Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και που την βρίσκω του bsg ?

 

μήπως όλα αυτά θα έπρεπε να μπούνε από κάποιον μοντ στο πρώτο ποστ για να τα βρίσκουμε εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

Για να μπει πρώτο post. Σχετικά με gcam

 

Τι χρειάζεται για να δουλέψει;

 

Τίποτα απολύτως αφου έχει ήδη ενεργό api2. Απλή εγκατάσταση apk

 

Πρόταση gcam νούμερο ένα

 

Η gcam που δουλεύω είναι αυτή https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.1.021_BSG_Arnova_TlnNeun_4lens_V1.3.030119.0645-02j.apk

Και εδώ οι ρυθμίσεις μου σε xml https://1drv.ms/f/s!ArBDeVoC0Z5egr81JuT_R05A3Z931w

Για οσους δεν γνωριζουν πως περναμε xml δείτε εδώ (ειναι πολύ εύκολο) https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/ .

 

Το πρόβλημα σε αυτή την έκδοση είναι ότι δεν δουλεύει το Night sight και ψηφιακό ζουμ. Έχει όμως μακράν το καλύτερο αποτέλεσμα από άποψη λογου λεπτομέριας/θορυβου. Προσωπικά Night sight δεν χρησιμοποιω ποτε! Αν τυχόν θελήσω πιο αργό κλείστρο πατάω παρατεταμένα την αλλαγη σε selfie και στο μενού που εμφανίζει, βάζω στο autoexposure correction το χρόνο που πιστευω ότι μπορώ να διαχειριστώ. Ενω αντι ψηφιακου ζουμ κάνω κροπάρισμα.

 

Κάποιοι αναφέρουν ότι στις ημερήσιες μπορεί να τυχει να υπερεκθέσει (πιο φωτεινή) και να κάψει ουρανό αλλα ότι τους διορθωνεται αν ενεργοποιήσουν στις ρυθμίσεις το awb. Ακόμα είναι υπό εξέταση μιας και σε εμένα δεν το κάνει αλλα το αναφέρω για όποιον συναντήσει τέτοιο πρόβλημα.

 

Πρόταση gcam νούμερο δυο

 

Η έκδοση του bsg https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.2.030_RN7_V1a_FINAL.apk όπου δουλεύει και night sight και ψηφιακό ζούμ. Επιπλέον έχει μια επιλογή "remove dots" στις ρυθμίσεις. Αν τυχον παρατηρείτε σε ενοχλητικό βαθμό κουκίδες στον ουρανό την ημέρα, το ενεργοποιείται και περιοριζει το πρόβλημα. Αυτό το πρόβλημα το έχουν όλες οι gcam αλλα μόνο του bsg έχει τέτοια ρυθμιση για περιορισμό. Προσοχή ομως με τη ρυθμιση γιατι σε συνθηκες indoor μπορει να χάσετε σε λεπτομέρια. Προσωπικά το έχω κλειστό μιας και δεν ειναι τόσο σπουδαίο το πρόβλημα

 

Είναι γρηγορότερη και πιο συμβατή απο την πρώτη αλλα υστερεί σε ποιότητα. Βέβαια λογω διαφορετικού package name μπορείτε να εγκαταστήσετε και τις 2 παράλληλα και να χρησιμοποιείται την κατάλληλη αναλόγως τι θέλετε. ;)

 

Ταχύτητα, ποιότητα, shutter lag και motion blur

 

Αν σας νοιαζει η ποιότητα, να τραβάτε με την δεξιοτερη επιλογη του hdr+ (δηλαδη την enhanced). Ειδικα νυχτα ή σε κόντρα ήλιο κάνει διαφορά. Αν ομως σας νοιάζει η ταχύτητα χρησιμοποιείτε την μεσαία επιλογη όπου ενεργοποιεί το zsl και τραβαει αστραπιαία (μηδενικο shutter lag).

 

Παρόλα αυτά το hdr+ enhanced συγχωρεί περισσότερο motion blur. Το zsl είναι αυστηρά για να προλάβετε την στιγμη (πχ για λιγο σας κοιτάει ο μπομπιρας σας και μετα απο μισο δευτερολεπτο κοιτάει αλλου) και όχι για περιορισμό Motion blur.

 

Τέλος μεταξυ των δυο που προτείνω, του bsg το hdr+ enhanced (δεξιότερη επιλογή) ειναι γρηγορότερο αφού έχει υψηλότερο shutter speed και λιγοτερα frames οπότε κερδίζει και σε shutter lag αλλα και σε motion blur.

 

Με ποια κάμερα να τραβάω βίντεο;

 

Αν δεν σας νοιάζει το 4K τότε η στοκ σε 1080p (30fps) είναι ανώτερη τόσο από άποψη σταθεροποίησης οσο και ποιότητας (ειδικά σε χαμηλό φωτισμό).

 

Αν πάλι χρειάζεστε 4K πάτε σε οποιαδήποτε 3rd party camera. Εφόσον έχετε ήδη gcam, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτή

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

@Antretng

 

Συγχαρητήρια και από εμένα για την εξαιρετική δουλειά και προσφορά σου στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος του κινητού. Αρκετά εντυπωσιασμένος.

Κάτι απλό. Το κλείδωμα οθόνης το έχει μόνο στην μπάρα μαζί με τις συντομεύσεις . Wifi data κτλ . Δεν μπορεί να μεταφερθεί ανεξάρτητο στην αρχική οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

η gcam μπαίνει το ίδιο εύκολα και σε Redmi Note 5 ή εκεί πρέπει να είναι ρουταρισμένο?

