Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα και απο μενα,

θελω να βαλω 2 κλιματιστικα στα υπνοδωματια και ενα στο σαλονι.δουλευει ενας φιλος στη midea και μου ειπε πως εχει πολυ καλα κλιματιστικα.

τα μοντελα ειναι ms11d 12 hrn1 και αντιστοιχα για το 9αρι.επειδη η αληθεια ειναι πως δεν την ξερω αυτην την μαρκα θα μπορουσε καποιος να μου πει αν την εχει δοκιμασει αν ειναι ποιοτικη και αν ειναι μια μαρκα που δε βγαζει γενικα προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Πανω που ειχα καταληξει σε mitsubishi srk-63zk-s βλεπω οτι μειωθηκε η τιμη στο panasonic E21PKE που το ειχα απορριψει λογω τιμης. Ποιο προτεινετε απο τα δυο???????????
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια ερώτηση σχετικά με αγορά κλιματιστικού από τον Κοτσόβολο.

Είναι εφικτό να αγοράσω από το κατάστημά τους κλιματιστικό, χωρίς το πακέτο εγκατάστασης (το οποίο κοστίζει 114ευρώ) ;

Ρωτάω μιας που έχω κοντινό άτομο ψυκτικό που θα μπορούσε να μας το εγκαταστήσει κατά πολύ πιο φθηνά. Επίσης αν το εγκαταστήσει άλλος, μήπως χάνεται η εγγύηση του Κοτσόβολου;

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια ερώτηση σχετικά με αγορά κλιματιστικού από τον Κοτσόβολο.

Είναι εφικτό να αγοράσω από το κατάστημά τους κλιματιστικό, χωρίς το πακέτο εγκατάστασης (το οποίο κοστίζει 114ευρώ) ;

Ρωτάω μιας που έχω κοντινό άτομο ψυκτικό που θα μπορούσε να μας το εγκαταστήσει κατά πολύ πιο φθηνά. Επίσης αν το εγκαταστήσει άλλος, μήπως χάνεται η εγγύηση του Κοτσόβολου;

 

Σίγουρα μπορείς να το πάρεις και χωρίς την εγκατάσταση, για αυτό και είναι εξτρα πακέτο με ξεχωριστή τιμή.

Εγγύηση ο Κοτσώβολος στο πακέτο της εγκατάσταση παρέχει μόνο για την καλή εγκατάσταση και είναι για 6 μήνες, στα 114Ε περιλαμβάνει την απεγκατάσταση του παλιού και την εγκατάσταση του νέου κλιματιστικού μέχρι 15.000BTU.

Κατά τα άλλα ισχύει κανονικά η εγγύηση του κατασκευαστή όπως αναφέρεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά και συνήθως είναι 2 χρόνια για το Α/C και του συμπιεστή κάπου στα 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παω σε αυτο της παραεισαγωγής

 

http://www.iking.gr/gr/prdid/7d91eaae5a754283a71016101d1cc1ab/productinfo.aspx

 

ποια η γνωμη σας? Να προτιμησω καλυτερα ελληνικης αντιπροσωπείας?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα,

θελω να βαλω 2 κλιματιστικα στα υπνοδωματια και ενα στο σαλονι.δουλευει ενας φιλος στη midea και μου ειπε πως εχει πολυ καλα κλιματιστικα.

τα μοντελα ειναι ms11d 12 hrn1 και αντιστοιχα για το 9αρι.επειδη η αληθεια ειναι πως δεν την ξερω αυτην την μαρκα θα μπορουσε καποιος να μου πει αν την εχει δοκιμασει αν ειναι ποιοτικη και αν ειναι μια μαρκα που δε βγαζει γενικα προβληματα?

 

δεν εχει κανεις ιδεα για αυτα τα midea????

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει κανεις ιδεα για αυτα τα midea????

