Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά και χαρά σε όλους!

Αναγκάστηκα να προβώ σε έρευνα αγοράς για κλιματιστικό και συμπτωματικά βρήκα το θέμα στο forum σας. Ειλικρινά, είναι εντυπωσιακό το μέγεθος των πληροφοριών που έχουν αναρτηθεί. Και μιας και μιλάμε για κλιματισμό, τα "θερμά" μου συγχαρητήρια σε όσους συνεισφέρουν! :D

 

Μετά απο ώρες και ώρες αναζήτησης στο διαδίκτυο, ανάγνωσης φυλλαδίων, προσπάθειας ανεύρεσης μοντέλων ευρείας διάθεσης και καταστήματος με χαμηλές τιμές, (καθώς επίσης και μπόλικη δόση αναποφασιστικότητας απο μεριάς μου), έχω να πώ οτι για κάποιον άσχετο με το αντικείμενο, η εκτέλεση μιας ολοκληρωμένης έρευνας αγοράς, είναι απλά μαρτύριο! Αναντιστοιχία προϊόντων, μη- διαθεσιμότητα, άσχετοι ή/και αδιάφοροι πωλητές, ΤΡΑΓΙΚΑ website εταιρειών ή/και αντιπροσωπειών... Έλεος....

 

Ας μπώ στο ψητό όμως, Θα ήθελα να σας αναφέρω την περίπτωσή μου - η οποία βέβαια δεν είναι κάτι το σπάνιο. Σκοπός είναι η εγκατάσταση δύο μονάδων σε δύο υπνοδωμάτια, 10 και 12 τ.μ. αντίστοιχα, οπότε προσανατολιζόμαστε 9.000 BTU (2,5 ΚW).

 

Αρχικά έγινε η σκέψη μήπως γίνει αγορά Multi, μιας και υπάρχει προεγκατάσταση σωληνώσεων απο τον κατασκευαστή που να υποστηρίζει και multi, ωστόσο το κόστος αποδείχθηκε απαγορευτικό για τα "πλεονεκτήματα" αυτής της λύσης (πιο ήπιο αισθητικό αποτέλεσμα και ελαχιστοποίηση καταλαμβανόμενου χώρου απο μια εξ. μονάδα, αντί για δύο - περίπου 400€ επιπλέον...μας δουλεύουνε;;;;). Οπότε κατέληξα να κοιτάω τα split.

 

Το κόστος των μονάδων να είναι πάνω-κάτω μέχρι 1300€. Δεδομένου οτι θα μπούν σε υπνοδωμάτια, θέλουμε να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβα και να παρέχουν όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα αέρα, για να κοιμόμαστε ήρεμα, ωραία και υγειινά. Απο ευκολίες και fancy features, δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις - χρηστικά πράγματα, sleep mode/timer και ότι άλλο ενδέχεται να είναι λειτουργικό. Επίσης, επειδή οι εξωτερικές μονάδες θα τοποθετηθούν στον εξωτερικό τοίχο των δωματίων, κάτω απο το παράθυρο του κάθε δωματίου, σκέπτομαι μήπως θα πρέπει να λάβω υπ' όψιν μου και το θόρυβο της εξωτερικής μονάδας.

 

Έχω καταλήξει στα Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA και Mitsubishi Heavy SRK-25ZJ-S.

Το MSZ-GE25VA είναι ελαφρώς πιο ακριβό, (περίπου 50€ ακριβότερο, δεδομένου οτι θα πρέπει να γίνει και η αγορά των προαιρετικών φίλτρων - τα οποία μου είπαν οτι κοστίζουν 15€). Όσον αφορά στα χαρακτηριστικά εμφανίζεται κατά 12% πιο αποδοτικό (EER/COP), ελαφρώς πιο αθόρυβο (19db έναντι 21db για την εσωτερική / 47db έναντι 60db για την εξωτερική), ενώ δεν έχει τηλεχειριζόμενη κίνηση για τις κάθετες γρίλιες και Self Clean operation.

 

Ερωτήσεις:

1.) Όσον αφορά στα φίλτρα, με αγορά προαιρετικών, θα είναι στα ίδια επίπεδα;

2.) Διάβασα σε προηγούμενα post σχετικά με την αντικατάσταση στα φίλτρα των ανωτέρω μοντέλων, οτι η Heavy συμβουλέυει αλλαγή φίλτρων κάθε 1 χρόνο, ενώ η Electric κάθε 10 χρόνια - ωστόσο στα user manual που κοίταξα (μέσω Internet) και οι δύο εταιρείες αναφέρουν για αντικατάσταση ετησίως. MSZ-GE25VA User Manual, SRK-25ZJ-S User Manual.

