Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως έχεις ενεργή την εκκαθάριση;

 

Τις επαφές τις συγχρονίζεις σε κάποιο λογαριασμό;

 

Δες αν τις επαφές που σβήνει την φωτογραφία είναι δε διαφορετικό account από ότι οι άλλες (ή αν είναι μόνο στη συσκευή)

 

Η εκκαθάριση δείχνει να είναι ενεργή, χωρίς ωστόσο να έχω κάνει εγώ κάτι γι αυτό η να ξέρω πως να την απενεργοποιήσω...

Οι επαφές μου συγχρονίζονται λέει αυτόματα με τον λογαριασμό μου στην Google... Δεν έχω φτιάξει λογαριασμό Mi Cloud, συνεπώς δεν παίζει παράλληλος συγχρονισμός... Σημειωτέον πως όταν πήρα την συσκευή, μετέφερα τις επαφές μου από το παλιό μου Lg μέσω αρχείου .vcf...

Στην Google έχω μόνο ένα account στο οποίο συγχρονίζονται οι επαφές μου...

Δεν ξέρω εάν βοηθάει τίποτα από τα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Η εκκαθάριση δείχνει να είναι ενεργή, χωρίς ωστόσο να έχω κάνει εγώ κάτι γι αυτό η να ξέρω πως να την απενεργοποιήσω...

Οι επαφές μου συγχρονίζονται λέει αυτόματα με τον λογαριασμό μου στην Google... Δεν έχω φτιάξει λογαριασμό Mi Cloud, συνεπώς δεν παίζει παράλληλος συγχρονισμός... Σημειωτέον πως όταν πήρα την συσκευή, μετέφερα τις επαφές μου από το παλιό μου Lg μέσω αρχείου .vcf...

Στην Google έχω μόνο ένα account στο οποίο συγχρονίζονται οι επαφές μου...

Δεν ξέρω εάν βοηθάει τίποτα από τα παραπάνω...

 

Πρεπει να κανει αυτόματα οταν ξεπερνα ενα όριο και ισως κανει θεματα.

 

Μπορει καποια επαφη να την εχεις αποθηκευμενη μονο στο τηλεφωνο ή στο google account. Ανοιξε μια επαφη που δεν εχει φωτο και μια που την κρατησε να δεις που ειναι αποθηκευμένες. Αν μαλιστα βλεπεις καποιο μοτιβο αν αποτελει παλια επαφη (από το αρχείο) ή καινουργια τότε βρηκαμε τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Το φορτίζεις μέχρι 100% και το βγάζεις..δεν έχει νόημα να το αφήνεις παραπάνω..Απλά φρόντιζε να μην το αφήνεις να πέφτει κάτω απο 10 % και την ώρα που το φορτίζεις να μην το χρησημοποιείς κάνωντας κλήσεις ή μπαίνοντας facebook και άλλα τέτοια που θα την υπερθερμάνουν την μπαταρία.

Αυτο σε καμια περιπτωση δεν ισχύει φιλε.Δεν εχεις κανενα θεμα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανει αυτόματα οταν ξεπερνα ενα όριο και ισως κανει θεματα.

 

Μπορει καποια επαφη να την εχεις αποθηκευμενη μονο στο τηλεφωνο ή στο google account. Ανοιξε μια επαφη που δεν εχει φωτο και μια που την κρατησε να δεις που ειναι αποθηκευμένες. Αν μαλιστα βλεπεις καποιο μοτιβο αν αποτελει παλια επαφη (από το αρχείο) ή καινουργια τότε βρηκαμε τι φταίει.

 

Πως βλέπω που είναι αποθηκευμένες οι επαφές;

Επίσης αν έχει σημασία, τις φωτό για τις επαφές τις έχω αποθηκεύσει στην διαδρομή "Εσωτ. κοινόχρ. αποθ. χώρος > MIUI > Gallery > cloud"...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εδώ και 8 μέρες...γενικώς δεν το πολυσκανταλίζω με fb youtube....μόνο κάνα mail βλέπω και η μπαταρία μου βγάζει 3-4 μέρες....

