Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναλογα τα χρήματα που διαθέτεις και τις ανάγκες του χώρου σου.Δεν είναι όλα τα μηχανήματα κατάλληλα αλλά και εξίσου καλά σε όλες τις περιπτώσεις.Αν έχεις μείνει ευχαριστημένος με Τoshiβα ,επειδή είναι σοβαρή φίρμα στον κλάδο ,κοιτάς πρώτα κάποιο μοντέλο της.Νομίζω σε προηγούμενα από ότι έχω διαβασει έχουν αναφερθεί αρκετα μοντέλα
Αυτο θα κανω,επισης και με το 9αρακι samsung εχω μεινει ικανοποιημενος.Mitsubishi,Fujitsu?Γυρω στα 1000 ευρω παντως μπορω να διαθεσω.Τι εννοεις δεν ειναι ολα καλα εξισου σε ολεες τις περιπτωσεις?Ο χωρος μου πιστευω με ενα 18αρι σιγουρα θα ειναι οκ απο αποψη ψυξης που το θελω κυριως.Ουτε σε τελευταιο οροφο ειμαι,ουτε το βλεπει ο ηλιος το σπιτι ενετελως φατσα το καλοκαιρι.Η αποδοση ειναι ενα θεμα αλλα ποια χαρακτηριστικα κοιταω για να την κρινω?Επισης ο θορυβος ιδιαιτερα της εξωτερικης μοναδας ειναι σημαντικο.Το Toshiba που σου λεω σε αποδοση ειναι εξαιρετικο αλλα η εξωτερικη μοναδα τοτ ειναι θορυβωδης δεν ειναι και inverter βεβαια γι αυτο θελω να παρω ενα inverter τωρα.Τα απλα εχουν το μειονεκτημα οτι η εξωτερικη μοναδα δουλευει σταθερα στον ιδιο ρυθμο ειτε το εχεις στο φουλ ειτε στο low.
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

fujitsu εχω το 14le και το 30lf οικονομικα ειναι αλλά δεν μου αρέσουν τα πλαστικά της εσωτερικής μονάδας του 14le πολύ λεπτά.

 

Κοίτα και mitsubishi panasonic hitachi sharp LG, τα fujitsu εχουν ησυχη εξωτερικη μονάδα αλλά τα συγκίνω με on-off μηχανηματα.

 

για κοιτα αυτο

Toshiba-RAS-18SKV2-E-RAS-18SAV2-E κοντα 900 το βλεπω

Edited by dio66
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παντα οι θεωριες δεν μου αρεσαν ,

το change ειναι κινεζικο γιατι φτιαχνεται στο εργοστασιο στην κινα :lol:,ειναι τα ιδια μπορουν να στο πουν πολλοι που ειναι στην πραξη ψυκτικοι(ολοι γνωριζουν στον χωρο μας μεγαλη εταιρεια που ειχε γυμνωσει εσωτερικες και εξωτερικες μοναδες του ftx με το δικο της μοντελο και κανεις μας δεν βρηκε ποιο ειναι daikin Και ποιο οχι )

 

Oι ψυκτικοί από ότι διαβαζει κανείς σε προηγούμενα δεν είναι σχετικοί οι περισσότεροι ,απλά θέλουν να πουλάνε μονο..Αν είναι τα ίδια εσωτερικά όπως λές ή σου λένε,γιατί κατασκευάζονται από άλλο εργοστάσιο ; .Να επιβαρύνονται με κόστος ; ενώ στην προηγούμενη σελίδα αναφέρεις σαν απάντηση "καλυτερα να μην παρεις το φθηνο της daikin στα χρηματα που διαθετεις παιρνεις κατι αλλο καλυτερο και με περισσοτερη εγγυηση" .Αν είναι ίδια γιατί ; Aυτα για τις θεωρίες .

 

Φυσικά υπαρχει ο αντίλογος και σε άσχετο να πεις , έχεις να επειλέξεις μεταξύ Daikin και Gree να δούμε τι θα σου απαντήσουν. :lol:

 

Για τις αλλες δυο μαρκες ρωταω γιατι ειπες καπως το οτι ειναι απο στην κινα(χωρια το Gree είναι Κινέζικο ,το άλλο όχι .)ενω εσυ μιλας πολυ ενθερμα για τις αλλες δυο μαρκες.το αν κατι ειναι καλο η οχι και βεβαια το κρινω εγω γιατι αυτη ειναι η δουλεια μου ,απλα ο ενδιαφερομενος θα αποφασισει.