 

Δεν εχει ενεργό api2. Οπότε θέλει ξεκλείδωμα και πείραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος του κινητού. Αρκετά εντυπωσιασμένος.

Κάτι απλό. Το κλείδωμα οθόνης το έχει μόνο στην μπάρα μαζί με τις συντομεύσεις . Wifi data κτλ . Δεν μπορεί να μεταφερθεί ανεξάρτητο στην αρχική οθόνη?

Είναι στα widgets ένας διακόπτης για το κλείδωμα της οθονης.
Link to comment
Share on other sites

Καλό χρυσό το mi9 αλλά λειψό τηλέφωνο δεν θα έπαιρνα με τίποτα, για τις δικές μου ανάγκες θύρα ακουστικών, sd, και ράδιο αν έχει είναι λόγοι να μην κοιτάω καν το κινητό. Οπότε καλύτερα το redmi note 7 πάντα μιλάω για τις δικές μου ανάγκες.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

 

Συμφωνώ με το φίλο τον ''chios'' , έτσι κάνω και εγώ.

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια το κινητο αξιζει η αγορα του;

για τα χρηματα του ειναι πολυ καλο.ακομη και με 3gb ram να παρεις το κινητο παει :superman:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια..........υπαρχει νημα για τετοιες ερωτησεις.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια..........υπαρχει νημα για τετοιες ερωτησεις.

 

ακριβώς....

αν πιστέυαμε ότι κάποιο άλλο στα ίδια λεφτά ήταν καλύτερο θα είχαμε πάρει το άλλο

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο λίγο σπαστικό της συσκευής είναι όταν πάμε να κατεβάσουμε ένα μεγάλο αρχείο πχ 50 mb από το playstore, αργεί αρκετά να πιάσει την ταχύτητα του wifi

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο λίγο σπαστικό της συσκευής είναι όταν πάμε να κατεβάσουμε ένα μεγάλο αρχείο πχ 50 mb από το playstore, αργεί αρκετά να πιάσει την ταχύτητα του wifi

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Παντελως ακυρο αυτο που εγραψες φιλε,καμια σχεση με το κντ αυτο και τις κεραιες του.

Δεν γινεται αυτο που λες,ολες οι συσκευες αναλογα τον δοαθεσημο....αερα...και την συνδεση σου τρεχουν και φορτωνουν,απο το 1ο εως το τελευταιο δευτερολεπτο.

Κανε ενα speedtest.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα τις πρώτες τις πρώτες φωτο με τη GCam (έκδοση και ρυθμίσεις Antretng) και διαπίστωσα ότι η πρώτη βγήκε με καμένο ουρανό ενώ η 2η από το ίδιο σημείο σωστή. Δυστυχώς, δεν δοκίμασα με τη στοκ στις ίδιες θέσεις, για να έχω σύγκριση.

Τα μεγέθη των φωτο είναι γύρω στα 3ΜΒ ενώ οι ρυθμίσεις της πίσω και μπρος είναι στα 12 και 13,2 megapixel αντίστοιχα.

Είναι σωστά;

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο παιδιά σας δουλεύει καλά ο μετρητής της ενεργής οθόνης, είμαι με global stable eu και έχω παρατηρήσει πολλές φορές να κολλάει, επίσης βλέπω διαφορές με το accubatery

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και εγώ, με εγγύηση Infoquest, είναι η 1η φορά σε Xiaomi κινητό και προσπαθώ να προσαρμοστώ.

Η ευχάριστη έκπληξη ήταν ότι μετέφερε όλες τις εφαρμογές από το προηγούμενο, εκτός εκείνες του Amazon που τις κατέβασα χειροκίνητα (Λάθος, δεν γίνεται εγκατάσταση).

Ένα πρόβλημα είναι ότι δεν έχει ταξινομήσει τις εφαρμογές αλφαβητικά.

Πως διορθώνεται αυτό;

 

Edit

1. Διαπιστώνω ότι ενώ βρήκε το λογαριασμό μου στο Amazon, δεν εγκαθίστανται οι αγορασμένες εφαρμογές μου

2. Δεν βρίσκω που είναι κρυμμένη η ρύθμιση "να επιτρέπεται η εγκατάσταση από άγνωστες πηγές' (μήπως είναι αυτή η αιτία για τη μη εγκατάσταση των Amazon)

3. Δεν βρίσκω τις ρυθμίσεις για κάμερα (έχω βάλει και την Gcam με το apk, ρωτάω για ρυθμίσεις)

Για να δουλέψει η εγκατάσταση εφαρμογών από το Amazon app store απενεργοποίηση αυτό.

673e385e5edd878c560b09a3ccf9ee11.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει η εγκατάσταση εφαρμογών από το Amazon app store απενεργοποίηση αυτό.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Μπορείς να πεις που κρύβεται αυτή η καρτέλα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Μπορείς να πεις που κρύβεται αυτή η καρτέλα;

Επαναλαμβανόμενα πατήματα εδώ μέχρι να γίνεις προγραμματιστής.

Και θα εμφανιστεί η καρτέλα "επιλογές προγραμματιστών" μέσα στις " πρόσθετες ρυθμίσεις". 0a14cc918b597a04379e924ad2c8c7c5.jpg

 

Όταν τελειώσεις τις εγκαταστάσεις ξαναενεργοποίησε το.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dedalos
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Aπο τα καλυτερα vfm και απο το GSMArena.:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...