Αν βέβαια αρχίσω και παρακολουθώ βίντεο και διάφορα άλλα θα μου βγάζει μια μέρα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Τη συσκευή μοντεμ-ρουτερ εννοώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν το κάνει σε ένα συγκεκριμένο.

Σε πολλά το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το βέλτιστο για τη μπαταρία είναι να το φορτίζεις μέχρι 80-90 το πολύ γιατί από εκεί και πάνω ανεβάζει πολύ την τάση (Volts) και ζορίζει την μπαταρία. Το σημαντικότερο είναι η θερμοκρασία της μπαταρίας όμως να μην υπερβαίνει τους 40 βαθμούς.

 

(Όποιος έχει root, με το advanced charged controller ρυθμίζει μέγιστο ποσοστό φόρτισης και μέγιστη θερμοκρασία για να κόβει και να μην υπερθερμένεται)

Link to comment
Share on other sites

Το βέλτιστο για τη μπαταρία είναι να το φορτίζεις μέχρι 80-90 το πολύ γιατί από εκεί και πάνω ανεβάζει πολύ την τάση (Volts) και ζορίζει την μπαταρία. Το σημαντικότερο είναι η θερμοκρασία της μπαταρίας όμως να μην υπερβαίνει τους 40 βαθμούς.

 

(Όποιος έχει root, με το advanced charged controller ρυθμίζει μέγιστο ποσοστό φόρτισης και μέγιστη θερμοκρασία για να κόβει και να μην υπερθερμένεται)

Και για τους μη ρουτ έχω την εντύπωση πως μπορεί να γίνει με εντολή από το macrodroid.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα ένα Gcam Tool από το playstore αλλά δεν κατάλαβα καμία διαφορά στις φωτογραφίες.

Είναι κάποια άλλη εφαρμογή που πρέπει να βρω?

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα ένα Gcam Tool από το playstore αλλά δεν κατάλαβα καμία διαφορά στις φωτογραφίες.

 

Είναι κάποια άλλη εφαρμογή που πρέπει να βρω?

Καμία σχέση, πέρνα από την πρώτη σελίδα και θα βρεις τα πάντα για gcam.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέω το κινητό με το φορητό μέσω καλωδίου στο μενού δεν μου βγάζει επιλογή για USB Tethering όπως σε άλλο pure Android κινητό που έχω.

Μπορούμε να έχουμε κάποιο shortcut γιατο USB Tethering ή πρέπει κάθε φορά να ανοίγεις τις ρυθμίσεις wireless&networks->More κτλ?

Ακόμα η ένταση του ηχείου κατα την κλήση δεν έχει αρκετή δύναμη με αποτέλεσμα σε περιβάλλοντα με θόρυβο να μην ακούω καλά τον συνομιλητή υπάρχει καμια κρυμμένη ρύθμιση/hackιά για να έχουμε παραπάνω ένταση?.

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέω το κινητό με το φορητό μέσω καλωδίου στο μενού δεν μου βγάζει επιλογή για USB Tethering όπως σε άλλο pure Android κινητό που έχω.

Μπορούμε να έχουμε κάποιο shortcut γιατο USB Tethering ή πρέπει κάθε φορά να ανοίγεις τις ρυθμίσεις wireless&networks->More κτλ?

Ακόμα η ένταση του ηχείου κατα την κλήση δεν έχει αρκετή δύναμη με αποτέλεσμα σε περιβάλλοντα με θόρυβο να μην ακούω καλά τον συνομιλητή υπάρχει καμια κρυμμένη ρύθμιση/hackιά για να έχουμε παραπάνω ένταση?.