 

Οποιοσδήποτε μπορεί να κρίνει οτιδήποτε.Το γιατί ενοχλήθηκες για τα Κινέζικα δεν με αφορά.Σε προηγούμενα έχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα γι'αυτά αλλά και γιατί φτιάχνουν παντού οι πολυεθνικές.Το τι θέλει να πουλά κάποιος και να αγοράζει πρόβλήμα του.Κανεις λάθος δεν ανέφερα πουθενα για τις άλλες φίρμες,αλλά από ότι ξέρω τα Mitsubishi που έρχονται στην χώρα μας δεν ειναι από Κίνα ,ούτε τα Daikin.Τωρα αν αυτό αλλάξει στο μέλλον,κάι υπάρχουν προβλήματα ή όχι σε μια φίρμα και τα προιόντα της δεν το κανονίζω εγώ ,ούτε εσύ.

 

τωρα για το τι γνωριζει ο καθενας μας ενα θα σου πω .η πραξη με την θεωρια τρεχουν αντιθετα το φορουμ ειναι για να πεις στον κοσμο καποια πραγματα που θελει να μαθει απο δω και οχι να τρεχει σε καταστηματα (που αυτο ειναι το σωστο) αυτο το κανει και μονος του δεν πρεπει να το λεμε εμεις βοηθεια ειναι να πεις τι ειναι τα seer -scop ποιο μοντελο απο καθε μαρκα ειναι το καλυτερο και που θα τα βρει πιο φθηνα και σε σωστους επαγγελματιες

 

Αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις προηγούμενα θα είχες δει ότι τα περισσότερα θέματα έχουν απαντηθεί με διαφορετικά λόγια κατα διαστήματα.Το ίδιο αν θυμάμαι για τα seer -scop.Αν δέν έχω κάτι να προσθεσω διαφορετικό,δεν ασχολούμαι να γράφω τα ίδια μ,αφού όποιος ενδιαφέρεται λογικά θα διαβασει προηγούμενα και θα το ψάξει από κοντά .Οπως το ίδιο έκανα και γώ για ότι ενδιαφερόμουν..:)

 

.Τι εννοεις δεν ειναι ολα καλα εξισου σε ολεες τις περιπτωσεις?Ο χωρος μου πιστευω με ενα 18αρι σιγουρα θα ειναι οκ απο αποψη ψυξης που το θελω κυριως.Ουτε σε τελευταιο οροφο ειμαι,ουτε το βλεπει ο ηλιος το σπιτι ενετελως φατσα το καλοκαιρι.Η αποδοση ειναι ενα θεμα αλλα ποια χαρακτηριστικα κοιταω για να την κρινω?.

 

Tην απαντηση θα στην δώσουν κάποιοι τεχνικοί στον χώρο σου που θα τσεκάρεις τις γνώμες τους, που ξέρουν τα μηχανήματα που θα διαλέξεις.Οσο αφορα ότι δεν ειναι ολα καλα εξισου σε ολες τις περιπτωσεις,είναι γιατί κάθε εταιρία έχει και καλά και άσχημα προιόντα στην γκάμα της για να απευθύνεται σε όλα τα βαλάντια από θεμα πλαφόν χρημάτων και σε διαφορους χώρους. Ομως επειδή κάτι το βρίσκεις να πωλείται κάποια τιμή καπου,δεν σημαίνει αξίζει τα χρήματα του ,θέλει προσοχή και ψάξιμο.

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

@gary.......

Μην διαβάζεις ότι σε συμφέρει εκτιθεσαι. Το φθηνό είναι το ftxn εγώ μίλησα για το FTX αλλά μην ζητάω και πολλά από άσχετους στον χώρο. Προσπάθησε όμως να διαβάζεις σωστά και αν όπως λες οι ψυκτικόι δεν είναι σχετικοί ας τα βάζει ο κόσμος μόνος του....

