Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι γνωμη εχετε για τα φορητα κλιματιστικα κανουν δουλεια εχουν καλη αποδοση οπως ενα εγκατεστημενο; εχουν καποιο συγκεκριμενο μειονεκτημα;

 

Αυτό μ ενδιαφέρει και εμενα , αν εχει καποιος αποψη σχετικα ας την παραθέσει:happy:

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να βγαλεις τα φιλτρα, και τα καθαριζεις με απορυπαντικο.

καλο ειναι μια φορα το χρονο να ερθει ο μαστορας να σου ριξει και το ειδικο σπρευ που εχουν για τους μυκητες.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την άμεση ανταπόκριση!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι σε διλλημα. Νοικιαζω και ειπα να βαλω σπιτι ενα κλιματιστικο. Το θεμα ειναι τι με συμφερει να κανω: Να παρω ενα φτηνο και μετα να το αφησω σπιτι οταν ξενοικιασω ή να παρω κατι καλό και μετα να το παρω μαζι μου παρα τα εξοδα απεγκαταστασης. Το θεμα ειναι οτι αν το βγαλω μετα θα κλεινω και τρυπες. Το δεδομενο ειναι οτι σε συζητηση με τον ιδιοκτητη αν ειναι να φυγω αυτος μου δινει τα μισα λεφτα και το κλιματιστικο μενει στο σπιτι.απο αυτη την αποψη δε συμφερει να παρω ακριβο.

Θα σκεφτεις ως εξης.

Για να βαλεις μονο,ενα κλιμ.,θελεις συνηθως 80-90 Ευρω.

Για να το βγαλεις να το μεταφερεις και να το βαλεις αλλου,θελεις πανω απο 200.

Αρα συνολικα,πανω απο 300.

Αρα,αν το κλιμ.,ειναι ακριβο,πανω δηλ. απο 1000Ευρω,τοτε μαλλον σε συμφερει.

Αν ομως ειναι φτηνο,ξεχασε το.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΝΘΟ ΤΑ ΦΟΡΗΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 15 ΠΟΝΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΖΕΣΤΟ ΑΕΡΑ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ. ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΟΜΙΖΩ
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειμαι μεταξύ 2 μοντέλων

 

LG S09AQ Maestro http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=101381

 

και

 

Mitsubishi MSZ GA25VA http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=35541

 

 

Τα Mitsubishi εχουν καλη φημη, αλλα τα τεχνικα χαρακτηριστικα του lg μου φαινεται καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι σε διλλημα. Νοικιαζω και ειπα να βαλω σπιτι ενα κλιματιστικο. Το θεμα ειναι τι με συμφερει να κανω: Να παρω ενα φτηνο και μετα να το αφησω σπιτι οταν ξενοικιασω ή να παρω κατι καλό και μετα να το παρω μαζι μου παρα τα εξοδα απεγκαταστασης. Το θεμα ειναι οτι αν το βγαλω μετα θα κλεινω και τρυπες. Το δεδομενο ειναι οτι σε συζητηση με τον ιδιοκτητη αν ειναι να φυγω αυτος μου δινει τα μισα λεφτα και το κλιματιστικο μενει στο σπιτι.απο αυτη την αποψη δε συμφερει να παρω ακριβο.

 

δεν μας λες ποσο καιρο εχεις σκοπο να μεινεις στο σπιτι..

γτ αν ειναι να μεινεις χρονια(οχι 1-2) νομιζω πως καλυτερα να παρεις ενα καλο.

