Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.Παρακαλω τον κΣταρενιο η οποιον μπορει να με βοηθησει..Εχω ενα καινουργιο TOYOTOMI 24αρι οχι INVERTER .Κατω απο τους +5 βαθμους πιανη παγο στον συμπιεστη και σιγα σιγα αχιζει να βγαζει κρυο αντι ζεστο.Η εξωτερικη μοναδα ειναι καλα προστατευμενη κατω απο πιλωτη και μπορω να κανω οποιαδηποτε επεμβαση σ αυτην.Καποιος ψυκτικος μου ειπε οτι μπορω να βαλω αντισταση για να θερμανω τις ψυκτρες αλλα δεν μου ειπε λεπτομερειες.Γενικα λογω του στεγασμενου μπορω να κανω οτιδηποτε.Καμια ιδεα ΄καποιος΄¨

 

εχω το ακιρα το toyotomi, φετος το πηρα δεν ειναι ινβερτερ, και τοχω σε ταρατσα. τοβαλα προχθες και δεν ειχε κανενα προβλημα δουλευε αψογα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Παρακαλω τον κΣταρενιο η οποιον μπορει να με βοηθησει..Εχω ενα καινουργιο TOYOTOMI 24αρι οχι INVERTER .Κατω απο τους +5 βαθμους πιανη παγο στον συμπιεστη και σιγα σιγα αχιζει να βγαζει κρυο αντι ζεστο.Η εξωτερικη μοναδα ειναι καλα προστατευμενη κατω απο πιλωτη και μπορω να κανω οποιαδηποτε επεμβαση σ αυτην.Καποιος ψυκτικος μου ειπε οτι μπορω να βαλω αντισταση για να θερμανω τις ψυκτρες αλλα δεν μου ειπε λεπτομερειες.Γενικα λογω του στεγασμενου μπορω να κανω οτιδηποτε.Καμια ιδεα ΄καποιος΄¨

 

Καλημέρα. Όταν λες στεγασμένο εννοείς κλειστό χώρο; Γιατί αν είναι έτσι λογικό είναι να μην μπορεί να δουλέψει σωστά. Πρέπει να ανανεώνεται ο αέρας εκεί που βρίσκεται η μονάδα, ούτε πλαστικά καλύμματα σε μπαλκόνια ούτε τίποτα δεν πρέπει να χρησιμοποιείται...

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΚΙΡΑ ειναι INVERTER το δικο μου συμβατικο..Αλλα απο τους +5 να τα παιζει...Παντως επαναλαμβανω εκει που ειναι μπορω να κανω οποιαδηποτε πατεντα.

 

Οχι απλα ειναι στεγασμενο καλα και δεν το βλεπει ουτε ηλιος ουτε βροχη.

 

Σορυ για το ακιρα ισως κανω λαθος εν πασει περιπτωση το δικο μου ειναι το TAN TAG A-70GW MADE IN JAPAN και ειναι σε χωρο 45 τετ που σε θερμοκρασιες πανω απο +5 τον κανει ανετα φουρνο..

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα ειναι στεγασμενο καλα και δεν το βλεπει ουτε ηλιος ουτε βροχη.

 

Πόσα μέτρα σωληνώσεις έχει η εγκατάσταση; Γενικά τους 5 βαθμούς πώς τους μετράς δίπλα στο μηχάνημα ή σε άσχετο μέρος σε μπαλκόνι πχ;

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατασταση εχει 1,5 μετρα σωληνα και το θερμομετρο ειναι μη επιρεαζομενο.Αλλωστε στις ιδιες θεσεις ειχα μεχρι περυσι ενα 18αρι αγνωστου πατρος και εγκατελειπε τη θερμανση οταν πια εφτανε το 0.Τουτο ειναι καινουργιο...δεν καταλαβαινω...τοσο ανικανο ειναι...
Link to comment
Share on other sites

Το ΑΚΙΡΑ ειναι INVERTER το δικο μου συμβατικο..Αλλα απο τους +5 να τα παιζει...Παντως επαναλαμβανω εκει που ειναι μπορω να κανω οποιαδηποτε πατεντα.

