Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλύτερη πρόταση έως τα €900 είναι το Toshiba Suzumi Plus RAS-18N3KV2-E/RAS-18N3AV-E.

 

Σε ευχαριστώ και εγώ για την απάντηση. Για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους, τι είναι εκείνο που κάνει το toshiba αυτό καλύτερο από το Carrier iPlus (εξαιρουμένου του ονόματος); Στα χαρακτηριστικά τους έχουν τα ίδια περίπου SEER/EER Ψύξης και SCOP/COP Θέρμανσης με το ένα να έχει καλύτερη μέγιστη ισχύ ψύξης και το άλλο θέρμανσης. Και ίδια ενεργειακή κλάση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους και προκαταβολικα ευχαριστω για τον χρονο σας Ψαχνω για 9000 κλιματιστικο και ειμαι σε αυτο

 

Μιας και 400 ειναι το οριο μου και με δωρεαν τοποθετηση βγαινει εκει που θέλω. Θα μπει σε υπνοδωματιο και ηθελα να ρωτησω αν σας φαινεται καλη επιλογη και αν οχι μια αντιπροταση λαμβανοντας υποψην οτι ειμαι περιφερεια (Κρητη) και το μηχανημα θα ειναι και για θερμανησ και για ψύξη

Link to comment
Share on other sites

@gkouk74 H Toshiba και η Carrier πλέον συμπορεύονται, έχοντας δημιουργήσει joint venture. Ο αδρός διαχωρισμός προσανατολισμού έχει ως εξής: Στα οικιακά κλιματιστικά συστήματα αναλαμβάνει η Toshiba και στα επαγγελματικά η Carrier. Θεωρητικά, τα Carrier συστήματα οικιακού κλιματιστικού θα πρέπει να είναι rebranded Τοshiba. Στην πράξη το παραπάνω δεν αποτελεί κανόνα και αναλόγως την αγορά, τηρείται ξεχωριστή πρακτική.

 

Για παράδειγμα, στις HΠΑ η Carrier διατηρεί ισχυρή παρουσία και γι'αυτόν το λόγο τα οικιακά κλιματιστικά είναι ανώτερων προδιαγραφών σε σχέση με αυτά που προορίζονται για άλλες αγορές. Στην ΝΑ Ευρώπη, τα oικιακά Carrier τοποθετούνται ως χαμηλότερου κόστους συστήματα και γι'αυτόν το λόγο συνήθως ολοκληρώνουν παλαιότερης γενιάς υποσυστήματα της Toshiba και άλλων OEM κατασκευαστών. Τα Toshiba τοποθετούνται ως το premium brand και για το λόγο αυτόν, είναι ανώτερα ποιοτικά αλλά και πιο ακριβά από τα αντίστοιχα Carrier.

 

@tera78 To συγκεκριμένο Fujitsu είναι μοντέλο του 2012, αλλά παραμένει τίμια πρόταση και για τα σημερινά δεδομένα. Έχει αρκετά καλή απόδοση/οικονομία στην ψύξη και μέτρια προς καλή απόδοση/οικονομία στη θέρμανση.

 

Αν ψάχνεις κάποια καλύτερη πρόταση όσον αφορά την απόδοση στη θέρμανση κοντά στο budget σου, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο Hitachi RAS/RAC-E10HAG (επίσης μοντέλο 2012) το οποίο όμως υστερεί σε σχέση με το Fujitsu σε απόδοση στην ψύξη.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα δύο συστήματα που παραθέτεις είναι νεώτερα μοντέλα, το Fujitsu υπερέχει σε απόδοση σε ψύξη και θέρμανση. Το Toyotomi έχει περισσότερες λειτουργίες/αυτοματισμούς και ποιότητα παραγόμενου αέρα.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@gnt

 

Εγκατέστησα τελικά το προηγούμενο Σάββατο δύο Mitsubishi Electric SF25VE...Τα χαρακτηριστικά των χώρων που τοποθετήθηκαν φαίνονται αναλυτικά στο ποστ εδώ.

 

H εγκατάσταση έγινε από το συνεργείο του καταστήματος αγοράς, το οποίο αγοράζει απευθείας από την TENOΡΑ (Όμιλος Τουργνικιώτη, επίσημος αντιπρόσωπος κ εισαγωγέας της Mitsubishi Electric). Κοινως δεν είναι παραεισαγωγή. Αν μου επιτρέπεται να γράψω το όνομα προς διευκόλυνση των υπόλοιπων, κανένα πρόβλημα, ας μου ζητηθεί σε επόμενο ποστ και θα το προσθέσω.