 

τα midea ειναι καλα μηχανηματα και εχουν και καλο σερβις. εγω περσυ τον χειμωνα ηθελα ενα 18 η 24αρι αλλα ειχαν τελειωσει διοτι αλλαζε ο αντιπροσωπος τοτε. και επρεπε να περιμενω 1,5 μηνα μεχρι την νεα παραλλαγη και πηρα τελικα τουοτομι. ειδαλως θα επερνα midea. εχω φιλο τεχνικο και μου εχει πει οτι ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

.Επιπλεον απο καταστηματα που δουλευουν κυριως με προσφορες μπορει να παρεις και να σου βγει οτιδηποτε.Ελπιζω να ειναι αντιπροσωπειας τουλαχιστον.

 

Αν εσυ γνωρίζεις πως δουλευει κάθε μαγαζί με ένα προμηθευτή και πώς ενας εισαγωγεας με ενα εργοστάσιο να το πεις σε κάθε ενδιαφερόμενο με τι ρωτά εδώ μέσα, για πληροφοριση του, για να αποφευγεται ο πανικός που εσυ θεωρείς κατά την αποψη σου.

...

Το θέμα είναι τι μπορεί να ερχεται κάθε φορά στην αγορά από προιόντα και γιατι, και όχι τι μπορεί απλά να τυχει .Επίσης αν το έψαξες θα είδες ότι όλα τα μοντέλα των εταιριων δεν κυκλοφορουν σε όλες τις αγορες ή και αρκετά μοντέλα δεν κυκλοφορουν σε πολλά καταστήματα.Επίσης αν το έψαξες θα είδες ότι η Ελληνική αγορά είναι πολυ μικρή σε μεγεθος για συμπτώσεις.

 

ο πανικος δεν ειναι κατα την αποψη μου αλλα με βασει αυτα που εγραψες.

για να τελειωνουμε γραψε ποια ειναι τα μαγαζια που πουλανε μαιμουδες και β διαλογης μηχανηματα και πια ειναι τα β διαλογης μηχανηματα διαφορετικα αυτα που γραφεις δεν εχουν αξια. αν δε μπορεις να γραψεις με ονοματα τοτε μη γραφεις καθολου δε φταιει ολος ο κλαδος να του κολαει ρετσινια οποιοσδηποτα απο εμας που απλα γραφει σε ενα φορουμ χωρις συνεπειες των ποστ του.

Link to comment
Share on other sites

στην αγορα της Αυστραλιας, πηγαινεται στα sites πωλούνται β διαλογης μηχανηματα σε χαμηλότερες τιμές factory refurbished κτλ. στην Ελλάδα μου κάνει εντύπωση δεν έρχονται καθόλου? Η μήπως μας τα πουλάνε σαν καινούργια?
Link to comment
Share on other sites

Εσυ το επιασες το νόημα .:)Το τι εμπορικός συνδιασμός γίνεται μεταξυ των εμπλεκομένων καθε φορά μόνο αν κάποιος έχει εσωτερική πληροφόριση.

 

ο πανικος δεν ειναι κατα την αποψη μου αλλα με βασει αυτα που εγραψες.

για να τελειωνουμε γραψε ποια ειναι τα μαγαζια που πουλανε μαιμουδες και β διαλογης μηχανηματα και πια ειναι τα β διαλογης μηχανηματα διαφορετικα αυτα που γραφεις δεν εχουν αξια. αν δε μπορεις να γραψεις με ονοματα τοτε μη γραφεις καθολου δε φταιει ολος ο κλαδος να του κολαει ρετσινια οποιοσδηποτα απο εμας που απλα γραφει σε ενα φορουμ χωρις συνεπειες των ποστ του.

 

Eσυ δεν έγραψες ότι το εψαξες και το απέκλεισες ; Εσύ πρέπει να μας αναφέρεις σχετικά όπως ηδη ανεφερα,σε κάθε παρόμοιο παράδειγμα της περίπτωση σου που ρωτά κάποιος, για να μαθαίνουν οι ενδιαφερόμενοι.Οταν δεν κάνεις αυτό και υποστηρίζεις ενα κλάδο ξεκαρφωτα,ενοχλείσαι με τη γενική αποψη κάποιου μεμονομένα με οτι αυτός γνωρίζει, δειχνεις και αντίστροφα ότι μπορεί να έχεις και δικούς και ύποπτους λόγους που τα γράφεις αυτά, και επίσης πρέπει να τους εξηγήσεις.Φυσικά αν δώσεις εξηγήσεις με παραδείγματα θα πρέπει να εξηγήσεις επίσης γιατί θές να κάνεις διαφημιση εκεί που εσυ νομίζεις ,γιατί αν δεν κάνω λάθος απαγορεύεται και από τους κανόνες του φορουμ.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

