Jump to content

AMAZON FIRE STICK


junglist
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, το παρέλαβα και εγώ και το επεξεργάζομαι. Έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. Προσπαθω να κατεβάσω μέσω browser κάτι αρχεία zip από το mega cloud για να τα περάσω μετα στο kodi και μου γράφει downloading is not supported this time. Πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις? Πως θα περάσω τώρα τα repos στο kodi?

2. Όταν είμαι μέσα σε μια εφαρμογή και πατάω το home button να βγω στο μενού, την εφαρμογή την κρατάει στη μνήμη ή κάνει reload απ την αρχή όταν την επιλέξω ξανά?

3. Το ανταπτοράκι Hdmi που έχει στη συσκευασία σε τι χρησιμεύει?

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, το παρέλαβα και εγώ και το επεξεργάζομαι. Έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. Προσπαθω να κατεβάσω μέσω browser κάτι αρχεία zip από το mega cloud για να τα περάσω μετα στο kodi και μου γράφει downloading is not supported this time. Πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις? Πως θα περάσω τώρα τα repos στο kodi?

2. Όταν είμαι μέσα σε μια εφαρμογή και πατάω το home button να βγω στο μενού, την εφαρμογή την κρατάει στη μνήμη ή κάνει reload απ την αρχή όταν την επιλέξω ξανά?

3. Το ανταπτοράκι Hdmi που έχει στη συσκευασία σε τι χρησιμεύει?

 

1) ρεπος πάντα εγκαθιστας μέσα από το Kodi. Έτσι γράφουν όλοι οι οδηγοί. Αν γενικά το κατέβασμα έχει θέμα, τότε ναι κάποια ρύθμιση θα θέλει.

2) Αν βγεις και ξαναμπείς γρήγορα τ' κρατάει. Αλλιώς αν περάσει ώρα μπορεί να την κλείσει

3) δεν θυμάμαι να είχα κάτι τεροιο. Μπορείς να ανεβάσεις φώτο;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1) ρεπος πάντα εγκαθιστας μέσα από το Kodi. Έτσι γράφουν όλοι οι οδηγοί. Αν γενικά το κατέβασμα έχει θέμα, τότε ναι κάποια ρύθμιση θα θέλει.

2) Αν βγεις και ξαναμπείς γρήγορα τ' κρατάει. Αλλιώς αν περάσει ώρα μπορεί να την κλείσει

3) δεν θυμάμαι να είχα κάτι τεροιο. Μπορείς να ανεβάσεις φώτο;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

1. Έχω κάτι repos σε zip file και θέλω μέσα από το kodi να κάνω install from zip file γιατί δεν ξέρω τα links απ τα εν λόγω repos.

Αν συνδέσω το stick στο pc θα το δει σαν εξωτερική μονάδα να τα περάσω στον εσωτερικό χώρο του stick?

2. OK, αυτό παρατήρησα και εγώ.

3. Αυτό στη φώτο εννοώ, λογικά είναι απλά hdmi extender. Απλά αναρωτήθηκα γιατί χωρίς αυτό δεν συνδεόταν, μάλλον βοηθά να κουμπώνει καλύτερα στη θύρα hdmi της τηλεόρασής μου.

3604d67625494e157590d71b75d4d29a.jpg

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

1. Έχω κάτι repos σε zip file και θέλω μέσα από το kodi να κάνω install from zip file γιατί δεν ξέρω τα links απ τα εν λόγω repos.

Αν συνδέσω το stick στο pc θα το δει σαν εξωτερική μονάδα να τα περάσω στον εσωτερικό χώρο του stick?

2. OK, αυτό παρατήρησα και εγώ.

3. Αυτό στη φώτο εννοώ, λογικά είναι απλά hdmi extender. Απλά αναρωτήθηκα γιατί χωρίς αυτό δεν συνδεόταν, μάλλον βοηθά να κουμπώνει καλύτερα στη θύρα hdmi της τηλεόρασής μου.

3604d67625494e157590d71b75d4d29a.jpg

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Δεν μπορείς να συνδέσεις στικάκι πάνω.

Οπότε θέλει να τα περάσεις από τα λινκς που στην τελική αυτό είναι και το σωστό για να πάρεις σίγουρα τα πιο αναβαθμισμένα add-on.

 

Το extension και εγώ το έβαλα, δεν υπάρχει κάτι να ψάξεις παραπάνω.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

...

3. Το ανταπτοράκι Hdmi που έχει στη συσκευασία σε τι χρησιμεύει?

Είναι προέκταση σύνδεσης για κάποιες τηλεοράσεις που έχουν στριμωγμένα τα HDMI και δε χωράει το stick να συνδεθεί απευθείας.

Επιπρόσθετα λειτουργεί κάπως και σαν κεραία για να πιάνει καλύτερα το WiFi.

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να συνδέσεις στικάκι πάνω.

Οπότε θέλει να τα περάσεις από τα λινκς που στην τελική αυτό είναι και το σωστό για να πάρεις σίγουρα τα πιο αναβαθμισμένα add-on.

