Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα κ από μένα,

θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή κληματιστικού για τον ακόλουθο χώρο

Καθηστικό - κοθζίνα ενιαίος χώρος περίπου 40 τμ , σχεδόν τετραγωνισμένος, σε ισόγειο μονοκατοικία, με μονομένη ταράτσα, προστατευμένες από κολλητά κτήρια οι 3 πλευρές , ανοικτή πλευρά μομο δυτικά με 2 μπαλκονόπορτες με διπλά τζάμια.

Ενδιαφέρομαι κυρίως για θέρμανση για αυτό κ τα μηχανήματα που παραθέτω έχουν μεγάλο βαθμό απόδωσης σε ζέστη Α++ ή Α+++ κ έχω προσέξει η θερμική τους ισχή να είναι σχετικά μεγαλη σε σχέση με την ψυκτική.

Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο θόρυβος όσο η αξιοπιστία, το κόστος αγοράς τους κ το κόστος λειτουργίας τους για θέρμανση.

Το μέρος που μένω η θερμοκρασία σπάνια φτάνει κάτω από +6 το χειμώνα.

Gree Cozy GRS 121 EI / JCC - N2 κοντά στα 530 Ε

(Ψυκτική απόδοση (Btu/h): 11.942•Θερμική απόδοση (Btu/h): 13.648)

•SCOP/SEER: 3.61/3.24

 

LG Prestige H12AK κοντά στα 890 Ε

•Ισχύς Ψύξης: 11949 btu

•Θέρμανση: Ναι

•SEER/EER Ψύξης: 8,9 W/W

•SCOP/COP Θέρμανσης: 5,1 W/W

 

Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA κοντά στα 910 Ε

•Απόδοση Ψύξη (min-max) (BTU) 3.072-17.747

•Απόδοση Θέρμανση (min-max) (BTU) 3.072-27.645

•SEER 6,1

•Ενεργειακή κλάση (Ψύξη) Α++

•SCOP 5,2

Τα 2 πρώτα είναι με αρκετές άτοκες δόσεις το τελευταίο έχει μεγάλη ισχή θέρμανσης.

 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα,

θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή κληματιστικού για τον ακόλουθο χώρο

Καθηστικό - κοθζίνα ενιαίος χώρος περίπου 40 τμ , σχεδόν τετραγωνισμένος, σε ισόγειο μονοκατοικία, με μονομένη ταράτσα, προστατευμένες από κολλητά κτήρια οι 3 πλευρές , ανοικτή πλευρά μομο δυτικά με 2 μπαλκονόπορτες με διπλά τζάμια.

Ενδιαφέρομαι κυρίως για θέρμανση για αυτό κ τα μηχανήματα που παραθέτω έχουν μεγάλο βαθμό απόδωσης σε ζέστη Α++ ή Α+++ κ έχω προσέξει η θερμική τους ισχή να είναι σχετικά μεγαλη σε σχέση με την ψυκτική.

Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο θόρυβος όσο η αξιοπιστία, το κόστος αγοράς τους κ το κόστος λειτουργίας τους για θέρμανση.

Το μέρος που μένω η θερμοκρασία σπάνια φτάνει κάτω από +6 το χειμώνα.

Gree Cozy GRS 121 EI / JCC - N2 κοντά στα 530 Ε

(Ψυκτική απόδοση (Btu/h): 11.942•Θερμική απόδοση (Btu/h): 13.648)

•SCOP/SEER: 3.61/3.24

 

LG Prestige H12AK κοντά στα 890 Ε

•Ισχύς Ψύξης: 11949 btu

•Θέρμανση: Ναι

•SEER/EER Ψύξης: 8,9 W/W

•SCOP/COP Θέρμανσης: 5,1 W/W

 

Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA κοντά στα 910 Ε

•Απόδοση Ψύξη (min-max) (BTU) 3.072-17.747

•Απόδοση Θέρμανση (min-max) (BTU) 3.072-27.645

•SEER 6,1

•Ενεργειακή κλάση (Ψύξη) Α++

•SCOP 5,2

Τα 2 πρώτα είναι με αρκετές άτοκες δόσεις το τελευταίο έχει μεγάλη ισχή θέρμανσης.

 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Φίλε μου, τα δύο πρώτα δεν ξέρω αν σου κάνουν. Δεν ξέρω αν είδες παραπάνω, αλλά εγώ έχω ένα 12άρι fujitsu παλιάς τεχνολογίας σε 35 τ.μ. και θέλω να το αλλάξω γιατί στην ψύξη καλό είναι, όμως στη θέρμανση όση ώρα και να δουλεύει η θερμοκρασία πάνω από 18 δεν κάνει.

Όσο για δόσεις που είπες, δες και εδώ

http://www.apothema.gr/hitachi-rak-50ppa-rac-50wpa-inverter-76027p και δωρεάν μεταφορικά.

Όμως δες και αυτό και πες μου τι να πάρουμε και οι δύο

http://www.aapothiki.gr/index.php?id_product=1817&controller=product&ref=bestprice.gr

Edited by Hsaias
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα,

θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή κληματιστικού για τον ακόλουθο χώρο

Καθηστικό - κοθζίνα ενιαίος χώρος περίπου 40 τμ , σχεδόν τετραγωνισμένος, σε ισόγειο μονοκατοικία, με μονομένη ταράτσα, προστατευμένες από κολλητά κτήρια οι 3 πλευρές , ανοικτή πλευρά μομο δυτικά με 2 μπαλκονόπορτες με διπλά τζάμια.

Ενδιαφέρομαι κυρίως για θέρμανση για αυτό κ τα μηχανήματα που παραθέτω έχουν μεγάλο βαθμό απόδωσης σε ζέστη Α++ ή Α+++ κ έχω προσέξει η θερμική τους ισχή να είναι σχετικά μεγαλη σε σχέση με την ψυκτική.

Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο θόρυβος όσο η αξιοπιστία, το κόστος αγοράς τους κ το κόστος λειτουργίας τους για θέρμανση.

Το μέρος που μένω η θερμοκρασία σπάνια φτάνει κάτω από +6 το χειμώνα.

Gree Cozy GRS 121 EI / JCC - N2 κοντά στα 530 Ε

(Ψυκτική απόδοση (Btu/h): 11.942•Θερμική απόδοση (Btu/h): 13.648)

•SCOP/SEER: 3.61/3.24

LG Prestige H12AK κοντά στα 890 Ε

•Ισχύς Ψύξης: 11949 btu

•Θέρμανση: Ναι

•SEER/EER Ψύξης: 8,9 W/W

•SCOP/COP Θέρμανσης: 5,1 W/W

 

Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA κοντά στα 910 Ε

•Απόδοση Ψύξη (min-max) (BTU) 3.072-17.747

•Απόδοση Θέρμανση (min-max) (BTU) 3.072-27.645

•SEER 6,1

•Ενεργειακή κλάση (Ψύξη) Α++

•SCOP 5,2

Τα 2 πρώτα είναι με αρκετές άτοκες δόσεις το τελευταίο έχει μεγάλη ισχή θέρμανσης.

 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

 

Μμμμμ πολυ δυσκολη αποφαση το Gree βγαλτω κατευθειαν τα αλλα δυο το περνανε με 1000 αναμεσα στο LG και στο Hitachi νομιζω καλυτερα παρςε το LG μου φενεται οτι εχει πιο καλη ενεργειακη αποδοση και απο ενγκατασταση που εχω κανει και σε αυτο και στο Hitachi μια χαρα μου φανηκε.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε epinephelous θελω να σε ευχαριστησω θερμα για το χρονο που διεθεσες για να γραψεις το ποστ που απαντουσε το ερωτημα που εθετα. Το ποστ σου ηταν επιστημονικα τεκμηριωμενο , πληρες, κατανοητο και αναρωτιεμαι τι περισσοτερο θα μπορουσε να μου πει ενας μηχανικος με ειδικευση στον κλιματισμο :)

Αντιλαμβανομαι οτι εχεις σε πολυ μεγαλη εκτιμηση τα mitsubishi και αυτο γιατι εκθειαζεις το μοντελο που εχεις , περιγραφοντας ολα τα καλα του σε προηγουμενα ποστ.

