Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα! θελω να βαλω στο δωματιο 10 τμ περιπου μου ενα κλιματιστικο (εως τωρα δεν ειχα και δεν εχω ιδεα) inverter αλλα θελω να δωσω οσο το δυνατον λιγοτερα χρηματα (περιπου 400 ευρο).

μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου δωσει καποια προταση για αγορα (απο μεγαλο πολυκαταστημα με βολευει καλυτερα) και να μου επισημανει καποιες λειτουργιες που θα πρεπει να εχει ενα κλιματιστικο :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να παρω κλιματιστικο αλλα δε βλεπω προσφορες ακομα. Δε μιλαω για πτωση τιμων οσο για δωρεαν εγκατασταση γιατι ζητανε 80 ευρω στον κωτσοβολο. Να περιμενω λιγο ακομα? Εχει κανεις να προτεινει κατι? Παω για λιγα BTU που σιγουρα αρκουν για το δωματιο.
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να παρω κλιματιστικο αλλα δε βλεπω προσφορες ακομα. Δε μιλαω για πτωση τιμων οσο για δωρεαν εγκατασταση γιατι ζητανε 80 ευρω στον κωτσοβολο. Να περιμενω λιγο ακομα? Εχει κανεις να προτεινει κατι? Παω για λιγα BTU που σιγουρα αρκουν για το δωματιο.

 

Πήγαινε σε κατάστημα που ασχολείται με κλιματισμό για να πάρεις κάτι καλό και συνήθως με δωρεάν εγκατάσταση;)

Αν πάθει κάτι θα έχεις και πιο άμεση εξυπηρέτηση απ'ότι στα ηλεκτρομάγαζα:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να παρω κλιματιστικο αλλα δε βλεπω προσφορες ακομα. Δε μιλαω για πτωση τιμων οσο για δωρεαν εγκατασταση γιατι ζητανε 80 ευρω στον κωτσοβολο. Να περιμενω λιγο ακομα? Εχει κανεις να προτεινει κατι? Παω για λιγα BTU που σιγουρα αρκουν για το δωματιο.

 

σε καποιο απο τα μεγαλα super market γαλλικων συμφεροντων, καθε χρονο τετοια εποχη περιπου ξεκινανε προσφορεσ στα κλιματιστικα με δωρεαν τοποθετησ εννοειται. αν κανεισ λιγη υπομονη θα βγεισ κερδισμενοσ;);)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε λιγες βδομαδες αναμενετε επειδοτηση(30%) απο ε.ε. για αντικατασταση παλιων a/c σε Inverter...

Αυτη η επιδοτηση ισχυει για ολους ?Για ποσα € προκειται?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η επιδοτηση ισχυει για ολους ?Για ποσα € προκειται?

Η επιδοτηση θα ισχυει για αυτους που αλλαζουν το παλιο κλιματιστικο με ενα καινουργιο.Η εκπτωση δεν θα μπορει να ξεπερναει τα 500 ευρω .Κατι δηλ. σαν αποσυρση

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Η επιδοτηση θα ισχυει για αυτους που αλλαζουν το παλιο κλιματιστικο με ενα καινουργιο.Η εκπτωση δεν θα μπορει να ξεπερναει τα 500 ευρω .Κατι δηλ. σαν αποσυρση

και εφοσον αγορασεις κλιματιστικο ενεργειακης κλασης Α και inverter :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και εφοσον αγορασεις κλιματιστικο ενεργειακης κλασης Α και inverter :)

Αυτο ξεχασα να το γραψω.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

για τα inverter μου είπε κάποιος τεχνικός (δεν ξέρω αν αληθεύει) ότι τα μοτέρ τους είναι ευάλωτα σε αυξομειώσεις τάσης.
Link to comment
Share on other sites

για τα inverter μου είπε κάποιος τεχνικός (δεν ξέρω αν αληθεύει) ότι τα μοτέρ τους είναι ευάλωτα σε αυξομειώσεις τάσης.

τασης ρευματος??με ειδικο πολυμπριζο δεν προστατευονται???

 

 

 

http://allazoklima.gr/επιτελους!!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

κλιματιστικό σε πολύπριζο; Δε νομίζω....

 

γιατι οχι? αμα ειναι μεχρι 12 το σηκωνει η πριζα του ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να παρω κλιματιστικο αλλα δε βλεπω προσφορες ακομα. Δε μιλαω για πτωση τιμων οσο για δωρεαν εγκατασταση γιατι ζητανε 80 ευρω στον κωτσοβολο. Να περιμενω λιγο ακομα? Εχει κανεις να προτεινει κατι? Παω για λιγα BTU που σιγουρα αρκουν για το δωματιο.

 

ξεκινησαν οι διαφημισεισ σημερα στην τηλεοραση κ στα ραδιοφωνα. εκπτωσεισ στα κλιματιστικα, δωρεαν εγκατασταση κ δωρεαν σερβισ για δυο χρονια:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και ρώτησα και τα έμαθα αναλυτικότερα..