3.) Εάν έχει κάποιος εμπειρία με τα ανωτέρω κλιματιστικά, θα παρακαλούσα για μια εκ νέου ετυμηγορία! :) (Έχω ήδη διαβάσει τα προηγούμενα posts, θα επιθυμούσα ενημέρωση εντυπώσεων μιας και έχει μεσολαβήσει καιρός).

4.) Εάν έχει κάποιος άλλα μηχανήματα να προτείνει εναλλακτικά (κατά προτίμηση με προσωπική εμπειρία και σχολιασμό), σε αυτή την κατηγορία χρημάτων, θα ήταν ευχάριστο.

5.) Ευχαριστώ για την υπομονή σας, ελπίζω να μην ήταν απωθητικό το μήνυμά μου! :X

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά ενδιαφέρομε για ενα 18ρη ινβερτερ τη μου προτείνετε στα 700-800 ? ευχαριστώ

Toyotomi Kuro MTN/MTG-A356DV σε αυτά τα χρήματα πουλάνε αρκετά, είναι ένας συμβιβασμός, πλην όμως νέα μοντέλα δεν ξέρουμε τι θα δείξει ο χρόνος που είναι ο μεγαλύτερος κριτής...

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΑΓΝΟΟΥΣΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ PANASONIC.ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

 

ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ:MITSUBISHI H.I. SRK/SRC-25 ZGX-S ((ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΤΟ MITSUBISHI H.I. SRK/SRC-25 ZJX-S).EXEI IONΙΣΤΗ;ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΟ ΤΟΥ MITSUBISHI H.I. SRK/SRC-25 ZJX-S, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει στα Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA και Mitsubishi Heavy SRK-25ZJ-S.

Το MSZ-GE25VA είναι ελαφρώς πιο ακριβό, (περίπου 50€ ακριβότερο, δεδομένου οτι θα πρέπει να γίνει και η αγορά των προαιρετικών φίλτρων - τα οποία μου είπαν οτι κοστίζουν 15€). Όσον αφορά στα χαρακτηριστικά εμφανίζεται κατά 12% πιο αποδοτικό (EER/COP), ελαφρώς πιο αθόρυβο (19db έναντι 21db για την εσωτερική / 47db έναντι 60db για την εξωτερική), ενώ δεν έχει τηλεχειριζόμενη κίνηση για τις κάθετες γρίλιες και Self Clean operation.

Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA κατά την άποψη μου είναι καλύτερη λύση στα σημεία, θόρυβος, κατανάλωση. 50€ παραπάνω θα κάνεις απόσβεση σε 2-4 χρόνια και από εκεί και πέρα θα έχεις και "κέρδος" σε σχέση με την κατανάλωση της εναλλακτικής λύσης.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια συζήτηση προσφατα με εναν ψυκτικό ο οποιος μου ειπε οτι δεν αξιζει να παρω Inveter κλιματιστικό γιατι τελικα δεν ειναι και τοσο οικονομικα σε σχεση με τα απλα κλιματιστικα κι οτι το μονο που προσφερουν ειναι σταθερη θερμοκρασια μονιμα και χαμηλοτερο θορυβο κατα την λειτουργια τους.

Επισης μου ειπε οτι ειναι πολυ ευαισθητα οσον αφορα το ρευμα και οτι καιγονται ευκολα οι πλακετες τους...

 

τι εχετε να πειτε για τα παραπανω οι γνώστες επι του θεματος;

Ειμαι σε αναζήτηση για την αγορα καινούριου κλιματιστικου και πραγματικα μετα απο αυτη τη συζήτηση, δεν ξερω τι να αγοράσω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πριν λιγους μηνες ειχα ρωτησει στο foroum για ενα ιnverter A/A που θελω για ενα χωρο γυρω στο 70++ τετραγωνικα.φυσικα μου ειπατε για 24.000btu και μου προτεινατε τα mitsubishi.

τελικα ειναι τα μονο που δεν μου ταιριαζουν λογο χωρου.πρεπει αυστηρα να ειναι κατα απο 1μετρο η εσωτερικη μοναδα.κατεληξα τελικα σε αυτα

http://www.skroutz.gr/s/335552/Toyotomi-Kuro-MTN-MTG-A371DV.html

http://www.skroutz.gr/s/335552/Toyotomi-Kuro-MTN-MTG-A371DV.html

http://www.skroutz.gr/s/6238/Fujitsu-ASYA24LC.html

http://www.skroutz.gr/s/40732/Fujitsu-ASYB24LD.html

και τελος εαν και ξεφευγει στην τιμη http://www.skroutz.gr/s/270092/Fujitsu-AWYZ24LB.html

 

να πω οτι το θελω κυριως για θερμανση και οτι εχω και μια μπεμπουλα οποτε εαν τα φιλτρα σε καποιο ειναι ανωτερα ισως να μου ηταν χρησιμοτερο..

