Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Πριν περίπου 2 εβδομάδες αγόρασα το παρακάτω TCL, ωραίο και αποδοτικό φαινεται.

TCL Elite TAC-18CHSA/XA51

Όμως μερικές μέρες μετά την εγκατάσταση στάζει απο την εσωτερική μονάδα.

Φωτό: https://imgur.com/a/gqENG5a

Ήρθε ο εγκαταστάτης ξανα αλφάδιασε, έλεγξε το σωληνάκι της αποχέτευσης ( στάζει κανονικά και δεν τσακίζει)

έριξε νερό μέσα και τρέχει κανονικά έξω.

Συνεχίζει να στάζει όμως, αν και κάπως λιγότερο.

 

Τι μπορεί να παίζει? Μπορεί να είναι και βλάβη του κλιματιστικού και όχι της εγκατάστασης?

Ευχαριστώ!

Ναι θα μπορούσε να ναι θέμα του κλιματιστικού. Αν ο εγκαταστάτης βεβαιώνει ότι δεν είναι θέμα της εγκατάστασης που έκανε, τότε τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να έρθει να το δεί . Εγγύηση έχεις .

Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες απορία, υπάρχει ενιαίος χώρος σαλόνι με κουζίνα περίπου 35 τμ, πόσα btu χρειάζομαι; επίσης αν μπει μεγάλο υπάρχει περίπτωση να δροσίσει και τα δωμάτια; ανάμεσά τους υπάρχει και διάδρομος
Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες απορία, υπάρχει ενιαίος χώρος σαλόνι με κουζίνα περίπου 35 τμ, πόσα btu χρειάζομαι; επίσης αν μπει μεγάλο υπάρχει περίπτωση να δροσίσει και τα δωμάτια; ανάμεσά τους υπάρχει και διάδρομος

 

Κάθε χώρος ιδανικά θα πρέπει να έχει το κλιματιστικό του . Ένα κλιματιστικό για πολλούς χώρους θα καίει παραπάνω χωρίς λόγο και δεν θα μπορείς να έχει καλέ ςθερμοκρασίες στους χώρους . Για να σου δώσω να καταλάβεις . Για έχει ο αμπομακρυσμένος χώρος μια καλή θερμοκρασία θα πρέπει ο χώρος όπου είναι τοποθετημένο το κλιματιστικό να είναι παγάκι . Θα αναγκάζεσαι να ρίξεις την θερμοκρασία στο κλιματιστικό χαμηλά για να έχεις μια καλή θερμοκρασία στον απομακρυσμένο χώρο . Επίσης το κλιματιστικό μπορεί να ελεγχει και να κρατά σταθερή την θερμοκρασία τοπικά . Στον απομακρυσμένο χώρο θα έχεις αυξομοιώσεις .

 

 

Για 35 τ.μ απάντα μου σε μερικά:

 

Έχεις μονώσεις στις τοιχοποιίες ;

Έχεις διπλά τζάμια ; Αν ναι ανοιγόμενα ή συρόμενα ;

Βλέπει το χώρο ο ήλιος ;

Εχεις ταράτσα απο πάνω ή άλλο σπίτι ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει το ac1 12000btu

 

Καλύτερα θα ήταν να μπει στη θέση του ένα μεγαλύτερο η να μπει στην θέση ac2 ακόμη ένα 12αρι;

 

Η σαλοκουζινα είναι 22-25τμ

 

Τα δωμάτια κοντά 10τμ

 

Μεσημέρι κλείνουν τα δωμάτια όλα

 

Αν μπει δεύτερο στην ac2 οι πόρτες είναι αντικριστά και θεωρώ πως θα φτάνει και στο άλλο να σπάσει η ζέστη

 

Τα αντικριστά δωμάτια είναι κρεβατοκάμαρα Δ1 και παιδικό Δ2

 

Το Δ3 είναι γραφείο και δεν χρησιμοποιείται συχνά

IMG-20190706-121458.jpg

 

Kαθε χώρος το δικό του κλιματιστικό και προς θεού όχι πάνω απο 9άρι σε υπνοδωμάτιο . Θα φέρει αρνητικά αποτελέσματα .

 

Ίσως οριακά να δροσίζεις κάπως τους άλλους χώρους αν μπει ένα ακόμη κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο που έχεις σημειώσει .

Μίλα και με ψυκτικό να δει τον χώρο . Αυτός θα καταλάβει περισσότερα απο κοντά .