 

αυτο το μοντελο εχω

 

http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Se-14-atokes-doseis-Toyotomi-akira-gan-gag-a240vl-23-800-26-500-btu-h-on-off-klimatistiko.618376.html

 

δεν ειναι ινβερτερ, αλλα στις προδιαγραφες του λεει οτι για θερμανση δουλευει με εξωτερικη θερμοκρασια απο -7 εως +24.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Παρακαλω τον κΣταρενιο η οποιον μπορει να με βοηθησει..Εχω ενα καινουργιο TOYOTOMI 24αρι οχι INVERTER .Κατω απο τους +5 βαθμους πιανη παγο στον συμπιεστη και σιγα σιγα αχιζει να βγαζει κρυο αντι ζεστο.Η εξωτερικη μοναδα ειναι καλα προστατευμενη κατω απο πιλωτη και μπορω να κανω οποιαδηποτε επεμβαση σ αυτην.Καποιος ψυκτικος μου ειπε οτι μπορω να βαλω αντισταση για να θερμανω τις ψυκτρες αλλα δεν μου ειπε λεπτομερειες.Γενικα λογω του στεγασμενου μπορω να κανω οτιδηποτε.Καμια ιδεα ΄καποιος΄¨

 

Απόψυξη κάνει περισσότερο όταν έχει κρύο με υγρασία ,και όχι μονο χαμηλή θερμοκρασία.Το μηχανημα ειναι το Gosai Iαπωνίας 3ετιας δοκιμασμενο ,

έχει καλή ποιοτητα κατασκευής ,και επισημα δίνει τιμη για λειτουργία μέχρι -10 βαθμούς. Θα πρέπει να αποκλείσεις το μηχανημα να έχει κάτι λάθος στην τοποθέτιση,κάτι που αναφέρουν οι οδηγίες αλλιώς υπάρχει και η εγγύηση και όχι οι πατέντες.Επίσης πρέπει να αποκλεισεις ότι δεν ισχύουν αυτά που έχουμε συζητήσει "κλιματιστικό δεν βγάζει ζεστό αέρα" σε 2-3 σελίδες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4384756#post4384756

 

αυτο το μοντελο εχω http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Se-14-atokes-doseis-Toyotomi-akira-gan-gag-a240vl-23-800-26-500-btu-h-on-off-klimatistiko.618376.html δεν ειναι ινβερτερ, αλλα στις προδιαγραφες του λεει οτι για θερμανση δουλευει με εξωτερικη θερμοκρασια απο -7 εως +24.

 

Μπορεί να μην έχεις πρόβλημα ,αλλα αυτό αφορά κάθε επιμέρους εγκατάσταση .Το Αkira πλέον είναι Κινέζικο φασόν.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα ειμαι αναμεσα σε Fisher κ Haier η Midea ποιο απο αυτα προτινετε ?ο χωρος ειναι 25τμ περιπου κ ελαγα για 12αρη inverter για θερμανση κ ψυξη

 

Thnx

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο να μην έχει την λειτουργία Αuto.:confused:Eιδικά τα πρώτα Mirror σαν αυτό που έχεις,λόγω καλής ποιοτητας εκαναν γνωστή την LG στον κλιματισμό.Πιθανόν να έχεις καμια παραλλαγή είτε το μηχανημα έχει την δυνατότητα απλά κυκλοφορισε με κοντρολ που δεν έχει, για κάποια άλλη αγορά και κατέληξε και Ελλάδα.:wacko: Η λειτουργία των Inverter είναι να κόβει το κλιματιστικό όταν πιασει την επιθυμητη θερμοκρασία στον χώρο έχει,δεν έχει λειτουργία Αυτο .Αυτό γίνεται μόνο αν κάνει το μηχανημα για τον χώρο μας και είναι σε καταλληλη θέση.

 

και εγώ για το control φαντάζομαι οτι κάτι μπορεί να φταίει.

ειναι πολυ απλη λειτουργία. δεν γίνεται να εχει φίλτρο Plasma Πχ και να μην έχει auto mode.

θα πάρω ενα τηλεκοντρολ Universal απο ebay να δοκιμάσω.

 

πάντως για την εγκατάσταση έχουν τηρηθεί όσα λέει το εγχειρίδιο σχετικά με αποστάσεις απο τοίχους κλπ κλπ.

το μονο που μου είχε προτείνει ο εγκαταστάτης τότε ήταν να μπεί λίγο πιο ψήλα αλλα δεν μου άρεσε σαν εικόνα

 

http://img197.imageshack.us/img197/4906/rimg0405large.jpg

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ηρθε ο καιρός να αγοράσω και γώ ενα inverter .