 

Γεια σας και πάλι, κλίνω προς mitsubishi, αλλά με προβληματίζει το παραπάνω post.

θέλω να ρωτήσω τους κατόχους mitsubishi 1)αν ισχύει αυτό και αν ναι

2)σε ποια απόσταση αναφέρεται α)εσωτερικής μονάδας από δάπεδο ή ταβάνι? β) εσωτερικής-εξωτερικής κατακόρυφη ή ορίζόντια απόσταση?

 

Β)αυτό http://www.skroutz.gr/s/287730/Mitsubishi-MSZ-GE71VA.html?from=autocomplete

ή κάποιο από αυτά?

http://www.skroutz.gr/s/82444/Mitsubishi-SRK-71ZE-S.html?from=autocomplete

http://www.skroutz.gr/s/82444/Mitsubishi-SRK-71ZE-S.html?from=autocomplete

 

Ο χώρος είναι 60τμ και ενδιαφέρει κυριως η ζέστη κ η οικονομία

Με προβληματίζει ότι κάπου αναφέρθηκαν θέματα (για τα 2 τελευταία) με θόρυβο

κ ότι "δεν μπορείς να σταθείς από κάτω" (νομίζω από σένα starenie τε τελευταίο)

 

Τι λέτε?Ευχαριστώ προκαταβολικά :-)

Link to comment
Share on other sites

Toyotomi Kuro MTN/MTG-A356DV σε αυτά τα χρήματα πουλάνε αρκετά, είναι ένας συμβιβασμός, πλην όμως νέα μοντέλα δεν ξέρουμε τι θα δείξει ο χρόνος που είναι ο μεγαλύτερος κριτής...

 

 

http://www.skroutz.gr/s/268930/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A180GVR.html για αυτο φιλε μου τη λες βλεπω βγαζει περισσοτερα βτυ στη θέρμανση :) ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχω απασχολήσει το Starenio και στο παρελθόν αλλά θα ήθελα τη σύγκριση κάποιων μοντέλων για σαλόνι κουζίνα 38τμ.Δεν με ενδιαφέρουν διπλανοί χώροι γιατί στα δωμάτια έχω κλιματιστικά που θεωρητικά θα μπορούσαν να βοηθήσουν και στο σαλόνι.Είμαι ευχαριστημένος με τα mitsubishi αλλά οπτικά δεν είναι όμορφα.

Με ενδιαφέρει περισσότερο η θέρμανση και οπότε θα θα ήθελα καλύτερο COP, κάτι που δεν μπορώ να βρώ στα SPECS της Toshiba.Επίσης με ενδιαφέρει ο θόρυβος της εσωτερικής μονάδας γιατί την εξωτερική θα ήθελα εάν δεν υπάρχει πρόβλημα να την ανεβάσω στην ταράτσα.Το σπίτι είναι διόροφο και το σαλόνι στο ισόγειο.Επίσης δεν μπορώ να βρω κάποιον εξουσιοδοτημένο τεχνικό της Toshiba (Νότια προάστια Αθήνας) για να δει το χώρο μου.Mitsubishi SRK-50ZJ-S 18000 και Mitsubishi SRK-50ZJX-S 18000 και TOSHIBA RAS-16PAVP-E / RAS-16PKVP-E Super Daiseikai 5 Inverter (16000 BTU)

 

Για 38τμ τα παραπάνω που αναφέρεις είναι ισχυρά και θα ενοχλούν,εκτός αν έχεις απώλειες.Λογω και της έντασης ανεμιστήρα τα δύο τελευταία έχουν σχετικό θόρυβο εσωτερικά .Ολα έχουν μικρούς συμπιεστές σε όγκο και επίσης μπορεί να κάνουν θόρυβο άμα ζορίζονται.Το COP του Τoshiba που αναφέρεις είναι 4.10 ,αλλά έχουμε πει τα χαρακτηριστικά είναι σχετικά .Το Τoshiba έχει πιό ευαίσθητα φίλτρα και εσωτερικο μέρος σε μυρωδιές και έντονη βρώμα. Σε συνολική απόδοση το SRK-50ZJX ειναι το ισχυρότερο από όλα τα μοντελα που αναφέρεις. Για εξουσιοδοτημένο κατάστημα κλιματισμού Τoshiba στην περιοχή σου ,τηλ. στην αντιπροσωπεία ,αν δεν μπορείς να βρείς με αναζήτιση .

 

Φιλε starenios, το οτι δεν ισχύουν οι διαφορές προκύπτει από κάπου ή το λές απο προσωπική εμπειρία? Είμαι σε φάση αγοράς για ένα από αυτά τα μηχανήματα και αμφιταλαντεύομαι.