-Εκχειλώσεις έγιναν με μηχανημα αυτόματα.

-Σωληνώσεις χαλκού προ-μονωμένες καινούρια κουλούρα, από όπου κόπηκε κομμάτι για κάθε συσκευή.

-Σωστές κλίσεις, μήκος σωληνώσεων 3m, υδροροή προσεκτικά τοποθετημένη

-Σωστή σύσφιξη ρακόρ

-Εκκένωση κυκλώματος με αντλία και έλεχος απωλειών περι των 25-30 λεπτών

-Τοποθέτηση πλαστικού καναλιού (με ακρίβεια χιλιοστού) και προσεκτικά στοκαρίσματα, κλεισίματα τρυπών κλπ (μάστορας --> καλλιτέχνης)

-Έλεγχος λειτουργίας των μηχανημάτων

-Παραλαβή γραπτής εγγύησης λειτουργίας/εγκατάστασης

-Μάζεμα όλων των μπάζων από την εγκατάσταση και των σκουπιδιών...Ο χώρος έμεινε καθαρός όσο το δυνατόν περισσότερο με ίχνος σκουπιδιών/ακαταστασίας...

 

Η τοποθέτηση έγινε πολύ λεπτομερώς και ο μάστορας δούλευε ρολόι με τον βοηθό του και όχι "με το ρολόι".

Καμία αντίρρηση για να κάνει οτιδήποτε κατ'υπόδειξη, ούτε βαριόταν, ούτε βιαζόταν και σε ότι χρειάστηκα διευκρίνιση ήταν θετικότατος και φιλικότατος.

 

Χαρακτηριστικό ήταν ότι ο ηλεκτρολόγος που κάλεσα 2 μέρες πρίν να μου τοποθετήσει πρίζες ψηλά, στα σημεία που θα τοποθετούνταν τα κλιματιστικά, έτυχε και είχε αγοράσει από το ίδιο κατάστημα ένα 24άρι προ μηνών και συζητώντας μαζί του, μου ανέφερε τα χαρακτηριστικά του μάστορα κ του βοηθού λέγοντάς μου "αν σου έρθει αυτός που ήρθε και σε μένα, τακτικός και σωστή δουλειά...τον παρακολούθησα από κοντά σε όλη τη διαδικασία, αν και με το που ήρθαν παρατήρησα κάτι και είχα ήδη προϊδεαστεί...μάστορας με εργαλειοθήκη FACOM και όλα σε πλήρη ευθυγράμμιση και τάξη εντός αυτής, δύσκολα θα σου κάνει μ@λ@κία..."

 

Λίγα λόγια για τη λειτουργία των μηχανημάτων...σε 4 μέρες χρήσης έως τώρα έχω να πώ, έως την ταχύτητα 3 από τις 4 του ανεμιστήρα το μηχάνημα είναι αθόρυβο...καμία ενόχληση...ιδιαίτερα η εξωτερική μονάδα δεν γίνεται αισθητή η λειτουργία της σε σημείο ανησυχίας( μέχρι να δώ τον ανεμιστήρα να γυρνάει δεν είχα καταλάβει ότι λειτουργούσε)....Το προφίλ χρήσης περιλαμβάνει 8-9 ώρες περίπου τη μέρα σε καθένα από τα μηχανήματα...

Στο ένα δωμάτιο ( το μικρό) που χρησιμοποιείται ώς γραφέιο, υπάχουν 2 workstations και ένα Online UPS Eaton 1500VA με active fan.

Σε 4 εργάσιμες μέρες πλήρους χρήσης του δωματίου, έχει κάψει 0.64kWh με ρύθμιση στους 26°C, fan στο Αuto και εξωτερική θερμοκρασία max 31°C (νομίζω μέχρι εκεί έφτασε). Σίγουρα σε πιο ζεστές μέρες η κατανάλωση θα είναι διαφοροποιημένη, αλλά μέχρι στιγμής αυτό έχω. Θα επανέλθω εν καιρώ με νέες μετρήσεις (ο μετρητής είναι αυτός)

 

 

Εμφανισιακά τα μηχανήματα έχουν αρκετά μοντέρνα γραμμή με ολόλευκα πλαστικά και αρκετά μικρό βάθος εσωτερικής μονάδας.