τα midea ειναι καλα μηχανηματα και εχουν και καλο σερβις. εγω περσυ τον χειμωνα ηθελα ενα 18 η 24αρι αλλα ειχαν τελειωσει διοτι αλλαζε ο αντιπροσωπος τοτε. και επρεπε να περιμενω 1,5 μηνα μεχρι την νεα παραλλαγη και πηρα τελικα τουοτομι. ειδαλως θα επερνα midea. εχω φιλο τεχνικο και μου εχει πει οτι ειναι οκ.

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση σου.μου ερχονται πολυ φτηνα αν ειναι και καλα δε νομιζω πως υπαρχει λογος να μην τα παρω.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Eσυ δεν έγραψες ότι το εψαξες και το απέκλεισες ; Εσύ πρέπει να μας αναφέρεις σχετικά όπως ηδη ανεφερα,σε κάθε παρόμοιο παράδειγμα της περίπτωση σου που ρωτά κάποιος, για να μαθαίνουν οι ενδιαφερόμενοι.Οταν δεν κάνεις αυτό και υποστηρίζεις ενα κλάδο ξεκαρφωτα,ενοχλείσαι με τη γενική αποψη κάποιου μεμονομένα με οτι αυτός γνωρίζει, δειχνεις και αντίστροφα ότι μπορεί να έχεις και δικούς και ύποπτους λόγους που τα γράφεις αυτά, και επίσης πρέπει να τους εξηγήσεις.Φυσικά αν δώσεις εξηγήσεις με παραδείγματα θα πρέπει να εξηγήσεις επίσης γιατί θές να κάνεις διαφημιση εκεί που εσυ νομίζεις ,γιατί αν δεν κάνω λάθος απαγορεύεται και από τους κανόνες του φορουμ.

 

δεν εγραψα για υποπτους λογους πουθενα οποιος εχει τη μυγα να τη φερει πισω. εγραψα οτι δε μπορει κανεις μας να πετα γενικοτητα για ενα κλαδο κρυμενος πισω απο ενα username. εγω νυχτοφυλακας ειμαι και αν θελουν απο το φορουμ ας μου ζητησουν στοιχεια. αυτα τα λιγα. θα τα ξαναπουμε οταν γραψεις ποια καταστηματα γνωριζεις οτι πουλανε μαιμουδες και ποια μηχανηματα ειναι β διαλογης αν και αυτα τα λεει καποιος στον εισαγγελεα και οχι σε φορουμ. μεχρι τοτε κανε τη δουλεια σου εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση σου.μου ερχονται πολυ φτηνα αν ειναι και καλα δε νομιζω πως υπαρχει λογος να μην τα παρω.

 

ειναι και καλα και εχουν καλο σερβις. δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εγραψα για υποπτους λογους πουθενα οποιος εχει τη μυγα να τη φερει πισω. εγραψα οτι δε μπορει κανεις μας να πετα γενικοτητα για ενα κλαδο κρυμενος πισω απο ενα username. εγω νυχτοφυλακας ειμαι και αν θελουν απο το φορουμ ας μου ζητησουν στοιχεια. αυτα τα λιγα. θα τα ξαναπουμε οταν γραψεις ποια καταστηματα γνωριζεις οτι πουλανε μαιμουδες και ποια μηχανηματα ειναι β διαλογης αν και αυτα τα λεει καποιος στον εισαγγελεα και οχι σε φορουμ. μεχρι τοτε κανε τη δουλεια σου εδω μεσα

 