Link to comment
Share on other sites

@Bananas καταρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο σου,

το σπίτι έχει μόνωση,

τα παράθυρα είναι ανοιγόμενα,

ήλιος υπάρχει από το πρωί μέχρι να δύσει,

από πάνω υπάρχει κεραμοσκεπη,

απλά μετά τον ενιαίο χώρο υπάρχει διάδρομος και έπειτα τα δωμάτια, για τα δωμάτια δεν καίγομαι, το βράδυ μια χαρά κοιμάμαι, την ημέρα όμως 31 βαθμούς φτάνω

Link to comment
Share on other sites

Δε συγκρίνεται σε καταναλώσεις με αυτό που σου πρότεινα . Αυτό που σκέφτεσαι έχει 2ετή εγγύηση και λογικά το εισάγει το e-shop . Ελληνική αντιπροσωπεία δεν βλέπω να υπάρχει .

 

Το άλλο που σου πρότεινα έχει 5ετή εγγύηση πολύ πιο οικονομικό σε λειτουργία στη ψύξη και είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας .

Εγώ θα κοιτούσα να επενδύσω σε κάτι με καλή εγγύηση και καλή υποστήριξη . Το κλιματιστικό είναι επένδυση και το αγοράζεις για να το έχεις χρόνια .

 

Αν τα λεφτά είναι τόσο πρόβλημα τότε οκ είναι το Heinner .

 

για τα sendo γνωρίζεις κάτι;

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

@Bananas καταρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο σου,

το σπίτι έχει μόνωση,

τα παράθυρα είναι ανοιγόμενα,

ήλιος υπάρχει από το πρωί μέχρι να δύσει,

από πάνω υπάρχει κεραμοσκεπη,

απλά μετά τον ενιαίο χώρο υπάρχει διάδρομος και έπειτα τα δωμάτια, για τα δωμάτια δεν καίγομαι, το βράδυ μια χαρά κοιμάμαι, την ημέρα όμως 31 βαθμούς φτάνω

 

18άρι σίγουρα . Μπορεί και 24άρι επειδή έχεις όλη την ώρα ήλιο σε συνδυασμό με την κουζίνα . Μίλα και με έναν ψυκτικό να σου πει την άποψή του .

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για τα sendo γνωρίζεις κάτι;

 

Όχι . Δεν έχει τύχει να έχει κάποιος γνωστός μου ή να τα έχω δει απο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη σας για αυτό το κλιματιστικό.

Αύριο κάνω κατάθεση σε καλύτερη τιμή της αναγραφομενης.

 

Μονο για ψύξη θα το έχω.

Επίσης το wifi που έχει δε με ενδιαφέρει (σιγά μη πιάνω το κινητό όλη την ώρα και να πέσει κάτω λόγω του κλιματιστικού αντί να πατήσω ένα κουμπάκι από το τηλεκοντρολ)

Κάποια αλλα έχουν ιονιστή ( το σπίτι το αερίζω αρκετά καθε μέρα σχεδόν) και φίλτρα......είναι σημαντικές λειτουργίες ?

 

 

https://www.skroutz.gr/s/19028323/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG.html

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη σας για αυτό το κλιματιστικό.

Αύριο κάνω κατάθεση σε καλύτερη τιμή της αναγραφομενης.

 

Μονο για ψύξη θα το έχω.

Επίσης το wifi που έχει δε με ενδιαφέρει (σιγά μη πιάνω το κινητό όλη την ώρα και να πέσει κάτω λόγω του κλιματιστικού αντί να πατήσω ένα κουμπάκι από το τηλεκοντρολ)

Κάποια αλλα έχουν ιονιστή ( το σπίτι το αερίζω αρκετά καθε μέρα σχεδόν) και φίλτρα......είναι σημαντικές λειτουργίες ?

 

 

https://www.skroutz.gr/s/19028323/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG.html

 

Καλύτερη τιμή ίδια κατανάλωση στη ψύξη (seer 7.2 το Mitsubishi seer 7 το Inventor . Πολύ μικρή διαφορά) και μεγαλύτερη εγγύηση 10 χρόνια σε όλα τα μέρη απο το Mitsubishi που έχει 7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή και 3 χρόνια σε όλα τα υπόλοιπα μέρη.

 

https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη τιμή ίδια κατανάλωση στη ψύξη (seer 7.2 το Mitsubishi seer 7 το Inventor . Πολύ μικρή διαφορά) και μεγαλύτερη εγγύηση 10 χρόνια σε όλα τα μέρη απο το Mitsubishi που έχει 7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή και 3 χρόνια σε όλα τα υπόλοιπα μέρη.

 

https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html

 

Καλημέρα.

Ευχαριστώ για την απάντηση....θα παω στο MItsubishi Electric.....1099 (απο 1399 και 1348 στο skroutz) μου το αφήσανε,από μεγάλη αλυσίδα, δωρεάν μεταφορικά και τα περαστικά δικά μου.