Ο τεχνικός που ήρθε να δεί το χώρο (47τ.μ. σαλόνι, μονωμένη ταράτσα, αλουμινένια κουφώματα) είπε οτι το 63ΖΚ με καλύπτει αλλά το 71ΖΚ θα έχει καλύτερη απόδοση στη θέρμανση του χώρου και θα πιάνει και την κουζίνα και διάδρομο που είναι αμέσως μετά το σαλόνι.Αν το 63 είναι πολύ κοντά στο 71 στην απόδοση νομίζω οτι είναι καλύτερη επιλογή και για λόγους κόστους-κατανάλωσης, εσύ τι θα πρότεινες? Επίσης σε άλλο post λές ότι το 63 και το 71 είναι ενοχλητικά αν κάθεσαι κοντά τους. Εννοείς ακόμα και στο ultra-low του ανεμιστήρα? Δυστυχώς δεν έχω επιλογή ώς προς τη θέση τοποθέτησης, που θα είναι δίπλα ή πάνω από το χώρο που θα καθόμαστε. Θα πρότεινες κάτι άλλο σε τέτοια περίπτωση? ευχαριστώ και μπράβο σέ όλους εδώ μέσα για την πολύ χρήσιμη συζήτηση!

 

Στο πρώτο που ρωτάς ,ισχύει λίγο από όλα καθώς προσπαθούμε να ελέγχουμε καποια θέματα ,όσο γίνεται:)

Σε αυτά που σου είπε ο τεχνικός που είδε επιτόπου ,αν έχεις αμφιβολιες ρωτάς και αλλον.Και τα δύο μηχανήματα είναι ημιεπαγγελματικά που τα πουλάνε πλέον ως οικιακά (διεθνή κρίση γαρ) ,και αυτό αφορά όλες τις λειτουργίες.Αν για τον χώρο σου έχεις αμφιβολίες κοιτάς και άλλης φιλοσoφίας μηχάνημα που αποδίδει πιο ήπια http://www.skroutz.gr/s/271120/Mitsubishi-MSZ-GE60VA.html

 

να ρωτησω κατι ακομη: στη λειτουργια θερμανσης η σχετικη υγρασια του χωρου μειωνεται, γινεται δηλαδη ο αερας πιο ξηρος.τα κλιματιστικα που αναφερα πιο πανω, εχουν και λειτουργια υγρανσης εκτος απο αφυγρανσης? αν οχι, δεν ειναι δυσκολη/μη ανεκτη η ατμοσφαιρα που δημιουργειται απο την θερμανση?

 

Τα παραπάνω κλιματιστικά που αναφερθήκαμε έχουν σωστή διαχείριση της υγρασίας και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Η λειτουργία υγρανσης αφορά παλαιότερη τεχνολογία που δεν εξελίχθηκε και προτιμηθηκε η διαχείριση.Αν νομίζεις ότι θα έχεις πρόβλημα στον χώρο σου ,πρέπει να πάρεις κλιματιστικό που μετρά συνδιασμό τις εξωτερικές συνθήκες και τις εσωτερικές .Από αυτά που διαλεξες μόνο το panasonic etherea KIT-E12-JKE το κάνει .

 

καλησπέρα παιδιά ενδιαφέρομε για ενα 18ρη ινβερτερ τη μου προτείνετε στα 700-800 ? ευχαριστώ

 

Στα χρήματα αυτά πάς σε Κινέζικες ετιαρίες τις όποιες έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα

http://www.skroutz.gr/s/268240/Haier-HSM-18HEK03-R2-DB.html

http://www.skroutz.gr/s/335516/Midea-MSR-18HRDN1.html

 

Έχω καταλήξει στα Mitsubishi Electric MSZ-GE25VA και Mitsubishi Heavy SRK-25ZJ-S.

Το MSZ-GE25VA είναι ελαφρώς πιο ακριβό, (περίπου 50€ ακριβότερο, δεδομένου οτι θα πρέπει να γίνει και η αγορά των προαιρετικών φίλτρων - τα οποία μου είπαν οτι κοστίζουν 15€). Όσον αφορά στα χαρακτηριστικά εμφανίζεται κατά 12% πιο αποδοτικό (EER/COP), ελαφρώς πιο αθόρυβο (19db έναντι 21db για την εσωτερική / 47db έναντι 60db για την εξωτερική), ενώ δεν έχει τηλεχειριζόμενη κίνηση για τις κάθετες γρίλιες και Self Clean operation.