Να μαθεις να ξεχωρίζεις μια γενική κουβεντα από μια ειδική κουβεντα για οποιοδήποτε θέμα.Eσυ ειπες το εψαξες και δεν ισχύει ,δεν απαντάς συγκεκριμένα καθώς δεν σου ζήτησε κανεις διαπιστευτήρια για να πείσεις ,απλά να γράψεις οτι ξέρεις μεσα από την ερευνα σου για την περίπτωση σου, να βοηθήσεις άλλους που ενδιαφέρονται το ίδιο.Οσο αυτό δεν το κάνεις παραμένει οτι γράφεις κάτι για δικούς σου λόγους συμφέροντος.Οποιος εξαλλου νομίζει ότι έχει εξαπατηθει κάνει μόνος του ενεργειες για τα δικαιώματα του και δεν γράφει κάτι κάπου για εντυπώσεις.Το ίδιο αν έκανε κάποιος λάθος επιλογή επειδή δεν μπόρεσε να ελέγξει κάποιες αμφιβολίες καθως αυτες δεν αφορούν άλλους αν και γιατι την πάτησε.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Οσο αυτό δεν το κάνεις παραμένει οτι γράφεις κάτι για δικούς σου λόγους συμφέροντος.

 

μη πετας μπαλακι γιατι θα πεσει κατω ποτε δεν εγραψα για προσωπικο σου συμφερον ενω εσυ το κανεις. το μονο συμφερον που εχω ειναι πως δε μου αρεσει να γραφει καποιος κατι γενικο και να κατηγορει χωρις να αναφερει τι και πως κατανοητο ως εδω ? αν ναι παμε παρακατω. πρεριμενω ονοματα και μοντελα μεχρι να τα αναφερεις θα επικαλουμε το τεκμηριο της αθωωτητος του οποιουδηποτε κλαδου προσωπου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ποιο από τα δυο θα συνιστούσατε mitsubishi srk-63zk-s ή panasonic etherea E21PKE τώρα που είναι στην ίδια τιμή?

 

το mitsubishi εχει cop 3.97 και eer 3,58 οταν το hitachi εχει cop 3.44 και eer 2,89... δηλ το Mitsubishi ειναι πιο οικονομικο κατα 14% στην θερμανση και 19% στην ψυξη...

 

το σκεφτομαι λαθος? νομιζω αυτα μετραμε στην ουσια για καταναλωση ρευματος... μπορει κ να ειμαι λαθος...

 

εγω αυτα μετραω απο θεμα οικονομιας... δεν ξερω αν υπερεχει το panasonic σε κατι... ας μας πει κ καποιος εμπειρος...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση σου.μου ερχονται πολυ φτηνα αν ειναι και καλα δε νομιζω πως υπαρχει λογος να μην τα παρω.

 

Σε ανάλογες τιμές και κατά την άποψη μου καλύτερα είναι της GREE

Για τα Midea και γω ακούω καλά λόγια.

 

το mitsubishi εχει cop 3.97 και eer 3,58 οταν το hitachi εχει cop 3.44 και eer 2,89... δηλ το Mitsubishi ειναι πιο οικονομικο κατα 14% στην θερμανση και 19% στην ψυξη...

 

το σκεφτομαι λαθος? νομιζω αυτα μετραμε στην ουσια για καταναλωση ρευματος... μπορει κ να ειμαι λαθος...

 

εγω αυτα μετραω απο θεμα οικονομιας... δεν ξερω αν υπερεχει το panasonic σε κατι... ας μας πει κ καποιος εμπειρος...

 

 

Οι συντελεστές αυτοί βγαίνουν απο το τύπο output enrgy (ενέργεια που προσδίδει στο χώρο για ψύξη ή για θέρμανση το κλιματιστικό) / input energy(κατανάλωση ηλεκτρισμού)

Δείχνουν στην ουσία μια αναλογία μεταξύ του τι δίνεις σοτ κλιματιστικό και του τι θα σου αποδώσει στην έξοδο.

Ναι οι συντελεστές αυτοί είναι τα μεγέθη που κοιτάμε για να έχουμε μια εικόνα κατα πόσο οικονομικό είναι το κλιματιστικό ΑΛΛΑ οι συντελεστες δεν δείχνουν την πραγματική κατανάλωση ενός κλιματιστικού. Κάθε εταιρεία βγάζει τους συντελεστες απόδοσης με βάση κάποιες συνθήκες που επικρατούν κατα την μέτρηση του κλιματιστικού. Οπότε το cop eer που αναφέρονται συνήθως είναι τα μέγιστα θεωρητικά και ιδανικά που μπορεί να φτάσει το κλιματιστικό. Στη πράξη αυτο διαφέρει αρκετά.