Είχα ένα Toyotomi δεκαετίας που η αλήθεια είναι δεν το έκανα ποτε service και τα έφτυσε το εξωτερικό μηχάνημα ......θα προτιμήσω το "όνομα"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Αν και χρόνια στο myphone, τώρα ανακάλυψα την ενότητα αυτή. Ήθελα να σας ρωτήσω πως βλέπετε αυτήν την επιλογή που έκανα ριν λίγες μέρες για υπνοδωμάτιο?

https://www.skroutz.gr/s/15149103/Fujitsu-ASYA09KLWA-AOYA09KLWA.html?from=account_favorites

Πρέπει να είναι ίδιο με κάποια μοντέλα Inventor(σαν φασόν δηλαδή), αλλά δεν έχει wifi και ιονιστή όπως τα inventor, γι' αυτό και τελικά δεν ξέρω αν έκανα την πιο σωστή επιλογή αν τελικά είναι ίδια μηχανήματα. Επιπλέον παρατηρώ οτι προς το δεξιά όπως το κοιτάζω έχει μια πολύ μικρή κλίση την οποία διαπίστωσα και με αλφάδι. Ο πατέρας μου ήταν μπροστά στην τοποθέτηση και μου είπε οτι διπλοτσέκαρε τη βάση αν είναι ευθεία με αλφάδι και επιπλέον είναι πολύ έμπειρος. Είναι μήπως από κατασκευής έτσι κάποια κλιματιστικά για κάποιο λόγο(πχ να φεύγει το νερό), ή σίγουρα το έχει βάλει λίγο στραβά? Αν είναι έτσι να τοω φωνάξω να το διορθώσει γιατί είναι λίγο ψείρας.

Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρέπει να βάλω σε παιδικό δωματιο κλιματιστικό γιατί η μικρή ξυπνάει πολλές φορές το βράδυ από την ζέστη και ιδρωμενη. Δεν θέλω να την βάλω ανεμιστήρα για να αποφύγω τυχόν μυική ψύξη επάνω της.

Σαφώς θέλω 9αρι σε btu και μόνο για τις πολύ ζεστές ημέρες. Για θέρμανση δεν με ενδιαφέρει. Υπάρχει κάποια επώνυμη πρόταση από 300-400€ ; Θα ήθελα inventor ακούω καλά λόγια έχουν και WiFi αλλά μένω σε επαρχία και δεν ξέρω αν τα φέρνουν οι αλυσιδες που έχουμε εδώ (Κωτσόβολος, public, welcome stores, eshop.gr, electronet). Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή. Ευχαριστώ :)

Καλησπέρα

Μια πάρα πολύ καλή επώνυμη λύση είναι το νέο μοντέλο της επαγγελματικής σειράς της Inventor, το INVENTOR LIFE PRO L5VI32-09WFR/L5VO32-09 . Είναι επίσημοι αντιπρόσωποι της Inventor και με πολύ καλή εξυπηρέτηση!!

Το μηχάνημα έχει δέκα χρόνια εγγύηση, ιονιστή και τριπλά φίλτρα !! Εγώ έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την αγορά του!!

Βγαίνει στα 399 € Έχουν και άτοκες δόσεις και δωρεάν μεταφορικά!!

 

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι αξίζει από όλες τις απόψεις!!

Link to comment
Share on other sites

Τα φορητά κλιματιστικά αξίζουν; έχω τζάκι για να βγαίνει ο ζεστός αέρας, θα γίνει δουλειά ή μπα;

 

Δεν θα αποδώσει σωστά το φορητό αν βάλεις τον αεραγωγό στο τζάκι . Μέρος της θερμότητας θα γυρίζει στο χώρο .

Θα πρέπει ο αεραγωγός να βγεί απαραίτητα σε εξωτερικό χώρο . Τα φορητά είναι μονόδρομος όταν δεν γίνεται να βάλεις κλιματιστικό στο τοίχο ή έχουμε ανάγκη την φορητότητα . Αυτό το κενό έρχονται να καλύψουν . Έχεις τέτοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αποδώσει σωστά το φορητό αν βάλεις τον αεραγωγό στο τζάκι . Μέρος της θερμότητας θα γυρίζει στο χώρο .

Θα πρέπει ο αεραγωγός να βγεί απαραίτητα σε εξωτερικό χώρο . Τα φορητά είναι μονόδρομος όταν δεν γίνεται να βάλεις κλιματιστικό στο τοίχο ή έχουμε ανάγκη την φορητότητα . Αυτό το κενό έρχονται να καλύψουν . Έχεις τέτοιο θέμα;

Εμ, όταν δεν είναι δικό σου σπίτι όσο να ναι υπάρχει θέμα, δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει το βγάλε βάλε σ αυτήν την φάση, τ απορρίπτω το φορητό δηλαδή
Link to comment
Share on other sites

Εμ, όταν δεν είναι δικό σου σπίτι όσο να ναι υπάρχει θέμα, δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει το βγάλε βάλε σ αυτήν την φάση, τ απορρίπτω το φορητό δηλαδή

 

Σε ένα κλιματιστικό τοίχου το κόστος να το βγάλεις να το μεταφέρεις και να το τοποθετήσεις σε άλλο χώρο ή σπίτι είναι περίπου 100 ευρώ .