 

Στο δεύτερο μέρος της ερώτησης επειδή μου έχει τύχει η γρίλια του ακουστικού επειδή είναι πολύ μικρές οι τρυπούλες λόγω χώρου για την οθόνη πιάνουν βρώμα απο το αυτί που ακουμπάς και απο την τσέπη που το βάζεις και κλείνουν...όσο και αν σου φένεται παράξενο πιάνει σαν πάχνη και δεν περνάει καλά ο ήχος..με ένα πανάκι που σκουπίζεις τα γυαλιά ηλίου το βρέχεις και περνάς το ακουστικό πέρα δώθε προσεκτικά και αν έχεις την υπομονή με την άκρη της καρφίτσας πιάσε τις τρυπούλες να τις ''ανοίξεις''.. εγώ είδα διαφορά μεγάλη..και εγώ νόμιζα οτι κάτι συμβαίνει με το λειτουργικό και όταν το καθάρισα είδα διαφορά στην ένταση.. Όσο για το πρώτο μέρος της ερώτησης εδν μπορώ να σε καταλάβω...

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε τον τρόπο να εμφανίζει συνεχώς το εικονίδιο του viber ψηλά στη γραμμή?

Όχι μόνο όταν τραβάμε την οθόνη για να βρούμε ειδοποιήσεις, αλλά σταθερά να εμφανίζεται δίπλα στο εικονιίδιο της ώρας

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από το Viber > Περισσότερα > ρυθμίσεις > γενικά > προβολή εικονιδίου κατάστασης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις το πηρα και γω...πια gcam περναμε? Δεν εχω σκοπο να μπαινω σε manual ρυθμισεις απλα να εχω ενα ισως καλυτερο αποτελεσμα απο την στοκ

 

Επισης με μια γρηγορη ματια στο φορουμ ειδα οτι υπαρχουν καποια notification bugs κλπ... Ποιες ειναι οι must have εφαρμογες που διορθωνουν τυχων bugs?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις το πηρα και γω...πια gcam περναμε? Δεν εχω σκοπο να μπαινω σε manual ρυθμισεις απλα να εχω ενα ισως καλυτερο αποτελεσμα απο την στοκ

 

Επισης με μια γρηγορη ματια στο φορουμ ειδα οτι υπαρχουν καποια notification bugs κλπ... Ποιες ειναι οι must have εφαρμογες που διορθωνουν τυχων bugs?

 

βάλε από παρακάτω την τρίτη (bulkin)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7886707#post7886707

 

αν είσαι με την ελληνική rom δεν έχει κανένα θέμα με notifications,

αν έχεις official μπορείς να βάλεις το Notch Notifications for MIUI για να κρατάει τα εικονίδια πάνω αριστερά

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από αναβάθμιση στην 10.3.6.0 PFGEUXM δεν έχω πλέον gps. Χρησιμοποιώ sygic και gps test και δεν δουλεύει κανένα, βγάζει μηνυμα searching gps και δεν lockάρει δορυφόρους. Το έχει αντιμετωπίσει άλλος και εάν βρήκε λύση να βοηθήσει?

 

Μόνο εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με το gps ?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με το gps ?

 

δεν ξανακατεβάζεις όλη την rom από en.miui.com να την ξαναβάλεις από πάνω μέσω updater μήπως κάτι δεν κάθισε καλά?

δεν θα χάσεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

βάλε από παρακάτω την τρίτη (bulkin)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7886707#post7886707

 

αν είσαι με την ελληνική rom δεν έχει κανένα θέμα με notifications,

αν έχεις official μπορείς να βάλεις το Notch Notifications for MIUI για να κρατάει τα εικονίδια πάνω αριστερά

Για την official το <<JNotch Notifications for MIUI>> τι είναι και που το βρίσκουμε;

Και επίσης αξίζει περισσότερο η official που έχει το τηλέφωνο πάνω ή να βάλω την ελληνική rom; ( αν ναι, κάποιο link; )