Και μια που εισαι mitsubishakias :) θα ηθελες να μου πεις τη γνωμη σου για το πως σου φαινεται το msz gf60ve ;Ειναι νεο μοντελο και σαφως δεν μπορει να εχει κανεις αποψη βιωματικη αλλα μονο διαβαζοντας τα χαρακτηριστικα του στο

http://www.skroutz.gr/s/3124570/Mitsubishi-MSZ-MUZ-GF60VE.html

Και παλι σε ευχαριστω θερμα για τον κοπο του να γραψεις ενα τοσο εκτενες ποστ - πονημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε DeSade2 αν και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα την τακτική των πωλητών διότι δεν θα διστάσουν να πουν ψέμματα προκειμένου να κάνουν την πώληση, παρόλα αυτά στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω οτι είχε δίκιο (δηλαδή αυτό που σου είπε ήταν αληθές). Καταρχάς θα σου ξεκαθαρίσω οτι την απορία σου μπορεί να σου τη λύσει πιο αξιόπιστα από εμένα κάποιος Μηχανολόγος με ειδίκευση στην ψύξη-θέρμανση και εις βάθος γνώση της λειτουργίας των κλιματιστικών. Με λίγα λόγια θα σου πω τη γνώμη μου αλλά δεν είμαι ειδήμονας. Θα προσπαθήσω να σου το κάνω όσο πιο λιανά μπορώ

 

.....

 

 

Από ότι αντιλήφθηκα διαβάζοντας τα post των πιο ειδικών εδώ μέσα η πολιτική των εταιριών σε βάθος χρόνου είναι να κάνουν τα μηχανήματα μικρότερα ώστε να είναι πιο εμφανίσιμα και να μην διαταράσσουν την αισθητική του χώρου. Αυτό βέβαια συμφέρει τις εταιρίες διότι σημαίνει μικρότερο κόστος σε υλικά αλλά πολυ φοβάμαι οτι τα μηχανήματα αυτά θα είναι αναγκασμένα να δημιουργούν πιο ακραίες θερμοκρασίες, να ζορίζονται περισσότερο οι συμπιεστές και τα υλικά τους γενικά, με αποτέλεσμα να έχουν μικρότερο χρόνο ζωής και περισσότερες βλάβες.

Ελπίζω να σε βοήθησα περισσότερο από ότι σε μπέρδεψα.

 

 

Αρκετά καλή η προσέγγιση σου και μπράβο για το χρόνο που αφιέρωσες να τη γράψεις τόσο αναλυτικά και απλά ταυτόχρονα.

 

Ουσιαστικά το θέμα των αποψύξεων έχει σχέση με την υγρασία που υγροποιείται πάνω στην εξωτερική μονάδα και τελικά παγώνει, αν το φρεον μέσα στον εναλλάκτη βρίσκεται σε θερμοκρασίες κάτω του μηδενός. Όσο αποδοτικότερος είναι ένας εναλλάκτης θερμότητας, τόσο μικρότερο ΔΤ (διαφορά θερμοκρασίας από το περιβάλλον) απαιτεί για να μεταφέρει το ίδιο ποσό θερμότητας. Δηλαδή με 10 βαθμούς εξωτερική ο μεγάλος εναλλάκτης θα θέλει 5 βαθμούς θερμοκρασία επιφάνειας ενώ ο μικρός 3.

 

Τώρα στο παιχνίδι μπαίνει το σημείο δρόσου, δηλαδή η θερμοκρασία στην οποία υγροποιείται η υγρασία που περιέχεται μέσα στον αέρα. Αυτή είναι χαμηλότερη από την μετρούμενη (dry bulb) που μετράμε με τα απλά θερμόμετρά μας. Το σημείο δρόσου εξαρτάται από την υγρασία του αέρα, και συγκεκριμένα όσο υψηλότερη είναι η σχετική υγρασία του αέρα, τόσο υψηλότερα (πιο κοντά στην μετρούμενη θερμοκρασία) είναι το σημείο δρόσου.

 

Όπως γίνεται εδώ λοιπόν αντιληπτό, ένας εναλλάκτης που χρειάζεται μικρότερο ΔΤ, κινείται πιο κοντά στη θερμοκρασία περιβάλλοντος, με αποτέλεσμα να μην βρίσκεται τόσο κοντά, ή κάτω από το σημείο δρόσου, όσο ένας μικρότερος. Αποτέλεσμα είναι λιγότερες υγροποιήσεις.

 

Μετά αν η θερμοκρασία περιβάλλοντός μας πάει από τους 10 στους 7 στο παραπάνω παράδειγμα, ο δεύτερος, μικρότερος εναλλάκτης μας θα βρίσκεται πλέον στους 0 βαθμούς ενώ ο μεγάλος στους 2. Αποτέλεσμα? Πάγος στον μικρό, απροβλημάτιστη λειτουργία στον μεγάλο. :)

 

Όλα καλά μέχρι εδώ, ισχύει όμως πως ένα μηχάνημα με μεγαλύτερες διαστάσεις θα έχει λιγότερες αποψύξεις?

Η απάντηση είναι... Εξαρτάται...

 

Ένας εναλλάκτης εκτός από πλάτος και ύψος έχει και βάθος, έτσι μπορεί να έχουν ίδια απόδοση δυο εναλλάκτες ενώ ο ένας είναι "ψιλόλυγνος" κι ο άλλος "κοντόχοντρος". Ακόμα άλλοι εναλλάκτες είναι πιο αποδοτικοι από άλλους στις ίδιες διαστάσεις. Συνεπώς το να λέμε πως ένα μηχάνημα με μεγάλη εξωτερική μονάδα έχει λιγότερες αποψύξεις ή καλύτερη απόδοση είναι πιθανό αλλά όχι σίγουρο.

Απλός κανόνας για να καταλάβουμε πώς δουλεύει ένα μηχάνημα δεν υπάρχει. Το πιο κοντινό ωστόσο, είναι οι συντελεστές απόδοσης COP/EER. Προσοχή, όχι SCOP και SEER! Οι απλοί λοιπόν συντελεστές μπορούν να δώσουν μια άποψη για το μηχάνημα, καθώς για να επιτευχθούν υψηλότεροι συντελεστές χρειάζονται καλύτερης απόδοσης εναλλάκτες. Ωστόσο αυτός είναι μπακαλίστικος τρόπος.

 

Η εμπειρία πάντως έχει δείξει πως ένα μηχάνημα με σωστή πλήρωση φρέον σε περιβάλλον Αθήνας σπάνια κάνει αποψύξεις και ιδιαίτερα όταν είναι inverter που κανονίζουν την ισχύ τους έτσι ώστε να τις ελαχιστοποιούν. Οπότε καλύτερα οδηγός για την αγορά ενός μηχανήματος να είναι τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του και όχι τόσο οι διαστάσεις του.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησες αρκετά όπως και ο epinephelous. Να σταθώ μόνο στο γεγονός ότι στη βόρεια Ελλάδα, υπάρχουν περιοχές όπου το χειμώνα τα κλιματιστικά αναγκαστικά βρίσκονται συχνά σε κατάσταση απόψυξης αλλά γενικά ισχύει ότι γράφεις.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε epinephelous θελω να σε ευχαριστησω θερμα για το χρονο που διεθεσες για να γραψεις το ποστ που απαντουσε το ερωτημα που εθετα. Το ποστ σου ηταν επιστημονικα τεκμηριωμενο , πληρες, κατανοητο και αναρωτιεμαι τι περισσοτερο θα μπορουσε να μου πει ενας μηχανικος με ειδικευση στον κλιματισμο :)

Αντιλαμβανομαι οτι εχεις σε πολυ μεγαλη εκτιμηση τα mitsubishi και αυτο γιατι εκθειαζεις το μοντελο που εχεις , περιγραφοντας ολα τα καλα του σε προηγουμενα ποστ.