Τί χώρο θες να ψύξεις ; Πόσα τετραγωνικά είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας τελικα κατεληξα σε αυτο το οποιο ειναι 5ης γενιας και ειχε και πολυ καλη τιμη

θα επιστρεψω με εντυπωσεις ωστε να εχετε μια αποψη για την συγκεκριμενη μαρκα.:

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/life-pro-new?fbclid=IwAR2VXpzuDvsITB1OD8DFuzUv6h8JxrPYQKz9eLDAXddLpAzXnYAU6ENo_7E

Λοιπον μετα απο ενα μηνα χρησης και κατι εχω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την επιλογη μου.Ο ψυκτικος που το εγκατεστησε μου ειχε τονισει το εξης: Οτι πρεπει να ειναι 3 μετρα η σωληνες για να εχει την καλυτερη αποδοση αφου το φρεο πρεπει να εχει αποσταση για να κυκλοφορηση.Επισης η καλυτερη αποδοση για ενα inverter ειναι στους 26 με 27 βαθμους.Ετσι ωστε να μην ζοριζεται και να εχει και την ελαχιστη καταναλωση ρευματος.Το βαζω στους 27 και μετα απο κανα δεκαλεπτο κρυωνεις.Αυτα να ειστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικά σας είναι τελείως ευθυγραμμισμενα? Υπάρχει η περίπτωση από κατασκευής να έχει μια πολύ μικρή κλιση, ενώ η βάση έχει μπει σώστα?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

κοιτάω για κλιματιστικό για μονοχωρο, 24,6 τετραγωνικά (4,10x6,00) στις Κυκλάδες.

Το σπίτι έχει προσανατολισμό προς δύση. Από την πίσω πλευρά (ανατολή) είναι υπόγειο και από την μπροστά είναι ισόγειο.

Η εξωτερική μονάδα λογικά θα μπεί/τοποθετηθεί στο δάπεδο (δυτικά)

Η εσωτερική θα τοποθετηθεί κι αυτή στο δυτικό τοίχο.

 

Δε ξέρω αν τα παραπάνω είναι πληροφορίες που δε χρειάζονται, απλά τα αναφέρω σε περίπτωση που.

 

Η δυτική πλευρά (η μπροστινή) βλέπει θάλασσα στα 300 μέτρα περίπου.

 

Δεδομένου ότι αυτός ο χώρος προορίζεται μόνο για καλοκαίρι,

τι θα μου προτείνατε για καλή ψύξη; Με ενδιαφέρει να είναι κατά το δυνατόν αθόρυβο, χωρίς να ξεφεύγει σε τιμή (να πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα ούτε από χαρακτηριστικά ούτε από τιμές).

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το κατεβατό

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει ποτέ στραβό κλιματιστικό; Μην κοιτάς τις γραμμές του τοίχου, μόνο με αλφαδι μπορείς να το δεις

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

24αρι πήρες; τιμή;

12αρι πηρα στα 420 ευρω χωρις τοποθετηση.Μαζι με την τοποθετηση 510 (70 η τοποθετηση και 20 η απεγκατασταση του παλιου μαζι με την συγκεντρωση του φρεο).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει ποτέ στραβό κλιματιστικό; Μην κοιτάς τις γραμμές του τοίχου, μόνο με αλφαδι μπορείς να το δεις

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω δει πολλά που έχουν μια μικρή κλιση, και τα περισσότερα προς τη δεξιά πλευρά. Γι αυτό και ρώτησα. Αν είναι δηλαδή από κατασκευής, ή επίτηδες μερικοί ψυκτικοι του δίνουν μια μικρή κλιση προς τη μεριά της αποχέτευσης.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

30-40 περίπου και έπειτα διάδρομος με τρία δωμάτια

Τα φορητά βγαίνουν μέχρι 12000 btu/h . Δεν πρόκειται να καλύψεις τέτοιο χώρο με φορητό . Εκτός και αν έχει κανα σπίτι με κουφώματα με τριπλό τζάμι και φουλ ντυμένο με θερμομόνωση τουλάχιστον 15-20 εκατοστών . Τότε ίσως . Για τυπική κατοικία με τυπική μόνωση και κουφώματα δεν θα κάνεις τίποτα .

 

Για τον χώρο σου καλό είναι να κοιτάξεις ένα 18άρι ή 24άρι για να καλύψεις όσο γίνεται και τα υπνοδωμάτια .

 

Μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς σε κλιματιστικό ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...