Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάλαβα. Ευχαριστώ.

Το wifi calling ποτέ υποτίθεται ότι ενεργοποιείται;

Ρωτάω γιατί έχω σήμα 4 στις 5 γραμμές κι αυτό είναι ενεργοποιημένο. Έτσι δουλεύει;

Στις προτιμήσεις δικτύου έχω επιλέξει "δίκτυα κινητής".

Όχι πως με χαλάει, απλά από περιέργεια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

 

Αν θες να έχεις σήμα WiFi calling γύρνα το σε προτίμηση WiFi.. Πχ σε υπόγειο που δεν πιάνει σήμα κινητής αν στον πάνω όροφο έχει WiFi κ συνδέεται θα μπορείς να μιλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό έχει ασθενές σήμα.

Όχι μόνο σε σύγκριση με άλλες συσκευές που διάβασα apple κλπ.

Εγώ έχω και το redmi 5 plus και το note 7 είναι μακράν χειρότερο σε σήμα πάντα με vodafone.

Άλλωστε έχει αναφερθεί αυτό πολλές φορές στο νήμα.

Λοιπόν ναι έχει ασθενές σημα σαν συσκευή που δεν σημαίνει ότι σου δημιουργεί μεγάλο θέμα. Σε άλλους όμως μπορεί αυτό να είναι τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από το ΠΛΑΙΣΙΟ ένα πριν από 2 μήνες περίπου, για το αυτ/το και διαπίστωσα, με μεγάλη έκπληξη, ότι ΔΕΝ φόρτιζε από τον αντάπτορα. Το δοκίμασα στο ρεύμα και φόρτιζε κανονικά, οπότε έβαλα το νέο στο σπίτι και στο αυτ/το αυτό της συσκευασίας.

Πάρα πολλά καλώδια Type C δεν ακολουθούν το πρότυπο, και αυτό που παρατήρησες είναι ένα από τα συμπτώματα. Επειδή υπό συνθήκες μπορεί να γίνει και ζημιά, μάλλον θα πάρω κάποιο επώνυμο (πχ Belkin).

 

Εμένα το VoLTE δε με ενδιαφέρει και το έχω κλειστό, σπίτι όμως που έχω κάκιστο σήμα έχω ενεργοποιημένο τη δεύτερη επιλογή με προτεραιότητα στο wifi

 

Κατάλαβα. Ευχαριστώ.

Το wifi calling ποτέ υποτίθεται ότι ενεργοποιείται;

Ρωτάω γιατί έχω σήμα 4 στις 5 γραμμές κι αυτό είναι ενεργοποιημένο. Έτσι δουλεύει;

Στις προτιμήσεις δικτύου έχω επιλέξει "δίκτυα κινητής".

Όχι πως με χαλάει, απλά από περιέργεια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

 

Εγώ είχα μείνει με την εντύπωση ότι για να δουλέψει το VoWiFi πρέπει να είναι ενεργό το VoLTE, πιθανόν να το κλείσω για να δω εάν έχει καμιά διαφορά στη μπαταρία ή την ποιότητα κλήσεων (σημ: με VoLTE κλειστό, οι κλήσεις θα πέφτουν σε 3G, ακόμη κι αν εκείνη τη στιγμή είναι η συσκευή είναι συνδεδεμένη σε LTE).

Τώρα για το πότε ενεργοποιείται το VoWiFi, κι εγώ το έχω δει σε κάποιες περιπτώσεις που δεν είχα πολύ κακό σήμα - μπορεί να ήταν γεμάτη η κυψέλη ή κάποια άλλη παρόμοια συνθήκη.

Μόλις έκανα μια δοκιμή με airplane mode και ανοιχτό WiFi, οπότε είχε μόνο το εικονίδιο του VoWiFi και οι κλήσεις γινόντουσαν κανονικά πάνω από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ είχα μείνει με την εντύπωση ότι για να δουλέψει το VoWiFi πρέπει να είναι ενεργό το VoLTE, πιθανόν να το κλείσω για να δω εάν έχει καμιά διαφορά στη μπαταρία ή την ποιότητα κλήσεων (σημ: με VoLTE κλειστό, οι κλήσεις θα πέφτουν σε 3G, ακόμη κι αν εκείνη τη στιγμή είναι η συσκευή είναι συνδεδεμένη σε LTE).

Τώρα για το πότε ενεργοποιείται το VoWiFi, κι εγώ το έχω δει σε κάποιες περιπτώσεις που δεν είχα πολύ κακό σήμα - μπορεί να ήταν γεμάτη η κυψέλη ή κάποια άλλη παρόμοια συνθήκη.

Μόλις έκανα μια δοκιμή με airplane mode και ανοιχτό WiFi, οπότε είχε μόνο το εικονίδιο του VoWiFi και οι κλήσεις γινόντουσαν κανονικά πάνω από αυτό...

 

μόλις το δοκίμασα και δεν κάνει συνδεση σε airplane mode...