Έχω καταλήξει στις εξής επιλογές κατα σειρα φθίνουσα με βάση COP EER

1) http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=558&category_id=153&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1 LG COP 5.6 EER 5.6

 

2) http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=39&category_id=17&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1 Mitsubishi COP 5.25 EER 5.15

 

3) http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=510&category_id=136&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1 Fujitsu COP 4.71 EER 4.5

 

4) http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=181&category_id=153&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1 LG COP 4.57 EER 4.55

 

Τα 2 πρώτα με τα υψηλά COP EER (πάνω απο 5) παίζουν στα 800-900 ευρώ

Τα άλλα 2 στα 650 ευρώ περίπου.

 

Για τα 2 πρώτα (αν βάλω βαθεια το χέρι μου στην τσέπη)

Θέλω την γνώμη σας περί αξιοπιστίας των μονάδων αυτών. Ναι μεν το LG (1) έχει την υψηλοτερη ενεργειακή αποδοτικότητα αλλά κατα πόσο αξιοπιστο είναι; Μήπως να προτιμήσω το Mitsubishi ;

 

Επίσης αν προτιμήσω τελικά να παώ σε οικονομικότερη λύση (3) (4)

Να κοιτάξω για το fujitsu;

 

 

Και κάτι άσχετο απο αυτά και συγνώμη που σας κουράζω:

Έχω ενα κλιματιστικό fujitsu συμβατικο παλιό . Στην εξωτερική μονάδα έχει μόνο μια αποχέτευση για τα συμπυκνώματα.

Οταν δουλέυει στην θέρμανση στάζει νερό απο μια τρύπα κάτω απο την εξωτερική μονάδα που είναι δίπλα στον αποχευτετικό σωλήνα .

Όταν δουλεύει στην ψύξη βγάζει συμμπηκνώματα απο τον αποχετευτικό σωλήνα. Να υποθέσω ότι ο τεχνικός που μου το σύνδεσαι επρεπε να βάλει και δεύτερο αποχετευτικο σωλήνα για την θέρμανση ; Τα κλιματισιτκά έχουν 2 αποχετευτικούς σωλήνες για ψύξη και θέρμανση;

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα μοντέλα έχουμε αναφερθει σε προηγούμενα όπου θα διαβάσεις ότι καλύτερο είναι το Mitsubishi :) Προηγείται όμως τι θα σου πει τεχνικός ταιριάζει για τον χώρο σου.Στο θέμα του συμβατικου παλιου fujitsu έπρεπε να έχει και δεύτερο αποχετευτικο σωλήνα.

 

και εγώ για το control φαντάζομαι οτι κάτι μπορεί να φταίει.

ειναι πολυ απλη λειτουργία. δεν γίνεται να εχει φίλτρο Plasma Πχ και να μην έχει auto mode.

θα πάρω ενα τηλεκοντρολ Universal απο ebay να δοκιμάσω.πάντως για την εγκατάσταση έχουν τηρηθεί όσα λέει το εγχειρίδιο σχετικά με αποστάσεις απο τοίχους κλπ κλπ.το μονο που μου είχε προτείνει ο εγκαταστάτης τότε ήταν να μπεί λίγο πιο ψήλα αλλα δεν μου άρεσε σαν εικόνα http://img197.imageshack.us/img197/4906/rimg0405large.jpg

 

Tηλεκοντρολ universal δεν καλύπτει όλες τις λειτουργίες.Ρώτα καλύτερα σχετικά στο service της LG:)

 

Γεια χαρα ειμαι αναμεσα σε Fisher κ Haier η Midea ποιο απο αυτα προτινετε ?ο χωρος ειναι 25τμ περιπου κ ελαγα για 12αρη inverter για θερμανση κ ψυξη Thnx

 

Γενικά και αόριστα δεν γίνεται επιλογή , υπάρχουν πολλα μοντέλα με τα Midea να ξεχωρίζουν λόγω υποστήριξης .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Προηγείται όμως τι θα σου πει τεχνικός ταιριάζει για τον χώρο σου.