Και μια που εισαι mitsubishakias :) θα ηθελες να μου πεις τη γνωμη σου για το πως σου φαινεται το msz gf60ve ;Ειναι νεο μοντελο και σαφως δεν μπορει να εχει κανεις αποψη βιωματικη αλλα μονο διαβαζοντας τα χαρακτηριστικα του στο

http://www.skroutz.gr/s/3124570/Mitsubishi-MSZ-MUZ-GF60VE.html

Και παλι σε ευχαριστω θερμα για τον κοπο του να γραψεις ενα τοσο εκτενες ποστ - πονημα.

 

Φίλε DeSade2 νάσαι καλά για τα εύσημα που μου αποδίδεις. Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, όσον αφορά τα κλιματιστικά είμαι απλά ένας ψαγμένος αγοραστής και τίποτε παραπάνω. Δεν έχω επιστημονική γνώση στη λειτουργία των κλιματιστικών, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με εγκαταστάσεις κλιματιστικών και δεν μπορώ να πώ οτι γνωρίζω εις βάθος την αγορά κλιματιστικών ούτε όλα τα μοντέλα που κυκλοφορούν με τα υπέρ και τα κατά τους. Δεν είμαι ούτε καν Mitsubishάκιας. Καλά είναι να διατηρούμε τον ορίζοντα των επιλογών μας ανοιχτό και να μην γινόμαστε οπαδοί κάποιας μάρκας (γενικά με την οπαδοποίηση έχω πρόβλημα:)). Από οτι έχω αντιληφθεί ο τεχνολογικός ανταγωνισμός στις κορυφαίες εταιρίες του χώρου είναι μεγάλος και κάθε μια έχει προβάδισμα σε κάποιο τομέα έναντι της άλλης. Άλλη στα φίλτρα και στην ποιότητα του αέρα, άλλη στην απόδοση, άλλη στα τεχνολογικά καλούδια (κάμερες υπερύθρων, Wifi, κ.λπ.), άλλη έχει χτίσει καλό όνομα λόγω αξιοπιστίας και αντοχής στο χρόνο. Η επιλογή σου θα εξαρτηθεί από την ιεράρχηση των αναγκών σου και να είσαι σίγουρος οτι θα αποτελεί συμβιβασμό. Δεν μπορείς να τα βρεις όλα σε ένα μηχάνημα, τουλάχιστον όχι σε λογική τιμή. Όσον αφορά το Mitsubishi-MSZ-MUZ-GF60VE, με μια ματιά που του έριξα φαίνεται άριστη επιλογή όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του και ιδιαίτερα με εντυπωσίασε (σε βαθμό που με προβλημάτισε) η ετήσια κατανάλωσή του στη θέρμανση. Σε αυτή την κατηγορία μηχανημάτων δύσκολα θα απογοητευθείς. Θα πρέπει επίσης να έχεις υπόψη σου οτι τα χαρακτηριστικά ενός μηχανήματος δεν αποτελούν παρά μια αδρή περιγραφή και όπως λέμε ο διάβολος στις λεπτομέρειες κρύβεται. Γι αυτό καλά είναι να έχουμε ανάδραση (feedback) από εμπειρίες χρηστών. Εφόσον το μηχάνημα είναι καινούργιο θα πρέπει να εμπιστευτείς την αξιοπιστία της εταιρίας η οποία από οτι γνωρίζω κείται σε υψηλά επίπεδα.

Edited by epinephelous
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά μέχρι εδώ, ισχύει όμως πως ένα μηχάνημα με μεγαλύτερες διαστάσεις θα έχει λιγότερες αποψύξεις?

Η απάντηση είναι... Εξαρτάται...

 

Ένας εναλλάκτης εκτός από πλάτος και ύψος έχει και βάθος, έτσι μπορεί να έχουν ίδια απόδοση δυο εναλλάκτες ενώ ο ένας είναι "ψιλόλυγνος" κι ο άλλος "κοντόχοντρος". Ακόμα άλλοι εναλλάκτες είναι πιο αποδοτικοι από άλλους στις ίδιες διαστάσεις. Συνεπώς το να λέμε πως ένα μηχάνημα με μεγάλη εξωτερική μονάδα έχει λιγότερες αποψύξεις ή καλύτερη απόδοση είναι πιθανό αλλά όχι σίγουρο.

Απλός κανόνας για να καταλάβουμε πώς δουλεύει ένα μηχάνημα δεν υπάρχει. Το πιο κοντινό ωστόσο, είναι οι συντελεστές απόδοσης COP/EER. Προσοχή, όχι SCOP και SEER! Οι απλοί λοιπόν συντελεστές μπορούν να δώσουν μια άποψη για το μηχάνημα, καθώς για να επιτευχθούν υψηλότεροι συντελεστές χρειάζονται καλύτερης απόδοσης εναλλάκτες. Ωστόσο αυτός είναι μπακαλίστικος τρόπος.

 

Η εμπειρία πάντως έχει δείξει πως ένα μηχάνημα με σωστή πλήρωση φρέον σε περιβάλλον Αθήνας σπάνια κάνει αποψύξεις και ιδιαίτερα όταν είναι inverter που κανονίζουν την ισχύ τους έτσι ώστε να τις ελαχιστοποιούν. Οπότε καλύτερα οδηγός για την αγορά ενός μηχανήματος να είναι τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του και όχι τόσο οι διαστάσεις του.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

 

Ήσουν σαφέστατος, μάλλον εγώ δεν ήμουν αρκετά σαφής. Όταν αναφερόμουν σε μεγαλύτερες διαστάσεις αναφερόμουν αποκλειστικά στο μέγεθος της επιφάνειας του εναλλάκτη. Προφανώς μπορεί να υπάρχει μικρότερος σε εξωτερικές διαστάσεις εναλλάκτης με μεγαλύτερη επιφάνεια εναλλαγής π.χ. με πυκνότερη διάταξη των μεταλλικών φύλλων. Υποθέτω όμως οτι επειδή για να αποδίδει σωστά ο εναλλάκτης η πυκνότητα αυτή δεν μπορεί να υπερβαίνει κάποιο μέγεθος, αναγκαστικά αυξάνονται και οι εξωτερικές διαστάσεις του εναλλάκτη. Υποθέτω επίσης οτι ρόλο θα παίζει και η θερμική αγωγιμότητα του μετάλλου του εναλλάκτη ακόμη και το πόσο σωστά κατανέμεται η ροή του αέρα ανάμεσα στα μεταλλικά φύλλα. Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα αν μπορούσες και είχες την καλοσύνη να με βοηθήσεις σε μια απορία που μου δημιουργήθηκε παρατηρώντας τα χαρακτηριστικά διαφόρων μηχανημάτων. Πώς βγάζουν την ετήσια κατανάλωση ενός μηχανήματος; Η κατανάλωση προφανώς εξαρτάται από τις ενεργειακές ανάγκες του χώρου στον οποίο λειτουργεί το μηχάνημα. Έχουν σαν στάνταρ κάπoιο χώρο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά;

