Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου κάνει και εμένα εντύπωση η κατάσταση που περιγράφεις. Υπάρχουν αρκετοί χρήστες Etherea στο thread και σπάνια έχει αναφερθεί πρόβλημα συντονισμού. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν το πρόβλημα αφορά τη δική σου μονάδα ή όλη τη σειρά. Εδώ μπορούν μας βοηθήσουν οι κάτοχοι Etherea. Δεν είναι λύση για κλιματιστικό-ναυαρχίδα σοβαρής, κατά τα άλλα, εταιρείας να βάζει ο χρήστης λάστιχα για να αντιμετωπίσει θορύβους που δεν κάνουν κλιματιστικά-φασόν.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει και εμένα εντύπωση η κατάσταση που περιγράφεις. Υπάρχουν αρκετοί χρήστες Etherea στο thread και σπάνια έχει αναφερθεί πρόβλημα συντονισμού. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν το πρόβλημα αφορά τη δική σου μονάδα ή όλη τη σειρά. Εδώ μπορούν μας βοηθήσουν οι κάτοχοι Etherea. Δεν είναι λύση για κλιματιστικό-ναυαρχίδα σοβαρής, κατά τα άλλα, εταιρείας να βάζει ο χρήστης λάστιχα για να αντιμετωπίσει θορύβους που δεν κάνουν κλιματιστικά-φασόν.

Εμένα είναι πολύ καινούριο για να βγάλω συμπεράσματα. Πάντως το έχω ξαναπεί. Γενικά είναι πολύ μέτριο για τα χρήματά του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για το τόσο κατατοπιστικό θέμα, ειδικά όσοι απαντάτε στις απορίες άσχετων σαν εμένα είστε άξιοι συγχαρητηρίων και πολλών ευχαριστιών. Τολμώ να πω πως επιτελείτε λειτούργημα :)

 

Στο δια ταύτα (απευθυνόμενος πρωτίστως στον gnt, που τόσα πολλά γνωρίζει): Αναζητώ κλιματιστικό για σαλονοτραπεζαρία 51 τ.μ. με ύψος 2,72 μ. Σε ολοκαίνουριο διαμέρισμα 4ου, κατασκευής 2013-2014 (άρα με καλή μόνωση). Με 2 μεγάλες μπαλκονόπορτες στον χώρο. Σημαντικό: ο χώρος ενώνεται με κουζίνα (συνεχόμενα) χωρίς την δυνατότητα απομόνωσης. Αντιθέτως, απομονώνεται με πόρτα (συρόμενη) ο διάδρομος που οδηγεί σε κρεβατοκάμαρες/μπάνια. Δεν με ενδιαφέρει να κλιματίζεται η κουζίνα, το αναφέρω για τις πιθανές απώλειες.

 

Μετά από μικρή έρευνα και από συμβουλές έχω καταλήξει σε μέγεθος 5kw (18.000 BTU). Ακόμα πιο σημαντικό ότι με ενδιαφέρει ΜΟΝΟ το θέμα ψύξης (υπάρχει παροχή φυσικού αερίου για θέρμανση). Στο Γουδή. Με αρκετό ήλιο/αέρα, χωρίς κολλητά άλλα διαμερίσματα.

 

Πιθανότατα θα μου πείτε για μεγαλύτερο μηχάνημα αλλά θα ήθελα να παραμείνω στα 18.000 BTU γιατί δεν είμαστε από αυτούς που το χρησιμοποιούν φανατικά. Είμαστε καπνιστές, αλλά εννοείται πως δεν πρόκειται να καπνίζουμε μανιωδώς τις ώρες λειτουργίας του.

Λόγω φίλου/γνωστού με κατάστημα ηλεκτρικών ειδών, μας προσφέρει το -30% της προσφοράς TOYOTOMI παρότι έχει σταματήσει πλέον, μαζί με άτοκες δόσεις της αρεσκείας μας. Εννοείται ότι μπορούμε να πάμε και σε άλλη μάρκα με την προϋπόθεση ότι δεν θα ξεφύγει το μπάτζετ (μετρητοίς δεν γίνεται να το αγοράσω λόγω έκτακτων δυσκολιών). Από τα ΤΟΥΟΤΟΜΙ που είδα είμαι ανάμεσα σε 2, τα

KURO http://www.gedsa.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=7&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=520&option=com_virtuemart&Itemid=277

 

και

IZURU http://www.gedsa.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=109&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=613&option=com_virtuemart&Itemid=2782

 

Οι τιμές που μας τα δίνουν είναι 890 το KURO και 850 το IZURU μαζί με την εγκατάσταση. Βέβαια διαβάζοντας πάνω από 200 σελίδες του θέματος εννοείται πως θα ζητήσω την εγκατάσταση να γίνει όπως έχετε πει, ακόμα κι αν χρειαστεί να βρω άλλον ψυκτικό.

