Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Το συγκεκριμένο δουλεύει με το κινητό μας, σωστά;

Υπάρχει νόημα να αγοραστεί ή να ψάξω για 20W Wireless Charger?

Δεν έχω ξανασχοληθεί με Wireless Charging , not ever, οπότε συγχωρέστε αν λέω χαζομάρες :p

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα. Το συγκεκριμένο δουλεύει με το κινητό μας, σωστά;

Υπάρχει νόημα να αγοραστεί ή να ψάξω για 20W Wireless Charger?

Δεν έχω ξανασχοληθεί με Wireless Charging , not ever, οπότε συγχωρέστε αν λέω χαζομάρες :p

 

Οι αδύναμοι δεν φορτίζουν καν το mi9, πάρε καλύτερα τον official 20W για το mi9, επίσης αν έχεις αυτοκίνητο και το χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση θα πρότεινα τον car charger 20w, από τότε που τον αγόρασα δεν ξανα φορτισα σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο σημείο που κροπαρες έχει αρκετό θόρυβο όπως και στον ουρανό (που το αφαιρείς εύκολα αν θες). Αλλά μόνο ένα σημείο είναι μια φωτογραφία; Μην με βάζεις τώρα σε διαδικασία να κροπαρω... Η στοκ εχει εξαφανίσει πλακάκια, φύλλα, σαγρε τσιμέντου... δηλαδή το κυρίως θέμα της φωτογραφίας και παραμικρή λεπτομέρια.

 

Μου αρέσει που την βλέπεις και πιο φυσική την φουλ αποθορυβοποιημενη/παστελιασμενη (αλήθεια ξέρεις τι είναι το noise reduction που το θεωρείς φυσικό; ). Ειδικά αυτό με τη "παραμορφωση σχημάτων" (όπως το λες) είναι εντελώς κουλό το να το συνδυάζεις με το noise reduction... Κάτι μπερδεύεις μάλλον και το κανεις ακόμα πιο άσχημο όταν μιλάς και επιδεικτικά από πάνω... Πόσο μάλλον το να μιλάς για χρώματα ενώ δεν ήσουν καν μπροστά! :X

 

Δεν είπα ότι μου αρέσει ο θορυβος, αλλά από το να βλέπω μια ζωγραφιά τον προτιμώ (φυσικά είναι άσχετο με θέματα "παραμόρφωσης σχημάτων" :p). Προσωπικά το βρίσκω αρκετά ισορροπημένο σε αυτή τη δυσκολη φωτογραφία που μεχρι full fit 24αρας οθονης ειναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα (και οχι απλα μικρογραφια)... και ο κύριος λογος για το θορυβο ειναι το υψηλό contrast του θέματος αφού σε άλλες περιπτωσεις μπορεί να έχει και λιγότερο θόρυβο η gcam από τη στοκ.

 

Κατά τα άλλα αν δεν σου αρέσει απλα "let it go". Δηλαδή ειλικρινά δεν βρίσκω λόγο για τέτοια αντιπαράθεση. Όπως είπα πείραξα τα denoise. Αν δεν σου αρέσουν, παίξε με υψηλότερα. ;) Είναι και θέμα γούστου στη τελική.

 

Υ.Γ. Βρε δεν σου χα πει παλαιότερα να μην σχολιάζεις μηνύματα μου; :p :lol:

 

Σαφώς κι έχει παραμόρφωση σχημάτων, αφού χάνονται τα περιγράμματα.

Και χρωμάτων, αφού αυτό το πιξέλιασμα εισάγει διαφορετικές χρωματικές κουκκίδες μπροστά σε άλλα χρώματα.

 

Δεν είναι "θέμα γούστου" το να πεις ότι αυτή η "οπτική φασαρία" παραπάνω έχει "λεπτομέρειες", γιατί το αντίθετο ισχύει...θόρυβο και παραμόρφωση εισάγει...

 

...θέμα γούστου είναι να πεις ότι σου αρέσει έτσι...αυτό δεκτό, αλλά δεν μπορεί να υποστηριχθεί από αντικειμενικό επιχείρημα...