 

Δεν τίθεται θέμα σε αυτό. Την μελέτη απωλειών χώρου θα την κάνω εγώ ( μηχανολόγος μηχανικός επί πτυχίω ). Λογικά 9αρι θα θέλω σύμφωνα με κάτι πρόχειρους επιπόλαιους υπολογισμούς που έκανα. Για αυτό ζήτησα την αποψη σας μόνο για 9αρια μοντέλα

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Ένα παλιό κλιματιστικό που αντικαταστάθηκε με καινούριο, το αποσυναρμολόγησα, το καθάρισα και το ξανα-συναρμολόγησα. Ο εγγαταστάτης που το αφαίρεσε, μου είπε πως το γύρισε στην ψύξη για να μεταφερθεί το ψυκτικό υγρό στην εξωτερική μονάδα.

Μπορώ να ελέγξω αν δουλεύει χωρίς να συνδεθεί με την εξωτερική μονάδα (σωλήνες), ή μπορεί να προκληθεί βλάβη? Εγώ μπορώ να κάνω μόνο την ηλεκτρική σύνδεση με την εξωτερική μονάδα.

 

Επίσης υπάρχει ένα άλλο εγγατεστημένο, αλλά έχει βλάβη, και δεν έχει δουλέψει τα τελευταία 8 χρόνια. Αν επισκευαστεί αξίζει, ή επειδή έχει μείνει πολλά χρόνια σε ακινησία υπάρχει πρόβλημα να έχει γίνει ανεπανόρθωτη βλάβη (π.χ. στο συμπιεστή)?

Edited by Johnge
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά γίνονται με αυτοψία και κρίση απο κοντά από κάποιον που ξέρει.Πειραματα και περιεργια μπορεί να έχουν απρόβλεπτες συνέπειες:confused:
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από stelioskrete >

 

Γεια χαρα ειμαι αναμεσα σε Fisher κ Haier η Midea ποιο απο αυτα προτινετε ?ο χωρος ειναι 25τμ περιπου κ ελαγα για 12αρη inverter για θερμανση κ ψυξη Thnx

 

 

 

(απαντηση απο sterenios:)

(Γενικά και αόριστα δεν γίνεται επιλογή , υπάρχουν πολλα μοντέλα με τα Midea να ξεχωρίζουν λόγω υποστήριξης .

)

 

 

Τι αλλες πληροφορειες θα πρεπει να δωσω για μια σωστη επιλογη???καθος ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω κληματιστικο....βασηκα ελεγα να άρω απο το apothema.gr λογω των 12 η 18 ατοκων δωσεων που εχει ...καποιο απο αυτα εδω ....

http://www.apothema.gr/default.asp?pid=4&la=1&catid=145&attr367-Inverter=1&attr39-12000=1

μια βοηθεια pls......

 

Thnx

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζεις ότι κάνει ενα 12αρι στον χώρο σου (το πιό πιθανό από τα τμ) πρέπει να βρεις κάποιο στα χρήματα που διαθέτεις και δεν αναφέρεις ,

όχι μόνο να επιλέξεις μια φίρμα.Τα περισσότερα της λίστας τα έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα στα υπέρ και κατά τους.:)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε άλλα λίγα και πάρε το Mitsubishi-MSZ-GE25VA

http://www.skroutz.gr/s/81989/Mitsubishi-MSZ-GE25VA.html

Γνώμη μου, δεν θα το μετανοιώσεις...

 

Σας ευχαριστω kiriakosk και Starenios, μαλλον για το GE25VA με βλεπω :) σιγουρα πιο αποδοτικο απο το Sharp κ με δυνατο airflow...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά και ειμαι καινουργιος στο φόρουμ.

Μπαίνω στο θέμα κατευθείαν:

Ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό inverter για παιδικό δωμάτιο 10 τμ. 2ος οροφός και απο πάνω «παίζει» ταράτσα

Σκέφτομαι για 9ράκι..αλλά θέλουμε την εσωτερική πόρτα να σπάει για να ανανεώνεται ο αέρας.

1)Κάνει το 9άρι?