εναλλακτικα μπορεις να φυγεις απο τωρα και να βρεις σπιτι με κλιματισμο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δε ξερω με σιγουρια ποτε θα φυγω, σιγουρα παντως θα μεινω ενα χρονο ακομα.αν ηξερα με σιγουρια οτι θα μεινω για πολλα χρονια εδω τοτε σιγουρα θα επελεγα ακριβο. Φυσικα δεν εχω σκοπο να μετακομισω για ν;α βρω σπιτι με κλιματιστικο :-)
Link to comment
Share on other sites

τοτε βαλε ενα φτηνο και παρακαλα να μην σου χαλαει καθε 3 και λιγο..και οταν ξενοικιασεις,το αφηνεις
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Αυτές τις μέρες εψαχνα για ένα καλό κλιματιστικό inverter μιας και το παλιο(firstline) τα έφτυσε, δηλ. έκαψε πλακέτα. Κατέληξα σε mitsubishi MSZ-FD50VA.Το έκλεισα σήμερα. Μου το περιέγραψαν για το καλύτερο. Φυσικά η τιμή του είναι αρκετά ακριβή(1440 ευρώ). Με την απόσυρση και με την τοποθέτηση θα μου πάει 1100 ευρώ. Θεωρείται καλή περίπτωση? Αξίζει τα χρήματα αυτά? Γνωρίζει κάποιος αν είναι όντως καλό το συγκεκριμένο??Επίσης πρέπει να πω οτι είμαι σε ενοίκιο (και μόνο μου)σε σοφίτα 45-50 m2. και σκοπεύω αν κάποια στιγμή φύγω να το πάρω μαζί μου. Κάποια γνώμη?
Link to comment
Share on other sites

Τα Daikin ειναι τα ακριβοτερα.

Ειναι και τα καλυτερα;

Και που εγκειται η καλοσυνη τους;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Αυτές τις μέρες εψαχνα για ένα καλό κλιματιστικό inverter μιας και το παλιο(firstline) τα έφτυσε, δηλ. έκαψε πλακέτα. Κατέληξα σε mitsubishi MSZ-FD50VA.Το έκλεισα σήμερα. Μου το περιέγραψαν για το καλύτερο. Φυσικά η τιμή του είναι αρκετά ακριβή(1440 ευρώ). Με την απόσυρση και με την τοποθέτηση θα μου πάει 1100 ευρώ. Θεωρείται καλή περίπτωση? Αξίζει τα χρήματα αυτά? Γνωρίζει κάποιος αν είναι όντως καλό το συγκεκριμένο??Επίσης πρέπει να πω οτι είμαι σε ενοίκιο (και μόνο μου)σε σοφίτα 45-50 m2. και σκοπεύω αν κάποια στιγμή φύγω να το πάρω μαζί μου. Κάποια γνώμη?

 

αν διαθέτεις το ποσό μην το σκέφτεσαι.Να ξέρεις όμως ότι η συγκεκριμένη εταιρεία

δεν μπαίνει στα εμπορομάγαζα για να γίνει η τιμή των μηχανημάτων ανταγωνίσιμη γι αυτό και είναι λίγο

φουσκωμένη

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα και εγω να ψαχνω την υποθεση με τα κλιματιστικα

Ειχα πριν 7-8 χρονια αγορασει ενα οτι να ναι κλιμαστικο (yokohama της σειρας)

To COP ειναι 10.0 και απο οτι βλεπω οσο πιο μεγαλο ειναι τοσο το καλυτερο.

Το 10 ειναι κορυφαια τιμη...ειναι ποτε δυνατον και ενα τοσο παλιο και φτηνιαρικο μηχανημα ???

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

φιλε με το mitsubishi η τιμη με την αποσυρση ειναι 1440 -35% = 936

 

μαλλον σου χρεωνουν αποξειλωση και μετα φορα συν εγκατασταση που ειναι 100 ευρω

αλλαπροσεζε γιατι υπογραφεις υπευθυνη δηλωση οτι το μηχανημα που παραδιδεις ειναι εν λειτουργια

στην ιδια τιμη ειναι και το daikin ftxs50g

 

ikaro η μαρκα που αναφερεις μπαινει σε ηλεκτρομαγαζα!