 

Το πρώτο που μας ενδιαφέρει είναι το οικονομικό κόστος τόσο της κτήσης όσο και της χρήσης.

Διάβασα τα SEER τους, και πιο αποδοτικό φαίνεται το KURO.

Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω σε ποιο ακριβώς ύψος στον τοίχο πρέπει να τοποθετηθεί. Επίσης η εξωτερική μονάδα πρέπει απαραιτήτως να μπεί ψηλά γιατί η συγκεκριμένη πλευρά του μπαλκονιού είναι στενή.

 

Σας ζητώ να με συμβουλέψετε είτε για κάποιο από αυτά είτε για κάποιο άλλο, έχοντας όμως στο νου σας ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς μετρητοίς.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο να πιάσεις τα πλαστικά του θα καταλάβεις. Πιέζονται σαν να είναι σχεδόν από χαρτόνι. Απουσιάζει ένα κλίπ στην μέση του πλαστικού καλύμματος στα φίλτρα και κάνει κοιλιά. Αυτό το κλιπ το έψαξα υπάρχει σε μεγαλύτερα από 9αρια. Πιάνεται δηλαδή το δικό μου στα άκρα του και την μέση κάνει κοιλιά. Πρέπει κάποια στιγμή να τραβήξω φώτο/βίντεο εμένα μου φαίνεται χειρότερο και από κλιματιστικό που πουλάνε στο σουπερ μάρκετ από τα πλαστικά της εσωτερικής μονάδας.

 

Άσχετο αλλά να προσθέσω και το timer που απλά πρέπει να ρυθμίζεις μόνο ώρες και όχι σαν χρονόμετρο να κλείσει μετά από χ ώρες. Επίσης το timer παραμένει πρέπει να το διαγράψεις αλλιώς ισχύει και για το επόμενο 24ώρο. Αν το βάλω έστω ότι θέλω να ανοίξει σήμερα στις 17:00 και δεν κάνω μετά cancel το timer θα τεθεί σε λειτουργία όλες τις επόμενες ημέρες την ίδια ώρα. "Η λειτουργία του χρονοδιακόπτη βασίζεται στο ρολόι που ρυθμίζεται στο τηλεχειριστήριο και επαναλαμβάνεται καθημερινά από τη στιγμή που θα ρυθμιστεί. "

 

Από ποια άποψη είναι μέτριο σύμφωνα με την δική σου εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

@Saf Η κουζίνα τι κάλυψη έχει; Επίσης όσο καλή και να είναι η μόνωση, τα θερμικά φορτία που δημιουργούν συσκευές εντός του χώρου όπως είναι οι φούρνοι, τα μάτια, τα ψυγεία και λοιπές ηλεκτρονικές συσκεύες πρέπει να συνυπολογιστούν.

 

Εκτός και αν μηχανολόγος μηχανικός κατόπιν μελέτης αποφανθεί για το αντίθετο, ογκομετρικά ισοδύναμος χώρος κάλυψης ~58 m² με τυπική οροφή στα 2,4 m (χωρίς να έχει αθροιστεί καν ογκομετρικά ο επιπλέον χώρος της κουζίνας) δεν μπορεί να καλυφθεί από σύστημα 5 kW. Το κόστος κτήσης θα εκτιναχθεί καθώς το πιθανότερο είναι το σύστημα να κυμαίνεται μεταξύ σοβαρή υποδιαστασιολόγησης στην καλύτερη περίπτωση και εντελώς εκτός προδιαγραφών λειτουργίας στη χειρότερη. Δεδομένου ότι δεν παίρνεις ένα φθηνό σύστημα των €300-400, το κόστος χρήσης είναι σημαντικός παράγοντας που πρέπει να έχουμε πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μας.

