Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στου αδερφού μου σβήστηκε κατά λάθος η συντόμευση των κλήσεων (το πράσινο τετραγωνάκι με το τηλέφωνο μέσα, που πατάς για να πάρεις τηλ)

η εφαρμογή υπάρχει απλά χάθηκε το εικονίδιο.

πως μπορεί να το επαναφέρει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 12/10/2021 at 2:33 ΜΜ, androu said:

Εχω πρόβλημα αμα τηλεφωνώ απο vodafone -> vodafone  δεν τους ακούω, αυτοί με ακούνε. Αν πάρω απο την 2η κάρτα που είναι cosmote δουλεύει οκ. 

Εχω απενεργοποιήσει το VOLTE + wifi call που η επιλογή αυτή βρίσκεται μέσα στην 2η sim (cosmote)

Αυτό συμβαίνει μετά την τελευταία αναβάθμιση! 

Υπάρχει κάποια λύση για αυτό μου το κάνει και εμένα με Vodafone

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, bells said:

Υπάρχει κάποια λύση για αυτό μου το κάνει και εμένα με Vodafone

δοκίμασες να απενεργοποιήσεις το volte?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχω ένα θέμα απίστευτο κάθε βράδυ το κινητό κάνει buckup το οποίο δεν μπορώ καν να αλλάξω την ώρα αλλά το πρόβλημα είναι άλλο δε κάνει overwrite αλλά προσθέτειμε αποτέλεσμα ο χώρος αποθήκευσης να γεμίζει έχουν γίνει reset factory wipr data κλπ καμία ιδέα ? Είμαι στα όρια να βάλω custom rom

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Jim30 said:

Καλημέρα παιδιά έχω ένα θέμα απίστευτο κάθε βράδυ το κινητό κάνει buckup το οποίο δεν μπορώ καν να αλλάξω την ώρα αλλά το πρόβλημα είναι άλλο δε κάνει overwrite αλλά προσθέτειμε αποτέλεσμα ο χώρος αποθήκευσης να γεμίζει έχουν γίνει reset factory wipr data κλπ καμία ιδέα ? Είμαι στα όρια να βάλω custom rom

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

κατ αρχήν μιλάς για το RN7 ή το Mi A3?
τι είδους back up? που το αποθηκεύει?

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχήν μιλάς για το RN7 ή το Mi A3?
τι είδους back up? που το αποθηκεύει?
Το πρόβλημα είναι στο RN7 γίνεται με εφαρμογή του miui και δεν έχω βρει το path που αποθηκεύεται καμία ιδέα ?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Jim30 said:

Το πρόβλημα είναι στο RN7 γίνεται με εφαρμογή του miui και δεν έχω βρει το path που αποθηκεύεται καμία ιδέα ?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

αν είναι από miui αποθηκεύεται στην εσωτερική μνήμη/miui/backup/
σίγουρα δεν προγραμμάτισες κάποιο περιοδικό backup απ τις ρυθμίσεις του miui λογαριασμού σου?
(mi λογαριασμός/xiaomi cloud/αντίγραφο ασφαλείας/αυτόματη δημιουργία ...)

Link to comment
Share on other sites

αν είναι από miui αποθηκεύεται στην εσωτερική μνήμη/miui/backup/
σίγουρα δεν προγραμμάτισες κάποιο περιοδικό backup απ τις ρυθμίσεις του miui λογαριασμού σου?
(mi λογαριασμός/xiaomi cloud/αντίγραφο ασφαλείας/αυτόματη δημιουργία ...)
Και να προγρανματισα το θέμα δεν είναι αυτό ,το θέμα είναι ότι κάνει buckup προσθέτοντας και όχι με overwrite δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά με αποτέλεσμα να γεμίζει το κινητό

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Jim30 said:

Και να προγρανματισα το θέμα δεν είναι αυτό ,το θέμα είναι ότι κάνει buckup προσθέτοντας και όχι με overwrite δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά με αποτέλεσμα να γεμίζει το κινητό

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

τα backup δεν γίνονται με overwrite για ασφάλεια, για να μπορείς να γυρνάς εκεί που θέλεις
πχ σε 1 εβδομάδα μπορεί να μην αντιληφθείς το πρόβλημα και να χάσεις το "σωστό" backup
η διαχείριση των αντιγράφων γίνεται πανεύκολα μέσα απ το αντίστοιχο menu...

