Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το κουβαδάκι εννοώ ένα μικρό δοχείο που έβαλα ώστε να μαζεύω τα νερά του κλιματιστικού μιας και δεν υπάρχει λούκι για να βγάλω την αποχέτευση στο κάτω μπαλκόνι.

 

Θα το αποσύρω όμως για παν ενδεχόμενο.

 

Από ότι κατάλαβα πάντως πρέπει να ξεχάσω τη λειτουργία AUTO.

 

Πάντως αν το τηλεκοντρόλ λέει αλήθεια για την κατανάλωση, σε 3 ώρες με 32-33 έξω πετύχαμε 24-23(με αρχική 26-25) μέσα άνετα με 900W !!!!

 

Πολύ ευχάριστη έκπληξη και ας σταματούσε -ξεκινούσε τουλάχιστον τη μισή ώρα.

 

Πιστεύω ότι το RAS/RAC-S14HB θα έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση μιας και το SEER-SCOP είναι το ίδιο αλλά είναι μικρότερης ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου (επειδή το 50ΡΡΑ είναι πιθανότατα μικρό για το χώρο που καλείται να καλύψει), το AUTO ενδεχομένως να δημιουργήσει προβλήματα. Το χειριστήριο του κλιματιστικού μετράει την κατανάλωση με ικανοποιητική ακρίβεια (±10%), με την προϋπόθεση πάντα ότι στην ίδια γραμμή δεν υπάρχει άλλη ηλεκτρική συσκευή.

 

Τα 900 W, ακόμα και αν είναι 1000 ή 1200 W στην πραγματικότητα, είναι αρκετά καλή τιμή για σύστημα 5 kW και αποδεικνύει ότι η λειτουργία inverter αποδίδει.

 

Το S10HA που έχω καταναλώνει στις 12 ώρες (προγραμματισμένο να λειτουργεί 9.30 - 21.30), μεταξύ 1 και 1,3 kW, αναλόγως των εξωτερικών συνθηκών.

 

O κατασκευαστής ορίζει SEER 5,8 W/W και τυπική κατανάλωση στις 2602 ώρες λειτουργίας (σύμφωνα με το πρότυπο ErP/Lot10) 151 kW. Δηλαδή ~58 W ανά ώρα λειτουργίας.

 

Η μετρούμενη τιμή υπό πραγματικές συνθήκες είναι κάτι λιγότερο από 100 W/h.

 

Στην περίπτωσή σου (S14HA), η θεωρητική κατανάλωση βάσει SEER (5,9 W/W) είναι ~81 W/h. Στην πράξη να αναμένεις περίπου 140 με 150 W/h.

 

Όλα τα παραπάνω υπό τις προϋποθέσεις το κλιματιστικό να είναι σωστά διαστασιολογημένο για το χώρο που καλείται να καλύψει, να έχει γίνει σωστή εγκατάσταση και να γίνεται εξορθολογισμένη λειτουργία (θερμοστάτης στους 24-25°C).

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λόγω μονώσεων θα έχει πρόβλημα να δουλέψει στο auto μιας και του ζητάω τη θερμοκρασία που ήδη έχει το σπίτι.

 

Χθές του ζητούσα 25 όταν το σπίτι είχε ήδη τόσο οπότε έπρεπε να του ζητήσω κάτι λιγότερο για να δουλέψει κανονικά.

 

Όταν το ρύθμισα στο 23 το inverter δούλεψε χωρίς να σταματήσει καθόλου για 1 ώρα μέχρι που το έκλεισα.

 

Είναι οι πρώτοι πειραματισμοί και προσπαθώ να το μάθω.Βασικά ο στόχος μας είναι να χρησιμοποιηθεί για ζέστη κατά 80%.

 

Ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα ζέστης μιας και ο κάτω όροφος έχει συνήθως 24-26 το καλοκαίρι χωρίς χρήση κλιματιστικού και ο πάνω 1 βαθμό παραπάνω.