 

 

 

 

(Ποτέ δεν είπα περαστικά !!! ) άσχετο

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζουμε με τα λόγια ,μιλάμε για αυτό που είναι ίδιο μηχανημα υποτίθεται με το Gree.Για τους χαρακτηρισμούς σου ποιος ειναι ασχετος και εκτίθεται ,φαίνεται με αναζήτιση στα προηγούμενα του.Ποιος κάποτε υποστήριζε τα Daikin επειδή προφανώς τον συνέφερε τότε, μετά τα LG και Gree και τώρα μόνο τα Gree :lol: Συνεχισε να προφέρεις τις γνώσεις σου που θεωρείς σωστές για όσους ενδιαφέρονται.Εμενα ως τώρα με καλύπτουν τα προηγούμενα από 2-3 άτομα που φαινεται ξερουν καλύτερα κατα την γνώμη μου χωρίς να δείχνουν συμφέρον, συμπάθεια ή αντιπάθεια. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζουμε με τα λόγια ,μιλάμε για αυτό που είναι ίδιο μηχανημα υποτίθεται με το Gree.Για τους χαρακτηρισμούς σου ποιος ειναι ασχετος και εκτίθεται ,φαίνεται με αναζήτιση στα προηγούμενα του.Ποιος κάποτε υποστήριζε τα Daikin επειδή προφανώς τον συνέφερε τότε, μετά τα LG και Gree και τώρα μόνο τα Gree :lol: Συνεχισε να προφέρεις τις γνώσεις σου που θεωρείς σωστές για όσους ενδιαφέρονται.Εμενα ως τώρα με καλύπτουν τα προηγούμενα από 2-3 άτομα που φαινεται ξερουν καλύτερα κατα την γνώμη μου χωρίς να δείχνουν συμφέρον, συμπάθεια ή αντιπάθεια.

επειδη το φορουμ δεν ειναι πεδιο αντιπαραθεσης τελευταια φορα ασχολουμαι με το προσωπο σου (οχι με τα γραφομενα σου)

το τι συμφερον εχω το ξερω εγω ,τα daikin τα υποστηριζω ακομα οχι ομως το συγκεκριμενο μοντελο ftxn απο τα lg εχω πει καλα λογια μονο για το mirror το καινουργιο ομως(βλεπεις; στα θυμιζω)για τα gree παλι λεω τα καλυτερα αλλα οχι για ολα τα μοντελα(εχω μιλησει καθολου για τη σειρα kozy?η τις αλλες σειρες?)η γνωμη ειναι σαν .. ολοι εχουν απο μια. τωρα το ποιος ξερει καλυτερα το κρινουν αλλοι.δεν περιμενω να κριθω απο ατομα ασχετα σαν εσενα,με κρινει ο κοσμος που με προτιμαει και τα μεγαλα μαγαζια που εχω φτιαξει. αρκετα ομως ασχοληθηκα γιατι σου δινω και αξια

ποιον μου θυμιζεις ποιον μου θυμιζεις... ξερω ξερω :lol: δεν θα το πω:X

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ασχολείσαι με το πρόσωπο μου που σημαίνει σε πονά η αλήθεια σε απλές ερωτήσεις καθώς εγώ την άποψη μου ανέφερα μόνο στο μέλος Αudiobil και όχι σε εσένα αν δεν πρόσεξες .:lol: Ετσι δεν με ενδιαφέρει επίσης ποιον σου θυμίζω ούτε ενδιαφέρει κανέναν αν οι πελάτες σου είναι ευχαριστήμενοι,καθώς η επαγγελαματική καταξίωση δεν δηλώνεται ,φαίνεται .
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το daikin ftx ειναι κινεζικο εφοσον το φτιαχνει η gree στο εργοστασιο της αλλα και το ftxn που το θεωρω τρελη σαβουρα.φυσικα το gree change συμφερει σε τιμη αλλα κατα την γνωμη μου ειναι ανωτερο.το change με το ftx ειναι καρμπον οπως προειπε και ο αρης.και φιλε garrin δν ξερω με τι ασχολησε αλλα να ξερεις οτι υπαρχουν ψυκτικοι με πολλες γνωσεις που παιζουν μηχανολογους στα δακτυλα.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι αν δεν κατάλαβες, οτι τα συγκεκριμένα Daikin δεν είναι Κινέζικα ,αλλά από άλλες χώρες .Οπότε αν είναι ίδια ,ταξιδεύουν να αυξανεται το κόστος τους, ειδικα σήμερα ; Επίσης αναφέρθηκα στους κακούς επαγγελματίες που εχουν αναφέρει αρκετά μέλη εδω μέσα ,δεν δεν έδωσα μομφή σε όλους ,και ήδη ανέφερα παραπάνω σε άλλη ερώτηση στο μέλος KOPRINIOTIS ότι πρεπει κάποιος να το ψάχνει .
Link to comment
Share on other sites