 

Το extension και εγώ το έβαλα, δεν υπάρχει κάτι να ψάξεις παραπάνω.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Τελικά μετέφερα τα zip files μέσω es file explorer και όλα κομπλέ. Τα links για τα εν λόγω repos δεν μπορούσα να τα βρω εύκολα, αλλά ούτως ή άλλως μετά την εγκατάσταση του zip file αναβαθμιζονται κανονικά στην τελευταία έκδοση.

Πάντως τις λίγες ημέρες που δουλεύω το Fire TV stick είμαι πολύ ευχαριστημένος και νομίζω για Netflix και kodi ότι ίσως είναι από τις καλύτερες επιλογές.

Είναι προέκταση σύνδεσης για κάποιες τηλεοράσεις που έχουν στριμωγμένα τα HDMI και δε χωράει το stick να συνδεθεί απευθείας.

Επιπρόσθετα λειτουργεί κάπως και σαν κεραία για να πιάνει καλύτερα το WiFi.

Σε εμένα για κάποιο λόγο κουμπώνει πολύ καλύτερα και έχει καλύτερη επαφή στη θύρα της τηλεόρασης με το ανταπτοράκι, οπότε ούτως ή άλλως το έβαλα και όλα είναι κομπλέ. :)

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετέφερα τα zip files μέσω es file explorer και όλα κομπλέ. Τα links για τα εν λόγω repos δεν μπορούσα να τα βρω εύκολα, αλλά ούτως ή άλλως μετά την εγκατάσταση του zip file αναβαθμιζονται κανονικά στην τελευταία έκδοση.

Πάντως τις λίγες ημέρες που δουλεύω το Fire TV stick είμαι πολύ ευχαριστημένος και νομίζω για Netflix και kodi ότι ίσως είναι από τις καλύτερες επιλογές. Σε εμένα για κάποιο λόγο κουμπώνει πολύ καλύτερα και έχει καλύτερη επαφή στη θύρα της τηλεόρασης με το ανταπτοράκι, οπότε ούτως ή άλλως το έβαλα και όλα είναι κομπλέ. :)

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Όσο διαβάζω τα σχόλια άλλων που δίνουν πόσα χρήματα για tv box και ταλαιπωρούνται γιατί δεν παίζει Netflix, Kodi κλπ και αυτό το μικρό μηχανάκι τρέχει τα πάντα τόσο σβέλτα, τότε είναι να τους λυπάσαι

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τα εξηγουμε στο θεμα των box οτι αυτα τα ρημαδια τρεχουν τοσο απροβληματιστα αλλα υπαρχουν μερικοι να μην τους χαρακτηρισω που παιρνουν στον λαιμο τους ολους τους αλλους τους εξισου.. εξυπνους
Link to comment
Share on other sites

Είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή να παίζει χωρίς προβλημα .

Το έχω δοκιμάσει με 2 τρόπους

Ο 1ος απευθείας στον ενισχυτή και ο 2ος απευθείας στην τηλεόραση .

Με Kodi & Netflix σε 4Κ τηλεόραση OLED σφαίρα .

Θέλω να δω τι κάνει με αντάπτορα ethernet με τις ταινίες μέσω δικτύου .

Έχει δοκιμάσει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ! Ενδιαφερομαι να αγορασω και γω το συγκεκριμενο απο το αμαζον uk αφου ουδεμια σχεση εχω με android κλπ και μιας κ ειμαι ηδη Αγγλια θεωρησα οτι ειναι το καταλληλο. Θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο ή το Basic Edition ή και τα δυο θα λειτουργουν κανονικα στην Ελλαδα.
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ! Ενδιαφερομαι να αγορασω και γω το συγκεκριμενο απο το αμαζον uk αφου ουδεμια σχεση εχω με android κλπ και μιας κ ειμαι ηδη Αγγλια θεωρησα οτι ειναι το καταλληλο. Θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο ή το Basic Edition ή και τα δυο θα λειτουργουν κανονικα στην Ελλαδα.

 

Να πάρεις αυτό με την Alexa, είναι νεώτερης γενιάς από το basic edition. Δεν βλέπω το λόγο να μην παίζει Ελλάδα, απλά από Αγγλία λογικά θα χρειάζεται αντάπτορα. Πάντως και Ελλάδα στην ίδια τιμή παίζει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις αυτό με την Alexa, είναι νεώτερης γενιάς από το basic edition. Δεν βλέπω το λόγο να μην παίζει Ελλάδα, απλά από Αγγλία λογικά θα χρειάζεται αντάπτορα. Πάντως και Ελλάδα στην ίδια τιμή παίζει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Παντού παίζει, δεν έχει θέμα.

Και μένα από Αγγλία είναι και το δουλεύω Κύπρο.

 

Το Alexa δεν το χρησιμοποιώ καθόλου

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν κάποιος το έχει προμηθευτεί το 1080p από Ελλάδα μπορεί να μου πει αν περιλαμβάνει αγγλική πρίζα η EU? Επίσης αν παίρνει ρεύμα από USB της τηλεόρασης η είναι απαραίτητη η παροχή ρεύματος από πρίζα; Ευχαριστώ.
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν κάποιος το έχει προμηθευτεί το 1080p από Ελλάδα μπορεί να μου πει αν περιλαμβάνει αγγλική πρίζα η EU? Επίσης αν παίρνει ρεύμα από USB της τηλεόρασης η είναι απαραίτητη η παροχή ρεύματος από πρίζα; Ευχαριστώ.