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έβαλα poco launcher παρατήρησα ότι δε βγάζει τα σημαιάκια που έβγαζε στις εφαρμογές των social. Πχ κόκκινο συννεφάκι με 5 ειδοποιήσεις για fb άλλο με δύο για viber κλπ... Ισχύει ή πείραξα κάτι και δε το κατάλαβα?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

that's me in the corner
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έβαλα poco launcher παρατήρησα ότι δε βγάζει τα σημαιάκια που έβγαζε στις εφαρμογές των social. Πχ κόκκινο συννεφάκι με 5 ειδοποιήσεις για fb άλλο με δύο για viber κλπ... Ισχύει ή πείραξα κάτι και δε το κατάλαβα?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πρέπει να ενεργοποιήσεις τις ειδοποιήσεις για τον poco, λογικά παρατεταμένο πάτημα κάπου στην αρχική οθόνη, ρυθμίσεις και κάπου εκεί θα είναι
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έβαλα poco launcher παρατήρησα ότι δε βγάζει τα σημαιάκια που έβγαζε στις εφαρμογές των social. Πχ κόκκινο συννεφάκι με 5 ειδοποιήσεις για fb άλλο με δύο για viber κλπ... Ισχύει ή πείραξα κάτι και δε το κατάλαβα?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυστυχώς ισχύει αυτό άλλα δεν ξέρω κατά πόσο οφείλεται στον poco launcher.

Σε όλα μου τα xiaomi, όπως και σε αυτό, βάζω poco launcher από την πρώτη μέρα.

Πάντα μου έβγαζε τις ειδοποιήσεις, είτε με κουκίδα είτε με αριθμό (ανάλογα τι έχει επιλέξει ο καθένας).

Τις τελευταίες μέρες όμως παρατήρησα αυτό που έγραψες κι εσύ.

 

edit: Άκυρο τελικά. Οι αριθμητικές ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά. Στο fb έχω μόνο ένα πρόβλημα.

Viber και messenger που έτυχε να λάβω μηνύματα, δουλεύουν μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα στη FB ομάδα, το βάζω κι εδώ μήπως βγάλουμε άκρη

 

Redmi Note 7, πολλές φορές δε συνδέεται αυτόματα σε αποθηκευμένο wi-fi με αποτέλεσμα να καταναλώνει data. Αν το προσέξεις και κλείσεις κ ανοίξεις το wi-fi χειροκίνητα, μέτά συνδέεται. Με άλλα κινητά στα ίδια wi-fi δεν είχα παρόμοιο θέμα. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο: Καμιά ιδέα;

Και σε μένα συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Για την official το <<JNotch Notifications for MIUI>> τι είναι και που το βρίσκουμε;

Και επίσης αξίζει περισσότερο η official που έχει το τηλέφωνο πάνω ή να βάλω την ελληνική rom; ( αν ναι, κάποιο link; )

1. στο google play ΑΝ νομίζεις ότι σου χρειάζεται

2. δεν υπάρχει απλή απάντηση, εξαρτάται απ τις απαιτήσεις σου. η Ελληνική βασίζεται σε developer κινέζικη, άρα έχει ότι νεώτερο + κάποιες βελτιώσεις και αναβαθμίζεται πολύ συχνά

υπάρχει και η δυνατότητα root με την official αν το χρειάζεσαι

 

ρίξε μια ματιά εδώ:

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/31538-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CE%AF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC%CF%82-Redmi/#post600676

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ. Εχω στα χερια μου ενα redmi note 7 με κινεζικη rom και θα ήθελα να περασω την official global για να εχω πληρη υποστηριξη ελληνικων και google services. Ειναι δυνατον? υπαρχει καποιος οδηγος που να περιγραφει με σαφηνεια τα βηματα? δεν με ενδιαφερει να root-αρω απαραιτητα τη συσκευή μου. Σας ευχαριστώ.
Bits and bytes of my life...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...