2)Τα κριτηήρια με βάση τους πωλητες ειναι

α)κατανάλωση

β)καλά φίλτρα (ειναι για μωρο 10μηνών

γ)οσο γίνεται πιο αθόρυβο

δ)καλή λειτουργεια αφύγρανσης

 

Αν ισχύουν αυτα που λένε οι κατασκευαστές εχω επιλέξει τα εξής μοντέλα

gree hansol :EER 5,15 COP 5,09 Συμπιεστή Daikin/ 10 χρόνια εγγύση/ χαμηλό κόστος (ΚΙΝΑ)

Mitsubishi:kiri****** zenMSZ-EfF25VE EER4,59 COP4,57 (ΤΑΫΛΑΝΔΗ)

B]Mitsubishi[/b]: MSZ-FH25VE EER5,15 COP 5,52 /περισσότερα φίλτρα (ΤΑΫΛΑΝΔΗ)

LG Prestige H09MW EER5,6 COP 5.6 / 17decibel /ενισχυμένα φίλτρα (ΚΟΡΕΑ)

Toyotomi: Takara TAN/TAG-A10-HDI ΕΕR 5,31 COP 5,43 ιονιστή και πολλά φίλτρα (ΚΙΝΑ)

 

Πέρα απο τα μοντέλα που σας παραθέτω εχετε εσείς να προτείνετε κάτι σε toshiba ή σε κάποια άλλη εταιρεία?

Απο τα μοντέλα που σας εγραψα τον πρώτο λογο εχουν το gree & lg λόγω δυνατοτήτων και χαμηλου κόστους

Είναι καλό να υπάρχει ιονιστής σε παιδικό δωμάτιο? κάποιος πωλητης μου ειπε οτι δεν κάνει ιονιστής για τα παιδιά

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Edited by legga
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Για την χρήση που το θες λόγω παιδιού, καλύτερη επιλογή είναι να πάρεις μηχανημα που κάνει καθαρισμό αέρα μέσω ιονιστη.Οι πωλητές λένε με ότι τους συμφέρει να πουλήσουν στο μαγαζί τους. Για τα τμ που αναφέρεις 9αρι σε καλύπτει ,αν θες να πηγαίνει ο αερας και αλλού το βάζεις φάτσα στη εσωτερική πόρτα και παίρνεις 12αρι.Περισσότερα θα σου πει τεχνικός επιτόπου.

 

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Το Mitsubishi MSZ-FH25VE είναι μοντέλο που μόλις ανακοινώθηκε στην αγορά ,είναι ο αντικαταστάτης του FD οπότε άποψη αν δεν κυκλοφορήσει αρκετά δεν γίνεται να υπάρξει. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες σε ότι διαβάσεις ,μαζί και και του σου πει τενικός για τον χώρο σου ,εδω είμαστε .:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Για την χρήση που το θες λόγω παιδιού, καλύτερη επιλογή είναι να πάρεις μηχανημα που κάνει καθαρισμό αέρα μέσω ιονιστη.Οι πωλητές λένε με ότι τους συμφέρει να πουλήσουν στο μαγαζί τους. Για τα τμ που αναφέρεις 9αρι σε καλύπτει ,αν θες να πηγαίνει ο αερας και αλλού το βάζεις φάτσα στη εσωτερική πόρτα και παίρνεις 12αρι.Περισσότερα θα σου πει τεχνικός επιτόπου.

 

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Το Mitsubishi MSZ-FH25VE είναι μοντέλο που μόλις ανακοινώθηκε στην αγορά ,είναι ο αντικαταστάτης του FD οπότε άποψη αν δεν κυκλοφορήσει αρκετά δεν γίνεται να υπάρξει. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες σε ότι διαβάσεις ,μαζί και και του σου πει τενικός για τον χώρο σου ,εδω είμαστε .:)

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Οταν λές μηχάνημα καθαρισμου αερα μεσω ιονιστή εννοείς κλιματιστικο αν κατάλαβα καλά, εχεις να προτείνεις κάτι? Μήπως κάποιο απο αυτα που ανέφερα κάνει αυτη τη δουλειά?

Οταν λεω να εχω ανοιχτή την πόρτα δεν εννοω να πηγαίνει η ζέστη και σε άλλα δωμάτια απλά θέλω να ανανεώνεται ο αέρας στο χώρο.