 

Χωρίς την κουζίνα, ο χώρος υπό κανονικές συνθήκες καλύπτεται από σύστημα 6 kW (~21000 BTU/h). Ένα τηλεφώνημα στο μηχανικό που ανέλαβε τη μελέτη, ίσως μας διαφωτίσει για το επίπεδο της μόνωσης (υπάρχει ενεργειακή ταυτότητα; Υποτίθεται ότι είναι υποχρεωτική για νέες κατασκευές) . Το ότι είναι καινούργιας κατασκευής δεν συνεπάγεται ότι θα έχει και εξαιρετική μόνωση, καθώς υπάρχουν διάφοροι τύποι και ποιότητες μονωτικών υλικών και ακόμα και αν έχουν χρησιμοποιηθεί ικανά σε αριθμό και ποιοτικά υλικά, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο της πλημμελούς εγκατάστασης (πχ δημιουργία θερμογεφύρων κα).

 

Πληροφοριακά, η προσφορά για τα συστήματα Toyotomi είναι προωθητική ενέργεια της αντιπροσωπείας και ισχύει μέχρι και 31 Ιουλίου.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο να πιάσεις τα πλαστικά του θα καταλάβεις. Πιέζονται σαν να είναι σχεδόν από χαρτόνι. Απουσιάζει ένα κλίπ στην μέση του πλαστικού καλύμματος στα φίλτρα και κάνει κοιλιά. Αυτό το κλιπ το έψαξα υπάρχει σε μεγαλύτερα από 9αρια. Πιάνεται δηλαδή το δικό μου στα άκρα του και την μέση κάνει κοιλιά. Πρέπει κάποια στιγμή να τραβήξω φώτο/βίντεο εμένα μου φαίνεται χειρότερο και από κλιματιστικό που πουλάνε στο σουπερ μάρκετ από τα πλαστικά της εσωτερικής μονάδας.

 

Άσχετο αλλά να προσθέσω και το timer που απλά πρέπει να ρυθμίζεις μόνο ώρες και όχι σαν χρονόμετρο να κλείσει μετά από χ ώρες. Επίσης το timer παραμένει πρέπει να το διαγράψεις αλλιώς ισχύει και για το επόμενο 24ώρο. Αν το βάλω έστω ότι θέλω να ανοίξει σήμερα στις 17:00 και δεν κάνω μετά cancel το timer θα τεθεί σε λειτουργία όλες τις επόμενες ημέρες την ίδια ώρα. "Η λειτουργία του χρονοδιακόπτη βασίζεται στο ρολόι που ρυθμίζεται στο τηλεχειριστήριο και επαναλαμβάνεται καθημερινά από τη στιγμή που θα ρυθμιστεί. "

 

Από ποια άποψη είναι μέτριο σύμφωνα με την δική σου εμπειρία;

Μέτριο γιατί θεωρώ πως υπολείπεται στην inverter λειτουργία, έχει ακόμα ελαφριά μυρωδιά και η ψύξη του δεν είναι και κάτι το φοβερό. Ούτε τα φίλτρα του. Γιατί δεν πήρα ένα toyotomi izuru να μου μείνουν και 250 ευρώ ;

Link to comment
Share on other sites

@Saf Η κουζίνα τι κάλυψη έχει; Επίσης όσο καλή και να είναι η μόνωση, τα θερμικά φορτία που δημιουργούν συσκευές εντός του χώρου όπως είναι οι φούρνοι, τα μάτια, τα ψυγεία και λοιπές ηλεκτρονικές συσκεύες πρέπει να συνυπολογιστούν.

 

Εκτός και αν μηχανολόγος μηχανικός κατόπιν μελέτης αποφανθεί για το αντίθετο, ογκομετρικά ισοδύναμος χώρος κάλυψης ~58 m² με τυπική οροφή στα 2,4 m (χωρίς να έχει αθροιστεί καν ογκομετρικά ο επιπλέον χώρος της κουζίνας) δεν μπορεί να καλυφθεί από σύστημα 5 kW. Το κόστος κτήσης θα εκτιναχθεί καθώς το πιθανότερο είναι το σύστημα να κυμαίνεται μεταξύ σοβαρή υποδιαστασιολόγησης στην καλύτερη περίπτωση και εντελώς εκτός προδιαγραφών λειτουργίας στη χειρότερη. Δεδομένου ότι δεν παίρνεις ένα φθηνό σύστημα των €300-400, το κόστος χρήσης είναι σημαντικός παράγοντας που πρέπει να έχουμε πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μας.