 

Εγώ το πήρα από την Αμερική αλλά έχω βολευτεί με την USB στην τηλεόραση και παίζει νερό χωρίς το ρεύμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεί να μας πει κάποιος ποιο build του Kodi χρησιμοποιεί στο Firestick απροβλημάτιστα ?

Εννοείται να περιέχει τα sport

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν κάποιος το έχει προμηθευτεί το 1080p από Ελλάδα μπορεί να μου πει αν περιλαμβάνει αγγλική πρίζα η EU? Επίσης αν παίρνει ρεύμα από USB της τηλεόρασης η είναι απαραίτητη η παροχή ρεύματος από πρίζα; Ευχαριστώ.

 

Εγώ το πήρα από σκρουτζ. Είναι για eu πρίζα και ρεύμα δίνω από πρίζα. Δεν έχω δοκιμάσει να δώσω ρεύμα από το USB port της τηλεόρασης, λογικά μπορείς αν έχεις καινούργια TV και το USB port δίνει το ρεύμα που απαιτείται, το αναφέρει και στις οδηγίες, αλλά συστήνεται η παροχή ρεύματος από πρίζα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, το πήρα από skroutz και έχει ευρωπαϊκό φορτιστή, γερμανικό είναι.
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, το πήρα από skroutz και έχει ευρωπαϊκό φορτιστή, γερμανικό είναι.
Καλοδούλευτο. Και εμένα γερμανικό είναι.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το συνέδεσα με τον λογαριασμό μου, έκανε ενημερώσεις κτλ. αλλά όταν πηγαίνω να κατεβάσω Netflix, YouTube δεν κατεβάζει τίποτα, βγάζει μήνυμα ότι δεν πραγματοποιήθηκε και δεν θα χρεωθεί ο λογαριασμός μου.

 

Το έλυσα το θέμα, έπρεπε ρυθμίσω την χώρα στο λογαριασμό μου.

Edited by Ekotas
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το συνέδεσα με τον λογαριασμό μου, έκανε ενημερώσεις κτλ. αλλά όταν πηγαίνω να κατεβάσω Netflix, YouTube δεν κατεβάζει τίποτα, βγάζει μήνυμα ότι δεν πραγματοποιήθηκε και δεν θα χρεωθεί ο λογαριασμός μου.

 

Το έλυσα το θέμα, έπρεπε ρυθμίσω την χώρα στο λογαριασμό μου.

Δηλαδή σε αυτό που πήρες δεν είχε ήδη το ΝΕΤΦΛΙΧ περασμένο;

Σε μένα από Αγγλία, ΝΕΤΦΛΙΧ, UTUBE κανονικά περασμένα από την αρχή

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν είχε καμία εγκατεστημένη εφαρμογή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν είχε καμία εγκατεστημένη εφαρμογή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Πολύ περίεργο.

Σίγουρα είναι γερμανικό το δικό σου;

Περίεργο από Γερμανία να έρχονται άδεια και από Αγγλία φουλ με προγράμματα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο.

Σίγουρα είναι γερμανικό το δικό σου;

Περίεργο από Γερμανία να έρχονται άδεια και από Αγγλία φουλ με προγράμματα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Και εμένα έτσι ήταν, Netflix και YouTube δεν τα είχε προ-εγκατεστημένα. Τα συγκεκριμένα όμως όταν πήγα να τα κατεβάσω από το store έβγαζε ένα μήνυμα τύπου ότι you own this app ή κάτι παρόμοιο (δεν θυμάμαι ακριβώς) κάτι που δεν το έγραφε σε άλλες που κατέβασα. Όπως επίσης για Netflix δεν ήρθε email με απόδειξη αγοράς από Amazon όπως έρχεται συνήθως όταν κατεβάζεις κάποια εφαρμογή. Γενικά είχε πολύ λίγες εφαρμογές προ-εγκατεστημένες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έτσι ήταν, Netflix και YouTube δεν τα είχε προ-εγκατεστημένα. Τα συγκεκριμένα όμως όταν πήγα να τα κατεβάσω από το store έβγαζε ένα μήνυμα τύπου ότι you own this app ή κάτι παρόμοιο (δεν θυμάμαι ακριβώς) κάτι που δεν το έγραφε σε άλλες που κατέβασα. Όπως επίσης για Netflix δεν ήρθε email με απόδειξη αγοράς από Amazon όπως έρχεται συνήθως όταν κατεβάζεις κάποια εφαρμογή. Γενικά είχε πολύ λίγες εφαρμογές προ-εγκατεστημένες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Και εσύ από skroutz και καλά γερμανικό το πήρες;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ από skroutz και καλά γερμανικό το πήρες;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ναι, γερμανικό είναι. Τι εννοείς λέγοντας και καλά?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...