ρε αρη που ειναι αυτος ο σταρενιος?χαθηκε

 

Σε ένα μήνυμα του αναφέρθηκε σε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας. Εύχομαι να το έχει ξεπεράσει μπορεί να μην συμφωνούσαν οι απόψεις μας αλλά αυτό δεν έχει να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,θα ήθελα τα φώτα σας λίγο για δύο κλιματιστικά στα οποία έχω καταλήξει αλλά πρέπει να διαλέξω το 1.

General Electric GAIRB12 IGELW(συμβατικό)

ή

Toyotomi MTN MTG A135FS(συμβατικό)

 

Να σημειώσω ότι το κλιματιστικό το θέλω ΜΟΝΟ για ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,θα ήθελα τα φώτα σας λίγο για δύο κλιματιστικά στα οποία έχω καταλήξει αλλά πρέπει να διαλέξω το 1.

General Electric GAIRB12 IGELW(συμβατικό)

ή

Toyotomi MTN MTG A135FS(συμβατικό)

 

Να σημειώσω ότι το κλιματιστικό το θέλω ΜΟΝΟ για ψύξη.

 

εγώ θα έπαιρνα αυτό http://www.apothema.gr/hitachi_rasrac-14kh3-61758-p

366E

Link to comment
Share on other sites

Dio66 καταρχάς σε ευχαριστώ,αλλά πες μου αν θες, αυτό το προτείνεις εκ πείρας ή απλά επειδή η Hitachi ίσως να θεωρείται μεγαλύτερο όνομα στον κλιματισμο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού για το δωμάτιό μου. Παρακάτω είναι τα χαρακτηριστικά του δωματίου:

 

1. Δωμάτιό: 9 τ.μ. και 2.7 μ. ύψος.

2. Με το που ανοίγω την πόρτα του δωματίου βγαίνω σε ένα μικρό χώλ: 2 τ.μ.

3. Το μικρό χωλ επικοινωνεί και με το μπάνιο: 6 τ.μ.

4. Χτίστηκε το 96 οπότε φαντάζομαι πως ίσως να έχει σχετικά καλή μόνωση αλλά δεν ξέρω πως να μετρήσω την μόνωση. Όποια σκέψη καλοδεχούμενη.

5. Το δωμάτιο δεν κοιτάει άμεσα τον ήλιο, είναι βόρειο ανατολικό. Ειδικά για απόγευμα/βράδυ που το θέλω δεν έχει πρόβλημα έκθεσης στον ήλιο. Επίσης, το μπαλκόνι της διπλανής πολυκατοικίας στα δεξιά μου κρύβει και τον πρωινό ήλιο (καλό!).

6. Είμαι στον 2ο όροφο. Η πολυκατοικία έχει σύνολο 7 ορόφους.

7. Αριστερά έχει κολλημένη άλλη πολυκατοικία.

8. Δεξιά έχω τις σκάλες της πολυκατοικίας και το κοινόχρηστο πάτωμα.

 

Σκέφτομαι 9000 εώς 12000 BTU χωρίς inverter.

 

1. Συμφωνείτε με το μη inverter;

2. Αρκεί για να καλύψει και τους τρεις χώρους ή πρέπει να πάρω μεγαλύτερο;

 

Πια η γνώμη σας για τα παρακάτω:

http://www.skroutz.gr/s/342255/Toyotomi-MTN-MTG-A128FS.html

http://www.skroutz.gr/s/1759627/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A128VL.html

http://www.skroutz.gr/s/342253/Toyotomi-MTN-MTG-A135FS.html

 

Και η σύγκρισή τους:

http://www.skroutz.gr/products/compare_selected_products/407?compare=342255%2C1759627%2C342253

 

Είμαι ανοιχτός σε ιδέες, προτάσεις, σχόλια κλπ.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ,

Βασίλης.