 

Ποιά "αντιπαράθεση"; Αν δεν δέχεσαι τη διαφορετική γνώμη και νιώθεις ότι κάθε διαφωνία προσβάλλει τη προσωπικότητά σου, εσύ let it go, μόνος σου ζορίζεσαι...

...τουλάχιστον εγώ δεν σε θυμάμαι και εξάλλου κάθετί που γράφεται (μια σύγκριση) δεν γράφεται μόνο για τους δύο ή όσους σχολιάζουν κάτι, γράφεται για το φόρουμ συνολικά

 

Εγώ απλώς συμπεραίνω - από σχετικές συζητήσεις - ότι δεν μπορεί να γίνεται συζήτηση για φωτογραφικές επιδόσεις (ρυθμίσεις κοκ) χωρίς:

- συγκεκριμένα δείγματα

- άμεση σύγκριση,

όπως έγινε παραπάνω...γιατί οι απόψεις μπορεί να είναι πολύ ιδιοσυγκρασιακές και δεν βγαίνει άκρη με γενικές διατυπώσεις.

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Οι αδύναμοι δεν φορτίζουν καν το mi9, πάρε καλύτερα τον official 20W για το mi9, επίσης αν έχεις αυτοκίνητο και το χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση θα πρότεινα τον car charger 20w, από τότε που τον αγόρασα δεν ξανα φορτισα σπίτι.

Δώσε κάνα λινκ στον λαό :)

Εγώ πήρα μαζί με το κινητό τον οφίσιαλ Xiaomi στα 10W και οκ φορτίζει μια χαρά. Αλλά του αυτοκινήτου νομίζω είναι τρελή λύση αν είσαι έστω και 1 ώρα στο αμάξι καθημερινά...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω τον official 20W (δεν έχω αυτοκίνητο) , και δεν τον βρίσκω κάπου εδώ. Μόνο Gearbest , bangood όπου, δεν είμαι διατεθειμένος να ρισκάρω τελωνεία κλπ...
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς κι έχει παραμόρφωση σχημάτων, αφού χάνονται τα περιγράμματα.

Και χρωμάτων, αφού αυτό το πιξέλιασμα εισάγει διαφορετικές χρωματικές κουκκίδες μπροστά σε άλλα χρώματα.

 

Μάλιστα... Τα έχεις όλα μπερδεμένα και για αυτό ίσως μου φάνηκε trolarisma. Δηλαδή εσύ λες οτι χάνονται τα περιγράμματα στην υψηλότερη λεπτομέρια ενώ παραμένουν στην παστελωμένη από το noise reduction; (που και σαν όρος δεν εχει καμία σχέση με το detail αλλά τέσπα.. η παραμόρφωση ειναι όρος που αφορά το φακό και στρετσάρισμα). Επιπλέον αντικειμενικό δεν ειναι να κροπάρεις ΕΝΑ μονο σημείο. Αν ηθελες να ησουν αντικειμενικός θα κρόπαρες και τα σβησμένα πλακάκια. Για αυτο άλλωστε ανεβασα πληρη ανάλυση ωστε να την δειτε σε 100% ;)

 

Anyway, δεν θα το συνεχισω γιατί αφενώς κρίνεις λιγο πρόωρα την αντικειμενικότητα του συνομιλητή (ψάχνοντας ίσως ευκαιρία για κόντρα) λέγοντας πως μονο με κροπαρισμα κάνεις αντικειμενική συγκριση (όσοι με γνωρίζουν στα συγκριτικά φωτογραφικών που κάνω όλα αυτά τα χρόνια ξέρουν τι λεω) και αφετέρου γιατι μάλλον δεν καταλαβαίνεις καν τι γράφεις. Αν γκουγκλαρεις λιγο θα καταλάβεις γιατί ως φωτογραφικοί όροι δεν στέκουν όσα λες.