Αφού πέρασαν και το τεστ γυναικός , κρίνονται ώς συσκευές με αρκετά υψηλό WAF (Wife Acceptance Factor) :lol:

 

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και ευχαριστώ όλα τα μέλη που έχουν γράψει το feedback τους για τις αγορές τους, καθώς και για την παράθεση γνώσεων και τεχνικών χαρακτηριστικών, καθώς ήταν καταλυτικές για την επιλογή μου.

 

Εάν κάποιος θέλει να μετρήσω κάτι που μπορώ ή κάποια άλλη παρατήρηση, ευχαρίστως να βοηθήσω.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

@gnt

 

Εγκατέστησα τελικά το προηγούμενο Σάββατο δύο Mitsubishi Electric SF25VE...Τα χαρακτηριστικά των χώρων που τοποθετήθηκαν φαίνονται αναλυτικά στο ποστ εδώ.

 

H εγκατάσταση έγινε από το συνεργείο του καταστήματος αγοράς, το οποίο αγοράζει απευθείας από την TENOΡΑ (Όμιλος Τουργνικιώτη, επίσημος αντιπρόσωπος κ εισαγωγέας της Mitsubishi Electric). Κοινως δεν είναι παραεισαγωγή. Αν μου επιτρέπεται να γράψω το όνομα προς διευκόλυνση των υπόλοιπων, κανένα πρόβλημα, ας μου ζητηθεί σε επόμενο ποστ και θα το προσθέσω.

-Εκχειλώσεις έγιναν με μηχανημα αυτόματα.

-Σωληνώσεις χαλκού προ-μονωμένες καινούρια κουλούρα, από όπου κόπηκε κομμάτι για κάθε συσκευή.

-Σωστές κλίσεις, μήκος σωληνώσεων 3m, υδροροή προσεκτικά τοποθετημένη

-Σωστή σύσφιξη ρακόρ

-Εκκένωση κυκλώματος με αντλία και έλεχος απωλειών περι των 25-30 λεπτών

-Τοποθέτηση πλαστικού καναλιού (με ακρίβεια χιλιοστού) και προσεκτικά στοκαρίσματα, κλεισίματα τρυπών κλπ (μάστορας --> καλλιτέχνης)

-Έλεγχος λειτουργίας των μηχανημάτων

-Παραλαβή γραπτής εγγύησης λειτουργίας/εγκατάστασης

-Μάζεμα όλων των μπάζων από την εγκατάσταση και των σκουπιδιών...Ο χώρος έμεινε καθαρός όσο το δυνατόν περισσότερο με ίχνος σκουπιδιών/ακαταστασίας...

 

Η τοποθέτηση έγινε πολύ λεπτομερώς και ο μάστορας δούλευε ρολόι με τον βοηθό του και όχι "με το ρολόι".

Καμία αντίρρηση για να κάνει οτιδήποτε κατ'υπόδειξη, ούτε βαριόταν, ούτε βιαζόταν και σε ότι χρειάστηκα διευκρίνιση ήταν θετικότατος και φιλικότατος.

 

Χαρακτηριστικό ήταν ότι ο ηλεκτρολόγος που κάλεσα 2 μέρες πρίν να μου τοποθετήσει πρίζες ψηλά, στα σημεία που θα τοποθετούνταν τα κλιματιστικά, έτυχε και είχε αγοράσει από το ίδιο κατάστημα ένα 24άρι προ μηνών και συζητώντας μαζί του, μου ανέφερε τα χαρακτηριστικά του μάστορα κ του βοηθού λέγοντάς μου "αν σου έρθει αυτός που ήρθε και σε μένα, τακτικός και σωστή δουλειά...τον παρακολούθησα από κοντά σε όλη τη διαδικασία, αν και με το που ήρθαν παρατήρησα κάτι και είχα ήδη προϊδεαστεί...μάστορας με εργαλειοθήκη FACOM και όλα σε πλήρη ευθυγράμμιση και τάξη εντός αυτής, δύσκολα θα σου κάνει μ@λ@κία..."

 

Λίγα λόγια για τη λειτουργία των μηχανημάτων...σε 4 μέρες χρήσης έως τώρα έχω να πώ, έως την ταχύτητα 3 από τις 4 του ανεμιστήρα το μηχάνημα είναι αθόρυβο...καμία ενόχληση...ιδιαίτερα η εξωτερική μονάδα δεν γίνεται αισθητή η λειτουργία της σε σημείο ανησυχίας( μέχρι να δώ τον ανεμιστήρα να γυρνάει δεν είχα καταλάβει ότι λειτουργούσε)....Το προφίλ χρήσης περιλαμβάνει 8-9 ώρες περίπου τη μέρα σε καθένα από τα μηχανήματα...