Link to comment
Share on other sites

Dio66 καταρχάς σε ευχαριστώ,αλλά πες μου αν θες, αυτό το προτείνεις εκ πείρας ή απλά επειδή η Hitachi ίσως να θεωρείται μεγαλύτερο όνομα στον κλιματισμο?

 

Το προτείνω γιατί είναι κοντά στην τιμή που ψάχνεις και για λόγω ότι είναι Hitachi.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού για το δωμάτιό μου. Παρακάτω είναι τα χαρακτηριστικά του δωματίου:

 

1. Δωμάτιό: 9 τ.μ. και 2.7 μ. ύψος.

2. Με το που ανοίγω την πόρτα του δωματίου βγαίνω σε ένα μικρό χώλ: 2 τ.μ.

3. Το μικρό χωλ επικοινωνεί και με το μπάνιο: 6 τ.μ.

4. Χτίστηκε το 96 οπότε φαντάζομαι πως ίσως να έχει σχετικά καλή μόνωση αλλά δεν ξέρω πως να μετρήσω την μόνωση. Όποια σκέψη καλοδεχούμενη.

5. Το δωμάτιο δεν κοιτάει άμεσα τον ήλιο, είναι βόρειο ανατολικό. Ειδικά για απόγευμα/βράδυ που το θέλω δεν έχει πρόβλημα έκθεσης στον ήλιο. Επίσης, το μπαλκόνι της διπλανής πολυκατοικίας στα δεξιά μου κρύβει και τον πρωινό ήλιο (καλό!).

6. Είμαι στον 2ο όροφο. Η πολυκατοικία έχει σύνολο 7 ορόφους.

7. Αριστερά έχει κολλημένη άλλη πολυκατοικία.

8. Δεξιά έχω τις σκάλες της πολυκατοικίας και το κοινόχρηστο πάτωμα.

 

Σκέφτομαι 9000 εώς 12000 BTU χωρίς inverter.

 

1. Συμφωνείτε με το μη inverter;

2. Αρκεί για να καλύψει και τους τρεις χώρους ή πρέπει να πάρω μεγαλύτερο;

 

Πια η γνώμη σας για τα παρακάτω:

http://www.skroutz.gr/s/342255/Toyotomi-MTN-MTG-A128FS.html

http://www.skroutz.gr/s/1759627/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A128VL.html

http://www.skroutz.gr/s/342253/Toyotomi-MTN-MTG-A135FS.html

 

Και η σύγκρισή τους:

http://www.skroutz.gr/products/compare_selected_products/407?compare=342255%2C1759627%2C342253

 

Είμαι ανοιχτός σε ιδέες, προτάσεις, σχόλια κλπ.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ,

Βασίλης.

γεια χαρα

το 9αρι θα σε υπερκαλυψει. τωρα οσον αφορα αν θα ειναι συμβατικο η οχι ,ειναι αναλογα το ποσες ωρες θα το λειτουργεις,το αν θες το εσωτερικο να ειναι θορυβωδες η οχι, κτλ

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα

το 9αρι θα σε υπερκαλυψει. τωρα οσον αφορα αν θα ειναι συμβατικο η οχι ,ειναι αναλογα το ποσες ωρες θα το λειτουργεις,το αν θες το εσωτερικο να ειναι θορυβωδες η οχι, κτλ

 

Το skroutz δεν έχει την πληροφορία του θορύβου.

Επίσης, όσον αφορά το inverter/not inverter, έχουμε καμία ένσταση; Επειδή όλοι μου λένε να μην βάλω not inverter.

Link to comment
Share on other sites

Αν πατησεις χαρακτηριστικά θα δεις τα db. Το inverter είναι σίγουρα καλύτερο. Τα συμβατικά έχουν καταργηθεί από πολλές μεγάλες εταιρείες και βάση ευρωπαϊκής οδηγίας από φέτος όσα έχουν EER μικρότερο του 3.6 απαγορεύεται η εισαγωγή τους στην Ε.Ε. Οσα έχουν μείνει θα πουληθούν με ότι και αν σημαίνει αυτό
Link to comment
Share on other sites

Αν πατησεις χαρακτηριστικά θα δεις τα db. Το inverter είναι σίγουρα καλύτερο. Τα συμβατικά έχουν καταργηθεί από πολλές μεγάλες εταιρείες και βάση ευρωπαϊκής οδηγίας από φέτος όσα έχουν EER μικρότερο του 3.6 απαγορεύεται η εισαγωγή τους στην Ε.Ε. Οσα έχουν μείνει θα πουληθούν με ότι και αν σημαίνει αυτό

 

Το καίω πολλές ώρες. Ήδη από τώρα αρχίζω να τραβάω ζόρια με τις ζέστες. Οπότε ίσως να με συμφέρει με inverter. Από την άλλη αν είναι να κάνω απόσβεση σε 2 χρόνια, δεν με ενδιαφέρει και πολύ.