 

smarg λαθος

940 βγαινει

500 ειναι το ανωτατο ποσο επιδοτησης αλλα διαβασε τους ορους

www.allazoklima.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Αυτές τις μέρες εψαχνα για ένα καλό κλιματιστικό inverter μιας και το παλιο(firstline) τα έφτυσε, δηλ. έκαψε πλακέτα. Κατέληξα σε mitsubishi MSZ-FD50VA.Το έκλεισα σήμερα. Μου το περιέγραψαν για το καλύτερο. Φυσικά η τιμή του είναι αρκετά ακριβή(1440 ευρώ). Με την απόσυρση και με την τοποθέτηση θα μου πάει 1100 ευρώ. Θεωρείται καλή περίπτωση? Αξίζει τα χρήματα αυτά? Γνωρίζει κάποιος αν είναι όντως καλό το συγκεκριμένο??Επίσης πρέπει να πω οτι είμαι σε ενοίκιο (και μόνο μου)σε σοφίτα 45-50 m2. και σκοπεύω αν κάποια στιγμή φύγω να το πάρω μαζί μου. Κάποια γνώμη?

 

Tα καλύτερα και μάλιστα με βραβείο οικονομίας και τεχνολογίας κλιματιστικά είναι τα TOSHIBA...

Ρίξτε μια ματιά:

 

http://www.toshiba-aircon.gr/news_09_1.htm

Link to comment
Share on other sites

Βρηκαν τροπο να ξεφορτωθουν τα απειρα κλιματιστικα που υπαρχουν στις αποθηκες τους...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

smarg λαθος

940 βγαινει

500 ειναι το ανωτατο ποσο επιδοτησης αλλα διαβασε τους ορους

http://www.allazoklima.gr

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τους όρους τους διάβασα πριν κάνω κάποια κίνηση. Αυτό που έχω δεν είναι οτι δεν λειτουργει, αλλά μόλις το ανοίγω, μυρίζει έντονα κάτι καμμένο. Αυτό βέβαια το έπαθε πολύ πρόσφατα και μάλλον απο αυξομείωση της τάσης(έτσι μου είπε κάποιος τεχνικός που ρώτησα και μου είπε οτι έχει κάψει την πλακέτα). Το κατάστημα που επισκεύτικα σήμερα, ενώ ανέφερα το πρόβλημα, δεν μου είπε κάτι. Οπότε θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Άλλωστε πάει για ανακύκλωση. Και δεν είναι οτι βρήκα ένα παρετιμένο κλιματιστικό και τους το δείνω για να κερδισω επιδότηση.Το κλιματιστικό είναι στο τοίχο και μάλιστα αν το δοκιμάσουν θα ανοίξει. Όμως μόλις ανοίξει σίγουρα δεν θα αρέσει σε κανέναν η μυρωδιά που βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

σημερα κ αυριο ο κωτσοβολος εχει ενα samsung ή πανασονικ α κλαση γυρω στα 300ε(μαλλον με αντικατασταση του παλιου) απ οτι θυμαμαι στην διαφημιση...

κ ta carrefure 48 ατοκες κ δωρεαν τοποθετηση..

Link to comment
Share on other sites

Δείτε λίγο ένα παλαιότερο post μου:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2365128#post2365128

 

Τα καλύτερα κατά την απόψη μου παραμένουν τα:

  • Κλιματιστικά, Α++++, Inverter, με EER > 4.0, από 900+ ευρώ και πάνω (π.χ. Daikin Ururu Sarara, Mitsubushi MSZ-FD, κλπ.)

 

Πέρυσι πήρα ένα Mitsubishi FD35 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Θα ήθελα να σημειώσω πως θα πρέπει να κοιτάμε και το EER/COP. Ένα κλιματιστικό σαν το mitsubishi με ένα κλιματιστικό κατηγορίας Α έχει διαφορά όσο ένα κλιματιστικό κατηγορίας A με ένα κλιματιστικό κατηγορίας D/F. Όλα είναι συνάρτηση βέβαια και των χρημάτων που διαθέτουμε για την αγορά. Επίσης η απόδοση ενός 18άρι κλιματιστικού είναι σαφώς χειρότερη από ένα 12άρι το οποίο είναι χειρότερο από ένα 9άρι (ακόμα και της ίδιας μάρκας). Επομένως θα πρότεινα να περιοριστούμε μέχρι και σε 12άρια, 14άρια επι το πλείστον.