Στο ένα δωμάτιο ( το μικρό) που χρησιμοποιείται ώς γραφέιο, υπάχουν 2 workstations και ένα Online UPS Eaton 1500VA με active fan.

Σε 4 εργάσιμες μέρες πλήρους χρήσης του δωματίου, έχει κάψει 0.64kWh με ρύθμιση στους 26°C, fan στο Αuto και εξωτερική θερμοκρασία max 31°C (νομίζω μέχρι εκεί έφτασε). Σίγουρα σε πιο ζεστές μέρες η κατανάλωση θα είναι διαφοροποιημένη, αλλά μέχρι στιγμής αυτό έχω. Θα επανέλθω εν καιρώ με νέες μετρήσεις (ο μετρητής είναι αυτός)

 

 

Εμφανισιακά τα μηχανήματα έχουν αρκετά μοντέρνα γραμμή με ολόλευκα πλαστικά και αρκετά μικρό βάθος εσωτερικής μονάδας.

Αφού πέρασαν και το τεστ γυναικός , κρίνονται ώς συσκευές με αρκετά υψηλό WAF (Wife Acceptance Factor) :lol:

 

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και ευχαριστώ όλα τα μέλη που έχουν γράψει το feedback τους για τις αγορές τους, καθώς και για την παράθεση γνώσεων και τεχνικών χαρακτηριστικών, καθώς ήταν καταλυτικές για την επιλογή μου.

 

Εάν κάποιος θέλει να μετρήσω κάτι που μπορώ ή κάποια άλλη παρατήρηση, ευχαρίστως να βοηθήσω.

Μπράβο καλή αγορά.. Θα ήθελα να μετρήσεις την στιγμιαία κατανάλωση και ειδικότερα το εύρος της. Δηλαδή όταν αρχίζει και πιάνει την θερμοκρασία στόχο πόσο είναι.. Θα εξαχθουν χρήσιμα συμπεράσματα..

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκινάει τη λειτουργια του βλέπω 350-370W και μετα την επίτευξη της θερμοκρασίας βλέπω μια διακυμανση απο 27-65W...

 

Προφανώς δεν έχουν γίνει δοκιμές όλα αυτά με νορμάλ χρηση και τις θερμοκρασίες των ημερών...επίσης το μηχάνημα είναι υπερδιαστασιολογημενο για τα δωμάτια αυτά...δεν έχω δει την κατανάλωση πανω απο 370W...

 

Θα δω μήπως πάρω μια αμπεροτσιμπιδα που να μετράει peak και average μήπως γινει δουλιτσα....

 

P.S. : όλα αυτά στο ένα δωμάτιο , στο άλλο δεν έχω μετρήσει ακόμη

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκινάει τη λειτουργια του βλέπω 350-370W και μετα την επίτευξη της θερμοκρασίας βλέπω μια διακυμανση απο 27-65W...

 

Προφανώς δεν έχουν γίνει δοκιμές όλα αυτά με νορμάλ χρηση και τις θερμοκρασίες των ημερών...επίσης το μηχάνημα είναι υπερδιαστασιολογημενο για τα δωμάτια αυτά...δεν έχω δει την κατανάλωση πανω απο 370W...

 

Θα δω μήπως πάρω μια αμπεροτσιμπιδα που να μετράει peak και average μήπως γινει δουλιτσα....

 

P.S. : όλα αυτά στο ένα δωμάτιο , στο άλλο δεν έχω μετρήσει ακόμη

Πραγματικά τα 370 είναι πολύ λίγα για peak ακόμα και με τις σημερινές θερμοκρασίες. Συνεπώς θα πρέπει να περιμένουμε να σφίξουν οι ζέστες για να βγάλουμε αξιόπιστα συμπεράσματα..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ειδικά δεν το λειτούργησα καθόλου....έχω ανοιχτά και έχει ένα ελαφρό αεράκι που κάνει όλη τη δουλειά...ακούω και τα τζιτζίκια, οπότε έχω εξοχή δωρεάν...:D

 

Επίσης κλείνω την πόρτα κανονικά...δεν υπάρχει λόγος να δροσίζω τους διαδρόμους...