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν σαφέστατος, μάλλον εγώ δεν ήμουν αρκετά σαφής. Όταν αναφερόμουν σε μεγαλύτερες διαστάσεις αναφερόμουν αποκλειστικά στο μέγεθος της επιφάνειας του εναλλάκτη. Προφανώς μπορεί να υπάρχει μικρότερος σε εξωτερικές διαστάσεις εναλλάκτης με μεγαλύτερη επιφάνεια εναλλαγής π.χ. με πυκνότερη διάταξη των μεταλλικών φύλλων. Υποθέτω όμως οτι επειδή για να αποδίδει σωστά ο εναλλάκτης η πυκνότητα αυτή δεν μπορεί να υπερβαίνει κάποιο μέγεθος, αναγκαστικά αυξάνονται και οι εξωτερικές διαστάσεις του εναλλάκτη. Υποθέτω επίσης οτι ρόλο θα παίζει και η θερμική αγωγιμότητα του μετάλλου του εναλλάκτη ακόμη και το πόσο σωστά κατανέμεται η ροή του αέρα ανάμεσα στα μεταλλικά φύλλα. Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα αν μπορούσες και είχες την καλοσύνη να με βοηθήσεις σε μια απορία που μου δημιουργήθηκε παρατηρώντας τα χαρακτηριστικά διαφόρων μηχανημάτων. Πώς βγάζουν την ετήσια κατανάλωση ενός μηχανήματος; Η κατανάλωση προφανώς εξαρτάται από τις ενεργειακές ανάγκες του χώρου στον οποίο λειτουργεί το μηχάνημα. Έχουν σαν στάνταρ κάπoιο χώρο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά;

 

Η ετήσια κατανάλωση ενός μηχανήματος σύμφωνα με τα νέα πρότυπα υπολογίζεται ως εξής: Θεωρείται ένα σύνολο ωρών λειτουργίας του μηχανήματος, σε διάφορες εξωτερικές θερμοκρασίες. Το σύνολο της κατανάλωσης που προκύπτει για λειτουργία σε όλες αυτές τις συνθήκες, είναι το νούμερο της ετήσιας κατανάλωσης.

 

Προσοχή εδώ θέλει μια λεπτομέρεια: η ετήσια κατανάλωση εξαρτάται από την ισχύ του κλιματιστικού, συνεπώς ένα 9άρι χαμηλότερης ενεργειακής κλάσης θα έχει χαμηλότερη ετήσια κατανάλωση από ένα 12άρι υψηλής κλάσης. Αντίστοιχα ένα 12άρι μικρότερη από ένα 13άρι κι ούτω καθεξής.

 

Αν θες την άποψη μου, καλύτερη άποψη μπορείς να πάρεις από το SCOP παρά από την μέτρηση ετήσιας κατανάλωσης.

 

Το προφίλ για τη θερμή ζώνη που ανήκει η Ελλάδα είναι το εξής:

2C -> 3 ώρες

3C -> 22 ώρες

4C -> 63 ώρες

5C -> 63 ώρες

6C -> 175 ώρες

7C -> 162 ώρες

8C -> 259 ώρες

9C -> 360 ώρες

10C -> 428 ώρες

11C -> 430 ώρες

12C -> 503 ώρες

13C -> 444 ώρες

14C -> 384 ώρες

15C -> 294 ώρες

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε dal_kos σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, όμως η απορία μου παραμένει. Υποθέτω οτι ο πίνακας θερμοκρασιών-ωρών που μου παρέθεσες αναφέρεται στις ώρες που ισχύουν οι συγκεκριμένες θερμοκρασίες στο εξωτερικό περιβάλλον της θερμής κλιματικής ζώνης στην οποία ανήκει και η χώρα μας και όχι στις ώρες λειτουργίας του κλιματιστικού στις αντίστοιχες θερμοκρασίες διότι αθροίζοντας τις ώρες και διαιρώντας τις πρώτα με το 24 και μετά με το 30 βγάζω 4.9 μήνες που είναι το συνολικό διάστημα μέσες άκρες που χρησιμοποιούμε θέρμανση εδώ στην Ελλάδα.

Άρα ο πίνακας περιγράφει τις εξωτερικές θερμοκρασιακές συνθήκες του περιβάλλοντος. Η απορία μου εδράζεται στις εσωτερικές συνθήκες που λειτουργεί το κλιματιστικό. Σε πόσα τετραγωνικά χώρου το μετρούν, τί ύψος έχει ο χώρος, πόσο καλή μόνωση, πόσα και τί μεγέθους παράθυρα, με διπλούς ή μονούς υαλοπίνακες, ο χώρος τί προσανατολισμό έχει κ.λπ. Αν δώσεις διάφορες τιμές σ'αυτές τις παραμέτρους μπορείς να πάρεις τεράστια διαφοροποίηση στο εύρος ετήσιας κατανάλωσης. Οι ονομαστικές τιμές επομένως της ετήσιας κατανάλωσης πώς βγαίνουν; Σε τί χώρο λειτουργούν τα μηχανήματά τους;

Υποθέτω οτι πολύς κόσμος όταν καλείται να επιλέξει κλιματιστικό δίνει μεγάλη σημασία στην ετήσια κατανάλωση. Ίσως να υπολογίζει τόσες Κιλοβατώρες το χρόνο επί τόσο η τιμή της Κιλοβατώρας άρα το κόστος της ετήσιας θέρμανσής μου θα είναι τόσο. Αν όμως οι εταιρίες μετρούν τα μηχανήματά τους σε ιδανικές συνθήκες τότε τα νούμερα που δίνουν δεν θα έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα και μπορούν να είναι κάλλιστα τριπλάσια και τετραπλάσια για ένα χώρο με μικρή ή καθόλου μόνωση. Η κλιματική ζώνη είναι η μισή αλήθεια. Τα COP και τα SCOP έχουν νόημα, η ετήσια κατανάλωση όμως όχι. Ή δεν πρέπει να αναφέρουν καθόλου την ετήσια κατανάλωση ή αλλιώς θα έπρεπε να μας παραθέτουν και τις ακριβείς συνθήκες της μέτρησης. Υποπτεύομαι έντεχνη παραπληροφόρηση. Αν κάπου σφάλλει ο συλλογισμός μου θα το εκτιμούσα αν με διόρθωνες.

Edited by epinephelous
Link to comment
Share on other sites

Φίλε dal_kos σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, όμως η απορία μου παραμένει. Υποθέτω οτι ο πίνακας θερμοκρασιών-ωρών που μου παρέθεσες αναφέρεται στις ώρες που ισχύουν οι συγκεκριμένες θερμοκρασίες στο εξωτερικό περιβάλλον της θερμής κλιματικής ζώνης στην οποία ανήκει και η χώρα μας και όχι στις ώρες λειτουργίας του κλιματιστικού στις αντίστοιχες θερμοκρασίες διότι αθροίζοντας τις ώρες και διαιρώντας τις πρώτα με το 24 και μετά με το 30 βγάζω 4.9 μήνες που είναι το συνολικό διάστημα μέσες άκρες που χρησιμοποιούμε θέρμανση εδώ στην Ελλάδα.

Άρα ο πίνακας περιγράφει τις εξωτερικές θερμοκρασιακές συνθήκες του περιβάλλοντος.