 

Η διαφορά της οικονομίας σε ένα inverter με ένα μή inverter αυξάνεται με τις ώρες που λειτουργεί ένα κλιματιστικό. Ακόμα και εάν λειουργεί συνεχώς για το καλοκαίρι, η διαφορά στην ενέργεια για να καλύψει τα 200 ευρώ του κόστους θα πρέπει να περάσουν πάνω από 5 χρόνια. Εάν λειτουργεί λίγες ώρες κάθε μέρα τότε πάνω από δέκα.

 

Το καλό με τα inverter είναι πως διατηρούν καλύτερα την θερμοκρασία σταθερή. Θα πρέπει όμως πάντα να πάρουμε το κατάλληλο κλιματιστικό για το δωμάτιο που θέλουμε να εγκαταστήσουμε. Επίσης πρέπει να προσέχουμε και εάν το θέλουμε για χρήση για το χειμώνα. Τα περισσότερα συμβατικά (μή inverter) δεν λειτουργούν κάτω από τους 0 βαθμούς, ενώ τα inverter λειτουργούν και σε -5 μέχρι και σε -15 βαθμούς.

 

Συμφωνώ επίσης πως η εξοικονόμηση ενέργειας για αλλαγή 20000 κλιματιστικών στην Ελλάδα είναι φούμαρα αν το δει κανείς globally και συμπεριλάβει το κόστος δημιουργίας ενός κλιματιστικού. Σίγουρα μια δενδροφύτευση ταρατσών που αναφέρθηκε θα είχε καλύτερο αποτέλεσμα για το περιβάλλον, αλλά όχι για τη αγορά.

Mobiles: HTC Desire Z, SE X10 Pro, AirCon: Mitsubishi MSZ-FD35VA (12KBTU/3.5KW), Hitachi Air Exchanger Inverter RAS-D10EX2 (9KBTU/2.5KW), LG Mirror Inverter C18AWR (18KBTU/5KW), LG Mirror C12AHP (12KBTU/3.5KW)
Link to comment
Share on other sites

Δείτε λίγο ένα παλαιότερο post μου:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2365128#post2365128

 

Τα καλύτερα κατά την απόψη μου παραμένουν τα:

  • Κλιματιστικά, Α++++, Inverter, με EER > 4.0, από 900+ ευρώ και πάνω (π.χ. Daikin Ururu Sarara, Mitsubushi MSZ-FD, κλπ.)

 

Πέρυσι πήρα ένα Mitsubishi FD35 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Θα ήθελα να σημειώσω πως θα πρέπει να κοιτάμε και το EER/COP. Ένα κλιματιστικό σαν το mitsubishi με ένα κλιματιστικό κατηγορίας Α έχει διαφορά όσο ένα κλιματιστικό κατηγορίας A με ένα κλιματιστικό κατηγορίας D/F. Όλα είναι συνάρτηση βέβαια και των χρημάτων που διαθέτουμε για την αγορά. Επίσης η απόδοση ενός 18άρι κλιματιστικού είναι σαφώς χειρότερη από ένα 12άρι το οποίο είναι χειρότερο από ένα 9άρι (ακόμα και της ίδιας μάρκας). Επομένως θα πρότεινα να περιοριστούμε μέχρι και σε 12άρια, 14άρια επι το πλείστον.

 

Η διαφορά της οικονομίας σε ένα inverter με ένα μή inverter αυξάνεται με τις ώρες που λειτουργεί ένα κλιματιστικό. Ακόμα και εάν λειουργεί συνεχώς για το καλοκαίρι, η διαφορά στην ενέργεια για να καλύψει τα 200 ευρώ του κόστους θα πρέπει να περάσουν πάνω από 5 χρόνια. Εάν λειτουργεί λίγες ώρες κάθε μέρα τότε πάνω από δέκα.

