Jump to content

AMAZON FIRE STICK


junglist
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση το περιμένω το stick το 4κ από Σκρουτζ και διάβαζα κάτι αρνητικά σχόλια σχετικά με το ότι δεν παίζει amazon prime και ρωτώ αν έχεις στο Amazon πχ Γερμανικό λογαριασμό με Γερμανική διεύθυνση και τον βάλω στο σετάρισμα του όταν έρθει δεν θα παίζει κανονικά? Η παίζει ρόλο η ip που θα πάρει?

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει θέμα.

Ξέρω κόσμο στην Κύπρο που βλέπει Prime κανονικά με αγγλικό account.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μας πει τι έχει κανει με τους υπότιτλους και ποιον player χρησιμοποιεί να τους δείχνει .

 

VLC & BS πάντως δεν τους δείχνουν

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μας πει τι έχει κανει με τους υπότιτλους και ποιον player χρησιμοποιεί να τους δείχνει .

 

 

 

VLC & BS πάντως δεν τους δείχνουν

Μέσα από Cinema HD και Cyberflix κανένα θέμα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από Cinema HD και Cyberflix κανένα θέμα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Μιλάς για ταινίες που έχεις ήδη στον δίσκο σου ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω χρόνια amazon fire tv από την πρώτη γενιά μέχρι και την τελευταία.

Από εδώ πληροφορήθηκα ότι υπάρχει δυνατοτητα για cosmote tv, nova, κτλ.

Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα φώτα του;

Είδα οτι γινεται με sideload google services, κτλ αλλά ποιο αναλυτικές κατευθύνσεις παίζουν;

 

Επίσης, για όσους ενδιαφέρονται να έχουν ασύρματο (bluetooth) πληκτρολόγιο, εγώ βρίσκω αυτό εδώ : https://www.kooqie.com/el/rii-i4 πολύ εύχρηστο και βολικό, ειδικά σε κάτι πληκτρολογήσεις στο youtube, κτλ.

 

Ενημερωτικά για android χρήστες αν δεν το ξέρετε μπορείτε να κάνετε mirroring την οθόνη σας, με τη μόνη προυπόθεση να το υποστηρίζει η συσκευή σας και να έχτε συνδεθεί στο ίδιο wifi.

Για όσους είστε σε iOS/Mac OS λειτουργικά, μπορείτε να αγοράσετε μια εφαρμογή (AirReceiver) με 1,78 ( λίρες στο αγγλικό) από το amazon store, και να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία airplay.

Edited by mariel19

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κάποιος εφαρμογή για ελληνικά κανάλια που να δουλεύουν τα πλήκτρα έτσι ώστε να να αλλάζεις εύκολα κανάλια χωρίς back stop κλπ. Το μόνο που δουλεύει έτσι είναι ο pvr iptv client του Kodi αν του περάσεις την λίστα Greek iptv από το GitHub.

Δεν περιέχει όμως κάποια κανάλια. Πχ Σκάι κλπ.

Η έστω λίστα που να ενημερώνεται αυτόματα μιας και κάποια κανάλια αλλάζουν πολλές φορές την μέρα url

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένο Kodi.

Ποιο add-on είναι το καλύτερο για κατέβασμα torrent και που δουλεύει στο fire stick χωρίς προβλήματα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ποιο apk κατεβάζουμε για να παίξει το Cosmote go γιατί κατέβασα το 1ο και δεν παίζει.

Το άλλο είναι για tablet αλλά πάλι δεν παίζει .

Μήπως θέλει πιο παλιά version ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρόνια amazon fire tv από την πρώτη γενιά μέχρι και την τελευταία.

Από εδώ πληροφορήθηκα ότι υπάρχει δυνατοτητα για cosmote tv, nova, κτλ.

Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα φώτα του;

Είδα οτι γινεται με sideload google services, κτλ αλλά ποιο αναλυτικές κατευθύνσεις παίζουν;

 

Επίσης, για όσους ενδιαφέρονται να έχουν ασύρματο (bluetooth) πληκτρολόγιο, εγώ βρίσκω αυτό εδώ : https://www.kooqie.com/el/rii-i4 πολύ εύχρηστο και βολικό, ειδικά σε κάτι πληκτρολογήσεις στο youtube, κτλ.

 

Ενημερωτικά για android χρήστες αν δεν το ξέρετε μπορείτε να κάνετε mirroring την οθόνη σας, με τη μόνη προυπόθεση να το υποστηρίζει η συσκευή σας και να έχτε συνδεθεί στο ίδιο wifi.

Για όσους είστε σε iOS/Mac OS λειτουργικά, μπορείτε να αγοράσετε μια εφαρμογή (AirReceiver) με 1,78 ( λίρες στο αγγλικό) από το amazon store, και να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία airplay.

 

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω κι εγώ, κυρίως για netflix και amazon prime , και αν βρεθεί λύση και για nova go...

Μια που το δουλεύεις το μηχανάκι, να σε ρωτήσω...