 

Χωρίς την κουζίνα, ο χώρος υπό κανονικές συνθήκες καλύπτεται από σύστημα 6 kW (~21000 BTU/h). Ένα τηλεφώνημα στο μηχανικό που ανέλαβε τη μελέτη, ίσως μας διαφωτίσει για το επίπεδο της μόνωσης (υπάρχει ενεργειακή ταυτότητα; Υποτίθεται ότι είναι υποχρεωτική για νέες κατασκευές) . Το ότι είναι καινούργιας κατασκευής δεν συνεπάγεται ότι θα έχει και εξαιρετική μόνωση, καθώς υπάρχουν διάφοροι τύποι και ποιότητες μονωτικών υλικών και ακόμα και αν έχουν χρησιμοποιηθεί ικανά σε αριθμό και ποιοτικά υλικά, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο της πλημμελούς εγκατάστασης (πχ δημιουργία θερμογεφύρων κα).

 

Πληροφοριακά, η προσφορά για τα συστήματα Toyotomi είναι προωθητική ενέργεια της αντιπροσωπείας και ισχύει μέχρι και 31 Ιουλίου.

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα ψάξω απαντήσεις για όσα έθεσες.

Link to comment
Share on other sites

O χώρος σου απαιτεί σύστημα 5 kW (~18000 BTU/h). Aν υποδιαστασιολογήσεις το σύστημα, τότε το κόστος χρήσης θα εκτιναχθεί (ειδικά στη λειτουργία θέρμανσης).

 

Στο budget σου υπάρχουν αξιοπρεπείς επιλογές στα 5 kW όπως:

-Toyotomi Akira Premium GAN/GAG-A53IVL και λίγο υψηλότερα, το αρκετά καλύτερο Toyotomi Izuru TRN/TRG-56ZR.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@gnt αν μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου θα το εκτιμούσα.

 

Σήμερα με εξωτερική που άγγιξε τους 35.5 το σύστημα hitachi 50ppa έκαψε σε τρεις ώρες 1.8KW.

 

Ξεκίνησα με εσωτερική 26-27(τρία άτομα στο χώρο) ζητώντας 25 στο auto, έπιασε γρήγορα το επιθυμητό και έκαψε 700W το πρώτο 20λεπτο.

 

Μετά σταμάτησε και τότε το έβαλα στη 2η σκάλα μέχρι τις 2 ώρες.Η ένδειξη κατανάλωσης ήταν στο 1.4KW.

 

Την τελευταία ώρα το έβαλα στο 1 και ήταν το καλύτερο.Ωραία αίσθηση φρέσκου απαλού αέρα και η εξωτερική να δουλεύει πάρα πολύ σιγά που ίσα που καταλαβαίναμε την λειτουργία του.Η κατανάλωση την τελευταία ώρα 400W.

 

Μήπως τελικά καίει πολύ ή είμαστε καλά;Θυμίζω για να μη ψάχνεις πίσω ότι ο χώρος είναι 50τμ με καλές μονώσεις.

Edited by kirea
Link to comment
Share on other sites

@kirea Όντως οι μονώσεις είναι καλές αφού με λειτουργία στη χαμηλότερη σκάλα το σύστημα μπόρεσε να καλύψει τις θερμικές απώλειες. Όπως σου είχα γράψει σε παλαιότερο μήνυμα, το χειριστήριο του συστήματος έχει σχετικά καλή ακρίβεια μέτρησης, όμως αυτό δεν είναι απαραίτητο να ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις. Για μεγαλύτερη ακρίβεια θα πρέπει να εγκαταστήσεις στη γραμμή μετρητή ισχύος (οι οποίοι κατά κανόνα έχουν απόκλιση της τάξεως του ±1%) και φυσικά να εξασφαλίσεις ότι δεν υπάρχει άλλο ηλεκτρικό φορτίο στη γραμμή πέρα από το κλιματιστικό.

 

Από εκεί και πέρα, για 5 kW κλιματιστικό η κατανάλωση δεν είναι κακή αν αναλογιστεί κανείς ότι η εξωτερική θερμοκρασία είναι ιδιαίτερα υψηλή. Aν διαβάσεις την τεκμηρίωση ErP/Lot10 του συστήματος, θα διαπιστώσεις ότι η απόδοση πέφτει καθώς αυξάνεται η εξωτερική θερμοκρασία και αυτό ισχύει για όλες τις αντλίες θερμότητας.

 

@Saf Στα 6 kW πολύ καλές προτάσεις είναι τα:

-Toshiba RAS-B22N3KV2-E/RAS-22N3AV2-E Suzumi Plus

-Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το μηχάνημα τώρα το μαθαίνουμε και μας άρεσε η χαμηλή σκάλα γιατί δεν ακούγεται καθόλου και δεν κάνει σχεδόν καθόλου ρεύμα.