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Υποδειγματική εγκατάσταση από το συνεργείο, ευτυχώς που υπάρχουν επαγγελματίες με μεράκι και σεβασμό στη δουλειά που κάνουν.

 

Τα Mitsubishi SF είναι τα καλύτερα κλιματιστικά που μπορεί κανείς να αποκτήσει στα ~€600. Καλοδούλευτα και είμαι σίγουρος ότι θα σε υπηρετήσουν καλά.

 

Όσον αφορά τη μέτρηση ισχύος, αν το watt-meter υπολογίζει power factor, τότε κατά κανόνα κάνει αξιόπιστη μέτρηση της ισχύος. Τα 370 W είναι χαμηλή τιμή και αυτό σημαίνει ότι η μονάδα αντιλαμβάνεται σωστά τις συνθήκες και υπολογίζει το φόρτο λειτουργίας με ικανοποιητική ακρίβεια. Για δοκιμή μπορείς να το βάλεις σε Powerful λειτουργία όπου ο συμπιεστής τίθεται σε πλήρη φόρτο για δεδομένο χρονικό διάστημα, ώστε να διαπιστώσεις το μέγιστο ρεύμα εκκίνησης.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή λειτουργεί ( σταθερά στους 26°C ) και η κατανάλωση κυμαίνεται από 16~27W με Pf από 0.06~0.12 .

 

Να σημειώσω ότι η εσωτερική μονάδα έχει 2 ενδεικτικά led λειτουργίας χρώματος ανοικτόχρωμου πράσινου και το ένα δείχνει πότε η συσκευή είναι σε λειτουργία, ενω το δεύτερο πότε λειτουργεί η εξωτερική μονάδα.

 

Αυτή τη στιγμή είναι αναμένο μόνο το κύριο led, κοινώς η εξωτερική μονάδα κάνει siesta....

 

 

ΕDIT : Πήγα κοντά να δώ και ο ανεμιστήρας έχει σταματήσει εντελώς στην εσωτερική μονάδα και το powermeter δείχνει 0W και 0.01Pf.

 

Τώρα το έβαλα στο φούλ fan και στους 18°C και τις περσίδες στη σάρωση και ανέβασε σταδιακά στα 65-80W και τώρα στα 145-158W με 0.22Pf....

 

Αφού δούλεψε για 10min στην παραπάνω ρύθμιση, ξαναγυρίζοντάς το στους 25°C και αυτόματο fan και σταθερές περσίδες, έπεσε πάλι στα 0W....και πρφανώς δεν ακούγεται τίποτε....

 

Λέω από αύριο το πρωί να βάλω το μετρητή στο δεύτερο μηχάνημα για να δώ κι εκεί τί γίνεται....

 

 

@gnt Το powerful που λές το έχει το παλιό μου Panasonic Inverter , αυτό εδώ δεν βλέπω να έχει κάποια αντίστοιχη ρύθμιση, αλλά δεν κατάφερα αυτή την εβδομάδα να βρώ χρόνο να ξεψαχνίσω το manual και τώρα που δοκιμάζω κλεφτά το κάνω...

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

@gnt

 

Εγκατέστησα τελικά το προηγούμενο Σάββατο δύο Mitsubishi Electric SF25VE...Τα χαρακτηριστικά των χώρων που τοποθετήθηκαν φαίνονται αναλυτικά στο ποστ εδώ.

 

H εγκατάσταση έγινε από το συνεργείο του καταστήματος αγοράς, το οποίο αγοράζει απευθείας από την TENOΡΑ (Όμιλος Τουργνικιώτη, επίσημος αντιπρόσωπος κ εισαγωγέας της Mitsubishi Electric). Κοινως δεν είναι παραεισαγωγή. Αν μου επιτρέπεται να γράψω το όνομα προς διευκόλυνση των υπόλοιπων, κανένα πρόβλημα, ας μου ζητηθεί σε επόμενο ποστ και θα το προσθέσω.

-Εκχειλώσεις έγιναν με μηχανημα αυτόματα.

-Σωληνώσεις χαλκού προ-μονωμένες καινούρια κουλούρα, από όπου κόπηκε κομμάτι για κάθε συσκευή.