Μπορώ να έχω ενσύρματο ιντερνετ με ethernet και μπορώ να βλέπω ταινίες από εξωτερικό σκληρό ;

Με τους υπότιτλους σε εξωτερικό αρχείο πως τα πάει ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μπορεί κάποιος να μου πει καποιον ανταπτορα usb για να κουμπωσω στικακι, γιατι εχω παρει ηδη δυο και δεν δουλευει κανενα(δεν φορτιζει).Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει καποιον ανταπτορα usb για να κουμπωσω στικακι, γιατι εχω παρει ηδη δυο και δεν δουλευει κανενα(δεν φορτιζει).Ευχαριστω
Εννοείς για να κατεβάσεις περιεχόμενο;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει καποιον ανταπτορα usb για να κουμπωσω στικακι, γιατι εχω παρει ηδη δυο και δεν δουλευει κανενα(δεν φορτιζει).Ευχαριστω
Από Amazon Αγγλίας. Από Ελλάδα δεν έψαξα και πολύ. Αυτό θα κάνει σίγουρα. https://www.amazon.co.uk/dp/B078M3Z84Z/ref=cm_sw_r_other_apa_i_6MNzEbD018QMS

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αμα το στικάκι ειναι κουμπωμενο πάνω στην OLED δίνει μέχρι DD+ ενώ αμα ειναι στον ενισχυτή δίνει D Atmos ?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει καποιον ανταπτορα usb για να κουμπωσω στικακι, γιατι εχω παρει ηδη δυο και δεν δουλευει κανενα(δεν φορτιζει).Ευχαριστω

 

Αυτό είναι το καλύτερο που έχω βρει.... Πρόσεξε μόνον πια έκδοση fire stick έχεις, για την συμβατότητα....

 

https://www.ebay.com/itm/3USB-HUB-LAN-Ethernet-Adapter-OTG-USB-CABLE-for-FIRE-STICK-2ND-OR-FIRE-TV3/352863465859?hash=item52284d3183:g:jtcAAOSwjYld18yH

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημέρα. βλέποντας από kodi μια ταινία μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν επαρκεί ο χώρος και πρέπει να απεγκαταστήσω εφαρμογές. κοιτώντας από τις εφαρμογές είδα ότι τα data στο kodi ήταν σχεδόν 2GB. προσπάθησα με το es explorer, βλέπω τα αρχεία του kodi, αλλά δεν ξέρω ποια να σβήσω ώστε να απελευθερώσω χώρο. τελικά έσβησα τα data από την εφαρμογή και πρέπει να την ξαναστήσω από την αρχή. μήπως ξέρει κάποιος ποια αρχεία δεν χρειάζονται και μπορώ να τα σβήνω ώστε να μη γεμίζει το μηχάνημα;
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. βλέποντας από kodi μια ταινία μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν επαρκεί ο χώρος και πρέπει να απεγκαταστήσω εφαρμογές. κοιτώντας από τις εφαρμογές είδα ότι τα data στο kodi ήταν σχεδόν 2GB. προσπάθησα με το es explorer, βλέπω τα αρχεία του kodi, αλλά δεν ξέρω ποια να σβήσω ώστε να απελευθερώσω χώρο. τελικά έσβησα τα data από την εφαρμογή και πρέπει να την ξαναστήσω από την αρχή. μήπως ξέρει κάποιος ποια αρχεία δεν χρειάζονται και μπορώ να τα σβήνω ώστε να μη γεμίζει το μηχάνημα;
Δεν ξέρω πώς το κατάφερες. Βλέπω καθημερινά ταινίες και σειρές και ποτέ δεν πήγε πάνω από 1gb. Έχεις κάποιο έτοιμο build πάνω; Πού αναβαθμίζει πόσα add-on μαζί;

Επίσης για καθαρισμό, θες ένα add on cleaner.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Gkobu και προσπάθησα να δω από destiny addon cleaner πως βάζω;
Εμ για αυτό γεμίζεις έτσι.

Τα build γενικά πρέπει να αποφεύγονται ειδικά για το στικ που δεν έχει και πολύ χώρο.

Στην τελική βάλε 2-3 addon που χρειάζεσαι και τέλος, γιατί να το φουσκώνει με περιττά πράγματα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. μήπως υπάρχει κανα source το οποίο εγκαθιστώντας το δίνει τη δυνατότητα να περάσουμε κάποια addon για να μην τα ψάχνω ένα ένα;
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. μήπως υπάρχει κανα source το οποίο εγκαθιστώντας το δίνει τη δυνατότητα να περάσουμε κάποια addon για να μην τα ψάχνω ένα ένα;
Έχω με λινκς για τα καλύτερα πρόσφατα add-ons.

https://www.wirelesshack.org/top-best-working-kodi-video-add-ons.html

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το στικάκι είναι πάνω στην Oled η οποία και ειναι συνδεμένη με ethernet στο δίκτυο αλλά το στικάκι δεν βλέπει το δικτυο μέσω του ES Explorer παρα μονο βλέπει το laptop k την TV ...

Αυτό έγινε μετά από ένα κλείσιμο του ρουτερ ενω πριν το έβλεπε το δίκτυο όπως και το NAS .

Τι έχει γίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...