 

Ερωτήσεις:

1.) Όσον αφορά στα φίλτρα, με αγορά προαιρετικών, θα είναι στα ίδια επίπεδα;

2.) Διάβασα σε προηγούμενα post σχετικά με την αντικατάσταση στα φίλτρα των ανωτέρω μοντέλων, οτι η Heavy συμβουλέυει αλλαγή φίλτρων κάθε 1 χρόνο, ενώ η Electric κάθε 10 χρόνια - ωστόσο στα user manual που κοίταξα (μέσω Internet) και οι δύο εταιρείες αναφέρουν για αντικατάσταση ετησίως. MSZ-GE25VA User Manual, SRK-25ZJ-S User Manual.

3.) Εάν έχει κάποιος εμπειρία με τα ανωτέρω κλιματιστικά, θα παρακαλούσα για μια εκ νέου ετυμηγορία!(Έχω ήδη διαβάσει τα προηγούμενα posts, θα επιθυμούσα ενημέρωση εντυπώσεων μιας και έχει μεσολαβήσει καιρός).

4.) Εάν έχει κάποιος άλλα μηχανήματα να προτείνει εναλλακτικά (κατά προτίμηση με προσωπική εμπειρία και σχολιασμό), σε αυτή την κατηγορία χρημάτων, θα ήταν ευχάριστο.

5.) Ευχαριστώ για την υπομονή σας, ελπίζω να μην ήταν απωθητικό το μήνυμά μου!

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας. Εκοψα την εισαγωγή στην ερώτηση σου ,γιατί αφορά απλά το ότι θελει πουλα καθένας :)

Το ίδιο ισχύει και για το φίλτρο του GE25VA ,άλλοι δεν το χρεώνουν . Στις επιμέρους ερωτήσεις σου :

1) To GE25VA είναι σαφώς καλύτερο,το άλλο είναι άλλης φιλοσοφίας μηχανημα και απλα έχει πιό δυνατό ανεμιστήρα

2) Είναι παλαια τυπωμένο φυλλάδιο για το Electric και όλα για άλλες αγορές.Εδώ και ένα έτος το ειδικό φίλτρο της αναφέρεται (και στα φυλλάδια της) με 10ετη διαρκεια ,και το απλό σκόνης μέχρι να χαλάσει ή τρυπησει ή αλλάξει χρώμα (όπως ισχύει σε όλα τα κλιματιστικά).Στο MHI ισχύει το ίδιο γιατί έχει απλό φίλτρο.Ο κατασκευστής αν αναφέρει γενικά,αφορά γιατί δεν ξέρει τι χρήση κάνει καθένας.

3)Τι ν'αλλαξει από προηγούμενα,αν δεν υπάρχει κάποια παραλλαγή στο μοντέλο ;

4)Aνέφερες ήδη ότι διαβασες προηγούμενα,δεν είδες σχεδον όλα τα μοντέλα της αγοράς ; :confused:

 

Toyotomi Kuro MTN/MTG-A356DV σε αυτά τα χρήματα πουλάνε αρκετά, είναι ένας συμβιβασμός, πλην όμως νέα μοντέλα δεν ξέρουμε τι θα δείξει ο χρόνος που είναι ο μεγαλύτερος κριτής...

 

Εκτός τις αμφιβολίες που ανέφερες και επίσης έχουμε πει ,πουλάνε αρκετά γιατί προωθούνται βασικά από τις ηλεκτραγορές .Αυτές όμως δεν παρέχουν συμβουλές τι χρειάζεται κάποιος σε σχεση με αυτό που πουλάνε :D

 

ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ:MITSUBISHI H.I. SRK/SRC-25 ZGX-S ((ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΤΟ MITSUBISHI H.I. SRK/SRC-25 ZJX-S).EXEI IONΙΣΤΗ;ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΟ ΤΟΥ MITSUBISHI H.I. SRK/SRC-25 ZJX-S, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ;

 

Δεν έχει το σταθερό ιονιστή ,έχει περισσότερο θόρυβο σαν μηχάνημα ,αλλα δίνει ισχυροτερη αίσθηση σαν κλιματιστικό .Επίσης δεν υπάρχει έκδοση του που να μετρα και τις εξωτερικες συνθήκες για τις εσωτερικές όπως κάνει το ZJX-S.

 

Ειχα μια συζήτηση προσφατα με εναν ψυκτικό ο οποιος μου ειπε οτι δεν αξιζει να παρω Inveter κλιματιστικό γιατι τελικα δεν ειναι και τοσο οικονομικα σε σχεση με τα απλα κλιματιστικα κι οτι το μονο που προσφερουν ειναι σταθερη θερμοκρασια μονιμα και χαμηλοτερο θορυβο κατα την λειτουργια τους.Επισης μου ειπε οτι ειναι πολυ ευαισθητα οσον αφορα το ρευμα και οτι καιγονται ευκολα οι πλακετες τους...τι εχετε να πειτε για τα παραπανω οι γνώστες επι του θεματος; Ειμαι σε αναζήτηση για την αγορα καινούριου κλιματιστικου και πραγματικα μετα απο αυτη τη συζήτηση, δεν ξερω τι να αγοράσω...