 

Και από ζέστη πιστεύω θα μας καλύψει γιατί το θερμόμετρο σπάνια πέφτει στο 18, πέρυσι αυτό έγινε τα Χριστούγεννα μετά από 3ημερη απουσία μας.

 

Οπότε θα αρχίσω να το δουλεύω όπως μου είπες στην τρίτη(αν και λίγο ενοχλητική) σκάλα και θα ενημερώσω το μεσημέρι μιας και περιμένουμε μικρή άνοδο λέει σήμερα.

 

Το επάνω πάντως (S14HB) στο 25 στη δεύτερη σκάλα δούλεψε πολύ καλά και από ότι κατάλαβα και πολύ χαλαρά,μιας και έχει πάντα πιο πολύ ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι φασόν κινέζικο. Έχει αρκετά υψηλή στάθμη παραγόμενου θορύβου, το κόστος κτήσης είναι αρκετά χαμηλό αλλά το κόστος χρήσης αρκετά υψηλό ως συνέπεια της χαμηλής απόδοσης του.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι σημαίνει φασόν κινέζικο στη πράξη?

υποστήριξη θα υπάρχει? αν χαλάσει κάτι σχετικά απλό θα βρεθεί ανταλλακτικό?

 

ανάμεσα σε αυτό και το http://www.e-shop.gr/aux-asw-h12a4-suvr1di-38-12000btu-inverter-p-HAP.000674

ποιο είναι προτιμητέο με βάση την υποστήριξη?

Link to comment
Share on other sites

Οι τρεις μεγάλοι κινέζοι κατασκευαστές συστημάτων HVAC είναι oι Gree, Haier και Midea. Oι συγκεκριμένοι έχουν συνάψει συνεργασίες με παραδοσιακές δυνάμεις στο χώρο του κλιματισμού (Daikin, Panasonic, Toshiba-Carrier κα) και παράγουν κλιματιστικά συστήματα για ένα ευρύ φάσμα εφαρμογών. Επίσης λειτουργούν και ως OEM κατασκευαστές για άλλες εταιρείες οι οποίες είτε δεν διαθέτουν σχετική δυνατότητα παραγωγής, είτε για να καλύψουν τη ζήτηση σε συγκεκριμένη αγορά.

 

Επιπλέον, υπάρχουν μια σειρά από μικρότερα εργοστάσια τα οποία λειτουργούν αποκλειστικά ως ΟΕΜ, υποκατασκευαστές για τρίτους.

 

Το τελικό προϊόν δυστυχώς διαθέτει κατά κανόνα παλαιότερης γενεάς κύρια υποσυστήματα (συμπιεστή, ηλεκτρονικά ελέγχου κα) και ο ποιοτικός έλεγχος υπολείπεται αρκετά των μεγάλων κινέζων κατασκευαστών, πόσο μάλλον των μεγάλων κατασκευαστών συστημάτων HVAC (κατά κανόνα ιαπωνικές εταιρείες).

 

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι κατά των προσιτών αυτών λύσεων. Τονίζω όμως, ότι σε βάθος χρόνου το χαμηλό κόστος κτήσης γίνεται offset από το υψηλό κόστος χρήσης ή/και τη μειωμένη αξιοπιστία. Βέβαια, σε κάθε κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις. Μπορεί ένα πολύ ακριβό σύστημα από «επώνυμο» κατασκευαστή να αποδειχθεί προβληματικό στη χρήση στην πράξη και ένα «φασόν» να αποδειχθεί εξαιρετικά αξιόπιστο.

 

Το θέμα υποστήριξης είναι πονεμένη ιστορία γενικότερα στην Ελλάδα. Εδώ υπάρχουν προβλήματα με αντιπροσωπείες μεγάλων κατασκευαστών, κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι θα αντιμετωπίσει στον τομέα αυτόν.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

ανάμεσα στα δύο, και τρίτο το 12ari inverter του carrefour, πoιο θα επέλεγες?