 

Η απορία μου εδράζεται στις εσωτερικές συνθήκες που λειτουργεί το κλιματιστικό. Σε πόσα τετραγωνικά χώρου το μετρούν, τί ύψος έχει ο χώρος, πόσο καλή μόνωση, πόσα και τί μεγέθους παράθυρα, με διπλούς ή μονούς υαλοπίνακες, ο χώρος τί προσανατολισμό έχει κ.λπ. Αν δώσεις διάφορες τιμές σ'αυτές τις παραμέτρους μπορείς να πάρεις τεράστια διαφοροποίηση στο εύρος ετήσιας κατανάλωσης. Οι ονομαστικές τιμές επομένως της ετήσιας κατανάλωσης πώς βγαίνουν; Σε τί χώρο λειτουργούν τα μηχανήματά τους;

 

Υποθέτω οτι πολύς κόσμος όταν καλείται να επιλέξει κλιματιστικό δίνει μεγάλη σημασία στην ετήσια κατανάλωση. Ίσως να υπολογίζει τόσες Κιλοβατώρες το χρόνο επί τόσο η τιμή της Κιλοβατώρας άρα το κόστος της ετήσιας θέρμανσής μου θα είναι τόσο. Αν όμως οι εταιρίες μετρούν τα μηχανήματά τους σε ιδανικές συνθήκες τότε τα νούμερα που δίνουν δεν θα έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα και μπορούν να είναι κάλλιστα τριπλάσια και τετραπλάσια για ένα χώρο με μικρή ή καθόλου μόνωση. Η κλιματική ζώνη είναι η μισή αλήθεια. Τα COP και τα SCOP έχουν νόημα, η ετήσια κατανάλωση όμως όχι. Ή δεν πρέπει να αναφέρουν καθόλου την ετήσια κατανάλωση ή αλλιώς θα έπρεπε να μας παραθέτουν και τις ακριβείς συνθήκες της μέτρησης. Υποπτεύομαι έντεχνη παραπληροφόρηση. Αν κάπου σφάλλει ο συλλογισμός μου θα το εκτιμούσα αν με διόρθωνες.

 

Δυστυχώς είναι ακόμα πιο μπερδεμένο απ' ό,τι φαίνεται :p

Οι ώρες που παρέθεσα είναι οι ώρες που θεωρείται πως λειτουργεί το κλιματιστικό σε κάθε θερμοκρασία. Είναι ώρες λειτουργίας σε αυτές τις συνθήκες, όχι ώρες που επικρατούν στη πραγματικότητα οι συνθήκες (αν και είναι κοντά). Σαν να λέμε πως βάζουν το κλιματιστικό να δουλέψει αυτές τις ώρες σε αυτές τις θερμοκρασίες και να αθροίζουν την κατανάλωση του. Αυτό είναι το νούμερο που προκύπτει σαν ετήσια κατανάλωση.

 

Τώρα όσο αφορά τις συνθήκες εντός του χώρου, αυτές θεωρούνται πως είναι χώρος 20 βαθμών κελσίου. Δεν έχει παράθυρα, δεν έχει μόνωση, απλά είναι μια "άπειρη" διαθέσιμη παροχή αέρα στην είσοδο του κλιματιστικού με θερμοκρασία 20 βαθμών και κάποιο ποσοστό υγρασίας. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι για να μπορούν να συγκρατώνται σταθερές οι πειραματικές "εσωτερικές συνθήκες". Το να εξηγήσω γιατί δεν είναι κάποιος πρότυπος πραγματικός χώρος είναι αρκετά περίπλοκο. Το πιο απλό που μπορώ να σου πω είναι ότι αν βάλεις ένα 24άρι κι ένα 9άρι στον ίδιο χώρο τότε το 24άρι θα ζοριστεί άπειρα από short-cycling δηλαδή αναβοσβησίματα. Συνεπώς δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κάποιος πρότυπος χώρος πεπερασμένων διαστάσεων για τις μετρήσεις αφού αυτές θα βγαίναν εξ αρχής τελείως εκτός προδιαγραφών.

 

 

Αυτό που λες τώρα για τον πραγματικό χώρο ναι είναι ένα μεγάλο θέμα. Ένας ειδικός θα μπορούσε να εκτιμήσει κατ' αντιστοιχία την ετήσια κατανάλωση με τουλάχιστον 2 τρόπους που μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό. Ωστόσο δεν είναι τόσο απλό ώστε να χαρακτηριστεί Do-It-Yourself διαδικασία. Αν όμως η επιλογή του κλιματιστικού γίνει σώστα, τότε πράγματι η εκτιμώμενη ετήσια κατανάλωση του κατασκευαστή θα μπορεί να ανταποκριθεί στη πραγματικότητα και να κινηθεί κοντά. Προϋποτίθεται όμως ένας βασικός όρος: το κλιματιστικό θα πρέπει να λειτουργεί επί 24ώρου βάσης όλο το χειμώνα. Πόσοι από μας το κάνουμε αυτό?

 

Συνεπώς συμβουλευόμαστε κάποιον πραγματικά ειδικό για το μέγεθος της μονάδας, αγοράζουμε το καλύτερο SCOP που μπορούμε να αντέξουμε οικονομικά και από κει και πέρα ελπίζουμε να κάνουμε οικονομία.

 

Σκέψου και κάτι άλλο. Αν έχεις ένα χώρο πολύ καλά μονωμένο, με διπλά κουφώματα χωρίς θερμογέφυρες, low-e κρύσταλλα με argon, 7άρα μόνωση στους τοίχους χωρίς θερμογέφυρες κλπ κλπ θα χρειάζεσαι 9άρι. Αν ο ίδιος χώρος τώρα είναι τελείως αμόνωτος με μονά τζάμια, ξυλινες μπαλκονόπορτες που μπάζουν κλπ κλπ θα βάλεις 18άρι. Με το τρόπο που δίνεται η ετήσια κατανάλωση, ο κατασκευαστής θα δίνει ότι το 9άρι θα καίει πχ 700KWh ενώ το 18άρι 1400KWh. Αυτό θα είναι κοντά στις πραγματικές σου καταναλώσεις, αφού το 9άρι πράγματι θα είναι υπολογισμένο πάνω στις ανάγκες του χώρου, όπως αντίστοιχα και το 18άρι. Θα απείχε πολύ από την πραγματικότητα αν βάζαμε 18άρι εκεί που χρειάζεται 9άρι "γιατί είναι πολλά τα τετραγωνικά, οπότε τετραγωνικά/2 = 18000 btu". Για αυτό η σωστη διαστασιολόγηση του μηχανήματος είναι ο μισός δρόμος προς την οικονομία. Ο άλλος μισός είναι το σωστό μηχάνημα, σε σωστή θέση και με σωστή χρήση.

 

Τέλος μια και ανέκυψε, ναι, αν μπορούμε να κάνουμε και ενεργειακές παρεμβάσεις, όπως μονώσεις, διπλούς υαλοπίνακες κλπ ακόμα καλύτερα για τη τσέπη μας σε βάθος χρόνου.

 

ΥΓ: Σχετικά με τον χαρακτηρισμό της νέας ενεργειακής ταμπέλας ως έντεχνης παραπληροφόρησης, θα σου πω ότι διαβάζοντας το κανονισμό μου έκανε εντύπωση πόσο καλή δουλειά έχει γίνει προκειμένου οι συνθήκες μέτρησης να ανταποκρίνονται στις πραγματικές. Πιστεύω πως είναι ένα καλό βήμα, καθώς φαίνεται πως με τη σύνταξη των οδηγιών έχουν ασχοληθεί επιστήμονες με πραγματική γνώση, και αυτό αποδεικνύεται και από το πόσο κοντά είναι οι προϋπολογιζόμενες βαθμοημέρες της θερμής ζώνης με τις πραγματικά μετρημένες πριν 2 χρόνια στην Αθήνα.

Για όσους δεν ξέρουν, οι βαθμοημέρες είναι το βασικό εργαλείο με το οποίο οι μηχανολόγοι μηχανικοί υπολογίζουν ετήσιες καταναλώσεις για τα ενεργειακά συστήματα αφού δίνουν πολύ καλές εκτιμήσεις της πραγματικότητας. Έτσι η νέα ενεργειακή κλάση μπορεί να καταδείξει πολύ πιο γλαφυρά τα πραγματικά οικονομικά μηχανήματα και να τα ξεχωρίσει από τα απλά inverter κάτι στο οποίο υπήρχε μεγάλο κενό μέχρι πρότινος.