 

Είναι κάτι που το έχουμε συζητήσει κατα επανάληψη :) .Τα απλά κλιματιστικά είναι πλεον υπό κατάργηση και τα πλασαρουν να ξεστοκάρουν.

Ταιριαζει σε κάποιον μόνο αν το μηχανημα το χρησιμοποιεί σπάνια και δεν θέλει και πολλες ευκολίες.

 

Γεια σας και πάλι, κλίνω προς mitsubishi, αλλά με προβληματίζει το παραπάνω post.

θέλω να ρωτήσω τους κατόχους mitsubishi 1)αν ισχύει αυτό και αν ναι 2)σε ποια απόσταση αναφέρεται α)εσωτερικής μονάδας από δάπεδο ή ταβάνι? β) εσωτερικής-εξωτερικής κατακόρυφη ή ορίζόντια απόσταση? Β)αυτό http://www.skroutz.gr/s/287730/Mitsubishi-MSZ-GE71VA.html?from=autocomplete ή κάποιο από αυτά? http://www.skroutz.gr/s/82444/Mitsubishi-SRK-71ZE-S.html?from=autocomplete http://www.skroutz.gr/s/82444/Mitsubishi-SRK-71ZE-S.html?from=autocomplete

 

Ο χώρος είναι 60τμ και ενδιαφέρει κυριως η ζέστη κ η οικονομία Με προβληματίζει ότι κάπου αναφέρθηκαν θέματα (για τα 2 τελευταία) με θόρυβο κ ότι "δεν μπορείς να σταθείς από κάτω" (νομίζω από σένα starenie τε τελευταίο) Τι λέτε?Ευχαριστώ προκαταβολικά :-)

 

Οπως έχουμε πει κατα επανάληψη,τι ταιριάζει στον χώρο σου το κρίνει τεχνικός επιτόπου ,αν έχουμε αμφιβολίες ρωτάμε και άλλον.Δεν σημαίνει ότι μας αρέσει πρέπει να κάνει με το ζόρι ή με ότι θέλει να πουλήσει κάποιος . :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/268930/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A180GVR.html

 

http://www.skroutz.gr/s/335554/Toyotomi-Kuro-MTN-MTG-A356DV.html

 

ποιο προτείνετε και γιατι :)

 

βλέπω το ακιρα με ποιο πολλα βτυ στη θερμανση :happy:

Edited by mples
Link to comment
Share on other sites

Ετσι αναφέρει και είναι πολύ σχετικά όπως έχουμε πεί, ειδικά όταν κάτι είναι και φασόν :) To Κuro είναι μικρότερο σε όγκο,πιό κομψο,έχει καλύτερο καθαρισμό αέρα,και σαν σειρά είναι τα πιό οκονομικά σε κατανάλωση στην γκάμα της εταιρίας. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ STARENIE ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΝΩΜΗ(ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ).ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ:MITSUBISHI H.I. SRK/SRC-25 ZGX-S Η΄Panasonic Etherea CS/CU-E9NKEW.ΝΑ ΣΤΟ ΘΕΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ:ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΘΑ ΕΒΑΖΕΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΟΥ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ
Link to comment
Share on other sites

Γραφεις με κεφαλαια και κουράζουν ;) Εχουμε πει ότι τα Panasonic έχουν σαν βασικό ατου γενικά καλύτερο καθαρισμό αέρα λογω των φίλτρων τους.Δεδομένου ότι το συγκεκριμένο είναι μεν νεο μοντέλο,αλλά παραλλαγή προηγούμενων που ήταν κορυφή για ειδικό καθαρισμό μέσω ιονιστή,αν σε βολεύει καλύτερα στον χώρο για τα παιδιά,αυτό προτιμάς.Aν ο χώρος σου όταν τον αερίζεις μπάζει αρκετή βρώμα από έξω ή έχεις από άλλες πηγές πχ κοντά κουζίνα ,για αν αποφύγεις συνεχή φροντιδα του μηχανήματος, προτιμάς το mitsubishi που είναι για πιο χοντρές δουλειές και με καλο φίλτρο. :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

εν τελει 2 ειναι οι επιλογες

 

Mitsubishi Heavy SRK / 35 ZGX-S

Toshiba Daiseikai Super 5 RAS-13PKVP-E

 

ποιοτητα κατασκευης μαλλον ειναι πολυ καλη και για τα 2.

 

ως αποδοση (COP, EER) περιπου τα ιδια, με το toshiba λιγο πιο οικονομικο.

 

απο εκει και περα για φιλτρα ξερω οτι το mitsubishi ειναι το καλυτερο.

 

οι τιμες κτησης ειναι περιπου ιδιες.