 

Φιλικά, μην είσαι απόλυτως και μάλιστα επικριτικός σε πράγματα που δεν γνωρίζεις. Εκτίθεσαι και κουράζεις και τους άλλους. Για την ιστορία, επαναλαμβάνω ότι δεν είπα ποτέ ότι μου αρέσει ο θόρυβος αλλά απλά μεταξύ των δύο κακών (ζωγραφικής και θορύβου) επιλέγω τον θόρυβο και οτι εσυ αν ηθελες απλά αυξανες τα denoise (ήταν δηλαδή υπερβολική η γενίκευσή σου για την gcam). Κατά τα άλλα κανένα ζόρισμα. Δεν έχω κάτι να σου αποδείξω... ;). Το υστερογραφο ήταν χιούμορ αλλα μάλλον δεν... αν και όντως στο χω πει στο παρελθόν :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι αδύναμοι δεν φορτίζουν καν το mi9, πάρε καλύτερα τον official 20W για το mi9, επίσης αν έχεις αυτοκίνητο και το χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση θα πρότεινα τον car charger 20w, από τότε που τον αγόρασα δεν ξανα φορτισα σπίτι.

 

Απο θερμοκρασίες τι λένε;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασίες τι λένε;

 

O 10άρης ανεβάζει θερμοκρασία όταν το κινητό είναι στο 70% περίπου. Δεν είναι ότι καίει τόσο ώστε δεν μπορείς να τον κρατήσεις, αλλά θερμαίνεται. Όσο φτάνει στο 100% τότε κρυώνει τόσο που μόλις φορτίσει πλήρως το κινητό, έχει σχεδόν επανέλθει "σε κανονικές για την εποχή θερμοκρασίες". Το κινητό από την άλλη, μια χαρά τα πάει απο θερμοκρασία. Νιώθω πως το RN3 που είχα ζεσταίνονταν περισσότερο όταν φόρτιζε. Και φοράω Nillkin πλαστικές θήκες και στα 2.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω τον official 20W (δεν έχω αυτοκίνητο) , και δεν τον βρίσκω κάπου εδώ. Μόνο Gearbest , bangood όπου, δεν είμαι διατεθειμένος να ρισκάρω τελωνεία κλπ...
Banggood, με Priority direct mail δεν έχει τελωνείο και έρχεται σχετικά γρήγορα.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

O 10άρης ανεβάζει θερμοκρασία όταν το κινητό είναι στο 70% περίπου. Δεν είναι ότι καίει τόσο ώστε δεν μπορείς να τον κρατήσεις, αλλά θερμαίνεται. Όσο φτάνει στο 100% τότε κρυώνει τόσο που μόλις φορτίσει πλήρως το κινητό, έχει σχεδόν επανέλθει "σε κανονικές για την εποχή θερμοκρασίες". Το κινητό από την άλλη, μια χαρά τα πάει απο θερμοκρασία. Νιώθω πως το RN3 που είχα ζεσταίνονταν περισσότερο όταν φόρτιζε. Και φοράω Nillkin πλαστικές θήκες και στα 2.

 

Σε σχέση με τον μαμά φορτιστή που χει στο κουτί ανεβάζει αισθητά περισσότερη θερμοκρασία; Σκέφτομαι να πάρω ένα.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τον μαμά φορτιστή που χει στο κουτί ανεβάζει αισθητά περισσότερη θερμοκρασία; Σκέφτομαι να πάρω ένα.

Δε μπορώ να σε βοηθήσω εδώ, γιατί δεν το έχω φορτίσει με τον μαμά φορτιστή, μόνο με τον ασύρματο. Βέβαια, χρησιμοποιώ τον μαμά για να "δώσω" ρεύμα στον ασύρματο. Βασικά ο ασύρματος, στη συσκευασία του είχε μόνο το pad και ένα usb-c καλώδιο. Οπότε χρησιμοποιώ τον μαμά φορτιστή στο καλώδιο του ασύρματου.

 

Σε μπέρδεψα ή το 'χεις;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να σε βοηθήσω εδώ, γιατί δεν το έχω φορτίσει με τον μαμά φορτιστή, μόνο με τον ασύρματο. Βέβαια, χρησιμοποιώ τον μαμά για να "δώσω" ρεύμα στον ασύρματο. Βασικά ο ασύρματος, στη συσκευασία του είχε μόνο το pad και ένα usb-c καλώδιο. Οπότε χρησιμοποιώ τον μαμά φορτιστή στο καλώδιο του ασύρματου.