άφησα τα δεδομένα γύρισα το mode με προτεραιότητα wifi και τίποτα...:worry:

 

πως στο καλο γίνετε σε εσένα...είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος, ρυθμίσει για οταν βάζουμε το pin μας να μην παταμε στη συνέχεια ΟΚ ;
Ξαναπερνα το pin και θα σου βγάλει επιλογή χαμηλά να μην χρειάζεται το ok
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ηχείο που έχω bluetooth όταν παίζει YouTube παίζει κανονικά ενώ όταν βάζω ράδιο δεν λειτουργεί,γιατι?
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ηχείο που έχω bluetooth όταν παίζει YouTube παίζει κανονικά ενώ όταν βάζω ράδιο δεν λειτουργεί,γιατι?
Πρέπει να βάλεις και ακουστικά καθος fm για κεραία έχει τα ακουστικά
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω ένα bluetooth headset για τηλεφωνικές κλήσεις, και ήθελα να ρωτήσω εάν θα έχει κάποιον περιορισμό στην μέγιστη ένταση ήχου (περιοχή: Ελλάδα) αντίστοιχο με αυτόν που έχει το κινητό όταν συνδέω ακουστικά. Ευχαριστώ! :)
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά εχω βάλει ακουστικά απλα στο ηχείο δεν μεταδίδεται ο ηχος
Τότε bug της miui που δεν κάνει reroute ηχο
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω ένα bluetooth headset για τηλεφωνικές κλήσεις, και ήθελα να ρωτήσω εάν θα έχει κάποιον περιορισμό στην μέγιστη ένταση ήχου (περιοχή: Ελλάδα) αντίστοιχο με αυτόν που έχει το κινητό όταν συνδέω ακουστικά. Ευχαριστώ! :)

Huawei ΑΜ61 Sport Headphones θα παρεις.εχω παρει 10δες για φιλους μου και δουλευουνε αψογα και σε android και σε ios.τα βρισκεις και σε καλη τιμη γυρω στα 25 euro.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Huawei ΑΜ61 Sport Headphones θα παρεις.εχω παρει 10δες για φιλους μου και δουλευουνε αψογα και σε android και σε ios.τα βρισκεις και σε καλη τιμη γυρω στα 25 euro.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! :) Θα τσεκάρω (και) το μοντέλο που πρότεινες! :up:

 

Το βασικό μου ερώτημα πάντως, σε κάποιον που έχει RN7 και χρησιμοποιεί bluetooth, είναι εάν το συγκεκριμένο κινητό έχει (με περιοχή: Ελλάδα) τον ίδιο "κόφτη" που παρατήρησα στα ενσύρματα ακουστικά! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ηχείο που έχω bluetooth όταν παίζει YouTube παίζει κανονικά ενώ όταν βάζω ράδιο δεν λειτουργεί,γιατι?
Αυτό δε γίνεται. Καθώς χρησιμοποιεί τα ακουστικά σαν κεραία
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Φιλε επιλεκτικα διαβαζεις και βγαζεις βαιστικα συμπερασματα θα ελεγα...:)

Καποιοι με wind αναφερουν καποια πραγματα,η εταιρια δεν εχει και το καλυτερο σημα ακομα και καντρικα σημεια,τι λεμε τωρα.

Τις χειροτερες κεραιες μακραν εχει.Απειρα προβληματα και γκρινιες απο ολους.

Αλλα μαλλον καλο θα ειναι να παρεις κατι αλλο πλεον,καθως εχεις βγαλει τα συμπερασματα σου για την συσκευη.

 

Ο αδερφός μου μου προτείνει το ΜI A3 αλλά βγάινω εκτός προυπολογισμού....και με το note 7 πάλι είμαι λίγο εκτός..

 

Θα περιμένω λίγο ακόμα...αλλά νομίζω να μην έχει θέμα τελικά το σήμα...

Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου μου προτείνει το ΜI A3 αλλά βγάινω εκτός προυπολογισμού....και με το note 7 πάλι είμαι λίγο εκτός..

 

Θα περιμένω λίγο ακόμα...αλλά νομίζω να μην έχει θέμα τελικά το σήμα...

 

Για να καταλαβω φιλε τι ποσο ειναι το ταβανι σου?

Εαν και για το 7 εισαι και παλι εκτος?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου μου προτείνει το ΜI A3 αλλά βγάινω εκτός προυπολογισμού....και με το note 7 πάλι είμαι λίγο εκτός..

 

Θα περιμένω λίγο ακόμα...αλλά νομίζω να μην έχει θέμα τελικά το σήμα...

 

Δεν έχει θέμα,κάτοχος εδώ και 4 μέρες με Cosmote σε νησί(Κεφαλονιά).

Στο Αργοστόλι μέσα όπου γενικά το σήμα είναι μέτριο έως κακό σε ισόγεια και ημιυπόγεια σε βαθμό που χρειάζεται WiFi Calling,δεν έχω παράπονο.