 

Το καλό με τα non inverter είναι πως είναι πολύ φτηνά, όπως αυτό το toyotomi.

Link to comment
Share on other sites

Φθηνα είναι επειδή δεν έχουν εξελιχθεί εδώ και καιρό γιατί τα Inverter πλέον πουλάνε,αλλά γενικά τα φθηνά μηχανηματα πρέπει να αποφεύγονται .Η ποιότητα τους σπάνια είναι καλη και να σου χαλάει το μηχανημα είναι το λιγότερο ,μην πάρει φωτιά και τύχει και να κοιμάσαι κιόλας.Κουζίνες και κλιματιστικά ειναι οι συνηθες αιτίες φωτιάς στα σπίτια.
Link to comment
Share on other sites

Το καίω πολλές ώρες. Ήδη από τώρα αρχίζω να τραβάω ζόρια με τις ζέστες. Οπότε ίσως να με συμφέρει με inverter. Από την άλλη αν είναι να κάνω απόσβεση σε 2 χρόνια, δεν με ενδιαφέρει και πολύ.

 

Το καλό με τα non inverter είναι πως είναι πολύ φτηνά, όπως αυτό το toyotomi.

 

Απόσβεση σε 2 χρόνια? Θέλει πιο πολύ. Αλλά σκέψου ότι το "παντρεύεσαι". Δεν είναι ότι σε 2 χρόνια θα βάλεις άλλο. Αν έχεις ανάγκη και οικονομική δυνατότητα να το έχεις αναμένο όλη μέρα, πήγαινε σε ινβερτερ. Αλλιώς αν θες να το βάζεις που και που να "σπάει" λίγο η ζέστη, πήγαινε σε απλό.

(Ενημερωτικά όλη μέρα, δηλαδή περίπου ένα 12ωρο θα σου κοστίσει περίπου 80-120 ευρώ στο 4μηνο της ΔΕΗ, μπορεί και παραπάνω)

 

Όσο αφορά το θόρυβο, η διαφορά είναι ότι η εξωτερική μονάδα αν είναι ινβερτερ κάνει λιγότερο θόρυβο. Οι εσωτερικές όλες πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα είναι στην πραγματικότητα (άσε τι λένε οι μετρήσεις)

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Ακυρο:

Έχεις κλιματιστικό για πέταμα που λειτουργεί? Μην το πετάς! Χάρισε το στην επιστήμη και βοήθησε ένα φοιτητή στην έρευνά του... ... ...:blink:

 

Αμα λειτουργει γιατι να το πεταξει καποιος? Γιατι να το χαρισει? Γιατι να το δωσει σε εναν φοιτητη που το θελει για την "ερευνα" του , και οχι σε μια οικογενεια που δεν εχει λεφτα να παρει πχ?..

Τουλαχιστον φιλε μου dal_kos τροποποιησε την υπογραφη σου και ζητα και χαλασμενα κλιματιστικα. Και φτιαξτα ωστε να λειτουργουν. Εκει ειναι η μαγκια!..

 

Ρε παιδια τι ζεστη ειναι αυτη αυτες τις μερες. Παρακαλω το Θεο να ερθουν καταιγιδες, δεν εχω προλαβει ακομα να φορεσω τα μακρυμανικα που αγορασα το χειμωνα..:p

Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικά της NIPPON είναι αξιόπιστα; http://goo.gl/eIxwp

Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω πληροφοριες.. και οι τιμές μου φαίνονται τρελές, ιδίως για το 18ρι

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού για ψύξη και θέρμανση. Ο χώρος είναι γύρω στα 35 τετραγωνικά(σαλόνι). Έχω ψιλο-καταλήξει στο http://www.skroutz.gr/s/2833450/Hitachi-RAK-50PPA-RAC-50WPA.html . Πως το βλέπετε το συγκεκριμένο; Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...