 

Το καλό με τα inverter είναι πως διατηρούν καλύτερα την θερμοκρασία σταθερή. Θα πρέπει όμως πάντα να πάρουμε το κατάλληλο κλιματιστικό για το δωμάτιο που θέλουμε να εγκαταστήσουμε. Επίσης πρέπει να προσέχουμε και εάν το θέλουμε για χρήση για το χειμώνα. Τα περισσότερα συμβατικά (μή inverter) δεν λειτουργούν κάτω από τους 0 βαθμούς, ενώ τα inverter λειτουργούν και σε -5 μέχρι και σε -15 βαθμούς.

 

Συμφωνώ επίσης πως η εξοικονόμηση ενέργειας για αλλαγή 20000 κλιματιστικών στην Ελλάδα είναι φούμαρα αν το δει κανείς globally και συμπεριλάβει το κόστος δημιουργίας ενός κλιματιστικού. Σίγουρα μια δενδροφύτευση ταρατσών που αναφέρθηκε θα είχε καλύτερο αποτέλεσμα για το περιβάλλον, αλλά όχι για τη αγορά.

Μονο 20000 χλδ κλιματιστικα θα αλλαξουν;Κανω λαθος ή μερος της αποσυρσης καλυπτεται απο την Ευρωπαικη Ενωση;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα, θελω να παρω τρια κλιματιστικα 9.000 για το σπιτι μου, και 3 εγκαταστασεις.

Μπορει να μου πει καποιος πια ειναι η καλυτερη προσφορα αυτη την περιοδο.

Επισης, μπορω να βρω χαμηλοτερη τιμη απο τα 80 που θελει ο κωτσοβολος για την εγκατασταση τους ενως, μιας και θα εχς 3?

 

Ευχαριστω

www.e-offer.gr Οι καλύτερες προσφορές, και προτάσεις-συμβουλές αγοράς!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τους όρους τους διάβασα πριν κάνω κάποια κίνηση. Αυτό που έχω δεν είναι οτι δεν λειτουργει, αλλά μόλις το ανοίγω, μυρίζει έντονα κάτι καμμένο. Αυτό βέβαια το έπαθε πολύ πρόσφατα και μάλλον απο αυξομείωση της τάσης(έτσι μου είπε κάποιος τεχνικός που ρώτησα και μου είπε οτι έχει κάψει την πλακέτα). Το κατάστημα που επισκεύτικα σήμερα, ενώ ανέφερα το πρόβλημα, δεν μου είπε κάτι. Οπότε θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Άλλωστε πάει για ανακύκλωση. Και δεν είναι οτι βρήκα ένα παρετιμένο κλιματιστικό και τους το δείνω για να κερδισω επιδότηση.Το κλιματιστικό είναι στο τοίχο και μάλιστα αν το δοκιμάσουν θα ανοίξει. Όμως μόλις ανοίξει σίγουρα δεν θα αρέσει σε κανέναν η μυρωδιά που βγάζει.

 

Γεια και χαρά σε όλους! Σήμερα εγκαταστάθηκε το καινούργιο mitsubishi MSZ-FD50VA που αγόρασα. Δουλεύει πολύ ωραία και αθόρυβα. Σε λίγο καιρό θα το πω βέβαια με σιγουριά. Τελικά, όσο αφορά το πρόβλημα του προηγούμενου κλιματιστικού που μύριζε κάτι καμένο, διαπιστώθηκε ότι το πρόβλημα προερχόταν από μια σύνδεση στο καλώδιο(μπαλαντέζα) που συνδεόταν το κλιματιστικό για την τροφοδοσία. Ήταν καμένη στο σημείο αυτό και από εκεί πήγαζε η άσχημη μυρωδιά , οπότε το κλιματιστικό δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα τελικά. Δεν πειράζει όμως, νομίζω πως άξιζε την απόσυρση και το καινούργιο θα το έχω για πολλά χρόνια απροβλημάτιστα. Πιστεύω να έχω κάνει καλή επιλογή, μιας και το ποσό που διέθεσα ήταν αρκετά μεγάλο για τα δικά μου δεδομένα, αλλά και πάλι σκέφτομαι ότι δεν θα δώσω ξανά χρήματα για κλιματιστικό τουλάχιστον για 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς το mitsubishi MSZ-HC25VA είναι αθόρυβο ή να πάω για άλλο μοντέλο γιατί η mitsubishi με έχει μπερδέψει με τρεις σειρές που έχει βγάλει.