 

Στα χρηματα αυτά παιζουν παντως αρκετες επιλογές και πιο επωνυμες στον χωρο.

 

Θεωρείς οτι η Gree δεν είναι επώνυμη; Το ότι δεν είναι γνωστή ακόμα στην Ελλάδα δε πάει να πεί ότι δεν είναι γνωστή σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο. Ο μεγαλύτερος κατασκευαστής κλιματισιτικών στο κόσμο είναι και η εταιρεία αυτή έχει δικιά της τεχνογνωσία. Ο g10 inverter είναι ο πιο αποδοτικός στο κόσμο και είναι δικιά της πατέντα.

 

Ενας φιλος μου τα πουλαει, εισαγωγεας ειναι, κατι τετοιο και μου δινει το 9αρι και το 18αρι της ακριβης σειρας avra σε τιμη χονδρικης, τιμη πολυ πολυ δελεαστικη. Απο οτι εκανα ερευνα μου τα δινει σε τιμη 20% πιο κατω απο την χαμηλοτερη στο skroutz. Απλα επειδη δεν τα ξερω ρωτω στο forum αν γωριζετε. Μαλλον θα τα παρω

 

Αν είναι έτσι να το πάρεις. Καλά μηχανήματα είναι. Εντάξει δεν χρειάζεται να πάρεις το σουπερ οικονομικό κλιματιστικό σαν το hansol που σου στειλα. Αλλά με προβληματίζει η υψηλή στάθμη θορύβου του ανεμιστήρα στο inventor. Αν θες να κοιμάσαι με αναμμένο air condition σκέψου το καλα.

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Από οι ξερω ειναι φασον το ακριβο Gree ,οπότε παιρνεις το γνήσιο και δεν μπλέκεις με τυχον καθυστερήσεις στο σερβις

 

μη πετας μπαλακι γιατι θα πεσει κατω ποτε δεν εγραψα για προσωπικο σου συμφερον ενω εσυ το κανεις. το μονο συμφερον που εχω ειναι πως δε μου αρεσει να γραφει καποιος κατι γενικο και να κατηγορει χωρις να αναφερει τι και πως κατανοητο ως εδω ? αν ναι παμε παρακατω. πρεριμενω ονοματα και μοντελα μεχρι να τα αναφερεις θα επικαλουμε το τεκμηριο της αθωωτητος του οποιουδηποτε κλαδου προσωπου κλπ

 

Το μπαλακι γυρίζει μπουμερακ σε αυτούς που γράφουν για να περνανε την ώρα τους είτε δεν ξέρουν τι γραφουν και τι εννοούν.

Mπορεις να επικαλεισαι ότι θες,αλλά τα ποστ είναι εδώ σε συνεχεια τι ανέφερε καθένας και συνεχισε να κουραζεις το κοσμο που διαβαζει .Αν έχεις εσωτερική πληροφοριση πως λειτουργεί καθε εταιρία και καθε μαγαζί μεταξύ τους να την αναφέρεις,αφού εγραψες το εψαξες και δεν ισχύει στην περιπτωση σου,αλλιως κρατα τους όποιους χαρακτηρισμούς για λογ/σμό σου και άσε τους άλλους να το ψάξουν με τα κριτήρια τους αν ενδιαφέρονται.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

παιδες για τα inventro avra (την ακριβη σειρα) τι γνωμη εχετε;

 

Τα inventor με τα όσα έχω ακούσει είναι αξιόπιστα μηχανήματα με μεγάλη εγγύηση.

Το συγκεκριμένο είναι ιδιαίτερα αποδοτικό και οικονομικό πολλές λειτοργίες και με καλή τιμή.

 

Αν θες κάτι ακόμα πιο αποδοτικό δες αυτό: http://www.nipponsa.gr/main.asp?catid=4611

 

Πολλοί λένε ότι τα inventor κατασκευάζονται απο την GREE .