καλό είναι να καταλαβαίνουμε τις ρυθμίσεις που κάνουμε και τις συνέπειές τους

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

τα backup δεν γίνονται με overwrite για ασφάλεια, για να μπορείς να γυρνάς εκεί που θέλεις
πχ σε 1 εβδομάδα μπορεί να μην αντιληφθείς το πρόβλημα και να χάσεις το "σωστό" backup
η διαχείριση των αντιγράφων γίνεται πανεύκολα μέσα απ το αντίστοιχο menu...
καλό είναι να καταλαβαίνουμε τις ρυθμίσεις που κάνουμε και τις συνέπειές τους
Ωστόσο δε βρίσκω πουθενά στο μενού ρυθμίσεις για το buckup μπορείς να βοηθήσεις ???

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Jim30 said:

Ωστόσο δε βρίσκω πουθενά στο μενού ρυθμίσεις για το buckup μπορείς να βοηθήσεις ???

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ρυθμίσεις/πρόσθετες ρυθμίσεις/δημιουργία αντίγραφου ασφαλείας κι επαναφορά

επίσης λογικά έχεις εικονίδιο "αντίγραφα" σε κάποιο φάκελο στην αρχική επιφάνεια

και τσεκάρεις το: mi λογαριασμός/xiaomi cloud/αντίγραφο ασφαλείας/αυτόματη δημιουργία ...
όπως είπα και πιο πάνω

*εγώ έχω έκδοση developer και μπορεί να είναι λίγο διαφορετικά τα menu αλλά κάπου έχεις όλα τα παραπάνω...

 

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις - σχετικά με το τηλέφωνο - αποθηκευτικός χώρος ..ο χώρος που χρησιμοποιείται όλο και μεγαλώνει...

Φωτογραφίες και βίντεο πηγαίνουν στην εξωτερική κάρτα.

Τι συμβαίνει και αυξάνεται συνεχώς ο χώρος που χρησιμοποιείται ;;

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις - σχετικά με το τηλέφωνο - αποθηκευτικός χώρος ..ο χώρος που χρησιμοποιείται όλο και μεγαλώνει...
Φωτογραφίες και βίντεο πηγαίνουν στην εξωτερική κάρτα.
Τι συμβαίνει και αυξάνεται συνεχώς ο χώρος που χρησιμοποιείται ;;
Το ίδιο με μένα θα έχεις

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αναβαθμισεις εφαρμογων ,ενημερωσεις συστηματος κλπ κλπ .Καποιες εφαρμογες πχ πιανουν τρελλο χωρο , σε μενα το outlook 3,05 GB -το fb 1,20GB- Cosmote 617MB .Ακομη αν εχεις κατεβασει τιποτα χαρτες για χρηση εκτος συνδεσης ,(windy maps 1,07gb)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έσβησα κατά λάθος την default εφαρμογή του τηλεφώνου για ραδιόφωνο

αυτή δηλ που ακούς με ακουστικά fm, όχι ιντερνετικά

 

πως την επαναφέρω; (το περίεργο είναι και πως σβήστηκε βασικά)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, chios said:

δούλεψε όντως

και μάλιστα οι μνήμες που είχα υπάρχουν

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του συγκεριμενου τηλεφωνου εδω και 3 χρονια περιπου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Επειδη το τηλεφωνο της συζυγου εχει διαλυθει εντελως,σκεφτομαι να της δωσω το δικο μου και να παρω ενα αλλο για μενα.

Εχετε καποιο Xiaomi να προτεινετε σαν αναβαθμιση?Να υποθεσω ολα τα Redmi Note πανω απο το 7 ειναι καλα?

Μονη απαιτηση η ηχογραφηση κλησεων(δεν μπορω να την αποχωριστω με τιποτα λογω δουλειας) και το ξυπνητηρι που χτυπαει ενω ειναι κλειστο το κινητο(αλλα αυτο δεν ειναι deal breaker).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Evil_13 said:

Μονη απαιτηση η ηχογραφηση κλησεων(δεν μπορω να την αποχωριστω με τιποτα λογω δουλειας) και το ξυπνητηρι που χτυπαει ενω ειναι κλειστο το κινητο(αλλα αυτο δεν ειναι deal breaker).