το ενδιαφέρον είναι για εξοχική κατοικία με κακή μόνωση. αλλά αναγκαστικά πρέπει να μπει κάτι φέτος με έμφαση στο κόστος και μια στοιχειώδη αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

εκεί, μέχρι 300.

ο συγκεκριμένος χώρος βέβαια μπορεί να καλυφθεί και με 9αρι, αλλά δεν βλέπω το λόγο.

η λειτουργία θέρμανσης είναι αδιάφορη.

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη αντιπρόσωπος στην Ελλάδα των συστημάτων κλιματισμού της HITACHI είναι ΜΟΝΟ η ABB.

Η καλύτερη τιμή που βρήκα για το Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA είναι 1300 ευρώ μετρητοίς http://www.apothema.gr/hitachi-rak-70ppa-rac-70wpa-inverter-76029p

Από αύριο θα ψάξω για εγκαταστάτη (ψυκτικό) με τις οδηγίες εγκατάστασης ανά χείρας και θα σας ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μίλησα με τον τεχνικό που μου έκανε την εγκατάσταση(μπορώ να πω ότι με ξάφνιασε ο επαγγελματισμός του) και μου επιβεβαίωσε ότι όταν πιάνουν θερμοκρασία η εξωτερική μονάδα σταματάει εντελώς και ξανά-ξεκινάει με μικρό αρχικό φορτίο.

 

Μπορώ να πω ότι ησύχασα και περιμένω να δω πως θα συμπεριφερθεί και στη θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

@NaGR To AUX από το e-shop που παράθεσες είναι κοντά στα €400.

 

Αν η κάλυψη του χώρου είναι μέχρι 18 m², τότε μπορείς να δεις και το Fujitsu Ecolandia ASYG25LLCR, το οποίο κυμαίνεται στο ίδιο ποσό και είναι ασφαλώς πιο αξιόπιστη επιλογή.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

sorry νόμιζα οτι φαινόταν απο το λινκ, αλλά παίζει σε newsletter στα 297

εκεί που λέει ροή αέρα 630m3/h αντί για 550m3/h του F&U, τι σημαίνει, ισχυρότερος ανεμιστήρας?

Link to comment
Share on other sites

Nαι, η ροή του αέρα εξαρτάται από τον αεραγωγό και τον ανεμιστήρα. Το ΑUX φαίνεται τίμια πρόταση αν το κόστος είναι €297.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μίλησα με τον τεχνικό που μου έκανε την εγκατάσταση(μπορώ να πω ότι με ξάφνιασε ο επαγγελματισμός του) και μου επιβεβαίωσε ότι όταν πιάνουν θερμοκρασία η εξωτερική μονάδα σταματάει εντελώς και ξανά-ξεκινάει με μικρό αρχικό φορτίο.

 

Μπορώ να πω ότι ησύχασα και περιμένω να δω πως θα συμπεριφερθεί και στη θέρμανση.

Δεν χρειαζόταν να στο επιβεβαιώσει κανένας εγκαταστατης. Απλή λογική είναι. Μακάρι να είχαν ελάχιστα BTU πιο χαμηλά να μην το έκανε καθόλου.

Τουλάχιστον σε σχέση με τα συμβατικά όταν παίρνει μπροστά ανεβάζει σταδιακά στροφές..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Όπως λέει και ο τίτλος χρειάζομαι ένα μηχάνημα για χώρο ενιαίο 55 τ.μ. μονωμένο εξωτερικά, ισόγειο και μονοκατοικία. Δεν θέλω να δώσω πάνω από 750 - 800 €. Ας μην είναι και ινβερτερ, δεν με νοιάζει, το θέλω μόνο για ψύξη.

Προσανατολίζομαι για TOYOTOMI αλλά δεν έχω άποψη γενικά.

Περιμένω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα απαιτηθεί σύστημα 7 kW (~24000 BTU/h). To πιο φθηνό Τοyotomi στα 7 kW κοστίζει από €995.

 

Μια αξιοπρεπής πρόταση κοντά στο budget σου είναι το LG Standard P24EL.