 

Πήρα να γράψω 2 γραμμές και κατέληξα να γράφω κατεβατό. Ελπίζω τουλάχιστον να είναι κατανοητό :)

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι ακόμα πιο μπερδεμένο απ' ό,τι φαίνεται :p

Οι ώρες που παρέθεσα είναι οι ώρες που θεωρείται πως λειτουργεί το κλιματιστικό σε κάθε θερμοκρασία. Είναι ώρες λειτουργίας σε αυτές τις συνθήκες, όχι ώρες που επικρατούν στη πραγματικότητα οι συνθήκες (αν και είναι κοντά). Σαν να λέμε πως βάζουν το κλιματιστικό να δουλέψει αυτές τις ώρες σε αυτές τις θερμοκρασίες και να αθροίζουν την κατανάλωση του. Αυτό είναι το νούμερο που προκύπτει σαν ετήσια κατανάλωση.

 

Τώρα όσο αφορά τις συνθήκες εντός του χώρου, αυτές θεωρούνται πως είναι χώρος 20 βαθμών κελσίου. Δεν έχει παράθυρα, δεν έχει μόνωση, απλά είναι μια "άπειρη" διαθέσιμη παροχή αέρα στην είσοδο του κλιματιστικού με θερμοκρασία 20 βαθμών και κάποιο ποσοστό υγρασίας. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι για να μπορούν να συγκρατώνται σταθερές οι πειραματικές "εσωτερικές συνθήκες". Το να εξηγήσω γιατί δεν είναι κάποιος πρότυπος πραγματικός χώρος είναι αρκετά περίπλοκο. Το πιο απλό που μπορώ να σου πω είναι ότι αν βάλεις ένα 24άρι κι ένα 9άρι στον ίδιο χώρο τότε το 24άρι θα ζοριστεί άπειρα από short-cycling δηλαδή αναβοσβησίματα. Συνεπώς δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κάποιος πρότυπος χώρος πεπερασμένων διαστάσεων για τις μετρήσεις αφού αυτές θα βγαίναν εξ αρχής τελείως εκτός προδιαγραφών.

 

 

Αυτό που λες τώρα για τον πραγματικό χώρο ναι είναι ένα μεγάλο θέμα. Ένας ειδικός θα μπορούσε να εκτιμήσει κατ' αντιστοιχία την ετήσια κατανάλωση με τουλάχιστον 2 τρόπους που μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό. Ωστόσο δεν είναι τόσο απλό ώστε να χαρακτηριστεί Do-It-Yourself διαδικασία. Αν όμως η επιλογή του κλιματιστικού γίνει σώστα, τότε πράγματι η εκτιμώμενη ετήσια κατανάλωση του κατασκευαστή θα μπορεί να ανταποκριθεί στη πραγματικότητα και να κινηθεί κοντά. Προϋποτίθεται όμως ένας βασικός όρος: το κλιματιστικό θα πρέπει να λειτουργεί επί 24ώρου βάσης όλο το χειμώνα. Πόσοι από μας το κάνουμε αυτό?

 

Συνεπώς συμβουλευόμαστε κάποιον πραγματικά ειδικό για το μέγεθος της μονάδας, αγοράζουμε το καλύτερο SCOP που μπορούμε να αντέξουμε οικονομικά και από κει και πέρα ελπίζουμε να κάνουμε οικονομία.

 

Σκέψου και κάτι άλλο. Αν έχεις ένα χώρο πολύ καλά μονωμένο, με διπλά κουφώματα χωρίς θερμογέφυρες, low-e κρύσταλλα με argon, 7άρα μόνωση στους τοίχους χωρίς θερμογέφυρες κλπ κλπ θα χρειάζεσαι 9άρι. Αν ο ίδιος χώρος τώρα είναι τελείως αμόνωτος με μονά τζάμια, ξυλινες μπαλκονόπορτες που μπάζουν κλπ κλπ θα βάλεις 18άρι. Με το τρόπο που δίνεται η ετήσια κατανάλωση, ο κατασκευαστής θα δίνει ότι το 9άρι θα καίει πχ 700KWh ενώ το 18άρι 1400KWh. Αυτό θα είναι κοντά στις πραγματικές σου καταναλώσεις, αφού το 9άρι πράγματι θα είναι υπολογισμένο πάνω στις ανάγκες του χώρου, όπως αντίστοιχα και το 18άρι. Θα απείχε πολύ από την πραγματικότητα αν βάζαμε 18άρι εκεί που χρειάζεται 9άρι "γιατί είναι πολλά τα τετραγωνικά, οπότε τετραγωνικά/2 = 18000 btu". Για αυτό η σωστη διαστασιολόγηση του μηχανήματος είναι ο μισός δρόμος προς την οικονομία. Ο άλλος μισός είναι το σωστό μηχάνημα, σε σωστή θέση και με σωστή χρήση.

 

Τέλος μια και ανέκυψε, ναι, αν μπορούμε να κάνουμε και ενεργειακές παρεμβάσεις, όπως μονώσεις, διπλούς υαλοπίνακες κλπ ακόμα καλύτερα για τη τσέπη μας σε βάθος χρόνου.

 

ΥΓ: Σχετικά με τον χαρακτηρισμό της νέας ενεργειακής ταμπέλας ως έντεχνης παραπληροφόρησης, θα σου πω ότι διαβάζοντας το κανονισμό μου έκανε εντύπωση πόσο καλή δουλειά έχει γίνει προκειμένου οι συνθήκες μέτρησης να ανταποκρίνονται στις πραγματικές. Πιστεύω πως είναι ένα καλό βήμα, καθώς φαίνεται πως με τη σύνταξη των οδηγιών έχουν ασχοληθεί επιστήμονες με πραγματική γνώση, και αυτό αποδεικνύεται και από το πόσο κοντά είναι οι προϋπολογιζόμενες βαθμοημέρες της θερμής ζώνης με τις πραγματικά μετρημένες πριν 2 χρόνια στην Αθήνα.

Για όσους δεν ξέρουν, οι βαθμοημέρες είναι το βασικό εργαλείο με το οποίο οι μηχανολόγοι μηχανικοί υπολογίζουν ετήσιες καταναλώσεις για τα ενεργειακά συστήματα αφού δίνουν πολύ καλές εκτιμήσεις της πραγματικότητας. Έτσι η νέα ενεργειακή κλάση μπορεί να καταδείξει πολύ πιο γλαφυρά τα πραγματικά οικονομικά μηχανήματα και να τα ξεχωρίσει από τα απλά inverter κάτι στο οποίο υπήρχε μεγάλο κενό μέχρι πρότινος.

 

Πήρα να γράψω 2 γραμμές και κατέληξα να γράφω κατεβατό. Ελπίζω τουλάχιστον να είναι κατανοητό :)

 

dal_kos, Χίλια ευχαριστώ!!!. Ήσουν χείμαρρος πληροφοριών. Σαφής και κατανοητός. Οι γνώσεις σου ανεβάζουν το επίπεδο του νήματος. Εφόσον λοιπόν η μέτρηση κατανάλωσης γίνεται με λειτουργία του μηχανήματος σε 24ωρη βάση τότε η πραγματική κατανάλωση στην ουσία θα είναι χαμηλότερη. Αυτά είναι καλά νέα. Και πάλι σ' ευχαριστώ για τις ανεκτίμητες πληροφορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ηρθε η ωρα να προβω στην αγορα 2 κλιματιστικων(κυριως για θερμανση).Το ενα θελω να το τοποθετησω στο παιδικο υπνοδωματιο(15τμ) και το αλλο στο δικο μου υπνοδωματιο-ντουλαπες(35τμ).Το σπιτι ειναι στο Διονυσο,10ετιας,με διπλα τζαμια και καλη μονωση.

Σκεφτομαι αυτοhttp://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=737&category_id=272&option=com_virtuemart&Itemid=1

για το παιδικο και αυτο για το δικο μουhttp://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=739&category_id=271&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1.