 

διαχειριση υγρασιας νομιζω κανει καλυτερη το mitsubishi.

 

το mitsubishi νομιζω δεν εχει ιονιστη σε αντιθεση με το toshiba.

 

θα μπουν 3 ή 4 μοναδες οποτε θελω ενα οικονομικο (λειτουργικα) και ποιοτικο μηχανημα!

 

χρηση για χωρο 20-30 τ.μ, για θερμανση και ψυξη (αποκλειστικο μεσο, καταργουνται τα καλοριφερ)

 

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο που ρωτάς ,ισχύει λίγο από όλα καθώς προσπαθούμε να ελέγχουμε καποια θέματα ,όσο γίνεται:)

Σε αυτά που σου είπε ο τεχνικός που είδε επιτόπου ,αν έχεις αμφιβολιες ρωτάς και αλλον.Και τα δύο μηχανήματα είναι ημιεπαγγελματικά που τα πουλάνε πλέον ως οικιακά (διεθνή κρίση γαρ) ,και αυτό αφορά όλες τις λειτουργίες.Αν για τον χώρο σου έχεις αμφιβολίες κοιτάς και άλλης φιλοσoφίας μηχάνημα που αποδίδει πιο ήπια http://www.skroutz.gr/s/271120/Mitsubishi-MSZ-GE60VA.html

To mitsubishi electric που προτείνεις εχει γενικά κατώτερα χαρακτηριστικα από το mhi srk63. Στην ψύξη είναι πιο θορυβώδες (29db αντι 26db). Και αν ο τεχνικός θεωρεί το 63 απλα επαρκές τότε το msz 60 δεν θα είναι μικρό?

Τι ακριβώς εννοείς αποδίδει πιο ήπια?

Link to comment
Share on other sites

@ birbilis : To GE έχει 17db κατώτερο θόρυβο,αλλά και πάλι είναι θεωρητικό με βαση τις μετρήσεις της εταιρίας ,αλλά και κατι αντιληπτό-ενοχλητικό γίνεται από 35db και πάνω και νασαι κοντά του.Οσο αφορα το ήπια ,αν δεν καταλαβαινεις την λέξη,έχουμε πεί σε προηγούμενα με άλλα λόγια , ότι έχει ασθενέσθερο ανεμιστήρα ,πιό καλά όρια ρύθμισης και αλλο υπολογισμό χωρου.Η κατηγορία του εμπορικά είναι ίδια με το ΜΗΙ 63,μετα πας σε μεγαλύτερο http://www.skroutz.gr/s/287730/Mitsubishi-MSZ-GE71VA.html Περισσότερα θα σου πει τεχνικός επιτόπου,αν έχεις αμφιβολίες ρωτάς και αλλον όπως λεμε κατα επανάληψη και παραπάνω,θέλει προσοχή.Καθένας τεχνικος,εμπορος κλπ πουλά ότι θέλει και όσο θέλει για καλύτερο με ότι τον συμφέρει ή συνεργάζεται. ;)

 

@ sundance : Για τα υπέρ και κατά τα έχουμε πει κατά επανάληψη .Αλλης φιλοσοφίας μεταξύ τους μηχανήματα συγκριτικά.Το τι σου ταιριάζει είναι υποκειμενικό μαζί με ότι πει ο τεχνικός στον χώρο σου που ξερει τα μηχανήματα,και θα πρέπει να τα δείς κάπου απο κοντά :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

@ birbilis : To GE έχει 17db κατώτερο θόρυβο,αλλά και πάλι είναι θεωρητικό με βαση τις μετρήσεις της εταιρίας ,αλλά και κατι αντιληπτό-ενοχλητικό γίνεται από 35db και πάνω και νασαι κοντά του.

 

Στάθμη θορύβου

Ψύξη: GE60 Εσωτερική Μονάδα(/ULo/Lo/Μid/Hi/SHi) dB(A) 29-37-41-45-49

SRK63 26-37-43-47

Θέρμανση: GE60 29-37-41-45-49

SRK63 33-36-41-44

 

Τα 17db aπό που προκύπτουν?

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/263971/Fujitsu-ASYA18LE.html

 

καλημερα φιλοι για αυτο τη λετε το βρηκα 800ευρω σε σχεσει με το τουοτομι ακιρα και τογιοτομι κουμο ποιο ειναι καλύτερο τα τογοτομι η το φουτζιτσου ?

 

ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/263971/Fujitsu-ASYA18LE.html

 

καλημερα φιλοι για αυτο τη λετε το βρηκα 800ευρω σε σχεσει με το τουοτομι ακιρα και τογιοτομι κουμο ποιο ειναι καλύτερο τα τογοτομι η το φουτζιτσου ?