 

Inventor aura

Παροχή Αέρα (m3/h) 300 - 650

Στάθμη θορύβου Εσωτ. Μον. Χαμ. / Υψ. dB(A) 33 / 41

 

Ο ανεμιστήρας του είναι δυνατός αλλά η σταθμη θορύβου δεν είναι αυτό που θα περίμενα για ακριβό κλιματιστικό.

Της Gree που σου στειλά έχει σταθμη θορυβου (ελάχιστη ) 21 db

Δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου με απόλυτη ηρεμία στο δωμάτιο . Κοιμάμαι άνετα .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Τα inventor με τα όσα έχω ακούσει είναι αξιόπιστα μηχανήματα με μεγάλη εγγύηση.

Το συγκεκριμένο είναι ιδιαίτερα αποδοτικό και οικονομικό πολλές λειτοργίες και με καλή τιμή.

 

Αν θες κάτι ακόμα πιο αποδοτικό δες αυτό: http://www.nipponsa.gr/main.asp?catid=4611

 

Πολλοί λένε ότι τα inventor κατασκευάζονται απο την GREE .

 

Ενας φιλος μου τα πουλαει, εισαγωγεας ειναι, κατι τετοιο και μου δινει το 9αρι και το 18αρι της ακριβης σειρας avra σε τιμη χονδρικης, τιμη πολυ πολυ δελεαστικη. Απο οτι εκανα ερευνα μου τα δινει σε τιμη 20% πιο κατω απο την χαμηλοτερη στο skroutz. Απλα επειδη δεν τα ξερω ρωτω στο forum αν γωριζετε. Μαλλον θα τα παρω

TCe
Link to comment
Share on other sites

Τo hansol εννουσα και γω οτι ειναι αντιγραφή του το Ιnventor ,αλλά στα χρηματα αυτά παιζουν παντως αρκετες επιλογές και πιο επωνυμες στον χωρο.

 

Θεωρείς οτι η Gree δεν είναι επώνυμη; Το ότι δεν είναι γνωστή ακόμα στην Ελλάδα δε πάει να πεί ότι δεν είναι γνωστή σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο. Ο μεγαλύτερος κατασκευαστής κλιματισιτικών στο κόσμο είναι και η εταιρεία αυτή έχει δικιά της τεχνογνωσία. Ο g10 inverter είναι ο πιο αποδοτικός στο κόσμο και είναι δικιά της πατέντα.

 

Mην πιστευεις ετσι απλα τις διαφημίσεις .Ειναι μεγάλη από τις 2-3 σχετικά προσφατες Κινέζικες εταιρίες που ξεχωρισαν από τον σωρό και φτιαχνουν κυρίως για άλλους τριτους και βγάζουν και δικα τους μηχανηματα.Οι μεγαλες εταιρίες του χώρου όμως είναι οι γνωστές ,ειναι πολλές δεκαετίες αναγνωρισμένες και ασχολουνται με τον κλιματισμό σε άλλο επιπεδο .Βεβαια εννοειται καθε εταιρια εχει και καλά και ασχημα προιόντα ,και ειναι και θεμα τι αρεσει σε καθενα,τι ταιριαζει στον χωρο του ,θέμα τιμής μια χρονική στιγμή και οτιδήποτε άλλο ατομικό κριτήριο.

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Mην πιστευεις ετσι απλα τις διαφημίσεις .Ειναι μεγάλη από τις 2-3 σχετικά προσφατες Κινέζικες εταιρίες που ξεχωρισαν από τον σωρό και φτιαχνουν κυρίως για άλλους τριτους και βγάζουν και δικα τους μηχανηματα.Οι μεγαλες εταιρίες του χώρου όμως είναι οι γνωστές ,ειναι πολλές δεκαετίες αναγνωρισμένες και ασχολουνται με τον κλιματισμό σε άλλο επιπεδο .Βεβαια εννοειται καθε εταιρια εχει και καλά και ασχημα προιόντα ,και ειναι και θεμα τι αρεσει σε καθενα,τι ταιριαζει στον χωρο του ,θέμα τιμής μια χρονική στιγμή και οτιδήποτε άλλο ατομικό κριτήριο.