 

Σε μπέρδεψα ή το 'χεις;

 

Κατάλαβα. Οκ σε ευχαριστω για το χρόνο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Δώσε κάνα λινκ στον λαό :)

Εγώ πήρα μαζί με το κινητό τον οφίσιαλ Xiaomi στα 10W και οκ φορτίζει μια χαρά. Αλλά του αυτοκινήτου νομίζω είναι τρελή λύση αν είσαι έστω και 1 ώρα στο αμάξι καθημερινά...

 

Με 1 ωρα στο αμαξι καθημερινα δεν ξανα φορτιζεις σπιτι.

 

https://www.aliexpress.com/item/International-Version-Xiaomi-Roidmi-Quick-Car-Charger-Bluetooth-4-0-FM-Transmitter-5V-2-1A-Adapter/32820108645.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1f324c4dhzotjR

Link to comment
Share on other sites

Banggood, με Priority direct mail δεν έχει τελωνείο και έρχεται σχετικά γρήγορα.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πλέον είναι λαχείο το θέμα αυτό ακόμη και με το pdm. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τον φέρνουν κι εδώ... Τεσπά...

Link to comment
Share on other sites

@Antretng

Τι sot έχεις με νορμάλ χρήση?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

@wildfires

Ρυθμίσεις/Προβολή πλήρους οθόνης (Full screen display)/Επιλέγεις χειρονομίες πλήρους οθόνης

Link to comment
Share on other sites

 

Έπεσε η παραγγελία. Και επειδή δεν έχω ψωνίσει από Αλί ξανά, συνολικά μου βγήκε στα 32€. Τίμιο. Όταν παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

@mclound

Μορφής κωδικοποιησης ήχου.

Ευχαριστώ! (είχα ξεχάσει να σε ευχαριστήσω νωρίτερα)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

@Antretng

Τι sot έχεις με νορμάλ χρήση?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο 50% της μπαταρίας έχω κάτι παραπάνω από 3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Με πολύ 4G, τα παντα ανοιχτα (wifi,BT) και με 3 mail συγχρονισμό ενω φωτο και βιντεο ανεβαινουν αυτοματα σε συνδεση wifi και σε Google Photos και σε Amazon Photos, εχω 5-5.30 ωρες sot.

 

Θεωρω οτι ειναι ζορικη χρήση πολύ ανω του μέσου όρου.

Μακαρι να ειχε 4000mah μπαταρία αλλα και ετσι παει πάρα πολύ καλα. Ο 855 δεν "καιει" πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ο 855 δεν "καιει" πολύ.

 

Όντως. Το καταλαβαινεις και στη χρηση. Πιο πολύ στην αναμονή χάνει που πιστευω είναι θεμα optimization του λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση με το wireless charging. Εχω παρει ενα 10W universal και μου πεταει μηνυμα το κινητο να το βαλω στην μεση του φορτιστη και δεν δινει ρευμα! Καποιες φορες δουλευει αλλα τις περισσοτερες πεταει το μηνυμα! Ξερει κανεις τιποτα;;

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση με το wireless charging. Εχω παρει ενα 10W universal και μου πεταει μηνυμα το κινητο να το βαλω στην μεση του φορτιστη και δεν δινει ρευμα! Καποιες φορες δουλευει αλλα τις περισσοτερες πεταει το μηνυμα! Ξερει κανεις τιποτα;;

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Είναι ο μαύρος της XIaomi ή άλλος φορτιστής; γενικά δε φορτίζει με όλους τους wireless, από ότι έχω διαβάσει.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Είναι ο μαύρος της XIaomi ή άλλος φορτιστής; γενικά δε φορτίζει με όλους τους wireless, από ότι έχω διαβάσει.
Αλλος φορτιστης ειναι! Μαλλον θα παω να παρω τον γνησιο xiaomi να ξερω οτι θα παιξει με 100% επιτυχία!

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά έχω το τηλ μία βδομάδα τώρα...εχω παρατηρήσει ότι από το ηχείο με την θήκη που είχε μέσα το κουτί δεν ακούω καθόλου καλά... ανοιχτή ακρόαση είναι εντάξει... ισχύει κάτι τέτοιο? σκέφτομαι να το γυρίσω πίσω...

Thnx

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...