 

ευχαριστώ πολύ :)

ΑΝ το βρήκες 800€, και συ πάρει φουτζίτσου! :)

 

Προσοχή μην σου πασάρουν τίποτα άλλο γιατί για 800 να σου πω το βλέπω εξωφρενικά καλή τιμή για να μην κρύβει τίποτα από πίσω!

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ το βρήκες 800€, και συ πάρει φουτζίτσου! :)

 

Προσοχή μην σου πασάρουν τίποτα άλλο γιατί για 800 να σου πω το βλέπω εξωφρενικά καλή τιμή για να μην κρύβει τίποτα από πίσω!

 

ειναι τιμή χοντρικής έτσι μου είπε ο τεχνικός που θα το βάλει θα το πάρει από τον αντιπρόσωπο με τ έκπτωση που έχει και εμένα θα με χρεώσει την τοποθέτηση χωρίς να κερδίσει τίποτα από την αγορά

Link to comment
Share on other sites

ειναι τιμή χοντρικής έτσι μου είπε ο τεχνικός που θα το βάλει θα το πάρει από τον αντιπρόσωπο με τ έκπτωση που έχει και εμένα θα με χρεώσει την τοποθέτηση χωρίς να κερδίσει τίποτα από την αγορά

Δεν ξέρω πόσο είναι το περιθώριο κέρδους αλλά και χοντρική στα 800€ λίγα μου φαίνονται, συνεπώς ιδίως αν δεν τον γνωρίζεις προσωπικά, μέγιστη ΠΡΟΣΟΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο είναι το περιθώριο κέρδους αλλά και χοντρική στα 800€ λίγα μου φαίνονται, συνεπώς ιδίως αν δεν τον γνωρίζεις προσωπικά, μέγιστη ΠΡΟΣΟΧΗ!

 

οχι δεν το γνωρίζω καθόλου τυχαία τον γνώρισα πριν λίγες μέρες τη να προσέξω δηλαδή γιατι ειμαι και ασχέτως φιλε μου :worry:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το γνωρίζω καθόλου τυχαία τον γνώρισα πριν λίγες μέρες τη να προσέξω δηλαδή γιατι ειμαι και ασχέτως φιλε μου :worry:

Από το αν είναι καινούργιο του κουτιού, μέχρι ότι είναι ακριβώς ο τύπος που μας ανέφερες...

Link to comment
Share on other sites

Από το αν είναι καινούργιο του κουτιού, μέχρι ότι είναι ακριβώς ο τύπος που μας ανέφερες...

 

μου είπε οτι ειναι και καινούριο στο κουτι και το συγκεκριμένο μοντέλο μου κάνει και εμένα εντυπώσει 120 ευρω κατω απο τον πιο φθηνό :confused:

Link to comment
Share on other sites

Στάθμη θορύβου Ψύξη: GE60 Εσωτερική Μονάδα(/ULo/Lo/Μid/Hi/SHi) dB(A) 29-37-41-45-49

SRK63 26-37-43-47 Θέρμανση: GE60 29-37-41-45-49 SRK63 33-36-41-44 Τα 17db aπό που προκύπτουν?

 

Από τις πληροφορίες που θα σου δώσει τεχνικός που γνωρίζει το μηχανημα σε κατάστημα κλιματισμού που σε προτρεψαμε τόσες φορές να κάνεις :)

 

http://www.skroutz.gr/s/263971/Fujitsu-ASYA18LE.html

καλημερα φιλοι για αυτο τη λετε το βρηκα 800ευρω σε σχεσει με το τουοτομι ακιρα και τογιοτομι κουμο ποιο ειναι καλύτερο τα τογοτομι η το φουτζιτσου ? ευχαριστώ πολύ :)

 

Το Fujitsu είναι σχετικά νέο μοντέλο στην αγορά,αδοκίμαστο,είναι επισης Κινεζικο ,όχι όμως φασόν σαν τα Toyotomi και δεν έχει ευκολίες και τον καθαρισμό αέρα των,αλλα έχει πιό δυνατό ανεμιστήρα,είναι φίρμα με μεγάλο δίκτυο υποστήριξης στην αγορά.

 

μου είπε οτι ειναι και καινούριο στο κουτι και το συγκεκριμένο μοντέλο μου κάνει και εμένα εντυπώσει 120 ευρω κατω απο τον πιο φθηνό :confused:

 

Περιθώρια σε τιμές υπαρχουν αν ο συγκεκριμένος πουλά αρκετά προιόντα της φίρμας σαν συνεργάτης της.Ομως η πρακτική έχει δείξει από την κρίση και με την πτώση πωλήσεων στην αγορα ,μπορεί να αφορά και ευκαιριακή εισαγωγή με ειδική εγγύηση .Εδώ πρέπει να το διευκρινήσεις τι ισχύει:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...