-Σωστές κλίσεις, μήκος σωληνώσεων 3m, υδροροή προσεκτικά τοποθετημένη

-Σωστή σύσφιξη ρακόρ

-Εκκένωση κυκλώματος με αντλία και έλεχος απωλειών περι των 25-30 λεπτών

-Τοποθέτηση πλαστικού καναλιού (με ακρίβεια χιλιοστού) και προσεκτικά στοκαρίσματα, κλεισίματα τρυπών κλπ (μάστορας --> καλλιτέχνης)

-Έλεγχος λειτουργίας των μηχανημάτων

-Παραλαβή γραπτής εγγύησης λειτουργίας/εγκατάστασης

-Μάζεμα όλων των μπάζων από την εγκατάσταση και των σκουπιδιών...Ο χώρος έμεινε καθαρός όσο το δυνατόν περισσότερο με ίχνος σκουπιδιών/ακαταστασίας...

 

Η τοποθέτηση έγινε πολύ λεπτομερώς και ο μάστορας δούλευε ρολόι με τον βοηθό του και όχι "με το ρολόι".

Καμία αντίρρηση για να κάνει οτιδήποτε κατ'υπόδειξη, ούτε βαριόταν, ούτε βιαζόταν και σε ότι χρειάστηκα διευκρίνιση ήταν θετικότατος και φιλικότατος.

 

Χαρακτηριστικό ήταν ότι ο ηλεκτρολόγος που κάλεσα 2 μέρες πρίν να μου τοποθετήσει πρίζες ψηλά, στα σημεία που θα τοποθετούνταν τα κλιματιστικά, έτυχε και είχε αγοράσει από το ίδιο κατάστημα ένα 24άρι προ μηνών και συζητώντας μαζί του, μου ανέφερε τα χαρακτηριστικά του μάστορα κ του βοηθού λέγοντάς μου "αν σου έρθει αυτός που ήρθε και σε μένα, τακτικός και σωστή δουλειά...τον παρακολούθησα από κοντά σε όλη τη διαδικασία, αν και με το που ήρθαν παρατήρησα κάτι και είχα ήδη προϊδεαστεί...μάστορας με εργαλειοθήκη FACOM και όλα σε πλήρη ευθυγράμμιση και τάξη εντός αυτής, δύσκολα θα σου κάνει μ@λ@κία..."

 

Λίγα λόγια για τη λειτουργία των μηχανημάτων...σε 4 μέρες χρήσης έως τώρα έχω να πώ, έως την ταχύτητα 3 από τις 4 του ανεμιστήρα το μηχάνημα είναι αθόρυβο...καμία ενόχληση...ιδιαίτερα η εξωτερική μονάδα δεν γίνεται αισθητή η λειτουργία της σε σημείο ανησυχίας( μέχρι να δώ τον ανεμιστήρα να γυρνάει δεν είχα καταλάβει ότι λειτουργούσε)....Το προφίλ χρήσης περιλαμβάνει 8-9 ώρες περίπου τη μέρα σε καθένα από τα μηχανήματα...

Στο ένα δωμάτιο ( το μικρό) που χρησιμοποιείται ώς γραφέιο, υπάχουν 2 workstations και ένα Online UPS Eaton 1500VA με active fan.

Σε 4 εργάσιμες μέρες πλήρους χρήσης του δωματίου, έχει κάψει 0.64kWh με ρύθμιση στους 26°C, fan στο Αuto και εξωτερική θερμοκρασία max 31°C (νομίζω μέχρι εκεί έφτασε). Σίγουρα σε πιο ζεστές μέρες η κατανάλωση θα είναι διαφοροποιημένη, αλλά μέχρι στιγμής αυτό έχω. Θα επανέλθω εν καιρώ με νέες μετρήσεις (ο μετρητής είναι αυτός)

 

 

Εμφανισιακά τα μηχανήματα έχουν αρκετά μοντέρνα γραμμή με ολόλευκα πλαστικά και αρκετά μικρό βάθος εσωτερικής μονάδας.

Αφού πέρασαν και το τεστ γυναικός , κρίνονται ώς συσκευές με αρκετά υψηλό WAF (Wife Acceptance Factor) :lol:

 

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και ευχαριστώ όλα τα μέλη που έχουν γράψει το feedback τους για τις αγορές τους, καθώς και για την παράθεση γνώσεων και τεχνικών χαρακτηριστικών, καθώς ήταν καταλυτικές για την επιλογή μου.

 

Εάν κάποιος θέλει να μετρήσω κάτι που μπορώ ή κάποια άλλη παρατήρηση, ευχαρίστως να βοηθήσω.