Και με Wind SimpleFi κάρτα που έβαλα για ίντερνετ δεν έχω ιδιαίτερο θέμα.

Στα ίδια με το Redmi 5 Plus.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό έχει ασθενές σήμα.

Όχι μόνο σε σύγκριση με άλλες συσκευές που διάβασα apple κλπ.

Εγώ έχω και το redmi 5 plus και το note 7 είναι μακράν χειρότερο σε σήμα πάντα με vodafone.

Άλλωστε έχει αναφερθεί αυτό πολλές φορές στο νήμα.

Λοιπόν ναι έχει ασθενές σημα σαν συσκευή που δεν σημαίνει ότι σου δημιουργεί μεγάλο θέμα. Σε άλλους όμως μπορεί αυτό να είναι τραγικό.

 

Θα περιμένω λίγο ακόμα...αλλά νομίζω να μην έχει θέμα τελικά το σήμα...

Δεν υπάρχει θέμα με το σήμα αδερφέ.

Το ότι παρουσιάστηκαν κάποια κρούσματα, δε σημαίνει ότι είναι και ο κανόνας.

Εγώ για παράδειγμα δεν έχω καθόλου καλό σήμα (cosmote) στο σπίτι και ιδιαίτερα στην κρεβατοκάμαρα.

Σε πληροφορώ ότι το RN7 πιάνει μια γραμμούλα, ενίοτε και δυο, σε αντίθεση με το Huawei P20 (το οποίο είχα παράλληλα για ένα διάστημα), που ήταν τελείως νεκρό.

Αλλά γενικά και στο εξοχικό που ήμουν το καλοκαίρι και γύρισα αρκετά εδώ κι εκεί, δε διαπίστωσα το παραμικρό πρόβλημα.

Όσο άνετος ήμουν με Mix 2S, Mi 8, Poco, OP5 και άλλα που είχα κατά το παρελθόν, είμαι και με το RN7.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το Samsung s9+ το redmi note 7 φαίνεται να έχει ελαφρώς καλύτερη λήψη.

Εκεί που σίγουρα έχει καλύτερη υλοποίηση είναι το wifi calling.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το Samsung s9+ το redmi note 7 φαίνεται να έχει ελαφρώς καλύτερη λήψη.

Εκεί που σίγουρα έχει καλύτερη υλοποίηση είναι το wifi calling.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πώς εννοείς την καλύτερη υλοποίηση;
Link to comment
Share on other sites

Πώς εννοείς την καλύτερη υλοποίηση;
Στο S9 αν είχες ορίσει ως προτιμότερο το δίκτυο κινητής τύχαινε να μη γυρνάει σε wifi calling ακόμα κι αν δεν μπορούσες να μιλήσεις με το δίκτυο κινητής.

Γενικότερα υπήρχε μια αστάθεια που σε έκανε να μην είσαι καθόλου σίγουρος για το τι θα γίνει αν πάρεις κλήση. Λειτουργούσε πολύ οριακά. Για να μην πω και για άλλα μικρά και μεγάλα προβλήματα που λύθηκαν μετά από πολύ καιρό με updates (όπως να πέφτει η κλήση όταν γινόταν εναλλαγή από wifi calling σε δίκτυο κινητής).

Στο redmi note 7, σε εμένα τουλάχιστον, λειτουργεί υποδειγματικά. Γυρίζει σε wifi calling έγκαιρα και γενικά δεν έχω χάσει ούτε μία κλήση. Και στις 2 περιπτώσεις αναφέρομαι σε σύνδεση cosmote.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε γίνεται. Καθώς χρησιμοποιεί τα ακουστικά σαν κεραία

 

στο RN4 που είχα πριν το έκανε κανονικά (όταν έβαζες δηλ ακουστικά για κεραία και bluetooth ηχείο/ακουστικά, έβγαινε ο ήχος από το 2ο)

στο 7 δεν το κάνει

Link to comment
Share on other sites

μόλις το δοκίμασα και δεν κάνει συνδεση σε airplane mode...

άφησα τα δεδομένα γύρισα το mode με προτεραιότητα wifi και τίποτα...:worry:

 

πως στο καλο γίνετε σε εσένα...είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση

 

Το δοκίμασα και εγώ και κάνει κλήσεις κανονικά με WiFi όχι με δεδομένα

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κάτοχος ενός redmi note 7 pearl white (πολύ όμορφο :cool:) έχω μια ερώτηση..

Έχω βάλλει Nova Launcher prime και παρατήρησα ότι δεν βλέπω τις πληροφορίες στην κορυφή της οθόνης όπως ώρα,δίκτυα, μπαταρία, wifi κτλ.. αρχικά εμφανίζονται αλλά μετά κρύβονται.

Το έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάποια λύση, πείραξα κάποιες ρυθμίσεις αλλά τίποτα,φαίνεται πως ο Nova καλύπτει την οθόνη.. υπάρχει κάποιος τρόπος να φαίνονται αυτές οι πληροφορίες;

Ευχαριστώ

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...