Συμφωνειται με την επιλογη μου?Εχει καποιος να προτεινει καποιο αλλο?Καποιο καλο εγκαταστατη(πμ)?Ευχαριστω

Edited by gfilip
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ηρθε η ωρα να προβω στην αγορα 2 κλιματιστικων(κυριως για θερμανση).Το ενα θελω να το τοποθετησω στο παιδικο υπνοδωματιο(15τμ) και το αλλο στο δικο μου υπνοδωματιο-ντουλαπες(35τμ).Το σπιτι ειναι στο Διονυσο,10ετιας,με διπλα τζαμια και καλη μονωση.

Σκεφτομαι αυτοhttp://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=737&category_id=272&option=com_virtuemart&Itemid=1

για το παιδικο και αυτο το δικο μουhttp://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=739&category_id=271&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1.

Συμφωνειται με την επιλογη μου?Εχει καποιος να προτεινει,με πμ αν ειναι,καποιο καλο εγκαταστατη?Ευχαριστω

Θα σου πρότεινα ΌΧΙ στο παιδικό....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι?Εχω ηδη ενα κονβεκτορα,αλλα ελεγα να βαλω κλιμα για οικονομια και να μεταφερω το κονβεκτορα στο γραφειο(15τμ).Αν ειναι καλυτερα να μην μπει κλιματισμος στο παιδικο,το βαζω στο γραφειο.Σαν μηχανηματα ειναι καλα?
Link to comment
Share on other sites

Γιατι?Εχω ηδη ενα κονβεκτορα,αλλα ελεγα να βαλω κλιμα για οικονομια και να μεταφερω το κονβεκτορα στο γραφειο(15τμ).Αν ειναι καλυτερα να μην μπει κλιματισμος στο παιδικο,το βαζω στο γραφειο.Σαν μηχανηματα ειναι καλα?

Τα κλιματιστικά καλά είναι αλλά η σκόνη που γυρνάνε στα παιδικά δωμάτια δεν είναι ότι καλύτερο.

Επίσης το 1 χρόνος εγγύηση στα ηλεκτρονικά/μηχανικά δεν μου αρέσει γιατί λόγω νομοθεσίας το λιγότερο είναι 2 έτη.......τα παιδιά εδώ ξέρουν καλύτερα. Θα σου πούν.

Νομίζω ότι είναι και ακριβά λίγο για τις εγγυήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές προτάσεις και οι δύο, με κορυφαία απόδοση/οικονομία στη θέρμανση.

Για το παιδικό δωμάτιο εξίσου καλή επιλογή είναι το Hitachi RAS/RAC-S10HA .

Κατά τη γνώμη μου έχει καλύτερη ποιότητα παραγωγής αέρα σε σχέση με το 25PPA, λόγω του ανοξείδωτου εσωτερικού/υποπλαισίου. Έχει την ίδια αντλία θερμότητας και κατά συνέπεια την ίδια απόδοση/οικονομία με το 25PPA, ενώ είναι και αρκετά φθηνότερο. Το μόνο μειονέκτημα του S10HA, είναι η έλλειψη αρκετών αυτοματισμών.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ηρθε η ωρα να προβω στην αγορα 2 κλιματιστικων(κυριως για θερμανση).Το ενα θελω να το τοποθετησω στο παιδικο υπνοδωματιο(15τμ) και το αλλο στο δικο μου υπνοδωματιο-ντουλαπες(35τμ).Το σπιτι ειναι στο Διονυσο,10ετιας,με διπλα τζαμια και καλη μονωση.

Σκεφτομαι αυτοhttp://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=737&category_id=272&option=com_virtuemart&Itemid=1

για το παιδικο και αυτο για το δικο μουhttp://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=739&category_id=271&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1.

Συμφωνειται με την επιλογη μου?Εχει καποιος να προτεινει καποιο αλλο?Καποιο καλο εγκαταστατη(πμ)?Ευχαριστω

 

Το 18άρι για το μεγάλο υπνοδωμάτιο είναι μάλλον υπερβολή αφού θα μπορούσε κι ένα μικρότερο να σε καλύψει.

 

Όσο αφορά το κλιματιστικό στο παιδικό υπνοδωμάτιο, θα συμφωνήσω με τον pavlitakis1 ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο η βεβιασμένη κυκλοφορία για το παιδικό δωμάτιο. Ωστόσο αυτό μπορεί να βελτιωθεί χρησιμοποιώντας το κλιματιστικό στη χαμηλότερη δυνατή ταχύτητα αέρα και τοποθετώντας το μακρυά από επιφάνειες, αποφεύγοντας έτσι όσο είναι δυνατόν την αναταραχή της σκόνης.

 

Αν το παιδί είναι μωρό, τότε μη το σκέφτεσαι καν. Μείνε όπως είσαι με τον κονβέκτορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ πάλι,

 

μετά απο λίγη έρευνα κατέληξα σε αυτα τα δύο

Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA κοντά στα 910 Ε

•Απόδοση Ψύξη (min-max) (BTU) 3.072-17.747

•Απόδοση Θέρμανση (min-max) (BTU) 3.072-27.645

•SEER 6,1

•Ενεργειακή κλάση (Ψύξη) Α++

•SCOP 5,2

κ

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-FH50VE κοντά στα 1.300 Ε

Ψυκτική απόδοση (BTU) :17.100 btu

Θερμική απόδοση (BTU) :20.500 btu

SEer (In Cooling):7.2

SCop(In Heating):4.6

 

Σκέφτομαι περισσότερο το HITACHI αφού το θέλω περισσότερο για θέρμανση κ έχει scop.

.Από την άλλη με προβληματίζει αν η ποιότητα κατασκευής του Mitsubishi είναι πολύ καλύτερη από του Hitachi,

.αν τα φίλτρα του Hitachi θέλουν συχνότερο άλλαγμα (ισχύει πράγματι κάτι τέτοιο) πιο είναι το πιθανό τους κόστος?

.αν η επίσημη αντιπροσωπεία του Mitsubishi είναι πολύ καλύτερη από αυτή του HITACHI για ανταλλακτικά κ τ λ?

.κ τέλος αν η διαφορά τιμής περί τα 400Ε κάνει το HITACHI επικρατέστερο ή το Mitsubishi την αξίζει (αν είχαν την ίδια τιμή τι θα έπρεπε να αποφασίσω)

 

Σας Ευχαριστώ πολύ

 

 

Καλημέρα κ από μένα,

θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή κληματιστικού για τον ακόλουθο χώρο

Καθηστικό - κοθζίνα ενιαίος χώρος περίπου 40 τμ , σχεδόν τετραγωνισμένος, σε ισόγειο μονοκατοικία, με μονομένη ταράτσα, προστατευμένες από κολλητά κτήρια οι 3 πλευρές , ανοικτή πλευρά μομο δυτικά με 2 μπαλκονόπορτες με διπλά τζάμια.

Ενδιαφέρομαι κυρίως για θέρμανση για αυτό κ τα μηχανήματα που παραθέτω έχουν μεγάλο βαθμό απόδωσης σε ζέστη Α++ ή Α+++ κ έχω προσέξει η θερμική τους ισχή να είναι σχετικά μεγαλη σε σχέση με την ψυκτική.

Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο θόρυβος όσο η αξιοπιστία, το κόστος αγοράς τους κ το κόστος λειτουργίας τους για θέρμανση.

Το μέρος που μένω η θερμοκρασία σπάνια φτάνει κάτω από +6 το χειμώνα.