Πάντως το ξανασκέφτομαι και κάτι δεν μου βγαίνει με τους υπολογισμούς που κάνεις.. 0.64/4 μερες=0.16kwh την ημέρα.. 0.16/8 ώρες την μερα=0.2 δηλαδή 20 watt. Λιγότερο και από λειτουργία σαν ανεμιστήρας. Άρα το κλιματιστικό λειτουργεί ελάχιστα έως καθόλου... Συνεπώς συμπεράσματα δεν βγαίνουν..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν είναι η καταλληλότερη εξωτερική θερμοκρασία για συμπεράσματα, αυτή τη στιγμή θέλω απλά 2°C κάτω και με πλήρως κλειστό δωμάτιο, με διαστάσεις ούτε καν στο 1/3 των μέγιστων για το συγκεκριμένο κλιματιστικό, λογικό είναι να μην δουλεύει...

 

Επίσης οι ώρες είναι κατά προσέγγιση, δυστυχώς από την Κυριακή δεν κράτησα σημειώσεις ώστε να έχω τις ακριβείς ώρες λειτουργίας, ότι έχω στο μυαλό μου διαισθητικά, επίσης προχθές έλειψα ένα 3ωρο από το γραφείο, οπότε οι ώρες που δούλεψε μετά είναι βραδυνές με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί το ίδιο η μονάδα...

 

Σαφώς δεν βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα, όπως και έγραψα στο πρώτο μου ποστ, είναι μόλις οι 4 πρώτες μέρες λειτουργίας, αν διαβάσεις και το τελευταίο μου ποστ, η μονάδα δεν καταναλώνει σχεδόν τίποτε όταν πιάσει το επιθυμητό...δυστυχώς δεν είχα τη δυνατότητα να ασχοληθώ πιο πριν αλλιώς θα το είχα ήδη στις 35άρες που χτύπησε προ εβδομάδων και θα κάναμε άλλη κουβέντα τώρα.

 

Σίγουρα θα συνεχίσω το logging, και πιστεύω θα έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα όσο περναει ο καιρός...

 

Στο παλιό μου σπίτι έχω ένα Panasonic Inverter 9άρι 10ετίας και βάλε και ένα Toshiba Iinverter 18άρι περίπου 7ετίας...

Σίγουρα μεγάλες οι τεχνολογικές διαφορές, αλλα είχα κατα νου τα 240-250W ώς κατώφλι κατανάλωσης, οπότε αντιλαμβάνεστε την έκπληξή μου....οι αλγόριθμοι ελέγχου έχουν βελτιωθεί τόσο πολύ και οι διαθέσιμες τεχνολογίες επίσης, ώστε να μιλάμε για Green Conditioning και να ισχύει στην πραξη....

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μολις μπήκε το toyotomi TRN/TRG 71 ZR .εκ πρώτης άποψης ηδη το έχω μετανοιωσει που δεν πήρα το mitsubishi .Η ποιότητα κατασκευής σαφώς υποδιεστερη ενώ χειριστήριο απαράδεκτο επιεικώς .Απο απόδοση δε μπορω να πω ακόμα καθώς οι μερες δεν ειναι απο τις ζεστοτερες του καλοκαιριού .Απο θόρυβο κινείται στο μέσο όρο τόσο σε εσωτερική οσο σε εξωτερική μονάδα και προβληματίζει μονο σε high mode .Για τα υπόλοιπα τα ξαναλέμε

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

@felix

εχω την ιδια εντυπωση από το SF 25 και SF 42. πολυ οικονομικά και αθορυβα. επειδή σκεπτομαι για 2 ακομη 25αρια μπορεις να μου πεις το καταστημα αγορας αμόμη και με μηνυμα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Συγγνώμη για το άσχετο του post μου αλλά μήπως υπάρχει κάποιο thread για ηλιακούς θερμοσίφωνες; Κοίταξα αλλά δεν βρήκα κάτι. Ή αν υπάρχει κάποιος γνώστης να μου δώσει μερικές πληροφορίες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή βοήθεια αν μπορειτε.Ειμαι ανάμεσα σε 3 κλιματιστικα για υπνοδωματιο 12 τμ κ 2,6 υψος τα 2 εχοθν την ιδια τιμη το ενα ειναι φθηνοτερο.προκειται για τα εξης

1)ASYG-25LLCR 400ε με δωρο την εγκαταστηαση εως 20/7 (το φθηνότερο)

