές οι διαφορές στις τιμές πλεον σε ινβερτερ και συμβατικά (σε απλά μοντέλα ).

Link to comment
Share on other sites

@gnt

 

O χώρος που θα το βάλω είναι συνολικά γύρω στα 45 τετραγωνικά (σαλόνι κουζίνα ενιαία ) αλλά επειδή το σπίτι είναι μακρόστενο και δεν απομονώνεται το υπόλοιπο σπίτι ακολουθεί ένας διάδρομος με δεξιά και αριστερά 2 μπάνια και το μικρί δωμάτιο και στο τέρμα του το μεγάλο υπνοδωμάτιο συνολικά είναι 90 τετραγωνικά. ήθελα να πηγαίνει η θέρμανση κυρίως το χειμώνα και προς τα μέσα απομονωνοντας (κλείνοντας τα μπάνια). Γι αυτό με ενδιαφέρει κάτι δυνατό και με δυνατό μοτέρ. Γι αυτό και με προβληματίζει λίγο η θερμική απόδοση του Toyotomi. (είναι και λίγο πιο ακριβό). Τα LG ti λένε από service και υποστήριξη (έχω ακούσει ανάμεικτες απόψεις ) έχουν όντως τόσο μεγάλη θερμική απόδοση η είναι στα χαρτιά ? Επίσης σήμερα που έκανα πάλι μια έρευνα αγοράς μου προτείνατε και αυτό

 

Inventor Avra A2VI/A2VO-24

 

http://www.skroutz.gr/s/3204812/Inventor-Avra-A2VI-A2VO-24.html

 

έχει 5 και 10 χρόνια εγγύηση (αλλα με κάποιους περίεργους όρους πχ service από κείνους και σε περίπτωση βλάβης εσύ πληρώνεις το service αλλά όχι το ανταλλακτικό)

έχει και αυτό κάτι extra φίλτρα και ιονιστές αλλά έχει και αυτό χαμηλές ονομαστικές αποδόσεις στα το toyotomi. επίσης μου έιπαν ότι τα toyotomi αν και πλασσάρονται σαν japan είναι κινεζιές)

 

Επειδή βιάζομαι μέχρι αύριο να προλάβω κάτι προσφορές απο e-shop please ρίξτε μου τα φώτα σας. :)

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Ενδιαφέρομαι για αλλαγή κλιματιστικών σε 3 δωμάτια με ενοικιαζόμενα. Ο παλιός κάτοχος έχει περάσει πριν από 5+ χρόνια 3 κλιματιστικά Toyoki (μάρκα μ'έκαψες) τα οποία πλέον δεν είναι αποδοτικά και δεν κάνουν ιδιαίτερη καλή ψύξη.

Το ερώτημα μου είναι σε τη λύση να καταφύγω. Το budget για το κάθε κλιματιστικό δε θέλω να ξεπερνάει τα 500 ευρώ. (9-12.000btu)

 

1) Καταρχάς αν αξίζει να καταφύγω σε inverter, καθώς τα κλιματιστικά θα χρησιμοποιούνται μόνο για ψύξη όλο το καλοκαίρι. Από γνωστό μου άκουσα οτι το inverter συμφέρει κυρίως αν το χρησιμοποιείς και για θέρμανση. Αφού δε θα το χρησιμοποιηθεί για τέτοιο σκοπό, με το περιορισμένο budget, αντί να αγοράσω κάτι σχετικά φθηνό σε Inverter ίσως θα ήτανε προτιμότερο να αγοράσω κάτι καλύτερο σε συμβατικό? Ή θα σταματήσει πλέον η παραγωγή συμβατικών.

 

2)Τι μάρκα κλιματιστικών να διαλέξω και ποιό?

Ενδεικτικά με ενδιαφέρει μια λύση, ώστε το κλιματιστικό να μην εμφανίσει κάποιο πρόβλημα για αρκετό καιρό. Ενδεικτικά μια δεκαετία θα ήμουν ευχαριστημένος.

 

3) Να προτιμήσω να το αγοράσω μόνος από την πόλη και να το περάσει κάποιος ντόπιος στο μέρος που παραθερίζω?

Μετά από έρευνα οι 2 που πουλάνε και κάνουν την εγκατάσταση προσφέρουν, ο 1ος σε inverter 9000btu invertor στα 540 και becko στα 500 μαζί με την εγκατάσταση και ο 2ος nordstar (?) και iceberg, 12000btu, πάντα σε Inverter, γύρω στα 550-570 μαζί με την εγκατάσταση.