Gree Cozy GRS 121 EI / JCC - N2 κοντά στα 530 Ε

(Ψυκτική απόδοση (Btu/h): 11.942•Θερμική απόδοση (Btu/h): 13.648)

•SCOP/SEER: 3.61/3.24

 

LG Prestige H12AK κοντά στα 890 Ε

•Ισχύς Ψύξης: 11949 btu

•Θέρμανση: Ναι

•SEER/EER Ψύξης: 8,9 W/W

•SCOP/COP Θέρμανσης: 5,1 W/W

 

Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA κοντά στα 910 Ε

•Απόδοση Ψύξη (min-max) (BTU) 3.072-17.747

•Απόδοση Θέρμανση (min-max) (BTU) 3.072-27.645

•SEER 6,1

•Ενεργειακή κλάση (Ψύξη) Α++

•SCOP 5,2

Τα 2 πρώτα είναι με αρκετές άτοκες δόσεις το τελευταίο έχει μεγάλη ισχή θέρμανσης.

 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

To Mitsubishi είναι συνολικά καλύτερο κλιματιστικό. Έχει περισσότερους αυτοματισμούς/λειτουργίες και καλύτερα φίλτρα. Όμως η επιλογή σου πρέπει να εξαρτάται από το προφίλ χρήσης που θα κάνεις. Αν θές ένα κλιματιστικό που το χρησιμοποιείς ελάχιστα για θέρμανση, τότε το Mitsubishi είναι καλύτερη επιλογή. Αν όμως θέλεις να το χρησιμοποιείς και για θέρμανση, στη διάρκεια ζωής του, το Hitachi σε συμφέρει περισσότερο. Διότι η διαφορά €400 συν η καλύτερη απόδοση στη θέρμανση σε σχέση με το Mitsubishi, είναι σεβαστό ποσό κτήσης + λειτουργίας. Από εκεί και πέρα, η Ηitachi είναι κορυφαία εταιρεία στον κλιματισμό και οι μονάδες της είναι εξαιρετικής ποιότητας. Το 50ΡΡΑ έχει τα φίλτρα Nano Titanium Wasabi, τα οποία θέλουν πλύσιμο κάθε 60 ημέρες και έχουν αντοχή για 20 καθαρισμούς, πρακτικά δηλαδή έχουν διάρκεια ζωής 3+ έτη, στο μέσο όρο της αγοράς.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

θέλω να βάλω στη σαλονοκουζινα μου 35 τ.μ ένα 18άρι κλιματιστικό κατά προτίμηση Mitsubishi . είμαι μεταξύ του1.MSZ -FH50VE με ετήσια κατανάλωση στη θέρμαν??ση 1372 kwh ενεργειακής κλάσης Α++ και 2.MSZ -EF VEW με ετήσια κατανάλωση ενεργειας1309 kwh ενεργειακής κλάσης Α+.Σημειωτέον έχουν ακριβώς την ίδια τιμή ...ποια η γνώμη σας
Link to comment
Share on other sites

θέλω να βάλω στη σαλονοκουζινα μου 35 τ.μ ένα 18άρι κλιματιστικό κατά προτίμηση Mitsubishi . είμαι μεταξύ του1.MSZ -FH50VE με ετήσια κατανάλωση στη θέρμαν??ση 1372 kwh ενεργειακής κλάσης Α++ και 2.MSZ -EF VEW με ετήσια κατανάλωση ενεργειας1309 kwh ενεργειακής κλάσης Α+.Σημειωτέον έχουν ακριβώς την ίδια τιμή ...ποια η γνώμη σας

 

Δώσε βάση στο SEER και μη λαμβάνεις υπόψη την εκτιμώμενη ετήσια κατανάλωση. Ο τρόπος υπολογισμού της την κάνει δύσχρηστη για καθημερινή χρήση. Βγαίνει με βάση την Nominal Power που θέλει να δηλώσει ο κατασκευαστής με αποτέλεσμα να μπορεί να επιδεχτεί μεγάλο μαγείρεμα αφού μπορεί να δηλώσει μικρότερη ισχύ από την κατηγορία του μηχανήματος, ώστε να επωφεληθεί. Το SEER από την άλλη μπορεί να είναι πιο αξιόπιστο.

 

Ακόμα πιο αξιόπιστη είναι η σύγκριση των καμπυλων απόδοσης, αλλά αυτό δεν είναι εφικτό για έναν ιδιώτη οπότε δε το προτείνω καν.

 

Επίσης σε παρακαλώ διόρθωσε το μοντέλο του 2ου κλιματιστικού, διότι μάλλον είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν τα πολυκαταλαβαίνω αυτα θα το ψάξω...το δεύτερο είναι αυτό http://www.skroutz.gr/s/335855/Mitsubishi-Kiri******-Zen-MSZ-MUZ-EF50VE.html με θερμικη απόδοση 19800 btu και το πρώτο http://www.skroutz.gr/s/3313929/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH50VE.html με θερμική απόδοση 20500 αν και ένας πωλητής σε ένα εξουσιοδοτημενο κατάστημα μου είπε ότι έχει θερμική απόδοση 29500 κάτι που επιβεβαιώνεται μόνο από ένα ιντερνετικό κατάστημα και πιο συγκεκριμένα από το πρώτο που βγάζει το skroutz .επίσης μου είπε ότι είναι πιο οικονομικό αε κατανάλωση το συγκεκριμένο....
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν τα πολυκαταλαβαίνω αυτα θα το ψάξω...το δεύτερο είναι αυτό http://www.skroutz.gr/s/335855/Mitsubishi-Kiri******-Zen-MSZ-MUZ-EF50VE.html με θερμικη απόδοση 19800 btu και το πρώτο http://www.skroutz.gr/s/3313929/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH50VE.html με θερμική απόδοση 20500 αν και ένας πωλητής σε ένα εξουσιοδοτημενο κατάστημα μου είπε ότι έχει θερμική απόδοση 29500 κάτι που επιβεβαιώνεται μόνο από ένα ιντερνετικό κατάστημα και πιο συγκεκριμένα από το πρώτο που βγάζει το skroutz .επίσης μου είπε ότι είναι πιο οικονομικό αε κατανάλωση το συγκεκριμένο....

 

Όπως βλέπεις στο ένα έχει υπολογιστεί η ετήσια κατανάλωση για 19800 btu ενώ στο άλλο για 20500btu. Αν εσύ το βάλεις σε ένα χώρο που θέλει 18000 btu, πιο λίγα θα κάψει αυτό με τον υψηλότερο SEER κι όχι απαραίτητα αυτό με την χαμηλότερη εκτιμώμενη ετήσια κατανάλωση.

 

Δεν ξέρω αν το κατάστημα ήταν εξουσιοδοτημένο αλλά... 29500 είναι η μέγιστη απόδοση του κλιματιστικού. Σε αυτήν μπορεί να δουλέψει συγκεκριμένο χρόνο και συνήθως όχι περισσότερο από κάποιες ώρες στην καλύτερη (συνήθως είναι 30 λεπτά αυτός ο χρόνος) Το κλιματιστικό επιλέγεται με βάση την ονομαστική του απόδοση και τις πραγματικές ανάγκες του χώρου. Ειδικά όταν μιλάμε για τόσο ακριβό μηχάνημα, η επιλογή οφείλει να γίνεται έπειτα από μελέτη ανεξάρτητου μηχανολόγου. Διαφορετικά θα σπαταλήσεις χρήματα είτε κατά την αγορά είτε κατά την χρήση του, λόγω λάθος διαστασιολόγησης.

 

Από τη στιγμή που λες πως δεν τα πολυκαταλαβαίνεις, επένδυσε ένα μέρος του ποσού σε κάποιον που τα ξέρει, να ευχαριστηθείς το μηχάνημά σου.

 

ΥΓ: Ειδικός που θα σου υπολογίσει μηχάνημα μόνο με τα τετραγωνικά του χώρου σου δεν είναι ειδικός. Αυτές οι δουλειές θέλουν τουλάχιστον κάτοψη!

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...