 

Έπιασε 24 βαθμούς και νιώσαμε σχεδόν να κρυώνουμε.

 

Πολύ ευχαριστημένος από το 50ppa.

 

Αύριο τεστ στο S14HB επάνω.

 

Καλό απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

O χώρος σου απαιτεί σύστημα 5 kW (~18000 BTU/h). Aν υποδιαστασιολογήσεις το σύστημα, τότε το κόστος χρήσης θα εκτιναχθεί (ειδικά στη λειτουργία θέρμανσης).

 

Στο budget σου υπάρχουν αξιοπρεπείς επιλογές στα 5 kW όπως:

-Toyotomi Akira Premium GAN/GAG-A53IVL και λίγο υψηλότερα, το αρκετά καλύτερο Toyotomi Izuru TRN/TRG-56ZR.

 

Άρα το 18αρι της Carrier δεν θεωρείται αντάξιο τα 2 Toyotomi που προτείνεις, σωστά (όσον αφορά το vfm πάντα);

Αν ήμουν μεταξύ του Akira και του Carrier 42HVS18A / 38YVS18A, η επιλογή κάτα τη γνώμη σου θα ήταν και πάλι το Toyotomi;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Αν και η Carrier (πλέον Τοshiba-Carrier) είναι κολοσσός των συστημάτων HVAC, τα προϊόντα που διαθέτει στην ΝΑ Ευρώπη όσον αφορά τον οικιακό κλιματισμό είναι μέτρια ως προς το vfm. H εταιρεία δίνει περισσότερη έμφαση στις μεγαλύτερες εγκαταστάσεις (αντλίες θερμότητας, βιομηχανικά HVAC κτλ).

 

Τα Toyotomi είναι μεν Τier 2 συστήματα (στο Τier 1 ανήκουν οι Daikin, Hitachi, Mitsubishi, Panasonic, Toshiba), αλλά παραδοσιακά διατηρούν υψηλό vfm. Eιδικά η σειρά Izuru είναι εξαιρετικό new entry για το 2014, βελτιώνοντας σημαντικά την απόδοση/οικονομία σε όλο το έυρος της γκάμας της, κάτι που αρκετοί Tier 1 κατασκευαστές δεν έκαναν για τα μοντέλα τους για το 2014 (βέβαια, οι τελευταίοι είχαν ούτως ή άλλως υψηλή απόδοση οικονομία, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις, το μοντέλο του 2014 έχει ελάχιστες ή και καθόλου διαφορές σε σχέση με αυτό του 2013).

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και η Carrier (πλέον Τοshiba-Carrier) είναι κολοσσός των συστημάτων HVAC, τα προϊόντα που διαθέτει στην ΝΑ Ευρώπη όσον αφορά τον οικιακό κλιματισμό είναι μέτρια ως προς το vfm. H εταιρεία δίνει περισσότερη έμφαση στις μεγαλύτερες εγκαταστάσεις (αντλίες θερμότητας, βιομηχανικά HVAC κτλ).

 

Τα Toyotomi είναι μεν Τier 2 συστήματα (στο Τier 1 ανήκουν οι Daikin, Hitachi, Mitsubishi, Panasonic, Toshiba), αλλά παραδοσιακά διατηρούν υψηλό vfm. Eιδικά η σειρά Izuru είναι εξαιρετικό new entry για το 2014, βελτιώνοντας σημαντικά την απόδοση/οικονομία σε όλο το έυρος της γκάμας της, κάτι που αρκετοί Tier 1 κατασκευαστές δεν έκαναν για τα μοντέλα τους για το 2014 (βέβαια, οι τελευταίοι είχαν ούτως ή άλλως υψηλή απόδοση οικονομία, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις, το μοντέλο του 2014 έχει ελάχιστες ή και καθόλου διαφορές σε σχέση με αυτό του 2013).

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, μάλλον θα αγοραστεί το Akira Premium τελικά.

Καλό βράδυ και ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας τις προηγουμενες σελιδες περι inverter, και το 9αρι hitachi που εχω αλλα και το 18αρι hitachi 50PPA (υπερδιαστασιολογημενο για ενα χωρο που θελει 15αρι) σταματανε (η εξωτερικη μοναδα) οταν πιανουν επιθυμητη θερμοκρασια. Αυτο γινεται αφου πρωτα μειωσουν την ισχυ τους στο minimum (πχ το 9αρι στα 150W που ειναι γελοια καταναλωση) αλλα αυτο δεν φτανει αφου πλεον επιασαν την επιθυμητη θερμοκρασια.