 

Είναι αρκετά αποδοτικό σε ψύξη και αρκετές λειτουργίες και αυτοματισμούς.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν στα 2,5 ή 3,5 kW να το εξετάζαμε.

 

Στα 7 kW το κόστος χρήσης είναι αρκετά υψηλό ακόμα και για ψύξη, όπως επίσης και το κόστος εγκατάστασης είναι υψηλότερο. Επειδή μιλάμε για βαρέως τύπου συστήματα, καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο σχετικά αξιόπιστο μηχάνημα, το οποίο διαθέτει και σχετικά καλή υποστήριξη από την εταιρεία.

 

Για να πάρεις κάτι καλό στα 7 kW, το κόστος κτήσης ανεβαίνει τουλάχιστον στα €1100 για μοντέλο του 2014. Στο budget σου μπορείς να βρεις αξιοπρεπείς λύσεις αλλά κυρίως σε περσινά ή και παλαιότερα μοντέλα. Υπάρχουν ασφαλώς και πιο προσιτές λύσεις αλλά ίσως είναι καλύτερα να προτιμήσεις κάτι που κυμαίνεται στα ανώτερα κλιμάκια του budget σου και να αποσβέσεις τη διαφορά από τη μεγαλύτερη απόδοση/οικονομία και αξιοπιστία στη διάρκεια της ζωής του.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

είμαι σε διαδικασία αναζήτησης κλιματιστικού για ενιαίο χώρο (σαλονοκουζίνα) ~35 τ.μ. με νοτιο-ανατολικό προσανατολισμό.

Το διαμέρισμα έχει πόρτες αλουμινίου και γενικά καλή μόνωση.To κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί και για θέρμανση, άλλα κυρίως για ψύξη και θα ήθελα να είναι Α+ τουλάχιστον. Απ'ότι έχω δει, χρειάζομαι 18.000 BTU άλλα κοιτάω και κάποια 12αρια (οικονομικά είμαι μέχρι 700 ευρώ max), αφού δεν θα λειτουργεί συνεχόμενα και πολλές ώρες, λόγω νεογέννητου στο σπίτι :).

Σκέφτομαι για κάποιο απο τα παρακάτω:

Carrier 42HVS18A / 38YVS18A

Panasonic RE12QKE

Inventor Passion P2MVI P2MVO12

Daikin FTX35JV-RX35JV

Hitachi RAS\RAC E14HAG

 

Η γνώμη σας;

Εάν πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι αντίστοιχο ποιοτικά και ίσως λίγο καλύτερο μέχρι 700, κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το service να δει το 9άρι etherea που κάνει κάτι τυχαίους ήχους σαν να συντονίζουν τα πλαστικά. Δεν βρήκε πρόβλημα, μόνο έβαλε κάτι λάστιχα στην μια μεριά που βγαίνει ο σωλήνας και έχει μεγαλύτερο κενό με τον τοίχο. Θα πρέπει τώρα όταν κάνει πάλι θόρυβο να βάζω λαστιχάκια πατάκια κλπ σε σημεία ώστε να μην συντονίζει. Ο ίδιος μου είπε ότι το έχουν πει ότι το πλαστικό είναι κακής ποιότητας στο καπάκι και ότι δεν έχει κλιπ να κουμπώνει και στο μέσο του. Το θέμα τώρα είναι τι κάνουμε γιατί τα πλαστικά είναι χειρότερα και από κάτι κλιματιστικά των 150 ευρώ μάρκα με έκαψες! Δεν περίμενα τόσο χάλια ποιότητα. Τα πλαστικά όπου και να το πιέσεις το κλιματιστικό είναι εύκαμπτα υπερβολικά. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι το πλαστικό είναι απόλυτα ίσιο με το βάρος που στηρίζει. Έχω άλλα κλιματιστικά και τα πλαστικά είναι σκληρά δεν πιέζονται πουθενά σαν να είναι από χαρτόνι και εφαρμόζουν απόλυτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...