 

Δε πιστεύω τις διαφημίσεις. Διάβασε αυτό και θα καταλάβεις :

Τον Μάρτιο του 2008 η Daikin Industries Ltd (Osaka, Japan) και η Gree Electric Appliances Inc

(Zhuhai, PRC) συμφωνούν στην ανάθεση από πλευράς της Daikin προς την Gree κατασκευής

500.000 οικιακών κλιματιστικών Inverter με προορισμό την αγορά της Ιαπωνίας για το 2009. Οι

εταιρίες επίσης θέτουν την βάση για την περεταίρω συνεργασία σε 5 τομείς που περιλαμβάνουν

μεταξύ άλλων την από κοινού εξέλιξη αλλά και την παραγωγή οικιακών σειρών Inverter για την

παγκόσμια αγορά.

Η Daikin κατέχει την 1η θέση παγκόσμια στην αγορά κλιματιστικών Inverter ενώ η Gree είναι

ο παγκόσμιος ηγέτης στην αγορά των κλιματιστικών σταθερών στροφών. Η συνέργειά τους

θεωρείται ότι θα βοηθήσει στην επέκτασή και των δύο εταιριών στην αγορά των Inverters.

Η συμφωνία περιλαμβάνει 5 βασικούς τομείς:

1. Ανάθεση κατασκευής της Daikin προς την Gree οικιακών κλιματιστικών Inverter.

2. Από κοινού εξέλιξη οικιακών κλιματιστικών Inverter.

3. Από κοινού παραγωγή συμπιεστών, εξαρτημάτων και PCBγια κλιματιστικά Inverter.

4. Από κοινού εξεύρεση εξαρτημάτων και υλικών (procurement).

5. Από κοινού παραγωγή καλουπιών κατασκευής πλαστικών (precision molding).

(Daikin Corporate News, 31 Μαρτίου 2008, http://www.daikin.com)

Τον Δεκέμβριο 2008 οι 2 εταιρίες επικυρώνουν την σύσταση εταιριών joint venture στο Zhuhai

Κίνας, με την από 51% και 49% συμμετοχή της Gree και Daikin αντίστοιχα για την παραγωγή

1 εκ. συμπιεστών και PCB κλιματιστικών Inverter. (Περιοδικό Νέων Κλιματισμού Ιαπωνίας Jarn,

http://www.ejarn.com)

Τέλος, τον Φεβρουάριο του 2009 στα πλαίσια των ανωτέρω οι 2 εταιρίες προχωρούν στην

δημιουργία της Zhuhai Gree Daikin Device Co Ltd, και στην Zhuhai Gree Daikin Precision Mold

Co Ltd. Οι εταιρίες αυτές είναι υπεύθυνες για την παραγωγή νέων κλιματιστικών Gree DC Inverter με την ονομασία Change. (Daikin Industries News, 18 Φεβρουαρίου 2009, http://www.daikin.com)

 

Η GREE Electric Appliances Inc. είναι σήμερα ο μεγαλύτερος εξειδικευμένος κατασκευαστής συστημάτων κλιματισμού

παγκοσμίως, με δυναμικό παραγωγής πλέον των 30 εκ. οικιακών κλιματιστικών & 2 εκ. κεντρικών μονάδων & κύκλο

εργασιών που ξεπερνά τα 6.8 δις δολάρια ετησίως.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητα του τι κλιματιστικο βαλει καποιος, αν μπορει να το τοποθετησει χαμηλα σε υψος περιπου 1 μετρο θα εχει περιπου 30% οικονομια.

Αν δε θελει να το βαλει χαμηλα λογω συνηθειας κυριως η λογω διαρρυθμισης, τοτε πρεπει να συνοδευτει απο ανεμιστηρα οροφης η εστω δαπεδου με ορθοστατη, για να εχει οικονομια 30% παλι.

Παντα αν εχουμε κλιματιστικο ψηλα ανεβαζουμε την θερμοκρασια και χρησιμοποιουμε ανεμιστηρα.

Πολλες φορες υπαρχει μειωση της καταναλωσης ακομα και 50% εφορμοζοντας νομους της φυσικης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...