Αυτα που διάλεξα πως σου φαίνονται σαν μηχανήματα?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικό καθαρισμό αέρα μέσω ιονιστή και όχι απλά να παρέχουν συμπληρωματικά ή διαφημιστικά ,εχουν τα παρακατω που έχουμε αναφερθεί κατα επανάληψη http://www.skroutz.gr/s/269323/Sharp-AY-XP9LSR.html -http://www.skroutz.gr/s/2074347/Panasonic-Etherea-CS-CU-XE9NKEW.html -http://www.skroutz.gr/s/268927/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-10PAVP-E-RAS-10PKVP-E.html

 

Από τα παραπάνω που διαλεξες ,έχεις μοντέλα της Mitsubishi που έχει την φίρμα και προιστορία στον κλάδο,με άλλα δευτεροκλασατων εταιριών με αναμικτες εντυπώσεις που έχουμε συζητήσει πολλές φορές.Λογικά το νεο μοντέλο της θα είναι επίσης καλό μηχανημα με την επιφύλαξη να το δούμε να κυκλοφορεί, ενώ το πρώτο που ανέφερες είναι υπερτιμημένο για ότι προσφέρει και υπάρχουν στα χρήματα αυτά καλύτερες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ...πρωτο μου μνμ ... η κατασταση εχει ως εξης ... ενδιαφερομαι για αγορα ενος κλιματιστικου για ενα χωρο 25 τ.μ ενιαιο ... δεν εχω μπορεσει να διαβασω αρκετες σελιδες απο το τοπικ αυτο .... και ετσι το ξερω σιγουρα πως επαναλαμβανομαι ... απο οτι εχω καταλαβει το inverter ειναι βασικο στοιχειο ... επισης για το χωρο μου θα πρεπει να παω σιγουρα στη κατηγορια 12000 btu ... Να τονισω πως βρισκομαι Τριπολη και συχνα το Θερμομετρο χτυπαει μηδενικα, η βασικη χρηση για την οποια το προοριζω ειναι η θερμανση ... δε διαβασα καπου για τα κληματιστικα Morris ... τι εχετε να πειτε για αυτα και αν γνωριζετε κατι για το συγκεκριμενο

 

https://www.skroutz.gr/s/446192/Morris-DCIN-35102.html

 

Κυριως λογω ομορφιας το αναφερω γιατι απο τα αλλα ειμαι στοκος και δε ξερω για αυτο και ζηταω την αποψη σας ... διαθεσιμο μπατζετ ειναι εκει κοντα στα 500 ...

Οποια βοηθεια σας θεμιτη και ευχαριστω προκαταβολικα ...

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Εχουμε αναφερθεί εδω για τα Μorris http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3739737#post3739737
Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζεις ότι κάνει ενα 12αρι στον χώρο σου (το πιό πιθανό από τα τμ) πρέπει να βρεις κάποιο στα χρήματα που διαθέτεις και δεν αναφέρεις ,

όχι μόνο να επιλέξεις μια φίρμα.Τα περισσότερα της λίστας τα έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα στα υπέρ και κατά τους.:)

 

Ο χωρος ειναι 25τμ περιπου καθιστικο στον 3ο οροφο με ταρατσα απο πανο... η πολυκατοικια εδω ειναι καπος παλια οποτε απο μονωση πασχει...κρυο το χειμωνα ζεστη το καλοκαιρι ,οποτε λεω οτι ειναι καλη λυση το κλιματιστικο μιας κ θα με καλυπτει κ χειμωνα κ καλοκαιρι...ενας γνωστος τεχνικος που ηρθε απο δω μου ειπε οτι το 9αρη θα ειναι μικρο κ προτεινε 12αρι ...οσο αναφορα το inverter ειπε οτι ενω ειναι πιο χαμηλο σε καταναλωση αν παθει κατι ειναι ακριβα τα ανταλακτικα του...με αυτα τα δεδωμενα μπορεισ να προτεινεις καποιο? η φιρμες που εβαλα πιο πανο ηταν λογο τιμης που τα βρησκο αλλα κ δοσεων

 

Thnx

Link to comment
Share on other sites

... ενδιαφερομαι για αγορα ενος κλιματιστικου για ενα χωρο 25 τ.μ ενιαιο ...

... Να τονισω πως βρισκομαι Τριπολη και συχνα το Θερμομετρο χτυπαει μηδενικα, η βασικη χρηση για την οποια το προοριζω ειναι η θερμανση ...

 

 

Για 25τμ, στην Τρίπολη και με έμφαση στη θέρμανση, το συγκεκριμένο είναι πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...