Καλησπέρα, αστεια ιστορία.

Το Note 7 μου το πηρα καινουριο (υπηρχε σε ενα μαγαζι) φετος ακριβώς γιατι δεν υπήρχε τίποτα μεταγενέστερο που να ύποστηριζει call recording (ΠΑΡΑ πολυ σημαντικό για μένα, είναι εξαιρετικά δύσκολο να κραταω κατεβατό με σημειώσεις σε καθε τηλεφωνημα, οπότε σε καταλαβαίνω) και ήθελα να αντικαταστήσω το Note 4 μου.

Στην ερευνα που είχα κάνει εγώ δεν είχα βρεί κανένα νεότερο του Note 7 μοντέλο με call recording (και να ειναι και διαθεσιμο) και πλέον ξέρω οτι αν πάθει οτιδήποτε το 7, τότε...

Καλή τύχη στην αναζήτηση σου, ειλικρινα και χωρις σαρκασμό, αν βρείς οποιασδήποτε εταιρείας με Android (και Google Services) με native call recorder, πόσταρε το εδω παρακαλώ (ή στείλε μου προσωπικό μηνημα) και σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

Προσωπικά είχα κάνει την ερευνα μου και για 3rd party applications αλλά δεν...

Edited by fommof
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο διπλανό θέμα διάβασα χθες/σήμερα  ότι μετά από αναβάθμιση MIUI εμφανίστηκε ηχογράφηση. Σε κάποιο από τα θέματα Xiaomi / Poco ήταν, εάν σας ενδιαφέρει κοιτάξτε το.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Evil_13 said:

Ειμαι κατοχος του συγκεριμενου τηλεφωνου εδω και 3 χρονια περιπου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Επειδη το τηλεφωνο της συζυγου εχει διαλυθει εντελως,σκεφτομαι να της δωσω το δικο μου και να παρω ενα αλλο για μενα.

Εχετε καποιο Xiaomi να προτεινετε σαν αναβαθμιση?Να υποθεσω ολα τα Redmi Note πανω απο το 7 ειναι καλα?

Μονη απαιτηση η ηχογραφηση κλησεων(δεν μπορω να την αποχωριστω με τιποτα λογω δουλειας) και το ξυπνητηρι που χτυπαει ενω ειναι κλειστο το κινητο(αλλα αυτο δεν ειναι deal breaker).

Και γιατί δεν αγοράζεις οποιοδήποτε κινητό θέλεις και να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα Cube ACR που κάνει εγγραφή κλήσεων μια χαρά;

Link to comment
Share on other sites

Unlock bootloader και πέρασμα miui eu ή την Ελληνική xtrv σε όποιο τηλέφωνο και θα έχεις native ηχογράφηση γιατί παίρνουν από source Κινέζικης Ρομ που δεν απαγορεύεται η ηχογράφηση κλήσεων... Το cube δεν κάνει πολύ καλή δουλειά και εννοείται ότι δεν γράφει καθόλου όταν έχεις ακουστικά ή bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω πάλι...
τα έχουμε πει 100 φορές (όπως κι ο φίλος ακριβώς παραπάνω)
κατ αρχήν για την έλλειψη ηχογράφησης δεν "φταίει" η xiaomi αλλά το GDPR.
και αφορά μόνο τις global roms
και ΟΛΑ τα μεταγενέστερα του RN7

μα να πάρεις τηλέφωνο τριετίας αντί να αλλάξεις μια rom (EU ή ελληνική XTRV), κερδίζοντας φυσικά και αλλού (no bloatware, αυτονομία κτλ)
ειδικά αφού δηλώνεις πόσο σημαντικό είναι αυτό για σένα...

θα μείνεις με αυτό για πάντα? ή περιμένεις να αλλάξουν οι ευρωπαϊκοί κανονισμοί?

 

* να διευκρινίσω ότι απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχει china rom για το όποιο μοντέλο, γιατί υπάρχουν και κάποια λίγα που κυκλοφορούν μόνο με global

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...