 

Φυσιολογικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω άν υπάρχει κάποιος ψυκτικός που να παρακολουθεί το θέμα. Σήμερα μιλούσα με έναν ψυκτικό και μου είπε πως υπάρχουν 2 τρόποι για να συνδέσουμε τoυς χαλκοσωλήνες με το κλιματιστικό. ο ένας είναι με κόλληση η οποία δημιουργεί ένα είδος κάπνας ας το πουμε έτσι την γνωστή και ως "μάκα" η οποία λέει δεν επιρρεάζει το μηχανημα παρότι λέει η εταιρίες δεν το συστήνουν. Ο δεύτερος τρόπος είναι με την χρήση ρακόρ όπου αν δεν γίνει η κόλληση καλά υπάρχει πιθανότητα διαρροής. Αυτό που θέλω να ρωτήσω τελικά τι ενδείκνυται ο ένας ή ο άλλος τρόπος είναι πιο αξιόπιστος για την λειτουργία του μηχανήματος;; Edited by pReHiStoRik
Link to comment
Share on other sites

Oι εταιρείες στους οδηγούς εγκατάστασης απαγορεύουν τις κολλήσεις. Ο μόνος ενδεδειγμένος τρόπος είναι η χρήση ρακόρ και το σφίξιμο αυτών με ροπόκλειδο σε συγκεκριμένη ροπή που πάντα αναφέρεται στον οδηγό.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε gnt μια ερωτηση τι γνωμη εχεις για το toyotomi a16hdi σαν κλιματιστικο?

απο θεμα αποδοσης - οικονομιας?

Link to comment
Share on other sites

Oι εταιρείες στους οδηγούς εγκατάστασης απαγορεύουν τις κολλήσεις. Ο μόνος ενδεδειγμένος τρόπος είναι η χρήση ρακόρ και το σφίξιμο αυτών με ροπόκλειδο σε συγκεκριμένη ροπή που πάντα αναφέρεται στον οδηγό.

 

 

Η προβλεπόμενη συνδεσμολογία δηλαδή είναι με press-fit ρακόρ ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Είμαι ανάμεσα σε 2 κλιματιστικά MITSUBISHI MSZ-GF71VE και Toyotomi TRN TRG 71ZR. Το θέλω κυρίως για το χειμώνα και για να ζεστάνει ένα χώρο περίπου 80τμ. Τι μου προτείνετε ? αξίζει το Toyotomi λόγω ιονιστή? Περιμένουμε παιδί σε 2 μήνες και δεν θέλω να ρισκάρω την θέρμανση το χειμώνα. Ευχαριστώ

 

Να σημειώσω πως το σπίτι είναι 3 όροφος ρετιρέ καινούργιο με την καλύτερη δυνατή μόνωση. Το ύψος της οροφής είναι 2,5 μετρα

Edited by gdamprxp
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω άν υπάρχει κάποιος ψυκτικός που να παρακολουθεί το θέμα. Σήμερα μιλούσα με έναν ψυκτικό και μου είπε πως υπάρχουν 2 τρόποι για να συνδέσουμε τoυς χαλκοσωλήνες με το κλιματιστικό. ο ένας είναι με κόλληση η οποία δημιουργεί ένα είδος κάπνας ας το πουμε έτσι την γνωστή και ως "μάκα" η οποία λέει δεν επιρρεάζει το μηχανημα παρότι λέει η εταιρίες δεν το συστήνουν. Ο δεύτερος τρόπος είναι με την χρήση ρακόρ όπου αν δεν γίνει η κόλληση καλά υπάρχει πιθανότητα διαρροής. Αυτό που θέλω να ρωτήσω τελικά τι ενδείκνυται ο ένας ή ο άλλος τρόπος είναι πιο αξιόπιστος για την λειτουργία του μηχανήματος;;

 

Δυστυχώς και σε μένα κόψανε τα ρακόρ της εσωτερικής μονάδας και κάνανε κόληση. Επίσης αρχικά δεν έβαλαν αντλία κενού προσπαθώντας να με πέισουν πως η αντλία κενού είναι τα μανόμετρα της εξαέρωσης!!!! Τελικά την έβαλαν σε δεύτερο χρόνο βάζοντας το κλιματιστικό να λειτουργήσει στο κρύο για να μαζέψει το φρέον στην εξωτερική μονάδα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό αλλά από το τίποτα...

Edited by anikologr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...