Αξίζουν οι συγκεκριμένες μάρκες?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@gnt ευχαριστώ για την απάντηση. Από ότι κατάλαβα από την περιγραφή η κατάσταση μίας εγκατάστασης χωρίς αντλία κενού από την στιγμή που το μηχάνημα δούλεψε δεν είναι 100% αναστρέψιμη.

 

Μπορεί δλδ να μαζέψεις το φρέον στο συμπιεστή και να κάνεις κενό για να βγάλεις τον αέρα (αν αυτός έχει παραμείνει στο κύκλωμα) αλλά το λάδι την έχει ήδη ακούσει και ότι γρέζι υπάρχει έχει πάει πλέον παντού.

 

Πάντως τον εγκαταστάτη μου επειδή είχα ρίξει μία ματιά στις οδηγίες πριν έρθει τον ρώτησα για το κενό και πήρα την απάντηση που διάβασα (χθες) σε παλιότερα ποστ....σε μικρές μονάδες και μικρά δίκτυα δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις.

 

 

Και εκ νέου μία παράκληση κάποιος που έβαλε πρόσφατα κλιματιστικό στην περιοχή Αγ. Δημήτριος Νέα Σμύρνη και ο εγκαταστάτης του είχε χρησιμοποίησε αντλία κενού και έμεινε και ευχαριστημένος ας μου στείλει τα στοιχεία του γιατί θέλω να βάλω άλλο ένα μηχάνημα.

 

Στο standby μετράω ~5.6W με προδιαγραφή μέχρι 6W. Άρα δεν μπαίνω στον κόπο να κλείνω την ασφάλεια όταν είμαι στο σπίτι, η οποία σημειωτέον είναι κίνησης 16Α (Κ16).

 

Είναι λάθος να μπαίνουν ασφάλειες Κ σε οικιακές εγκαταστάσεις σε ενδεχόμενο βραχυκύκλωμα για να αντιδράσει έγκαιρα μία τέτοια ασφάλεια θέλει 8 φορές το ρεύμα της δλδ 128Α τα οποία είναι σχεδόν αδύνατον να επιτευχθούν με τις συνήθεις παλιές γειώσεις.

 

 

Επίσης για όποιον θέλει μόνος του να υπολογίσει με "σχετικά" καλή ακρίβεια τι ισχύ κλιματιστικό χρειάζεται μπορεί να κατεβάσει από εδώ http://www.filkat.gr/files/Toshiba%20%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%82%20%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%20%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD.exe ένα παρά πολύ αναλυτικό (για το είδος του) προγραμματάκι που σου βγάζει τι κλιματιστικό χρειάζεσαι (το προγραμματάκι είναι τις toshiba αλλά όσο και να προσπάθησα δεν μπορώ να το βρω πλέον στην σελίδα της και γενικά στο ίντερνετ εγώ το έχω από το 2007)

Edited by deathlok
φόρουμ περιποίησης αυτοκινήτου --> cardetailing.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...διαβασα το μεγαλυτερο μερος του θεματος και θελω τη γνωμη σας.Καταρχην φωναξα ενα τεχνικο για τον χωρο μου(περιπου 20τμ,καλη μονωση,υπογειο,διπλα τζαμια)και με συμβουλεψε να βαλω 12ρι.Το κλιματιστικο το θελω εξισου για ψυξη και θερμανση και επειδη θα ειναι το μοναδικο μεσο,με ενδιαφερει πολυ η οικονομια του σε συνδυασμο με τη καλη του αποδοση κυριως στο ζεστο!Το μπατζετ θελω να ειναι 600-700εΑπο τις γνωμες εμπειροτερων που διαβασα εδω,εχω καταληξει κυριως σε αυτο,λογω της αποδοσης που διαβασα για τη ζεστη.Επισης ο χωρος ειναι κυριως μη καπνιζοντων,αλλα λογω σκονης θα με ενδιεφεραν και τα φιλτρα!

 

http://www.skroutz.gr/s/3352749/Hitachi-RAS-RAC-E14HAG.html

 

επισης λογω της παραδοσης που εχει στο χωρο,σκεφτομαι και αυτο

http://www.skroutz.gr/s/3124557/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HJ35VA.html?keyphrase=Mitsubishi+MSZ+HJ35VA+Smart

 

Ακομα

Toshiba RAS137SAVSKV-E3

Διαβασα και για τα Daikin απλα ξεφευγουν στη τιμη.Επειδη οι επιλογες ειναι απειρες και χαωδεις,υπαρχει καποια προταση που να υπερτερει των ανωτερω και αξιζει να εξετασω ,ή ειμαι καλυμμενος με αυτα?Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...