2) Toyotomi TRN TRG 28ZR

3) Hitachi RASE10HBG

Προβληματιζομαι αναμεσα στα 2 τελευταια κυριως.Κοστιζουν ακριβώς το ίδιο 489ε + εγκατάσταση.Δεν μπορώ να τα αξιολογήσω ως προς τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους.Έχουν μεγάλη διαφορά απο το 1?Το δωμάτιο που θα τοποθετηθεί ειναι πιο κρυο απ τα υπολοιπα το χειμώνα κ περισσότερο πιστευω θα χρησιμοποιηθεί για θέρμανση.Και η ερώτηση του ασχετου (μη βαράτε).Συνδέετε σε κανονική πριζα (σουκο κλπ) η με καλώδια από παροχή στον τοίχο(ο γκούγκλης τα ονομάζει μπουατ)?.Ευχαριστώ σε όποιον απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

O χώρος καλύπτεται από κλιματιστικο 2,5 kW (~9000 BTU/h).

 

Το πιο αποδοτικό/οικονομικό στη θέρμανση είναι το Hitachi, το οποίο είναι παράγει και μικρότερη στάθμη θορύβου σε σχέση με τα υπόλοιπα. Πρόκειται όμως για βασικό μοντέλο, με ελάχιστους αυτοματισμούς/λειτουργίες και μέτρια ποιότητα παραγόμενου αέρα.

 

Το Fujitsu είναι το πιο αποδοτικό/οικονομικό σε ψύξη από τα τρία, είναι μοντέλο του 2012 αλλά εξακολουθεί να παραμένει αξιοπρεπής επιλογή. Στη θέρμανση έχει σχετικά καλή απόδοση, μέτρια στάθμη θορύβου και μέτρια προς ικανοποιητική ποιότητα παραγόμενου αέρα.

 

Το Toyotomi είναι πιο all around σύστημα, δεν διαπρέπει ώς προς την απόδοση/οικονομία σε σχέση με τα άλλα δύο, διαθέτει όμως την καλύτερη ποιότητα παραγόμενου αέρα και τις περισσότερες λειτουργίες/αυτοματισμούς. Από στάθμη θορύβου τα πάει σχετικά καλά.

 

Τα τρία συστήματα είναι από τις καλύτερες προτάσεις κάτω από τα €500. Αν το budget σου μπορεί να ανεβεί πιο ψηλά, υπάρχουν σαφώς καλύτερες προτάσεις.

 

Τα συστήματα συνδέονται με απλή σούκο πρίζα σε γραμμή που περνάει από 16 A ασφάλεια.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση φιλε gnt μάλλον καταλήγω στο toyotomi τελικά.Τα kw στο Ηitachi γιατι παίζουν τοσο πολυ?Γραφει 357 kWh/έτος (θερμή ζώνη), 823 kWh/ έτος (μεσαία )Μένω Βόλο τι να περιμένω δηλαδή?Δυστυχώς τα οικονομικά δεν μου επιτρέπουν να πάω παραπάνω.Ελπίζω να βγει καλή επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

Κάθε κλιματική ζώνη συνεπάγεται συγκεκριμένο εύρος θερμοκρασιών και ωρών λειτουργίας του συστήματος. Είναι αυτονόητο ότι όσο προχωράμε σε ψυχρότερα κλίματα, η κατανάλωση σε ενέργεια αυξάνει. Ο Βόλος αν δεν κάνω λάθος αντιστοιχεί σε θερμό κλίμα.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@felix

εχω την ιδια εντυπωση από το SF 25 και SF 42. πολυ οικονομικά και αθορυβα. επειδή σκεπτομαι για 2 ακομη 25αρια μπορεις να μου πεις το καταστημα αγορας αμόμη και με μηνυμα?

ευχαριστώ

 

Ώπ...έπεσαν τόσα πολλά μηνύματα από την τελευταία φορά που διάβασα το θέμα και η ειδοποίηση άργησε...

 

To κατάστημα είναι η AirConEnergy.

 

Πρίν λίγο που τσέκαρα πάλι τα χαρακτηριστικά του, τακτοποιώντας τα manual είδα ότι έχει ώς rated input σε ψύξη 0.6kW,

 

οπότε σχετικά με τα προηγούμενα δοκιμαστικά και αναλογιζόμενος τη ζητούμενη θερμοκρασία και τις εξωτερικές συνθήκες νομίζω είναι μια χαρά τα max 0.37kW (10min) που έχω δεί....

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...