 

Αλλοί έχουν την σειρά MSZ-HC25VA άλλοι έχουν την σειρά MSZ-GA25VA η τιμή είναι η ίδια αλλά η μόνη διαφορά που διάβασα είναι η πρώτη έχει λίγο παραπάνω θόρυβο αλλά είναι 20 % ποιο οικονομική από την δεύτερη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα γιατι ειναι πολλες οι σελιδες και δε βρηκα ακρη!

 

το πιο ΑΘΟΡΥΒΟ κλιματιστικο που υπαρχει (σε 9αρι) πιο ειναι κατα την αποψη σας? Δεν εννοω μονο αθορυβο μοτερ, αλλα καλη ποιοτητα κατασκευης, να μην "ξεσυγχρονιζονται" τα πλαστικα του μερη και να μην κανει περιεργους ηχους απο συστολη/διαστολη λογω θερμοκρασιας!

 

Πηρα προσφατα ενα inventor (αμερικανικα) βασισμενος σε προταση φιλου, το οποιο εχει μεν αθορυβο μοτερ (30 κατι dB) αλλα αυτο οπως και πολλα αλλα που εχω αλλαξει στη ζωη μου εχει κακιστη τελικα ποιοτητα πλαστικων με αποτελεσμα να κανει κατι εκνευριστικοτατους κλικ ηχους που με βγαζουν απ τα ρουχα μου οταν θελω να κοιμηθω μετα τη δουλεια! Αν και μου λενε οτι δεν υπαρχει κλιματιστικο που να μην κανουν "κλικ" και "κρακ" κατα τη λειτουργια τους...

 

Ειμαι διατεθημενος να το πεταξω απ το μπαλκονι και να παρω αμεσως καποιο αλλο!!

 

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!! :(

 

edit: εδω εχει καποια 9αρια, inverter

 

http://www.skroutz.gr/c/407/air_conditioners/f/4624_4621/Inverter.html

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα γιατι ειναι πολλες οι σελιδες και δε βρηκα ακρη!

 

το πιο ΑΘΟΡΥΒΟ κλιματιστικο που υπαρχει (σε 9αρι) πιο ειναι κατα την αποψη σας? Δεν εννοω μονο αθορυβο μοτερ, αλλα καλη ποιοτητα κατασκευης, να μην "ξεσυγχρονιζονται" τα πλαστικα του μερη και να μην κανει περιεργους ηχους απο συστολη/διαστολη λογω θερμοκρασιας!

 

http://www.skroutz.gr/c/407/air_conditioners/f/4624_4621/Inverter.html

 

Θα πρέπει να δείς κλιματιστικά που έχουν τέσσερεις(4) αντί τρείς (3) σκάλες λειτουργίας του ανεμιστήρα (δηλ. SI/LO/MED/HI). Στα 9άρια ο θόρυβος σε silent είναι περίπου 20-22 db.

 

Αυτά που ξέρω εγώ είναι:

 

Έχω εδώ και τρία χρόνια το προηγούμενο μοντέλο exchanger της hitachi και έχει βγεί πολυ καλό (δεν χρησιμοποιώ όπως καθόλου την εισαγωγή του φρέσκου αέρα που κάνει πολύ θόρυβο).

 

Αντίστοιχα και το mitsubishi είναι πολύ καλό.

 

Τα LG που πήρα δεν βγήκαν και τόσο καλά (πολύ θόρυβο κυρίως το 18άρι).

Mobiles: HTC Desire Z, SE X10 Pro, AirCon: Mitsubishi MSZ-FD35VA (12KBTU/3.5KW), Hitachi Air Exchanger Inverter RAS-D10EX2 (9KBTU/2.5KW), LG Mirror Inverter C18AWR (18KBTU/5KW), LG Mirror C12AHP (12KBTU/3.5KW)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...