Απο τη Δευτέρα 8 Ιουνίου οσοι αγοράζουν κλιματιστικό νέας τεχνολογίας αντικαθιστώντας το παλαιό τους, ( θα έχουν επιδότηση 35%) σύμφωνα με το πρόγραμμα που ανακοίνωσε χθες το υπουργείο Ανάπτυξης.

Το πρόγραμμα θα έχει διάρκεια 6 μηνών και θα επιδοτεί με ποσό που θα φτάνει μέχρι τα 500 ευρώ την αγορά ενός καινούργιου κλιματιστικού .

 

Επιδοτούνται συγκεκριμένα όλα τα κλιματιστικά τοίχου, δαπέδου και οροφής, ανεξαρτήτως ηλικίας και μεγέθους (από 9.000 μέχρι και 24.000 ΒΤU), ενώ κάθε καταναλωτής θα μπορεί να αποσύρει το πολύ μέχρι 2 συσκευές. Βασική προϋπόθεση για να πάρει κανείς την επιδότηση είναι η απόκτηση κλιματιστικού υψηλής ενεργειακής κλάσης (inverter Α ή Β στις μεγάλες συσκευές), ενώ δεν επιδοτούνται συσκευές για επαγγελματικούς χώρους.

 

Δεδομένου ότι το μέσο κλιματιστικό inverter που αγοράζεται σήμερα είναι η κατηγορία των 12.000 ΒΤU και κοστίζει 800 ευρώ, ο μέσος όρος της επιδότησης θα κυμανθεί στα 280 ευρώ ανά συσκευή, και επομένως ο καταναλωτής θα πληρώσει από την τσέπη του τα 520 ευρώ της διαφοράς. Ένα αντίστοιχης απόδοσης συμβατικό κλιματιστικό, κοστίζει σήμερα μεταξύ 400-500 ευρώ. Άρα με την επιδότηση ο καταναλωτής αγοράζει στην ουσία ένα inverter στην τιμή ενός συμβατικού.

 

Για να κατανοήσει τώρα κανείς τι εξοικονόμηση θα επιτύχει, ο λογαριασμός στη ΔΕΗ που αντιστοιχεί σε ένα συμβατικό κλιματιστικό 12.000 ΒΤU που δουλεύει 8 ώρες την ημέρα τους τρεις καλοκαιρινούς μήνες (για 100 ημέρες τον χρόνο), υπολογίζεται σε περίπου 155 ευρώ. Για ένα αντίστοιχο inverter ο λογαριασμός είναι στα 129 ευρώ (20% χαμηλότερα).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη συμφέρει και πολύ μάλιστα.Είναι ευκαιρία να ξεφορτωθούμε παλιά κλιματιστικά.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αξίζει το κόπο αν έχεις παλιό ενεργοβόρο μηχανημα.

Αν είναι σχετικά καινούριο δε νομίζω ότι συμφέρει.

Αν είναι ενεργειακής κλάσης Α το κλιματιστικό ποια η διαφορά του inverter;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αξίζει το κόπο αν έχεις παλιό ενεργοβόρο μηχανημα.

Αν είναι σχετικά καινούριο δε νομίζω ότι συμφέρει.

Αν είναι ενεργειακής κλάσης Α το κλιματιστικό ποια η διαφορά του inverter;

 

Τεράστια...ίσως και η μισή κατανάλωση;)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σε ενεργειακής κλάσης Α χωρίς Inverter έχεις 50% αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με ένα που έχει inverter;

Σαν πολύ μου φαίνεται..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σε ενεργειακής κλάσης Α χωρίς Inverter έχεις 50% αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με ένα που έχει inverter;

Σαν πολύ μου φαίνεται..

 

Να μην σου φαίνεται πολύ,ίσως να είναι και λίγο,γι'αυτό τον λόγο η επιδότηση ισχυεί μόνο για inverter κλιματιστικά και όχι για τα απλά τα ονομαζόμενα ''σταθερών στροφών'',διότι υπάρχει χαοτική διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος μεταξύ τους,ασχέτως ενεργειακής κλάσης;)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το ότι το παλιο κλιματιστικό πρέπει να είναι τοποθετημένο στον τοίχο και τουλάχιστον να ανοίγει και να κλείνει και ας μην ψύχει?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σε ενεργειακής κλάσης Α χωρίς Inverter έχεις 50% αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με ένα που έχει inverter;

Σαν πολύ μου φαίνεται..

 

Όλα τα κλιματιστικά με EER πάνω από 3.21 θεωρούνται Α ενεργειακής κλάσης. Inverter ή μη Inverter. Από εκεί και πέρα υπάρχουν κλιματιστικά με EER με 5 ή 5,5 που έχουν την ίδια εν. Κλάση με το 3.22. Το πρώτο θα μπορούσαμε ανά πούμε ότι είναι Α+++. Μπακαλίστικα για κάθε Watt που καταναλώνουμε περνούμε 3.22 ή 5 btu αντίστοιχα. Το inverter λόγω της αυξομείωσης των στροφών του συμπιεστή καταφέρνει να κρατάει πιο σταθερή θερμοκρασία στο χώρο και να είναι ενεργειακά οικονομικότερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...